Winst voor Coen Dobbeleir VoetbaLOpzYibest als je dl" bij bent. Cardon, Martens en de Waal boeken winst JOHNNY WILLEMSENIN EK-RACE FINLAND: Nieuwe biljartclub BV Goes opgericht Goede bezetting in Herselman-toernooi Terneuzense Boys komt terug uit kansloze positie ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1986 PAGINA SPORT 2 fi Oefenvoetbal IN TENNISTOERNOOI SMASH Oogsttoernooi Schoondijke li T14 Vanome schaakmedewerker GOEDE START ZEEUWS-VLAMINGEN IN ECI-SCHAAKTOERNOOI SAS ''AN GENT - Het der- tiendi ECI-toernooi is voor je regionale schakers goed begomen. Helmut Cardon boekt in de internationale meesfergroep winst op de Belg Yalter Tonoii en in de intenationale jongensgroep was Martin Martens goed op dreef. Hij versloeg de veel hogergeplaatste Luxembur ger CimiUe Wians. Mare de Waal brak zijn partij af in een ginstige stelling. In de tweecfe zitting moest de Noor Bern capituleren. Bij de meisjis was het Masjenka Dublxldam, die met haar landgenote en vriendin Pa tricia de Wit een snelle re mise tvereenkwam. In let Max Euwe-herden- kingsoernooi ging de be- langsfellirig uit naar de par tij Valter Tonoli-Helmut Carda. Deze partij ken merkt zich vooral door zijn positionele speelwijze. Flit sende combinaties kwamen in deze partij niet voor. Op de 14e zet bood Tonoli dan ook remise aan, maar Car don vond dit nog te vroeg en sloeg het aanbod af. Op de zestiende zet was het de beurt aan Cardon om remise aan te bieden. „Ik kwam po sitioneel gezien namelijk in een minder goede stelling te staan". De Belg Tonoli wei gerde terecht dit remiseaan bod. Op de 18e zet speelde de Belg op zijn beurt foutief en Helmut Cardon kreeg kans een aanval op de witte ko ning-vleugel te beginnen. Hij brak door en wit kon een mat of pionpromotie niet meer voorkomen. Een leuke partij was die tussen twee favorieten voor de eindzege, de Pool Francis- zek Borkowski en de Neder lander Frans Borm. In die partij kwam Frans Borm slecht uit de opening. Ver volgens wisselden de kansen maar kon geen van beide partijen genoeg voordeel ha len om de partij te kunnen winnen: die eindigde dan ook in remise. De favoriet Pirisi liep een verrassende nederlaag op tegen de Belg Van de Bourry. In de internationale jon gensgroep speelde Martin Martens met wit een su blieme partij tegen de Lu xemburger Camille Wians. Uit een Siciliaanse opening wist hij een aanval te openen op de zwarte koningsstel ling. De Luxemburger pa reerde echter deze aanval en het leek alsof Martens hier geen kans meer zou krijgen. Op de 21e zet tastte de Lu xemburger echter mis, door zijn pion naar D5 te spelen, waardoor Martens ruimte kreeg een nieuwe konings- aanval te ondernemen. Dit keer had hij meer succes en de zwarte stelling stortte in onder de mokerslagen van de goed opgestelde witte stukken. Een prachtig resul taat voor de Clingenaar. De andere Zeeuws-Vlaming Mare de Waal brak zijn par tij af in een stelling met een loper meer. Na de tweede zitting kon hij eeuwig schaak ontlopen en op vrij simpele wijze de partij tegen de Noor Bern naar winst voeren. In de internationale meis- jespgroep hadden Masjenka Dubbeldam en Patricia de Wit in de eerste ronde duide lijk geen zin om op de volle winst te spelen. Het werd dan ook een snelle remise. De twee favorieten voor de eindoverwinning moesten al in de eerste ronde tegen elk aar spelen. De Francaise Fruteau wist haar rivale Po well uit Wales te verslaan. In de jongensgroep tot 15 jaar werden gisteren twee ronden gespeeld. Hoys, De Zutter en Quist wisten beide partijen te winnen. Uitslagen Max Eu we-toernooi: Pirisi (Hong)-Van Bourry (Belg) 0-1, Borkowski (Pol)-Borm (Ned) tt-ti, Deleyn (Belg)-Drimmer (Roem) 1-0, Berg (Den)-Rie- mersma (Ned) !4-!4, Tonoli (Belg)-Cardon (Ned) 0-1. Internationale Jongensgroep: Bottema (Ned)-Grosar (Joeg) 0-1, Edelman (USA)-Lako (Fin) 0-1, Van Wonterghem (Belg)-Typek (Pol) 0-1, Calinescu (Roem)-Van Damme (Bel) 1-0, Martens (Ned)- Wians (Lux) 1-0, Fogarasi (Hon)- Ivancsics (Oost) 1-0, Harolevoa (Frank)-Morris (Eng) 0-1, Bern (Noor)-De Waal (Ned) 0-1, Van Vooren (Belg)-Hansen (Deen) 0- 1, Kaser (Wdl)-Durao (Port) 1-0, Bain (Schot)-Boog (Zwit) 0-1, Carton (Ierl)-Gilbert (Wales) 1-0. Internationale meisjesgroep: Fruteau (Frank)- Powell (Wales) 1-0, Dubbeldam (Ned)-De Wit (Ned) (4-14, Van Vooren (Belg)- Von Herman (Wdl) 14-14, Mot- wani (Schot)-Hallet (USA) 0-1, Sproten (Belg)-Quinn (Ierl) 14- 14. Knokken om kruimels' Door Herman Muller IMATRA/TERNEUZEN - Wat de TT van As sen voor het motorsportminnende deel van Nedeiland betekent, zo neemt de 'Imatranajo' in Firland, het land van de duizend meren een gelijkwaardige plaats in op de jaarkalender. Imat-a, een stadje op een steenworp van de Rus- schiscle grens, verandert tijdens dat weekeinde in een bnisende heksenketel waarin alcohol en race-olie de hoodgerechten zijn. merslijst, die hem zojuist op het renners-secretariaat ver strekt werd. „Hm, dat wordt weer knokken om de krui mels", mompelt hij. „Ik tel hier ongeveer tien Honda's en die zijn door ons aljeen te ver slaan als ze pech krijgen. En er zitten ook minstens een stuk of vijf rijders bij die al in Grand Prix gereden hebben, met an dere woorden, die horen niet thuis in een Europees kam pioenschap. Want dat is eigen lijk als tussenfase bedoeld voor de overstap van nationale wedstrijden naar het grote werk. Vorig jaar waren de Honda's nog nieuw en vielen er nogal wat uit met versnel lingsbak-problemen. Maar die kinderziektes zullen er nu wel uit zijn vrees ik. Vroeger kon je ook nog wel eens wat goed maken door later te remmen of harder door een bocht te gaan, maar dat is er nu ook niet meer bij. Op topsnelheid ontlopen de Suzuki's de Hon da's niet veel, maar als je naast zo'n ding een bocht uit komt verlies je zo vijftig me ter. En dat maak je niet meer goed. Het is een ongelijke strijd, maar toch probeer je iedere keer weer het onderste uit de kan te halen". Bloedstollend Hoewel er de volgende dag pas 's-avonds getraind wordt is het in het rennerskwartier al vroeg een drukte van be lang. 's-Nachts is er een groot aantal renners bijgekomen en de machines moeten worden klaargemaakt voor de techni sche keuringen. Aan de sproeierbezetting moet ook nog het een en ander worden gecorrigeerd. Ondanks het stralende weer is de luchtdruk erg laag en de vochtigheids graad hoog door het naast het circuit gelegen stuwmeer. „Die paar PK's, die je daarmee wint kunnen je net dat ene punt op leveren," aldus Willemsen. De formule 1-klasse, van standaardmotoren afgeleide 750 cc metende viertactracers, mag om vijf uur de spits afbij ten op het bijna vijf kilometer lange straten-circuit. Vanuit de pits is het een bloedstol lende ervaring om die machi- Het Fins straten-circuit maakte enkele jaren geleden nog de4 uit van het Grand- Prix-cicus, maar door enkele dodelijle ongevallen moest het dez status opegeven, zo dat er dleen nog Europese ti- telrondn en Formule 1 WK- rondenverreden mogen wor den. DeTerneuzense wegracer Johnny Willemsen ging op jacht raar Finse EK-punten en dajplad De Stem volgde hem opie voet. Bijn: met merkbare tegen zin kwm de twintig jaar oude touringar, waarin de Gou- dopperje Racing Express een onderkomen heeft, kreunend lot levn, met 2500 kilometer voor di boeg. Aan boord, be halve 'eisleider' Johnny Wil lemsen collega wegracer Pe ter Lmstra uit Alkmaar, diens nonteur, enkele trouwe supporers en ondergetekende. In de ladruimte, twee Suzuki RGB 50 cc wegracers, kisten met siutels, onderdelen en stapels banden. Die inhoud zorgt bj iedere grenspost voor een linke adminstratieve rompsbmp, want de complete invenfcris moet op een zoge naamd Carnet de Passage wordei ingevuld en van stem pels weden voorzien. Fornaliteiten Bij <e Duitse grenspost, die na enlele uren bereikt wordt, ontstan wat problemen. De forma.'teiten nemen maar liefst en uur in beslag. Zon der nemenswaardige proble men giat de reis verder, via het eer Putgarten/Rödby naar Ienemarken, vervolgens de oersteek Helsingborg/ Helsiqör en zeshonderd kilo meter noordwaarts richting Stockhlm. Daar begint het Cruisegedeelte van de reis, een tin uur durende over tocht aar de Finse havenstad TurkiNa aankomst in Turku de laaste etappe van zes uur naarInatra. In het rennerskwartier, waar ve donderdag in de na- middg aankomen, is het nog erg rutig. Slechts een tiental courers heeft zijn tenten op- geslagn. Van motoren nog geen aoor. Johnny Willemsen bekijk aandachtig de deelne- Johnny Willemsen: Zelfs geen kruimels in Finland. nes dicht tegen de 300 kilome ter per uur voorbij te zien flit sen. Johnny wordt er blijk baar niet koud of warm van: „Als je er zelf opzit valt het wel mee, het gaat pas hard als je ernaast ligt". Om half zeven is het zijn beurt. Zijn eerdere voorspelling over de concur rentie lijkt uit te komen. Hij komt met zijn rondetijden tot de dertiende tijd, ruim vijf se conden langzamer dan de snelste tijd van de Zweed Pe ter Linden. Na twintig minu ten komt hij de pits binnen. „De gearing is te kort. Hier op het rechte stuk draai ik over de 12.000 toeren en dan vliegen ze me nog voorbij." Inmiddels is ook manager Jean van Waes gearriveerd, die met het vlieg tuig zijn pupil is nagereisd en ontfermt zich nu over de ma chine, terwijl Johnny bezweet zijn race-overall uittrekt. In een mum van tijd ligt de mo tor compleet uit elkaar en worden er tandwielen geruild alsof het knikkers zijn. Van achter naar voor wordt de mo tor nauwgezet gecontroleerd - FOTO WIM K00YMAN op eventuele defecten. Zaterdagmiddag om twaalf uur wordt de tweede training verreden. Omdat het juist heeft geregend is de animo niet erg groot. Terwijl Theo Louwes uit Hoogeveen de snelste rondetijd neerzet, komt Willemsen al na een ronde te rug in de pits met remproble- men. Het heeft ook weinig zin om op regenbanden verder te gaan, want de lucht klaart op en later op de middag wordt de tijdtraining verreden. Op het inmiddels opgedroogde circuit blijkt echter ook de concurrentie sneller te zijn ge worden. De Italiaan Marco Papa plaatst zich in pole posi tion met een tijd van I minuut 55.23, een gemiddelde snelheid van 155 kilometer per uur. Johnny Willemsen blijft daar acht seconden boven en dat betekent een achttiende start plaats van de zesendertig cou reurs. Het inmiddels bekende ritueel van demonteren en op bouwen neemt de gehele avond in beslag, ditmaal wordt het menens. Sirenes Op zondagmiddag één uur hebben ruim vijfentwintig duizend Finnen een plaatsje rond het circuit gevonden. De 500 cc-klasse is zojuist aan de verkenningsronde begonnen. Wanneer de motoren weer op hun startplaatsen terugkeren, wordt er hier en daar nog drif tig gesleuteld. Wanneer de rij ders voor de laatste maal te rugkeren naar hun startposi ties stijgt de spanning. De mo toren worden stilgezet, het licht springt op groen en dan zijn ze weg. Twintig ronden voor de boeg. Bij de eerste doorkomst zit ten inderdaad alle Honda's voorin, Willemsen komt voor bij in zestiende positie. Twee ronden later komt Peter Lem- stra de pits binnen, „verkeerde afstelling", klinkt het teleur gesteld vanonder de helm. In middels is Willemsen opge klommen naar de veertiende plaats. De volgende ronde is de Terneuzenaar weer een plaatsje opgeschoven, maar kijkt tegen een flink gat aan dat de kopgroep inmiddels ge slagen heeft. Dan klinken er sirenes. De Duitser Detlef Vogt is met defecte remmen op volle snelheid het publiek in gevlogen. Later blijkt dat een meisje van vijf en haar twee jaar oudere broertje op slag gedood werden. De race gaat gewoon verder, hoewel ziekenauto's aan en af rijden. Twee ronden later breekt er in dezelfde bocht op nieuw paniek uit. Terwijl Johnny Willemsen met een doffe klap het big-end een gat in de cilinder hoort slaan en via de uitrij strook van het cir cuit wil rijden, begrijpt de Zwitser Schassmann die ma noeuvre verkeerd en gaat on deruit waarbij zijn machine onmiddelijk in brand vliegt. Voor Willemsen en Schass mann is de Finse EK-ronde in de dertiende ronde voorbij Va onze sportmedewerker SA VAN GENT - In de wek van 17 tot en met 23 aupstus, de voorlaatste wek voordat het beker-en eorpetitievoetbal losbarst, wodt er op grote .schaal vrindschappelijk gevoet- bal. He programma voor die wek is; Zondag 17 augus- ™s 14-30 uur: Biervliet- Ootburg, Koewacht- MC'17, Hontenisse- Grauw, Vosmeer-Terneu- zen Vogelwaarde-Lewe- oopse Boys, HW24 2- G'ige 2, Vlissingen-Panio- m* Terhole-Sluiskil 3; 16.0 uur: Philippine-Loch- ns<e; 19.00 uur: Eeklo (re dres)-Aardenburg. Mandag 18 augustus 9.00 uui HW'24-Goes. Dins- «a(l9 augustus 19.00 uur: leneuzense Boys-Oost- u?. Corn Boys-Terneu- zer 2, Sluiskil-AZW, Graauw-Koewacht, Hul- sterloo-STEEN 2, Terneu- zen-Heeze; 19.30 uur: Zaamslag-Hontenisse, RIA-Hoofdplaat, STEEN- Kemzeke, IJzendijke-GPC. Woensdag 20 augustus, 19.00 uur: Philippine-Loke- ren en Breskens-Hoek. Donderdag 21 augustus, 19.00 uur: Axel-Clinge(in kader toernooi Axel), Bier- vliet-Terneuzense Boys, Kieldrecht-STEEN, Ter- neuzen-IJzendijke of Ter- neuzen-'t Straatje Stekene; 19.30 uur: Aardenburg-Ur- sel. Vrijdag 22 augustus, 19.00 uur: Sluiskil-Vogel waarde (toernooi van W Axel). Zaterdag 23 augus tus, 14.30 uur: Koewacht- Kapelle, Terhole-Cadzand, Kloetinge-AZVV, Hoek- Philippine, Lewedorpse Boys-Hontenisse, Seroos- kerke-Terneuzen, VV Rhoon-Terneuzense Boys; 15.00 uur: HVV'24-Lucht- bal Boys; 17.00 uur: Sluis- Schoondijke. Toernooi Axel. Van onze sportmedewerker SAS VAN GENT - Terneu zense Boys wist een 3-0-ach- terstand in de uitwedstrijd bij Philippine nog om te buigen in een gelijkspel. Clinge verloor op eigen terrein van een beter samenspelend Kloetinge met 2-3. PHILIPPINE-TERNEU- ZENSE BOYS 3-3 - De begin fase ging gelijk op, maar in de laatste twintig minuten van de eerste helft sloeg Philippine toe. Tweemaal door Danny Elve en eenmaal door Werner Corijn leek die ploeg de wed strijd in zijn voordeel beslecht te hebben. Zelfs de grootste optimist gaf de Boys weinig kans op een positief resultaat. Maar die ploeg kwam na rust sterk terug, zag Roy Scheele 3- 1 scoren en toen Jackie Scheele de aansluitende tweede treffer scoorde geloofde men weer in zijn kansen. Kort voor tijd produceerde dezelfde Scheele uit een vrije trap de gelijkma ker. CLINGE-KLOETINGE 2-3 - Kloetinge was technisch ge zien de iets betere ploeg, maar Clinge compenseerde dat te kort door veel inzet. Daardoor ontspon zich een gelijk op gaand duel met wisselende kansen. Ook een wedstrijd die in een hoog tempo afgewerkt werd. Mare Triest bracht Clinge op voorsprong en die wist de thuisploeg tot aan de pauze vast te houden. Kort na rust kwam Kloetinge langszij door André Schilleman, maar Geert-Jan Mechelinck be zorgde de thuisploeg opnieuw voorsprong. Door Johnny Koole kwam Kloetinge op ge lijke hoogte en André Schille man zou zijn ploeg in de slot fase winst bezorgen. Van onze biljartmedewerker GOES - Onlangs is de nieuwe biljartvereniging BV Goes opgericht. Een vereniging die levensvatbaarheid heeft, want nu al telt die 26 leden en donateurs. Opvallend is dat in het huidige bestuur, bestaande uit voorzitter Frans Decoster, secretaresse Nel- en penning meester-wedstrijdleider Henk Quakkelaar, twee krach ten zitting hebben die voorheen onverbrekelijk met de Goese biljartclub Avontuur verbonden leken. Dat zijn Nel- en Henk Quakkelaar. De toetreding en de medeo prichting van de BV Goes door dat echtpaar - dat zich al jaren verdienstelijk maakt voor de biljartsport in het dis trict Walcheren-De Bevelanden - is niet het gevolg van onenigheid met de genoemde biljartvereniging Avontuur. „Integendeel, de verstandhouding met die vereniging is goed gebleven", benadrukken beiden. De nieuwe vereniging BV Goes is direct toegetreden tot de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond en het nieuwe clublokaal van deze enthousiaste club is café The Pointer in Goes. Met ingang van 4 september wordt dat nieuwe clublokaal geopend en kort daarna, 12 september, houdt de nieuwe vereniging een toernooi tegen de verenigingen van de gemeente Groot-Goes. Op 19 september speelt de vereniging tegen het districtsbestuur van de KNBB. Van onze tennismedewerker GOES - Het Herselman-ten- nistoeraooi voor de jeugd, dat maandag van start gaat op de banen van 't Halve Maantje in Goes en Goblin in 's Graven polder, wordt gekenmerkt door een goede bezetting. De organisatie ontving ruim 180 inschrijvingen in de leeftijds categorieën tot en met 10,12,14 en 16 jaar. De eerste drie dagen van het toernooi wordt er gestreden in poules, waarna de sterksten doorschuiven naar de afval- schema's, waarmee men vrij dags aanvangt. Chantal van Schelven, de succesvolle ten nisster uit 's-Gravenpolder is favoriete in twee leeftijds groepen. Bij de meisjes tot en met zestien jaar wordt zij ge tipt voor de Middelburgse In- grid de Vries, maar datzelfde beeld geldt ook voor de veer tienjarigen, waarbij beide meisjes elkaar wellicht moe ten bekampen. Bij de jongens lijkt de strijd te gaan tusen TSI-er Paul-Richard Helle mans en Michel Gorsse uit Kapelle. Bij de jongens tot en met 14 jaar werd Robert Spronger, vermoedelijk op grond van zijn recente presta ties, als eerste geplaatst voor Axelaar Guido Tolhoek, ter wijl Harold Schipper en San- der Jobse de overige kansheb bers zijn. Bij de jongens tot en met twaalf jaar is Marcel Schouw, wegens het ontbreken van Zeeuws kampioen Kees Oos- trom, de favoriet voor de eind zege, terwijl Sebastian Rottier, die als derde eindigde in de Zeeuwse titelstrijd, een moge lijke finale-plaats zal bezet ten. Arno Jongsma en Terneu zenaar Richard Hamelink ne men de andere beschermde plaatsen in. Bij de meisjes tot en met twaalf jaar zijn Ma- nuela Jille en Lianne de Looff favoriet en bij de tienjarigen zijn dat Jantien Bremmer en Mariëtte Groenleer. Zeeuws kampioen Hans Huibregtse staat als eerste genoteerd voor de eindzege bij de tienjarige jongens, met Richard Tuijl als mogelijke tegenstander in de finale. Maandag start men om 9.00 uur en dan is Goes het strijdtoneel van de leeftijds groepen tot en met 12 en 14 jaar. De andere groepen spe len in 's-Gravenpolder, waar tevens de prijsuitreiking op zondag 24 augustus verricht zal worden. Van onze tennismedewerker ST. JANSTEEN - De B-categorie bij de heren is gisteren volop van start gegaan in het tennistoernooi van Smash te St. Jan steen. De tweede geplaatste Coen Dobbeleir werd weliswaar ge dwongen tot drie sets tegen de Duitser Adrian Bedenbecker, maar wist zich niettemin te plaatsen voor de achtste finales. Hij won met 2-6 6-4 7-5. Ook Ronald van Remortel blijft volop actief in twee cate gorieën. In de C-categorie plaatste hij zich eerder deze week al voor de halve eind strijd, maar ook bij de heren- B wist hij zijn eerste partij in winst om te zetten. Met 6-2 6-2 versloeg hij André Bedenbec ker. Jorg Oppenberg, die in de voorronde met veel moeite Evert van Kampen in drie sets had teruggewezen, had in zijn vervolgpartij tegen Peter van Veldhoven duidelijk minder moeite. Met 6-0 6-1 won hij en wordt hierdoor de tegenstan der van de Belg Dieter Calle, die zijn eerste partij winnend afsloot tegen Torsten Kohier met 6-4 6-4. In de C-categorie gelukte het de tweede geplaatste Gyon Asselman niet zich te handha ven in het gezelschap. Adrian Bedenbecker bleef hem net genoeg voor met 6-4 6-4 en plaatst zich met deze overwin ning voor de halve finale, waarin hij tegen Jan-Willem Bartz moet aantreden. Nadat Evert van Kampen en Fred van Cauteren zich in de D-ca- tegórie reeds voor de halve fi nales hadden geplaatst, kwa men daar ook Eddie Doobeleir en Reggie Bun bij. De vierde geplaatste Dobbeleir overwon Leo van Hoije in drie sets (5-7 7-6 6-1), terwijl ook Bun drie sets nodig had tegen Reggie van de Berg om als uiteinde lijke winnaar uit de strijd te komen (4-6 7-6 6-3). De twee Souburgse meisjes Jenny Kuijs en Elisabeth Buijs startten gisteren hun op treden in de C-categorie met ruime winst. Kuijs versloeg Annemarie de Blok met 6-0 6- 2 en Buijs maakte korte met ten met Annemarie Dobbeleir via de cijfers 6-3 6-1. Enkele uitslagen: heren en kel E: Dona Nanna - Jos de Kerf 7-6 6-2, Eric Francken - Robbie de Burger 7-5 0-6 6-4, Etienne Antheunis - Ronnie Verstraeten 6-1 6-4. Van onze sportmedewerker SCHOONDIJKE - Morgen, zondag, houdt de afdelings eersteklasser Schoondijke het traditionele Oogsttoernooi. Ook nu weer nemen acht re gioclubs aan dit evenement deel, dat om 10.00 uur begint. In poule A zijn Sluiskil, Axel, Walcheren en Schoon dijke ondergebracht en in poule B komen Breskens, Hoofdplaat, Jong Ambon en Groede in actie. Na in de pou les een halve competitie afge werkt te hebben worden er kruisfinales gespeeld. Tijdens het toernooi worden de wed strijden om de penalty-bokaal gehouden. Een gebeuren voor C-junioren dat de laatste ja ren overbrekelijk met dit toer nooi verbonden is. De West- Zeeuws-Vlaamse jeugd mag dan NAC-doelman Ton van Eenennaam op de proef stel len. De voorronden om de pe nalty-bokaal worden om drie uur gehouden en de finale zal omstreeks half vier beginnen. De wedstrijden op het sport park te Schoondijke worden geleid door Peter Bogaert, Willy van Gremberghe en Theo de Smet. (ADVERTENTIE) Kom naar 't betaalde voetbal. Vandaag is de aftrap van seizoen'86-'87!

de Stem | 1986 | | pagina 9