DUBB wffKtNjj Alcoholgebruik is steeds meereen manier van leven geworden Vc Spelen '36 ABC-cabai ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1986 Reclame Sceptisch Accijns Moeilijk Zorgwekkend Blijvend Max Schmeling Misbruikt Boycot o Ministerszoon Uomme dingen Een kwart van de 10 en II-jarigen is at goed bekend met alcohol. - fotoando ORIG jaar werd er gesproken over 500.000 probleemdrinkers. Mensen die per dag acht of meer glazen alcohol drinken. De Stichting voor Wetenschappelijk Onderzoek van Alcohol-en Druggebruik heeft het nu over 700.000 probleemdrinkers. Ongeveer 200.000 mensen drinken per dag zestien of meer glazen. Dat is een op de vijftig Nederlanders. Nog een paar cijfers. Van de groep 10-11 jarigen gebruikt 25 procent wel eens alcohol. Als je daar shandy bij optelt, drinkt de helft wel eens alcohol. Per dag worden 27 mensen met alcoholproblemen in ziekenhuizen en inrichtingen opgenomen. Per dag zijn er 12 zwaar gewonden in het verkeer. Per week 5 dodelijke ongevallen. Per dag sterven er 4 mensen aan alcoholziektes. Een gemiddeld huishouden geeft per jaar 1485 gulden uit aan alcoholhoudende dranken. Aan verse groenten, om maar eens een dwarsstraat te noemen, wordt 280 gulden besteed. In een poging het alcoholgebruik weer enigszins onder controle te krijgen, start de overheid 5 september een landeüjke actie. Met als thema, 'Drank kost meer dan je lief is'. Of dat de juiste aanpak is, wordt door menig 'alcoholbestrijder' betwijfeld. 'Bij mij valt het wel mee, maar m'n buurman!!' Door Romain van Damme UTRECHT - Peter Kal, algemeen secretaris van de Algemene Neder landse Drankbestrijders Organisa tie (ANDO), heeft er nauwelijks woorden voor. Nog niet zo lang ge leden schreef hij uit naam van de organisatie een uitvoerige brief naar informateur De Koning die toen driftig bezig was voor CDA en WD een passend regeerakoord in elkaar te zetten. Met de vraag of er ook rekening gehouden kon worden met het alcoholprobleem in Neder land. Daarmee doelend op de nota 'Alcohol en Samenleving' die vorig jaar het licht zag. Tot verdriet van de ANDO had die nota nog maar weinig concreets opgeleverd. Het antwoord van De Koning was pre cies drie regels lang. „Diep triest", meent Peter Kal, „de in formateur bedankte ons voor de uitvoe rige informatie en vroeg in de volgende regel begrip voor het gegeven dat hij er nu geen aandacht aan kon schenken. Dat was het. Een brief van beleidsmaker nummer een. Een wel erg gevoelige prik in de richting van al die mensen die iets verwachten van de overheid. En, ik zeg het nu heel scherp, dan heb je het over een kwart van de Nederlandse bevolking. Het is te hopen dat de nota straks in sep tember in de Tweede Kamer eindelijk behandeld wordt". Eindelijk, omdat de nota reeds een jaar oud is. Peter Kal kan het moeilijk vatten. „Die nota werd een jaar geleden samen gesteld. Wij als organisatie moch ten reageren. Maar dat moest voor 15 de cember gebeuren. Later kon absoluut niet. De o- -en aanmerkingen onzerzijds zouden mt-genomen worden in een her nieuwde nota. Nooit meer iets gehoord." Nog wat. „In oktober wordt de zend tijd verdeeld. We hebben de toenmalige staatssecretaris van WVC, Van der Reij- den, geschreven. Gevraagd om de re clame voor alcoholhoudende dranken van de televisie te weren. We hebben hem gevraagd dat in juni, juli mee te de len. Dat er per 1 januari 1987 geen re clame meer mogelijk zou zijn. In augus tus worden namelijk de reclame-aanvra gen ingediend. Geen reactie." Peter Kal staat derhalve wat sceptisch tegenover de campagne die begin sep tember vanuit Den Haag gevoerd wordt. „Het wordt een landeüjke campagne. Prima. Maar wat gebeurt er verder. Kijk, het is prachtig als je overal posters op hangt. Waarschuwen tegen het te veel ge bruiken van alochol. Maar ik noem dat water naar de zee dragen. Want hoe gaat het straks. Op de televisie een Postbus 51 filmpje. Alcohol is gevaarlijk, kijk uit wat je doet. Vervolgens komt de STER-re- clame met, ik noem maar wat Heineken, Coeberg en Martini. Daarna een serie als Dynastie waarin de hoofdrolspelers met een naar de bar snellen. De STER weer met deze keer Kontiki en Amstel. Dat kan toch niet. Die campagne kost onge veer anderhalf miljoen gulden. Een schijntje. Vorig jaar werd er 55,8 miljoen gulden uitgegeven aan reclame voor alco holhoudende dranken. Bijna de helft werd besteed aan reclame via de STER." Peter Kal is niet meer te stuiten. In een adem somt hij op wat er moet gebeu ren om het alcoholprobleem succesvol te kunnen aanpakken. „De reclame moet van de televisie verdwijnen. De overheid moet die campagne toch geloofwaardig over laten komen. Aan de ene kant krijgt de jeugd te horen dat het niet goed is, aan de andere kant krijgt die jeugd te ho- ren dat het lekker is en niet gemist mag worden. De mensen die er eindelijk in geslaagd zijn droog te raken, niet meer drinken, worden er iedere dag mee ge confronteerd. Je weet hoe dat gaat. Een pilsje op televisie en je krijgt ook trek." „We willen dat het aantal verkoop punten teruggedrongen wordt. De alco holhoudende dranken uit de supermark ten verwijderen. De handel reageerde on middellijk met de dreiging duizend slijte rijen te zullen openen. Wij vinden dat het openen van een slijterij gebonden moet zijn aan het aantal inwoners. En wij vin den dat de voorschriften beter nageleefd moeten worden. Onderzo k heeft uitge wezen dat kinderen ontstellend gemak- keüjk aan drank kunnen komen." En tenslotte: „De accijns moet om hoog. In vergeüjking met andere midde len is de accijns op alcohol met 38 pro cent gedaald. Ja, ik weet het. Dan wordt er gezegd, kijk eens naar Zweden, hoge accijns maar ook veel alcohoüsten. Maar jpgnsGi De wereldkampioenschappen voetbal in Mexico betekenden een behoorlijke verhoging van de bieromzet. Deze kijker drinkt een onschuldig pilsje bij de tv. Maar in veel gevallen is het drinken bij de buis al lang niet onschuldig meer. - foto de stem /johan van gurp Wanneer ben je alcoholist onderzoek heeft ons geleerd dat het pro bleem hier groter is. En dan heb je alco hol en sport. Dat kan volgens ons abso luut niet samengaan. Nu worden alleen de wedstrijden met een verhoogd risico drooggelegd. Wat ons betreft, geldt dat voor alle wedstrijden. Het gaat toch om de sport, niet om de drank?" Het een hangt samen met het ander. Peter Kal hoeft daarom niet lang te zoe ken naar voorbeelden die in de ogen van de ANDO aangeven dat er nog veel voor verbetering vatbaar is. „Neem het Hei- zeldrama. Door het gebruik van te veel alcohol zijn er in Brussel 39 mensen om gekomen. Dat is verschrikkelijk, afschu- weüjk. Het WK voetbal begint. En wat zie je dan." Peter Kal houdt een kranten pagina omhoog. Een advertentie van Heineken. Een man met een 'voetbal- hoofd'. De ogen worden gevormd door twee pilsjes, uiteraard van Heineken. „Snap je dat nou?", vraagt Peter Kal. Het antwoord wordt niet afgewacht. Peter Kal beseft dat hij het af en toe uitermate scherp stelt. Maar volgens hem is dat nodig om duideüjk te blijven ma ken wat alcohol kan aanrichten. Regel matig duikt Peter Kal in rapporten en in fo's. Om weer een aantal afschrikwek kende cijfers te kunnen opdreunen. „Hier", zegt hij, „alcohol en verkeer. In '65 vielen er in totaal 52.000 verkeerslet- sels te noteren. Nu bijna 43.000. Dan denk je, hé, een daling. Maar dan komt het. In '65 was het aantal door alcohol veroorzaakte verkeersletsels 3111. Nu 3923. Een forse stijging, ondanks het feit dat het totale aantal afnam. Dat geldt ook voor het aantal doden. In twintig jaar is dat bijna verdubbeld." Geen hoopgevende cijfers. Peter Kal weet het. „Het büjft een actueel pro bleem. Er is nog veel werk te doen. Weet je, het grote probleem is dat de mensen niet merken dat er wat aan de hand is. Bij het gebruik van heroïne ben je na drie, vier keer verslaafd. Bij alcohol duurt dat jaren. Het begint met een bor reltje per dag. Wanneer je alcohoüst bent? Moeilijke vraag. Als iemand con stateert dat hij de drank nodig heeft om te leven. Dan gaat het niet meer om de gezelügheid, maar dan is het een manier van leven geworden. En ik voeg daar aan toe, mensen die iedere dag alcohol ge bruiken, moeten zich afvragen of dat ver standig is." Peter Kal kent de reacties. „Ja, zeker. Bij mij valt het wel mee, maar mijn buur man. En dat wordt dan gezegd met een pilsje in de hand. Dat is precies hetzelfde als de dokter die met een sigaret in de hand een patient zegt dat ie moet stop pen met roken. Ik kan nog wel een mooi voorbeeld geven. Ik heb eens bij een voorüchtingsfilm over de gevaren van het roken gezeten. De meest afschuwelijke ziektes werden getoond. Film afgelopen, en wat denk je, wordt er een rookpauze gehouden." Peter Kal kan er zelf om lachen. Maar dan weer serieus: „Weetje, het probleem wordt door de maatschappij gebagatelli seerd. De grote massa vindt het zelfs leuk een dronken mens te zien. Het klassieke voorbeeld is de butler die steeds meer dronken wordt bij een chique diner. Dat kan best amusant zien. Maar de gevaren van alcohol worden nauwelijks onder kend. Men weet dan nog wel dat het niet goed is voor de lever, maar daar houdt het zowat mee op. Men weet bijvoor beeld niet dat alcohol zeer slecht is voor de botten. En zo kun je nog wel een tijdje door gaan. Zeker voor de jeugd is het ge vaar zeer groot." „De jeugd moet nog groeien. Allerlei organen zijn nog in ontwikkeling. Boven dien is het üchaamsgewicht bij een jon gere niet zo hoog. Alcohol komt recht streeks in het bloed via de maagwand. Iemand die minder weegt, krijgt meer al cohol in zijn bloed. En jongeren drinken veel. Ik was eens in Kesteren op een school. Daar vertelde een docent dat een leerüng hem verteld had dat hij iedere avond acht pilsjes dronk. Samen met zijn vader. En als er dan gezegd werd bij het zesde of zevende pilsje, ik niet meer, zei pa, kom op, ik drink er ook nog een. Daar heb je het weer. Het stoer doen. Het er-bij-horen. De bekende zaken die bij alcohol horen. Ik drink omdat hij het ook doet." Opnieuw wat cijfers. Van de 700.000 probleemdrinkers zijn er 300.000 die twaalf glazen of meer per dag drinken. Er zijn 200.000 mensen die niet genoeg hebben aan zestien glazen. „Die pro bleemdrinkers hoeven geen alcohoüsten te zijn. Je kunt er wel een sommetje van maken. Die 700.000 drinkers komen in aanraking met andere mensen. Op hun werk, in hun omgeving en vooral thuis. Stel dat iedere drinker met gemiddeld vier mensen in aanraking komt. Dan heb je het over bijna drie miljoen mensen die iedere dag daadwerkeüjk met het pro bleem te maken hebben. Dat is nogal wat." De jeugd. Peter Kal ziet het met zeer foto DE STEM DICtDE BOER I veel zorg aan. Wetend dat de 'Irankfal brieken' er van alles aan doen dewinsttf vergroten. Opboksen tegen gehatide re l clame-makers die nog niet zo laig den de disco-likeuren op de mark brad: I ten. Fel gekleurde drankjes. Fawriet bil de jeugd die de disco ingaat. .Groenil Banaan en Blauwe Curacao, ditdninll jes. Fel blauw, fel geel, fel groen.lk zal J wat laten zien." Een duik in eenlade kl vert een aantal knipsels op. „Hiir, moi je luisteren. Bij de presentatie /an hel jaarverslag van Bols, in '84, mekt J AI Bouwens razend enthousiast op, ze drill ken het met sloten tegelijk'. En len jaai later zegt die man zonder blikket of biel zen, 'ik dacht dat likeuren allen mail gedronken werden door oudere damesj maar ook in de disco's wordt he gewei J dig veel gedronken. Meestal gimixi Dat laatste moet dan misschienals vel zachtende omstandigheid teller Mail laat een ding duidelijk zijn, een jilsje I een borreltje maakt niet uit. i krijn evenveel alcohol in je lijf." Als dat te veel is, kan dat leden li hele nare ziektes. Zoals het Ktrsakffll syndroom dat de laatste tijd steels vakti in het nieuws komt. „Vroeger kas i| syndroom ook bekend. Maar nu zijn af gevallen gemeld van mensen |ie n«| maar 24, 25 jaar zijn. Die ziektt is bijl vend. Je hebt dan zoveel gedrotien dfT er dermate veel hersencellen zijnvernil tigd dat je bijvoorbeeld in je eigei womf huis niet meer weet waar de voolleur I Zo kort van geheugen ben je dan Daltf nu dergeüjke jonge patiënten nel i'i syndroom gemeld zijn, is zeer tlariw rend. Want dan heb je wel erg dronken. Alcohol vernietigt de hesentfi len. Zoals je weet worden hersmcellfj niet bijgemaakt. Je verbruikt in e levrJ ongeveer een derde van die hersacellsj Als je dan weet dat 88 procent vai de» ventienjarigen minimaal een kier week meer dan acht pilsjes drink, be je dat alcohol een grote volkvija» büjft. Er zal wat moeten gebeuren Zeil vanuit de overheid. Er moet beleid f voerd worden. De ANDO heeftnielfl bedoeling heel Nederland alcohévrij l maken, droog te leggen. Zeker nil. Wl wij nastreven, is het beheersen vai dril cohol. Wat wij heel belangrijk vilden dat iedereen eens naar zijn eigen drisl gewoontes kijkt en zich afvraag! of tj niet op de verkeerde weg zit. Watt alt»! is het met een borreltje begonnen' Vervolg van Weekend 2 de maatregelen tegen de joden, de op richting van concentratiekampen, het leidde tot enkele grote protestdemonstra ties. En in landen als Frankrijk, Amerika en Groot Brittannië werd de roep om een boycot van Berlijn '36 steeds luider. Waarschijnüjk is dat voor Hitier aan leiding geweest zich eigenhandig met de gang van zaken rond de Spelen te gaan bemoeien. SS-baas Heinrich Himmler mocht dan wel zeggen, dat de Olympische Spelen een samenzwering waren van pacifisten en joden en dus nooit in Duitsland gehouden mochten worden, Hitier luisterde üever naar Jo seph Goebbels. De 'Reichspropaganda- chef verzekerde de Führer dat de Spelen een machtig middel konden zijn om Duitslands imago in het buitenland tot een ongekende glans op te poetsen. Dat sprak Hitier zeer aan, daar konden zelfs zijn verderfeüjke principes wel voor wij ken. Prompt werd de halfjoodse afkomst van Lewald 'vergeten' en bombardeerde men hem tot voorzitter van het organisa tiecomité. Er werd begonnen met de bouw van een Olympisch Stadion, dat het grootste ter wereld moest worden. En met 110.000 plaatsen ook werd. Tegeüj- kertijd ontstond een ware klopjacht op sportief talent, dat op de grootst moge lijke faciüteiten zou mogen rekenen. Want de hele wereld zou zich tussen 1 en 16 augustus 1936 vol afgunst moeten ver gapen aan de superioriteit van het Ger maanse ras. Om de schijn op te houden zouden er ook wel een paar joden in de Duitse ploeg opgenomen dienen te worden. Want vooral in Amerika bestond de nodige huiver over de racistische uitin gen die vanuit Duitsland naar het bui tenland doorsijpelden. En daar zou ook de eigen ploeg wel eens het slachtoffer van kunnen worden. De Duitsers zouden maar eens blijk moeten geven van hun goede wil, vond de voorzitter van het Amerikaanse Olympisch Comité, Avery Brundage. De man, die decennia later in München büjk zou geven van geheel eigen opvat tingen over sport en poütiek („the Ga mes must go on"), werd door de nazi's op zijn wenken bediend. De ook in de V.S. zeer populaire Duitse boks-wereldkampioen Max Schmeling kwam hem op aandrang van 'Berlijn' hoogst persoonlijk verzekeren, dat tijdens de Spelen niemand een haar gekrenkt zou worden. Er zou boven dien geen enkele vorm van discrimina tie zijn, ook niet in de Duitse ploeg. Met weliswaar krappe meerderheid be sloot het Amerikaanse Olympisch Co mité vervolgens een ploeg naar Beriijn te sturen. Nog altijd voelt geen van de deelne mende sportmensen, of ze nu uit Duits land of elders afkomstig zijn, mis- Jesse Owens was ondanks Hitier de held van Berlijn 1936. Zijn roem werd legendarisch. Hier mag zijn weduwe de Jesse Owens Straat bij het Olympisch Stadion in West-Berlijn. - foto ap bruikt. Zo werd onlangs in Bielefeld een reünie gehouden van deelnemers aan de Spelen van 1936. Toen de bur gemeester (55) van die plaats in zijn openingstoespraak opmerkte, dat zij (de sportmensen, red.) er toch niets aan konden doen in Berüjn door Hitier en zijn trawanten politiek misbruikt te zijn, kreeg hij het dringende verzoek zijn toespraak te beëindigen. „Wij voelden ons helemaal niet mis bruikt merkte Gisela Mauermayer, die in '36 een gouden medaille bij het discuswerpen veroverde, later in een in terview met 'Der Spiegel' op. „Het was een grote eer om voor Duitsland uit te komen. Dat zou ook zo geweest zijn wanneer de rijkskanselier geen Hitier had geheten. Onder keizer Wilhelm zou ik me net zo vereerd hebben gevoeld. Waarom zou ik bitter zijn?" Ook over het - achteraf - al dan niet boycotten van de Spelen in Berüjn heeft 'Frau' Mauermayer, die in 1945 'wegens haar üdmaatschap vat d'l NSDAP enkele jaren een 'Beruivct j bot' als gymnastieklerares kreeg, ee»| uitgesproken mening. „Dat heeftgeeij zin. Daar zijn alleen de sportmtise»! maar de dupe van. Zoals de boyco de Spelen in Moskou in 1980 ent«#| jaar geleden in Los Angeles toch ooi I hebben bewezen". Een erg simpele vergeüjking. Vafl'l iemand als Gotthardt Handrick zilT L.A. of de Russische hoofdstad todl niet hebben meegedaan. Deze molen» I vijfkamper kwam in 1936 rechtstel I uit de Spaanse burgeroorlog naarB'i'f üjn, won een gouden medaille en vei I trok de volgende dag weer naar S)anj(l om zich bij het Condor Lep1! -Duitse hulptroepen voor Franco-"I voegen. En later te sneuvelen. Maakte Handrick zodoende de ri terende sluitingsceremonie op augustus niet mee, Luz Long wel Dl£| zal toen wel niet bevroed hebben i' l de op dat moment orgastisch bejutfi| Adolf Hitler hem een paar jaar latr^l dood zou insturen. ZATËRPAG1 6 AUGUST Jrecies vijftig jaar geleden de in 1983 overleden Wim K ABC-cabaret. Ter herinnerin het Leidseplein een monume \yjm Kan en Corry Vonk on Wat gebeurde er een halve ec geleden? Een terugblik op 'di sensationele wedergeboorte Nederlandse cabaret'. Het ABC-cabaret met een pril Door Mick Salet De zomertijd is nog nij maar de klok wordt even zet. Met een halve eeuv terdag 15 augustus 1936. Een dag waarvan een kritiJ lier vandaag moet watertandtf barst van de berichten die on sche schopper schreeuwen. Ir van Hitier halen Nederland Olympische medailles. Stem! den door Colijn aan het wel Spanje vecht Franco tegen de Het is crisis op de Beurs talist en in de beurs van de Nederlandse autoriteiten standvastig op hun voetstuk heilige huisjes staan nog overeind, maar de wereld wan Om dat allemaal komisch J te stellen zou het nu voor Fra iedere avond Oudjaar moetei het is pas 15 augustus 1936. T Die avond is de premie ABC-cabaret, dat nu in één genoemd met Wim Kan. Ma vertenties voor de eerste shov sterdamse Leidschepleinthea, van 0,50-2. Alles inbegrL zijn naam nog maar geschrj lettertje dat verzekeringsmail voor hun mits-en-maar-regeï ken. T Groot bovenaan staan del de Louis Gimberg, Corry Voa rin-Bouwmeester en Cor Hl deraan, in een nog forser lel namen van de musici Hanl Wouter Denijs. En daartusf 'oh ja, laten we hem er toch i ten', Wim Kan. Hij is wel de geestelijke vl langrijkste tekstschrijver va cabaret, maar heeft nog o naam om als lokkertje te die Wim Kan in 1936? Voor het I veel meer dan een toneelspel! met twaalf anderen een doziji De in 1911 geboren zoon vl laire politicus mr. J. Kan kr voor de wereld van spot en sn het bureau voor beroepskeuz geraadpleegd besloot ik, toen terschool eenmaal ontgroeid speler te worden." De kleine komediant sch meer animo tussen de schuin °p school en trok liever aan zijn marionetten dan aan De resultaten op het Gymna dan ook zó triest, dat zijn ou gegeven moment inzagen: voor geen andere school dan school. Ooh daar haalde hij de Drie maanden voor zijn v speelde Wim Kan een bijrol stuk met Louis de Bree en J| Dat was leerlingen streng i Wim werd van school gestuu as haalde alleen Ank van einddiploma. „Soms denk ik wel eens, P ma's 'n mijn leven een vr| tót heeft gerust. Ik heb er n| een. Het enige examen, dat I i reet waarneembaar resultal egd, was dat als bestuurder torvoertuig op vier wielen". Maar diploma of niet, in teerde Wim Kan bij het Nei thsch Toneel van Cor Ruys. 'I seizoenen en deelde zijn

de Stem | 1986 | | pagina 24