Schade Walrus 50 tot 150 min Burgemeester Breda weer niet naar Taptoe Particulier leent aanzienlijk meer PRIJS KOPIEËN OMHOOG DOOR UITSPRAAK RECHTER Monument voor Wim Kan en Corry Vonk 9 9 19 18 19 19 iO I Proefdierenbedrijf van TNO symbolisch bestormd en bezet Hardleerse dronkeman viert record OPNIEUW TWIJFEL OVER STATUS, TAPTOE ZOU MILITAIR EVENEMENT ZIJN Run op uitkeringen door werkloze onderwijzers X' 18' even tijd RUWE SCHATTING LENINGEN 18 PROCENT GESTEGEN ATOOMBUREAU Akkoord over waarschuwing bij kernramp Benzine maandag duurder NIJMEGEN - Studeren aan universiteit of ho geschool wordt nog duurder. Recordorder ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1986 De kleuren van de kaneelstok Garcia Lorca 50 jaar geleden vermoord Berlijn 1936: De Olympische Spelen van Hitier Drank overspoelt Nederland: wie is nu alcoholist? Hoe is het met Rick van der Linden van Ekseption? Justitie op het voetbalveld DE STEM „de 4inl krant s !8' 19 OM te lezen? vara0*' dsn nlat d" Kleintjes" door to namen- Er staat vost lots vfln uw onding bij. pok vandaag I DE STEM 126ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1,10 ROTTERDAM (ANP) - De schade aan de donder dag door brand getroffen Walrus-onderzeeër schommelt tussen de vijf tig en honderdvijftig mil joen gulden. Dat maakte P. Eysker, di recteur nieuwbouw van de Rotterdamse Droog dokmaatschappij, vrij dagmiddag bekend. „Maar daar mag u me niet op vastpinnen", zei hij. Uit nader onderzoek, waar voor twee werkgroepen met mensen van de werf en de Ko ninklijke Marine worden in gesteld, moeten de exacte kos ten blijken en de oorzaak van j de brand die nog steeds niet bekend is. Het staat volgens Eysker vast dat de proefvaart met de j duikboot, de eerste in een serie van vier, niet in april 1987 kan worden gehouden. Hoe groot de vertraging wordt, is vol gens hem echter nog niet te zeggen. Dat hangt af van de grootte van de schade, die nu nog maar ruw is geraamd. Volgens Tichelman is de marine-top voornemens de Zeehond, de voorganger van de Walrus die uit de vaart zou worden genomen bij de inge bruikneming van de nieuwe duikboot (in 1988), langer ope rationeel te houden om de ge vechtskracht van de marine op peil te houden. Operationele gevolgen heeft de brand op de nieuwe duik boot daardoor volgens hem niet, 'in zoverre dat we nu een boot uit de jaren zestig in de vaart moeten houden, terwijl we een boot uit 1986 hadden kunnen hebben'. Van onze correspondent BONN - Zo geschrokken was een 32-jarige automo bilist uit de Hessische uni versiteitsstad Giessen toen hij hoorde dat hij 4,15 pro mille alcohol in zijn bloed had, dat hij zich naar een kroeg liet rijden om er een flinke borrel te drinken. De man was bij een ver keersongeval betrokken en moest een bloedproef on dergaan. De arts kon hem al snel het nieuwe record van 4,15 promille meede len, een gehalte waarbij men eigenlijk aan alcohol vergiftiging zou moeten sterven. De man hield stijf vol dat niemand kon beweren dat hij dronken was. Zijn rijbewijs kon de politie niet innemen, want dat had hij twaalf jaar geleden al ingeleverd wegens rij den onder invloed. (ADVERTENTIE) ^xcïus!ëv6M3ccas!on^ en classic cars op voorraad: mercedes-benz (meer dan 100 st, alle leeftijden en typen), porche, bmw, saab, volvo, rover, audi, rolls-royce, alfa romeo, bugatti, cisitalia, hispano suiza, ferrari, isotta fraschini, lamborghini, lancia, maserati osca en diverse originele sportwagens. Van een onzer verslaggevers BREDA - Burgemeester F. Feij (WD) van Breda zal voor het tweede achtereenvolgende jaar niet ver schijnen op de Nationale Taptoe in Breda als (dit keer) prinses Margriet en haar echtgenoot Pieter van Vol lenhoven op bezoek komen. De heer Feij meent evenals vorig jaar dat hij als gastheer namens de stad Breda een tribuneplaats naast de koninklijke gasten moet hebben en 'niet ergens op de tweede rij'. Hij is van mening dat het bestuur van de Stichting Nationale Taptoe Breda er momenteel alles aan doet om de verhouding met de gemeente Breda flink te verstoren. Voorzitter H. Vriens van het stich tingsbestuur blijkt vorige week plot seling 'om persoonlijke redenen' op gestapt te zijn. Een ontvangst door het gemeentebestuur van het Corps Diplomatique is al even plotseling afgezegd door Buitenlandse Zaken. Opnieuw is er twijfel ontstaan over de status van de taptoe. Volgens de kabinetschef van de Bredase bur gemeester, mevr. A. de Wit, hebben twee bestuursleden van de stichting haar gistermiddag meegedeeld dat het een geheel militair evenement betreft en dat de gouverneur van KMA derhalve als gastheer van prinses Margriet op moet treden. „In die situatie moeten de militai ren natuurlijk voorop zitten", aldus burgemeester Feij, „maar de mede deling over de status van de taptoe verandert voor de gemeente wel ont zettend veel". Met andere woorden, dan moet Defensie de hele zaak maar sponsoren en kan de gemeen telijke subsidie en medewerking wel vervallen. De status van de Nationale Taptoe is altijd een zeer heet hangijzer ge weest voor de tegenstanders van het evenement, die er een verheerlijking van het militaire apparaat in zien. Sinds een aantal jaren is de inbreng van 'burger-muziekkorpsen' voor het muzikale evenement op het ter rein van de KMA groeiende. Penningmeester L. van Banning van het Stichtingsbestuur wilde gis teravond desgevraagd absoluut niet ingaan op de vraag of 's middags ge sproken was over de status van de taptoe. „Die is bekend: dat is een ge mengde. Het is niet relevant om te zeggen of we daar vrijdagmiddag over gesproken hebben". Volgens mevr. de Wit is wel dege lijk over de status gesproken in ver band met de vraag wie als gastheer voor de koninklijke gasten zou moe ten optreden: burgemeester Feij of gouverneur Leeflang van de KMA. De heer Van Banning wilde ook daar niet op ingaan. „We weten helemaal niet zeker of er iemand komt en pas als we dat zeker weten kunnen we ons gaan buigen over protocollaire zaken". Burgemeester Feij meent zeker te weten dat prinses Margriet komt, dat hij niet als gastheer op kan tre den en dat hij derhalve niet zal ver schijnen. „Er komen een paar gasten niet op die avond, zoals commissaris Van Agt en diens vrouw. Daardoor zou ik ergens op het eind van de eer ste rij een plaatsje hebben kunnen krijgen. Anders zou het de tweede rij zijn geworden". Voor vervolg zie pagina 2 Studeren nog duurder DEN HAAG (ANP) - In de eerste helft van dit jaar hebben par ticulieren voor 4,3 miljard gulden aan leningen opgenomen. Dat is achttien procent meer dan in die periode in 1985, toen 3,7 mil jard werd geleend. WENEN (AFP) - Deskundigen uit 62 landen hebben vrijdag bij consensus twee ontwerp- conventies aangenomen waarin de deelnemende staten zich verplichten elkaar te waarschuwen bij nucleaire ongevallen en samen te wer ken bij het opvangen van de gevolgen daarvan. De vergadering van het In ternationaal Bureau voor Atoomenergie (IAEA), die op 21 juli begon, is een week uit gelopen omdat geen overeen stemming kon worden bereikt over de vraag of ongevallen bij militaire installaties of kernwapens ook onder de con venties zouden vallen. Die overeenstemming is er nu wel. Sinds 1979 is de kredietver lening niet meer zo hoog ge weest. Economische Zaken heeft dit vrijdag bekend ge maakt. Aan doorlopende kredieten en persoonlijke leningen is voor 3,8 miljard gulden opge nomen. Bij de gewone lenin gen bedroeg de stijging 22 pro cent, bij het doorlopend kre diet dertien procent. Bijna een half miljard gul den is geleend via het huur koopsysteem, dat dealers van autofabrikanten hanteren. Dat is een stijging van 24 pro cent. Bij dit systeem wordt maximaal 75 procent van de catalogusprijs van een nieuwe auto door de dealer 'voorge schoten'. De koper krijgt zijn auto dan op afbetaling. Het meeste geld werd ge leend bij financieringsmaat schappijen, die 53 procent van de markt beheersen. De ban ken verstrekten 42 procent van de leningen. De gemeente lijke kredietbanken hebben een aandeel van vijf procent. ROTTERDAM (ANP) - De benzineprijs gaat maandag opnieuw met een cent omhoog, zo is vrijdag in Rotterdam bekend ge maakt. Het is de derde prijsverhoging binnen een week. Ook diesel wordt maandag een cent duurder. De meest voorkomende prij zen per liter aan de zelftankpomp worden 149 cent voor super, 141 cent voor normale benzine en 76,4 cent voor diesel. De prijsaanpassingen zijn het gevolg van de ontwikkeling van de internationale produktnoteringen. OP HET Amsterdamse Leidseplein is vrijdagmiddag het monument van Wim Kan en Corry Vonk onthuld. Een 39-jarige neef en naamgenoot van Wim Kan ver richtte de handeling. Gekozen is voor deze dag omdat precies vijftig jaar geleden het ABC-cabaret van Kan en Vonk van start ging. De in brons gegoten beeltenis van het cabaret-echtpaar is ontworpen door Siemen Bolhuis uit Almere. Het ruim twee meter hoge beeld weegt ongeveer driehonderd kilo. Initiatiefnemers voor de oprichting van dit monument zijn de Amster damse kleinkunstkenner Wim lbo en de journalist Je roen Nugteren. Wim Kan overleed op 8 september 1983. - FOTO ANP Van onze onderwijsredactie De student zal aanzienlijk meer moeten gaan betalen voor de zogenaamde readers, verzamelingen gefoto kopieerde wetenschappelijke teksten. Dat als gevolg van de rech terlijke uitspraak die de uitge vers nu hebben afgedwongen in hun geschil met de Eras- musuniversiteit van Rotter dam die geen ruimte laat voor verschillende uitleg. De rea ders die in Rotterdam ge bruikt worden vormen een ernstige inbreuk op de Auteurswet, zegt de rechter. Zolang er gepn overeenstem ming bereikt is zal de Eras- mus-universiteit de uitgave van de readers moeten staken. De universiteiten en de uit gevers waren overigens toch al van plan volgende week op nieuw met elkaar te praten over een kopieervergoeding. De uitgevers was al 1,75 cent per vel aangeboden, maar zij vinden dat drie kwart cent te laag. De uitspraak in Rotter dam. zal zeker leiden tot een hoger en redelijker bod van de kant van de universiteiten. Readers zijn niet meer weg te denken op de universiteit. Een student koopt zelden nog een studieboek. Omdat hij er maar een hoofdstuk of twee uit nodig heeft, zorgt de instel ling ervoor dat die keurig ge kopieerd worden. Dat is goed koop, want studieboeken zijn duur. Bij rechten bijvoorbeeld kost een beetje studieboek al gauw zeventig, tachtig gulden. En studieboeken zijn vaak na twee, drie jaar verouderd. De universiteiten zijn daarom de studenten behulpzaam met readers. Je kunt voor pakweg 35 gulden eén reader kopen, die vier studieboeken ver vangt die 200 gulden kosten. In principe staat de Auteurswet het kopiëren van teksten alleen toe als de schrijver en uitgever van die tekst daarmee akkoord gaan. Gedeelten van oorspronkelijke werken kopiëren mag wel. Maar dan moet het wel bij en kele hoofdstukken of passages blijven. De preciese omvang van die gedeelten wordt be paald door wat maatschappe lijk aanvaardbaar is. Volgens de uitgevers zijn de meeste readers tot stand gekomen in strijd met de Auteurswet. Zij hebben nu voor wat de Eras mus Universiteit betreft gelijk gekregen. Overigens is dit een strijd tussen de universitaire wereld en de uitgevers. Van een onzer verslaggevers AUSTERLITZ - Inzage in de rapporten en contracten en ongedaan maken van de ver koop van het Proefdierenbe drijf van TNO aan een Ameri kaanse multinational. Door Kamervragen met deze inhoud onderstrepen D'66 en PvdA de actie, die gisteren gevoerd is tegen verkoop van het TNO-bedrijf en verhui zing ervan, onder andere vlag, naar het Zuidlimburgse On- derbanken. Dierenbeschermers voerden gistermiddag actie bij het be wuste Proefdierbedrijf in het Utrechtse Austerlitz. Die actie bleef bij een symbolische be storming en bezetting. De aangekondigde massale 'bestorming' had een kalm verloop en beperkte zich tot een parachutesprong van de voorzitters van de samenwer kende Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Die ren en van de Bond tot Be strijding van de Vivisectie en het voorlezen van verklarin gen bij de gesloten poort van het bedrijf. In de verklaringen werd de overplaatsing van het proef- dierbedrijf naar Limburg ge laakt. Daar zit een sterke Lim burgse lobby achter, vriend jespolitiek zelfs, van Lim burgse pressiegroepen en CDA-politici, oud-premier Van Agt voorop. Van Agt, zo betoogden de protesterende dierenbeschermers, joeg in zijn laatste kabinetszitting de volgens hen onnodige en onge looflijk dure verplaatsing van het bedrijf naar Onderbanken erdoor. Verplaatsing naar Limburg, gecombineerd met verkoop aan het commerciële bedrijf Harlan, kan niets anders bete kenen dan een sterke toename van het fokken van proefdie ren, vooral voor de export: „Harlan zal vanuit Limburg het hele continent van proef dieren willen voorzien." Die verkoop - die gisteren officieel in Den Haag zou plaatsvinden - mag niet doorgaan. Want „dieren mag je niet verhande len als een stukje zeep, verne deren tot koopwaar." Door de verkoop ('privatise ring van overheidsbedrijven') krijgt de overheid nog minder greep op de fok van proefdie ren ten behoeve van vivisectie. Ook zal een commercieel be drijf als Harlan Sprague Dawley Inc. weinig geneigd zijn, te zoeken naar alternatie ven voor dierproeven, zoals dierenbeschermers en Tweede Kamer wensen, en zoals dat ook het regeringsbeleid zou zijn. Uit het hele land - met de nadruk op de zuidelijke pro vincies, ook een groep Duitse dierenbeschermers uit Dussèl- dorp was present - waren ac tievoerders met bussen naar het in de bossen bij Zeist ver scholen TNO-proef dierbedrijf gekomen. De politie kon zich bescheiden terzijde opstellen, want de actievoerders bleven netjes voor de gesloten lage hekken staan. British Airways heeft bij het Amerikaanse vliegtuigbouw concern Boeing een order ge plaatst voor de levering van zestien vliegtuigen van het type 747-400 en een optie geno men op nog eens twaalf toe stellen. De transactie beloopt een bedrag van 9,5 miljard gulden en is daarmee de grootste order in de geschiede nis van de burgerluchtvaart. DE kaneelstok, ook wel zuurstok of lekstok ge noemd, heeft een lange traditie en lijkt nooit te ver anderen. Maar in de zuurstokken branche dient men net zo trend gevoelig te reage ren als in de we reld van de mu ziek en de video clip. ER zou vaker aangifte moe ten worden gedaan van mishandeling op het voet balveld. Dat vindt Officier van Justitie mr. G. Bos. M Zie pagina achtergrond Van een onzer verslaggevers GRONINGEN - De afdeling URO (Uitvoering Rechtsposi tieregelingen Onderwijsper soneel) van het ministerie van Onderwijs wordt overspoeld door aanvragen voor uitkerin gen van onderwijspersoneel dat per 1 augustus ontslagen URO had op pakweg 4000 aanvragen gerekend, maar er zijn er momenteel al zo'n 10.000 vanaf mei binnen, aldus directeur G. Deijs. Dat komt voornamelijk doordat het tweejarig werkgelegenheids project WPO is afgelopen, maar ook omdat veel scholen vanwege het rijksbeleid leer krachten moesten ontslaan. Deijs schat het aantal aan vragen van ex-WPO-ers op 5000 stuks. „Dagelijks druppe len er nog aanvragen binnen die nog wel een poosje op af wikkeling moeten wachten. We zijn nu nog maar met de aanvragen bezig die 10 juli zijn binnengekomen. In de praktijk betekent dit dat veel mensen niet direkt eind augustus hun uitkeringsgeld zullen krijgen maar misschien één of twee maanden moeten wachten". RQLlEB bal l kado Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. 7 DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam: i I J Adres:J i i I Postc.:Plaats:j Bank- of gironummer:S i Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt i j het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad 22.60 i i kwartaal per acceptgirokaart ad 68.05 kwartaal per autom. afschrijving ad 66,25 J i (voorkeur aankruisen). J Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont- J vang ik uw ROLLER-BALLPEN. 1 i Mijn naam: i Adres: i J Postc.:Plaats:J handtekening oo 2 i i Stuur deze bon ingevuld aan De Stem, j antwoordnr. 112,4800 VB Breda (postzegel betalen wij)

de Stem | 1986 | | pagina 1