TUBE IZEELAN .ZEELAND BUITENKERN BESTAAT 750 JAAR VEEL HISTORIE Stad Tholen bol van activiteiten volvo 360 erker ratie v/m ni-statische v/m WANGEN? Zeskamp tijdens braderie Hulst Nieuwe handelshaven Tholen snel heropend Grandioos slotspel bij jeugdvakantieweek Hulst HOOL HULST e.0. DE STEM TEL.: 01650-53280 CARAVANTREKKBt VAN 1 JAAR CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN 7ATERDAG 16 AUGUSTUS 1986 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 2 PROEP st, tel.01140-13177 ussen KUNSTSTOF KOZIJNEN RIJDONK b.v. Weekenddienst Stem-redactie PRODUCTIEBESTURING BEL micro plan b.v. Landbouwer verongelukt Heikant Hulst Plaatselijk nieuws Kloosterzande Lamswaarde St.-Jansteen Nieuw-Namen Informatie ex-hart- patieriten Ml< mm T22 sling van de provinciale griffie van later ilsbestand; en; evolge de ziekte-administratie; tratie; ser i.v.m. verdergaande automatise- STER die: i op HAVO-niveau dan wel een hier- inen het bureau bereid is cursusset and a van functiewaardering is schaal! e selectie betrokken, rouwen en mannen bij de provincn solliciteren. loofd van het bureau salarisadmin I te zijn van de chef van de afdelirj t Zeeland, onder vermelding van va liddelburg, tel. 01180-31011 afdeling van de provinciale griffie vai dinator semi-statische archieven be- mheden met betrekking tot het sem hieven; ijzondere opdrachten; tische archieven. Archiefverzorging I en II; ng voor het gehele archief, het open nd; afhankelijk van leeftijd, opleiding rimaal schaal 8). Als aanloopschalen Feest Zuiddorpe gestart ZUIDDORPE - Burgemeester Hack van de ge meente Axel en zijn vrouw hebben er de viering van hun veertigjarig huwelijksfeest een week voor uitgesteld. vrouwen en mannen bij de provinci ;e solliciteren, de selectie betrokken. duw L. Langeraar, tel. 01180-31282 rit te zijn van de chef van de afdeW mi an Zeeland, onder vermelding van va Dat was het hun waard om gisteravond het begin van de feestelijkheden rond het 750-jarig bestaan van de buitenkern Zuiddorpe bij te wonen. Dat en de gulle gift van 15.000 gulden van Axel aan Zuiddorpe als tegemoetko ming in de kosten van de feesten moet voor de Zuid- dorpenaren toch voldoende zijn om een oude schuld uit 1944 als afgelost te beschou wen. „Wellicht is op deze manier het verzuim van september 1944 hersteld", zo zei Hack er zelf over in zijn openingstoespraak. In het boek van Etienne van Damme over de ge schiedenis van Zuiddorpe, dat gisteravond tijdens een academische zitting in de goed gevulde dorpskerk ten doop werd gehouden, was de burgemeester namelijk een voor de Axelse gemeenschap pijnlijk voorval opgevallen. Zuiddorpe had Axel na de belegering van de Duitsers aan het eind van de Tweede Wereldoorlog willen helpen maar de toenmalige burge meester ds. Van Oeveren stond dat niet toe. Ondanks deze houding verzamelde Zuiddorpe daarop nog eens 1000 gulden voor het getrof fen Axel. 'Ook hiervoor is nooit enig dankwoord ont vangen', zo meldt de ge schiedschrijving. Burge meester Hack zette dat foutje van zijn voorganger gisteravond recht. Tijdens de academische zitting lichtte auteur Etienne van Damme enkele hoofdstukken uit zijn boek toe. De eerste exemplaren gingen naar burgemeester Hack en bisschop Ernst van Breda die als speciale gast even later de tentoostelling over 100 jaar katholieke kerk in het bejaardencen trum De Linde opende. Historicus De Reu wist daarna zijn gehoor maar matig te boeien met een langdurige uiteenzetting over het ontstaan van de moergronden. De verhalen over het ver leden vormde voor voorzit ter Harrie de Mul van de or ganiserende stichting Zuid dorpe 750 jaar de aanleiding Zuiddorpe anno 1986 te be lichten. Hij kroop daarvoor in de huid van een toerist die Zuiddorpe bij toeval ontdek te. „Als de man in de Euro pastraat komt, waant hij zich in Brussel". Maar Zuid dorpe zo hield De Mul zijn gehoor chauvinistisch voor heeft veel meer te bieden. „Een klein dorp met een groot verleden". De Mul bereidde de bur gemeester al voorzichtig voor op een nieuw feest. „Als we het mogen aannemen be staan de oude lindebomen op het dorpsplein over vijf jaar 350 jaar. Dus weer een reden om te feesten". Na de academische zit ting, die muzikaal werd op geluisterd door de heer Oos terling uit Groede, verplaat ste een deel van het gezel schap zich naar de boven zaal van De Lindenhof waar de tentoonstelling van Rosa van Waes en Etienne van Damme over de geschiede nis van de kerk H. Maria Hemelvaart werd geopend. Een groot succes was een filmpje over de eerste en te vens laatste Maria Omme gang, een vergeefse poging van de toenmalige pastoor om de traditie die Zuiddorpe als bedevaartsplaats kende nieuw leven in te blazen. Op de film zijn vele bekende Zuiddorpenaren te zien. Al voor de officiële opening heerste er een goede sfeer onder de kinderen van het dorpsplein. foto de stem cor j. de boer Van onze correspondente THOLEN In het weekend van 22 en 23 augustus staat de stad Tholen bol van de activiteiten. 0p beide dagen vindt voor de 20ste maal de braderie plaats, waarvoor inmiddels meer dan 100 standplaatsen zijn uitgegeven. De braderie wordt vrijdag middag om twee uur officieel geopend door burgemeester H.A. van der Munnik. Het bra- deriegebeuren duurt vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur en zater- ig van 10.00 tot 21.00 uur. Tijdens de braderie zijn in de Bosstraat een aantal ker misattracties opgesteld. Mid delpunt is echter de Markt, waar onder meer een volledige kinderboerderij, wedstrijden I'n mechanische stierzitten en 'Uziekconcerten plaatsvin- iddelburg, tel. 01180-31011 DEKHOUDEN DMA >MA: ijzerwaren parfumerie bIGHEID g, winkels, kantoren, zowel kiep, naar binnen draaiend, asdeuren. Kortom, voor alles jvend prijsopgave, stuur dan 11158)1718 Woonplaats: koor redactionele zaken, dus iiet voor advertenties of be- 20<gklachten, kunt u dit week- ■jnde terecht bij Rein van der He/m 01170-3370. Zondagmid- "fQ 01150-17920. B.g.g. 01153- '534. WSBIAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Spinyeld 55 (hoofdkantoor) an Nieuwe Ginnekenstraat 41 (stadskantoor). Telefoonnummers op pag. 2. Openingstijden: 830-17.00 uur. Redactie Eugène Loomans (editiechef), Gerard van Herpen, Arthur't Hart, René J'°eg, Emma Schut, Edo Sauren. ^icepunt p "neken: Fotosjop, ons Hendrikstraat 192, 076-654524. de Bont, (chef adv. expl.) Pr|vé tel.01620-57774. ^specteur Breda- -osterhout: H. Akkermans, Pnvé tel. 076-870755. 65-10 den. Sky-Channel presenteert op vrijdag van 16.00-18.00 uw en van 19.00-21.00 uw een vier uur dwende show vanaf een reusachtige trailer. Een vidiwall geeft met be hulp van een schotelantenne rechtstreekse Sky-Channel programma's door. Eén van de onderdelen van de show is de Kris Kras Kwis, een vragen- spel. In de quiz is een Sky Ta lentenjacht opgenomen, waarin 10 talenten hun zang kwaliteiten aan het publiek kunnen tonen. Als slot van het Sky-Chan nel spektakel gaat om 21.00 uur een heteluchtballon vanaf de oesterputten de lucht in. De winnaar van de Kris Kras Kwis zal mee de lucht in mo gen. Vroege vogels kunnen vrijdag om zes uur terecht bij het dauwzwemmen in zwem bad De Spetter. Na de vroege duik wordt gezamenlijk ont beten. Zaterdag vinden vanaf twee uur de finale-wedstrijden van de rollerwedstrijden plaats. Voorronden zijn op verschil lende kernen van het eiland gehouden. De oudere jeugd komt zaterdagavond om negen uur aan zijn trekken bij het optreden van Het Goede Doel. Het Thoolse theaterseizoen begint het seizoen met één van Neerlands beste groepen, in het gemeenschapscentrum De Meulvliet. Burgemeester A. Hack feliciteert Benny Borgt die een gratis jaar abonnement mocht ontvangen. - foto de stem/ corj.de boer Van een onzer verslaggevers KOEWACHT - Omdat hij per se van badmeester Tonnie Hen driks wil winnen, ging triathlon atleet Benny Borgt uit Koe wacht gistermiddag direct na zijn werk naar het zwembad in Koewacht om zijn conditie op te vijzelen. Daar wachtte hem een aangename verrassing. Op het moment dat hij de kassa passeerde, bleek hij de 35.000 ste bezoeker te zijn. Borgt werd opgewacht door burgemeester A. Hack van de gemeente Axel die de gelukkige een gratis jaar abonnement overhandigde, een tegeltje met het wapen van Axel en een boekje met oude ansichten. De 35.000 ste bezoeker is weliswaar geen record maar behoort toch in de top vijf van bezoekersranglijst aller tijden van Koe wacht. Eruit springt de zomer van 1983 toen maar liefst 43.267 bezoekers een duik in het zwembad van Koewacht namen. Het dieptepunt tot nu toe is het seizoen van 1981. Koewacht scoorde toen niet meer dan 23.741 bezoekers. Van onze correspondente HULST - Bijna vierhonderd kinderen draafden gisteren door het bos rond het buiten centrum 't Jagertje' in Hulst Met bussen waren 200 enthou siastelingen gekomen uit de kernen om deel te nemen aan het grote slotspel dat een waar showfestijn werd. „Toch minder deelnemers dan we verwacht hadden", vertelde Fons Hiel, „dat komt vooral omdat Hulst zelf voor de middagspelen onder het ni veau is gebleven." Het blijkt dat de catogorie jeugd boven de 10 en de 5 en 6 jarigen dit jaar verstek lieten gaan. Het showfestijn werd aan genaam onderbroken met een eindwedstrijd play backen. Na een spannende strijd won de Hulster Laura de Schepper de beker van Groot Hulst met het nummer 'Marionette' van Ma- riebelle. Natasja de Blok uit Graauw won met 'J'aime la vie' van Sandra Kim de tweede prijs en de creatie van Madonna door Wendy Rottier uit Clinge was goed voor een derde prijs. De jury bestond uit de afde ling vervoer van het JVW o.l.v. Wim van de Klooster. „Die ploeg heeft vrachten werk verzet deze week", aldus Hiel. „Ze zorgden er niet al leen voor dat de materialen steeds overal op tijd waren, maar vervoerden ook de kin deren en speelden tussendoor dan nog voor hulp en toever laat". Ook vandaag is er nog een activiteit. Bussen zorgen ook deze keer weer voor het ver voer van de jeugd uit de bui tenkernen. In den Dullaert speelt het Magisch Kinder theater 'Pepijn' een sprookjes achtig poppenspel. Aanvang 14.00 uur. THOLEN - De adjunct hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat, de heer D. Tromp, opent zaterdag 23 augustus de nieuwe handelshaven van Tholen. Om half elf vaart Tromp, onder muzikale begeleiding van muziek vereniging Concordia, met een platbodem een ketting door, die over het water is gespannen. Ter gelegenheid van de heropening van de han delshaven doen veertien- Thoolse beroepsvissers hun thuishaven aan. Het zal tevens de laatste keer zijn, dat een Thoolse vis sersvloot ligt afgemeerd in de haven van Tholen. Door het aanleggen van de Oes- terdam is het in de loop van 1986 niet meer moge lijk voor de vissersschepen om rechtstreeks vanaf de Oosterschelde de Thoolse haven te bereiken. Ze zijn te groot voor de sluis die in de Oesterdam wordt aangelegd (meer dan 614 meter breed). In de meeste gevallen is het ook onmogelijk om via het Schelde-Rijnkanaal de ha ven te bereiken, doordat de schepen voorzien zijn van vaste masten, zodat ze niet onder de bruggen in het Schelde-Rijnkanaal door kunnen varen. De Thoolse vissersvloot heeft nu standplaatsen gevonden in Scheveningen, Stellendam, Katwijk en IJmuiden. De plaatselijke water sportvereniging De Kogge zal de platbodem van Tromp escorteren met ka juit- en zeilboten. Zater dagmiddag worden er in de haven zeilwedstrijden voor de jeugd gehouden. In de avonduren begint om half tien een fakkel- gondeltocht, die vooral vanaf de Thoolse dijken een feeëriek schouwspel zal opleveren. HULST - De stichting zeskamp houdt voor de zevende achtereenvolgende maal de spelen tijdens de braderie in Hulst. Voor het tweede jaar worden die gehouden op het 's-Gravenhofplein. Deze zeskamp begint zaterdag 23 augustus om 19.00 uur. De deelnemende ploegen zijn de buurtverenigingen De Statie, Tivoli, Botje Bai Botje en Nieuw-Hulst. Ook de carnavalsstichting AHC De Vossen neemt deel en van de partij zijn eveneens de Soelelers, die de plaats innemen van de buurtvereniging Den Dullaert. De zeskamp wordt financieel gesteund door verschil lende bedrijven in de omgeving van de Bierkaaistraat. Dit evenement, waarbij jaarlijks een andere indeling ge maakt wordt, belooft ook dit jaar weer sportief en span nend te worden. Vooral ook omdat het waterballet niet ontbreekt. Mr. F.J. Haarmanweg 49, (alafoon 01150-97455 Van onze correspondente PIERSHIL - De 42-jarige landbouwer N. uit Goud swaard is gisteravond veron gelukt. N. werd bij het binnenhalen van het graan gegrepen door een hydraulische kiepwagen. Volgens de rijkspolitie wilde hij op het laatste moment nog iets van de kiepwagen pakken. De wagen was echter al aan het zakken, waardoor hij klem kwam te zitten. Bejaardenschieting - Aan de bejaardenschtieting in 't Heike namen 39 schutters deel. uitslag: hoge vogel en eerste zij vogel: P. Stevens, St.-Jan steen; tweede zijvogel: R. Col- paert, Moerbeke; grootste aantal (5): J. van Dorsselaer, St.-Jansteen. Schieting - Statiekermis- schieting met 48 deelnemers. Uitslag wip 1: hoge vogel en eerste zij vogel: E. de Koek, Moerbeke; tweede zijvogel: J. Cocyt, Absdale; grootste aan tal (5): M. van Kerkhoven, Hulst. Wip 2: hoge vogel: E. de Koek, eerste zij vogel: H. Geerts, beiden Moerbeke; tweede zij vogel: R. Herre- wegh, Heikant; grootste aan tal (6): J. de Bin, Clinge en L. Herrewegh, Meerdonk. Harmonie - De activiteiten zijn voor de plaatselijke har monie weer van start gegaan. De repetities zijn in een begin stadium en in oktober ver zorgd de Koninklijke Stede lijke Harmonie samen met het Hulsters gemengd koor een groot jubileumconcert in Den Dullaert. Dat kost extra repe tities, ook in samenwerking met het gemengd koor en on der leiding van de heer J. Ivens. Fotowedstrijd - Ter gelegen heid van de jaarlijkse biblio theekdag houdt de bibliotheek Kloosterzande in samenwer king met de foto-hobbyclub Vogelwaarde een fotowed strijd. Het thema daarvan is: 'Thuis en in de buurt.' De fo to's moeten voor 12 september ingeleverd worden in de plaatselijke bibliotheek en die worden vanaf 13 tot 27 sep tember tentoon gesteld. Deze tentoonstelling zal door de burgemeester van Hontenisse worden geopend. Tevens wor den er naast de foto's ook oude foto- en filmcamera's en boe ken over fotografie- en film tentoon gesteld. Voor de foto wedstrijd, waar een leuke prijs aan verbonden is, kun nen formulieren opgehaald worden in de bibliotheek van Kloosterzande. Bridge - In café De Vier Jaar getijden speelden leden van de bridgeclub de twaalfde wed strijd van de zomercompetitie. Het was een draaiende Mit chell met 13 paren. Uitslag: 1. heren Van der Wielen-De Waal, 2. heren Pouwels-Van Cruissen, 3. heren Radema kers-Van Leeuwen, 4. dames Biesbroek-Goossen, 5. juf frouw Staal-de heer De Kort. Jubileumwedstrijd - De orga nisatoren van het 15-jarig ju bileum van de damesvoetbal afdeling van de W STEEN zijn op zoek naar oud-leden. Die worden dan benaderd om aanwezig te zijn of actief deel te nemen aan de jubileum- wedstrijd op 5 september. Een elftal van het oprichtingsjaar 1971 speelt den tegen het hui dige elftal. De wedstrijd be gint om 19.00 uur op het plaat selijke sportpark. Degene die belangstelling hebben kunen zich opgeven bij T. d'Hooghe, telefoon 01140-15475 of bij I Bogaert, telefoon 01140-19155. Bejaardenschieting - Gehou den door de schutters-socieïeit Groot Hulst met 33 schutters. Uitslag: hoge vogel: R. Blom- maert, St.-Jansteen, eerste zij vogel: mevrouw Van Meele, Walsoorden; tweede zijvogel; G. Blommaert, Clinge; groot ste aantal (4): L. de Groene, St.-Jansteen. Bejaardenschieting - Donder dag 21 augustus is er een be jaardenschieting in café Pica- vet. Aanvang 14.30 uur. Puntenkaarting - De uitslag van de puntenkaarting in café Marjo was: 1. B. Abbeel-T. Praet, 2. R. Thilleman-E. de Koning, 3. J. Schroder-L. van Vlierberge. Fietstocht - De Kieldrechtse Verzamelaars nemen deel aan de 17e internationale fietstocht op zondag. Men vertrekt bij de feestzaal Het Centrum om 13.30 uur. De afstand bedraagt 40 kilometer. Van onze correspondent HULST - Het maat schappelijk werk Hulst houdt in samenwerking met het St.-Liduina-zie- kenhuis een informatie avond voor ex-hartpa- tiënten en hun partners. Deze avond wordt op 1 oktober gehouden en te vens wordt dan bekend gemaakt of er - bij vol doende belangstelling - een gespreks- en nazorg- groep voor die ex-patiën- ten zal worden opgericht. Op 10 september worden de plannen daarvoor in Den Dullaert bekend ge maakt. V

de Stem | 1986 | | pagina 17