Hans Koeleman niet naar EK atletiek Lemond rukt op in Coors Classic Samuel definitief I ingelijfd door PS1 en Haymakers Zevende partij remise WK WORDT AFSCHEID VAN ZWEMMERIJ VOOR VAN BENTUM De Wit werkt aan terugkeer VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1986 i/alJPAG 15 AUGUSTUS Theo Smit wint 'Gouden Fiets SC Cambuur DS '79 Eindhoven Emmen De Graafschap SC Heerenveen Helmond Sport Heracles MVV NAC NEC RBC RKC SVV Telstar Vitesse FC Volendam FC Wageningen Willem II DE 8TEM-S SCHORSING EN BOETE Conflict tussen RBC-bestuur en Molenaar opgelost ROOSENDAAL - Het conflict tussen het bestuur van de Roosendaalse eerste divisie club RBC en verdediger Maria Molenaar is opgelost. Na on derling beraad heeft het be stuur de aan de centrale ver dediger van RBCs eerste elf tal opgelegde voorlopige schorsing omgezet in een defi nitieve uitsluiting van veer tien dagen plus een forse geld boete. Mario Moelnaar is nu vanaf 25 augustus weer wel kom op de training van RBC op sportpark De Luiten in Roosendaal. Zoals bekend werd Mole naar gestraft omdat hij na af loop van de 'Draai van de Kaai' op 4 augustus in Roosen daal de broer (Martin) van de co-sponsors van RBC, Kees van Schilt had beledigd. Mole naar zelf toonde zich gister avond gelukkig met de oplos sing. „Ik ben blij dat de zaak nu uit de wereld is. Ik raakte helemaal ondersteboven van al die herrie die rond deze af faire is ontstaan", aldus de Roosendaalse verdediger. LONDEN (ANP/RTR) De ze vende partij in de schaak tweekamp tussen Gari Kaspa rov en Anatoli Karpov is in remise geëindigd. Beide groot meesters hebben nu 3 1/2 punt. Zowel wereldkampioen Kas parov als Karpov won een partij. De match wordt van daag voorgezet. Kasparov heeft dan wit. Het betreft een revanche-tweekamp voor het wereldkampioenschap. De deling van het punt kwam tot stand op voorstel van de met wit spelende Kar pov. Beide grootmeesters heb ben gisteren in het Londense Park Lane Hotel geen zet meer gewijzigd aan de stelling, die woensdagavond was bereikt. Met toren en twee pionnen (Karpov) tegen paard en vier pionnen waren de posities re delijk in evenwicht. Karpov, die woensdag in de opening het initiatief had, moet hebben ingezien dat uit de stelling niets meer dan een half punt viel te halen. SURHUISTERVEEN (ANP) - Theo Smit uit de ploeg Bos heeft gisteravond de Ronde van Surhuisterveen, een wie- lercriterium over 100 kilome ter voor beroepsrenners, ge wonnen. Voor 40.000 toeschou wers was Smit, die met zijn zege een 'gouden fiets' ver diende, de snelste van een kopgroep van negen renners die twintig kilometer voor het einde het peloton was ont vlucht. De uitslag is: 1. Theo Smit (Zwa nenburg) de 100 kilometer in twee uur, 18 minuten en 51 seconden, 2. Henk Lubberding (Voorst), 3. Gert Jakobs (Helmond), 4. Heddy Nieuwdorp (Yerseke), 5. Claude Criquielion (Bel), 6. Hans Langerijs (Waddinxveen), 7. Joop Zoetemelk (Germigny l'Eveque), 8. Jean-René Bernaudeau (Fra) allen in de zelfde tijd als de winnaar, 9. Peter Stevenhaagen (Haarlem) op 20 se conden, 10. Fons van Katwijk (Op- loo). Van onze sportredactie DEN HAAG - De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) zal Hans Koeleman niet inschrijven voor de strijd om de Europese kampioenschappen.' De Nederlandse recordhouder op de 3000 meter stee ple chase deed woensdagavond bij de internationale atletiekwedstrijden in Ziirich een laatste poging zich te kwalificeren voor het toernooi in Stuttgart, dat op 26 augustus begint. Arie Kauffman, de technisch coördinator van de KNAU: „Het is jammer voor Hans Koeleman, dat hij niet voldaan heeft aan de limieten die wij gesteld hadden. Bovendien toonde hij in Zürich geen pro gressie ten opzichte van de 8 minuten en 28,42 secon den, die hij op 6 augustus in Koblenz liep". Koeleman behoefde op basis van zijn plaats bij de eerste twintig op de Europese ranglijst van 1985 dit seizoen tussen 15 mei en 3 augustus slechts twee maal te voldoen aan de aanmerkelijk minder scher pere B-limiet. Voor de 3000 meter steeple chase staat die op 8.32,00. De atleet uit Uithoorn, die in de Ver enigde Staten studeert, slaagde daarin mede als ge volg van een voetblessure niet in. De KNAU gaf de 28-jarige AAC'er daarop nog de mogelijkheid na 3 augustus nog aan de limiet te voldoen. Op 6 augus tus lukte dat in Koblenz maar zijn tijd kon de atle- tiekunie niet overtuigen. De nationale recordhouder (8.18,02) kreeg daarop afgelopen maandag in Boedapest nog een kans. In de Hongaarse hoofdstad werd na 600 meter een van zijn spikes uitgetrapt, waarop de KNAU bepaalde dat hij in Zürich nog een keer mocht proberen te be wijzen in de reeds zeventien atleten tellende groep voor Stuttgart thuis te horen. Dat lukte Koeleman met de 8.32,10 in het Letzigründ-stadion van Zürich niet. Illllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliw 'Ditmaal me echt bewijzen' Door Hans Braat BARNEVELD - Dat bij het WK zwemmen de hoogste verwachtingen gekoesterd worden ten opzichte van Conny van Bentum en Annema- rie Verstappen, is bekend. De 20-jarige Barneveldse realiseert zich dat ook ter dege. „Maar dat geeft geen extra druk. Ik ga naar Ma drid om zo goed mogelijk te presteren en gezien mijn verrichtingen dit jaar moet dat medailles opleveren". Conny van Bentum blijkt te blaken van zelfvertrouwen. Haar verblijf in de Verenigde Staten heeft daar voor een be langrijk deel toe bijgedragen. „Aan de universiteit in Berke ley (Californië) kreeg ik alle ruimte om de zwemsport te beoefenen. Het lesprogramma werd er aan de trainingsuren aangepast. Kom daar maar eens om in Nederland. Goed, het betekende nog vaak dat ik om zes uur 's morgens naar het zwembad moest, maar dat ben ik zo gewend dat ik daar geen enkel probleem mee heb. Het fijne was dat ik daar een bijzonder goede trainster in de persoon van Karin Northon trof. Zij heeft toch nog mijn techniek weten bij te schaven. Mijn conditie valt niet meer te verbeteren, maar wel mijn manier van in het water voortbewegen. Vanwege mijn lichaamsbouw lig ik eignlijk iets te diep in het water. Het skelet is te zwaar. Daar valt weinig aan te veranderen, maar via speciale oefeningen lig ik nu toch hoger onder het wateroppervlak en dat kan kostbare seconden schelen. Daardoor heb ik toch nog pro gressie kunnen boeken en voel me beter voorbereid op de WK dan ooit. Daarnaast is het ook stimulerend om steeds met echte zwemtoppers op te trek ken. Matt Biondi en Mary Meagher behoorden ook tot de ploeg van Berkeley en dat zijn toch echte sterren. Als je van Mary Meagher tijdens onder linge wedstrijdjes weet te winnen dan krijg je ook de overtuiging een serieuse gooi naar een gouden medaille tij dens de WK te kunnen doen. Ik heb van het jaar in Ame rika ook geleerd dat om iets te presteren ook ludiek te werk gegaan kan worden. Mat Biondi bijvoorbeeld traint ge durende het gehele wintersei zoen niet. Hij houdt dan de clubkleuren van het waterpo- loteam hoog, maar een baantje trekken zit er niet in. Deson danks komt hij toch tot we reldtijden tijdens het hoogsei zoen". Met zichtbaar plezier kan de 20-jarige terugblikken op haar jaartje VS. Dat het haar ook enige studie-achterstand ople verde,deert Conny van Ben tum nauwelijks. „Ik heb be wust dit jaar gekozen voor de WK. Het is mijn laatste moge lijkheid om te presteren. Over twee jaar ben ik daar waar schijnlijk toch te oud voor. En omdat ik maar twee hobby's heb, zwemmen en studeren, moest ik kiezen. Trouwens op het gebied van mijn studie (medicijnen, red) heb ik ook niet stilgezeten. De te halen tentamens heb ik ook allemaal behaald. Probleem is echter dat die hier in Nederland niet allemaal geldig zijn. Bij de universiteit in Utrecht zal ik echter toch proberen om voor enige vakken vrijstelling te krijgen. Dat zou dan toch een gemakkelijker studiejaar op leveren. Kan ik mooi wat meer tijd aan het zwemmen blijven besteden". Het WK in Madrid zal ook in het teken staan van de re vanche. Twee jaar geleden tij dens de Olympische Spelen in Los Angelos reikte de Barne veldse niet bijster ver. On danks alle hoge verwachtin gen. Conny van Bentum:,, Het is onzin om het allemaal af te schuiven op de wisseling van de wacht tussen twee bonds- coaches. Bert Sitters was een goede coach, maar zijn opvol ger Ruud Beele heeft ook best verstand van het topzwem- men. Feit was alleen dat er geen ongelukkiger moment had gekozen kunnen worden om een nieuwe trainer aan te trekken. Ruud Beele begon met het begrijpelijke elan van een nieuweling. Hield wel in dat hij alle 'gelouterde' vedet tes tegen zich in de haren streek. Zonder me op de borst te willen kloppen, weet ik heus wel hoe naar een piek toe te moeten werken. Daar hebben we de begeleiding van onze clubtrainers voor gehad. En daarnaast weet je op den duur beter dan wie ook hoe je li chaam functioneert. Annema- rie Verstappen durfde daar rond voor uit te komen, en dat leverde haar nog ,al wat pro- Conny van Bentum (voorgrond): „WK Madrid wordt afsdcheid van topsport" blemen bij haar club. Hoewel ik ij del ben door te willen presteren, ben ik toch ook weer vrij meegaand. Bij de richtlijnen van Ruud Beele heb ik me toen neergelegd, hoewel ze in feite slechts voor de jonge zwemsters van enig nut konden zijn. Achteraf kan ik daar nog spijt over hebben. Wanneer ik mijn eigen pro- grama had kunnen draaien had ik me met de besten kun nen meten". Conny van Bentum ver heugd zich nu duidelijk al op het WK in Madrid. „Een Olympische medaillle in mijn prijzenkast zou natuurlijk mooi zijn geweest, maar door de boycot van de Oostbloklan den waren die Spelen toch al gedevalueerd. De WK in Ma drid is daarom een betere graadmeter omtrent je capaci teiten. Vandaar ook dat er nog zoveel ouderen op de start blokken verschijnen. Nog een maal wil men voor zichzelf be palen wie nu echt van mijn generatie de sterkste is. Dat geldt niet alleen voor de Ame rikanen en Russen, maar ook bijvoorbeeld voor mij. Als ik nu een gouden plak weet te behalen zegt mij dat meer dan tijdens de Olympische Spelen, want nu heb ik de gehele we reld 'tegen' me. Het zal ook de laatste keer worden dat ik dat ik voor 's werelds schouwto neel mijn baantjes zal trek ken, want na deze WK hou ik het verder voor gezien". 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiii Van ome sportredactie EINDHOVEN - De Stichting Arbeidszaken heeft positief geadviseerd over de komst van de 22-jarige Canadees Randy Samuel naar PSV. Aan de hand van het advies van de Stichting Arbeidszaken moet het ministerie van Sociale Za ken beslissen over een werk vergunning. Manager Ploegsma van PSV verwacht dat door het advies de laatste hindernissen uit de weg zijn geruimd. Samuel tekende de afgelo pen week al voor twee jaar bij PSV. De landskampioen be hoeft voor de voetballer geen transfersom te betalen, omdat hij nergens onder contract staat. Samuel, voorstopper van het Canadese elftal, is naast de Belg Eric Gerets en de Deen Frank Arnesen de derde speler van PSV die telt als buitenlander. In competi tiewedstrijden mag PSV ech ter maar twee buitenlanders opstellen. In december wordt Gerets niet meer als buiten lander beschouwd, omdat hij dan twee jaar in Nederland heeft gespeeld. PSV heeft gisteren overeen stemming bereikt met de Por tugese club Sporting Lissabon over de overgang van Rob McDonald naar die club. McDonald, die eigendom blijft van PSV, gaat voorlopig voor één seizoen naar Sporting Lis sabon. PSV wacht alleen nog op de bevestiging uit Portugal dat de huursom is overge maakt. Met ingang van het seizoen 1987-'88 is het Feyenoord-sta- dion weer beschikbaar voor eventuele Europese bekerfina les. Burgemeester Peper van Rotterdam zei donderdag bij de overhandiging van het boek 'Rotterdams voetbalglorie', dat het verbod voor het spelen van Cup-finales in de Kuip al leen voor komend seizoen geldt. „Binnenkort zullen alle betrokkenen in de Maasstad om de tafel gaan zitten en be kijken op welke manier j lendige spiraal van voet vandalisme kan worden 4 broken", aldus Peper. FC Barcelona heeft J Westduitse vedette keur. Terry Venables, de trainer van de Ca club, maakte op een gorisch af. plaats finishte. ROTTERDAM (ANP) Franke Sloothaak als veel vraat en Piet Haymakers met Jogger als een ijzersterk duo. Dat beeld heeft de tweede dag van het CHIO in Rotterdam opgeleverd. De vroegere Ne derlander Sloothaak ver baasde de hele concurrentie door opnieuw de belangrijkste dagprijs te pakken. Deze keer niet met zijn favoriet Farmer, maar met Wiener Domspatz. De Fries bleef in de tweede kwalificatiewedstrijd voor de Grote Prijs van Rotterdam foutloos en reed veel sneller dan de overige 61 deelnemers. Het verschil met de nummer twee, de Britse Janet Hunter, bedroeg bijna vier seconden. De deelneming aan het CHIO heeft Sloothaaks paarden tot dusver, naast twee oranje strikken, zesduizend gulden opgeleverd. Niet minder groot was de verwondering van ruiters en publiek over het sterke optre den van Piet Raymakers. De liet na afloop van de f zijn". RENO (ANP/RTR) - Greg Le- mond heeft op de vijfde dag van de Coors Classic belang rijke tijdwinst geboekt. In zijn geboortestad Reno in Nevada was hij in de middag de snel ste in de massasprint van de vijfde etappe, enkele uren la ter finishte hij als derde in de zesde etappe, een criterium in de straten van Reno. Door die klasseringen streek de win naar van de Ronde van Frankrijk veertig seconden bonificatie op en rukte hij op naar de zesde plaats in het al gemeen klassement. De leiderstrui belandde om de schouders van Doug Shapi ro. De Amerikaan, die vorig seizoen in de ploeg van Jan Raas reed, eindigde in het cri terium als tweede achter zijn landgenoot Davis Phinney, die zijn tweede ritzege behaalde. Shapiro verdiende 20 seconden tijdvergoeding en kwam daar door op gelijke hoogte met de Noor Lauritzen. Op grond van betere etappe-uitslagen werd Shapiro de nieuwe leider. Adrie van der Poel mengde zich gisteren beide keren in de massaspurt en werd zesde en vierde. Tom Cordes, de vroe gere wereldkampioen bij de junioren, weerde zich in de vijfde etappe uitstekend (der tiende), maar liep in het crite rium door een val achterstand op. John Talen, de nationale kampioen bij de amateurs, was vooral in de vijfde etappe zeer actief. Hij maakte lange tijd deel uit van een kopgroep van drie, die op het sterk heu velachtige terrein weinig speelruimte kreeg van de ploeg van Lemond. Talen was de eerste die werd opgeslokt door het peloton. Hetzelfde lot overkwam de overige twee vluchters in de slotfase. De uitslagen op de vijfde dag zijn: vijfde etappe: 1. Lemond (VSt) 159 km in 3.59.34 (met tijdvergoeding 3.59.04), 2. Kuum (Noo), 3. Shapiro (VSt), 4. Phinney (VSt), 5. Anderson (Aus), 6. Van der Poel (Ned), 7. Romanov (Sov), 8. Van Vliet (Ned), 9. Konisjev (Sov), 10. Poelnikov (Sov), 13. Cordes (Ned), 30. Hinault (Fra) op 0.02; zesde etappe 1. Phinney (VSt) 40 km in 1.03.27, 2. Shapiro (VSt), 3. Lemond (VSt), 4. Van der Poel (Ned), 5. Konisjev (Sov), 6 Van Vliet (Ned), 7 Zinopjev (Sov), 8. Kie- fel (VSt), 9. Pierce (VSt), 10. Bauer (Can); algemeen klassement: 1. Shapiro (VSt) 17.26.55, 2. Lauritzen (Noo) z.t., 3. Pierce (VSt) op 0.34, 4. Hinault (Fra) op 0.39, 5. Argentin (Ita) op 0.46, 6. Lemond (VSt) op 0.52, 7. Cornillet (Fra) op 1.05, 8. Piva (Mex) op 1.10, 9. Alcala (Mex) op 1.38, 10. Kuum (Noo) op 1.40, 11. Hampsten (VSt) op 1.44, 12. Anderson (Aus) op 2.03, 13. De Rooy (Ned) op 4.52,17. Van Vliet (Ncd) op 9.11,44. Van der Poel (Ned) op 19.36. De Belgische neo-profes- sional Carlo Bomans heeft gis teren de tweede etappe van de Ronde van België een rit over ruim 168 kilometer van Oude naarde naar Genval, gewon nen. De renner uit de ploeg van Walter Godefroot was de snelste van een kopgroep van negen renners, die een voor sprong van 38 seconden op het peloton had. Door zijn over winning, zijn eerste bij de profs, nam de jonge professio nal de leiding in het algemeen klassement over van zijn landgenoot Ferdi van den Haute. In de kopgroep zaten ook drie Nederlanders, van wie Nico Verhoeven met de derde plaats de beste Nederlander was. Henri Manders werd in zijn kielzog vierde, Jean Ha- bets kwam als achtste over de streep. Beste Nederlander in de algemene rangschikking is Verhoeven: tweede op 23 se conden. De uitslag van de tweede etappe van de Ronde van België is als volgt: 1. Carlo Bomans (Bel) de 168,6 kilometer in vier uur, 42 minuten en 48 seconden, 2. Her man Frison (Bel), 3. Nico Verhoeven (Ned), 4. Henri Manders (Ned), 5. Dirk Dewolf (Bel), 6. Patrick Jacobs (Bel), 7. Mare Dierickx (Bel), 8. Jean Habets (Ned), 9. Eric van Lancker (Bel), allen in dezelfde tijd als Bomans, 10. Sjef Liec- kens (Bel) op 38 seconden, 15. Ad Wij- nands (Ned), 18. Peter Heeren (Ned), 24. Peter Pieters (Ned), 42 Jac van der Poel (Ned) allen in dezelfde als Lieckens. Algemeen klassement na de tweede etappe: 1. Bomans negen uur, 52 minuten en 43 seconden, 2. Verhoeven op 23 secon den, 3. Frison op 26,4. Van Lancker op 27, 5. Dierickx op 31, 6. Jacobs op 41,7. Man ders op 42,8. Dirk Dewolf op 44,9. Habets op 52,10. Van den Haute op 53. Ajacied Robbie de Wit spant zich hard in voor zijn terugkeer in de Ne derlandse voetbalsta dions. In het centrum 'De Hoogstraat' in Leersum werkt de Ajax-spits, die zeven weken geleden tij dens zijn vakantie in Spanje werd getroffen door een hersenbloeding aan zijn revalidatie. Op de foto doet hij on der leiding van fysiothe rapeut Mient Riddersma oefeningen. - FOTO ANP De uitslagen: Raymakers (Ned) kopf (WD1) Salut 1-85,04. Internationaal springconcours spel', hindernishoogte 1,20-1;7i Eric Wauters (Bel) Malesan B. 1060 punten-70,00 seconden, 1 Frühmann (Oos) 1030-76,17, ford Latham (Spa) Milon Jean-Claude Vangeenberghe (B< 940-76,65, 5. Rob Ehrens (Ned) Sunrise 900-66,72, 6. Kingsize 900-71,95,7. Wil Hugo illiT der S 830-70,82, 10. Je Award 720-65,24. Internationaal spring: male hindernishoogte 1 Skelton (GBr) Raffles A Diego Thoi 61,96, 7. 11-66,91; Nationaal voor NHS-1 den) Jumbo Design 0 strafj 2. Dion van Groessen (Eind Dressuurproef Duitse Sll: Aubert (Ned) Mr. X 1230 pun nette Haazen (Ned) Robert 246,3 Borodino 1107. 19-6-1964 Gemeentelij 14.000 1-7-1974 Krommedijl 16-11-1909 Gemeentelij .17.500 21-8-1925 Sportpark 12.000 1-2-1954 De Vijverbei 20-6-1920 Sportpark 12.000 27-7-1967 Sportpark 10.000 1-7-1903 Gemeentelij 10.000 2-4-1902 De Geussel 19-9-1912 NAC-stadio straat. 18.5( 15-1-1900 De Gotfert, 31-1-1912 Sportpark 11.000 26-8-1940 Sportpark 10.000 8-5-1904 Sportpark 1- 1-6-1912 Schoonenb 14-5-1892 Monnikenh 1-6-1920 Sportpark 17.000 27-8-1911 De Berg, 2( 12-8-1896 Gemeentelij

de Stem | 1986 | | pagina 6