nden frika aan Eiken, thuis in ieder interieur. 'Verplicht afkicken helpt niet' Stichting Verbiedt de Kruisraketten gaat in hoger beroep Vleugellam in ganzenpas g, Meubelfabriek Oisterwijk. Ge-eiktgoed. I )e$re|Fd 'Eenwording beslissend voor vrede' Winst KLM fors lager Uitdagend en hooghartig KRACHTENBUNDELING VHF NEDERLANDSE REISORGANISATIES VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1986 BINNENLAND BISSCHOP MÖLLER OVER EUROPA: GELIJKE WINST HOOGOVENS KNP DE STEM COMMENTAAR Twaalf jaar geëist voor drugssmokkel 'Iedereen mag op tribune bij raad Amsterdam' Bij Meubelfabriek Oisterwijk weten ze fraai eiken en moderne vormgeving perfect te combineren. En daardoor voelen onze meubels zich thuis in ieder interieur. Klassiek èn modern. DESKUNDIGEN ZIEN NIETS IN PLAN AMSTERDAMSE POLITIEBOND BINNENLAND Staking Scholvisserij Overspannen man Tourbussen Autobusindustrie Heroinevondst T5 PAGINA 31 partheidsbewind 'ia is gekant. voorbeelden van in Pretoria tegen en geven aan op machtsmiddelen lafrikaans beleid regio gestoeld is: >che chantage en satie door mili- ies. Hoe afhanke- de zwarte front- i eigenlijk van En hoe kwets- hoe groot zijn de kaanse belangen irlanden? ilandse schuld komt evaar, met alle risi- dien voor verdere ;rwerving. lien neemt de Zuid- se uitvoer naar wes- den af door allerlei aatregelen en de vordt dan een steeds ker afzetgebied idafrikaanse waar. ie producten, plas- ibber vinden inmid- 40 tot 50 procent etgebied in zwart gastarbeiders be- Kamer van het en heeft al meerdere gewaarschuwd dat tiddellijke repatrië- de honderdduizen- tenlandse mijnwer- ge economische, so- jolitieke kosten' met zal brengen, der wordt vaak ver- Zuid-Afrika uitge- nvesteringen heeft n de regio. Voor De Zuid-Afrika is het «ld van essentieel m de diamantwin- geheel Zuidelijk te controleren. De wfirma Anglo Ame- eft veel kapitaal in inning van allerlei ffen gestoken van ot Tanzania, udsher zijn de Zuid- se winsten vooral in mie van Zimbabwe In 1970 waren in malige Rhodesië van grootste firma's er ^uidafrikaanse han- :ijn sindsdien bedrij- ïationaliseerd maar rika heeft nog steeds langen in suiker, ci- ut, papier, voedsel- ing, kunstmest en delfstoffen in Zim- lent Botha zal zich Van der Meulen wel ;r bedenken alvorens economische straf- elen uit te roepen te- lelijk Afrika. T28 PAGINA 3 ■ruik van hard drugs I. De toenemende r van hard drugs als Icocaïne en 'crack' makkelijk samen te mengsel van cocaïne poeder, dat dodelijk uit Nederland toont de Duitse douane er geen sprake is van ïggang van handel in ugs in Nederland, nooit waren boven- prijzen van alle soor- gs in Nederland - en erdam in het bijzon- laag als nu. De grote ngsten van de laatste Nederland hebben k de aanvoerlijnen Azië, Noord-Afrika -Amerika niet aange- betekent dat snijden >p de rijksbegroting, ndien is het kabinet uitgaven-raming uit- van wel erg positieve htingen ten aanzien conjunctuur en de be- ig van de fraude. Zit junctuur maar even en de dalende tendens 'ereldhandel kan daar jrbode van zijn - dan extra bezuinigd moe- •den. om, het financiële it erg nauw en hele- eker is die lastenver- voor het bedrijfsle- it. elfde geldt voor de Sten. Steeds meer bon- erwegen af te stappen loonmatiging ten be- iran arbeidstijdverkor- ndat dat laatste in het niet aan de verwach- - meer banen - vol- 'enslotte zijn de voor ten voor een dalende met sterk schomme- ;eldkoersen ook hoogst r. het bedrijfsleven het nent verbeteren zal er noeten worden afgezet ivesteerd of zal er nog iter moeten worden et. Shell zoekt het in atste en het zou best ns kunnen zijn dat an- edrijven zullen volgen. zwaluw maakt nog omer. Twee ook niet. AMSTERdam (ANP) - De stichting Verbiedt de Kruis raketten en 13.000 mede-eisers hebben bij het Gerechtshof in DeI1 Haag hoger beroep aan stekend tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank in het kruisrakettenproces tegen staat. Voorzitter H. Wie- benga van de stichting heeft ijat donderdag tijdens een persbijeenkomst in Amster dam bekend gemaakt. In het kruisrakettenproces willen de stichting en haar mede-eisers een oordeel over de vraag of de plaatsing van kruisraketten volgens het recht toelaatbaar is. De Haagse rechtbank verklaarde zich op 20 mei van dit jaar echter onbevoegd inhoudelijk te oordelen over deze eis. De stichting is van mening dat de rechter zich daarmee te gemakkelijk van de zaak heeft afgemaakt. Niet alleen vindt ze het vonnis volstrekt onvol doende gemotiveerd, ook is ze van mening dat de rechtbank in gebreke is gebleven door geen enkel inhoudelijk oordeel uit te spreken over alle juridi sche argumenten die zij naar voren heeft gebracht. Van de bijna 20.000 mede eisers in het proces tegen de staat, hebben er tot grote te vredenheid van de stichting 13.000 te kennen gegeven ver der te willen gaan in hoger be roep. De reden waardoor de 7.000 andere mede-eisers af vielen waren volgens Wie- benga vooral omstandigheden als het niet doorgeven van adreswijzigingen, overlijden en de vakantieperiode. Met het uitbrengen van de dagvaarding is de stichting donderdag ook de campagne 'Vriend van het proces' begon nen, met als doel het maat schappelijke en financiële draagvlak van het proces te verbreden. Iedereen die het proces wil steunen kan voor twintig gulden per jaar 'vriend van het Proces' wor den. DEN HAAG (ANP) - „De eenwording van Europa zou voor de wereldvrede van beslis sende betekenis kunnen zijn omdat op. dit mo ment nog grote gevaren voor de wereldvrede schuilen in de verdeling van ons continent. Dit beluister ik in Oost-Europa en in Rome. Hier ligt dus een verband met het "Europa-verhaal' uit de vredesbeweging." Dit zegt bisschop dr. J.B.W.M. Möller van Groningen in de IKV-vredeskrant, die donder dag is gepresenteerd. De vredesweek is dit jaar gewijd aan de ontspanning. Mgr. Möller is be stuurslid van de Europese bisschoppenconfe rentie, waarin uit alle Europese landen één bisschop zitting heeft. Als onderscheid tussen het denken van paus en (Oosteuropese) bisschoppen enerzijds en dat van de vredesbeweging anderzijds ziet mgr. Möller dat eerstgenoemden de eenheidsge dachte van Europa meer religieus dan politiek invullen. „Zij denken vooral in termen van een geestelijke eenheid." Naar zijn mening zijn de geestelijke blokka des minder dan wordt gedacht. „Ik onderken uiteraard dat de politieke blokkades groot zijn, maar wat bestaat er niet aan contactmogelijk heden? Dat groeit toch steeds meer! Daar moe ten wij veel meer oog voor hebben." Anti-apartheidsdemonstranten demonstreerden gis teren voor de poorten van het KIM-hoofdkantoor te gen de KLM-vluchten naar Zuid-Afrika. - foto anp AMSTELVEEN (ANP) - De KLM heeft in het eerste kwartaal van het lopende boekjaar (april tot en met juni) een stuk minder verdiend dan in dezelfde periode van vo rig jaar. Het nettoresultaat daalde van 115 tot 82 miljoen. Per aandeel van f 20 kelderde de winst van f 2,96 tot f 1,62. Het lagere niveau van zowel inkomsten als kosten is in hoofdzaak toe te schrijven aan valuta-in vloeden. De vervoersin- komsten stonden boven dien onder druk van de scherpe prijsconcurrentie, hetgeen leidde tot een aan merkelijk lagere gemid delde opbrengst van het vervoer in tonkilometers. De KLM verwacht ook voor het lopende boekjaar een winstgevende exploi- tatie, maar president-di- JNediloyd recteur Orlandini kan geen indicatie geven over de omvang daarvan. Daar voor is de luchtvaart te zeer afhankelijk van de ontwikkeling van de we reldeconomie, de wereld handel en andere 'externe omstandigheden' als bij voorbeeld de olieprijzen. heel 1986 beduidend lager uitvallen dan in 1985. Koninklijke Neder landse Papierfabrieken KNP heeft in de eerste helft van dit jaar 22 pro cent meer verdiend verge leken bij dezelfde periode van 1985. De winst na be lastingen steeg van 58,4 tot 71,5 miljoen gulden. Het nettoresultaat van Hoogovens is in de eerste helft van dit jaar nagenoeg gelijk gebleven ten op zichte van dezelfde periode van 1985 bij een lagere om zet. De omzet daalde van 3840 miljoen naar 3215 mil joen. De nettowinst kwam uit op 106,5 miljoen tegen 107,8 miljoen in de eerste helft van 1985. Hoogovens verwacht dat vooral door eerder ge noemde tegenvallende margeverkrapping in de divisie staal en de daling van de resultaten in delf stoffen het resultaat voor belastingen in de tweede helft van dit jaar aanzien lijk lager zal zijn dan in de eerste zes maanden. Daar door zal de nettowinst over Volgens eerder uitge sproken verwachtingen heeft de Koninklijke Ned- lloyd Groep in het eerste halfjaar 1986 aanzienlijk lagere resultaten behaald dan in hetzelfde tijdvak van 1985. De nettowinst daalde van 60,2 tot 21,7 mil joen gulden. Hoewel het tweede halfjaar aanzien lijk beter zal uitvallen dan het eerste moet met een halvering van de jaarwinst rekening worden gehou den, zo heeft de raad van bestuur donderdag meege deeld. Vooral als gevolg van de daling van de dollarkoers is de omzet, gemeten in guldens, met 17 procent ge daald tot 2044 miljoen. Deze lagere dollarwaarde is in belangrijke mate ook de oorzaak van de daling van het bedrijfsresultaat met 39 procent. Slechts voor een deel is compensa tie gevonden in koerswin sten uit hoofde van voor dit doel ingenomen dollar posities. De rentelasten minus rentebaten daalden met 13 procent tot 51,4 mil joen. HARD, CYNISCH, uitdagend en hooghartig hebben de leiders ran Zuid-Afrika op het congres van de Nasionale Party alle ge matigde, doch krachtige smeekbeden van westerse en Afri kaanse landen om een voorzichtige dialoog te beginnen met de zwarte leiders genegeerd. Met granieten gezichten én dreigende vuisten hebben de beide Botha's, de een president, de ander mi nister van Buitenlandse Zaken, de regeringen die sancties willen gezegd: Loop naar de hel, wij kunnen en zullen onze eigen boontjes doppen. De blanke achterban vond het prachtig en klapte de handen oiauw Het congres werd de verlangde demonstratie en het feest ran blanke eenheid. Dat was exact de bedoeling van de Botha's, ®e zich een paar maanden geleden lam schrokken van het ultra rechtse verzet. Uit puur lijfsbehoud moet die eenheid gesmeed i'°^en en dat is wonderwel gelukt. Het is in dit verband opval- vo i ru' steeds meer blanken van Engelstalige afkomst, altijd al »eei liberaler dan de blanke Afrikaners, zich achter de Botha's scharen. Botha kan nu naar buiten met de blanke eenheid pron- a.® eeri onneembaar bolwerk van standvastigheid en onver zettelijkheid. Traditiegetrouw vallen er ook wat kruimels af voor de zwarten, Pan ,ig' nietszeggend zoethoudertje - in de Nasionale I hp, immer betiteld als vérgaande hervormingen. Dit keer was rpn cadeautje een (oud) vaag plan om verkiezingen te organise- mptrt I(r zwarten- De gekozen vertegenwoordigers zouden dan de blanken in een adviescommissie voor een nieuwe grond- van p nen 9aan praten over hervormingen. Uit de formulering ainn m!?'3 valt °Pte maken, dat de ondergrondse verzetsbewe- rtcm det Afrikaans Nationaal Congres, uitgesloten zal wor- l ^an eventuele verkiezingen. Vprv hebben de huidige leiders een oud plan van premier bfvw!f uit het begin van de Jaren zesti9 uit de la gerukt. Het uogt een Zuid-Afrika voor de blanken en een Zuid-Afrika voor tarten in thuislanden en in, zoals nu is voorgesteld, zwarte zwart' wi' ze99en: 9een echte onafhankelijkheid voor de I cfre ri6nmaar een schijnzelfstandigheid in versnipperde territoria VBn°0<?[ een gebrek aan economische middelen nauwelijks le- W 2iin. van h l1 vw verwacht, dat de Botha's, nu toch onder forse druk aankn H s,en' deze keer een begin van een dialoog zouden komo r?en met de zwade leiders, is wederom bedrogen uitge- tennni, wereld en de zwarten kunnen tot Sint Juttemis wach- hervormingen. Cynischer kan het nauwelijks. Fusie in reiswereld APELDOORN (ANP) - Vijf Nederlandse vliegtouroperators gaan samenwerken om het hoofd te bieden aan de steeds harder wordende concurrentieslag op de reismarkt. De vijf zijn Bonair Holidays in Apeldoorn, Gulliver Flytours in Ridderkerk en Sudtours, Sunair en Zon- netour alle Amsterdamse ondernemingen. 900 miljoen gulden in de pe riode juli 1985 - juni 1986. Vo rig jaar was echter een ver- liesjaar voor Hl. Directeur A. Houtzaager zei daarover in het toeristisch vakblad Reis- Revue dat zijn marge met meerdere tienden van procen ten daalde. En een tiende pro cent is voor zijn bedrijf al een inkomstenderving van één miljoen gulden. De concurren tie dwingt volgens hem Hl de prijzen laag te stellen. Daar door moet nu elders worden bezuinigd. Neckermann Reizen, een van de grote Nederlandse touroperators, heeft zich dit jaar alvast sterk op de winter- vakantiemarkt geprofileerd. Dit op een moment dat op de toeristische markt is gebleken dat de groeimarges voor vol gendjaar zomer zeer klein zijn -sommigen spreken van plus 2, anderen van plus 5 procent en de concurrentie moordend lijkt te worden. Tijdens de perspresentatie van het Nec- kermann-programma door di recteur R. Klawer bleek don derdag dat deze reisorganisa tor het wintersportpro gramma met 22 vakantie plaatsen heeft uitgebreid. Volgens Klawer staat Nec kermann wat betreft winter sport in de reiswereld aan de kop met in totaal 471 verschil lende hotels in 117 plaatsen in 6 verschillende landen: in to taal 11.000 bedden onder con tract. Hij verwacht dat zijn concern hierdoor deze winter een omzetgroei van tien pro cent kan waarmaken. Eigen onderzoek, dat Nec kermann door het Toeristisch Onderzoeksinstituut NRIT heeft laten uitvoeren, en waarvan de uitslagen donder dag werden gepubliceerd, wij zen uit dat het aantal buiten landse wintervakanties van Nederlanders in de laatste vijf jaar van 1,1 miljoen in 1981/ 1982 naar 1,5 miljoen in 1985/ 1986 is gegroeid. Het aandeel van de door de reisbranche verzorgde wintervakanties steeg in die periode ook en wel van 44 naar 48 procent. Deze gaan in de zomer van volgend jaar vliegtuigstoelen en accommodaties gezamen lijk onder de naam 'Dutch Pool' inkopen. De vijf vliegen voorname lijk op de populaire vakantie- gebieden zoals Mallorca, Ma laga, Allicante, Kreta. Volgens de Bonair-woordvoerder zal het vijftal nu scherper kunnen inkopen en de reizen goedko per kunnen aanbieden. Zoals bekend wordt over de gehele linie in de reiswereld volgend jaar een zeer beperkte groei verwacht en om een zo groot mogelijk deel van het praktisch gelijk blijvend to taal aantal reizen in de wacht te slepen zullen de reisorgani satoren vooral aan de prijzen sleutelen. Directeur F. Fran sen van de tweede grote Ne derlandse reisorganisator Arke Reizen zei onlangs dat de marges voor de reiswereld volgend jaar erg klein zijn. De totale stijging op de reismarkt zal volgend jaar niet meer dan 2 tot 3 procent bedragen, zo voorspelt hij. De geslonken marges in de touroperating en de reisbu reausector hebben er vorige week al toe geleid dat de grootste Nederlandse reisor ganisator Holland Internatio nal (Hl is dochter van de KLM) een bezuinigingsopera tie heeft aangekondigd waar door 90 arbeidsplaatsen moe ten verdwijnen. Ondanks het feit dat dit voor Hl een record jaar wordt van bijna 400.000 passagiers en een omzet van HAARLEM (ANP) - De Haar lemse officier van justitie me vrouw mr. M.M. Landeweer, heeft donderdag wegens drugssmokkel twaalf jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 38-jarige diplomaat S.P. uit Mauritius. De man werd op 17 december 1985 samen met nog drie Mauritiaanse parlemen tariërs aangehouden op Schip hol. De verdachte wekte arg waan toen hij een diplomatiek paspoort toonde, terwijl er geen sprake was van een di plomatieke reis. In de koffer van de man werd ruim 20 kilo heroïne aangetroffen. Voor de Haarlemse rechtbank hield de parlementariër vol onschuldig te zijn. Volgens zijn zeggen was zijn koffer verwisseld. In Brussel is een Nederlands echtpaar donderdag veroor deeld tot acht jaar gevange nisstraf wegens drugsmokkel. De man en de vrouw waren begin april op de luchthaven Zaventem betrapt met bijna elf kilo heroine in hun bagage. Zij kwamen daarmee uit de Indische stad Bombay. De man is de 44-jarige D. de G. uil Alkmaar en zijn echtgenote de 47-jarige J. van E., is af komstig uit Amsterdam. AMSTERDAM (ANP) - Bur gemeester Van Thijn van Am sterdam moet iedereen toe gang verschaffen tot de pu blieke tribune van de gemeen teraad om raadsvergaderin gen te kunnen bijwonen. Hij moet daartoe 56 plaats bewijzen uitreiken, een aantal dat gelijk is aan het maximum aantal plaatsen. Bij de uitrei king van de toegangskaarten mag niet naar persoon worden geselecteerd. Dit heeft president mr B.J. Asscher van de rechtbank in Amsterdam donderdag be paald in het kort geding dat vier leden van het Komité 'Geen fascisten in de raad' te gen burgemeester Van Thijn hadden aangespannen. DEZE ganzen hebben één ding gemeen met het vliegtuig op de achtergrond. Beide kunnen ze niet meer vliegen. Maar vleugellam of niet, in ganzenpas bewegen de dieren zich over het terrein van een schroothandelaar in het Utrechtse Woudenberg waar ze wel luid waarschuwen tegen dreigend onraad. - foto anp (ADVERTENTIE) Roosendaal, Dr. Brabersstraat 24.01650-69142. (koopavond vrijdag), Oisterwijk. Heusdensebaan 65,04242-19012, (koopavond vrijdag). Hulst(Z.). A,bsdaalseweg 1.01140-11498. (koopavond vrijdag). Van onze verslaggevers AMSTERDAM - „Als drugs verslaafden die aanzienlijke criminaliteit bedrijven en al honderden keren met de poli tie in aanraking zijn geweest niets voor vrijwillig afkicken voelen, dan vind ik dat de sa menleving die mensen daartoe moet kunnen verplichten", zegt D. Eken, voorzitter van de Amsterdamse politiebond. De vraag is of justitie dit af kicken aan de verslaafden dwingend kan opleggen, of dat het alleen mogelijk is met in stemming of op verzoek van de verslaafde. De Duitsers weten er wel raad mee. Ze kunnen notoire drugsverslaafden, of ze nou door de rechter veroordeeld zijn of (nog) niet, jarenlang in een ontwenningskliniek vast houden. Dat gebeurt op dit ogenblik met duizenden ver slaafden. Een goede afloop is echter niet verzekerd. 'Integendeel', zegt de drugsspecialist van de Amsterdamse GGD Van Bus sel. De Duitse drugsverslaaf den zijn talrijk in Amsterdam. „Worden ze na een jaar of zo weer uit die kliniek ontslagen, dan komen ze met de kerende post in Amsterdam terug. Waar ze natuurlijk weer gaan gebruiken. Misschien heeft hun opsluiting in de afkickkli- niek niet lang genoeg geduurd. Moet je ze dan nog langer vasthouden? Voordat je het VORIGE week werd op de Amsterdamse Zeedijk hoofdagent van politie Peter Lugten (29) door een 'dolleman' doodgestoken. De 'dader' was op dat moment vermoedelijk onder invloed van verdovende middelen. Vooral uit het Amsterdamse politiecorps gaan na de dood van Lugten stemmen op om harder optreden tegen drugsverslaafden. Verplicht afkicken bijvoorbeeld. Al verzet de korpsleiding zich tegen dat idee. weet wordt het dan levens lange opsluiting. Nee, de Duitse methode helpt niets". Politieman Eken: „Het leuke van het verplicht afkic ken van verslaafden is dat je hen niet criminaliseert. Ze worden niet direct bestempeld als misdadigers, ze hoeven dat afkicken niet als een straf op gelegd te krijgen. Want ik be grijp dat veroordelingen dit probleem niet kunnen oplos sen. Je kunt hen beter ertoe verplichten om een tijdlang een medische behandeling te ondergaan". Medicus van Bussel: „De politie ziet het verplicht afkic ken zuiver en alleen als oplos sing voor de ordeproblemen in de stad. Maar medisch gezien kun je verslaving niet met dat soort dwangmiddelen oplos sen. Drugsverslaving is alleen te bestrijden als degenen die verslaafd zijn daar zelf aan willen meewerken. Met de vrije wil van de betrokkenen dus". Eken ziet in dat voor ver plicht afkicken de regels ver anderd moeten worden, want de huidige wet staat het niet toe. „De werking van de Krankzinnigenwet, die onvrij willige opneming kent, uit breiden tot drugsverslaafden zie ik niet zitten. Want krank zinnig zijn ze niet. De nieuwe wet Bijzondere Opneming Psychiatrisch Ziekenhuizen helpt ook niet want psychia trisch ziek zijn ze evenmin. Laten we er een geheel nieuwe wet voor maken. We hebben genoeg creativiteit". De Amsterdamse politie bond heeft alleen maar de idee van verplicht afkicken gelan ceerd als mogelijke uitweg uit de noodsituatie die er nu vol gens haar in de hoofdstad be staat. Hoe dat plan in te vullen wordt aan anderen over gela ten. Van Bussel constateert dat de Amsterdamse politie en Justitie hun werk niet aan kunnen. „We hebben te maken rrtet allerlei mensen die vol gens het Wetboek van Straf recht zeer goed aangepakt kunnen worden. Justitie en politie krijgen dat niet klaar en dan komen ze maar met het plan om de verslaafden op te sluiten in de psychiatrische inrichtingen. De kwestie wordt dus gewoon naar de medici doorgeschoven. Maar wij staan daar natuurlijk niet op te wachten", zegt hij Vrijwillig afkicken is vol gens het ministerie van Justi tie op dit moment echt de enige mogelijkheid. „Maar als de drugsverslaafde zich een maal heeft laten opnemen kan de rechter op verzoek van de behandelende arts vasthou ding voor een half jaar of een jaar in die inrichting bevelen. Gedwongen opname kan niet'* Het strafrecht kent overi gens wel enige vormen van verplicht of liever onvrijwillig afkicken. De drugsverslaafde die tot gevangenisstraf ver oordeeld is, krijgt zolang hij zit natuurlijk geen drugs. We kennen ook het voor waardelijk sepot: de Officier van Justitie stelt de drugsver slaafde voor de keus afkicken ofwel een strafzaak. Velen kiezen voor afkicken en gezien de omstandigheden kan dat niet als vrijwillig afkicken worden aangemerkt. De korpsleiding van de Am sterdamse politie voelt niets voor het door de bond gelan ceerde idee. Volgens een woordvoerder zijn de resulta ten in het buitenland met ver plicht afkicken 'nihil'. Ook de gemeente ziet het niet zitten. „Het is een schijnoplossing", zegt een woordvoerder. Deze zomer heb ik elke week in de krant gelezen dat het in het weekend druk wordt op de we gen. Wanneer mogen we ons nu eindelijk weer op straat vertonen op zaterdag en zon dag' De ANWB heeft er een spe ciale uitdrukking voor: er wordt een levendig verkeers beeld verwacht. Een van die hoogdravende omschrijvingen die niets zeggen en dus een nogal doods leesbeeld geven. Rustig weer. Wat u wat.dat be tekent? Het is een uitdrukking van het KNMI. Goeie vakantie gehad? Jazeker, we hadden rustig weer en het verkeers beeld was niet al te levendig. Dat soort taal pikken de Ne derlanders niet. Wij, polderbe woners, willen duidelijkheid. Recht voor z'n raap. Daarom zijn die sex-lijnen zo populair. Duizenden Nederlanders zijn zo geïnteresseerd in een num mertje dat ze het draaien. Met het zweet in de handen wachten ze op de zwoele stem die intimiteiten prijs geeft en dan komt die ontnuchterende stem: „Er zijn nog dertien wachtenden voor u" De sex-lijnen zijn overhit. De PTT is in paniek. Hoe kan dit bevredigend opgelost worden? Misschien kunnen er en\ge duizenden van die nieuwe 'koele broekjes' uitgereikt wor den, zodat het geval tot nor male proporties kan worden teruggebracht. Dit weekend vertoont het ge slachtsverkeer een levendig beeld. MERIJN BIJ het Ziekenfonds Amster dam en Omstreken (1.100 werknemers) is donderdag een staking begonnen. De actie is een protest tegen de weigering van het dagelijks betuur van het fonds om op te stappen. Het personeel, interim-mana ger Marselis, de ziekenfonds raad en de betrokken vakbon den willen dat het dagelijks bestuur aftreedt om zo een eind te maken aan de organi satorische problemen van het ZAO. MINISTER Braks heeft de visserij op schol in het Skager- rak verboden met ingang van vandaag. Volgens zijn gege vens hebben de Nederlandse vissers de hen toegewezen 2,2 miljoen kilo schol inmiddels opgevist. DE 28-jarige Hilversummer Andries van Dijk is in de nacht van woensdag op don derdag in het Brandwonden centrum in Beverwijk overle den. De man stak zichzelf woensdagochtend in het cen trum van Hilversum in over spannen toestand in brand. Als een fakkel brandend liep hij door een warenhuis heen, waarna hij neerviel en om standers het vuur blusten. HET is de hoogste tijd dat er in Nederland een classificatie voor tourbussen wordt inge voerd, zoals dat in Duitsland, België en andere landen al is gebeurd. De ANVR moet op de kortst mogelijke termijn met voorstellen daarvoor komen. Dit betoogde F. Fransen, di recteur van Arke Reizen, gis teren tijdens een persconfe rentie over de Autobus RAI, die van 16 tot 21 september wordt gehouden in Amster dam. DOOR het bouwen van de al lermodernste bussen met een grote mate van flexibiliteit is het de Nederlandse touring carindustrie gelukt in de jaren van economische teruggang hun productie aanzienlijk op te voeren. Dit zei W. Lijmer, lid van het uitvoerend comité van de Autobus RAI. Van de ongeveer 450 complete tou ringcars, die vorig jaar in ons land werden gemaakt, zijn er circa 200 in het buitenland verkocht. Dat is 45 procent van de totale productie. ELF van de opvarenden van het Pakistaanse schip Sibi dat in de Maashaven in Rotter dam is afgemeerd zijn woens dag aangehouden. Ze worden verdacht van betrokkenheid bij handel en transport van zeven kilo heroine, die een waarde van 1,75 miljoen gul den heeft.

de Stem | 1986 | | pagina 3