UITBLAZEN nan Pretoria is óók economisch aan zwart Afrika gebonden Grenzen aan economische macht Zuid-Afrika Duitse douane kan stroom hasj niet meer aan Een zwaluw maakt nog geen zomer even.. Winst KLM Dia's kijken DE STEM COM Uitdagend en h VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1986 ACHTERGROND T5 PAGINA ECONOMISCH HERSTEL LIJKT NOG LANG NIET OP GANG VRIJDAG 15 AUGUSTU; GELIJKE WINST HO WIM KOCK DIA'S kijken wordt meestal aangevoerd als een toppunt van meligheid. En je wórdt er ook melig van als je een avond lang andermans Pietjes en Rietjes moet be kijken, in de speeltuin, op de kermis, onder de voor tent, in het kikkerbad, op het ezeltje, tussen de kinderen van de tweede klas en met de bal aan de voet voor een open doel omdat vader vergat ook de kee per in zijn zoeker te kaderen. Anders is het wanneer je na veel jaren de dia's van je eigen kinderen en vakanties weer eens ziet. Opeens hadden we een avond zo maar vrij. Niets om handen. De jeugd weg. Niets op de televisie. Boek net uit en nog geen zin om aan een ander te beginnen; om nog wat na te kunnen genieten van de won dere wereld van H.E. Bates' fa milie Larkin, de Engelse tegen voeters van de Vlaamse Pallie ter. Van het leven genietende Pallieters blijken van alle tijden en plaatsen te kunnen zijn en Pop Larkins opslag van oud ijzer en andere rommel wordt dan ook omringd door malse weiden vol boterbloemen en madelieven, bossen met wilde hyacinthen waarin dag en nacht de nachtegalen zingen en velden vol pittige hop en sap pige aardbeien. Mijn vrouw constateert dat het al weer merkbaar vroeger donker wordt. 'Scheelt een uur met de langste dag'. Ik weet niet waar het idee vandaan komt. Het is gezaaid denk ik, een paar dagen eerder, door een kennis die vertelde dat hij met z'n gasten oude dia's had bekeken en dat 'verrekt leuk' had gevonden. „Zullen we eens wat dia's voor de dag halen?" stel ik mijn vrouw voor. Het is lang geleden dat we dia's bekeken hebben. Het is zelfs al meer dan tien jaar gele den dat ik met het maken ervan ben gestopt. Weer overgegaan op foto's. Die kun je in albums verzamelen en je kijkt er wat gemakkelijker naar. Hoewel, ook weer niet zó dikwijls. Om dat een met verlof zijnde mis sionaris de projector nog vorig jaar nodig had, weten we dat die het in elk geval doet. Hij moest namelijk gerepareerd worden voor de missionaris er iets aan had. De projektietafel en het scherm blijken in de me terkast te staan. Op de plank staan zes sleden van vijftig stuks kant en klaar voor verto ning. Die zullen we maar ne men, al ligt het voor de hand te veronderstellen dat het een her haling gaat worden van de laat ste voorstelling die we ons des tijds - tien jaar geleden? - heb ben vergund. Op de dozen zitten ver geelde briefjes geplakt waarop de inhoud staat aangegeven: Vakanties 1972/74; Vakantie '75; een serie over onze woon plaats; dia's van York en Cam bridge en de titel: Weerdestem 36. We beginnen met de vakan tieseries want daarin weten we de foto's die we vooral zien wil- len. Foto's van de jongens, nu zelfs de adolescentie practisch voorbij, maar toen rond de 5 tien. De jongste met z'n gekke bekken, z'n tandeloze lach, zijn iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiI petjes en malle zonnebrilletjes; de oudste in ernstige poses, be halve wanneer hij door de ca mera werd betrapt. Daar is de favoriete dia. Het tweetal in fel gekleurde regenjasjes, geel en rood, de armen om eikaars schouders, bijna in katzwijm van het lachen - ik weet niet meer waarom - op het groenste gras en tegen het grijze decor van de kathedraal van Salisbu ry- Het waren de jaren waarin we naar Wales gingen. Land schappen die zoveel indruk op me maakten dat ik vrijwel elk uitzicht lijk te hebben gefoto grafeerd. Feilloos blijk ik nog de gebergten te kunnen opnoe men die op de dia's de horizon nen afsluiten: de Berwyns en Moelwyns, Cader Idris en Snowdon, de Arans en de Arennigs Fawr en lachde grote Arennig en de kleine Arennig. Moeilijker is het met de stadsgezichten. 'Is het nou Denbigh of Ruthin? Dat is Shrewsbury zonder twijfel, maar deze, heb jij nog enig idee waar die gemaakt is?' Het zijn mooie plaatjes, al zeg ik het zelf, maar toch zeg gen ze na al die jaren niet veel méér dan prentbriefkaarten zouden hebben gedaan die we ter plekke hadden kunnen ko pen. Het zijn de dia's waar mensen en dieren op staan, de fotograpjes en de registraties van tot anecdotes geworden kleine gebeurtenissen, die hun waarde niet alleen hebben be houden maar die met de jaren nog aanzienlijk hebben ver hoogd. De minidrama's ook. Het pruilende gezicht van de een en de triomfantelijke lach van de ander, als die als eerste de verrekijker op de trans van de burcht, hoog op de klippen van Dover, te pakken heeft ge kregen. De verrassing zit in de staart. Het vergeten serietje 'Weerdestein 36'. De dia's zijn gemaakt kort nadat we ons toen nieuwe huis betrokken. De tuin is nog kaal en open naar alle kanten. De oude boeken kast met de doorbuigende plan ken staat nog in de kamer. 'Wat 'n schamel interieur eigenlijk!', constateert mijn vrouw ver baasd. We kwamen er wonen in het jaar van de eerste oliecrisis. Sinsdien is het ons niet goed gegaan, denken we steeds. Maar de dia's beweren anders. De nu volgroeide tuin is vooral het werk van de natuur, maar het geleideüjk geheel veran derde interieur hebben we op de een of andere manier zelf weten op te hijsen uit het eco nomische dal waar we door heen heten te zijn gegaan. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: H Coumans - hoofdredacteur A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom Breda, Nw Ginnekenstr 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550 Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100--28030. Postadres Postbus 13, 4460 AA Goes Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst, Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957 Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150 Postadres: Postbus 35. 4700 AA Roosendaal Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17 00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B T W Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnkrplfltipc Postgiro 1114111 - ABN rek 520538447. NCB rek 230301584 - Rabo rek. 101053738. ENORME files aan de Zuidafrikaanse grens. Het transportverkeer voor Zimbabwe en Zam bia wordt door blanke douaniers onderworpen aan uitgebreide controles met als gevolg een flinke vertraging. Zambia en Zimbabwe, twee buursta ten van Zuid-Afrika, worden zo gestraft nadat hun leiders op de minitop van het Gemenebest in zeer felle bewoordingen hun voorkeur hebben uit gesproken voor economi sche strafmaatregelen te gen Zuid-Afrika. Pretoria laat zijn tan den zien maar bijt nog niet echt. Het is meer een kwestie van 'plagen'. Zambia en Zimbabwe zijn economisch met han den en voeten gebonden aan Zuid-Afrika en de douane-actie moet dat nog eens extra benadruk ken. Sancties tegen Zuid- Afrika zullen in een soort 'boomerang-effect' voor alle zwarte buurstaten een pijnlijke zaak wor den. c- IHH Frontlilnstaten De frontlijnstaten ma ken kennis met een nieuwe vorm van diplo matie. Na de 'kannoneer- boot-' en 'ping pong'-di- plomatie hebben de Zuid afrikanen een nieuwe va riant ontwikkeld: de 'ver- voersdiplomatie'. De Zuidafrikaanse havens, wegen en spoorverbin dingen en transportmid delen waarvan de meeste buurstaten dankbaar en in overvloede gebruik maken, worden nu voor politieke doeleinden aan gewend. Zuid-Afrika is in staat de levensaders van het zuidelijk deel van het continent dicht te knijpen als het dat wil. Angola meldde deze week een Zuidafrikaanse aanval op een stad 300 ki lometer van de grens met het door Zuid-Afrika be zette Namibië. De voor malige Portugese kolonie krijgt met de zoveelste strafexpeditie op zijn grondgebied te maken omdat de marxistische regering in dit land Cu banen in huis heeft ge haald, de bevrijdingsbe weging voor Namibië, SWAPO, steunt en fel te gen het apartheidsbewind in Pretoria is gekant. Beide voorbeelden van acties van Pretoria tegen buurstaten geven aan op welke machtsmiddelen het Zuidafrikaans beleid voor de regio gestoeld is; economische chantage en destabilisatie door mili- taire acties. Hoe afhanke lijk zijn de zwarte front lij nsta ten eigenlijk van Pretoria. En hoe kwets baar. En hoe groot zijn de Zuidafrikaanse belangen in de buurlanden? SF Door Frank van Ooyen 'ZUID-AFRIKA als re gionaal machtscentrum'. Dat is de titel van een studie van Zuid-Afrika- specialist drs. J. van der Meulen van het Neder lands Instituut voor In ternationale Betrekkin gen 'Clingendael', die aan het eind van deze maand uitkomt. Hij geeft daarin antwoord op de belangrijke vragen welke doelstellingen Zuid- Afrika in de regio nastreeft. En wat voor de Zuidafrika nen zélf de gevolgen zullen zijn van een economische boycot van de zwarte buur landen. Na de jaren van blakend Zuidafrikaans zelfvertrou wen achter een brede buffer zone van loyale staten met blanke bewindsvoerders als Mozambique, Angola en Rhodesië breekt in 1974 met de dekolonisatie van Angola en een zwart bewind in Zim babwe een keerpunt aan in de regionale politiek van Pretoria. Zwart Afrika be gon opeens aan de voordeur van Zuid-Afrika. Omdat nu de veiligheid di rect in het geding was, pro beerde de blanke minder heidsregering op diploma tiek, economische en veilig heidsterrein een brug te slaan naar de zwarte buur staten. In 1979 zette minister van Buitenlandse Zaken Roelof Botha de ideeën uit een voor een gemeenschap van staten op het subconti nent, die geheel los van de grootmachten of de Ver enigde Naties zelf oplossin gen zou aandragen voor re gionale problemen. Zuid-Afrika dacht tevens dat de gemeenschappelijke angst voor een verder opruk ken van het communisme bij de gematigde landen de doorslag zou geven voor sa- Een lange rij vrachtwagens voor de grens tussen Zimbabwe en Zuid-Afrika. Het gevolg van de verscherpte controle door de Zuidafrikaanse douane. - fotoanp menwerking op veiligheids terrein. Bovendien beloofde de blanke minderheidsrege ring ruime economische hulp en technische assistentie bij de opbouw van de jonge sta ten. En die hulp was zeer welkom. Op deze wijze hoopte de Zuidafrikaanse regering eco nomische en veiligheidssa- menwerking in politieke winst om te zetten. De part- nerstaten zouden dan vanzelf hun eigenbelang laten preva leren boven hun kritiek op de rassenpolitiek in Zuid-Afri ka. Volgens Van der Meulen is de Zuidafrikaanse hoop dat de negen buurstaten aan de economische leiband auto matisch de politieke lijn van Pretoria zouden volgen, voor een groot deel de bodem in geslagen. Zuid-Afrika is bo vendien voor allerlei inkom sten, afzet en gastarbeid evenzeer economisch afhan kelijk geworden van de zwarte buurlanden, zodat strafmaatregelen tegen Zambia, Zimbabwe en an dere landen ook voor Zuid- Afrika pijnlijke gevolgen zullen hebben. De Zuidafrikaanse econo mische macht is bijzonder groot. In een poging om eco nomisch sterker te staan te genover Zuid-Afrika hebben de negen buurlanden in 1980 een samenwerkingsverband gestart. Dat zijn Angola, Zimbabwe, Zambia, Tanza nia, Mozambique, Malawi en de voormalige protectoraten Botswana, Swaziland en Le sotho. Volgens schattingen be trekken deze landen ver enigd in de Southern African Development Coordination Conference (SADCC) zo'n 35 procent van hun import uit Zuid-Afrika. De onderlingen handel van deze Afrikaanse staten bedraagt 290 miljoen dollar, het handelsoverschot van Zuid-Afrika met SADCC is maar liefst ruim 1,5 mil jard dollar. De SADCC vormt dus geen echt economisch al ternatief maar vormt wel een begin om met steun van wes terse landen de economische afhankelijkheid van Zuid- Afrika te verkleinen. Die afhankelijkheid wordt door Van der Meulen uitge breid beschreven. Naast de hierboven beschreven han delsafhankelijkheid met de nadruk op de Zuidafrikaanse leveranties van geneesmid delen, voedsel en machines, zijn de omliggende landen ook geheel afhankelijk van de Zuidafrikaanse havens, transportroutes en -midde len, als spoormaterieel, vrachtwagens eet. Zes SADCC-staten liggen niet aan zee, transportroutes door andere staten zijn meestal niet veilig en havens en spoorwegen werken meestal niet efficiënt. Ook de gastarbeid is voor de SADCC-landen van groot belang voor het verkrijgen van buitenlandse valuta. Of ficieel werken er zo'n 350.000 gastarbeiders uit de buurlan den in Zuidafrikaanse mij nen en fabrieken, maar jnen schat dat er nog zeker 1,2 miljoen illegale gastarbei ders bij moeten worden ge-i teld. De laatste jaren, zijn de aantallen gastarbeiders ove rigens danig teruggelopen door de weloverwogen in spanningen van de Afri kaanse leiders om de afhan kelijkheid te verkleinen. Naast de afhankelijkheid: op het terrein van handel,] gastarbeid en transportmid-1 delen geldt die ook voorj energie. Vier SADCC-leden, Mozambique, Botswana, Swaziland en Lesotho zijn volkomen afhankelijk van de Zuidafrikaanse electriciteits- voorziening. Swaziland, Lesotha en Botswana, de staten die eco nomisch geheel gebonden zijn aan Zuid-Afrika, zijn met Pretoria een douane unie aangegaan en ontvan gen een aanzienlijk bedrag aan geïnde heffingen die een aardige aanvulling vormen voor de overheidskas. Mogelijkheden te over dus voor de regering-Botha om de buurlanden te treffen. Is het niet op economisch ter rein dan kan dat altijd nog met militaire middelen zoals Angola regelmatig onder vindt. Maar volgens Van der Meulen zijn er toch grenzen aan de economische en mili taire machtsuitoefening door Pretoria. Naar zijn mening is er sprake van economische onderlinge afhankelijkheid in plaats van een eenzijdige afhankelijkheid. Op allerlei economische terreinen zijn de SADCC- staten ondergeschikt aan Zuid-Afrika maar er wordt vaak vergeten dat Zuid- Afrika voor de dienstverle ning aan de buurstaten goed betaald wordt. Als die in komsten wegvallen zal de toch al rampzalige financiële situatie van het land er nog slechter op worden. De afbe taling van de 22 miljard dol lar buitenlandse schuld komt dan in gevaar, met alle risi co's vandien voor verdere kredietverwerving. Bovendien neemt de Zuid afrikaanse uitvoer naar wes terse landen af door allerlei sanctiemaatregelen en de SADCC wordt dan een steeds jifcmgrijker afzetgebied voor Zuidafrikaanse waar. iChemische producten, plas ties en rubber vinden inmid dels voor 40 tot 50 procent uh afzetgebied in zwart ika. Wat de gastarbeiders be treft, de Kamer van het Mijnwezen heeft al meerdere malen gewaarschuwd dat een onmiddellijke repatrië ring van de honderdduizen den buitenlandse mijnwer kers 'hoge economische, so ciale en politieke kosten' met zich mee zal brengen. En verder wordt vaak ver geten dat Zuid-Afrika uitge breide investeringen heeft gedaan in de regio. Voor De Beers en Zuid-Afrika is het bijvoorbeeld van essentieel belang om de diamantwin ning in geheel Zuidelijk Afrika te controleren. De mijnbouwfirma Anglo Ame rican heeft veel kapitaal in de ontginning van allerlei grondstoffen gestoken van Zambia tot Tanzania. Van oudsher zijn de Zuid afrikaanse winsten vooral in de economie van Zimbabwe gestoken. In 1970 waren in het toenmalige Rhodesië van de tien grootste firma's er vijf in Zuidafrikaanse han den. Er zijn sindsdien bedrij ven genationaliseerd maar Zuid-Afrika heeft nog steeds grote belangen in suiker, ci trus, hout, papier, voedsel verwerking, kunstmest en diverse delfstoffen in Zim babwe. President Botha zal zich volgens Van der Meulen wel twee keer bedenken alvorens strenge economische straf maatregelen uit te roepen te gen Zuidelijk Afrika. Door Rink Drost 'DE hasjiesj vliegt ons met kilo's om de oren. Zo'n omvang als nu heeft de smokkel van hasj in de afgelopen ja ren nog niet gehad. Voortdurend vangen we aan de grens meer drugskoeriers, wat ge tuigt van een georgani seerde smokkel'. Aldus het hoofd van de af deling drugs van de douane directie Düsseldorf, Udo Nic kel. Hij geeft toe dat de po ging om de hasjtransporten van Nederland naar Duits land te onderscheppen het zelfde is als dweilen met de kraan open. In de eerste zeven maan den van dit jaar zijn in het grensgebied dat onder de di rectie Düsseldorf valt - 174 kilometer - 2.800 gevallen van drugssmokkel ontdekt. Ongeveer 175 kilo hasj werd in beslag genomen. Dat is een kwart meer dan vorig jaar in dezelfde tijd. Het gaat hier niet zozeer om kleine hasj gebruikers, die een hoeveelheidje voor eigen gebruik tijdens de vakantie meesmokkelen, maar om echte koeriers. Die proberen met de transporten van vooral hasj, maar in toene mende mate ook hard drugs, rijk te worden of van hun schulden af te komen. Zeker tachtig procent van de inbe- slaggenomen drugs komt uit koerierstransporten. Veruit de meeste koeriers zijn vol gens Nickel werkloos. De directeur van de doua nedirectie Düsseldorf, Heri- bert Schareck, zegt: 'De ba lans die onze speurders heb ben opgemaakt is beangsti gend voor iedereen die in het drugsprobleem niet alleen een voorbijgaande mode trend ziet, maar een gevaar voor onze jeugd. Deze gesel der mensheid dreigt vooral het leven van veel jonge mensen te ruïneren. We mo gen daarom de strijd niet op geven tegen de misdadige en mensenverachtende perso nen achter de drugscrimina liteit'. De koeriers die aan de grens in de kraag worden ge vat hebben lang niet alle maal de Nederlandse natio naliteit. In veel gevallen gaat het om Duitsers en Scandi- naviërs, die handig gebruik maken van de vakantiegolf en de daarmee gepaard gaande soepele grenscontro le. Aan de grens tussen Ne derland en de deelstaat Noordrijn-Westfalen was volgens een woordvoerder van de directie Münster van de douane al het eerste va kantieweekeinde sprake van 'een regelrecht drugstoeris me'. De overtuiging heerst dat de drugs die worden onder schept niet meer zijn dan een gering percentage van alle hard- en softdrugs die in een constante stroom de grens over gaan. Nederland is in de ogen van de Duitse douanedirectie de grote boosdoener, en dan met name Amsterdam. Meer dan ooit - zo is de overtuiging - is de Nederlandse hoofd stad centrum nummer één in de Europese dealerorganisa tie. Het liberale beleid ten aanzien van soft-drugs in Nederland wordt in West- Duitsland allerminst op prijs gesteld. Er wordt geen geloof gehecht aan de theorie dat door het vrijlaten van be perkte handel in soft-drugs het gebruik van hard drugs beperkt. De toenemende stroom van hard drugs als heroïne, cocaïne en 'crack' (een gemakkelijk samen te stellen mengsel van cocaïne en bakpoeder, dat dodelijk kan zijn) uit Nederland toont volgens de Duitse douane aan, dat er geen sprake is van een teruggang van handel In hard drugs in Nederland. Nog nooit waren boven dien de prijzen van alle soor ten drugs in Nederland - en in Amsterdam in het bijzon der - zo laag als nu. De grote drugsvangsten van de laatste tijd in Nederland hebben kennelijk de aanvoerlijnen vanuit Azië, Noord-Afrika en Zuid-Amerika niet aange tast. Door Pieter-Jan Dekkers HET lijkt wel of het de laatste weken niet op kan: Eerst de fiscus die trots meldt dat de belas tingdienst nog nooit te voren in één jaar zoveel poen heeft binnenge haald. Waaruit tevens de conslusie wordt ge trokken dat de Neder lander weer flink aan het consumeren is. Daarop het Centraal Bu reau voor de Statistiek, dat deze conclusie met cijfers staaft: er wordt weer meer gekocht, vooral duurzame goederen. Volgens het CBS is de consumptie de laatste maanden zelfs met 3,5 pro cent gestegen en dat is sinds 1980 niet meer voorgekomen. Alom optimisme dus. Ook bij de ondernemers. Zoals blijkt uit een FEM-enquête, gehouden na de Kamerver kiezingen. Sinds premier Lubbers zijn coalitie met de liberalen heeft gecontinueerd is het vertrouwen van de on dernemers in de economie verder gegroeid. De vraag dringt zich ech ter op of al dat optimisme wel zo gerechtvaardigd is. Want er zijn ook aanwijzin gen dat het Nederland econo misch toch wat minder voor de wind gaat dan wordt ge suggereerd. Neem de werkloosheid. Tot vlak vóór de verkiezingen al lemaal positief nieuws van de arbeidsmarkt. Het aantal werklozen loopt naarmate de verkiezingsdatum nadert steeds forser terug en alom wordt dat gekwalificeerd als zijnde de 'vruchten' van vier jaar beleid kabinet-Lubbers. Edoch, amper een maand nadat het kabinet van de Tweede Kamer het groene licht krijgt om het karwei af te maken, blijkt het aantal werklozen weer fors te zijn gestegen. Nu komt dat ge deeltelijk door schoolverla ters, die nog niet aan de slag zijn geraakt. Maar daarvan 'geschoond' blijkt de werk loosheid óók flink te zijn ge stegen. De daling van het aantal vacatures bevestigt de indruk, dat de werkgelegen heid toch minder groeit dan 'Den Haag' soms wel wil doen gejoven. De winsten dan. Vorig jaar om deze tijd swingen die als het ware de pan uit. De ene multinational steekt de an dere naar de kroon als het gaat om winststijgingen. Plus 25 procent, plus 40 pro cent, plus 50 procent. Het kan niet op. Nu presenteren de bedrij ven heel wat minder riante cijfers. Op Unilever na is de omzet bij de grootste bedrij ven - met Shell aan het hoofd - fors gedaald en de winst nog méér. Voor Shell reden nu al een algehele sanering aan te kondigen, waardoor de komende jaren vele honder den banen verloren zullen gaan. De export dan. Tot voor kort het paradepaardje van de Nederlandse industrie wordt de uitvoer geconfron teerd met tegenvallende re sultaten. Het percentage on dernemingen dat het afgelo pen halfjaar minder heeft uitgevoerd is van 7 tot 21 pro cent gestegen (FEM-enquê te). Het aantal bedrijven dat van plan is meer personeel in dienst te nemen daalt. Vooral in het midden- en kleinbe drijf, door jan-en-alleman gedoodverfd als dé sector waar de komende jaren extra banen kunnen worden ge creëerd, loopt het aantal on dernemers dat meer perso neel wil aannemen sterk te rug. Wat tevens een voorte ken kan zijn van daling van de werkgelegenheid in de grotere bedrijven. Economische groei veron derstelt uitbreiding van de produktie en dus investerin gen. Tot eind vorig jaar neemt het aantal bedrijven dat met investeringsplannen rondloopt nog toe, de eerste zes maanden van dit jaar is eerder sprake van een daling. Deze minder positieve ont wikkelingen sluiten aan bij de economische rapporten, die internationale instellin gen van tijd tot tijd uitbren gen. Zoals het laatste OESO- rapport, dat constateert dat de economische groei in West-Europa, en vooral in Nederland, achterblijft bij de rest van de industriële we reld en dat de werkloosheid de komende jaren zeker niet met ruim 200.000 zal vermin deren, zoals het kabinet- Lubbers zo ambitieus in het regeer-akkoord heeft vastge legd. Nog even die riante win sten van vooral grotere be drijven, die het beeld van 1985 zo aangenaam hebben vertroebeld. Die winsten ste gen niet door verbetering van de afzetpositie van de betrokken bedrijven maar door eenmalige faktoren, 'meevallers' die de komende jaren mogelijk wegvallen. Dat zijn de gematigde loonkosten, de lage rente, de fiscale lastenverlichting en de onvolledige herbezetting van de arbeidstijdverkorting. Meevallers waarvan nog maar moet worden afge wacht of ze de komende vier jaar kunnen worden geconti nueerd. Wat de fiscale lastenver lichting betreft krijgen de ondernemers in deze kabi netsperiode weer een 'dou ceurtje' van twaalf miljard gulden, dus dat zit wel goed. Natuurlijk uitgaande van de veronderstelling dat schat kistbewaarder Ruding er in derdaad in slaagt de over heidsuitgaven binnen de uit gezette perken te houden. Een loffelijk maar tegelijk riskant streven, want een zelfde beleid is de afgelopen vier jaar door de andere mi nisters 'beloond' met een overschrijding van de uitga ven met ruim 13 miljard gul den. Elke overschrijding van de geraamde uitgaven zal el ders moeten worden gecom penseerd en omdat de belas ting- en premiedruk onder geen enkele voorwaarde mag stijgen betekent dat snijden elders op de rijksbegroting. Bovendien is het kabinet bij de uitgaven-raming uit gegaan van wel erg positieve verwachtingen ten aanzien van de conjunctuur en de be strijding van de fraude. Zit de conjunctuur maar even tegen - en de dalende tendens in de wereldhandel kan daar een voorbode van zijn - dan zal er extra bezuinigd moe ten worden. Kortom, het financiële jasje zit erg nauw en hele maal zeker is die lastenver lichting voor het bedrijfsle ven niet. Datzelfde geldt voor de loonkosten. Steeds meer bon den overwegen af te stappen van de loonmatiging ten be hoeve van arbeidstijdverkor ting omdat dat laatste in het geheel niet aan de verwach tingen - meer banen - vol doet. Tenslotte zijn de voor uitzichten voor een dalende rente met sterk schomme lende geldkoersen ook hoogst onzeker. Wil het bedrijfsleven het rendement verbeteren zal et meer moeten worden afgezet cq. geinvesteerd of zal er nog efficiënter moeten worden gewerkt. Shell zoekt het in dat laatste en het zou best wel eens kunnen zijn dat an dere bedrijven zullen volgen Een zwaluw maakt nog geen zomer. Twee ook niet. AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Verbiedt de Kruis raketten en 13.000 mede-eisers hebben bij het Gerechtshof in Den Haag hoger beroep aan getekend tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank in het kruisrakettenproces tegen de staat. Voorzitter H. Wie- benga van de stichting heeft dat donderdag tijdens een persbijeenkomst in Amster dam bekend gemaakt. In het kruisrakettenproces willen de stichting en haar mede-eisers een oordeel over d de vraag of de plaatsing van g kruisraketten volgens het a recht toelaatbaar is. De z Haagse rechtbank verklaarde d Anti-apartheidsdemonstran teren voor de poorten van het gen de KLM-vluchten naar Zu AMSTELVEEN (ANP) - De l kwartaal van het lopende boekj een stuk minder verdiend dan ii rig jaar. Het nettoresultaat daa Per aandeel van f 20 kelderde de Het lagere niveau van zowel inkomsten als kosten is in hoofdzaak toe te schrijven aan valuta-in vloeden. De vervoersin- komsten stonden boven dien onder druk van de scherpe prijsconcurrentie, hetgeen leidde tot een aan merkelijk lagere gemid delde opbrengst van het vervoer in tonkilometers. De KLM verwacht ook voor het lopende boekjaar een winstgevende exploi tatie, maar president-di recteur Orlandini kan geen indicatie geven over de omvang daarvan. Daar voor is de luchtvaart te zeer afhankelijk van de ontwikkeling van de we reldeconomie, de wereld handel en andere 'externe omstandigheden' als bij voorbeeld de olieprijzen. Het nettoresultaat van Hoogovens is in de eerste helft van dit jaar nagenoeg gelijk gebleven ten op zichte van dezelfde periode van 1985 bij een lagere om zet. De omzet daalde van 3840 miljoen naar 3215 mil joen. De nettowinst kwam uit op 106,5 miljoen tegen 107,8 miljoen in de eerste helft van 1985. Hoogovens verwacht dat vooral door eerder ge noemde tegenvallende margeverkrapping in de divisie staal en de daling van de resultaten in delf stoffen het resultaat voor belastingen in de tweede helft van dit jaar aanzien lijk lager zal zijn dan in de eerste zes maanden. Daar door zal de nettowinst over lc K h C( 1< V lc 7 si h 11 h 1: d v d j< ti li h h r< d b d d is g d D is d v n v ti si d P' n n jc HARD, CYNISCH, uitdagend en ho van Zuid-Afrika op het congres van matigde, doch krachtige smeekbe' kaanse landen om een voorzichtige zwarte leiders genegeerd. Met granii vuisten hebben de beide Botha's, de nister van Buitenlandse Zaken, de rs gezegd: Loop naar de hel, wij kui boontjes doppen. De blanke achterban vond het pr blauw. Het congres werd de verlangi van blanke eenheid. Dat was exact c die zich een paar maanden geleden rechtse verzet. Uit puur lijfsbehoud worden en dat is wonderwel gelukt. fn i ?at steeds meer blanken van E veel liberaler dan de blanke Afrikan scharen. Botha kan nu naar buiten r ken als een onneembaar bolwerk va wettelijkheid. Traditiegetrouw vallen er ook wat een doorzichtig, nietszeggend zoet! arty immer betiteld als vérgaande et cadeautje een (oud) vaag plan o en onder zwarten. De gekozen vert< J/f? i blanken in een adviescommii kunnen gaan praten over hervo nir?c Ar?toria valt °P,e maken, dat de hI!? bet Afrikaans Nationaal C en van eventuele verkiezingen, in feite hebben de huidige leiders hJc°?rd ui' het begin van de jaren oogt een Zuid-Afrika voor de blan n Hzvyarten in thuislanden en in, zoa 7 s- Dat wil zeggen: geen echts riic !n n' maar een schijnzelfstandigh ucnP°?c een Qebrek aan economist vensvatbaar zijn. van'k t1?? verwacht, dat de Botha's aam, j eSten' deze keer een beI knmo dJPen met de zwarte leiders, ten n nL vvereld en de zwarten kur P hervormingen. Cynischer kan

de Stem | 1986 | | pagina 2