Oorlogsrobot wordt een sympathieke vluchteling éTop Gun9 werd in één zomer een begrip C ook in de BIOSCOOP E ALWEER EEN LIEVE COMPUTER IN 'SHORT CIRCUIT' TOM CRUISE, ACTEUR EN STRAALJAGERPILOOT: WAT WIL EEN MAN NOG VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1986 Auto" •aumi Hoofdrollen Start Postzegel Schij ngevechten SPEELFILMS OP TV ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 )uske en Wiske: „Dt cr T2 PAGINA GIDS 1 Van onze filmredactie De computer- en robot films krijgen de laatste tijd een andere wending. Tot voor kort toonden de films aan hoe knap de mensheid is. Complete menselijke wezens kon den worden nagebouwd. Nu is de trend steeds meer dat computerwe zens ook zielig en ont roerend kunnen zijn. De wetenschap wordt een boosaardig verlengstuk van het militaire appa raat. Lieve robots doen hun intrede in Holly wood. De film 'Short Circuit' van Johan Badham, de man van successen als 'Saturday Night Fever', 'WarGames' en 'Blue Thunder', gaat over de robot Number Five, die menselijke gevoelens blijkt te hebben. Hij is een uitvinding van Newton Crosby, die vijf van dergelijke apparten heeft ontworpen voor Nova Robotics, een ver kapte militaire instelling. Number Five is een zeer geavanceerde robot. Maar liefst 40 robot-deskundigen hebben een klein half jaar aan Number Five gewerkt, er wer den zelfs uitstapjes naar Ja pan gemaakt om de laatste snufjes toe te kunnen passen. Bij een hevig onweer ont staat kortsluiting en veran dert er iets in de computer. Number Five was ontworpen om naast huishoudelijk werk ook oorlogsarbeid voor het le ger te kunnen doen. Hij zou mensen en gebouwen kunnen vernietigen. Maar na het on weer is hij veranderd in een goedaardig wezen. Hij rolt het gebouw uit en wordt gevonden door Stephanie Speck, die al tijd op stap is om ontheemde dieren te vinden en mee naar huis te nemen. Ze neemt aan dat hij van een andere planeet komt en maakt hem liefevol wegwijs in de eigenaardighe den van het leven op aarde. Number Five leert wat pijn is en ontdekt eindelijk wat het betekent een einde aan iemands leven te maken. Stephanie ontdekt dat er een plaatje op de robot zit, waarop staat dat Number Five eigendom is van Nova. Ze wordt bang en belt Nova met de vraag of men hem komt af halen. Number Five slaat op de vlucht. Hij gebruikt daar voor de auto van Stephanie. Newton Crosby, zijn geeste lijke vader, wordt gealar meerd.' Crosby komt terecht bij Stephanie, die probeert uit te leggen dat Number Five ge voelens heeft en vrede en liefde verkiest boven oorlog en haat. Crosby voert een paar tests uit en moet toegeven dat zijn Number Five meer is dan een simpele machine. De geleerde krijgt hulp van een deskundige uit India, Ben Jabituya, die meer weet te vertellen van de 'emoties van een robot'. Maar ook het leger komt in actie. Number Five is volgestopt met uiterst geheime informatie. De spanning neemt toe. Kunnen Crosby en Stephanie de vertederende ro bot redden of nemen de mili tairen hem te grazen? Het lijkt dat Number Five in een hin derlaag terecht komt en niet meer te redde, maar het eind is verrassend. Hij heeft zelf iets bedacht om aan de scherp schutters te ontkomen. 'Short Circuit' heeft een vlotheid die succes verzekert, hoewel de voorspelbaarheid soms groot is en de lessen over Ally ijgseedy in gesprek met Number Five, de pacifistische robot. vrede op aarde wat aan de brave kant zijn. De rol van Newton Crosby wordt ge speeld door Steve Guttenberg, die imponeerde in 'Diner' en later meer komische werk deed, in o.a. Police Academy. Een andere aankomende ster, Ally Sheedy, speelt de rol van Stephanie Speck. Ze was eer der te zien in 'The Breakfast Club' en 'St. Elmo's Fire'. Uiteraard heeft John Badham in 'Short Circuit' een romance ingebouwd tussen Gutenberg - FOTO CONCORDE en Sheedy. Mogelijk zijn we over een paar jaar toe aan een liefdesaffaire tussen een mens en een computer die kan hui len. Sylvester Stallone in 'Cobra'. - FOTO WARNER BROS De nieuwe Nederlandse speelfilm 'Op hoop van ze gen' gaat verder in Grand in Breda, City 2 in Roosendaal, Roxy 1 in Bergen op Zoom en De Koning van Engeland in Hulst. De verfilming van het beroemde toneelstuk van Herman Heijermans werd duur betaald. Het stuk is bedoeld als aanklacht te gen onverantwoordelijke re ders die wrakke schepen de zee opsturen en levens van anderen in gevaar brengen. In de film van Guido Pieters gaat de aandacht meer uit naar Danny de Munk en stormscenes die in Londen werden opgenomen. In de hoofdrollen verder: Rijk de Gooyer, Kitty Courbois en Huub Stapel. 'Cobra' van en met een zeer cynische Sylvester Stallone is te zien in Luxor in Breda, City 1 in Roosen daal, Roxy 2 in Bergen op Zoom, het Ledel Theater in Oostburg en De Koning van Engeland in Hulst. 'Top Gun', de snelle film over jonge straaljagerpiloten', vliegt verder in Casino 1 in Breda en Cinem'actueel 2 in Bergen op Zoom. Tom Cruise en Kelly McGillis spelen hierin de belangrijk ste rollen. Nog een zomersucces: 'Po lice Aacdemy 3', de zoveelste politieklucht, die maar pu bliek blijft trekken. Deze week is de film te zien in Ca sino 2 in Breda, Cinem'actu eel 1 in Bergen op Zoom, De Koning in Hulst en Luxor in Terneuzen. Deel twee van 'Karate Kid' wordt gepro longeerd in Casino 3 in Bre da. De jongen Ralph Mac- chio gaat naar Japan, waar hij met zijn leermeester ip actie moet komen als twee families slaags raken. Breda kent twee zeer lang lopende films, 'Out of Afri ca' met Meryl Streep in Ci- nesol 3 en 'Jewel of the Nile,' met Kathleen Turner en Mi cahei Douglas in Mignon. Id Cinesol 2 in Breda krijgt de Fiulmzomer een vervolg. Twee films worden deze week herhaald: 'Kramer versus Kramer', de schei dingsfilm van Robert Ben ton met Dustin Hoffman en Meryl Streep, en 'Gandhi', het Indiase spektakel van Richard Attenborough met Ben Kingsley. De aardige tienerfilm met Molly Ringwald en Harry Dean Stanton, 'Pretty in Pink', is te zien in De Koning van Engeland in Hulst. Door Wil Kester „Voor een man zijn maar vier beroepen interessant: dat van acteur, roek-ster, straaljager piloot of president van de Ver enigde Staten". Een boude bewering, die af komstig is uit de mond van een instructeur, verbonden aan de Fighter Weapon's School in Miramar, Californië. De naam van deze opleidings school voor marine-piloten zal niet bij iedereen een schok van herkenning geven. 'Top Gun' daarentegen, zo als de school bij insiders be kend staat, is sinds enkele maanden bij elke doorsnee Amerikaan een begrip. Lo gisch, want de gelijknamige film is in de States een gigan tisch succes. En belooft dat in Nederland ook te worden. Want ondanks het redelijke zomerweer trok 'Top Gun' de afgelopen week goed bezette zalen. Het producers-duo Don Simpson/Jerry Bruckheimer blijkt na 'Flashdance' en 'Be verly Hills Cop' dus weer mid den in de de roos te hebben ge schoten. 'Mr. Inside' (Simpson) en mr. 'Outside', zoals hun bij namen luiden, beschikken Over een feilloze neus voor wat het grote publiek wil. Toen zij in mei 1983 in een Californisch tijdschrift een artikel lazen onder de kop 'Top Guns' ging er onmiddellijk een lampje branden. Niet alleen beviel de kop bo ven het verhaal en de erbij ge plaatste kleurenfoto's beide filmbazen, maar ook het on derwerp (de opleiding van veelbelovende straaljagerpilo ten tot het beste wat de Ame rikaanse marineluchtvaart te bieden heeft) sprak hen bij zonder aan. „De piloten die aan de Top Gun school worden opgeleid zijn een kruising tus sen Olympische atleten en rock 'n' roll-helden. Wij zagen er direct een film in". Zo eenvoudig gaat dat ech ter niet. Voordat de eerste me ter van 'Top Gun' werd ge schoten moest er heel wat ge regeld worden. Allereerst nam het producersduo in Washing ton contact op met het Penta gon. Per slot van rekening-had men de medewerking van de marine broodnodig om de film zo authentiek mogelijk te ma ken, een essentiële voorwaar de. Nadat de hoogste marineba zen het licht op groen hadden gezet ging het schrijversduo Jim Cash/Jack Epps aan het werk. De laatste installeerde zich op de marinebasis in Mi ramar, waar de 'Top Gun school is gevestigd, en woonde een aantal (niet geheime) Top Gun-colleges bij. Ook vloog hij enkele malen mee in een F- 14 straaljager „om de sfeer te proeven". Vervolgens trokken Simp son/Bruckheimer de Engels man Tony Scott aan als regis seur. De broer van Ridley Scott (ondermeer regisseur van Blade Runner met Rutger Hauer) werd voor deze klus uitverkoren, „omdat hij in tal loze reclamefilmpjes heeft la ten zien een swingende com positie van land, zee en lucht vast te kunnen leggen". Het succes van een film staat of valt met een goede in vulling van de hoofdrollen, dat is inmiddels na een kleine eeuw filmgeschiedenis wel be kend. Voor de rol van Mave rick, de all-American held, stond Tom Cruise van begin af aan bovenaan het lijstje van de producers. De acteur, die net de opna men van 'Legend', toevalliger wijze onder regie van Tony Scott's broer Ridley, achter de rug had hapte onmiddellijk toe. Zijn eerste ervaring met zijn nieuwe rol deed Cruise op als passagier in een TA-4 jet, een toestel dat deel uitmaakt van The Blue Angels, het stuntteam van de Ameri kaanse marine. Kelly McGillis werd voor de vrouwelijke hoofdrol (Char lotte Blackwood, die alles weet van vijandelijke gevechts vliegtuigen en hun mogelijk heden) gecontracteerd. Het oog van Simpson/Bruckhei mer was op haar gevallen, toen zij Kelly naast Harrison Ford haden zien acteren in 'Witness' van Peter Weir. Ondertussen zat het pro- duktieteam ook niet stil. Om dat men uiteraard échte F-I4's en dergelijke wilde gebruiken werd in samenwerking met de marine een opname-schema in elkaar gedraaid. Bovendien paste men de uitrusting van de piloten aan om die visueel zo optimaal mogelijk vast te leg gen. Tot slot kregen de beno digde F-14's en F-5's, de onbe twiste sterren in de film, een extra verfje waardoor de spectaculaire luchtscènes nog overdonderender zouden wor den. Op 26 juni 1985, ruim twee jaar nadat Simpson en Bruck heimer voor het eerst aan 'Top Gun' dachten, werd in Ocean- side, Californië de eerste me ter film geschoten. Na een paar dagen verhuisde de hele 'crew' naar Miramar en daar begonnen de opnamen eigen lijk pas echt. Het lawaai van opstijgende en landende F-14 Tomcats, F-5 Tigers en A-4 Skyhawks pleegde een ware aanslag op ieders hersens en de acteurs bleken door de her rie regelmatig hun tekst kwijt te zijn. Half juli was het grootste gedeelte van de grond-scènes geschoten en ging men aan boord van het vliegdekschip Ranger, dat in North Island in Straaljagerpiloten in opleiding in de film 'Top Gun', - FOTO ARCHIEF DE STEM dok lag. Hoewel op de Ranger alleen binnenopnamen wer den gemaakt bleek het verblijf aan boord een goede voorbe reiding op fase 2 van het Top Gun-project, de opnamen op volle zee. Begin augustus werd een klein groepje acteurs en crew, in totaal 35 man, per helicop ter overgevlogen naar de En terprise, het reusachtige vlieg dekschip dat op 110 mijl voor San Diego kruiste. Het werd voor de bezoekers uit Hollywood een bezoek, dat zij niet licht zullen vergeten. Men zegt wel eens, dat de beste manier om een nachtlanding op een vliegdekschip te imite ren de volgende is: Men legge een postzegel midden in een verduisterde, lege kamer; men komt aanrennen, neemt een sprong en probeert met de tong de postzegel te raken. Wanneer dat lukt heeft men ongeveer een idee van zo'n nachtlanding. Geen wonder dat de filmmensen steeds meer respect kregen voor de piloten, die met hun snelle kisten als haviken neerdoken op het ruim 200 meter grote dek. Doordat het leven aan boord van een vliegdekschip de klok rond 24 uur per dag doordraait raakten de acteurs hun gevoel voor tijd volledig kwijt. Bo vendien verdwaalde er nogal eens een in de wirwar van gangetjes. Bovendien was het lawaai van continu opstij - gende en landende jagers voor hen nauwelijks te harden. Voor Tom Cruise en An thony Edwards had het script nog iets extra's in petto. Om een reddingspoging uit volle zee goed gefilmd te krijgen la gen zij bijna twee dagen lang in complete vliegeruitrusting onafgebroken in het koude oceaanwater. Iedereen was dan ook blij, dat men na een week weer de vaste grond on der de voeten voelde. Om daar te beginnen aan fase 3, veruit het lastigste ge deelte van 'Top Gun', de schijngevechten in de lucht. Vanuit een Learjet probeerde regisseur Scott de door elkaar dwarrelende F-5's en F-14's zo goed mogelijk te filmen. Bo vendien werden er zes came ra's op een van de straaljagers gemonteerd, die halsbrekende manoeuvres maakten. In to taal kwamen twintig zeer er varen piloten in actie, die voor de inderdaad zeer spectacu laire acties zorgden. Toen Scott na twee weken tevreden was met deze opna men werden vijf acteurs voor de laatste loodjes teruggeroe pen naar Miramar. Na een spoedcursus van twee dagen waren zij klaar voor de meest opwindende ervaring van hun leven: een tocht achterin een F-14 Tomcat. Eind september verdween Tony Scott in de montagekamer en nadat het Pentagon akkoord was gegaan met het resultaat ging 'Top Gun' begin april van dit jaar in Amerika in première. Voor Tom Cruise was het een schitterende tijd geweest. Wat wil je ook, hij verenigde volgens een Top Gun-instruc- teur wee van de meest bege renswaardige beroepen in één persoon: dat van acteur en straalj agerpiloot. Misschien worden het er ooit nog wel eens drie. Zingen kan Tom Cruise niet, maar was de huidige president van Amerika ook ooit geen acteur? Battle of the Bulge (USA, 1966, Ned. 1, 22.00 uur). Spannende reconstructie van de slag in de Ardennen. Grote acteurs in actie, zoals Henry Fonda en Robert Shaw. Guess who's coming to dinner? (USA, 1967, Ned. 2, 20.10 uur). Eerste film in de NCRV-cyclus rond Kathe- rine Hepburn. Samen met Spencer Tracy vormt zij een ouderpaar, dat moeite heeft met de partnerkeus van zijn dochter. Regie: Stanley Kramer. African Queen (USA, 1951, Ned. 2, 23.10 uur). Ka- therine Hepburn heeft nu Humphrey Bogart als te genspeler in een romanti sche avonturenfilm van John Huston over twee te gengestelde karakters. Murder he says (USA, 1945, België 1, 16.00 uur). Fred McMurray speelt in deze komedie van George Marshall een man, die te recht komt bij een merk waardige familie. The cat creature (USA, 1973, Did. 1, 22.05 uur). Spannende film over een raadselachtige serie moor den, waarvoor een katach tig wezen verantwoordelijk is. Curtis Harrington laat de kijkers griezelen. Hearts of the west (USA, 1975, Did. 1, 23.20 uur). Een komische film van Howard Zieff over een boerenzoon, die acteur wil worden. Met Jeff Bridges en Alan Lar- kin. Wünschfilm (Did. 2, 20.15 uur). De kijkers kiezen uit 'Grün ist die Heide', West- Duitsland, 1972, 'Witwer mit fünf Töchern', West- Duitsland, 1967, en 'Der He- xer', West-Duitsland, 1964. The big heat (USA, 1953, Did. 2, 23.00 uur). Niemand minder dan Fritz Lang re gisseerde deze misdaadfilm over een stadsbestuurder, die tevens een gangster bende leidt. Glenn Ford en Gloria Grahame in actie. Split image (USA, 1982, Bel gië 1, 20.35 uur). Film van Ted Kotcheff. Student wordt verliefd op een sek telid en ook hij komt in de ban van de sekte. Onder de medespelenden Michael O'Keefe en Karen Allen. Bluebeard's eight wife (USA, 1938, Did. 1, 14.50 uur). Het verhaal van Blauwbaard, de man die vrouwen 'verslond', verteld op een komische manier door Ernst Lubitsch, met hulp van Gary Cooper, Claudette Colbert en David Niven. Heat and dust (Engeland, 1982, Did. 1, 22.25 uur). Een jonge Engelse vrouw maakt een reis door India volgens de route die ook haar groot moeder in de jaren twintig heeft gevolgd. Julie Chris tie speelt de hoofdrol in deze film van James Ivory. L'homme de l'est (Italië- Frankrijk, 1972, Did. 2, 20.15 uur). Regisseur E.B. Clu- cher verfilmt het verhaal van drie gangsters, die hun vriend op zijn sterfbed be loven van diens zoon een kerel te maken. Die zoon is Terence Hill! Und wieder spring ich über Pfützen (West-Duits- land, Did. 3 WDF, 17.00 uur). Film van Karei Ka- chyna naar het autobiogra fische verhaal van Alan Marshal. De zoon van een paardenfokker in Bohemen wil ruiter worden. Hij krijgt kinderverlamming, maar zet door. The big fix (USA, 1978, Did. 3 WDF 22.45 uur). Een voormalige, politiek geïnte resseerde student bouwt een bestaan op als privé- detective. Hij komt in een samenzwering terecht. Ri chard Dreyfuss in de hoofdrol Verzoekfilm (Ned. 1, 21.30 uur.) De kijkers maken een keuze uit drie westerns, 'The long rider' uit 1980, 'Bandolero' uit 1968 en 'The Bravados' uit 1958. La symphonie pastorale (Frankrijk, 1946, Did. 1, 23.00 uur). Jean Delannoy maakte deze film over een gehuwde geestelijke, die meer dan vaderlijke gevoe lens voor zijn pleegdochter krijgt. Met Pierre Blanchar en Michèle Morgan. Bringing up baby (USA, 1938, Ned. 1, 15.15 uur). Derde film in de reeks van vijf met Katherine Hep burn in de hoofdrol, nu met Cary Grant als tegenspeler. Fraaie komedie over een verstrooide wetenschapper. Watch your stern (Enge land, 1960, Did. 2, 20.15 uur). Enigszins komische rol prent van Gerald Thomas over het uittesten van een nieuw type torpedo. Een matroos weet, waarom het ding terug komt. The secret garden (USA, 1949, Ned. 2, 16.00 uur). Een meisje gaat na de dood van haar ouders wonen op een landgoed bij haar sombere oom. Fred Wilcox maakte de film. Road to Salina (Frank- rijk-Italië, 1971, België 1, 20.40 uur). Het intrigerende verhaal van een man, die door een vrouw voor haar verdwenen zoon wordt aangezien. Met Rita Hay- worth en Robert Walker. De Vlaschaard (België, 1983, Did. 2, 22.40 uur). Stijn Streuvels' bekende roman over het conflict tussen een stijfkoppige vlasboer en zijn zoon, verfilmd door Jan Gruyaert. Le dernier mélodrame (Frankrijk, 1977, Did. 3 WDF 22.30 uur). De teloor- gang van een reizend thea ter, dat zijn klanten vèr- liest, verfilmd door George Franju. The great Muppet caper (Engeland, 1981, Ned. 2,19.12 uur). Kermit en Fozzie, be kende Muppets, nu in een speelfilm, op zoek naar een juwelendief. Jim Henson is ook nu de regisseur. Abbott and Costello meet the invisible man (USA, 1951, Did. 3, 20.15 uur). De bekende komedianten als privé-detectives aan het werk. VRIJDAG 15 AUGUSTUS Mary Tyler Moore en Timotl People' (België-Ned., net 1, 20.151 Jonge theatermakers In de serie over jonge thea termakers presenteert de AVBO vanavond twee ta lentvolle kleinkunstenaars. Martin van Waardenberg maakt al enkele jaren een cabaretprogramma met zijn partner Van Santen. Maar ook verzorgt hij solo-optre dens. Hij is vanavond te zien in een sketch over een man die op huwelijksreis zijn tentje in het donker opzet en er bij ontwaken achter komt dat hij op een theaterpo dium staat. De tweede gast is Patty Trossel, een muzi kale duizendpoot die onder meer muziek schreef voor het VPRO-programma Theo en Thea. Zij zingt in de St.- Aloysiuskerk in Utrecht een zelf geschreven liedje, waarbij zij alle instrumen ten zelf bespeelt. 19.45 Wereldcircus De KRO brengt vandaag hoogtepunten van een cir cusfestival dat in 1984 in Monte Carlo werd gehou den. Uit China zijn er staaltjes evenwichtskunst om van te watertanden. Rusland vaardigde een groep acrobaten af die hun capriolen op paarden ten uitvoer brengen. Koreaanse acrobaten verzorgen een adembenemende act aan de trapeze en Nederland is ver tegenwoordigd door hoge schoolrijdster Manuela Bee- ioo. 22.45 Sudah, laat maar in de tweedelige documen taire 'Sudah, laat maar!' vertellen overlevenden uit de Japanse internerings kampen in Nederlands-In- dië hun ervaringen van des tijds en de invloed die deze op hun latere leven hebben uitgeoefend. De makers, Wil van Neerven en Lejo Schenk, interviewden een vijftiental mensen. In het eerste deel dat vanavond wordt uitgezonden aandacht voor de periode tussen 1940, de mobilisatietijd, en de be vrijding in augustus 1945, dii he dii m< ka de pa de oo: lOf kii spi HC he Rol 19f gis le, gis tit fill gis wa ma Au Zo tor eer pre dii do de br< Uk mi m< eei sla de vei In (Di uit wo vai me zet ov< scfa we pol roE sch ven vai ovt mo wq pol zee aai fill gis teu Uit Suike n etn moedij bsssjt foor IJukt m h pen tn hij is rwj èefön met het lot ron r.

de Stem | 1986 | | pagina 14