Geen Derde Wereldoorlog om die 'arme donders' Anzus zonder Nieuw-Zeeland Krant in de bus: alarm! DAF ontv Brai even..L UITBLAZEN FNV WIL SN Europa maak Zoethoudertje Terug van vakantie DlOflM ACHTERGROND CHROESJSTJOV WINT SLAG MAAR HAALT SLECHTS HALVE BUIT BINNEN De Muur geaccepteerd, ook door het Westen Bonn voor moreel dilemma Transport 'Olaf begonnen DESTEMCOIV DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1986 VERSCHEURDE STAD 25 jaar Berlijnse Muur VERENIGDE STATEN VERBREKEN DEFENSIEBANDEN ELECTRONiCA LEIDT POLITIE OM TE TUIN DONDERDAG 14 AUGU! WIM KOCK VIER families, net te rug uit Italië, heb ik al gesproken. Nie mand was beroofd, op één jongen na die een uitstapje naar Rome had gemaakt. Conclusie: het valt dus wel mee met de Italiaanse diefachtigheid, behalve in Rome. In Joegoslavië zijn je be zittingen trouwens ook niet meer zo veilig als vroeger, hoorde ik. En de campings zijn er ronduit smerig. Over Spanje hoeven ze ons niks meer te ver tellen. Heeft Frits Bom al ge daan. Mist u die Kommer-, Kwel- en Kneuzen Show ook zo? Ik wel. Er is niets mooiers dan thuis in je luie stoel kennis te zitten nemen van andermans duur gekochte leed. Leedvermaak op z'n best. Veel smakelijker dan erover le zen, vind ik. Je ziet de sukkels en je hoort ze. Het zouden je buren kunnen zijn. Dat paartje bijvoorbeeld, met zo op 't oog meer radio dan verschoning in de bagage, aan de hand van de voortdurend antwoorden op zijn eigen vragen formulerende Bom, in een Spaans kuststadje op zoek naar hotel 'Surprise'. Zelfs Bom verbaasde zich even en vroeg: „Wat doe je met die grote radio joh?" Die was voor het geval er geen radio op de hotelkamer zou zijn. Iedereen die wel eens 'n sinterklaas avond had bijgewoond, snapte natuurlijk al meteen dat er he lemaal geen hotelkamer voor het tweetal zou zijn. Dat zal nou net de surprise zijn, dacht ik. Ik schoof naar het puntje van mijn stoel, want ik dacht wel dat Frits Bom niet gewoon de telefoon zou pakken om bij de VW of desnoods op het stadhuis of bij de politie te in formeren naar het adres van hotel 'Surprise'. Hij deed wat ik hoopte en verwachtte. Hij zeulde met het tweetal, de kof fers en de radio de hele stad door (of de regie het het daar op lijken), sprak in randstad- Spaans inboorlingen toe, from melde hen een papiertje onder de neus waar 'Surprise' op stond. „Nee", schudden de Spaanse hoofden, „een hotel van die naam kennen wij hier niet." Dat stukje televisie komt in aanmerking voor herhaling in het oudejaarsoverzicht van de VARA. Dat de bouwvakkers weer terug zijn, merkte ik al meteen op de maandagmorgen. Ik had nog geen twee kilometer gere den of het wegdek lag open. Omleiding. Vanmorgen waren er al twee omleidingen plus een rijbaanversmalling. Allemaal op het stukje van 10 kilometer tussen mijn huis en de krant. De beroerdste weken van het seizoen zijn nu aangebroken. Nog wel de lasten van de va- kantietijd, maar niet meer de lusten. Tot die laatste behoren zeker het ontbreken van weg werken en bouwverkeer. Plezie rig is ook dat iedereen weg is. Je hoeft niets te doen. Niemand is bereikbaar. De caravans zijn weg uit de straat. Het is er stil 's-avonds, maar niet doods want bijna iedereen heeft tegenwoordig zo'n apparaat dat op vastge- E= stelde tijden automatisch een paar lampen aan en uit doet. nuimmuuninn Die apparaatjes geven de men sen de illusie dat inbrekers den ken dat ze gewoon thuis zijn. Misplaatste zuinigheid brengt hen er toe te weinig en te kleine lampen aan te sluiten zodat het net licht genoeg is om van de straat af te kunnen zien dat er geen mens in de kamer is en te schemerig om er bij te kunnen lezen of breien. Televisie-sche mer noem ik dat, maar de kijk kast is uit. Het beeld klopt dus niet en ik vrees dat dat nog op vallender is dan een geheel donkere woning. Daar kunnen inbrekers altijd nog van denken dat de bewoners vroeg naar bed zijn gegaan. Er zijn wel mensen die dóórdenken; die het verlich tingsautomaatje alleen maar beschouwen als de basis van hun beveiligingssysteem. Ze verfijnen dat verder door de buren te vragen dagelijks de la mellen voor de ramen te ope nen en te sluiten, het vaasje met snijbloemen op de tafel tijdig te verversen. Ze hebben een col bertjasje achteloos op een eet- kamerstoel laten hangen en er slingeren wat boeken en een weekblad rond op uitgekiende plaatsen. Echte perfectionisten zorgen ook nog voor een thee- of koffie-arrangement op de sa lontafel. Buren verschikken dat nu en dan een beetje. Die vin den dat geen moeite want die komen toch al om de kranten van de mat te rapen, de goud vissen en de hamster te voede ren en de planten water te ge ven. De caravans zijn terugge keerd in de straat, de weg is op gebroken en er straalt 's-avonds een ander licht uit de huizen. 'Iedereen' is weer terug, dus er moet weer getelefoneerd, verga derd en gewerkt worden. De normale routine echter is nog ver zoek. Stad of dorp lijkt nog steeds te zijn bezet door de half ontklede horden van de cam ping. Vreemde, harde dialecten kaatsen tegen de geveltjes van de anders zo vertrouwde win kelstraatjes. Mannen, de bo venlijven ontbloot of met een onderhemd aan, en vrouwen met blote, veelal uitpuilende middenstukken, met broeken aan die elk moment uit de naad kunnen barsten, paraderen door de straat en dringen zich tussen de geërgerde wachten den in de winkels van de bak ker, de slager en de visman. „Bloot slaat dood", zeiden ze in preutser tijden. Het gezegde geldt nog. Zeker bij de visboer op een warme zomermiddag. Nog even en de vertrouwde routine is terug. Dan zijn we weer onder elkaar. Ik denk dat ik dén maar eens met vakantie ga. Gekleed. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14. ©01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150 Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend ©076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RsnkrpliitiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA; IN West-Berlijn hangt op maandagmorgen 14 augustus 1961 een stemming van ongeloof, vermengd met woede. Vrijwel niemand kan er begrip voor opbrengen dat de drie Westelijke comman danten dertig uur verloren hebben laten gaan zonder ook maar één woord van protest te laten horen. Hun troepen zijn weliswaar in staat van paraatheid gebracht, maar omdat ze in de kazernes zijn gesonsigneerd merkt niemand daar wat van. Door Pieter-Jan Dekkers PAS op 15 augustus richten de geallieerde commandanten een pro testnota aan hun Russi- siche collega, die dat protest achteloos weg werpt met de medede ling, dat de Sovjet-troe pen zich niet mengen in de 'aangelegenheden van de hoofdstad van de DDR'. Weer twee dagen later overhandigen de regeringen van de VS, Groot-Brittannië en Frankrijk de Sovjet-Unie een nota, waarin formeel te gen de oprichting van de Muur wordt geprotesteerd. Duidelijke taal, juicht de grijze bondskanselier Kon rad Adenauer. Geen woord meer over het volledig han delsembargo voor het Oost blok, dat hij nog op zondag bij de bondgenoten had be pleit. In 1961 wijzen de Ame rikanen al economische sanc ties af en zelfs de argumen tatie van toen is dezelfde als die nu inzake Zuid-Afrika wordt gehanteerd: sancties zouden de Oostduitse bevol king het zwaarst treffen. Natuurlijk zit het Witte Huis niet helemaal stil. Op 18 augustus stuurt president Kennedy zijn vice-president Johnson naar Berlijn, samen met generaal Lucius Clay, de organisator in 1948 van de Berlijnse luchtbrug en der halve mateloos populair on der de Westberlijners. Het steekt de Westberlij ners even een hart onder de riem, maar speelt volstrekt geen rol in de verdere isolatie van de stad. De Oostduitsers gaan immers gewoon door met het perfectioneren van de Muur en het sluiten van steeds meer doorgangspos- ten. De Koude Oorlog wordt van de kant van het Westen die eerste dagen na de op richting van de Muur slechts met verbaal geweld gevoerd. Pas op 17 augustus verster ken de geallieerden hun strijdkrachten in de Bondre publiek en op 30 augustus maken de VS bekend dat er per 1 oktober 76.500 reser visten in actieve dienst zullen worden opgeroepen. Aan de andere kant gaat het groot verlof van duizen den Sovjet-soldaten in Oost- Duitsland niet door en wor den de Oostduitse strijd krachten verder versterkt. Nederland doet ook een duit in het zakje: onderdelen van het Eerste Legerkorps gaan voorlopig niet naar het Franse La Courtine om daar te oefenen. Ze moesten eens nodig zijn op de Duitse Laag vlakte. Één keer komt het dat jaar 'DE anti-fascistische Schutzwall', zo karakteriseert de Oostduitse partijkrant 'Neues Deutschland' dezer da gen de Berlijnse Muur. Die heeft de jonge Duitse De- mokratische Republiek beschermd tegen militaire avonturen van op revanchisme beluste Westduitsers, vervolgt de krant. Om in dezelfde terminologie te con stateren dat de Muur de vrede in Europa heeft be waard. De Oostduitse PTT gooit er nog een postzegel tegen aan en dat is, samen met gloedvolle betogen over de kracht van deze socialistische heilstaat zo ongeveer alles waarmee de bouw van de Muur in Oost-Berlijn wordt herdacht. Aan de Andere Kant wordt het Oostduitse bouwsel nog steeds het 'Monument van onvrijheid' genoemd, het symbool van de Duitse deling. Daar wordt de muur herdacht met demonstraties, bijeenkomsten en bloemen bij de graven van die Oostduitsers, die de vlucht naar het Westen met de dood moesten bekopen. Maar de immense mensenmassa's van augustus 1961 (de komst van vice-president Johnson en generaal Clay bracht 800.000 Westberlijners op de been) zijn voltooid verleden tijd. West-Berlijn is niet meer de vooruitgeschoven post van de vrijheid, de frontstad, waarvan de inwoners bij elke dreigende aantasting van die vrijheid de straat op gaan. Beide stadsdelen hebben de afgelopen 25 jaar gepro beerd zich te profileren als de enige echte opvolger van de hoofdstad van het oude Duitse keizerrijk. Oost- Berlijn heeft de meeste belangrijke historische momu- menten in oude luister herstelt, West-Berlijn stelt daar het toch wat verbleekte Wirtschafswunder te genover. Geprezen en verguisd. Dat zal zo blijven zolang de Muur niet is neergehaald. Desondanks er is veel ten goede veranderd. Sinds de Grote Vier in 1971 een ak koord sloten over de status van West-Berlijn is de toe stand van gewapende vrede veranderd in die van voorzichtige toenadering. Onder leiding van de toen malige bondskanselier Willy Brandt zijn de betrek kingen tussen West- en Oost-Duitsland genormali seerd, wordt het bestaan van beide staten defacto er kend en vindt veelvuldig diplomatiek overleg plaats tussen Bonn en Oost-Berlijn. De telefoonverbinding tussen beide stadsdelen is hersteld en Westberlijners en Westduitsers mogen weer familie aan de andere kant bezoeken al heeft Bonn daarvoor vele miljarden marken moeten neer-' tellen. En Oost-Duitsland?. Niemand kan ontkennen dat de Muur de DDR heeft behoed voor een economische ondergang. De DDR neemt tegenwoordig economisch, cultureel en sportief een belangrijke plaats in. De le vensstandaard van de doorsnee-Oostduitsers wordt nergens in het Oostblok geëvenaard en zelfs voorzich tige, bedekte kritiek wordt niet meer onmiddellijk be straft. De meerderheid van de Oostduitsers lijkt zich in het onvermijdelijke te hebben geschikt. De rest van de wereld ook, behalve misschien Franz Josef Straus, die nog steeds droomt van een Herenigd Duitsland. aan de Muur tot een echte confrontatie tussen Ameri kanen en Russen. Terwijl in de meeste westelijke hoofd steden de roep om onderhan delingen met de Sovjet-Unie luider klinken onderneemt generaal Clay - inmiddels benoemd tot de persoonlijke vertegenwoordiger van de Amerikaanse president in West-Berlijn - op eigen houtje enkele acties om aan te tonen dat de Amerikanen niet echt zitten te slapen. Hij bezoekt demonstratief per helicopter een Westber- lijnse enclave en stuurt tanks naar de doorgangspost Checkpoint Charlie, als daar op zondagavond 22 oktober de Amerikaanse diplomaat Lightner en zijn vrouw wor den tegengehouden door Vo po's. Lightner is een avondje uit geweest in Oost-Berlijn en wil zonder controle langs de Oostduitse grenswachten. Die eisen dat hij zich legiti meert, wat in strijd is met het Viermogendhedenverdrag, maar wie taalt daar na de oprichting van de Muur nog naar. Lightner houdt voet bij stuk, weigert zijn papieren te tonen en als de Vopo's op nieuw proberen hem tegen te houden haalt generaal Clay de revolver uit zijn holster: zwaarbewapende Ameri kaanse soldaten marcheren de sectorgrens over en halen Lightner terug. Op de ach tergrond doemen de lopen van Amerikaanse tanks op, aan de andere de onvermij delijke Russische tanks. Kennedy is woedend. 'We hebben Lightner niet naar Berlijn gestuurd om in Oost- Berlijn naar de opera te gaan', luidt zijn commentaar. Voor wie op dat moment nóg niet begrijpt dat het Witte Huis nimmer een gewapend conflict zal riskeren voor 'die arme donders' in Berlijn wordt de situatie eindelijk duidelijk. Amerika wenst geen gewapende confrontatie met de Russen en is zelfs be reid de meest fundamentele rechten van de geallieerden in Berlijn - het ongehinderd verkeer in alle sectoren, in clusief de Russische - door de Oostduitsers te laten aantas ten. Dat er zestien uur lang Amerikaanse en Russische tanks op slechts enkele tien tallen meters tegenover elk aar staan brengt de kranten van het Springer-concern in opperste juichstemming, maar het verandert niets meer aan het bestaan van de Muur. Feitelijk begint na de dramatische confrontatie bij Checkpoint Charlie de accep tatie van de Muur als een soort bezegeling van de poli tieke stabilisatie in Centraal- De westelijke kant van de Muur is sinds jaren een dankbaar object voor Westberlijnse graffiti. - FOTO ARCHIEF DE STEM Europa. Al zal het nog 10 jaar duren alvorens de Grote Vier de dan ontstane status van West-Berlijn in een nieuw verdrag zullen vastleggen. De bouw van de Berlijnse Muur en de aarzelende, weke reactie van met name de Amerikanen, sterkt de Rus sen in hun overtuiging dat de VS geen Amerikaanse levens meer op Duits grondgebied zullen riskeren. 'Amerika nen?', zegt de hoofdredacteur van de Pravda in 1962 tegen een Britse collega, 'Gelooft u werkelijk dat die iets zullen ondernemen? Kijk eens naar Berlijn. Ze stuurden hun vice-president erheen om vulpennen uit te delen en mobiliseerden een half regi ment om indruk te maken. Een half regiment!'. Chroesjstjov heeft de tweede de slag om Berlijn ge wonnen, al haalt hij niet de hele buit binnen. De geal lieerden zitten er nog steeds en maken naar believen ge bruik van hun (beperkte) rechten. Op gezette tijden doen de Russen en Oostduit sers moeilijk en aan de Mum- vallen heel wat doden. Maar dat zijn Duitsers. De Berlijnse crisis wordt door het Kremlin in 1962 be wust verlegd naar een ander deel van de wereld: Cuba. In de veronderstelling dat Ken nedy ook elders geen gewa pend conflict met de Sovjets wil riskeren stouwt het Kremlin het eiland vol met wapens, inclusief nucleaire raketten. Dit keer is het Rus sische pistool op de borst van de Amerikanen gericht en beschouwt het Witte Huis het Cuba van Castro als de 'vis graat in de keel van de VS'. De poging van Chroesjst jov via koehandel de Ameri kanen uit Berlijn te krijgen in ruil voor een Russisch ver trek van Cuba mislukt door de harde houding van Ken- DE Westduitse regering van Helmut Kohl heeft zich in een lastig parket gemanou- vreerd. Bonn wil dat de Oostduitse regering een eind maakt aan de groeiende vluchtelingenstroom van Oost-Berlijn naar West- Berlijn en vandaar naar de Bondsrepubliek. Nu heeft West-Duitsland in het kader van de toenade ring tot de oosterburen wel het bestaan van de DDR er kend en zelfs diplomatieke vertegenwoordigers uitge wisseld, maar de staatsgren zen van de DDR nimmer formeel erkend. Immers, dat zou tevens het bestaan van de Berlijnse Muur recht vaardigen en voorgoed een eind maken aan de droom van een Duitse hereniging. Precies 25 jaar na de op richting van dat 'Monument van onvrijheid' doet zich de omgekeerde situatie voor: nu is het de Bondsreregering die een eind wil maken aan de stroom vluchtelingen, al zijn het dit keer - het moet worden toegegeven - geen Duitsers. Die vluchtelingen plaat sen Bonn voor een moreel dilemma. Want hoewel de omstandigheden geheel an ders zijn dan in 1961 vraagt Bonn aan de DDR in feite de grens (de Muur!) af te slui ten, om de Bondsrepubliek als het ware te 'beschermen' tegen de vloed uit het Verre Oosten. In 1961 voerde Wal ter Ulbricht exact hetzelfde argument aan: het bescher men van de DDR. Overigens, hoe kan Hel mut Kohl zijn Oostduitse college Erich Honecker vra gen grenzen te sluiten, die Bonn formeel niet erkent? Honecker, ook niet op z'n achterhoofd gevallen, pa reerde het Westduitse ver zoek met de mededeling dat Kohl zelf over de middelen beschikt om die vluchtelin genstroom in te dammen: bijvoorbeeld via het ver plicht stellen van een visum voor West-Berlijn. Waarmee Bonn feitelijk de grens tussen Oost- en West-Berlijn - door West- Duitsland formeel nog steeds een sectorgrens be schouwd - zou verheffen tot staatsgrens. En daar was het Walter Ulbricht al 25 jaar geleden om te doen. nedy, die deze keer wél een wereldoorlog riskeert om de Russen uit zijn achtertuin te werken. Er zijn nogal wat historici die beweren dat de Cubaanse crisis nimmer zou zijn ont staan als de Amerikanen zich op zondag 13 augustus 1961 wat harder zouden hebben opgesteld. Maar dat is wijs heid achteraf. SAN FRANCISCO (RTR) - Van het Anzus- defensieverdrag is niet veel meer over dan een vodje papier. Zelfs de naam gaat niet meer op nu de Verenigde Staten en Australië feitelijk de beslissing hebben geno men Nieuw-Zeeland uit het bondgenootschap te zetten. Deze al langer verwachte stap volgde op overleg, maandag, tussen de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken George Shultz en zijn collega van Defensie Caspar Weinberger met hun respectieve Australische col lega's, Bill Hayden en Kim Beazley. In Wellington toonde Lange zich weinig berouwvol over zijn weigering de Nieuwzeelandse havens epen te stellen voor schepen die door kernenergie worden aangedreven of kernwapens aan boord hebben. Hij zei te betreuren dat de Amerikanen hun veilig heidsgarantie voor Nieuw- Zeeland hebben ingetrokken. Maar hij liet er geen misver stand over bestaan dat zijn anti-kernwapenpolitiek zal worden voortgezet en veran kerd in de nationale wetge ving. Australië sprak zijn steun uit aan het Amerikaanse be sluit. Het sloot zich aan bij de felle veroordeling van de Amerikanen volgen^ wie de opstelling van de Nieuwzee landse regering de regionale veiligheid ondermijnt. In een gemeenschappelijk commu niqué herhaalde Australië evenwel dat het zijn militaire banden met Nieuw-Zeeland handhaaft. In feite hadden de VS in juni reeds laten weten dat Nieuw-Zeeland niet langer op Amerikaanse militaire bescherming hoefde te reke nen. Dat gebeurde nadat Shultz en Lange vergeefs hadden geprobeerd de pro blemen uit de weg te ruimen die ontstonden in februari 1985 toen Wellington een Amerikaans schip de toegang ontzegde, omdat Washington weigerde mee te delen of het kernwapens aan boord had. Maar terwijl de Ameri kaanse en Australische mi nisters het eens werden over een strenge veroordeling van Nieuw-Zeeland en hun loya liteit aan het Anzus-pact be krachtigden, scheidden de geesten zich op het punt van de handel. De Australiërs zagen het overleg in San Francisco na melijk ook als een goede ge legenheid hun hart te luchten over het recente besluit van president Reagan de verkoop van vier miljoen ton graan aan de Sovjet-Unie te subsi diëren. Sydney vreest dat de Australische graanverkopen met een miljard dollar zullen verminderen als gevolg van de Amerikaanse subsidiepo litiek. De Amerikanen deden echter weinig om de Austra lische ongerustheid weg te nemen. Shultz zei op een persconferentie dat Reagans Lange weinig berouwvol besluit in de eerste plaats be doeld was als boodschap aan de Westeuropeanen die even eens hun landbouwexport trachten te bevorderen door subsidies. Hij beloofde dat rekening zou worden gehou den met de Australische be zorgdheid. Hayden toonde zich van zijn kant enigszins tevreden over het mislukken van po gingen in de Amerikaanse Senaat om de graansubsidies te verhogen. Hij weigerde commentaar te leveren op Shultz' suggestie de kwestie aan te kaarten tijdens de ko mende besprekingen in het kader van de Algemene Overeenkomst inzake Han del en Tarieven (Gatt). Maar de Australische dele gatie zag niet veel in dit voorstel, zoals bleek uit het communiqué. Daarin tekent zij aan dat het jaren kan du ren voordat het Gatt-overleg resultaten oplevert De Australiërs verklaar den ook Washington te heb ben gevraagd de eilanden in de zuidelijke Stille Oceaan een voorkeursbehandeling te geven bij het afsluiten van visserij-akkoorden. Dit alles met het doel te voorkomen dat de Sovjet-Unie haar in vloed in deze regio uitbreidt. Van een onzer verslaggevers ARNHEM/NIJMEGEN - Als de vroege krant in de bus valt schrikt de hele buurt wakker van het hoog- laag gejank van de sirene. Ergens in de gemeente rukt de politie uit. Voor niets, dus. Want de geluidsdetector in de gang reageerde braaf, maar zo overbo dig, op de plof van het ochtendblad. In de tweede helft van juni ratelt en loeit er zo in een stad als Breda 140 van de 145 keer een loos inbraakalarm. Omdat alarmsystemen op die manier tot een nationale plaag -en niet alléén voor echte dieven - zijn uitgegroeid moeten be drijven en particulieren die hun gebouwen en huizen met ondeugdelijke apparatuur uitrusten of die niet goed toepassen fors kunnen worden gestraft. Dat vindt de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Hoofdcommissaris J.Siepel van de Arn hemse gemeentepolitie zei in februari al 'dat waarschijnlijk nog dit jaar de plaatse lijke strafverordening zodanig zal worden aangepast' dat er tegen al die nodeloze alar meringen zou kunnen worden opgetreden. Wél meende hij toen dat het aanbrengen van beveiligingsinstallaties in grote gebou wen en bedrijven zijn vruchten begon af te werpen. Er werd in 1985 veel minder gesto len uit kantoren, clubhuizen, restaurants, werkplaatsen en bouwketen. Maar het ge volg was een verschuiving van het aan dachtsveld van het dievengilde. Nu gingen woningen, kelderboxen en (vooral) perso nenauto's het meer en meer ontgelden. De industrie haakt daar gretig op in. De markt wordt overspoeld met alarmsystemen. Van hoogst gekwalificeerd tot doe-het-zelf-ma- teriaal. Doe het zelf maar niet, zegt woordvoer der Van Ingen Schenau van het bureau Voorkoming Misdrijven van de Rijkspolitie district Nijmegen. „Hoewel de prijs natuur lijk aantrekkelijk is raak je alleen maar in de problemen. Laat de apparatuur aan brengen door een beveiligingsinstallateur die erkend is door de Unie van Elektrotech nische Ondernemers, de Uneto. Koop een goed systeem. Er is nogal wat rommel op de markt." De VNG wil dat er een vergunningenstel sel komt dat het mogelijk maakt hoge boe tes (van 500 tot 5000 gulden) op te leggen. In de modelverordening, die in oktober naar de gemeenten wordt gestuurd, worden eisen gesteld aan de technische staat van alarm installaties. Ze moeten worden aangebracht en gecontroleerd door een van de 180 Uneto- installateurs. Volgens juridisch medewerker mr. G.S.Stam van de VNG hebben veel gemeen ten om die betere regelgeving verzocht. De gemeenteraden moeten maar uitmaken of ze van de modelverordening gebruik zullen maken. Ook kunnen ze zelf de hoogte van de boete bepalen. Het uiteindelijke oordeel berust bij de rechter. De gemeentepolitie van Nijmegen stopt vanaf volgende maand met het ontvangen van de automatische alarmeringen op het hoofdbureau. De vijf honderd direct op de meldkamer aangeslo ten installaties worden ontkoppeld. Wél blijft de politie de meldingen van particu liere beveiligingsbedrijven verwerken. Maar ze hoeft niet langer zelf de 'sleutel houder' te waarschuwen en de eerste stap pen te doen. Want dat groeide haar boven het hoofd. Op het Bureau Voorkoming Misdrijven van de Rijkspolitie in Nijmegen legt Van Ingen Schenau uit hoe, behalve de krant, die een alarm dat op geluid reageert kan doen losbarsten, ook de zon of een kat of een hond de hele buurt aan het schrikken kun nen brengen. Dan gaat het om de zogenaamde passieve infra-rood-detector. Die reageert op warm te. Iemand met te weinig inzicht zou zo'n ding bijvoorbeeld bij een raam plaatsen. Of op een plek waar een huisdier gaat liggen. Het vriendelijk ochtendzonnetje of de warmte van het beest zijn dan al voldoende voor opschudding op de slaapkamers, bij de buren, op het politiebureau, bij de brand weer. En geen inbreker die van schrik de benen neemt. EINDHOVEN (ANP) - Daf Truck een vrachtwagen kunnen leveren i is als een gemiddelde personenauh Dat verwacht ir. J. M. Klaas: manager van het 'stille vracht» bij Daf Trucks in Eindhoven. Al men bij Daf bezig met een onder geluidsbronnen van vrachtwager tor, achteras, uitlaat en banden. Van het ministerie van VRO: Trucks een subsidie van 2,5 miljot DEN HELDER/RIJSWIJK (ANP) - Het transport van de dinsdagavond gelichte Britse coaster 'Olaf is woensdagmid dag even voor twee uur van de bergingslokatie op 80 kilome ter ten westen van Den Helder vertrokken naar Rotterdam. De sleepboten 'Smit Lloyd 28' en 'Smit Lloyd 31' trekken de combinatie, waarvan de drie drijvende bokken ook hun eigen aandrijving benutten. De eerste uren zal worden ge zocht naar een optimale vaar- snelheid, die naar verwach ting niet boven vier kilometer per uur zal komen. Verwacht wordt dat de bijna 115 kilome ter naar de 8e Petroleumhaven van Rotterdam in de loop van donderdagavond overbrugd zullen zijn. De bergingsvaartuigen 'Deurloo' en 'Dolfijn' zijn woensdagochtend naar Rot terdam vertrokken, ieder met een ponton met afvalwater uit de ruimen van de 'Olaf'. Vol gens Rijkswaterstaat geven de eerste wateranalyses aan dat dit water slechts licht veront reinigd is, zodat het waar schijnlijk zonder zuiverings proces door speciale lozings schepen op de Noordzee kan worden geloosd. i c c a r s r r v k I c I V 0 V c r EINDHOVEN - Philips heeft in april, mei en juni 208 mil joen gulden nettowinst ge boekt Dat is 32 miljoen meer dan in het tweede kwartaal van 1985 werd verdiend. Maar over het eerste half jaar liep de winst vergeleken met vorig jaar toch nog 84 miljoen terug tot 352 miljoen. Vooral de Philipsbedrijven in Europa zorgden voor het herstel van de winst. In de Verenigde Staten en Canada bleven de zaken slecht gaan. De economie groeit daar maar matig en de belangrijke chips- markt doet er langer over uit het dal te komen dan was voorspeld. Philips verkocht over de hele wereld in het tweede kwartaal van dit jaar 7 meer apparaten dan in dezelfde pe riode van 1985. In het eerste MINISTER De Koning (Sociale Zak het aparte staatssecretariaat daan zelf bij doet, lijkt die klus voortvar tuige zijn plan om meer gehuwde v huis te helpen. De Koning wil dat breiding van de kinderopvang, het banen en het verbeteren van scho wen. Nederland loopt wat betreft h« vrouwen ver achter bij de andere rr gaans heel gewoon is dat een vrou ces, ook in beroepen die in Neder als typisch mannenwerk. Zaken al in de ons omliggende landen dan voorzieningen. In Nederland niet. Voorop moet worden gesteld dat °P dit gebied heeft, niet alleen he van praktische voorzieningen. Het 'n Nederland hebben grote groe moeite mee dat vrouwen hun in groeide positie 'achter het aanrec een positie op de arbeidsmarkt. Oo wordt gesleuteld in die zin dat er b men op het gebied van gelijke be Plichte M/V is daar een gevolg van de mond van de mensen die verant vng, zorgelijke taal over aantastini ais hoeksteen der samenleving'. H In feite is dat ook bij de plannen ue Koning pleit voor uitbreiding vai gas Deetman van Onderwijs en staande vormen van kinderopvani Kinderen die vier jaar worden nie school toe te laten en Brinkman c sociaal-cultureelwerk waaronder ches vallen. Hetzelfde geldt voor nen Het eerste kabinet Lubbers h< cionken. Signalen dat Lubbers II C gaat stimuleren, zijn er nog niet. Ve celen, zegt De Koning. Tegelijker! man zich op nieuwe bezuinigen in onderwijs'. De Koning had daarom beter e iw ï1 colle9a's kunnen aandring ert|e te presenteren. Want veel mt

de Stem | 1986 | | pagina 2