even UITBLAZEN En de Andere Kant slaapt Bij star hbo-ki De Oostduitse rechtvaardiging Kritiek in Joegoslavië krijgt nationale omvang IN MOL Walvis, roofvis DE MUUR SLINGERT ZICH ALS EEN SERPENT DOOR BERLIJN door nieuwe Sprinkhanen bedreigen oogst in heel Afrika Meer glans WIM KOCK WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1986 ACHTERGROND VERSCHEURDE STAD 25jaarBerlijnse Muur IN DE wereld van de walvisjagers is een zelfde soort argument te horen als in die van de landjagers. Walvisjagers houden in zee een even wicht in stand. Zonder ja gers te veel konijnen; zon der walvisjagers te weinig kabeljauw. Zo ongeveer. Een walvis eet per jaar net zo veel vis als een continu vissende trawler uit de zee weet op te ha len. En wij maar denken dat ze alleen maar krill en plankton aten. De strijd om de walvis volg ik al jaren. Eén keer per jaar, als de Internationale Walvis vaart Commissie bijeen is, lees ik in de krant over de met uit sterven bedreigde walvissen, over de dwarsliggers op de con ferentie die maar van geen op houden willen weten: Japan, Noorwegen, IJsland, Rusland. Wij Nederlanders hebben geen twijfels: de walvisvangst moet verboden worden, maar wij hebben er, sinds we de Willem Barendsz II, ruim twintig jaar geleden van de hand deden, ook geen enkel economisch be lang meer bij. Wij spreken sindsdien ook niet meer van walvisvangst, maar van walvis- moord. ness en op latere leeftijd ver liefd werd op de Hebriden, had het gesticht in een vruchteloze poging om de verarmde Buiten- Hebriden op te stoten in de vaart der volken. De ruïnes ontroerden me. Niet vanwege de walvissen die er misschien ooit werden uitgebeend hoewel het bedrijf van meet af aan een mislukking bleek, maar van wege de ijdele droom van een daadkrachtige man en de tragi sche onwil van een eilandvolk zijn achterlijke levenswijze te veranderen, zodat het zijn zo nen en dochters uiteindelijk, met scheepsladingen vol, nog veel verder van huis, naar Ame rika en Canada, moest sturen. Nog maar kort geleden liet de BBC-radio het geluid van walvissen horen. Een hoog, zin gend geluid. Even fascinerend als ontroerend. Een beetje tra gisch ook dacht ik dat het klonk, maar dat kan wel mijn verbeelding geweest zijn, opge stookt door de wetenschap dat het bedreigde dieren waren die hier 'spraken'. Schijnbaar toevallig heb ik binnen enkele weken al wel een stuk of vier verhalen gelezen over verloederende, kwijnende /nmu'r-gemeenschappen (Eski mo-stammen) op Groenland. Ze zijn beroofd van een belang rijke bron van inkomsten sinds de zeehondenjacht verboden is. Kleine vissersgemeenschappen op IJsland en in noordelijk Noorwegen vrezen een soortge lijk lot, nu het algemeen verbod op de walvisvangst is ingegaan. De vissers zijn bang dat het aantal walvissen snel zal toene men en dat ze de zee leeg zullen eten. Volgens de Universiteit van Tromsö eten walvissen in de Noorse kustwateren, waar ze bijna uitgestorven heten te zijn, nu al twee miljoen ton kabel jauw per jaar op. De IJslandse premier zei pas nog dat een walvis net zoveel vis vangt als een trawler en de potvis die zich zo behaaglijk schurkte te gen de romp van ons schip lustte in zijn beste jaren elke dag wel een ton vis. De walvis lijkt voorlopig ge red. Hoera. Misschien ten koste van wat vissersdorpen in het hoge noorden van de Atlanti sche Oceaan, ver van ons bed. Jammer. Als ik nooit zelf in zulke dorpen zou zijn geweest zou het lot van die vissers me koud laten denk ik, maar ik heb me gewarmd in hun huizen en zelfgestookte hartversterkers van ze aangenomen. Ik kan me gezichten voor de geest halen die horen bij het zorgelijke nieuws uit het noorden en dus heb ik met die vissers net zo zeer te doen als destijds met de walvissen. Met de Innuït, die ik nooit bezocht heb, trouwens ook. Want ook zij zijn mensen die de prijs betalen van onze gewetensrust. Wat is er zo bijzonder aan de walvis, behalve zijn reusach tige omvang? Er zijn vele soor ten die dreigen uit te sterven. Neem alleen al Afrika. Maar het waren vooral de walvis en de zeehondenbaby waarnaar onze bekommernis vele jaren uitging. Van de zeehondenbaby is dat gemakkelijk te begrijpen. Alleen al het begrip baby. En dan ook nog die lieve, onschul dige ogen. Een walvis kun je zelfs in je fantasie nauwelijks aaien. Dat een diersoort dreigt uit te sterven voel je (terecht) als een onheilstijding. Toch heb ben we met die walvis iets méér. Ik althans. Komt dat door het even griezelige als op windende avontuur van Jonas, waarop we al op prille leeftijd werden getrakteerd? Of door Moby Dick? Eén keer in m'n leven heb ik 'echte' walvissen gezien. Met een stem, trillend van opwin ding, waarschuwde de officier van de wacht door de scheeps- omroep dat we vlug over bak boord moesten kijken want dat daar walvissen aan de opper vlakte waren. Ze waren tame lijk ver weg, maar duidelijk te zien. Een opwindend gezicht. Witte fonteinen en zwart glin sterende, buitelende ruggen. Een paar keer stak er een z'n brede staart boven water. Potvissen (ook een walvis- soort) kwamen we wel vaker te gen. Soms zwommen ze wel een kwartier lang met het schip mee, dicht er tegenaan en vlak onder het wateroppervlak, zo dat we ze goed konden bekij ken. Het waren niet bepaald aanvallige, aaibare beesten. Een jaar of wat geleden stond ik tussen de roestende en afbrokkelende resten van het walvisbedrijf van Leverburgh, op het eiland Harris. Lord Le ver, die zijn fortuin had ge maakt in de margarine-busi- lllilllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaü-- -jeldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwarta. 1 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezend,d geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ronlfrolatioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA;! WOENSDAG 13 I EVEN na één uur in de nacht van za terdag 12 op zondag 13 augutus 1961 komen er verontrustende berichten vanuit de Russische sector van Berlijn. Terwijl de door Oost-Berlijn beheerde S-bahn wordt afgesloten ('Dit is de laatste trein') arriveren steeds meer vrachtauto's aan de oostelijke kanl van de sectorgrens. Gestrande Westberlijners moeten te voet verder. En allemaal hebben ze tal loze vrachtwagens met 'kanonnen' ge zien. En tanks. 'Russische' tanks. De 'kanonnen' blijken achteraf beton nen palen te zijn, waarmee de Muur provisorisch moet worden opgericht. Maar weten de argeloze Westberlij ners veel. Het operatieplan om Berlijn in tweeën te splitsen verloopt geheel volgens schema, zonder de geringste storing. En zonder dat er van de Andere Kant iets tegen wordt ondernemen. De An dere Kant slaapt. Door Pieter-Jan Dekkers ALS Europa die zondag ochtend ontwaakt heb ben zich langs de 45 kilo meter lange sectorgrens tussen Oost- en West- Berlijn al de nodige inci denten voorgedaan. Ter wijl Oostuitse volks- en grenspolitie, bijgestaan door arbeidersmilitie, prikkeldraadversper ringen oprichten en doorgangsposten met betonnen blokken blok keren, schelden West berlijners hun 'broeders' aan de andere kant de huid vol. Groepen jonge heethoofden gooien ste nen naar Vopo's, Vopo's smijten traangasgrana ten terug. Walter Ulbricht heeft er dan al een slapeloze nacht opzitten. Als hij tegen tien uur het hoofdkwartier van de communistische partij verlaat is het belangrijkste karwei geklaard. Geen en kele reactie vanuit het Wes ten. Geen tank, geen pantser wagen, geen soldaat is naar de sectorgrens gestuurd om de barricaden op te ruimen. De geallieerden steken geen vinger uit naar deze schen ding van het Viermogenhe- denverdrag. Dat is ook niet verwonder lijk als men weet dat de drie westelijke commandanten in West-Berlijn pas na tienen bij elkaar komen. Het groot ste deel van de vergadering wordt besteed aan wat er niet kan worden gedaan. Na een uur wordt West- berlijns burgemeester Willy Brandt binnengelaten. Hij is die morgen vroeg uit de ver- kiezingstrein van de socialis tische SPD, ergens tussen München en Kiel, gehaald en per vliegtuig naar de stad overgevlogen. Hij stelt de commandanten voor in ieder geval enig mili tair machtsvertoon aan de sectorgrens te ontplooien, al is het alleen maar om de he vig verontruste Westberlij- nens een hart onder de riem te steken. De commandanten weigeren: ze wachten op or ders uit Parijs, Londen en Washington en omdat het in de Amerikaanse hoofdstad nog geen zeven uur is kan dat nog wel even op zich laten wachten. Bovendien, Kennedy is op zijn buiten in Hyannisport, Defensieminister McNamara is ook de stad uit en het hoofd van de Nationale Veilig heidsraad McGeorge Bundy viert het weekeinde in Mas sachusetts. Daar komt bij dat de dienstdoende staf op het Witte Huis er niets voor voelt de president uit zijn bed te bellen, op hetzelfde moment dat Brandt in West-Berlijn met de geallieerde comman danten zit te bekvechten over tegenmaatregelen. Een van de vele door Westberlijners aan hun kant van de muur geplaatste kruizen: plaatsen waar Oostduitsers hun vlucht naar het Westen met de dood moesten bekopen. - FOTO ARCHIEF DE STEM Pas een uur later - in West-Berlijn doet een Vopo zijn beroemd geworden vluchtpoging - komt buiten landminister Dean Rusk op zijn ministerie aan. Vier maanden eerder was Washington door het fiasco van de Varkensbaai (de inval op Cuba) niet alleen verrast, het Witte Huis bleek volko men onvoorbereid te zijn en onvoldoende georganiseerd om de crisis de baas te kun nen. Dat wordt die zondag morgen nog eens nadrukke lijk bevestigd. Als vanuit het Witte Huis eindelijk een te lex naar Hyannisport gaat om de president van de crisis op de hoogte te stellen, komt het bericht daar niet aan. Met als gevolg dat Kennedy eerst naar de kerk gaat en vervolgens met de familie zee kiest. Niet dat het allemaal veel uitmaakt. Als Kennedy later toch aan land wordt gehaald en met Dean Rusk spreekt is de Amerikaanse president bepaald niet onder de indruk van de crisis. Er zijn bij het afsluiten van West-Berlijn geen Russen betrokken - Ul bricht knapt het vuile werk zelf op - en niets wijst, zo meldt Rusk, op agressieve bedoelingen van de Russen ten opzichte van de toegangs wegen tot de stad via de DDR. Het beste is alles te vermij - den wat op een provocatie lijkt en wat de Sovjets zou kunnen prikkelen tot het on dernemen van riskante ac ties. Bovendien, aldus Rusk, zou een krijgshaftige verkla ring van de drie westerse geallieerden de lont in het kruitvat kunnen gooien en een tweede opstand in Oost- Berlijn is het laatste wat Washington kan gebruiken. Rusk stelt Kennedy dan ook voor een korte verkla ring uit te geven waarin de Oostduitse maatregelen wor den veroordeeld als zijnde in strijd met de Viermogendhe- den-overeenkomst, maar waarin tevens staat dat het Oostduitse optreden niet is gericht tegen de geallieerden Ook i i inkom i moeten doo DEN HAAG (ANP) nen die van een 5' bijstandsniveau i bomen kunnen er - nieuwe studiefinanciei stelsel duizenden guide achteruit gaan. Minister man van Onderwijs z< antwoord op schriftelijki „en van de Kamerlede meijer en Vermeend dat dit geen aanleiding penserende maatrege treffen voor die groep. De inkomensachterui ze 1 0 is De voormalige Oostduitse Vopo Conrad Schumann met achter hem de beroemd geworden foto van zijn ontsnap ping uit Oost-Berlijn op 13 augustus 1961. - fotoap in West-Berlijn of hun toe gangswegen. Kennedy gaat akkoord. Hij zegt dat de zaak nu onder controle is. Nee, hij blijft het weekend gewoon in Hyannisport en keert maan dag weer in Washington te rug. De situatie in Londen en Parijs is niet veel anders. Premier Macmillan is op va kantie in Noord-Engeland, buitenlandminister Lord Home verblijft in Schotland. President De Gaulle zit in Colombey-les-deux-Eglises en premier Miche Debré en buitenlandminister Couve de Murville zijn ook op vakan tie. In West-Berlijn zelf geeft burgemeester Willy Brandt de ene boze verklaring na de andere uit. 's Avonds houdt hij een toespraak in het met spoed bijeengeroepen stads- parlement. 'De kille betonpa- len die nu onze stad in twee ën splijten, zijn dwars door het hart van de Duitse een heid geslagen en midden in het levende vlees van onze stad', roept Brandt vertwij- feld uit Vertwijfeld. Want alle retoriek kan het gebrek aan daden niet wegwissen. Aan de sectorgrens neemt de onrust later op de avond dermate grote vormen aan dat de Westberlijnse politie moet optreden. Groepen Westberlijners slagen er ove rigens in op sommige plaat sen de prikkeldraadversper ring te verwijderen. Op an dere plaatsen worden Oost- berlijners geholpen naar het Westen te ontkomen. Als het donker wordt en zondag 13 augustus 1961 ten einde loopt valt het eerste slachtoffer van de 'Muur' Oostduitse grenswachten schieten een vluchtende man neer. Het zal niet de laatste keer zijn. MORGEN: Geen Derde Wereldoorlog om die 'arme donders' ALS Ulbricht op 13 augustus 1961 de sectorgrens met West- Berlijn sluit hebben de vorige dag nog ruim 4.100 Oostduit sers hun toevlucht in het westelijke stadsdeel gezocht. Vanaf de stichting van de Duitse Demokratische Repu bliek zijn in totaal ruim 2,6 miljoen mensen naar het Westen gevlucht: een op de negen Oostduitsers. Ulbricht had dat voor een groot deel aan zichzelf te wijten. Hij was roomser dan de paus: als doorge winterde stalinist wilde hij Stalins heilstaat in de kortste keren door de strot van de Oostduitsers ram men. Zijn poging in 1952 om de Oostduitse boeren en handwerklie- den tot collectiviseren te dwingen ging gepaard met fel verzet, tien duizenden arrestaties en honderd duizenden vluchtelingen. Maar Stalin was bij diens collec tivisering van landbouw en indu strie in de Sovjet-Unie ook op veel verzet gestuit en Ulbricht wilde be wijzen dat hij uit hetzelfde hout gesneden was. Hij riskeerde daar voor zelfs een opstand (1953). Na Stalins dood en tussenpaus Mikojan begon Nikita Chroesjstjov energiek aan de ontluistering van 'Vadertje' Stalin. Een bittere pil voor Ulbricht, die overigens wel zo wijs was tijdig de bakens te verzet ten. Opvallend was overigens dat de aanhoudende vluchtelingenstroom niet zozeer uit Oostberlijners be stond, maar veeleer uit Oostduit sers van buiten de stad. Berlijn stond immers onder de bescher ming van het Viermogendheden- verdrag, dat het vrije verkeer tus sen alle sectoren waarborgde. Tienduizenden Oostberlijners werkten in de westelijke zone en andersom trokken veel Westberlij ners naar het oosterlij ke stadsdeel. De gevolgen van de vluchtelin genstroom voor de Oostduitse eco nomie waren dramatisch. De col lectivisering van de landbouw werd een grote flop, door perso neelsgebrek rotten de gewassen op het veld. De gezondheidsdienst was door het vertrek van artsen en spe cialisten onthoofd en steeds meer staatsbedrijven konden niet meer voldoen aan de zo ambitieus in het Vijfjarenplan opgenomen economi sche doelstellingen. Chroesjstjov gaf Ulbricht de schuld van het dreigende faillisse ment van de socialistische DDR. De Sovjet-leider besefte als geen an der dat de Oostduitse burger voor Ulbrichts stalinistische knoet de benen nam. Toch kon Ulbricht het Kremlin ervan overtuigen dat die vluchtelingenstroom moest worden gestopt, niet door economische en politieke hervormingen, maar door de vluchtroute naar West-Berlijn te sluiten. De Muur dus. Ulbricht wenste ook voor vol te worden aangezien. Volkenrechte lijke erkenning was tot dan toe al leen maar van het Oostblok ver kregen. Als het Westen hem die er kenning bleef onthouden zou hij, Ulbricht, er wel voor zorgen dat ze gedwongen werden zijn staats grenzen te respecteren. Het IJzeren Gordijn en - later - de Berlijnse Muur waren de instru menten die hij hanteerde. En met succes. Want 25 jaar na die zondag in augustus is de DDR naar Oost- blok-begrippen een moderne, rede lijk welvarende staat, waarvan de meerderheid van de bevolking zich schikt naar het regime. Door Michelle Faul DE REGENS die een eind hebben gemaakt aan de ernstige droogte in de Afrikaanse landen ten zuiden van de Saha ra, leveren een vrucht bare voedingsbodem op voor een enorme sprink hanenplaag. De plaag, die aanzienlijke schade dreigt toe te brengen aan de voedseloogsten, strekt zich uit over oostelijke, westelijke en zuidelijke delen van het continent. Duizenden hectaren rijpe landbouwpro- dukten zijn inmiddels ver slonden. Voor het eerst sinds vijftig jaar zijn tegelijkertijd vier soorten sprinkhanen en kre kels in Afrika gesignaleerd. De plaag zou vier tot vijf jaar kunnen duren, zo verklaarde de voedsel- en landbouwor ganisatie FAO van de Ver enigde Naties onlangs in Nairobi. De directeur-gene raal van de organisatie heeft de zwermen beschreven als een 'nieuwe, vreselijke gesel' die rampzaliger zou kunnen blijken dan de plaag die zich in 1974 heeft voorgedaan. In dat jaar deden sprinkhanen zich te goed aan miljoenen tonnen voedsel in de Sahel- landen. De FAO pleitte voor het beschikbaar stellen van 55 miljoen gulden om in de ko mende drie jaar de sprinkha nen te bestrijden. Inmiddels heeft ook Nederland finan ciële bijstand toegezegd. Vol gens het onlangs gepubli ceerde rapport zijn de landen die het meest bedreigd wor den: Botswana, Tsjaad, Mali, noord-Ethiopië en midden- Soedan. In Mali, dat de meeste last van de plaag zou ondervinden, hebben land bouwers drie tot vier keer opnieuw gierst moeten zaaien op een terrein van 400 vierkante kilometer, terwijl op de grond verdelgingsmid delen waren gestrooid. Deze maatregelen waren niet vol doende om kiemplanten en nieuw zaad te redden. Zwermen van 40 miljard sprinkhanen kunnen een ge bied van duizend vierkante kilometer bestrijken en 80.000 ton voedsel per dag verslin den. Van die hoeveelheid kunnen 50.000 mensen een jaar leven. De sprinkhanen, die zich mee laten voeren door de wind, verplaatsen zich in enkele dagen over honderden kilometers. Bruine sprinkhanen, die oorspronkelijk afkomstig zijn uit Zuid-Afrika, hebben dit jaar al twee generaties afstammelingen voortge bracht in Botswana. Als het daar in oktober en september gaat regenen, zal opnieuw een grote hoeveelheid jonge sprinkhanen ter wereld ko men. Enorme zwermen zijn ook te verwachten in Zim babwe, Zambia, Namibië en mogelijk ook in Angola. Sprinkhanen die grote ak kers hebben vernield in één regio van Mozambique, ver oorzaakten een tekort van 29.000 ton graan voor de voedselvoorziening van 330.000 mensen. Dat heeft Amos Mahangtane, de direc teur van het nationale ram pencomité in dat land, op 30 juli meegedeeld. Verschillende Westeuro- pese landen en VN-posten geven geld aan het noodpro- gramma van de FAO voor insecticiden, noodzakelijke materialen en vliegtuigen voor het spuiten van verdel gingsmiddelen. UNICEF, het VN-fonds voor hulp aan kinderen, heeft eind juli meegedeeld dat sprinkhanen in concen traties van 500.000 per hec tare zijn aangetroffen in een gebied 80 kilometer ten zui den van Ndjamena, de hoofd stad van Tsjaad: „Het is van het grootste belang dat in de komende week actie wordt ondernomen om een vol gende plaag te voorkomen, die wordt verwacht gedu rende de septemberregens." Paul Bomani, de Tanza- niaanse minister van Land bouw en Voedselvoorziening, beschreef de sprinkhanen als vliegende doodseskaders, maar merkte daarnaast op dat Afrika tonnen aan broodnodig proteïne-rijk voedsel verliest door de che mische bestrijdingsmiddelen. Op een vergadering van de Oostafrikaanse organisatie voor bestrijding van sprink hanen heeft Bomani, die voorzitter van de organisatie is, gezegd dat de sprinkhanen die gedood worden met in secticide verloren gaan als waardevol voedsel. Ge droogde of gebakken sprink hanen worden in sommige Afrikaanse landen be schouwd als lekkernij Van eei DORDRECHT/MC I cyanide vervuild g land ligt opgeslag verdwijnen. Dit v: ven waar het gips De grote vraag wie en, blijft voorlopig oi nog wel even zal blijv Gisteren diende voo: president van de rechtba Dordrecht een kort ge aangespannen door de het Zeehavenbedrijf drecht en Koek BV uit kendam. De laatste twe< drijven zitten beide me' enorme partij vervuild g: kijken, en die willen ze zc mogelijk weg hebben Moerdijk ligt 17.000 ton vuild gips op het terreir het Zeehavenbedrijf, nie van de plek waar nu het vuilde grondwater van vroegere Uniser wordt neerd. Aan deze affaire ging wat vooraf. Het Westduit! vensmiddelenbedrijf Bei ser zat met een enorme gips in z'n maag. Dat gips overblijfsel van de bere: van citroenzuur, lag op eigen terrein en moest verdwijnen. Het grootste was te zeer vervuild om e: een andere bestemming halve storten voor te vil Benckiser probeerde het elkaar te krijgen door het in het buitenland te laten ten. Directeur H.B. van Bouw BV uit Rolde zag een toepassingsmogelij 1 voor het gips. Hij dacht h kunnen verwerken in de ton- en wegenbouwindu: Benckiser had daar wel naar en toen B. meldde d; voldoende afzetmogelijkh had voor het spul, werd contract afgesloten. Bos E BV nam het gips over en k daar ook nog eens ruim 3 joen gulden voor. Nadat er twee proeflé gen naar Nederland w vervoerd, trok de milie spectie in Overijssel al aa bel: de concentratie cya was zo hoog, dat het gip normen van de Wet Ch sche Afvalstoffen (V DE interne twisten in Joegoslavië, waar economie en politiek een sterk regionaal karakter vertonen, hebben nationale vormen aangenomen. Voor de eerste maal heeft een initiatief van critici in Belgrado de grenzen van de verschillende deelrepublieken over schreden, en hebben intellectuelen, arbeiders, oud-politici en oud-diplo maten uit alle windstreken zich ver enigd. Het onlangs door journalisten gecreëerde 'solidariteitsfonds' heeft bijvoorbeeld in de republieken Servië, Slovenië en Kroatië steun gevonden bij honderden schrijvers, studenten, academici en arbeiders. Het fonds geeft steun aan personen die zijn ontslagen omdat zij in de ogen van de autoriteiten mis bruik hebben gemaakt van het recht op me ningsuiting. Nog niet eerder werden pietities - het belangrijkste protestmiddel - gezamen lijk ondertekend door journalisten én arties ten, of vonden de ideeën van Servische intel lectuelen steun bij collega's uit Kroatië. Twee jaar geleden nog lag de samenwer king moeilijker. Een in 1984 in Belgrado op gericht comité ter verdediging van de vrij heid van meningsuiting bleef een Servische aangelegenheid. Het comité was opgericht in verband met het proces in Belgrado tegen zes intellectuelen, maar besprak ook de situatie van de islamitische bevolking in Bosnië- Her- cegovina of die van de Albanezen in Kosovo. Handtekeningenacties in de Sloveense hoofd stad Ljubljana of de Kroatische hoofdstad Zagreb bleven zonder resultaat. Het nu opgerichte solidariteitsfonds lijkt meer gewicht te krijgen, vooral wegens de steun van van oud-politici en ex-diplomaten. Aanleiding voor de oprichting was het ont slag van Dusan Bogavac, een kritische jour nalist van het Joegoslavische partijblad Ko- moenist. Van belang is met name de steun van de 78-jarige Koca Popovic, een oud-politicus die in het verleden chef van de generale staf, mi nister van Buitenlandse Zaken en vice-presi dent is geweest. In 1972, toen het land te ma ken had met een 'nationalistische' crisis in Kroatië en een 'liberalistische' opleving in Servië legde Popovic al zijn functies neer uit protest tegen de politiek van Tito. Popovic was van oordeel dat Tito's bewind te repressief was, maar ook de verschillende republieken en autonome provincies binnen het land teveel ruimte gaf voor het bepalen van het eigen beleid. De op eigenbelang richte politiek heeft ertoe geleid dat het be stuur van Joegoslavië als federatieve staat zeer problematisch is geworden. De steunbetuiging van Popovic is met ver bazing ontvangen. Enkele van zijn aanhan gers beschouwen het als een teken dat hij be langstelling heeft voor een terugkeer in de politiek. Anderen beschouwen zijn stap als een voortzetting van zijn verzet tegen het be leid van Tito, dat in hun ogen door de huidige leiding van Joegoslavië is overgenomen. Po povic heeft nu ook voor het eerst sinds 1972 een interview toegestaan en wel aan de ont slagen journalist Bogavac. DE VERHOUDINGEN tuss< glans van goede nabuursc vertoond. Zelfs in tijden va (bijvoorbeeld in 1936 en strubbelingen, nu eens v kneuterig gehalte. De verhoudingen zijn h< rac in Parijs op het regerir nen de Spaanse socialistei gering in Frankrijk. De meest in het oog sp voorlopig op de zogenaan lez, de Spaanse premier c °P zijn prioriteitenlijstje he 'oen aan de macht zijde F van politieke onwil gestote aan beide zijden van de Py De rechtse Chirac die zij eren als een krachtige law "Iks aan de macht, of de voeten van ETA-terrorister vreugde van de meeste Sp van terreur verdachte Bas! enkele Baskische voormar fa' verre oorden getrans en niet uit, maar Chirac grondgebied is niet langer santen. De spectaculaire succes A ziin nie' neer dan verre doel van Gonzalez: e \a 'eu3els- Wel rekent men erop, da js en Madrid een welkom; '®'nan- Ernstige verschillen ir£ estaan er over de fruit ri.H voeren Spanjaarden en riigronden. Eelipe Gonzalez hoopt c latiü^0 tot bevredigende af; jatie tussen Parijs en Madr paanse monden snel 'grat

de Stem | 1986 | | pagina 2