4.95 J eugdvakantie week als een trein destem Vliegen vangen MEER DEELNEMERS DAN VORIG JAAR ctie 86/87 en uit- j DONDERDAG 14 EENTE MIE w.a. all-risks verzekering j ASSURANTIËN cv*®! WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1986 VAN ZEELAND ALLE opname- jr nieuws usikmesse. GRAAUW/HULST - De jeugdvakantieweek, die deze dagen in Hulst en de kernen wordt gehouden, loopt als een trein. De acti viteiten trekken steeds meer kinderen. Vooral in de dorpen zijn er meer deelnemers dan vorig jaar. Eerste lustrum Sterretocht Hulst Bridge Showband Sas geeft uniek kaartspel uit Plaatselijk nieuws Clinge Kieldrecht Sint Jansteen Vogelwaarde Walsoorden Behendigheidwedstrijden voor honden in Koewacht Facetogen Prooien Koninginnepages lijn en Wim de Pooler thouders van Hulst; maken ge- de lid, onder c, van de Wet al- milieuhygiëne bekend dat zij A. Geensen en Zn., Juliana- onder voorschriften ter voorko- n gevaar, schade of hinder bui- rgunning te verlenen ingevolge t uitbreiden van een rundvee- topslag met o.a. een veestal- .v. het veehandelsbedrijf op het t 36a te Heikant, e.e.a. zoals op behorende bescheiden nader is king, alsmede de aanvraag en de stukken, liggen met ingang e twee weken op de gemeente- algemene zaken, Grote Markt 21 elke werkdag van 8.00 tot 12.00 17.00 uur, alsmede op 16 en 23 n 9.00 tot 12.00 uur, op het Rijkspolitie Hulst, van der Mael- t; bovendien na deze bezwaren- van de termijn waarbinnen be- gesteld tegen de beschikking op gemeentesecretarie, elke werk- .00 uur en van 13.00 tot 17.00 'e degenen die bezwaren heb- r aanleiding van de aanvraag en nt dat hij daartoe redelijkerwijs *t, kunnen gedurende twee we- het gemeentebestuur gemoti- bezwaren inbrengen met betrek beschikking. zwaarschritt indient, kan verzoe ke gegevens niet bekend te ma- 1986 Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, Mr. F.A.W. Jacobs. De secretaris, Mr. H.J.v. Geesbergen. v.a. 128.- v.a. 147.- v.a. 156.- v.a. 147.- v.a. 417.- v.a. 470.- v.a. 458.- v.a. 388.- v.a. 35.- v. inz. verzekering 1.2 kinderen per mnd v.a. 174.- uzen, tel. 96972, óók 's avonds. iV- T22 PAGINA ZEELAND 2 N APPARATUUR - baar bij iftenzaken, vinkels nhuizen. treeks te bestellen rmaking 95 op ner 31.03.562 JDETn irmelding Koopgids 1986. B.V., PRIJS Limonade tijdens de gold-rush in Graauw. Van onze correspondente In Graauw ondernamen bijna zestig scholieren een speurtocht door het dorp. Tijdens deze 'goldrush' moesten zij een aantal goudstaven zoeken. De letters op deze blinkende stenen vormden tezamen de oplossing van een opdracht. Ook het enthousiasme in Hulst was groot. Hier speelden meer dan honderd deelnemers 's middags de Bennie Bang- show. Groot was de teleurstelling toen bleek dat de 'aangekondigde' artieste verstek liet gaan. Boris Bluf bleek haar te hebben ontvoerd. Als echte speurhonden trokken de honderd kinderen door het - FOTO DE STEM/C0RJ. DE BOER bos rond het Jagertje. Na het oplossen van de opdrachten werden zij beloond met een gratis optreden van de terugge vonden Katja, die haar act uit de musical 'Klas CX 596' nog eens bracht. Het vrijwilligersbestand groeide, mede door de oproep in deze krant. Vijftien werklustigen meldden zich gisteren aan. De organisatie kan nog vijf krachten ge bruiken. Vandaag zijn er in Hulst, St. Jansteen, Clinge, Nieuw-Namen, Heikant en Graauw weer activiteiten. Aanvang 9.30 en 14.00 uur. Van een onzer verslaggevers CLINGE - De watersportvere nigingen de Neuzen, de Honte en 't Sas houden zaterdag 23 augustus voor de vijfde keer de Sterretocht, een vaartocht over het kanaal van Gent naar Terneuzen voor de pupillen van het instituut voor geeste lijk gehandicapten de Sterre in Clinge. In totaal zijn er die dag 42 pleziervaartuigen beschik baar. De watersportverenigin gen werken zoals vanouds ge heel belangeloos mee aan het slagen van de tocht. De schip pers en hun bemanningen ver voeren die dag 112 pupillen en 48 begeleiders van de Sterre. Het konvooi pleziervaartui gen zal tevens begeleid wor den door een boot van de Rijkshavendienst en de Rijks politie. Voor de medische be geleiding vaart een arts mee. De boerenkapel van muziek vereniging De Vliegende Hol lander uit Terneuzen zorgt eveneens op het water voor een vrolijke muzikale noot. Als de boten weer terugkeren in Terneuzen zullen ze op de kade opgewacht worden door de harmonie van de Vliegende Hollander. De boten vertrekken tussen 13.00 en 13.30 uur nabij de oude zeesluis in Terneuzen en keren daar twee tot tweeëneenhalf uur later weer terug. Kaarten - Mevrouw Morcus uit Hulst heeft de statiekaar- ting, georganiseerd door de Bond voor Ouderen, op haar naam geschreven. Zij kreeg daarvoor uit handen van voorzitter Boone een beker. Aan de kaarting deden 66 ouderen mee. In totaal bezoch ten gingen 150 ouderen in op de uitnodiging van de bond om een middag op de statiekermis door te brengen. ^U^DVOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jansen (plv. chef), Emile Oalon, Co Meertens, Joep Trommelen, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, Eugène Verstraeten. Middelburg: HenkPostma. Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: 0. Menu, privé tel. 01150- 95839. 85-10 Bridge - De uitslag van een zomercompetitiewedstrijd van bridgeclub Hulst luidt als volgt: groep A: 1 dames Voet en Van Hootegem, 2 dames Wendels en De Booy, 3 en 4 ge lijk echtpaar Borm en heren De Maat en Van Laere. Groep B: 1 dames Aronson en Vroome, 2 mevrouw Holla en de heer Nieland, 3 echtpaar De Kerf. Bruiloft - Het echtpaar E. Heyens en M. Eeckhout heeft gisteren zijn gouden huwe lijksfeest gevierd. Het feest begon met een plechtige eucharistieviering in de basi liek. Daarna kwamen velen het echtpaar de hand drukken tijdens een druk bezochte re ceptie in het Bonte Hert. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Show band Sas van Gent gaat nog voor het eind van het aar een kaart- en kwar tetspel uitgeven met als onderwerp de gemeente Sas van Gent. De samen stelling van dit spel kwam tot stand in sa menwerking met de ge meente Sas van Gent, de Heemkundige Kring en het bedrijfsleven. Showband Sas van Gent hoopt met het spel een beeld te geven van het wonen, werken en le ven in Groot Sas. Het spel kan dus gezien worden als een 'losbladig infor matief fotoboekje'. Het vooraanzicht van de kaarten laat het wa pen van de gemeente Sas van Gent zien. Binnen kort gaat het spelont- werp naar de drukker voor een eerste proefdruk te maken. Ouderen - De Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen heeft besloten ook in Clinge activiteiten te gaan organise ren. Als plaats hiervoor is het gemeenschapscentrum Mal- pertuus aangewezen. De eerste activiteit, een bingo, vindt plaats op donderderdag 21 augustus. Aanvang 13.30 uur. De aansluiting van Clinge be tekent dat er in de toekomst per toerbeurt evenementen zullen zijn in Clinge, Heikant, Hulst en Sint Jansteen. Ouderenkaarting - Vrijdag 15 augustus wordt in het ge meenschapshuis Malpertuus een ouderenkaarting gehou den. Daaraan mag iedereen van vijftig jaar en ouder deel nemen. Aan deze kaarting, die meetelt voor het jaarlijkse kampioenschap, mogen ook gehandicapten deelnemen. Men begint om 13.30 uur en de inschrijving gaat open om 13.00 uur. Ruildag - De Kieldrechtse Verzamelvrienden houden op zondag 17 augustus van 9 tot 12.00 uur hun maandelijkse ruildag in feestzaal Het Cen trum. Tevens is er een mini tentoonstelling van Russische postzegels. De verzameling is eigendom van Jan Goossens. Sint Jan - De laatste schieting om het clubkampioenschap van schuttersvereniging St. Jan vinden plaats op 14 en 21 augustus. Aanvang telkens om 19.30 uur. De leiding is nog steeds in handen van H. Merckx (37 punten) die een bijna niet meer in te halen voorsprong heeft op E. Ver- schueren, goed voor 29 punten. E. Savooy staat derde met 28 punten. Bijde beginnende schutters staat R. Gijsel (27 punten) het hoogst. Hij wordt op verre afstand, 11 punten, gevolgd door P. de Letter. Los van de titelstrijd is er op vrij dag 22 augustus een avond- schieting. Bij deze gelegenheid wordt C. de Moor, die zestig jaar schutter is, in het zonne tje gezet. De prijzenpot is met honderd gulden extra gespekt. Oogstdankfeest - Traditiege trouw wordt in de maand augustus het jaarlijkse oogst dankfeest gehouden door de NCB, KVO en KPJ kring Hulst. Dit jaar gebeurt dat op het sportveld te Vogelwaarde. Bij slecht weer wordt verhuisd naar de kerk in Stoppeldijk. Het thema van de viering, ie wordt voorgegaan door geestelijk adviseur J. van de Heyden, is 'stilstaan om ver der te gaan'. Muzikale mede werking wordt verleend door het gemengd koor van de pa rochie Stoppeldijk en de Ko ninklijke harmonie St. Cecilia uit Kloosterzande. De organi satie van het feest is in handen van een comité van het rayon Kloosterzande, Ossenisse, Hengstdijk en Vogelwaarde. Ouderenkaarting - In 'De Noordstraat' wordt vrijdag 15 augustus een ouderenkaarting gehouden. Aanvang 13.30 uur. KOEWACHT - Op het terrein van de L.M. hondentrai- ningsschool in Koewacht worden zaterdag 16 augustus internationale behendigheidwedstrijden voor honden ge houden. De strijd gaat om een wisselbeker, de zoge naamde L.M. bokaal, die door mevrouw L. Mieras ter be schikking wordt gesteld. De wedstrijden bevatten de volgende onderdelen: springen, klimmen, kruipen en slalommen over toestel len. Zowel grote als kleine honden doen hieraan mee. De wedstrijdleiding valt onder keurmeester Marian Tuner uit Engeland. Deaanvang van de wedstrijden is om 10.30 uur. „VLIEGENVANGEN is een kwestie van rappigheid!" zei Piet en hij trouwde met het mooiste meisje van het dorp. Ook echte vliegen vangen is een kwestie van rappig heid. Want niet alleen heb ben ze orgaantjes waarmee ze luchtdrukverplaatsingen kunnen waarnemen, ze heb ben ook prima ogen. Licht- perceptie - een heel mooi woord voor zien - komt in de natuur wijdverbreid voor. Eencellige diertjes - trou wens ook plantjes, dat ver-' schil is nog niet altijd even duidelijk - reageren op licht. Aangezien ze slechts uit een cel bestaan, hebben ze daar zeker geen orgaantjes voor. We weten dan ook niet hoe ze licht waarnemen, we kunnen alleen vaststellen dat ze het kunnen. Ook re genwormen kunnen zien. Geen beelden evenwel, al leen het verschil tussen licht en donker. Kreeftachtigen en slakken zijn al een stap verder: ze hebben bekerogen en zien daarmee lichtsver- schillen, zeg maar: ze zien licht en donker, maar bo vendien lichtrichting. Inkt vissen, die meer verwant zijn aan slakken en mossels dan aan vissen, zien beelden. Ze beschikken over een len soog. Dat geldt ook voor alle gewervelden van vissen tot en met zoogdieren. Die zien beelden en in veel gevallen zelfs kleuren. De grote groep van insec ten heeft een totaal eigen weg gevolgd. Het merendeel heeft facetogen. Zo'n oog is een verzameling van dui zenden afzonderlijke oogjes. Elk oogje heeft een lensje, maar produceert geen beeld, maar een deel van een beeld. Een groot deel van het licht dat op zo'n facetje valt wordt namelijk afgebogen en daardoor niet waargeno men. Al die stukjes van beelden worden doorgege ven naar de hersentjes van zo'n beest en daar wordt er dan toch één beeld van ge maakt. Een rasterbeeld, een beeld opgebouwd uit puntjes, zoals de foto's in deze krant. Ook die bestaan uit massa's lichtere en don kerder punten. Ons oog maakt er wel één beeld van. Zulke facetogen hebben na delen. Ze zijn erg lichtzwak, omdat er veel licht niet wordt waargenomen. Men zou geneigd zijn te zeggen: dan nemen ze donker waar. Dat is niet juist. Donker is eigenlijk niets. Donker is ge brek aan licht. Dat is net zoiets als een gat in een kous. Zo'n gat is niets, het is gebrek aan kous. Koude bij voorbeeld, bestaat ook niet. Kou is gebrek aan warmte. Licht en warmte zijn na tuurkundige verschijnselen, die zijn meetbaar. Meet je er weinig van dan noemen wij dat donker of koud, maar dat is niet iets, dat is gebrek aan dat andere. Facetogen hebben ook voordelen. Zo zijn ze bijzon der gevoelig voor bewegin gen. Dat verklaart dus al di rect waarom vliegenvangen een kwestie van rappigheid is. Verder hebben ze geen zogenaamd nabij heidspunt. Wij wel. Op een bepaalde afstand (vlak) voor het oog krijgen we geen scherp beeld meer van een voor werp. Hoe ouder we worden hoe verder dat weg komt te liggen. Jongeren zien soms binnen tien centimeter voor het oog nog scherp. Rond de vijftig komt de leesbril in ons leven. De ogen zijn in wezen nog prima. Men kan de krant vlot lezen zonder Twee draaikevertjes. De libelle, een roofinsect. bril, alleen ze moet een flink eind voor de ogen gehouden worden. Daar komt de uit spraak vandaan: 'mijn ogen zijn nog prima, alleen mijn armen zijn te kort'. Kinde ren kennen dat niet. Let maar eens op. Als die iets la ten zien, houden ze dat stee vast vlak voor iemands neus. De geijkte reactie van de kijker: het hoofd naar achter en de hand met het voorwerp wat wegduwen. Dat insectenogen geen na- bijheidspunt hebben is bio logisch gezien natuurlijk zeer zinvol. Ze strijken neer op bloemen. Tot het laatste moment hebben ze een scherp beeld van de lan dingsplaats, ook van even- - FOTO'S ERIK OSSEWAARDE tuele vijanden die daar rus tig op een prooi zitten te wachten. Niet alle insecten hebben van die geweldig grote ogen. Roofinsecten, die leven van prooien die ze moeten vangen hebben in het algemeen joekels van ogen. Ze kunnen daarmee praktisch alle kanten op kij ken. Bijzonder nuttig om prooien op te sporen en te volgen. Insecten die erg op vallen hebben meestal ook grote ogen. Zij hebben ze niet nodig om prooi op te sporen, maar om te voorko men dat ze zelf prooi wor den. Plantenetende insecten hebben gewoonlijk erg kleine ogen. Eenmaal het voedsel gevonden - vaak als eitje op het voer gedropt - kun je het verder niet meer uit het oog verliezen en Kop van een libelle, met een relatief groot oog, waarin twee lichtvlekjes vallen. daarbij hebben ze dikwijls een zeer goede schutkleur. Overigens is zo'n indeling natuurlijk een botte bijl-in deling, want in zo'n grote diergroep als die van insec ten zijn honderden variaties en specialisaties. Eén van die 'apartighe- den' kregen we onlangs in handen: het draaaikevertje, het schrijverke van Gezelle. Willy de Koek uit Terneuzen vond het in een veedrinkput nabij Sint-Anna in zijn woonplaats. Deze diertjes draaien razendsnel op het wateroppervlak heen en weer. Elk 'oog' bestaat uit twee delen: een deel waar mee ze vanaf het oppervlak onder water kunnen kijken en het bovenste voor zien in de lucht. Behalve op het wa ter leven ze er ook in. Ze kunnen zelfs vliegen. In principe zou je ze dus overal kunnen ontmoeten en dat is nu juist niet het geval, al thans niet op het water. Ze zijn zeer zeldzaam. We ken den ze talrijk in onze jeugd, maar de laatste twintig, der tig jaar hebben we ze ner gens meer gezien in onze contreien. Welhaast zeker komt dat door de waterver ontreiniging. Daar is niet veel voor nodig. Het boven ste laagje van een vloeistof is als het ware een viiesje. Lichte voorwerpen zakken daar niet door. We noemen dat opppervlaktespanning. Als die oppervlaktespanning aangetast wordt, zakken dieren als draaikevertjes er door. Daardoor is hun leef milieu naar de knoppen. Die oppervlaktespanning is gauw heel wat minder, als er bepaalde stoffen worden toegepast. Gal is zo'n stof. Wij en andere dieren produ ceren die en het product speelt een rol bij de spijsver tering. Buiten ons lichaam gebruiken we zulke emulga- toren, zoals ze heten, in het groot in afwasmiddelen en bestrijdingsmiddelen. Al met al komt er nogal wat van dat spul in ons leef mileu terecht. Je ziet het niet of nauwelijks - of er moet zo veel zijn dat het water er van schuimt - maar de ge volgen zie je wel. Dat er niet veel voor nodig is kunt u zelf aantonen. Vul twee door-en door schone glazen - vrij van alle resten afwasmiddel dus - met schoon kraanwa ter. Besmeer de koppen van enkele punaises lichtjes met slaolie en laat de punaises op het water drijven. Ook zoiets als krijtstof is bruik baar. Doop een speld in af wasmiddel en daarna in het water van een der glazen. De voorwerpen die eerst dreven zakken acuut: de op pervlaktespanning is ver minderd. Weg kevertjes van het wateroppervlak. Weg stevige ondergrond voor al lerlei insecten, die op het water vallen. Tegenwoordig verdrinken ze, vroeger wan delden ze doodgemoedereerd naar de kant of naar een waterplant. Maakten we vorige week melding van de waarneming van een koninginnepage, onze mooiste dagvlinder, in middels zijn er nog twee waarnemingen (die ons be kend zijn) bijgekomen. Pau- linapolder en Liniedijk. Steltkluut en Duumpje en ook landelijke werkgroepen houden zich zeer aanbevolen voor waarnemingen. Niet voor vangsten! Meldingen mogen doorgegeven worden aan de Insectenwerkgroep via De Steltkluut, Poorters laan 118, 4561 ZN Hulst. Te lefoon: 01140-15617. Ook die uit het westen, ze zoeken dat later onder elkaar wel uit. Nu we toch bezig zijn, via Jan Boom kregen we de melding binnen van drie zeehonden. Twee volwassen beesten en een jong op de Platen van Valkenisse in de Westerschelde. Waargeno men op 9 augustus, afgelo pen zaterdag dus, door C. van Dievoet uit Tervueren-

de Stem | 1986 | | pagina 11