Visserijfeesten als vanouds Dow neemt 'goede' monsters GEMEENTEN KUNNEN NIET MEER BIJSPRINGEN Postorderbedrijf Otto wekt verkeerde indruk BR 43 en 14 winnen wimpels voor beste kwaliteit vis ECHTPAAR KOMT OM IN KOEWACHT Maike Boerdam wint playbackshow HET WEER 'ondermiddel Illlllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllll KIMENAI AUTOHUIS DONGEN pagina zeeland 1 CONTROLE OP METINGEN VAN GREEPEACE PROVINCIEBESTUUR GRIJPTIN TERNEUZEN/OOSTBURG - Het sociaal-cul tureel werk in Zeeuwsch-Vlaanderen zal waarschijnlijk een flinke aderlating moeten laten wanneer de plannen van minister Brink man doorgaan om volgend jaar 130 miljoen gulden te korten op deze sector. LODDERS C. van der Graaf wint nationale vlucht Perpignan JANSEN b.v. Yersekenaar verongelukt Dode en vijf gewonden bij ongeval Waarde maandag 11 augustus 1986 Het blijft mooi politierapport 00k op accu en uitlaat nde. Toch kon niemand en, waarom juist de wortels die ene speciale plan wet. gebruikt. Het was altijd d: oonte geweest, zolang me, h herinnerde. Wat zullen wij veel waarde, groeisel onbenut late„ ik dan. Mijn vader weid ger erop uitgestuurd o® gs de slootkanten zuring t( ken. „Wij aten dat door de azie." Daarom druppelde altijd wat azijn door de e bladspinazie, waar mijn - "er beslist géén zuria» r kookte. Ging dat alleen de smaak, of had die zurim lfde soort werking als hei epje krijt, dat mijn schoon- "je toepast: „dan breekt de anazie de kalk niet af in je Ij. aam." Een vriendin wist ooi leuks van zuring. „Da® je een gezond soepje van ken." Ik schreef het recepi ver, kreeg stekjes mee en drie aanden later stond een dam- "nde pot midden op tafel, eemd geurig overigens. „Wal dat." Gewoon zuringsoep, ~1 lekker, zei ik. Van man en inderen hoefde dat dus nóóit eer, van dat alternatieve ge- straks kwam ik nog mei andnetels of paardebloe- en... Ze moesten eens weten "veel recepten van dat soort 'rlijks in mijn kookboek lig. n. Die bewaar ik tot een vol- nd leven, wanneer ik in m'n ntje op een berghelling woon ssen allemaal wilde bloemen planten. Ik las in een oud boek over n man die jarenlang doodziek as en plotseling opknapte, na- at hij achteloos op een blaadje an de smeerwortel had ge- auwd. Zo zal ook dat wonder- :ddel van een doorgesneden op een wespesteek zijn ont- Een brullend kind in de een moeder in de keuken i de haché of de goulash, die hulp snelt en met haar uie- ngers over de zere plek wrijft: Stil maar, zoet maar, het gaat weer over." En het ging toe- allig over. Als kruiden- ouwtje op die berg zal ik plukkend en peuzelend het ene "edicijn na het andere ontdek- en. Achteloos knabbelend, 'er en nu gaat dat heielaas ;et. Nog voor zo'n groep hapje alverwege mijn mond is heb tk gedacht: „Bestrijdingsmid- el Zure regen Radioaktieve eerslag Kat van de buren Bolkensteeg 4, Dongen, telefoon 01623-13970 s I Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Dow Chemi cal heeft ten tijde van de ac tie van Greenpeace ook zelf water- en slibmonsters ge nomen. Dat gebeurde op pre cies dezelfde plaatsen als waar de milieu-activisten dat deden. De monsters zijn vervolgens onderzocht door laboranten van het chemisch bedrijf. Volgens een woordvoerder van Dow heeft het eigen on derzoek niets bijzonders op geleverd. „Gebleken is dat we ons aan alle lozingsver gunningen houden. De cij fers lopen bovendien paral lel met eerdere onderzoekin- Ti 5 gen die regelmatig door mensen van ons bedrijf en door de overheid worden ge houden. Hiermee kan het ge rucht dat wij tijdens de actie van Greenpeace bepaalde lo zingen gestopt hebben, naar het rijk der fabels worden verwezen", aldus de woord voerder. Dow Chemical vreest dan ook niet de vervolgactie van Greenpeace. De milieu-acti visten hebben reeds aange kondigd binnenkort terug te komen met een 'onherken bare' boot om dan nog eens monster te nemen om zo te onderzoeken of de bedrijven langs de Westerschelde tij dens de officiële actie be wust minder geloosd hebben. De onderzoekcijfers van Greenpeace waren gisteren nog niet beschikbaar. Met behulp van het actie schip 'Beluga' heeft Green peace afgelopen donderdag en vrijdag op verschillende- plaatsen in en langs de Wes terschelde monsters geno men. Hiermee wil men aan tonen dat de Schelde niet al leen wordt vervuild door België en Frankrijk, maar dat ook Nederlandse bedrij ven zich schuldig maken aan het lozen van 'rotzooi'. Vrij dag brachten de mensen van Greenpeace een bezoek aan Dow Chemical. Bij het cen trale lozingspunt van dit be drijf kon men geen monsters naar boven halen omdat de uitlaat van de pijp zich op een te grote diepte bevindt. Men mocht echter van de be drijfsleiding monsters ne men uit de centrale water- monsterput op het terrein van het chemisch bedrijf. Het actieschip lag zater dag afgemeerd in de oude vissershaven van Terneu- zen. Het publiek mocht het onderzoeksschip de gehele dag bezoeken, velen maak ten gebruik van die moge lijkheid, niet alleen om het schip eens nader te bekijken maar ook om meer informa tie over Greenpeace te ver nemen. Welzijnswerk levert in MIDDELBURG (ANP) - De waarnemend commissaris van de koningin in Zeeland heeft de directie van postorderbedrijf Otto in Tilburg gevraagd niet langer de indruk te wekken als zou de commissaris van de koningin gegevens verstrekken die het be drijf gebruikt voor het uitschrijven van de prijsvraag 'Otto's Grand Prix". In het bericht dat door de computer geselecteerde win naars ontvangen, staat onder de naam en het adres van de winnaars de zin: „Afgegeven door de commissaris der ko ningin in de provincie Zee land". Mensen in Zeeland die zo'n formulier hebben ontvangen, verkeerden in de veronder stelling dat hun persoonlijke gegevens uit het provinciale rijbewijzenbestand afkomstig waren. Die indruk werd ver sterkt doordat de gegevens op De gemeenten in de regio zullen afhankelijk van de grote, tussen de 30.000 en 160.000 gulden minder on- vangen van het ministerie. 1 l s M J AIKOE ai Koe ai, Buldoorlopen maar, K.I. kunstkoe aat voor je klaar. AM BAM BLUES ben Bam althasar Bam, ben de monnik t Rotterdam, aar ik ben Wam, Tadimir Wam, ben de rotter it Monnikendam. RMEN ZIELEN euwig zal ik blijven hopen nt met 'n ziel onder armen te lopen, ij mij bevindt zich amelijk daar akel oksel et wat haar. t John O'MÜ1 Het is onwaarschijnlijk dat de gemeenten die korting kun nen opvangen. Gevreesd moet dan ook worden dat er een aantal banen in de welzijns sector verloren gaat. Hoeveel is tot nu toe nog niet bekend. Het plan van Brinkman moet nog door het parlement. De minister wil de rijksbij drage met 45 procent vermin deren zodat er veel minder rijksgeld beschikbaar komt voor club- en buurthuizen, op bouwwerk, jongerencentra, peuterspeelzalen en muziek scholen. Het ziet er voorlopig naar uit dat de bibliotheken niet getroffen worden. Wel bijvoorbeeld de muziekgezel schappen, die zullen op aan zienlijk minder gemeentelijke steun kunnen rekenen. Het sociaal-cultureel werk wordt tot nu toe gemiddeld voor veertig procent door het Rijk betaald, de rest komt van de gemeenten. De gemeenten hebben de afgelopen jaren de rijkskortingen uit eigen mid delen bijgepast, maar het ziet er naar uit dat daar volgend jaar niet meer het geld en de bereidheid voor aanwezig is. Burgemeester C. Spijker boer van Oostburg vertelde dit weekend dat, wanneer het plan van Brinkman doorgaat, zijn gemeente zo'n 110.000 gul den minder zal krijgen en dat het niet aannemelijk geacht moet worden dat Oostburg die klap uit eigen middelen zal opvangen. „Moeten we we derom bijspringen", vroeg hij zich af. „Tot nu toe hebben onze in woners niets gemerkt van de bezuinigingen. Ik vind het zeer kwalijk dat de landelijke overheid doorgaat met het af breken van de voorzieningen in de gemeenten", zei hij. „De meeste gemeenten hebben tot nu toe het welzijnswerk be schermd tegen het afbraakbe leid van de landelijke over heid, maar daar komt eens een einde aan". Oostburg is een van de wei nige gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen met een goed ge vulde kas. De financiële situa tie van de meeste andere is heel wat minder rooskleurig. In Sas van Gent bijvoorbeeld moet elke gulden drie maal worden omgedraaid voor men hem kan uitgeven. In de Ter- neuzen is de situatie niet veel beter. Van onze duivensportmedewerker ARNEMUIDEN - Cas van der Graaf uit Arne- muiden is winnaar geworden van de nationale wedvlucht vanuit Perpignan, waaraan door 1296 oude duiven werd deelgenomen. Ook II het internationale concours, deelname 6762 duiven, zal de vogel zeker binnen de eerste tien prijzen zitten. De nationale overwinnaar, een twee-jarige weduwschapdoffer van eigen kweek, werd za terdagmorgen 9 augustus om 07.06 uur 'ge klokt'. Daarmee had de vogel de ruim 983 kilo meter lange vlucht in iets meer dan een etmaal overbrugd. Of de doffer op zijn hok aan de Ooststraat zal blijven of zal worden verkocht valt nog te bezien.„Ze zullen het bedrag ervoor moeten betalen dat ik in mijn hoofd heb, zo niet, dan blijft hij", aldus Van der Graaf, die met deze overwinning de kroon op het werk zette na een uitstekend seizoen in de overnachtfondvluch- ten, waarbij hij verschillende keren een kop- prijs wist te behalen. I gedipl. orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN orthop. schoenen, semor orthop. schoenen, j steunzolen en inlays voor alle sport- en trimschoenen. Volgens afspraak tel. 076-146168 Teteringsedijk 60, Breda Grote Zwanenstraat 21, Hulst (Z.VI.) I De politie onderzoekt het wrak- fotowimkooyman Van onze correspondent KOEWACHT - Bij een verkeersongeval even buiten de be bouwde kom van Koewacht is in de nacht van zaterdag op zondag een echtpaar uit Sint Jansteen om het leven geko men. Het ongeval gebeurde omstreeks 01.00 uur op de Em- mabaan. Volgens de politie is de personenauto van het echtpaar, be stuurd door mevrouw M. Misseghers-Francken (59), op een recht stuk weg door onbekende oorzaak tegen een boom gereden, ter wijl geen remsporen werden aangetroffen. De zestigjarige echt genoot van de vrouw, A. Misseghers, die naast haar zat, werd op slag gedood. De vrouw, die per ambulance werd overgebracht naar het Sint Liduina ziekenhuis te Hulst, overleed onderweg. A.C en de beraadsgroep ugdhulpverlening ge- enste functionaris. D« rderbijdrage die de hulp- Tlener moet vragen en die contact ouder-kind niet 'erbetert, is een regeling loor de rijksoverheid opge- egd: hulpverleners zijn ;een kassiers. Kritiek op ieze regeling graag richting verheid I Volgens het SOR 'ernietigt de betrokken ïulpverlener het potentieel evensgeluk van het kind en le ouder en laat zij het af- ;lijden naar criminaliteit en Irugsverslaving, gezinnen lie kinderen in deze moei- ijkheden opvangen (weg- oopproblematiek) plegen ;en miljoenen verslindende zwendel. Onderzoekers die »t dit soort pertinente Ieu- ;ens komen zouden door ïun organisaties hun be voegdheid ontnomen moeten worden. Middelburg Ton Besselln^ Met bezoekers volgepakte kotters verlaten de haven voor een rondvaart FOTOWIMKOOYMAN Van onze correspondent SLUïS - Maike Boerdam uit sluis is de winnares geworden van de playbackwedstrijd, die zaterdagmiddag werd gehou den op het Walplein te Sluis, ue wedstrijd werd georgani seerd door het Walplein-comi- groot 'niarTgstf1!ing was erg afknmo? deelnemers waren Mfcpmstig uitSluis, Retran- chement, Aardenburg en Knokke. Aan de playbackwedstrijd werd deelgenomen door men sen uit het publiek. Maike Boerdam (10) werd eerste, ge volgd door een jongeman uit het Belgische Tielt en een groepje uit Brugge. Leden van de scouting Sluis zorgden voor de inwendige mens. De jury van de playbackwedstrijd be stond uit Adri Oosterling, Hans Boomert, Carlos de Smit en Erna de Graaf. In de pauze trad het dansduo Verhelst uit Brugge op. De leden van de scouting Sluis zijn nog volop aan het werk om hun reis naar Enge land op 12 oktober te bekosti gen. Iedere zondag zijn ze pre sent op het Walplein met een rommelmarkt, terwijl ze ook aanstaand weekeinde weer bij het jazzfestival zullen assiste ren. Door Willy van Leeuwe BRESKENS - De pompbe diende zit even onderuit. Dui zenden mensen lopen langs hem heen. Ze gunnen hem geen blik. Er zijn zoveel acti viteiten om te bekijken of te beluisteren. Toch stond Bres- kens dit afgelopen weekeinde volop in de belangstelling. Een perfecte organisatie stond weer garant voor een super volksfeest boordevol muziek, vis, sfeer, allemaal onder uit stekende weersomstandighe den. Vele tienduizenden bezoe kers wisten het Westzeeuws- vlaamse vissersdorp weer te vinden. Volle terrassen, waar de 'gele jongens' gretig aftrek vonden. Een evenement, dat in heel de regio zijn weerga niet kent. Op de dijk, onder de dijk, het Oranje-, Spui- of Haven plein, overal zie je mensen. Het lijken wel haringen in een ton. Als je je stapvoets door de massa weet te wringen ruik je vanzelf waar de vismijn is. Een geur die eveneens een aparte sfeer oproept. Gebak ken vis, hier en daar een biertje, Breskens leeft weer als vanouds. De Kermisklanten doen de vismijn op zijn grond vesten schudden. De vissers schepen, die net vele honder den mensen op de Wester schelde hebben gebracht, lig gen er als stille getuigen bij. Zij komen maandag weer aan de beurt. Er wordt door de duizenden bezoekers hard ge knokt voor de garnalenhapjes. Elk programma-onderdeel is in trek. De popformatie G'Race trekt de jeugdigen naar het Oranjeplein. Zater dagavond is het de beurt aan de ouderen. Veel Bresslaan- ders, maar ook duizenden an deren, storten zich in het feestgewoel. Een boordevolle vismijn -het lijkt wel een groot blik met sardientjes-, uitpuilende cafés, orkesten op straat. Zoiets moet je eenmaal in je leven hebben meege maakt. Ook de laatste dag (gisteren) van de Visserijfeesten is een groot succes. De trimclub Breskens bezorgt 's morgens veel deelnemers ettelijke zweetdruppeltjes, terwijl gis termiddag de beste stuntvlie gers van Nederland boven het vissersdorp dwarrelen. Later op de dag, de terras sen zitten weer boordevol en de orkesten doen weer volop hun best, loopt het Oranje plein vol. De Amsterdamse popgroep Drukwerk doet het leuk. Terwijl de vismijn nage noeg onbereikbaar is, doen de kermisexploitanten goede za ken. Ook voor hen zijn het goede Visserijfeesten. Gister avond zorgde het vuurwerk voor een waardige afsluiting van deze succesvolle feesten. Vandaag, maandag, zullen de zeemeeuwen ook feest hebben, de vele restanten van ham burgers, vis en andere lekker nijen zijn nu voor hen. het wedstrijdformulier zijn afgedrukt op een roze onder grond, waarbij een nep-kente- kenbewijs is afgedrukt. De hoofdprijs die het postorder bedrijf beschikbaar stelt, is een auto. De waarnemend commissa ris van de koningin zegt dat persoonlijke gegevens van rijsbewijshouders nooit wor den verstrekt aan commer ciële instanties. Hij heeft het postorderbedrijf gevraagd te vermijden, dat de functie van de commissaris van de konin gin in relatie wordt gebracht met prijsvragen en soortge lijke activiteiten. Een afschrift van zijn brief is aan de com missarissen van de koningin in de andere provincies ge stuurd. Van onze correspondent KATTENDIJKE - De 19-ja- rige M. Pekaar uit Yerseke is zondagmorgen omstreeks kwart over drie om het leven gekomen bij een verkeerson geval nabij Kattendijke. De jongeman reed in een haakse bocht van een dijk rechtdoor en kwam met zijn personenauto in een enkele meters lager gelegen sloot te recht. Volgens de politie is de jongeman daarbij op slag ge dood. Een mede-inzittende, de 20-jarige L. H. uit Yerseke, werd per ambulance overge bracht naar het Bergzicht zie kenhuis te Goes, doch kon na behandeling naar zijn, woning woning worden vervoerd. Bij het ongeval werd het voertuig van het slachtoffer geheel ver nield. Van onze correspondent WAARDE - De 27-jarige be stuurder van een personen auto C. van Iwaarden uit Krabbendijke is zaterdagmid dag omstreeks 17.00 uur bij een verkeersongeval op slag gedood. Vier andere inzitten den werden zwaar gewond per ambulance overgebracht naar bet Bergzichtziekenhuis in Goes. Gisteren verkeerden twee van hen nog in levensge vaar, aldus de politie. Het ongeval gebeurde op de afrit A-58 met rijksweg 258. Daar verleende de bestuurder van een touringcar A. H. uit Arnhem geen voorrang aan de uit de richting Kruiningen ko mende personenauto, die ove rigens met grote snelheid de kruising naderde. Bij de bot sing werd de personenauto ge heel vernield. Behalve het slachtoffer werden zwaar ge wond J. E„ I. B., A. A. en T. V., allen uit Krabbendijke en le den van de gelijknamige voet balvereniging aldaar. Ook de busbestuurder moest in het Goese ziekenhuis worden op genomen. Gedeeltelijk bewolkt maar vrij warm weer overdag. Minimum temperaturen van 10 tot 15 graden, maximum van 22 tot 27 graden. Zwakke of matige noordoosten tot noorden wind. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag: dinsdag minder warm en gedeeltelijk bewolkt, daarna opnieuw zonniger. BRESKENS - Op de rijksweg nabij de veerboot zijn drie auto's met elkaar in botsing gekomen. Dit gebeurde toen G.C. van Z. uit Enschede en H.A.S. uit Driebergen voor het kaartverkooploket van de veerboot stonden te wachten. D.J. de V. uit Terneuzen merkte dit te laat en reed zo doende op eerder genoemde auto's, waarbij de auto van Van Z. geheel werd vernield. BRESKENS - Nabij het zwembad De Feste is ingebro ken. Men heeft een ruit inge slagen om in het winkeltje van het zwembad binnen te drin gen. Voor een bedrag van 30 aan snoepgoed is ontvreemd. CADZAND - In de Maria- straat is de auto van mevrouw K. aangereden. De veroorza ker is doorgereden, doch door een toeschouwer gevolgd. Deze raakte echter het spoor in Bel gië kwijt. Uit gevonden voor werpen, van de auto afkom stig, bleek dat de dader op een camping in West-Zeeuwsch- Vlaanderen verblijft. OOSTBURG - De rijkspolitie heeft zondagmiddag D.V. uit het Belgische Sint Margrieke aangehouden wegens het las tigvallen van een tweetal meisjes en een vrouw. Dat ge beurde tussen Oostburg en Zuidzande en bestond uit het betasten van deze personen. SCHOONDIJKE - Op de ro tonde te Schoondijke is H.R. uit Antwerpen, komend uit Oostburg, met zijn auto de ro tonde opgereden. Hij is via de opstaande rand over de ro tonde gereden, waarbij zijn auto aan de onderzijde zwaar werd beschadigd. SINT KRUIS - Op de kruising Molenweg-Eilandweg ver leende een personenauto, be stuurd door J.J.W. uit Sint Niklaas, geen voorrang aan G.S. van de W. uit Sint Kruis. De voertuigen liepen aanzien lijke schade op. TERNEUZEN - De gemeente politie van Terneuzen heeft zaterdagnacht de 17-jarige M. van V. uit die plaats op heter daad betrapt bij een inbraakin een aan de Hendrikstraat ge parkeerde personenauto. Uit het voertuig had hij een auto radio en twee boxen gehaald. De jongeman werd meegeno men naar het politiebureau en blijft voorlopig in verzekerde bewaring. TERNEUZEN- Zaterdagnacht pakte de politie van Terneu zen aan de Erasmusstraat drie Belgen uit Zelzate en Evergem op tijdens het stelen of een po ging daartoe van benzine uit daar geparkeerd staande per sonenauto's. Kennelijk tracht ten zij op deze wijze de benzi nevoorraad van hun eigen voertuig aan te vullen. Na ver hoor en het opmaken van van een proces verbaal werden ze weer op vrije voeten gesteld. TERNEUZEN - In het afgelo pen weekeinde zijn op ver schillende gebouwen aan de Guido Gezellêstraat en Dijk- straat in Terneuzen republi keinse leuzen ten gunste van de IRA (Het verboden Iers Re publikeins Leger) aange bracht. Van een onzer verslaggevers BRESKENS - De Breskense viskot- ters BR 45 en BR 14 zijn ieder een wim pel rijker. De be manning van de beide schepen kreeg zaterdag uit handen van burgemeester C. Spijkerboer van Oostburg de visse- rijwimpels als teken dat ze het afgelopen jaar de beste kwali teit vis hebben bin nen gebracht. De BR 45, van schipper-eigenaar F. de Vrijer en de matrozen J. Brand en J. de Vrijer, won de garnalenwimpel. De door hun aange voerde garnalen le verden gemiddeld 5,77 per kilo op. Op de tweede plaats eindigde de BR 49 met een gemiddelde prijs van ƒ5,34 en brons was voor de BR 37, 5,77. Bij de strijd om de kwaliteitswimpel voor vis was de derde plaats voor de BR 43 met een ge middelde van 23,81 punten, tweede werd de BR 4 ge worden met 24,04 punten en de win naar is de BR 14 met het hoge puntento taal van 26,06. De bemanning van deze kotter bestaat uit schipper-eigenaar J. Fenijn, stuurman A. Fenijn, machinist J. van Haneghem en de matrozen I. van de Velde, W. Ekke- bus, A. Fenijn, P Porrey en H. van der Lijke. Vele vissers ver telden dat ze, on danks de beper kende maatregelen van de overheid, toch een redelijk goed jaar achter de rug hebben.

de Stem | 1986 | | pagina 5