'Da 's geen kotter meerda 's glad een oorlogsschip 'SterrenhandeV floreert in Amerika Ka Opat, Poetieadêmi 6e7STmU*» gemeen 'DE KEUKEN HEET NOU DE MESSROOM' C. van der Gra; Maike Boe maandag 11 augustus 1986 EXTRA OP MAANDAG1 cnics VAN EYSDEN Wondermiddel Kinderen weg Vroeggeborenen PAPIER VOOR UW PEN Hulpverlening 'Sop accu en»""1 KIMENAI AU' pagina zeeland T48 In de Breskense vissers haven arriveerde de afge lopen week de splinter nieuwe kotter BR 57 'Ma ria Helena'. Het is de trots van de kleine maar weer levensvatbare Breskense vissersvloot. Het schip meet 45 meter lang en er staat 4400 pk in de machi nekamer. Schipper-eige- naar Henk Fenijn durfde acht miljoen investeren in een bedrijfstak die geteis terd wordt door een kei harde overlevingsslag: ki lo's administratie, vangst beperking, strenge con troles, boetes en onder linge concurrentie. De keuze: meegaan in de pk- slag of stil blijven staan. Henk Fenijn koos voor 'groter en sterker': „Acht miljoen ja, dat is nogal wa- ten je moet het maar uit het water zien te vis sen". Een kijkje aan boord! Door Paul de Schipper ,,'k Weet niet eens of ie wei in de haven kan" zei Henk Fenijn nog een paar maanden gele den na een paar potjes bier. Hij was al eens bij scheeps werf Maaskant op Stellendam geweest en had er de omtrek ken van z'n nieuw.e schip be keken. De BR 57 'Maria-Hele- na' kan in de haven, maar daarmee is deze superkotter wel direct het vlaggeschip van de Breskense vissersvloot ge worden. Marleen, de vrouw van Henk, heeft er aan moeten wennen: „Laatst had ik het over de keuken. Toen kreeg ik op m'n mieter van Henk. Ja, want dat heet nou 'messroom'. „Als eerste fase zou men vervanging van houten sche pen door stalen kunnen bevor deren. Men kan overgaan tot het aanschaffen van stalen schepen beneden de twintig meter lengte voorzien van mo toren van ongeveer 120 pk". In 1956 schreef het Econo misch Technisch Instituut Zeeland een toekomstvisie over 'De ontwikkeling van de visserij in Breskens'. Schaal vergroting met motoren tot 120 pk! Het was in de tijd dat de mannen van Breskens nog met stalen botters op garnaaltjes visten. De zeilen waren nog maar net opgeborgen. Van de generatie van na-oorlogse vis sers deden er veel hun laatste sleep in het begin van de jaren '70. Vangstbeperking en dure olie bedreigden het voortbe staan van onze meest zuide lijke vissersvloot. „Je had toen veel natuur lijke uitval", vertelt Piet de Baare, voorzitter van de Bres kense vissersvereniging 'Ons Belang' en mijnmeester van plaatselijke visafslag. „De oudere schippers stapten aan wal. Het loonde niet meer. Zelf ben ik toen ook gestopt. Alles bij elkaar waren het er een stuk of acht. Er bleven nog zo'n vijftien scheepjes over, kleine garnalenkotters. De hele branche kwam hier in een hachelijke positie. De omzet van de vismijn daalde, de re- partiewerf kreeg minder werk en de handel liep terug. Bij een aanvoer van vijftig kilo gar- Superkotter in Breskens; acht miljoen voor de visjes. naai per dag komen de hande laren uit Volendam of Kat wijk hier niet meer. Het ge meentebestuur heeft dat tijdig onderkend en er zijn toen sub sidies gegeven voor de aan koop van tweedehands sche pen door jonge vissers. Dat heeft geholpen want daardoor zijn er drie vaartuigen bijge komen. Bovendien is de vloot vernieuwd. We hebben nu vier grote kotters, alles bij elkaar twintig schepen. Daarmee zit ten we weer boven het mini mum. Voor kotters uit andere havens is het nu ook aantrek kelijker om in Breskens te 'mijnen'. En dat betekent dat we voor de handel een interes sante afslag blijven. De vloot- vernieuwing heeft de visserij in Breskens weer toekomst ge geven". De BR 57 ligt bij de afslag voor de wal. Een vraag aan Piet de Baare: Acht miljoen in het water gooien in voor de visserij toch zo roerige tijden. Is dat verantwoord? De Baare: „Wat moetje doen. Het is mee gaar) of stilstaan. Ga je niet mee, dan is de groei er uit. Bo vendien zou dit wel eens de laatste stap kunnen zijn, want het totaal aantal pk's van de Nederlandse vissersvloot mag niet meer groeien". Op het grote vaalgeel ge schilderde vissersschip is het kijkdag. Op de brug verdrin gen zich de nieuwsgierigen. Collega's, maar ook Duitse toeristen. De brug heeft trou wens meer weg van een com putergestuurde controleka mer. Centraal staat een riante draaizetel voor de schipper. Links en rechts ervan bedie ningspanelen met beeldscher men, plotters, kortegolfradio's, een gewone radio-zender, de automatisch piloot en een scrambler. Dat laatste is een apparaat om onderling radio verkeer te 'verminken'. Niet iedereen hoeft via 'de Spoet- nik'te horen hoeveel je gevan gen hebt en waar de beste stekjes zijn. We treffen schipper Henk Fenijn zittend tussen twee dubbele kooien in een beman- ningsverblijf. Ook aan hem de vraag: Is het verantwoord? Fenijn: „Ach in '74 hebben we ook die toestanden gehad. quotering, dure olie. Als we toen geluisterd hadden, dan had er hier nou geen schip meer in de kaai gelegen. Het is ook je instelling. Je wilt voor uit. Ik kon m'n oude schip goed verkopen en ja, dan wil je ver der. Overbevissing met zulke grote schepen zeg je...ach jongen toch...een verkeerde winter doet veel meer schade aan de visstand. Kou verlamd de tong en doodt het jonge spul. Ja hoor, als de natuur in grijpt kunnen al die biologen wel naar huis gaan" Vijfenveertig meter en 700 liter stookolie per uur, genoeg om een doorsnee huishouden een paar maanden van te laten stoken. Per week moet er toch voor 80.000 gulden 'besomt' worden wil het schip rendabel kunnen varen. Met de huidige lage olieprijs kan de BR 57 voor 15.000 gulden energiekos ten 'een week vissen. Fenijn: „Dan mag er wel eens een keertje een slappe besomming tussen zitten". Wie hoort dat vissers van Arnemuiden in 1985 weken van 200.000 gulden hebben gehad begrijpt waarom de Nederlandse vis- Henk Fenijn. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER sers in hun achteronder niet meer op een stapel naar taan ruikende netten slapen. Maar toch, moet het alle maal zo groot? Fenijn: „We zijn er toe gedwongen. Half de jaren '70 was de haring op. Voor de tong moesten we toen steeds verder de Noordzee op, dan moet je stevige schepen hebben. Hoor je nog wel eens van Urker die op zee blijft, nee hè. Nou en dan moet je eens naar de Engelsen kijken. Die raken er nogal eens eentje kwijt hoor. Ik zeg altijd maar: Voor de Doggersbank kan je schip nooitgroot genoeg zijn. Nou weet ik wel; de Titanic is ook vergaan, maar ja, die was ook niet aan het vissen". - FOTO DE STEM COR J. DE BOER „Weet je wat mij echt dwars zit Dat ons werk niet gewaar deerd wordt. Wat hebben we al niet gehad...en nou die controle weer, maar we draaien wel zonder subsidie. We beginnen met werken en weten niet wat er aan het eind van de week in ons loonzakje zit. Eigenlijk zijn we alleen maar stomme sufferds die ne gentig uur in de week werken. Nee, dan de Engelsen en de Denen. Die waarderen hun vissers wel. Bovendien zijn de Engelsen slim. Toen wij geen haring meer mochten vissen hebben ze onze prachtige vloot gekocht. Nou zijn ze hèt ha- ringland en wij hebben niks meer te vertellen. Zo is het al tijd gegaan. Die Engelsen heb ben altijd geteerd op wat an deren begonnen. Een tijdje te rug hebben ze Jan Siereveld uit Arnemuiden opgebracht voor een paar manden wijting. Ik heb nog tegen Jan gezegd: 't Is jammer dat Michiel de Ruy- ter niet meer leeft, want dan had ie ze terug de Theems op kunnen jagen". Den Haag hèeft de Neder landse vissers een stilligrege ling opgelegd. Daardoor derft de visafslag in Breskens dit jaar waarschijnlijk 2 i 3 mil joen aan inkomsten. Ook de nieuwe BR 57 zal tegen de wal moeten. Henk Fenijn kijkt door een patrijspoort naar buiten en bromt: „Boetes, con troles en niks doen... zo'n schip is toch niet gebouwd om stil te liggen. Ze moet de vis serman eens een keer met rust laten, niet want zo helpen ze ons naar de verdommenis". Op de kaaimuur staat een oude visser. Ook hij bewon dert de nieuwste aanwinst van de Breskense vloot. Om het topje van de mast te zien moet hij z'n pet naar achter op het hoofd schuiven. „Hmm" bromt hij omhoog kijkend „da's geen kotter meer, da's glad een oor logsschip". Door Piet Smolders SOMMIGE MENSEN blij ken erg slim te zijn als het er op aan komt hun zakken te vullen. Ook in dit opzicht is Amerika het land van de on begrensde mogelijkheden. Wat hier allemaal tot busi ness wordt 'verheven' is in een landje als het onze vrij wel onvoorstelbaar. En de business wordt natuurlijk interessanter als je weinig investeringen hebt. Dus is de interessantse handel de han del in geestelijke waar, die vaak niet ver van windhan del verwijderd lijkt te zijn. In Amerika is dan ook da gelijks een onafzienbaar le ger predikers in opmars, die de dierbare gelovigen uiterst handig stapels groene biljet ten afhandig weet te maken. Tot voor kort was er zelfs een astronaut die - als enige van het dozijn dat daar is geweest- beweerde God op de maan te hebben gevon den. De man heette Jim Ir win en tot aan zijn dood, dit jaar, verdiende hij een aar dig belegde boterham aan zijn persoonlijke missie. Er zijn ook Amerikanen die nu nering weten te halen uit za ken die verdacht dicht bij volksverlakkerij lijken te komen. Neem bijvoorbeeld de 'sterrenhandel' van het nij vere echtpaar John en Phyl lis Mosele in Northfield, Illi nois. Toegegeven: wijselijk laten ze de sterren gewoon waar ze zijn. Maar voor een nader overeen te komen be drag kunt u bij hen uw naam of die van een dier bare aan een bepaalde ster laten verbinden. En er is be langstelling genoeg. Tot nu toe hebben al 175.000 sterren de naam van een aardse sterveling gekregen. Wie er zoal vertegenwoordigd zijn aan het firmament. Presi dent Ronald Reagan en zijn vrouw Nancy natuurlijk. Frank Sinatra, Fred Astaire, Liz Taylor, Elvis Presley, John Lennon en Yoko Ono zijn ook van de partij. Dolly Parton kreeg (terecht) twee sterren die zusterlijk naast elkaar staan. De Moseles zijn zo ver standig geweest eerst een aantal sterren aan beroemd heden te vergeven, alvorens aan minder bekende lieden de mogelijkheid tot inschrij ving in hun deftige register open te stellen. Ieder die is geaccepteerd krijgt een fraaie oorkonde waaruit blijkt dat deze of gene ster (waarvan de positie heel nauwkeurig wordt aangege ven) vanaf ondervermelde datum zijn of haar naam draagt. De zaken lopen ge smeerd. Maar er is een vuiltje aan de lucht. Hebben de Moseles wel het recht het werk van de Schepper op deze manier van naamkaartjes te voor zien? Wat betekent het dat uw naam verbonden is aan een klein sterretje in - laten we zeggen - het sterrenbeeld Maagd? Niets, zeggen de he ren van de Internationale Astronomische Unie. Want alleen de speciale Nomencla tuurcommissie van dit inter nationale instituut heeft het recht om -na lang wikken en wegen- namen aan he mellichamen toe te kennen, voorzover iemand in dit ge val van recht kan spreken. In ieder geval heeft de IAU een autoriteit die we reldwijd wordt erkend en dat kunnen de Moseles van hun bureautje niet zeggen, nog even afgezien van het feit dat zij niet de enigen zijn die op dit letterlijk lumi neuze idee zijn gekomen. De IAU daarentegen vraagt na tuurlijk geen enkele vergoe ding. Dat zou ook moeilijk kunnen, aangezien u pas kans loopt een ster of een berg op Mars naar u ver noemd te krijgen als u dege lijk overleden bent. Alleen wanneer u zelf een komeet ontdekt die nog niet eerder door iemand anders aan toonbaar is gezien, dan wordt uw naam automatisch aan 'die staartster verbon den. Maankraters zijn gewoon lijk genoemd naar overleden astronomen: Aristarchus, Ptolemeus, Tycho, Coperni cus. Toen de Utrechtse pro fessor Cees de Jager jaren geleden aan zijn leermeester professor Minnaert vertelde dat de beroemde Ameri kaanse sterrenkundige Fritz Zwicky daags tevoren was overleden, reageerde Min naert bedroefd, maar beslist: „Hij krijgt een krater." In tussen is Minnaert zelf ver eeuwigd in een krater op de maan. VROEGER THUIS kwamen radijsjes op tafel met ongeveer een centimeter groen er aan. Dit bepaalde voor mijn hele le ven voor mij de smaak van ra dijs: de geurige sappigheid van het plukje bladstelen in combi natie met de wat sterke smaak van de knapperige knolletjes. „Waarom moet dat zo vroe gen mijn kinderen. „Dat is lek ker", zei ik en zo ervaren zij dat ook: kruidig, smakelijk. Het geeft een gevoel of je iets heel gezonds eet. Maar wie en waar en wanneer ontdekte - bij toe val wellicht - dat radijs mèt stukje steel de beste manier is om ze te eten? En is dat wel zo? Ik denk dat de waarde van zo'n gebruik van moeder-op- dochter niet onderschat moet worden. Mijn grootmoeder, en overgrootmoeder en nog vele vrouwen vóór haar deden niet zomaar wat voor de aardigheid. Zij beseften van nature, dat juist bij die oorsprong van dat groen, op de grens van knol en blad, waardevolle stoffen zitten opgeslagen. Dat heeft met oer krachten te maken. In een an dere familie dan de onze blijft om dezelfde reden een aanvul ling op mijn radijsjes-traditie te bestaan: „Je moet altijd het worteltje eraan laten en opeten, dót is het beste van de hele ra- doende. Toch kon niern^ zeggen, waarom juist de wortj van die ene speciale plan w# den gebruikt. Het was altijd) gewoonte geweest, zolang n( zich herinnerde. Wat zullen wij veel waardi vol groeisel onbenut later denk ik dan. Mijn vader we, vroeger erop uitgestuurd langs de slootkanten zuring plukken. „Wij aten dat door) spinazie." Daarom druppel) hij altijd wat azijn door verse bladspinazie, waar n moeder beslist géén zurié door kookte. Ging dat allee om de smaak, of had die zi eenzelfde soort werking als t, schepje krijt, dat mijn schoei zusje toepast: „dan breekt 1 spanazie de kalk niet af in jet chaam." Een vriendin wist iets leuks van zuring. „I kun je een gezond soepje vi koken." Ik schreef het reet] over, kreeg stekjes mee en dt maanden later stond een pende pot midden op taft Vreemd geurig overigens. is dat." Gewoon zuringsoq heel lekker, zei ik. Van mant kinderen hoefde dat dus néé meer, van dat alternatieve doe, straks kwam ik nog m brandnetels of paardeblot men... Ze moesten eens wete hoeveel recepten van dat heerlijks in mijn kookboek li gen. Die bewaar ik tot een gend leven, wanneer ik in m' eentje op een berghelling wox tussen allemaal walde bloemt: en planten. Ik las in een oud boek ovt een man die jarenlang doodzii was en plotseling opknapte, dat hij achteloos op een blaa van de smeerwortel had kauwd. Zo zal ook dat wondt middel van een doorgesnedt ui op een wespesteek zijn on staan. Een brullend kind in tuin, een moeder in de keukti aan de haché of de goulash, te hulp snelt en met haar uit vingers over de zere plek wrijl „Stil maar, zoet maar, het zo weer over." En het ging t» vallig over. Als kruidet vrouwtje op die berg zal plukkend en peuzelend het en medicijn na het andere ontdel ken. Achteloos knabbelen: Hier en nu gaat dat helelai niet. Nog voor zo'n groep halverwege mijn mond is heb al gedacht: „Bestrijdingsmi: del 7 Zure regen Radioakti» neerslag Kat van de buren T Tillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! Dit doet denken aaD het ver haal van de Indianenstam in Zuid-Amerika, die arm en moeizaam en zonder voldoende middelen van bestaan op de hoogvlakte leefde. „De mensen die naar het dorp kwamen om werk en om wat te verhandelen, die wilden heus wel leren hoe ze de opbrengst van hun scha mele landje konden vergroten, hoe ze er meer eetbaars op kon den laten groeien." Dat consta teerde de Nederlandse vrouw, die met vele huishoud- en voed selkundige diploma's op zak in een of ander hulpprogramma was uitgezonden. Ze zette sche ma's op, bracht groepjes vrou wen bij elkaar, introduceerde nieuwe gewassen, gaf de moe der inzicht in voedingsleer: vi tamines, voedingsstoffen, dit is goed voor je kind, dit is heil zaam voor iedereen. De mensen kregen zaaigoed mee naar huis, er kwam méér en gevarieerder opbrengst van het land, er was minder honger. Maar na een tijdje werden ze ziek, niemand kon het verkla ren, niet één westers medicijn kreeg de vreemde ziekte eron der. Uiteindelijk brachten oude vrouwen van de hoogvlakte de oplossing. Uit de wortels van een plant, die daar vanoudsher groeide, brouwden zij een dikke saus, zoals vroeger elke dag ge geten werd om het karige maal wat smaak en voluwe te geven. Dit hielp. Verantwoorde voe ding, schijf van vijf, dit soort normen bleek daar niet vol- DE STEM Van de toekomst laat ons hopen dat die gauw en lang nog komt en voor De Stem daar vast aan knopen dat die nooit geheel verstomt, maar gij, brave lezer dient te beseffen: Hij dient 'm te smeren wie de stem wil verheffen. DRIJFVEER Hoewel jaren geleden al uitgeschreven schijf ik maar door uit angst voor m'n leven, uit angst dat het waar is wat men schrijft: Enkel hij die schrijft die blijft. BUGBEAR BLUES The bugbear to the humbug said: Come, let's make love without a care, for what we do today in bed may well produce a hum bug bear. HAIKOE Hai Koe Hui, Buldoorlopen maar, de KJ. kunstkoe staat voor je klaar. RAMBAM BLUES Ik ben Bam, Balthasar Bam, Ik ben de monnik uit Rotterdam. Maar ik ben Wam, Wladimir Wam, Ik ben de rotter uit Monnikendam. ARMEN ZIELEN Eeuwig zal ik blijven hopen ooit met 'n ziel onder d'armen te lopen. Bij mij bevindt zich namelijk daar enkel oksel met uxit haar. A John O'M® Met grote verbazing lazen wij het bericht over de Noordierse kinderen in Te- teringen, met als kop 'Noordierse kinderen bij ge zin weggehaald', mogelijk vanwege 'incest'. Is het lot van Ierse kinderen hier in Nederland wel in goede handen bij Pax Christi Kan Pax Christi überhaupt conlusies trekken n.a.v. een kinderfeestje, wat gezien de foto's in andere dagbladen, heel gezellig moet zijn ge weest Is het de bedoeling van Pax Christi, ook hier in Nederland Noordierse toe standen te creëren, zoals het 's nachts (ten onrechte) weg halen van kinderen Houdt Pax Christi wel rekening met de gevoelens en wensen van de kinderen en verzor gers Wij hebben grote twijfels bij de (goede) bedoe lingen van Pax Christi. Wij wensen mevr. Roovers en dhr. De Pan heel veel succes bij het streven naar recht en veel sterkte bij de o.i. verne derende situatie. Teteringen, Netty Corten José v.d. Veen Hierbij wil ik reageren op het artikel van 2 augustus over te vroeg geboren kinde ren. Ik heb zelf ook een dochtertje dat drie maanden te vroeg geboren is en dat een half jaar in het Sophia kinderziekenhuis heeft gele gen, waarna wij haar thuis ook nog drie maanden zuur stof hebben gegeven. Alles bij elkaar hebben wij een half jaar lang naar Rotter dam gereden, meestal vier keer op een week. Wij ko men uit Zeeuwsch-Vlaande ren (Walsoorden) en moes- hub** ten die lange rit meestal 's avonds maken, want mijn man werkt overdag. Als je dan leest dat de minister nog geen geld wil geven voor 9 meer gespecialiseerde co- veuses, dan zou je willen dat hij zelf ook zo'n kind kreeg, dat hij dat ook eens mee maakte wat wij hebben doorstaan. Ten eerste zag ik mijn kind pas vier dagen na de geboorte. Mijn familie heeft mijn dochtertje nog eerder gezien dan ik, want ik lag doodziek in het Dijkzigt-zie- kenhuis. Ten tweede was mijn dochtertje na een maand opgegeven en alleen een wonder kon haar nog redden. Dat wonder is ge lukkig geschied, maar zou de minister weten wat het is om zo in spanning te leven, terwijl je 100 km van je kind verwijderd bent. Toen ze vijf maanden oud was, ging het weer een tijd slecht met Marijke, maar toen ze zes maanden was mocht ze dan eindelijk naar huis, waar ze 24 uur per dag zuurstof moest worden toegediend. Als we dat niet gedaan had den zou Marijke nog eens drie maanden langer in het ziekenhuis moeten blijven. Nu is Marijke 17 maanden oud, het gaat goed, maar ze heeft een enorme achter stand, wat natuurlijk niet anders kan. Ze krijgt twee keer op een week fysiothe rapie om te activeren. Ze is nu bijna een jaar thuis, maar ik kan alles niet ver geten. Als ik dat artikel lees, komt alles weer boven en kan ik er nog om huilen. Want om je kind op een ge wone manier op de wereld te zetten, is toch het mooiste wat er is, en om het dan ge lijk bij je te mogen hebben. Maar het is nu eenmaal niet anders, maar een ding is ze ker wij zijn dolgelukkig met Marijke. Walsoorden, Miriam van Houten- de Roech Zelfbeschikkingsrecht is een essentieel gegeven voor menselijk leven, een voor waarde voor volwassenen maar ook voor kinderen, ook al willen velen dit niet er kennen. Kinderen in moei lijkheden hebben het recht _J om een beroep te doen op de voor hen geëigende hulp. Telkens echter wordt op dit zeer belangrijk gegeven aanslagen gepleegd: zg. christelijke groeperingen, de JOACS en nu door het SOR, middels een uitgebracht zwartboek over de hulpver lening aan weglopers. In E.O.'s tijdsein vertelde de woordvoerder van het SOR dat in de helft van de geval len zeer zware fouten wor den gemaakt. Gretig zullen de luisteraars dit getal opge nomen hebben en hierin grond vinden om het zelfbe schikkingsrecht aan te tas ten en de hulpverleners, voornamelijk de JACS, te veroordelen. Het SOR heeft zich middels dit rapport zichzelf een dikke onvol doende gegeven en laten zien, in de beste E.O. tradi tie, een clubje van rancu neuze zelfbevlekkers te zijn. Nu zelfs Lubbers in zijn re geringsverklaring heeft la ten weten dat hij als minis ter-president ook zware fouten heeft gemaakt, spreekt het natuurlijk van zelf, dat ik zeg dat ook na tuurlijk de JACS fouten ma ken. Maar het moet hier nog maar eens gezegd worden: de meeste JACS moeten node werken met vrijwilli gers tegen een overheid die ternauwernood bereid is hen met beleid te ondersteunen. Een goed voorbeeld hiervan is het niet toekennen van een coördinator aan het JAC in Terneuzen door het ge meentebestuur, pikant hier bij is dat de provinciale overheid van plan was om de kosten voor 90 procent voor haar rekening te ne men, met als oogmerk de verbetering van de kwali teit. Miezerig kleinzielig christelijk geleuter was de oorzaak van het niet toeken nen van deze, ook door het JAC en de beraadsgroep jeugdhulpverlening wenste functionaris. D® ouderbijdrage die de hulp verlener moet vragen en die het contact ouder-kind niet verbetert, is een regeling door de rijksoverheid opge legd: hulpverleners zijn geen kassiers. Kritiek op deze regeling graag richting overheid Volgens het SOR vernietigt de betrokken hulpverlener het potentieel levensgeluk van het kind en de ouder en laat zij het ai- glijden naar criminaliteit en drugsverslaving, gezinnen die kinderen in deze moei lijkheden opvangen (weg- loopproblematiek) plegen een miljoenen verslindend® zwendel. Onderzoekers die tot dit soort pertinente leu gens komen zouden door hun organisaties him be voegdheid ontnomen moeten worden. Middelburg Ton BesseUia Bolkensteeg 4, Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Dow Chemi cal heeft ten tijde van de ac tie van Greenpeace ook zei water- en slibmonsters ge nomen. Dat gebeurde op pre cies dezelfde plaatsen al waar de milieu-activistei dat deden. De monsters zijl vervolgens onderzocht doo laboranten van het chemiscl bedrijf. Volgens een woordvoerde van Dow heeft het eigen on derzoek niets bijzonders op geleverd. „Gebleken is dó we ons aan alle lozingsver gunningen houden. De cij fers lopen bovendien paral lel met eerdere onderzoekin Wel TERNEUZEN/ OOSTB tureel werk in Zee waarschijnlijk een fli laten wanneer de plani man doorgaan om vo gulden te korten op de2 De gemeenten in de regi grote, tussen de 30.000 en vangen van het ministerie. Het is onwaarschijnlijk dat de gemeenten die korting kun nen opvangen. Gevreesd moet dan ook worden dat er een aantal banen in de welzijns sector verloren gaat. Hoeveel is tot nu toe nog niet bekend. Het plan van Brinkman moet nog door het parlement. De minister wil de rijksbij drage met 45 procent vermin deren zodat er veel mindei rijksgeld beschikbaar komi voor club- en buurthuizen, op bouwwerk, jongerencentra peuterspeelzalen en muziek scholen. Het ziet er voorlopig naar uit dat de bibliotheker niet getroffen worden. We bijvoorbeeld de muziekgezel schappen, die zullen op aan zienlijk minder gemeentelij k< steun kunnen rekenen. Het sociaal-cultureel werl wordt tot nu toe gemiddek voor veertig procent door he Rijk betaald, de rest komt vai de gemeenten. De gemeentel hebben de afgelopen jaren di rijkskortingen uit eigen mid delen bijgepast, maar het zie er naar uit dat daar volgen jaar niet meer het geld en d bereidheid voor aanwezig is. Burgemeester C. Spijker Van onze duivensport™ ARNEMUIDEN - Cas van dei muiden is winnaar geworden wedvlucht vanuit Perpignat 1296 oude duiven werd deeli het internationale concours;: duiven, zal de vogel zeker bini prijzen zitten. De nationale overwinnaar weduwschapdoffer van eigen terdagmorgen 9 augustus o Met bezoekers volgepakte Van onze correspondent Maike Boerdam Sluis is de winnares gewordt van de playbackwedstrijd zaterdagmiddag werd gehoi den op het Walplein te Slui De wedstrijd werd georgan. ^erd door het Walplein-com u Ie I, di gehoi belangstelling was ei afkïï deelnemers ware atljpmstig uitSluis, Retrar

de Stem | 1986 | | pagina 4