om neel Britse voetbalsupporters slaan weer toe R VD denkt aan actie tegen Brandt Corstius De benzineprijs: een centenkwestie JIEUW PLAN VOOR FINANCIERING OPENBAAR VERVOER Crematie hoofdagent TV-geschil bij DAF [Abortus drie embryo's s geen strafbaar feit' Negeren BINNENLAND ENORME RAVAGE AAN BOORD VAN NEDERLANDSE VEERBOOT MINISTER BRINKMAN IN ANTWOORD )P KAMERVRAGEN: 3E STEM COMMENTA AR Kantoor Haakmat bezet door Bouterse-aanhangers SHELL: PRIJSSTIJGING NIET SNELLER DOORBEREKEND DAN PRIJSDALING I )e^e|Fd Meer omzet Nederlandse F-16 Sanering Werkspoor Poppe uit Kamer Geld voor scholing T5 PAGINA; 7ATERDAG 9 AUGUSTUS 1986 T28 PAGINA 3 t nder ir t. arco ien iet el i e Daar zelf milie en een zwalkend schip I een teruggetrokken der het charisma en ■naarstalent van Be- Volgens ingewij. serieus, oprecht, en pragmatisch! I bepaald een vech- waarnemers vra- dan ook af of hij wel man is op de juiste komt nog bij miljonair, uit een Je stamt die haar heeft gemaakt in industrie, terwijl Be- t een telg is uit een irengezin met dertien n, hetgeen zijn popu- aanzienlijk vergroot-1 :o loopt meer gevaar j en beschouwd als een nbehartiger van de niet van de armen, hij zegt op te ko- ie andere kant is men :t algemeen over eens •co een bekwaam be- ir is. Hij is onder an- nbassadeur in Wash- geweest en minister :nbare werken en van ïw. Toen de Colom- bevolking tijdens de I ingscampagne werd ;d wat zij van hem was het meest voor- Ie antwoord: „Hij is j ;hte presidentskandi- ïaar misschien is hij j de president". ran 40-45 waren we er i allen van overtuigd een eind aan zou ko- Dat gaf hoop... in oedan is geen hoop. eft me iedere keer de mensen voelen peloos Beke, zijn collega- ïarissen, de ontwik werkers van de Kerken, van de hulporganisatie Ox- m Sudan Aid, van het se Save the Children. Ien vragen zich af n de wereld zwijgt en bij massale sterven, én hen: „Ik weet het, ode Zuid-Afrikanen, erg, maar waarom al sndacht voor Zuid- Heeft dat te maken onomische belangen? >ver elke tien zwarten terven er hier duizend a en niemand doet emand! Is een Soeda- ïinder dan een Zuid- an. Hoe is dat moge- zou het willen uit- uwen: Waarom. -Soedan, het land van ristrocratisch mooie s, de Mundari's, het an zuster Victoria, het raar die vieze vogels :e kale nekken in de pikken. Waarom? s, het staat toch in de zeggen ze dan tegen ze leggen zich erbij Ter Beke citeert een it een Engelse Bij bei ng, uit het boek Jesa- >d will punish the Su- God zal de Soedan :n, het land van de man achter de rivie- ls de bloesem is geval- de druiven rijpen, dan vijand de Soedanezen tigen zoals wijnran- ijdt. De lichamen van ldaten zullen ten prooi voor de vogels en de dieren en in de zomer de vogels zich er mee i". ft hij. Ik krijg het ge- Je bond maakt er nu let zit erin, dat ik uit in de dijk gezet word. et om hoeveel het gaat; méénden voor wer- rijgt een vervolg. Vol- is slechts het topje van boven water gekomen, r volgt een actie toege- ïidstijden. In november uiswerkers en oproep- t him leed in de schijn- ar moeten ook cao- it komen. ing van vakantiewer- peciaal gelet. „Al ken- lar ook wel krasse Maar die spelen zich de detailhandel, meer :n bij het bollenpellen.' leerden durven niet te rengen de hele dag met iter de toonbank door, or ruzies, brengen het it te trotseren, evers, bij monde van lerder van het kno" Nederlands Onderne- zeggen dat het alle- evalt. Dat het in de de- net de betaling een n, is 'schromelijk over- ir ontkennen van aan ballen doet het knov il van de Dienstenbond igatelliseren het. Zeg en dat die de wetten «ren, maar roepen te- lat het minimumloon HOEK VAN HOLLAND (ANP) - 'Het was een waar bloedbad. De ravage was enorm'. Aldus Aad Heyboer, algemeen passagiersbediende op de veerboot Koningin Beatrix, vrijdag nadat het schip in Hoek van Holland was afgemeerd. Op de gezichten van passagiers en bemannings leden was nog te lezen dat ze geschokt waren door de massale vechtpartij die Britse voetbalsuppor ters de afgelopen nacht op de dekken hadden uit gevoerd. De bemanning verliet als eerste de boot. Zij stelde zich op bij de douane op het haventerrein in gezelschap van de twaalf Engelse bobbies die wa ren meegekomen, en Rotterdamse agenten. Op aanwijzing van de bemanningsleden hield de poli tie ongeveer 25 personen aan die in afzonderlijke vertrekken voor verhoor werden opgesloten. 'Ze gooiden met alles wat los en vast zat: brand- blusapparaten, stalen pijpen, bierglazen en fles sen', aldus Heyboer. Een vitrine met juwelen werd leeggeroofd. Het duurde bijna een uur voor het wat rustiger werd. Volgens Ewald Beers (24) uit Egmond, die als lid van een motorclub met vrienden op een lager dek vertoefde, was het een ware hel. Hij en zijn kor nuiten hadden nog overwogen naar boven te gaan om de boel te sussen, maar durfden dat niet, gezien het grote gevaar ernstig letsel op te lopen. Beers vertelde dat op de terugweg verscheidene vechtersbazen zich haastten zich te verkleden. Overigens meende hij dat de politie niet goed heeft opgelet, want bij de afvaart, donderdagavond in Harwich, waren tal van passagiers onder andere door hun dassen herkenbaar als supporters van verschillende Engelse voetbalclubs. Dat kapitein Nagel besloten had naar Harwich terug te keren, was aan boord niet meteen aan de passagiers bekend gemaakt. In Harwich kwam de Engelse politie aan boord. Enkele tientallen supporters werden van boord gehaald. Zes werden er gearresteerd. De gevechten braken uit in de scheepsbar toen aanhangers van verschillende Britse voetbalclubs elkaar troffen. Er zijn daarbij 12 gewonden geval len, waaronder drie ernstig. De supporters waren op weg naar verschillende plaatsen in Nederland en West-Duitsland, waar hun ploegen deelnemen aan vriendschappelijke wedstrijden. De Britse minister van sportzaken Tracey is bang dat het moment, dat voetbalclubs uit Groot- Brittannië weer aan Europese bekertoernooien mee zullen mogen doen, verder weg is dan ooit te voren. 'Dit moeten idioten zijn geweest, uitsluitend idioten, die geen enkel moment aan voetbal dach ten. Dit soort gedrag doet onze zaak natuurlijk geen goed en kan ons weer jaren achterop bren gen', reageerde hij. Een voetbalsupporter uit Manchester is bij de vechtpartij op de veerboot 'Koningin Beatrix' tussen Harwich en Hoek van Holland ernstig gewond geraakt aan zijn hoofd. - fotoap Gebruiker moet meer betalen DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch doet 22 augus- us uitspraak in het vrijdag behandelde kort geding van de vak- ond voor administratief personeel, de Unie BLHP, tegen DAF trucks BV in Eindhoven. De vakbond ligt met de bedrijfsleiding overhoop over de tormgeving van de 36-urige werkweek zoals die in april 1983 (verd overeengekomen onder druk van dreigende ontslagen. Een groot gedeelte van haar leden moet het volgens de bond Boen met een aantal minuten werktijdverkorting per dag, ter wijl de bond wil dat de vrije tijd in blokken van minimaal vier uur opgenomen kan worden. iEN HAAG (ANP) - Minister irinkman van WVC is van lening dat er geen strafbaar lit is gepleegd bij het aborte- :n van drie embryo's van een ijfling in het Academisch liekenhuis in Leiden. Hij antwoordde dit gisteren, lede namens zijn collega van ustitie, op vragen van het iveede-Kamerlid Leerling 1PF). Aan de zorgvuldigheidsei- in in de Wet afbreking zwan- ïrschap werd voldaan. Alle logelijkheden voor deze oodsituatie tot een andere plossing te komen zijn goed Herwogen en de ingreep ge- eurde in het eerste trimester van de zwangerschap, aldus de bewindsman. Hij ziet daarom geen aanleiding voor een strafvervolging. De abortus werd verricht toen bleek dat een vrouw die een hormonale vruchtbaar heidsbehandeling had onder gaan, in verwachting was ge raakt van een vijfling. Zoveel kinderen konden de vrouw en haar echtgenoot niet aan. De minister wil geen strengere eisen stellen aan het toestaan van een dergelijke vrucht baarheidsbehandeling. Deze kan aan de professionele ver antwoordelijkheid van medici worden overgelaten, zo schrijft hij. Hugo Brandt Corstius, de Amsterdamse letterkundige en colum nist, heeft weer eens toegeslagen. Brandt Corstius vergelijkt in het opinieweekblad Haagse Post minister-president Lubbers met Hitier en lijkt daarmee een vervolg te schrijven op zijn Stoker-co lumns in De Volkskrant, waar hij eerder minister van Financiën Ruding de Eichmann van deze tijd noemde. Mag een columnist zo maar alles schrijven? Ja en neen. De vrijheid van meningsuiting en de vrijheid van drukpers zijn in de "rondwet vastgelegd en deze vrijheden behoren tot het hoogste oed van de Nederlandse democratische samenleving. Maar hteraf kan een beledigde partij immer actie ondernemen door iar de Raad voor de Journalistiek of de rechter te stappen. Die loeten van geval tot geval uitmaken of de journalist/columnist de normen van fatsoen heeft overtreden. Die normen worden door de rechter vastgesteld en bestaan dus objectief gezien niet. De rechter zal daarbij niet alleen beden- ten dat hoge bomen veel wind plegen te vangen, maar ook in nenschouw nemen dat een column, eerder dan een nieuwsver- ialtje, een literaire formule in zich draagt. Daarbij is ook van be ing dat een column geen objectieve analyse betracht maar een ter persoonlijke, dus subjectieve, uiteenzetting. Ofwel: niet dat ivoorbeeld Ruding een Eichmann is, maar dat de betrokken co- mnist dat zo vindt. Een columnist probeert met vergelijkingen en beeldspraken zijn onderwerp een beeld op te roepen. Enige vrijheid mag hem daarbij niet worden ontzegd, zeker niet tegen de achtergrond van de vrijheid van meningsuiting. De lezer hoeft het mmers niet met hem eens te zijn? I De grenzen worden door de rechter getrokken en dat kan op jwee manieren: de beledigde partij kan zowel civiel- als strafrech- ■ijke stappen nemen. In het eerste geval kan hij de rechtbank- «esident om rechtzetting vragen, bij de strafrechter kan hij, via Officier van Justitie, trachten de schrijver tot een geldboete of lts gevangenisstraf veroordeeld te krijgen. Maar het 'slachtoffer' zit in een moeilijk parket. Een rechtzaak dt tot extra publiciteit en de belediging zal daardoor sneller een ten leven gaan leiden. Bovendien kan de belediging door de -nter als een 'literaire vrijheid' worden uitgelegd, waarbij het al- ■meen belang groter is dan het persoonlijk belang van de kla- rken aanspannen van een Proces kan dan als een boemerang Polici zitten daarbij in een glazen huisje. Immers: politiek - en armee bedoelen we niet het besturen als zodanig - is een op- stapeling van woorden, die een mening vormen. Politiek be- 7iin k P°lemiel<en met tegenstanders en wie discussiëren tot l Deroep maakt, mag niet te snel over andermans woorden val- nnm d 1at Zl'n enkele redenen waarom Lubbers zelf zijn partijge- tonci o n9 eryan af heeft gehouden om een proces te beginnen ®en Brandt Cortius. na ■irt?°^itier^an bubbers is nu extra precair. Want de hoofddirec- ber IT i 1'^voorlichtingsdienst, H. van der Voet, mag al heb- kunno dat ^rd* onderzocht of juridische stappen knmt üilf. en ondern°bien, als Lubbers van vakantie terug zwi t Z8er wel m°9eliik dat die Brandt Corstius liever dood- vt,a'z°uH00k de wijste reactie zijn. Brandt Corstius mag dan y s letterkundigen voor een literaire prijs in aanmerking ko ter dubieu°gehahe'S St0ker en nu als Brandt Corstius zijn van lonH^rt ^aa9 waar°m de eind- en hoofdredactie van het nood- bit ia»i^? Haagse Post de column van Brandt Corstius ,'on °orgaan. De gedachte dat een kat in het nauw rare ten columnist 'S V°°r publicatie waarschijnlijk voorbehouden ONDER zeer grote belangstelling is vrijdagmiddag de Amsterdamse hoofdagent Peter Lug- ten gecremeerd, die dinsdag op de Zeedijk door messteken om het leven kwam. Naar schatting 2.000 mensen, onder wie zeer vele vertegenwoordigers van politiekorpsen uit het hele land en burgemeester Van Thijn van Amsterdam, waren naar het Amsterdamse crematorium West- gaarde gekomen om Lug ten de laatste eer te bewijzen. - fotoanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) on derzoekt of er juridisch stappen ondernomen kun nen worden tegen de colum nist-schrijver Hugo Brandt Corstius, die in het week blad Haagse Post premier Lubbers vergelijkt met Hit- Ier. Zoals bekend weigerde het eerste kabinet Lubbers de P.C. Hooftprijs voor deze schrijver, die onder het pseudoniem Stoker dage lijks in een landelijk och tendblad dat kabinet en zijn leden hekelde. Dat kabinet stelde dat hij 'het kwetsen tot instrument heeft ge maakt'. Zo vergeleek de co lumnist eerder al minister Ruding (Financiën) met Adolf Eichman. In het artikel van deze week in de Haagse Post, ge titeld 'De Corruptie-Partij' geeft hij een analyse van de regeringsverklaring en van het debat daarover in de Tweede Kamer. Hij schrijft: 'In alle tijden en in alle lan den is de macht in handen van de mannen met de grote bek en de sterke vuist. Zij zuigen de bevolking uit. Daarbij hoeven ze maar één ding in de gaten te houden: dat de volkswoede niet zó hoog oploopt dat andere mannen met grote bekken en sterke vuisten de macht kunnen overnemen. Hoe houd ik de volkswoede klein? is wat iedere macht hebber zich elke avond af vraagt als hij de buit van de dag naar de bank in Zwit serland stuurt'. Het nieuwe 'tovermiddel ter beteugeling van de volkswoede' heet volgens de schrijver democratie. In de democratie-Nederlandse-sti jl wordt de volkswoede be dwongen door de burger eens in de vier jaar zijn stem te laten uitbrengen' „Denkt u dat de Duitse so cialisten in het voorjaar van 1933 aan kanselier Hitier, ook via democratische weg aan de macht gekomen, vroegen of Goering niet een rare keus was als minister van Politie? Veel lezers hou den niet van dit soort verge lijkingen. Hij gaat ook niet op. Hitier heeft bij mijn we ten nooit een zelfgemaakte maas in een zelfgemaakte wet gebruikt om zichzelf voordeel te verschaffen. Toen hij zijn land tot een puinhoop had gemaakt pleegde hij zelfmoord. Lub bers zit dan met zijn miljoe nen in Florida." Brandt Corstius doelt in bovenstaande passage niet alleen op Lubbers zelf maar ook op Van Eekelen als nieuwe minister van Defen sie. Hij schrijft: „De enige juiste opmerking, ik moet het erkennen, kwam uit de mond van de minister-pre sident. Kok had bezwaar ge maakt tegen zijn keuze van de minister van Defensie omdat die in een vorige functie een paar miljard had laten wegsijpelen. Lubbers antwoordde ten eerste dat de minister door deze erva ring gelouterd was. Dat past in het stelsel van de Corrup tie-Partij waarbij mislukte partijleiders en staatssecre tarissen tot minister worden bevorderd, en de enige man die er iets van maakt de straat op wordt gegooid." De schrijver heeft zich met dat artikel de gram van de RVD op de hals gehaald. DEN HAAG (ANP) - Wil het openbaar vervoer in de toekomst het groeiende reizigersaanbod kunnen opvangen zonder de overheid zonder meer te laten opdraaien voor alle tekorten, dan is een nieuw financieringssysteem voor het openbaar vervoer nodig. Een belangrijk onderdeel van zo'n nieuw systeem zou moeten zijn dat de kosten van het openbaar ver voer meer worden toegerekend aan instellingen, be drijven of individuele personen die ervan profiteren. Ook zou het marktmechanisme een grotere rol moeten gaan spelen. Dat stelt de coödinatiecom- missie KNVTO/NS in een bro chure die tot doel heeft dit jaar een discussie te voeren over de toekomst van het openbaar vervoer. Bij de KNVTO zijn alle stads- en streekvervoers- bedrijven aangesloten, zodat de commissie het hele open baar vervoer bestrijkt. In de commissie zitten onder andere president- directeur drs. L. Ploeger van de Nederlandse Spoorwegen en voorzitter Ir. J. Ossewaarde van de KNVTO. Het openbaar vervoer kent naast het hoofdprodukt - het vervoer - een aantal 'neven- produkten', zoals minder mi lieuvervuiling, leefbaarheid in binnensteden, bereikbaarheid van bedrijven, winkels en in stellingen en de mobiliteit van mensen die geen auto kunnen of willen rijden, aldus de com missie. Waarom zouden we aan al die produkten niet een afzonderlijk prijskaartje han gen, zo vraagt zij zich af. De rekening wordt gepre senteerd aan degenen die be lang hebben bij die produkten. In veel gevallen blijft dat de rijksoverheid, maar als het gaat om bereikbaarheid kun nen dat ook bedrijven en in stellingen zijn. De rekening voor het vervoer van scholie ren zou naar het ministerie van Onderwijs kunnen gaan. Werkgevers zou men kunnen laten betalen voor de kosten van openbaar vervoer in de spitsuren. Het voordeel van deze ma nier van toerekenen van kos ten is dat degenen die belang hebben bij de nevenprodukten van het openbaar vervoer zelf kunnen afwegen of zij daar aan werkelijk behoefte heb ben, aldus de commissie. Win keliersorganisaties, bedrijven en gemeenten kunnen zich bij voorbeeld afvragen: betalen we mee aan het openbaar ver voer of lopen we liever het ri sico dat een deel van het pu bliek ons niet meer kan berei ken. Ook aan automobilisten kan een heffing worden opge legd als zij bijvoorbeeld de binnenstad in willen. Ook zij zullen zich dan afvragen wat het voordeligst voor hen is. De vervoersondernemingen moeten in het nieuwe systeem een exploitatie hebben waar bij kosten en inkomsten elkaar in evenwicht houden. Dat moet mogelijk zijn onder de voorwaarde dat de overheid bijvoorbeeld een basisvoorzie ning 'bestelt' of lagere tarie ven 'koopt'. De bedrijven moe ten er dan voor zorgen dat hun produktiviteit omhoog gaat, een prikkel tot efficiënt wer ken en kwaliteitsverbetering. De voorstellen van de com missie moeten een alternatief vormen voor de ideeën die op het ministerie van financiën bestaan om de bijdrage van het rijk aan het openbaar ver voer te verminderen, aldus een woordvoerder van de KNVTO. Die ideeën komen erop neer dat de tarieven omhoog moe ten met als gevolg minder rei zigers, waardoor ook het voor zieningenniveau - aantal diensten en lijnen - moet ver minderen. De commissie baseert zich met het nieuwe systeem op een rapport dat prof. dr. P. Ruys, wiskundig econoom aan de Katholieke Hogeschool Til burg, in opdracht van KNVTO en NS heeft gemaakt. AMSTERDAM (ANP) - Een aantal Bouterse-gezinde Suri- namers heeft vrijdagmiddag het kantoor in Amsterdam van André Haakmat, oud vice-premier van Suriname, bezet. Volgens de politie zouden er vijf mensen het kantoor zijn binnengedrongen van wie er in elk geval vier na enige tijd weer zijn weggegaan. In een verklaring aan het ANP zeggen de bezetters dat zij representanten zijn van Surinaamse organisaties in Nederland, gebundeld in het Anti-Interventie Comité, af deling Nederland. Met hun ac tie willen ze met klem protes teren tegen 'alle plannen die vanuit Nederland worden be raamd om het wettig gezag in Suriname omver te werpen'. Zij zeggen vaker te zullen op treden tegen de Surinaamse 'landverraders' in Nederland. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - Benzine is vandaag alweer drie cent duurder dan gisteren. Donderdag kwam er ai twee cent bij. Er wordt al gesproken van twee nieuwe drie-cent-stappen komende week. Lijkt dat alleen maar zo of rekenen de benzine maatschappijen inderdaad sneller als de prijs stijgt? „Geen sprake van", zegt een Shell-woord- voerder. „De stoelen van de OPEC-ministers in Ge- nève waren nog niet koud of er werd al een hogere benzineprijs aangekondigd", smaalt Konsumenten Kontakt. Sinds het ministerie van Economische Zaken in augustus 1982 de brandstofprijzen losliet, hanteren de oliemaatschappijen een op zichzelf handzame re kensom om de adviesprijzen voor de pomphouders vast te stellen. De marktwaarde van de benzine en de dollarkoers zijn daarin de belangrijkste elemen ten. Als die marktwaarde wordt beschouwd de note ring van het produkt in kwestie op de zogenaamde vrije markt. Daar wordt bijvoorbeeld de benzine verhandeld die een oliemaatschappij op een gegeven moment niet via haar eigen distributie kwijt kan. Maatschappijen die op dat ogenblik zelf te weinig raffineren, treden daar als kopers op. Deze markt wordt echter vooral bevolkt door de vrije handela ren die onder meer de witte pompen voorzien en voor eigen rekening speculeren. Op 7 augustus maakte Shell Nederland Verkoop maatschappij die rekensom als volgt: - notering superbenzine (per 1000 kg) $174 - dollarkoers 2,33 - prijs in guldens per 1000 kg 405,42 - prijs in guldens per 100 liter 30,41 - belastingen 75,14 - handelsmarges 20,95 - BTW 24,03 - totaal per 100 liter 150,53 - prijs per liter 1,5053 De adviesprijs is vervolgens bepaald op 1,49. Het gaat hier dan om de zogenaamde 'bediende prijs'. De werkelijke prijs aan de pomp kan daarvan afwij ken. Door plaatselijke concurrentie is die vaak la ger. Prijswijzigingen worden doorgaans het eerst door de marktleider (Shell) bekend gemaakt. De andere benzineverkopers volgen als een schaduw. Van voorafgaande overleg is, aldus de zegsman van Shell, echter geen sprake. Shell wijst de kritiek van de hand dat verlagin gen vertraagd en verhogingen bliksemsnel in de prijs worden verrekend. De zegsman wijst op gra fieken die de produktnoteringen en de adviesprijs over een langere periode weergeven. Daaruit blijkt dat zowel in een dalende als in een stijgende markt de adviesprijs na-ijlt. Drs. U. Bruseker van Konsumenten Kontakt heeft echter andere gegevens waaruit blijkt dat de plotselinge prijs val van olie dit vooijaar veel te laat in de pompprijs te merken was. De organisatie meent dat de oliemaatschappijen de afgelopen da gen wel erg alert op de OPEC-ontwikkeling hebben gereageerd. Ook het systeem op zichzelf bevalt deze consu mentenorganisatie niet. De markt voor olieproduk- ten is te 'dun' en te speculatief om daaraan een marktwaarde voor het totale aanbod, waarvan het gros immers rechtstreeks van de raffinaderij naar de pomp gaat, op te hangen. Beter ware het, aldus drs. Bruseker, voor de benzineprijs te kijken naar de noteringen van ruwe olie. J i/ V5 Niemand schijnt het in de ga ten te hebben, maar binnen kort wordt in dit land de nood toestand uitgeroepen. De regering wacht nog even, want er zit op dit moment maar één man in Den Haag. Alle ministers zijn met vakan tie, behalve Van Dijk, want die heeft nu eenmaal het bin nenland onder zich. Van Dijk is pas minister en die kan zo'n belangrijke beslissing nog niet nemen. Maar onder tussen wordt het alleen maar erger. De droogte stijgt ons naar de lippen.' In Drenthe is het al zo ver. De droogte slaat daar al toe. Bos sen zijn brandklaar, één luci fer is genoeg. Hunebedden vertonen scheuren. Nog even en de gigantische keien rollen via Zwolle in de richting van de Flevopolders. Kijk, iedereen is blij met de re delijke zomer die we hebben. We geven de struikjes en het gras 's avonds een lekkere plas water, slapen 's nachts slechts onder een laken en verzuchten: wat hebben we het toch goed. Misschien vindt u mij een droogkloot, maar ik kan niet zwijgen: ik voel nattigheid. Mensen gaan in de bioscoop kijken naar de golven van 'Op hoop van zegen' (die in het buitenland 'Bob Hope van Ze gen' zal heten) en zullen bij thuiskomst ontdekken dat de kraan leeg is. U bent gewaarschuwd. Laat ik proberen een beetje positief te eindigen. Als we in het week end allemaal een ijsblokje minder in de borrel of de fris drank doen, is er misschien nog hoop. MERIJN WINKELIERS, warenhuizen en andere detailhandelaren hebben in de eerste helft van dit jaar 1,4 procent meer omzet geboekt dan in de overeen komstige periode in 1985. Vooral de warenhuizen en de grote winkelketens deden goede zaken met een omzet stijging van 8,4 procent. Opti- ciëns, kledingzaken en drogis terijen draaiden het best. DE NEDERLANDSE lucht macht heeft geen problemen met de turbinebladen van de F-16-straaljager, meldt de Ko ninklijke Luchtmacht. In de Amerikaanse pers zijn berich ten verschenen dat de Ameri kaanse luchtmacht fouten aan die bladen in de F-15- en F-16- straaljagers geheim heeft ge houden. Door de fouten zou den een aantal ongelukken zijn gebeurd. Er is volgens de Nederlandse luchtmacht geen enkele reden voor een extra onderzoek. Nederland be schikt over 125 toestellen. In 1992 zal de leverantie van 213 toestellen zijn voltooid. STORK-WERKSPOOR DIE SEL gaat de bedrijven in Am sterdam en Zwolle reorganise ren. De activiteiten zullen in Zwolle worden geconcen treerd. Daardoor verdwijnen er in totaal 230 arbeidsplaat sen. Gedwongen ontslagen zullen volgens de directie niet te voorkomen zijn. De meeste ontslagen vallen in Amster dam, waar nu nog 600 mensen werken. Een deel van hen wordt naar Zwolle overge plaatst. f HET PvdA-Kamerlid Stan Poppe (62) verlaat het parle ment. Hij zegt het lidmaat schap van de Kamer niet te kunnen combineren met het waarnemend voorzitterschap van de partij. Poppe is vanaf 1972 lid van de PvdA-fractie geweest. Hij wordt opgevolgd door G. van Otterloo, voorzit ter van het gewest Den Haag. OUDERE WERKNEMERS in de verzorgende en dienstver lenende beroepen, kunnen via het leerlingwezen een oplei ding volgen. Staatssecretaris Ginjaar-Maas zal de stichting die de opleidingen verzorgt (OVDB) volgende week offi cieel meedelen dat er gestart kan worden. De OVDB ver keerde in grote onzekerheid over het al of niet doorgaan van de scholing, omdat het geld dat de Tweede Kamer er voor beschikbaar stelde niet kwam.

de Stem | 1986 | | pagina 3