UITBLAZEN Nieuwe president Colombia gooit roer om 'God zal de Soedan straffen' Britse vo ATV-geschil Abortus drie s geen strafbi I Winkeliers schraperig voor jong personeel even.i NIEUW PL Vliegende trekschuit enorme rava( Negeren zaterdag 9 augustus 1986 ACHTERGROND WEL VOORTZETTING VREDESPOLITIEK, MAAR GEEN GESPREK MET TERRORISTEN MINISTER BRINKMAN 1 P KAMERVRAGEN: 2E Stem comr DIENSTENBOND FNV: 'HET IS EEN BENDE IN DE DETAILHANDEL' VEERTIEN man tel ik. Zes man aan de twee lange lijnen die aan de neus van het lucht schip zijn bevestigd. Een man die, recht voor de cockpit lopend, de start operatie leidt en die een eigen, kortere üjn ter be schikking heeft zodat het net is of hij de blimp aan een touwtje heeft, zoals een kind op de ker mis een balonnetje, en nog een man of zeven rond de gondel die geleidelijk de ballastzakjes overboord zetten en in het gras werpen. Met z'n allen zeulen ze de blimp zijwaarts van de mast vandaan. Dan ineens zijn we los. Wat direct opvalt is dat je niets van tikkerigheid merkt. Geen gebonk over onzichtbare golven van lucht, net als met een vüegtuig. Vandaar dus dat er geen veiligheidsriemen aan de stoelen zitten. Aan de wand zitten asbakjes gemonteerd, maar niemand rookt dus laat ik het ook maar. Al sinds de ramp met de Hindenburg op Lake- hurst - 6 mei 1937 - wordt in luchtschepen geen waterstofgas meer gebruikt maar het zwaar dere doch onbrandbare helium. Om de vele toeschouwers op het dakterras van het luchtha vengebouw te gerieven maken we een lage overshootvlak voor ze langs. Ze zwaaien. Dan stij gen we weer snel naar zo'n 400 meter om Eindhoven te gaan bekijken. Het Evoluon, dat als een omgekeerd, hagelwit soep bord beneden ons ligt, vormt een gemakkelijk oriëntatiepunt. Het luchtschip is de trek schuit onder de luchtvaartui gen. Het onze vüegt zo'n 50 km/u, maar kan als het moet en de omstandigheden goed zijn 80 halen, roept piloot Ed die Christensen, met gemak het gebrom van de motoren over stemmend. Het moeten lange tochten geweest zijn die de pas sagiers van de Graf Zeppelin en de Hindenburg maakten, toen deze reusachtige luchtschepen van 200 meter lang in de jaren '30 een lijndienst op New York (Lakehurst) onderhielden. Daar stond tegenover dat ze zeer comfortabel reisden. De gondel van onze blimp is ingericht als een vliegtuigcabi ne, maar de inrichters van de grote luchtschepen lieten zich inspireren door de luxe lijn schepen van die dagen. De pas sagiersruimten hingen ook niet onder de zeppelin, maar waren opgenomen in de zilveren si gaar zelf, die vorm en stijfheid ontleende aan een lichtmetalen geraamte, waarin ook de afzon derlijke draaggascellen waren opgehangen. De blimp heeft geen geraamte, maar is een zo genaamd drukluchtschip dat z'n vorm houdt door de overdruk van het draaggas in het omhul sel, bestaande uit twee lagen synthetische rubber, versterkt met een polyesterlaag. De motoren hoeven de blimp niet in de lucht te hou den. Dat doet het helium. De motoren zijn er uitsluitend voor de voortstuwing en de bestu ring. Blimps kunnen zeer lang in de lucht blijven. Daarom bouwde Goodyear er in het verleden honderden voor de WIM KOCK Amerikaanse marine. In de tweede wereldoorlog begeleid den blimps konvooien, loerend op vijandelijke onderzeeboten. In de jaren '50 droegen blimps de apparatuur van het Ameri kaanse Early Warning System (vroegtijdige waarschuwing). Zo'n marine-blimp vestigde ooit het wereldduurrecord met een vlucht van 200 uur en 14 minuten, zonder bijtanken. Het PSV-stadion glijdt on der ons door. De grasmat ligt er donkergroen en vlekkeloos bij. Mijn medepassagiers zijn bijna allemaal Eindhovenaren en ze drukken hun neuzen te gen de grote ramen alsof ze de straatnaambordjes willen lezen. De een zoekt z'n kantoor, de ander zijn huis. Er vliegt een klein vüegtuig met een reclame- sleep voorbij. Als dat weer uit het zicht is en ik weer naar be neden kijk, zie ik nog steeds het PSV-stadion. Het begint me al lemaal wat te langzaam te gaan. 'Voor mij is de sensatie er wel af, denk ik blasé, even ver getend dat ik nog nooit een lan ding met een blirnp heb meege maakt. Goodyear hoort zijn blimps niet graag reclame-luchtsche pen noemen, al staat de firma naam groot op de zilveren flan ken. Ze dienen een meer verhe ven doel dan reclame. Ze wor den 'ten dienste van de ge meenschap kosteloos voor vele doeleinden ter beschikking ge steld, bijvoorbeeld voor tv-op- namen (twee weken geleden nog voor de BBC bij het ko- ninküjk huweüjk in Londen), milieubescherming, het waar nemen van verkeersopstoppin gen en wetenschappeüjk onder zoek', aldus de brochure. Met de meer dan 7000 op de flan ken aangebrachte lampjes kan de blimp zich manifesteren als een vüegende üchtkrant. We varen met een boogje om de verkeerstoren heen en kunnen de verkeersleiders daarbij recht in de ogen kijken. De laatste meters van de lan ding gaan behoorüjk steil en terwijl vlak boven de grond 50 km/u per uur weer heel wat sneller oogt dan daarnet boven de stad, lijkt het even of de bümp zijn gondel met ons en al in het gras wil boren. Maar dan trekt de piloot de sigaar weer horizontaal. Mannen hebben de lange landingsüjnen gegre pen en zetten zich schrap. An deren houden de gondel vast. Een nieuw groepje passagiers staat nieuwsgierig te wachten. We mogen niet allemaal te- geüjk uitstappen. Eerst een paar eruit, dan een paar nieuwe passagiers erin. Enzovoort. An ders is de blimp niet te houden. illlllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll]; Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen) Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957 Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18 30 tot 21 30 uur 076-236394/236911 RpnkrPlstiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 paginu VIRGILIO BARCO VARGAS, de 64-jarige winnaar van de presi dentsverkiezingen van mei in Colombia, trad donderdag aan als staatshoofd van een land dat al decennia lang gebukt gaat onder politiek geweld en schrijnende armoede. De als 'technocraat' om schreven opvolger van Beli- sario Betancourt heeft de strijd tegen armoede en werkloosheid tot de belang rijkste doelstelling van zijn vierjarig mandaat gemaakt. Daarnaast wil hij 'bijzon dere aandacht' besteden aan de door Betancourt op gang gebrachte vredespolitiek met de linkse guerrillastrij ders, maar hij wenst niet te praten met wat hij terroris ten noemt. De intentieverklaring van de nieuwe president lijkt weinig af te wijken van die van zijn voorganger. Even als Betancourt stelt Barco economische en sociale her vormingen in het vooruit zicht en belooft hij het land alles op alles te zetten om het uit de spiraal van geweld te halen. De accenten liggen evenwel anders. Betancourt maakte verzoening met de President Barco (rechts) met zijn voorganger Betancourt. - FOTO AP linkse verzetsbewegingen tot speerpunt van zijn beleid. Barco heeft echter laten blijken een dergelijke poli tiek niet te beschouwen als een goede aanpak van het geweld. Hij heeft beloofd de vredespolitiek voort te zet ten met de grootste guerril labeweging van Colombia, de FARC, die in 1984 een wa penstilstandsakkoord met de regering sloot en een legale politieke partij in het leven riep, de Patriottische Unie. Maar de nieuwe president heeft de deur voor 's lands fanatiekste verzetsbewe ging, de M-19, dichtgegooid. In een informeel gesprek met buitenlandse journalis ten liet Barco onlangs door schemeren hard te willen optreden tegen 'terroristi sche' organisaties zoals M- 19. Tijdens de campagne voor de presidentsverkiezingen was de 'mislukking van Be- tancourts verzoeningspoli tiek' het allesoverheersende thema. De populistische 'president van de vrede' kreeg alom de trieste balans van zijn bewind gepresen teerd. De heilloze bezetting van het paleis van justitie in Bogota door M-19, vorig jaar november, en de geweldda dige bestorming van het pa leis door het leger was voor veel Colombianen het schok kende bewijs dat Betancourt had gefaald. De stembusuit slag van mei loog er dan ook niet om. De presidentskandi daat van Betancourts Con servatieve Partij leed een forse nederlaag en de 'kleur loze technocraat' Barco van de Liberale Partij sleepte een overweldigende meer derheid in de wacht. Tegen het geweld lijkt even weinig te doen te zijn als tegen de vulkanische ac tiviteit in het land. Bijna da gelijks stromen berichten binnen over guerrilla-aan vallen. De jongste aanslagen deden zich donderdag voor in het plaatsje Nemocon bij Bogota. M-19 stelde zich ver antwoordelijk. De aanslagen kostten een politieman en drie militairen het leven. M- 19 zei de actie te hebben uit gevoerd om de nieuwe presi dent duidelijk te maken dat zonder een 'sociaal akkoord' vrede uitgesloten zal zijn. Er vallen niet alleen veel slachtoffers als gevolg van guerrillageweld, maar ook door geweld van de kant van het leger. In wat de 'vuile oorlog' van de militairen heet, zijn volgens een rap port van Amnesty Interna tional alleen al in de eerste helft van dit jaar 600 slacht offers onder burgers geval len. Deze maand verscheen eveneens een rapport van een speciale parlementaire commissie, die een onder zoek instelde naar de bestor ming van het paleis van jus titie door de veiligheidstroe pen. In dat rapport worden de militairen ervan beschul digd koelbloedig enkele rechters te hebben gedood. Tijdens deze dramatische gebeurtenis, waarbij meer dan honderd mensen om kwamen onder wie de presi dent van het Hooggerechts hof en tien andere leden, is geen enkele poging onderno men om de levens van de ge gijzelden te redden door middel van overleg met de M-19, aldus de commissie van onderzoek. Er is een bijna bovenmen selijke creativiteit nodig om de problemen van Colombia het hoofd te kunnen bieden. De tumultueuze regeerstijl van 'dichter-president' Be tancourt heeft in de eerste helft van zijn ambtstermijn bij de meeste mensen de in druk gewekt dat hij een krachtige kapitein was, zij het op een zwalkend schip van staat. Hij lijkt een teruggetrokk» man, zonder het charisma et het redenaarstalent van Bs! tancourt. Volgens ingewij. den is Barco serieus, oprecht bescheiden en pragmatisch maar niet bepaald een vech. ter. Veel waarnemers vrj. gen zich dan ook af of hij we de juiste man is op de juiste plaats. Daar komt nog bij dat hij, zelf miljonair, uiteet rijke familie stamt die haat vermogen heeft gemaakt in de olie-industrie, terwijl Be. tancourt een telg is uit arm boerengezin met dertien kinderen, hetgeen zijn popu. lariteit aanzienlijk vergroot, te. Barco loopt meer gevaat te worden beschouwd als eet belangenbehartiger van elite en niet van de armen voor wie hij zegt op te ko men. Aan de andere kant is mei er in het algemeen over eens dat Barco een bekwaam be stuurder is. Hij is onder an dere ambassadeur in Wash- ington geweest en minister van openbare werken en van landbouw. Toen de Colom. biaanse bevolking tijdens de verkiezingscampagne weril gevraagd wat zij van hem vonden, was het meest voor komende antwoord: „Hij is een slechte presidentskandi- daat, maar misschien is een goede president". Door Paul de Schipper HET GEBEURDE op het vliegveld van Juba. Er staan wat mensen te dringen bij een balie. Ze willen hun ticket. Onder hen een militair van ge regelde Soedanese leger. Het is een blanke, een Arabier. De macht van z'n uniform gebruikend werkt hij zich naar voren. Een zwarte Soedanees gaat niet opzij. Hij krijgt een duw. „It abit" bijt de Arabier de zwarte toe. 'It abid' is Ara bisch voor 'Jij slaaf...'. Er vallen klappen, het wordt een rel. De zwarte Soedanees delft, in elkaar geslagen, het onderspit. Zo is het altijd ge gaan in Zuid-Soedan. Tot ver in de twintigste eeuw was dit een jachtge bied voor de Arabische sla venhandelaars. In 1860 werd dwars door Soedan een lijn getrokken. Ten zuiden van die lijn mocht op slaven worden gejaagd, ten noorden ervan werden ze verkocht. Islam en slavernij horen voor de zwarte zuiderlingen bij elkaar. Aan de periode van slavernij hielden de zwarte Soedanezen een sterk gevoel van minderwaardig heid over en een afkeer voor alles wat Arabisch en Islam heet. Ze sympatiseerden met het christendom of bleven hun natuurgoden aanbidden en het woord 'abit', slaaf, is altijd een scheldwoord ge bleven. Een dertig jaar durende religieus getinte godsdienst oorlog tussen noord en zuid eindigt in 1972. Het resul taat: een half miljoen doden en een ontredderd land. Na een periode van opbouw volgt in 1983 een nieuw keer punt als de regering in Khartoem onder druk van de opkomende islam de mos lim wetgeving, de sharia in voert. In Bor een stad aan de Verscheurd, verjaagd, gedoemd. De 'killing fields' van Afrika liggen niet in Soweto maar in Zuid-Soedan. Een 'stille oorlog' tussen zwarte christenen en blanke Ara bieren. Stern-verslaggever Paul de Schipper sprak de afgelopen weken met geëvacueerde ontwikkelingswer kers, missionarissen en reizigers uit het gebied. Van daag het laatste deel van een serie van vier verhalen over Zuid-Soedan. Nijl komt het garnizoen in opstand. De legereenheid is door Khartoem aangewezen om Irak te gaan vechten te gen Iran. De in het garnizoen dominerende zuiderlingen vertikken dat. Tijdens de schietpartijen die volgen lig gen medewerkers van het Arnhemse Euroconsult drie dagen op de vloer van hun woningen. Via de Neder landse ambassade in Khar toem worden ze kort daarop geëvacueerd. Een met Ne derlands geld opgezet ont wikkelingsproject wordt stil gelegd. Er zullen er nog vele volgen, want Nederland is in Zuid-Soedan heel aktief, bo vendien is Soedan donorland nummer één bij het ministe rie van Ontwikkelingsa menwerking. De SPLA (Sudan People Liberation Army)begint rond Bor en verder naar het zuiden een guerrilla-oorlog en boekt snel resultaten. De SPLA eist afschaffing van de sharia en het aftreden van de burgerregering in Khartoem met daarvoor in de plaats een regering van nationale eenheid. Drie jaar later zijn grote delen van het zwarte zuiden in handen van de SPLA. Opnieuw is het land ontredderend. De dor pen raken ontvolkt. Overal zwerven groepen mensen rond, op weg naar de steden of naar nergens. Het is een volk zonder hoop. Opgejaagd sterven de mensen van hon ger en dorst omdat de oorlog een normaal leven onmoge lijk maakt. Zaaien en oog sten gaat niet, dus is er geen voedselvoorraad voor de droge tijd. De aanvoerroutes over de wfg, over de Nijl en door de lucht zijn afgesloten. Een voedselluchtbrug naar Juba, vanuit de Oegandese hoofdstad Entebbe, is stop gezet. In Juba en andere ste den stijgen de voedselprijzen pijlsnel. Er is gebrek aan de meest elementaire levensbe hoeften, maar is triest ge noeg geen tekort aan wa pens. Russisiche en Ameri kaanse machine-pistolen, granaten, landmijnen, munitie, afweergeschut en uniformen zijn ruim voor handen. Vorige week heeft de SPLA het vliegveld onder controle gekregen. Een Soe danees diplomaat bevestigt dat de SPLA met zwaar luchtdoelgschut het de met Nederlands ontwikkelings geld gefinancierde landings baan bestrijkt. Honderd regeringssolda ten sneuvelden afgelopen donderdag op de weg van Juba naar Yei toen ze in een hinderlaag liepen. Vrijwel het gehele zuiden staat on der invloed van de rebellen. Niettemin houdt de militair gouverneur van Juba en om geving John Shirello vol dat er 'no problems' zijn met de veiligheid. Ook de regering in Khartoem wil niet weten dat er in het zuiden een echte oorlog aan de gang is, maar Juba zit vol vluchtelingen en elk gezin heeft 'gasten' in de hut. In Brussel zijn al enkele vluchtelingen uit Juba gear riveerd. Ze vertrokken op de dag dat de SPLA de stad na derde. Hun verhaal: „Er is honger in Juba. De SPLA heeft sterk geschut. Ze zul len de stad nemen, maar we zijn bang, want de bommen werpers uit Libië zullen ko men, net als in Rumbek". Mogelijk gedwongen door het recente SPLA-offensief zijn de afgelopen week in Ethiopië toch vredesbespre kingen begonnen tussen SPLA-leider John Garang en president Sadeq al Mahdi van Soedan. „Er zit angst onder de mensen, een ontzettende angst. Het gaat niet alleen om lichamelijk lijden, maar vooral om psychisch lijden en dat is veel erger". Pater Alfons ter Beke is verbonden aan de in Roosendaal geves tigde Mill Hill Missionaris sen. Hij werkt sinds 1983 in Juba en is even op vakantie in Nederland. Hij wil terug maar kan niet omdat de si tuatie rond het vliegveld van Juba zo onzeker is. Hij praat over de uitzichtloze angst van de mensen die hem lief zijn geworden en spreekt van 'het grote lijden'. Ter Beke: „We hebben dit al eer der gezien in Afrika, maar steeds was er een licht puntje, maar hier in Zuid- Soedan gloort geen dag aan het eind van de tunnel. In de oorlog van 40-45 waren wee: met z'n allen van overtuigd dat er een eind aan zou men. Dat gaf hoop... in Zuid-Soedan is geen hoop Dat treft me iedere weer... de mensen voelen zich hopeloos Ter Beke, zijn collega' missionarissen, de ontwik' kelingswerkers van dt Noorse Kerken, van dt Britse hulporganisatie Ox- fam, van Sudan Aid, van heil Zweedse Save the Children Zij allen vragen zich waarom de wereld zwijgt erJ toeziet bij massale sterven .Zegt één hen: „Ik weet het, tien dode Zuid-Afrikanen dat is erg, maar waarom die aandacht voor Zuid- Afrika. Heeft dat te maken met economische belangen! Tegenover elke tien zwarten daar, sterven er hier duizend mensen en niemand doe! iets, niemand! Is een Soeda nees minder dan een Zuid- Afrikaan. Hoe is dat moge lijk. Je zou het willen uit schreeuwen: Waarom. Zuid-Soedan, het land vanl de aristrocratisch mooii; Dinka's, de Mundari's, hel land van zuster Victoria, hel land waar die vieze vogels met die kale nekken in de| lijken pikken. Waarom! „Alfons, het staat toch in dt: Bijbel zeggen ze dan teger me en ze leggen zich erbij I neer". Ter Beke citeert eer stuk uit een Engelse Bijbel vertaling, uit het boek Jesa- ja. „God will punish the Su dan", God zal de Soedar straffen, het land van dt zwarte man achter de rivie ren. Als de bloesem is geval len en de druiven rijpen, dai zal de vijand de Soedanezei vernietigen zoals wijnran ken snijdt. De lichamen vanl hun soldaten zullen ten prooi liggen voor de vogels en dt 7ATERPAG 9 augustus HOEK VAN HOLLAND (ANP)I Waar bloedbad. De ravage was ei Heyboer, algemeen passagiers veerboot Koningin Beatrix, schip in Hoek van Holland was ai Op de gezichten van passagier."1 leden was nog te lezen dat ze gesi de massale vechtpartij die Brits ters de afgelopen nacht op de del gevoerd. De bemanning verliet als ee: stelde zich op bij de douane op he gezelschap van de twaalf Engelse ren meegekomen, en Rotterdar aanwijzing van de bemanningsle tie ongeveer 25 personen aan die vertrekken voor verhoor werden 'Ze gooiden met alles wat los er blusapparaten, stalen pijpen, bie Gebi DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank ii us uitspraak in het vrijdag behandel >ond voor administratief personeel, rrucks BV in Eindhoven. De vakbond ligt met de bedrijfs 'ormgeving van de 36-urige werkwt verd overeengekomen onder druk var Een groot gedeelte van haar leden loen met een aantal minuten werkti. vijl de bond wil dat de vrije tijd in b lur opgenomen kan worden. lEN HAAG (ANP) - Minister van rinkman van WVC is van bew lening dat er geen strafbaar geer sit is gepleegd bij het aborte- stra: en van drie embryo's van een Di ijfiing in het Academisch toen iekenhuis in Leiden. een Hij antwoordde dit gisteren, heid lede namens zijn collega van gaar Justitie, op vragen van het raak veede-Kamerlid Leerling kind ■PF). haar Aan de zorgvuldigheidsei- mini n in de Wet afbreking zwan- eiser irschap werd voldaan. Alle van iogelijkheden voor deze baar iodsituatie tot een andere kan lossing te komen zijn goed antv. erwogen en de ingreep ge- wore urde in het eerste trimester schri Door Rinze Brandsma „VOOR VRIJE dagen als met Kerstmis, Pasen en Hemel- vaartdag, als iedereen gewoon vrij heeft, moet ik snipperen. Dan trekt mijn baas soms wel zes uur af van mijn rooster- vrije uren of snipperdagen. Dat moet zo, horen wij dan. Per week krijg ik 10 bruto niet, waar ik volgens een CAO-compensatiere- geling wel recht op heb. Geen zater dagmiddagtoeslag. Maar 40 rooster- vrije uren per jaar, terwijl dat er 57 moeten zijn. Als ik wil snipperen, dan kan dat nooit, en ik moet vrij nemen als ik dat niet wil. Afgezien nog van die vrije uren, wel 32 per maand, en die compensatie die ik niet krijg, verdien ik per maand 29 netto te weinig. Dat is nog minder dan het minimumloon. Ik zou in elk geval 831,86 moeten verdienen, ik krijg maar 802." Een relaas dat niet op zichzelf staat. Vooral jongeren, en dan weer met name vrouwen, zijn de dupe van stelselmatige onderbetaling. De CAO wordt in winkels slecht nage leefd, zelfs het minimumloon wordt veelvuldig ontdoken. „Het is een bende in de detailhan del", zegt zonder omwegen de Dien stenbond FNV. Die conclusie werd getrokken na een vakantie-actie te gen onderbetaling in de detailhan del, een bedrijfstak waarin 300.000 mensen werken. Die actie noemt de bond een succes. Een succes in de zin van reacties (500 telefoontjes via een 06-nummer, de actie beperkte zich tot de maand juni), want de rond 70 gevallen die verder uitgespit wor den zijn droevig genoeg voorbeelden van ouderwetse uitbuiting, spreek woordelijke 'kruideniersachtige' schraapzucht ten koste van het per soneel en structurele onderbetaling. Het bovenvermelde geval betreft een jonge verkoopster in een kleine Spar-supermarkt, ergens in het zui den van het land. Al een half jaar is ze, vergeefs, zelf bezig geweest om te krijgen waar ze recht op heeft. Maar de baas trekt zich er niets van aan en blijft haar én zes collegaatjes te kort doen. „Vooral in de kleinere winkels is sprake van ouderwetse arbeidsver houdingen, patriarchaal vaak. Tien gulden onder het minimumloon uit betalen en zaterdag een taart - bij een bakkerszaak - of een paar kar bonaden - bij een slagerij - mee en verder niet zeuren." Volgens Lodewijk de Waal, coör dinator arbeidsvoorwaardenbeleid van de Dienstenbond FNV (en lid van het bondsbestuur) zit het hem vooral in een mentaliteit van de werkgevers, de winkelbazen. „Vaak betreft het kleine, marginale bedrij ven. Die hebben de neiging, te be zuinigen op hun personeel. Ze den ken, dat ze zich dat wel kunnen per mitteren, maar hun leveranciers be talen ze wel normaal, om niet fail liet te worden verklaard." Uit een rapport van de Loontech- nische Dienst was bekend, dat 1,4% van de werknemers in de detailhan del gemiddeld 11% beneden het mini mumloon betaald worden. En die rapportage sloeg alleen nog op be drijven met meer dan 10 werkne mers. De Waal: „Terwijl onderbeta ling juist voorkomt in de kleinere winkels. Ons vermoeden dat het daar nog erger is, is nu bevestigd. Ook dat vooral jonge verkoopsters de dupe zijn: 60% van de opbellers is jonger dan 23 en 70% is vrouw." Er zijn grove staaltjes bij van uit buiting. Een drogist, die wel loon- strookjes met het minimumloon verstrekt en dat loon ook in het loonzakje doet, maar daar bij over handiging steevast 25 uit pakt om dat 'het zo wel dik genoeg betaald is'. Bewijs die onderbetaling maar eens, als je er geen getuige bij hebt. Of brutaalweg een maand geen loon uitbetalen onder het mom van: „Ik had de loonzakjes voor jullie klaar liggen, maar ze zijn gestolen, doe maar aangifte bij de politie." Lodewijk de Waal: „Het klinkt misschien hard, maar als zo'n win kelbaas het personeel niet kan beta len, dan is zijn bedrijf niet levens vatbaar. Soms moet zo'n man zelf hard werken en sappelen voor min der nog dan het minimumloon, maar hij mag zijn bedrijfsrisico niet afwentelen op zijn personeel." De vakbond is of gaat aan de slag met 70 van de 500 aangekaarte za ken: dat gaat van advies tot praten met de bazen of, uiterste actie, een proces tot loon vordering. Er zijn al succesjes binnengehaald. Een ander gróf voorbeeld van knijpen op het winkelpersoneel. Al weer geen incidenteel geval, maar een landelijke keten van 30 breiga renzaken. Een werkneemster in de Randstad, filiaalcheffin, niet eens meer piepjong: „Wij krijgen het mi nimumloon en daar overheen een percentage op de omzet. Op basis daarvan heb ik die baan aangeno men, want ik heb een kleine 200 reiskosten per maand. Die provisie werd ingaande juli ineens ingetrok ken, zogenaamd omdat het een slappe tijd is. Scheelt per maand ge middeld 300 bruto. Verder krijgen wij geen toeslag voor werken op de koopavonden, voor de zaterdagen geen compensatie in uren, geen ATV-dagen." Na ontvangst van de schraperige directiemissive kwamen zo'n 20 ge dupeerde collega's bij elkaar, overal uit het land, inclusief die van filia len uit Breda, Veghel en Roosen daal. „Die uit Limburg en het oosten konden niet, het was ze te ver, een aantal durfden niet omdat ze bang waren voor hun baantje." Besloten werd, de massale beknibbeling ge zamenlijk aan te pakken, met de vakbond aan de arm. „Het is leuk werk, daarom slik je een hoop, maar het was voor ons tot hier en niet verder." Een derde geval betreft een part timer met een oproepcontract, die wekelijks zo'n 15 uur in een Drentse supermarkt werkt. Vanaf oktober '84 worden hem vakantiegeld, vrije dagen, toeslagen en dergelijke ont houden. „Het gaat bij elkaar om 1700 bruto, ik kreeg het in de gaten na praten met vrienden en bekijken van de CAO. Mijn baas begint er igo Brandt Corstius, de Amsterdamsi 1st, heeft weer eens toegeslagen. Brr het opinieweekblad Haagse Post minist pier en lijkt daarmee een vervolg te sc imns in De Volkskrant, waar hij eerdt 'jding de Eichmann van deze tijd noerr Mag een columnist zo maar alles sc ijheid van meningsuiting en de vrijhei wilde dieren en in de zomer Grondwet vastgelegd en deze vrijheden zullen de vogeis zich er me: g°ed van de Nederlandse democrat» ■"-hteraf kan een beledigde partij imme ar de Raad voor de Journalistiek of c beten van geval tot geval uitmaken o de normen van fatsoen heeft overtreden Die normen worden door de rechtei is objectief gezien niet. De rechter zal ken dat hoge bomen veel wind plegen ^enschouw nemen dat een column, ee altje, een literaire formule in zich draa mg dat een column geen objectieve ar puur persoonlijke, dus subjectieve, uite Jjvoorbeeld Ruding een Eichmann is, rr Imnist dat zo vindt. Een columnist pre sn beeldspraken zijn onderwerp een bi Pjheid mag hem daarbij niet worden c de achtergrond van de vrijheid van men Bt immers niet met hem eens te zijn? I De grenzen worden door de rechter free manieren: de beledigde partij kan 2 lijke stappen nemen. In het eerste ge\ 6™ent om rechtzetting vragen, bij d( - Officier van Justitie, trachten de schr niet aan, zegt hij. Ik krijg het woon niet. De bond maakt er m werk van. Het zit erin, dat ik ui1 wraak nu aan de dijk gezet word Maar als je ziet om hoeveel het gaal; daar moet ik méénden voor wer ken." De actie krijgt een vervolg. Vol gens de bond is slechts het topje val een ijsberg boven water gekomen In het najaar volgt een actie toege spitst op arbeidstijden. In novembe: komen de thuiswerkers en oproep krachten met hun leed in de schijn werpers. Daar moeten ook CAO- voorstellen uit komen. Op uitbuiting van vakantiewer kers is niet speciaal gelet. „Al ken nen we daar ook wel krass' staaltjes van. Maar die spelen minder af in de detailhandel, mee' in de horeca en bij het bollenpellen. Veel gedupeerden durven niet klagen. Zij brengen de hele dag me' hun baas achter de toonbank door. zijn bang voor ruzies, brengen hel dus niet op dat te trotseren. De werkgevers, bij monde va» een woordvoerder van het KNO" (Koninklijk Nederlands Onderne-| mersverbond), zeggen dat het alle-| maal wel meevalt. Dat het in de de- tailhandel met de betaling bende zou zijn, is 'schromelijk over dreven'. Maar ontkennen van aan; gekaarte gevallen doet het KNO" niet. De Waal van de Dienstenbond' FNV: „Ze bagatelliseren het. Zeg gen hun leden dat die de wette" moeten uitvoeren, maar roepen te gelijk wel dat het minimumloon! veel te hoog is." [fs gevangenisstraf veroordeeld te krijc Maar het 'slachtoffer' zit in een moeiï Qt tot extra publiciteit en de belediging en 9aan leiden. Bovendien ka ter als een 'literaire vrijheid' worden 'meen belang groter is dan het person rken aans9annen van een proces kaï ^''ICI 2'»en daarbij in een glazen huis n=£06bedoelen we niet het besturen nstepehng van woorden, die een mer uit polemieken met tegenstanders -1 izj-,r^j0P maakt' ma9 niet te snel over nt r h Zl,n enkele redenen waarom 1 I r, iecan af heef1 gehouden orr Ben Brandt Cortius. P°sj,tie_van Lubbers is nu extra pred P' ^a" de Rijksvoorlichtingsdienst, H. v Innon 6 da' wordt onderzoc LP" worden ondernomen, als Lubd «rijgt Z80r Wel m°9eliik dat die Bra fc'2^(°°,k de w'is,e reactie zijn. B Kletterkundigen voor een literaire fn columns als Stoker en nu als bnft 9ehalte. aended^raaH,waarom ae eind- en hoo left laten h Haagse Post de colu Fonoenmt?an' De geachte dat columnisten! 'S publicatie waa'

de Stem | 1986 | | pagina 2