ül ^Lage energierekening van levensbelang voor tuinbouw' B, Braks verricht opening van eerste bedrijf D, DIST] Al vijfde deel van Madese 6Glazen Stad9 verkocht Tuinder B. van Huiten ziet wens in vervulling gaan ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1986 Energieprijs Veto Terughoudend Dé toekomst Modern Deportatie Florerend Amerwarmte lokt glastuinbouwers De Madese burgemeester J. van der Linde: „De toeloop groeit nu het eerste bedrijf in pro duktie komt. Er gaat een belangrijke wervende werking uit van het feit dat men nu hier in de praktijk de voordelen van dit project kan toet sen". - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP ►ij Made verrijst een Glazen Stad. Dik een jaar nadat het plan geboren werd is met de eerste teelt begonnen. Zo'n 290.000 kerststerren zijn gepot in de eerste kas die verrezen is in de Plukmadesepolder. De eerste kassen bestrijken een oppervlakte van zes hectare. Binnen afzienbare tijd zal er twintig hectare 'onder glas' zijn en dat is de eerste ferme aanzet tot de Madese Glazen Stad die in zijn eindvorm, in 1991, een oppervlakte moet beslaan van honderd hectare en dan een beeldbepalend element zal zijn in de nu nog grasgroene polder. Volgens gangbare normen in de tuinbouw zal het project dan direct werk bieden aan 300 tot 350 mensen. Indirect is er nog werkgelegenheid te verwachten voor 100 tot 125 mensen. In Made koestert men zich langzamerhand toch een beetje in de zekerheid dat nu de eerste schapen over de dam zijn er zeker meer zullen volgen. Door Kees den Exter Opnieuw hebben drie bedrijven besloten tot aankoop van in totaal 6,5 hectare grond in het glastuinbouwproject Pluk madesepolder. Mét de twee reeds geves tigde bedrijven die reeds in aanbouw respectievelijk produktie zijn is nu, ruim een jaar na het opstarten van het pro ject, een areaal van twintig hectare ver kocht, het vijfde deel van de 'Glazen Stad' die tussen Made en Geertruiden- berg moet verrijzen en die in zijn eind vorm honderd hectare gaat beslaan. De drie nieuwe bedrijven hebben zich toe gelegd op de groenteteelt en komen "ver uit het land vandaan". Namen kan Mades burge meester J. van der Linde op dit moment nog niet noemen: „Zij zijn nog bezig met het af stoten van hun huidige bedrijven en het uit lekken van namen zou in dat verband hun on derhandelingspositie kunnen schaden". Met nog twaalf andere bedrijven zijn se rieuze onderhandelingen over verhuizing naar Made gaande. De heer Van der Linde: „En dan zitten we echt in de sfeer van offertes. Niet meegeteld zijn bedrijven die belangstel ling hebben getoond, want dat aantal is veel De bouw van kassen in de Plukrnadese polder vorder gestaag. groter. De toeloop groeit nu het eerste bedrijf in produktie komt. Er gaat een belangrijke wervende werking uit van het feit dat men nu hier in de praktijk de voordelen van dit pro ject kan toetsen". Het Madese glastuinbouwproject is vooral gestoeld op de lage energieprijs, gevolg van het feit dat voor het kweken van groente, planten en bloemen in de Plukmadesepolder gebruik gemaakt gaat worden van restwarmte van de nabijgelegen Amercentrale. „Amer warmte" is dan ook een gevleugeld woord ge worden in het Madese gemeentehuis en op de PNEM-centrale in Geertruidenberg. De heer Van der Linde: „Oók nu de gas- prijs dalend is kunnen wij de tuinders een energieprijs bieden die 22 procent onder het gasniveau ligt. Wij dalen mee. Immers, de lage rentestand en dollarkoers verlichten de last van de investeringen én met de lage gasprijs dalen ook de produktiekosten van de PNEM- centrale en daarmee de prijs van de afval warmte. Bovendien mag je niet verwachten dat de gasprijs zal blijven dalen". In de inmiddels gereed gekomen kas van 2,6 hectare is Agro Kuituur Made BV onlangs begonnen met het oppotten van 290.000 kerststerren. Die zullen zich in eerste instantie nog koesteren in zonnewarmte en de warmte van een noodvoorziening. Maar vanaf half augustus zal dit bedrijf 'gestookt' worden op Amerwarmte door middel van een dan gereed gekomen aftakking van de 'Bredase' stadsver- warmingspijpen. Half augustus komt ook de tweede kas, van het chrysantenstekbedrijf Fi des in produktie. Fides heeft een eerste fase van drie hectare vrijwel gerealiseerd. Het is de eerste aanzet van een kassencomplex dat in 1991 moet zijn uitgegroeid tot tien hectare. Ook beleidsmatig heeft het Madese tuin- bouwproject aardige successen geboekt. Per 1 juli is de tuindersvakbond van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond (NCB) toege treden tot de Stuurgroep Glastuinbouw Ma de, het coördinerend lichaam van het project. In de stuurgroep hebben zitting de gemeente Made, de veiling in Breda, waterschap De Ham en projectontwikkelaar Stichting Bevor dering Tuinbouwbelangen (SBT) en de - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP PNEM. Met de toetreding van de Tuinders vakbond van de NCB is voor de heer Van der Linde het tegendeel bewezen van de stelling van minister G. Braks van Landbouw dat het bedrijsleven de komst van het Madese tuin- bouwproject, of liever gezegd uitbreiding van het glastuinbouwareaal niet zou zien zitten. Op grond van die stelling heeft de minister in ieder geval zijn veto uitgesproken over een zogenaamde Terugploegsubsidie van ander half miljoen voor het Madese project, een veto dat volgde op een kamerbreed gesteunde mo tie in het parlement waarin vóór de subsidie werd gestemd. De heer Van der Linde: „Het bedrijfsleven wijst ons project niet af. Inte gendeel. De Bredase veiling, tóch een belang rijke exponent van het bedrijfsleven, heeft van meet af aan zitting in onze stuurgroep en nu is de NCB gevolgd. Dat zegt toch iets. De minis ter denkt dat wij hier aan areaalvergroting doen. Maar vrijwel alle bedrijven waarmee wij onderhandelen of rond zijn moeten elders wij ken, bijvoorbeeld voor stadsuitbreiding". „ERGENS diep in de herfst" zal het glastuinbouwproject in de Plukmadesepolder, tussen Made en Geertruidenberg, officieel worden geopend. Zeer onlangs heeft minister G. Braks van Lan- bouw het Madese gemeentebe stuur toegezegd die opening te willen verrichten. Braks 'opent' dan het totale project én het eer ste bedrijf dat zich er vestigde, Agro Kuituur BV. Tijdstip en programma van het openings feest moeten nog worden vastge steld. Bij de provincie is, na vooroverleg, een sub sidie aangevraagd uit een pot die bedoeld is om het sociaal-economisch beleid van de pro vincie impulsen te geven. De heer Van der Linde: „We hebben goede hoop op een be drag van drie tot vier ton. Wellicht wil de pro vincie, die vierkant achter onze aanvraag voor een terugploegsubsidie stond, nu uit eigen portemonnee ter compensatie geld in ons pro ject steken. Komt ook dat geld niet, dan is er nog geen man overboord. We hebben steeds gezegd dat dit project niet afhankelijk mocht zijn van subsidies van hogere overheden en de praktijk wijst tot op dit moment nog steeds uit dat dat kan, hoewel het veel moeite kost". Het Madese gemeentebestuur past onder tussen wel goed op de eigen portemonnee. Of zoals de heer Van der Linde het zegt: „In de voorfinanciering zijn wij uiterst terughou dend. Met wegen, nutsleidingen en andere in frastructurele voorzieningen gaan we geen streep verder dan strikt noodzakelijk is. Pas als er zekerheid is over de komst van een nieuw bedrijf gaan we verder met de voorzie ningen". Illustratief in dat verband is de wijze waarop direct na de bouwvakvakantie werk wordt gemaakt van de reconstructie van de Plukmadeseweg. Dat is de belangrijkste ont- sluitingsweg van het project, maar die heeft momenteel nog slechts het formaat van een ruilverkavelingsweg. De aanpassing bestaat uit het aanbrengen van vier zogenaamde wis selplaatsen, wegverbredingen waarop (vracht- jauto's elkaar kunnen tegenkomen zonder ge bruik te hoeven maken van de berm. Van der Linde: „Het kan best zijn dat we volgend jaar spijt hebben dat we de hele weg niet ineens hebben laten verbreden. Maar dat soort spijt is beter dan spijt over de investering in een verbrede weg waaraan zich alsmaar geen be drijven willen vestigen". Volgens de heer Van der Linde hebben zich bij de grondverwerving nog geen onneembare obstakels gemanifesteerd: „Dat is en blijft na tuurlijk altijd een kwestie van passen en me ten. Maar gezien de prijzen én de vervangende grond die geboden kunnen worden hebben zich nu nog geen omoplosbare problemen voorgedaan. Wij blijven overigens onverkort op het standpunt staan dat er ten behoeve van de glatuinbouw niet onteigend mag worden. De Stichting Bevordering Tuinbouwbelangen koopt de grond van de eigenaren en verkoopt vervolgens aan belangstellende tuinders. Uit de marge wordt een bedrag van 5 tot 6 gulden gedeponeerd bij de notaris en daaruit worden de infrastructurele voorzieningen betaald". Door Kees den Exter „Mensen zeggen dat we het eerst maar eens moeten bewijzen. Dat is voor mij nou net de uitdaging. De rompslomp neem ik graag op de koop toe". Samen met de Stichting Bevordering Tuin bouwbelangen (SBT) en zijn broer exploiteert de heer B. van Huiten het eerste bedrijf in het Madese glastuinbouwproject: Agro Kuituur Made BV. Onder 24.000 vierkante meter glas staan sinds kort 290.000 kerststerren. SBT, de stichting die fungeert als project ontwikkelaar in de Plukmadesepolder, zocht voor het 'modelbedrijf mede-exploitanten en vond die in de personen van de gebroeders Van Huiten. Voor onze gesprekspartner was dit dé kans op vervulling van een lang gekoes terde wens: als zelfstandig ondernemer wer ken in de tuinbouw. De heer Van Huiten: „Na de Hogere Tuin bouwschool in Den Bosch en een jaartje on derzoek heb ik als bedrijfsleider in loondienst gewerkt. Maar ik heb altijd in mijn achter hoofd gehouden dat ik ooit nog eens als zelf standige aan de slag wilde. In de tuinbouw gaat het vaak nog om gezinsbedrijven. Gezien mijn leeftijd wil ik niet meer in een oude ver sleten tuinderij stappen om daar dan het startvermogen voor een modern bedrijf te ver garen. Maar wil je op mijn leeftijd met een modern bedrijf beginnen, dan zul je met ande ren in zee moeten. We hebben nu een mana- gementsteam en daarin neem ik de organisa torische en kweektechnische aspecten voor mijn rekening. Begin dit jaar wist ik bij wijze van spreken nog niet eens waar Made lag, nu heb ik hier mijn bedrijf. Inderdaad, je kunt wel zeggen dat het erg snel gegaan is". Naast het verlangen naar zelfstandigheid vormden andere aspecten de aanleiding om uitgerekend in Made, in een gloednieuw pro ject terecht te komen: „Op de langere termijn is Amerwarmte gewoon dé toekomst. Een zo laag mogelijke energierekening is een levens voorwaarde voor de tuinbouw. Bij mijn laat ste baas stookten we, op experimentele basis en met overheidssubsidie, snoeihout. De animo nam wat af, omdat de energieprijzen Tuinder B. van Huiten: We krijgen hier een prima infrastructuur, grote kavels en omdat er alleen glastuinbouw komt, zullen we hier niet te maken krijgen met tegenstrijdige belangen. Dat bevordert het sociale klimaat, een niet onbe langrijke factor voor de tuinbouw". - FOTO MARCEL BEKKEN momenteel een dalende lijn vertonen. Toch zag ik dat experiment helemaal zitten. Snoei hout zal er altijd blijven. Op termijn zullen de energieprijzen hoe dan ook weer stijgen. Daarom geloof ik ook heilig in het project Plukmadesepolder". Ander belangrijk facet bij het snelle besluit van de heer Van Huiten was dat de Plukma desepolder in zijn geheel zal worden ingericht voor de glastuinbouw: „We krijgen hier een prima infrastructuur, grote kavels en omdat er alleen glastuinbouw komt, zullen we hier niet te maken krijgen met tegenstrijdige belangen. Bij Agro Kuituur worden 290.000 kerststerren in de kas geplant. Dat bevordert het sociale klimaat, een niet onbelangrijke factor voor de tuinbouw". Het spreekt Van Huiten ook aan dat hij aan de slag kan in een kas die gebouwd en in gericht is volgens de mondernste inzichten en voorzien is van de laatste snufjes: „Die voor waarde heb ik me altijd gesteld bij het stich ten van een zelfstandig bedrijf'. De ruiten in de kas van Agro Kuituur Made BV hebben een breedte van 112 centi meter en de spanten staan liefst 4,5 meter uit elkaar. Daardoor is een maximale benutting van het zonlicht gegarandeerd. De heer Van Huiten: „Breder kun je de ruiten en de span ten niet maken. Het einde is bereikt. Je moet bijvoorbeeld voldoende stevigte hebben om verwarmingsbuizen en regenleidingen te kun nen bevestigen". Voor de verwarming van de kas zorgt liefst 30 kilometer driehoeksbuis. Die heeft, reke ning houdend ook met de hoeveelheid warm water die er doorheen stroomt, een groter uit stralend oppervlak dan een ronde buis. Bin- - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP nenkort komt daar nog eens, net boven de grond, 48 kilometer slang bij. Dat alles moet zorgen dat in de kas de temperatuur 28 tot 30 graden hoger kan zijn dan de buitentempera tuur. Agro Kuituur Made BV specialiseert zich in potplanten. Volgens de heer Van Huiten is het geen bezwaar dat planten alleen in het Westland geveild kunnen worden: ,,'s Mor gens om zes uur ben je net zo snel van Made in Naaldwijk als van Monster in Naaldwijk. En in het ene geval praat je over 15 kilometer, in het andere over 70 kilometer". Het is u wellicht gevallen dat hunker naar trac ties. We hebben er weinig we schuwen ze, maar ik wil m wel eens een noviteit aanprijs als traditie voor morgen, meen dat hiertoe ook de M( thode-Doosje voor in aann* king komt. Het gaat hier om# terne ballingschap, t groepscommandant Doos jeugdige toeristische raddraj ers uit Zeewsch-Vlaanderen 4 porteerde. Hij zette de opro? lingen van wie er elf uit Br: bant en Limburg afkomstig ren, op de pont naar Vlis gen. Onmiddellijk werd fantoom van Koppejan uit kast gehaald, die in de roerig zestiger jaren Vietnam-betogei in Amsterdam in vrachtauto liet laden voor een rit na verre buitenwijken, waar zonder kompas en stuurto werden losgelaten. Koppejt was fout, maar Doosje kwelt: ieder geval geen vredesengels Koppejan is met genera Westmoreland de geschieden ingegaan. Zijn naam is vent ven met Da Nang en de Tet-t fensieven. Groepscommandt Doosje echter behoort bij emballage van een geslaaf toeristenseizoen. Moge Doos aldus traditie worden. „Ik be verpakt", zal de gedeporteeri straatschender zeggen als Br# kens aan den einder verdwijnt •ZATERDAG 9 AUGU Tijdens een excursie naarbi eiland Terschelling bleek or daar de Methode-Doosje worden toegepast. Al jarc Commissaris Blikslagter aldu geboren te Landerum, niet vt van Formerum, zou de not! broer kunnen zijn van de It roemde concierge uit Bordt wijks 'Bint': ook hij kijkt dor een bril van bloed. Wel pretoogjes, want Blikslagter een rondborstige vrolijl eilandbewoner. Hij toont me: vangst van de dag: elf raddrai ers, die met de rechterarm rni dels een handboei aan dikke retourleiding van de ct trale verwarming langs het p fond zijn geklonken. „We b ben hier geen cellentekoi zegt commissaris Blikslag! „Kijk die koppies nu eens c moedig hangen. Dit gif! kertje hier heeft een vrouwtje, dat niet snel van zijn brompad sprong uit scholen voor vuile vieze rotte teef. Het wijfje, net op haar mondje gevallen, ri vanuit de zachte berm, dati moeder en toen was hij in rood waas teruggereden, wilde met haar op de vuist, gaat met de boot van vijf u naar Harlingen." We lopen langs de sombt galerij. Blikslagter: „Deze! reboer heeft in een bios zijn nen op de rugleuning van voorzitter laten rusten. Biji daarna ontstane twist is non-agressor zes tanden bij geraakt. Dit Rambootje is als een lammetje. Ach, ze nen het allemaal niet zo Goeie jongens." Commissaris Blikslag (mijn opa vocht op Atjeh, ik ben een voorstander mild optreden) staat stil l langste der elf geketenden. rechterhand van de verzegd arm hangt juist boven en te den het hoofd, als een B slachtige Hitlergroet. De ste staat bijkans op de tenen heeft de arm gestrekt, zoals f doelwachter die een bal over lat heeft getipt. De gelaat drukking der raddraaiers droevig-penitent. „Neen", zegt commissi Blikslagter, „van deportatie op de Waddeneilanden sprake. Met zachte aands praten we deze jongens dep op. Zij doen aan zelfverk® ballingschap. Wij zien ote graag als Hermandad in vt tijdskleding. Informeel, t doeltreffend." Hij spreeki langste gekluisterde toe: „B Het antwoord, gesmot „Dank u commissaris Bliksl ter." Blikslagter: „Hoorde daar iemand klerelijer zegg' De kortste, nog met een sp van verzet: „Nee commis'- Niemand heeft hier kietel gezegd en ook het woord kif zak is niet gevallen." omt E Triton Line, die dt bevaart met het m/s Pose Dat belooft wat. De oudf vertrouwden op hun zeeg Triton en Poseidon als ze sop kozen. Komt dit duo pas in noordelijker vaarw Een handige Hagenees dat het Duits/Scandinavi voorbeeld - tochtjes door internationale wateren, w passagiers belastingvrij ir kunnen doen - navolging op het traject Vlissingen-j En hij overtuigde een red reisorganisator. De Duits See Touristik en het Zeeu reisbureau Van Fraassen/ International stelden een een organisatie beschikba vormden de Triton Line. Ze zagen brood in deze markt', al maakten ze nie flitsende start. Belgische c lagen dwars, en een golf v publiciteit hield vervolger Belgen van boord. Maar Adri van Fraassen geloofi de nieuwe onderneming, i najaar zou See Touristik e groter schip inzetten op d lijn. Het Wapen van Ham plaats van de Poseidon. E minder, maar twee keer zc passagiers. Met de hulp v; zeegoden en als Van Fraa maar genoeg kooplustige en serveersters met zeebei te vinden, dan lukt het we Door Jan Jat Handen op de rug, verschillig kijken ze t giers langs, maar de in Zeebrugge zijn zie woordelijke positie b is het m/s Poseidon de Vlaamse haven en letten geblazen, voor Zo gevoelig ligt het i nige gazet bloklette kwestie van de tax-fre boord. Hollanders koi derd passeren, de Bel liet landgenoten bels len. Nu is er amper nog boord, zodat het vierta heeft. Niet een tas gaat ziet u wel meneer. Het zo'n vaart niet. Weet u een vooraanstaande gast weest, die daar last mee denken wij. En die heeft heleboel heibel over ger controles hier vallen bes een. De pers heeft het ot schien spreekt daarom ui wantrouwen dan uit hun Toch denkt ook Van 1 ellende met de douane n is. „De EG-richtlijnen «genlijk geen probleme Hij gaat de Belgische ma ken, vervroegt de afvaa brugge, ziet met spannin een groter schip tegemoet sers en de Denen in het n dat kunnen wij hier ook" Hij had het zelf kunnei stom he, dat je niet op maar die eer moet ik to anders laten." Hagenees pensioneerd medewerker

de Stem | 1986 | | pagina 20