Een wandeling door Overslag een klein dorpje, maar gaaf ntegeld rig De rneuzen GINA ZEELAND 3 AF nisnM VAN ZEELAND Nieuw-V ossemeer erft van Canadese militair Aardenburg Cadzand-Bad Oostburg Sluis Terneuzen Zaamslag Kerkhof FOTO'S: C0RJ. DE BOER Toiletten ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1986 et evenement werd gister, nd klokslag 20 uur door ouder A. Doorduyn ge. nd. Hij prees het initiatie! de ondernemers in de uwstraat, die, zoals hij het "rukte, geen verlengstukje de Noordstraat is, wat met organisatie van de nacht- rkt wordt bewezen, oorduyn voorzag voor de komst met de op stapel ande plannen in de omge- g van de Arsenaalstraat dere uitbreiding van de ogelijkheden. De binnenstad n Terneuzen kent dit week- d volop activiteiten, want ndaag vindt het Dijkstraat- st plaats. ggevers uzen willen de Stichting De n raadsvoorstel tot afwijzing ollege onder meer op de 'tal ken' voor maatschappelijke an mening is dat die be- taande instellingen over meer eskundigheid en ervaring be- chikken. B en W denken eer- er aan een uitbreiding van bestaande subsidierelaties' m redenen van doelmatig- eid en om versnippering te en te gaan. T6 PAGINA ZEELAND 4 Van een onzer verslaggevers NIEUW-VOSSEMEER - De gemeente Nieuw-Vossemeer heeft duizend Canadese dol lars geërfd van de Canadese majoor George Henry Burke. Dat meldde burgemeester Bram Rijstenbil. Hij heeft gis teren dit bericht uit Canada ontvangen. Majoor Burke heeft in 1944 Nieuw-Vossemeer bevrijd. Sindsdsien is er altijd contact geweest tussen het gemente- bestuur en de majoor. „Met jaarwisselingen, feestdagen en dergelijke stuurden we altijd kaarten", weet burgemeester Rijstenbil, die daar aan toe voegt dat de Canadees jaar lijks bij de wedstrijden met koninginnedag de 'majoor Burke-prijs' schonk. Plaatselijk nieuws Commissie - De Aardenburgse raadscommissie voor ruimte lijke ordening, financiën en onderwijs komt dinsdag bij een in het gemeentehuis. Naast het dorpsplan St. Kruis wordt ook de planningslijsten nieuwbouw, verbouw en ver betering 1987 tot en met 1991 behandeld. Dia - De WV Cadzand houdt zondag een dia-uurtje in de sporthal aan de Noordelijk te Cadzand-Bad, aanvang 19.30 uur. Er worden platen van de omgeving getoond. ts ge r- en il- e- iet nd en n, ro- lO- rk ar »e- >at or- 3. oor ts- n- ïw, 'an ing Bridge - De Oostburgse Brid- gesociëteit speelde haar elfde wedstrijd voor het clubkam pioenschap. De heren Simpe- laer en Hagenaars wonnen, zilver was er voor het duo Vis- ser-Ramondt en de derde plaats was voor De Vuijst- Theunis. Heldenfonds - De dames Janny Moens-Flipse en Ja- nigje Luteijn-Schalk, beiden» uit Sluis, krijgen dinsdag 12 augustus van burgemeester J Asselbergs, namens de stich ting Carnegie Heldenfonds, getuigschriften. De twee vrou wen hebben 19 juni vorig jaar het leven gered van mevrouw A. Bron, eveneens uit Sluis Bron was die dag in het ka naal Sluis-Brugge gevallen. De uitreiking vindt om ll-W uur plaats in de burgemees terskamer. Wandelen - Wandelsportvere niging Zeldenrust te Terneu zen houdt vandaag een recrea- tiewandeltocht. De start is vanaf camping De Braakman tussen Hoek en Biervliet, tus sen 13 en 14 uur. Men kan in schrijven voor de afstanden vijf en tien kilometer. Kaarting - In café d'Ouive Smisse in de Zandstraat is et vandaag een kaarting, bieder zonder roem. Deelnemer» kunnen zich om 14.00 uur W', schrijven en de kaarting be gint om 14.30 uur. Deze boerderij staat in het hart van Belgisch Overslag. Het voormalig gemeentehuis van Nederlands Overslag. Door George Sponselee OVERSLAG - Overslag, een van Zeeuwsch-Vlaanderens kleinste dorpen, maar misschien wel het mooiste, het gaaf ste. We willen in deze nadagen van de va kantie samen met u een wandeling - kuie ren, niet hollen dan missen we tal van de tails - door het internationale dorpje ma ken. De weg erheen, vanaf Zuiddorpe, feite lijk de enige over Nederlands grondgebied om er te geraken, is al een belevenis op zich, vooral om het omringende landschap. We beginnen bij het bord 'Welkom in Overslag' -we denken dat het eigenlijk 'op Overslag' moet zijn - op de hoek Dorpsstraat-Kadedijk. We staan nog net op, ,,'t Ol- lans". Direct aan het begin van de Kadedijk zien we twee grenspalen: een mo derne (nummer 297) ge plaatst in 1843 en iets dieper de kant in een zogenaamde Oostenrijkse grenspaal. De naam spreekt voor zich: aan de ene zijde zien we de Oos tenrijkse adelaar met als on derschrift Oostenrijk. De andere zijde draagt de Staatse leeuw met als onder schrift 'Hare Hoog Mogende'. Deze grenspalen - elders zien we er nog drie staan en één liggen - zijn geplaatst in mei of juni van het jaar 1770 (med. P. Stuy te Terneuzen). De zuidelijke Nederlanden behoorden toen tot het kei zerrijk Oostenrijk. Voordien behoorden zowel de noorde lijke als de zuidelijke Neder landen toe aan Spanje. Door de Tachtigjarige oorlog raakten de noordelijke Ne derlanden daarvan los en zelfstandig. Voorbij de grenspalen zijn we in België. Het weggetje ligt in een kleinschalig en knotwilgenrijk gebiedje. Aan het eind van de Kade- dijk gaan we rechtsaf de straat op die Overslag heet, hetgeen evenwel nergens te lezen is. Bij de kerk gaan we door de ingang aan het par- Het wapen van Overslag. keerterrein het kerkhof op. Links en rechts van de hoofdingang zien we enkele priestergraven. We gaan he lemaal links naar de muur aan de Overslag, in de nissen van de hekpalen zijn de Ze ven Weeën of Droevige Ge heimen van Maria vereeu wigd. Een grijsstenen plaat aan de eerste paal laat zich niet verder ontcijferen dan tot Overslag 1927 en nog en kele losse woorden. De kerk dateert uit 1711- 1712. Overslag als parochie is evenwel veel ouder, ook het kerkhof. De kerk valt geheel onder het bisdom Gent, maar dient tevens als paro chiekerk van het Neder landse bevolkingsdeel (ca. 130 van de totale bevolking van 780 personen). De pastoor, een uit Ouden bosch afkomstige Cister- cieiiser 'pater van de Vlaamse abdij Bornhem, heeft wel jurisdictie voor het Nederlandse deel. Hij mag alle priesterarbeid verrich ten in het stukje Overslag dat deel uitmaakt van het bisdom Breda, maar dat als parochie als zondanig niet bestaat. Het is helaas niet meer mogelijk om de kerken de gehele dag open te laten. Wie geïnteresseerd is in het interieur mogen we aanra den een van de diensten bij te wonen. Er zijn elk week einde drie missen. Ook in dat opzicht wijkt Overslag af van veel andere parochies in Zeeuwsch-Vlaanderen. De diensten zijn: zaterdag 19.00 uur; zondag 8.00 en 10.00 uur. Achter de kerk zien we een kruisweg - onderaan, achter die tralies, stelt dat de hel voor? - en helemaal in de hoek staat een Lourdesgrot uit 1915. Een steen van de echte Lourdesgrot in Frank- Een natuurlijke, volstrekt vorstvrije 'provisiekast' in (of moet het zijn 'op') Belgisch Overslag Een souvenir uit Gour des. rijk zien we ingemetseld aan de rechtervoorkant en aan het hek hangen enkele mar meren plaatjes met een dankwoord voor verkregen gunsten. We lopen onder de mooie rode beuken door tot hele maal aan de straat en zien Zo staan er meer in de streek van Overslag. daar iets wat ten onzent bij nagenoeg geen enkele kerk meer aanwezig is: twee toi letten. In het verleden had men bij veel, zo niet bij alle kerken een sanitaire gele genheid. In Vlaanderen is daar nog wel het een en an der van bewaard, maar in Nederland nauwelijks nog iets. Een zinvol gemak na tuurlijk voor de kerkbezoe kers die komend vanuit de omringende polders soms al meer dan een uur te voet on derweg waren. De Over- slagse gemakken zijn ge plaatst in september 1901 en betaald door het gemeente bestuur van Waehtebeke. We wandelen terug naar het paadje tussen de conife ren en komen op de School straat uit, recht tegenover de pastorie (1860). We gaan links en zien op nummer 7 de oude gemeentelijke jongens school, blijkens een in de ge vel aangebrachte steen op gericht in MDCCCLXII (1862). We gaan het paadje voor nummer 7 in en we houden twee keer rechts aan. We wandelen om de tuin van de pastorie en aan- horige gebouwen, door een stukje landelijk Vlaanderen. Hier zien we, en ook ver derop komen we dat tegen, regelmatig heggen be staande uit hulst. In het grensgebied is dat een nor maal verschijnsel, daarbui ten is het zeer zeldzaam. We komen terug op de kinder kopjes van de Schoolstraat recht tegenover een boerde rij in Vlaamse bouwstijl: de overstekende dakranden in de lengterichting van de schuur. De zijmuren van het woonhuis zijn 'gerotst'. We houden links aan, pas seren het wel erg grote par keerterrein, tot aan de voor rangkruising. Linksaf. Let hier op de bovenlichten en andere versiering aan de woningen, waaronder heili genbeeldjes, en op de hard stenen stoepranden. Dat moeten oude zijn. De naam van de staminee op de hoek is wat eigentijdser. Even verderop gaan we rechtsaf richting Zelzate. Bij grens paal 300 rechts aanhouden. We zien helemaal rechts een betonnen schutting. Aan het eind daarvan staat de tweede Oostenrijkse grens paal. We houden evenwel links aan en bevinden ons inmiddels weer op Neder lands grondgebied. Het weg getje, De Gebuurte geheten, wandelen we helemaal af. We zien er nieuwbouw, maar ook veel typische oude huisjes. Na zo'n vijfhonderd meter zien we bij weer een beton- schutting de derde Oosten rijkse grenspaal. Wij en de paal staan op Nederlands grondgebied, de schutting op de grens en de twee wonin gen erachter in Vlaanderen. We gaan het paadje voor het oude schuurtje in - rechtsaf Het kerkhof achter de kerk. dus - naar het bordje De Ge buurte. Hulstheg! Achter het bordje zien we enkele forse notenbomen en links een fraai hek. Het doorzicht op het kleinschalige polderland is ook hier grandioos. We volgen het pad naar rechts, gaan bij de pannengedekte aardappel-en bietenkelder links af en komen bij het bordje Molenpad. Dat pad gaan we op. We passeren het restant van de in 1859 ge bouwde stenen balimolen. De molen is al in 1925 ont manteld. Links ervan - dat zien we straks beter als we 'Oostenrijkse' grenspaal in Nederlands Overslag. weer op De Gebuurte staan - zien we de resten van een vroegere rosmolen. De gro tere stellingen met metalen korven staan op het stinge- veld. Bovappp komen de 'vo gels' waarop met de hand boog wordt geschoten. Aan de verharde weg zien we links de Oostenrijkse grenspaal die we al eerder passeerden. We gaan links af. De muurankers van het kleine gebouwtje, het grote woonhuis en de forse inrij poort aan het eind van De Gebuurte vragen onze aan dacht. We komen uit de op grens bij de palen 298 en 299. De vierde Oostenrijkse paal ligt als drempel voor de zo juist genoemde poort. Recht vooruit, het moderne ge bouwtje, is het voormalige douanekantoor. We gaan linksaf de dorpstraat in, de rechterkant is Belgisch, links is Nederlands gebied. We passeren Het Wapen van Zeeland, Handel in Tabak en Sigaren. Het is zeker de moeite waard de Buurtweg even in te wandelen om de mooie doorkijkjes -en bij voorbeeld het muuranker 1908 - maar we moeten wel langs dezelfde weg terug, want de straat loopt dood. Iets voorbij de rode dam van de boerderij aan de Belgi sche kant zien we de vijfde en laatste Oostenrijkse grenspaal. Iets verderop links 't Hoekske in. Voor de bocht de oude school, dan het gemeentehuis uit 1905, daar naast de nieuwe school, in middels ook al weer opgehe ven. Het is nu een buurthuis. Valt uw oog ook op nummer 12, op de muurankers met het jaartal 1751? Aan het eind van het straatje gaan we rechtsaf naar ons uit gangspunt. Nog even iets over de naam Overslag. Die wordt reeds genoemd in 780. Het is lang een schakel geweest tussen Terneuzen en Gent voordat de Sassevaart ge graven werd. Grotere sche pen konden via Blijde, Nieuwvaart en Axelse Vaart Overslag bereiken. Daar - we begonnen aan de Kade- dijk - werden de goederen overgeslagen in kleinere schepen die langs Calve de Moervaart bereikten en via de Durme naar Gent voeren. De vroegere functie van Overslag komt nog duidelij ker tot uiting in het gemeen tewapen. De lengte van deze route is ongeveer drie kilo meter. Paspoort op de per soon in België.

de Stem | 1986 | | pagina 17