We komen hier zeker terug' tr tmtïjaf 'TRAAG MET UITGIFTE NIEUWE PERCELEN Binnenvaarttanker [loopt vast op de Westerschelde GREENPEACE ONDERZOEKT DE WESTERSCHELDE HET WEER Gewapende bankoverval Vlissingen UNA SPORT 2 Voor tafels in gezellig familieverband ft VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1986 PAGINA ZEELAND 1 Boete voor Sasse messentrekker WV tegen komst waterscooters TIJDENS HULPACTIE GESTRAND mm Wisselvallig Havenschap gaat door met stofmetingen in Terneuzen idt in samenwerkkul en voetbal-trainlng8. f Bij Van Breukeier, I accent dan volledigi eperstraining, terwijl le veldspelers onder I de neemt. De kans is I iwezig dat ook de Bel-1 ondscoach Guy Thijs I d van een internat^ I ;ast zal zijn. Dit trai.l np geldt voor E- en I len en C- en B-junio-l te maal een toernooi tandaardelftallen. De wedstrijden worden ge-| ip donderdag 14 augus- le finale is zaterdag l|| is. avolging van Hoofd-1 peelt AZW ook met jegen en een volledige jdduur. Donderdag het toernooi om 19.00 iopend met het duel HVV'24 en om 21.00 uui| le wedstrijd Zaamslag. gespeeld. De winnaarsI duels spelen zaterdag 30 uur de finale en de ers komen om 14.00 uurl met als inzet de derdel Op die dag wordt on ur de wedstrijd tussenl -elftallen van AZW en espeeld. Scheidsrechten het toernooi zijn Meeusen en Willy van| lerghe. JEN (SID) - De West- dameshockeyploeg gisteren in Keulen de ratste testwedstrijd voor tlgende week vrijdag li| elveen te beginnen toer m de wereldtitel met 1-! .ustralië verloren. Bij dt| an deze officieuze inter- vas het 1-1. 24 minuten nam West- land door Caren Jungjo- de leiding uit de rebound een straf corner. Bij d! volgende tegenaanval loor Sharon Buchannan r al de gelijkmaker. In dt ïinuut bezorgde dezelfdi ster Australië de winst laag spelen beide ploegen] ülheim een officiële lan- wedstrijd. In Amstelveen| titelverdediger Neder- zondag 17 augustui| ralië. NEUZEN - Ricardo van de wielerverenig iws-Vlaanderen heeft dwielerwedstrijd voor lt| »en in Naaldwijk gewc Samen met zijn clubg Jan Deij wist hij e ie voorsprong te handhaj op het peloton. jax en Club Brugge br Lokeren een bezoek t op woensdag 20 aug Ippine. rolgt in het kader van aren te gast in de evened10 lent, waar men enkele uf' men kennis gemaakt mei® seis, in restaurant De F® an op het terrein van de raam. Lokeren heeft beW ectie te komen. chZK ttfUVl Specialiteitenrestaurant Teteringen - 076-713381 VAN ZEELAND T27 Mosselvissers klagen over Waddengemeenten YERSEKE (ANP) - Door rivaliteit en naijver van de gemeenten rond de Waddenzee dreigt de Zeeuwse mosselcultuur in de problemen te raken. Dat zegt voorzitter A. Rammeloo van de mosselsector Van Zevibel, de Zeeuwse Vereniging voor Visserijbe- langen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De veertig jarige H.T. uit Sas van Gent Is gisteren door politierechter G. Nomes bij verstek veroordeeld tot 750 gulden boete en een ge vangenisstraf van drie weken voorwaardelijk omdat hij zijn plaatsgenoot A. K. met een mes heeft bedreigd. Hét tafereel speelde zich in september van het vorige jaar af in café 't Brouwerhuisje te Sas van Gent, waar beiden eerder op de avond bij een vechtpartij waren betrokken. In dat gevecht mengde zich ook P.M. (45) uit Sas van Gent die de bedoeling had de vech tersbazen uit elkaar te trek- ken. Daarbij vielen rake klap pen, maar van opzet zou geen sprake geweest zijn. Uit het proces-verbaal werd ook niet helemaal duidelijk hoe een en ander uiteindelijk precies in zijn werk is gegaan. Officier van justitie mr. Nij- meijer eiste dan ook vrij spraak. Wel duidelijk was de rol van T., die later in de avond terug kwam met een mes dat hij thuis had opgehaald. Nomes vonniste conform de eis. Sinds 1 januari van dit jaar is de Waddenzee gemeentelijk ingedeeld en zijn plaatselijke bestemmingsplannen vastge steld of nog in voorbereiding. I Dit houdt in dat deze gemeen- ten uitgifte van nieuwe mos selpercelen kunnen vertragen zelfs geheel voorkomen. Tot [voor kort was dit uitgiftebe- leid alleen in handen van het ministerie van landbouw in [overleg met de garnalenvisse rij. ICADZAND-BAD - De VVV Cadzand staat niet erg positief tegenover de mogelijke komst van waterscooters bij Cad- zand-Bad. Het gemeentebe- f stuur van Oostburg onder- I zoekt momenteel of het ver- antwoord is om een Belgische ondernemer toestemming te I geven om daar waterscooters te verhuren. „Zulke machines zorgen [nogal voor geluidsoverlast, [met name ais er meer varen", [zegt de vice-voorzitter van de [Vereniging voor Vreemdelin- i Verkeer J. Verstraten. Hij [wijst er op, dat de scooters bo- vendien gevaar kunnen ople- veren voor zwemmers. „Wan neer de bestuurder er af valt, [is zo'n machine stuurloos en [kan makkelijk tussen de bad- gasten terecht komen". Twee dagen terug gebeurde Izo'n voorval. „Het is toen goed [afgelopen, maar het kan ook [eens mis gaan". Volgens hem [zou het het beste zijn als de [scooters alleen daar worden [toegelaten waar geen zwem- [mers zijn. „Tussen Hoofdplaat en Breskens bijvoorbeeld, dat [lijkt mij een goede locatie". Waneer een bestuurder de [macht over de scooter kwijt raakt, gaat de machine rond- Ijes maken en wordt automa- tisch de gashendel toe gekne- |pen. Tevens vertelt Verstraten dat er zo af en toe nog onge- lukken gebeuren tussen sur- [fers en zwemmers, vooral om dat de surfers in de gedeelten [komen waar men alleen mag [zwemmen. Hij vindt dat de reddingsbrigades er strenger jop moeten letten dat de sur- [fers buiten de zwemzones blij ven. Het ministerie van land bouw en de mosselvisserij zien de toevoeging van deze derde bestuurslaag als een extra barrière voor een goed uitgif- tebeleid voor mosselpercelen. Op dit moment is 6.000 hectare gebied in de Waddenzee in ge bruik als mosselperceel. Twee derde daarvan is niet van goede kwaliteit en instabiel. De opbrengst op deze perce len schommelt enorm. De Zeeuwse mosselvissers willen dat voor deze percelen van mindere kwaliteit beter gele gen velden worden aangewe zen, zodat de aanvoer van mosselen een stabieler karak ter krijgt. Dit jaar bijvoor beeld is de mosselopbrengst in de Waddenzee nog niet de helft van vorig jaar. De Waddenzeegemeenten voelen er niets voor om de Zeeuwse mosselvissers tege moet te komen, omdat - zoals men zegt - de opbrengsten vol ledig naar Zeeland vloeien en de schade en de lasten voor de Waddenzee overblijven. Het Rijksinstituut voor Natuuron derzoek is bezig een groot scheeps onderzoek af te ron den naar de vraag of de mos- selcultuur een wezenlijke aan tasting vormt voor het milieu van de Waddenzee. Volgens drs P. Soons, hoofd van de afdeling Visserij en Cultures van het ministerie van landbouw en visserij, ziet het er niet naar uit dat deze cultuur inderdaad schade toe brengt. Dat zou betekenen dat er geen bezwaren zijn tegen uitgifte van nieuwe percelen. Met name in het Fries en Gro nings Wad zouden in dit ver band grote mogelijkheden lig gen. Verder zal onderzocht wor den of een deel van de 600 hec tare grote oesterbank in de Oosterschelde, die nu al zes jaar ongebruikt ligt, als tijde lijke mossel verwaterplaats in gebruik kan worden genomen. De oesterbank wordt al tien tallen jaren gepacht door tien oesterkwekers. Maar door een hardnekkige oesterziekte mo gen er geen oesters worden ge kweekt in de Oosterschelde. Er komt een onderzoek naar de vraag of een deel van dit 600 hectare grote gebied tijdelijk en na goede afspraken als tij delijke mossel verwaterplaats in gebruik kan worden geno- UtfK VERBIEST uit Hul» im in de nieuwelinge»;! Istrijd te Sinaai als el» r de meet. De Zuiddorpe[ r Michel Zaan werd da! itigste. In Sinaai kwam® renners aan het vertr» zelde duo werd in Destei' gen respectieveÜJ'! ialfde en negentiende. Van onze correspondent BATH - Donderdagmorgen omstreeks 10.00 uur is de Zwitserse wnenvaarttanker Genova, 1207 ton, tijdens een hulpactie op de westerschelde aan de grond geraakt. Het tankschip, dat geen la- g aan boord had, was onderweg van België naar Terneuzen. De schipper van de Genova ter hoogte van het Nauw ivan Bath dat het Belgische piljacht Goodwind ter hoogte Van het lichtbaken Oostketel I' moeilijkheden verkeerde. et jacht, met aan boord drie [opvarenden, was onderweg Irar Antwerpen, maar Strandde tijdens afgaand tij ?oven op de slikken van Bath. ™t zeiljacht maakte zo veel P'agzij dat het dreigde te kap seizen. De tanker verleende, omdat geen andere hulp aanwezig ■ras direct assistentie om het kort te trekken, wat na ■arhL 3 j °ok lukte- Het ■Betide werd naar dieper wa- h.'t v1ort°kik,en' maar tijdens vlottrekken verdaagde het tachtig meter lange tankschip naar de wal en strandde een uur voor laagwater op de slik ken. De kapitein van de ge strande tanker wees de toen aanwezige sleepbootassisten- tie van de hand en bracht zijn schip drie uur na de stranding op eigen kracht en zonder schade weer vlot. De succesvolle assistentie, die de Genova aan de Good wind verleende, duurde maar kort, want het jacht strandde een half uur later aan de an dere zijde van de vaargeul op een zandbank in het Nauw van Bath. Donderdagmiddag omstreeks twee uur was de Goodwind op eigen kracht vlot en vervolgde zijn reis naar Antwerpen. „WE komen zeker terug". Het klinkt bijna als een drei gement. Geuit door Eugêne Stuik, coördinator op het Greenpeace-schip 'De Belu ga' dat in de zomer van vorig jaar begon aan de 'Green peace grote rivierencampag ne'. Opgezet om de grootste vervuilers van het rivierwa ter op te sporen. Dat gebeurt door het nemen van water en slibmonsters die op het schip zelf worden onder zocht. De uitkomsten waren tot nu toe veelal desastreus. Dat leidde onder meer tot het afsluiten van lozingspijpen in België en Rotterdam. Deze dagen is de Wester schelde aan de beurt. Giste ren werd er van uit Vlissin- gen uitgevaren naar de Sloe- haven en Waarde. Door het slechte weer. veel wind en derhalve een zeer woelige Westerschelde, konden er slechts een paar monsters worden genomen. Vandaag wordt Terneuzen en omgeving onder handen genomen. De resultaten van het onderzoek zullen in of net na het weekend bekend worden gemaakt. Maar Eugêne Stuik weet nu al ze ker dat het nog lang niet pluis is in de Westerschelde. Ondanks andersluidende meningen van instanties die de acties van Greenpeace niet zo zien zitten. Door Romain van Domme HET is net zeven uur ge weest als in het langzaam ontwakende Vlissingen schipper Bodo de motor van de 'Beluga' in werking zet. Mike, een Engelsman die de voor Greenpeace zo belang rijke sloep bestuurt, roostert brood en zet koffie. Het be looft een schitterende dag te worden. De zon kruipt lang zaam omhoog, de monding van de Westerschelde ligt er rustig bij. Vol goede moed wordt de Beluga de oude vissershaven uitgestuurd. Eenmaal bui tengaats wordt de gashendel open gedraaid. Met een be hoorlijke gang richting Sloe- haven. Daar zal voor de eer ste keer deze dag de sloep overboord worden gezet. In gezet om dicht bij de lozings pijpen van de aldaar geves tigde fabrieken monsters te kunnen nemen. De 'Beluga' is een omge bouwd brandweerschip van 23 meter lang. Zij is uitgerust met een laboratorium waar continu metingen uitgevoerd kunnen worden en water monsters op specifieke stof fen onderzocht kunnen wor den. Ze heeft er blijkbaar zin in. Binnen een half uur is de Sloehaven bereikt. Eugêne Stuik heeft dan al zijn in structies gegeven aan de be manning van de rubberboot. Het gaat in het Sloegebied om twee of drie lozingspij pen. Hoechst (fosfaatbedrijf), Pechiney (aluminiumprodu- cent) en M en T zijn de 'ver dachten'. De eerste tocht loopt gesmeerd. Gadegesla gen door enkele nieuwsgie rige havenmeesters die ver der niet moeilijk doen, wor den in de buurt van de lo zingspijp van Pechiney en kele monsters bemachtigd. Slibmonster De tweede keer gaat het iets minder goed. Ton Matze en Mike kunnen niet bij de lozingspijp die enkele hon derden meters verderop in het water verdwijnt. Beslo ten wordt een uurlje te wachten. Dan is het water zeker een anderhalve meter lager en kan er wellicht toch een slibmonster genomen worden. „Dat is in dit geval het be langrijkste", legt Ton Matze uit. Een geval apart, die Ton Matze. In Vlissingen werk zaam als hoofd van de afde ling mileuzaken. Tijdens zijn vakantiedagen met hart en ziel werkend voor Greenpea ce. „Dat weten de bedrijven hier in de omgeving ook. Ik doe daar niet moeilijk over. De vlet koerst richting Beluga na het nemen van enkele monsters in het sloegebied - FOTO'S DE STEM/COR J. DE BOER De spullen van het laboratorium gaan aan boord van de vlet Als ik bij Hoechst bijvoor beeld praat over lozing van afval zeg ik wel eens, pas op, ik stuur Greenpeace langs." En zie, Greenpeace kwam langs. Maar moest later on- verrichterzake terugkeren. Want het uurlje wachten was net lang genoeg geweest om de wind gelegenheid te geven aan te wakkeren tot een zeer stevige bries. Welis waar werd de rubberboot voor de tweede keer op pad gestuurd, maar na tien mi nuten keerde Mike terug. „Te gevaarlijk". „Jammer", vond Ton Mat ze, „want ik had graag wat slib gehad. Weet je, Hoechst ontkent dat het cadmium loost. Maar wij denken dat Hoechst wel loost. Een tijdje geleden is de boel rond die lozingspijp eens schoon ge maakt. En nu worden in het water weer sporen van cad mium aangetroffen. Als nou blijkt dat er in het slib en het water rond die lozingspijp veel cadmium zit, lijkt het me wel duidelijk". Organisch tin Binnen in de kajuit maakt Martij n Besieux, Belg van geboorte en in zijn land Greenpeace met woord en daad steunend, zich nog drukker om M en T. „Man, daar wordt ieder jaar nog 1,5 ton organisch tin geloosd. Dat is een zeer gevaarlijk 'spulletje. Weet je dat het in Frankrijk verboden is verf met de ingrediënten van die stof te gebruiken voor ple zierjachten. Kan het duide lijker?". Voorlopig kan het nog niet duidelijk gemaakt worden met cijfers. Geen slib en geen water dat overigens in dit geval niet zo bruikbaar is omdat de gevaarlijke stoffen te verdund in de monsters terecht komen. „Je moet net voor of in de pijp zitten", zegt Ton Matze daarover, „dan weet je precies wat er ge loosd wordt". De eerste klus zit er op. Even ziet het er naar uit dat het ook de laatste klus is. Eugêne Stuik meent dat het zinloos is naar de persleiding van Waarde te varen. „Er is te veel wind. Ja, je gaat een heel eind landinwaarts, maar vergeet niet dat de Westerschelde daar onge veer even breed is als hier." Na overleg wordt besloten toch te varen. Een tocht van twee uur. Tijd genoeg voor Martij n Besieux om diverse keren te benadrukken dat de Westerschelde niet alleen bevuild wordt door in België gevestigde bedrijven. „Pas op, laat dat zeer goed uitko men, laat Smit-Kroes dat duidelijk weten. Ook Neder landse bedrijven vervuilen. Straks is er weer overleg tussen Nederland en België over dit probleem. Laat Smit-Kroes dan ook met een plan komen om de Neder landse bedrijven aan te pak ken". Waarvan akte. Tegenvaller Door de hoge zee, later op de dag, werd het nemen van monsters op de Westerschelde onmogelijk In Waarde krijgt de be manning van de Beluga met een nieuwe tegenvaller te maken. Ton Matze baggert door het slib naar de perslei ding waarop onder meer Shell Moerdijk aangesloten is. Maar de tocht levert niets op. „In het water is de pijp niet bereikbaar. Te wild wa ter. Maar ik had gedacht aan de kant binnen te kunnen. De pijp is echter afgesloten met een schild. Dat weten we dus voor de volgende keer". Want die volgende keer komt. Binnen niet al te lange tijd. „Zeker weten", zegt Eugêne Stuik, „maar dan doen we het wel anders. Niet met de Beluga. De bedrijven kennen dit schip. Wisten nu ook wanneer we ongeveer langs zouden komen en dan nemen ze maatregelen. Net een kraantje dicht om het maar eens simpel te stellen. Daarom komen we straks met een ander schip. Zonder aankondiging." De weersverwachting voor vandaag: wisselvallig en vrij fris. We krijgen opklaringen af gewisseld met wolkenvelden en soms een bui. Maximum temperatuur tussen 17-20 gra den. Vooruitzichten voor zater dag tot woensdag: vrij mooi en iets warmer weer, maar tijdelijk zwaar bewolkt met kans op on weer. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Een gewa pende man heeft gistermiddag omstreeks twee uur een ge slaagde bankoverval gepleegd op een Rabo-filiaal in de Vlis- singse wijk Papegaaienburg. De man kwam de bank bin nen op het moment dat er een flink aantal cliënten stond te wachten. Toen de rij geslon ken was tot twee stapte de man rustig naar voren, haalde een vuurwapen tevoorschijn en bedreigde de vrouwelijke balie-bediende. Haar onder schot houdend liepen zij naar de kassier die onder deze bedreiging een fors geldbedrag overhandigde. De overvaller stopte dit in een gele draagtas en verdween. Tot nu toe is hij spoorloos. De Vlissingse politie noemt de buit aanzienlijk. De gemeentepolitie in Vlis singen vraagt getuigen zich met haar in verbinding te stel len. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het Haven schap Terneuzen gaat de stof metingen in het havengebied in samenwerking met de pro vincie en de gemeente Terneu zen voortzetten. Het vervolg programma kost 122.000. waarvan de gemeente Terneu zen waarschijnlijk 30.000 voor haar rekening neemt. De raadscommissie voor milieu bespreekt dit subsidievoorstel in haar vergadering van woensdag 13 augustus. Het vervolgonderzoek moet gegevens verzamelen over de huidige toestand in het haven gebied en moet duidelijk ma ken of inmiddels uitgevoerde maatregelen voor verbetering hebben gezorgd. Het ingenieursbureau ESTS heeft in opdracht van het ha venschap al eerder onderzoek verricht en kwam tot de con clusie dat de stofoverlast te hoog is. Het kolen- en petro- leumcokesoverslagbedr ij f Ovet, de transporten voor de Cokesfabriek in Sluiskil via de Zevenaarhaven en incidentele overslag op het terrein van August de Meyer veroorzaken de meeste overlast. Met name stof gevoelige bedrijven als August de Meyer, Elocoat en Elopak hebben hier last van. Er is tevens een stijging van het aantal klachten uit aan grenzende woonwijken. Er zijn echter tekenen die op een verbetering van de toe stand wijzen. De opslag van kolen voor de Cokesfabriek in de Zevenaarhaven zal nog dit jaar stoppen. Ovet heeft ook geïnvesteerd in stofverminde- ring, onder andere in een was- installatie voor het schoon spuiten van banden van vrachtwagens en in materia len die de stuifgevoelige pro- dukten moeten afschermen. De voornaamste doelstelling van de nieuwe metingen is het natrekken van de gevolgen van de genomen maatregelen en het maken van een prog nose over de toekomstige sto- fuitstoten. Het havenschap heeft de provincie Zeeland ge vraagd 60.000 aan het onder zoek bij te dragen. Ook Ovet heeft een bijdrage toegezegd.

de Stem | 1986 | | pagina 7