man eg' Oudere overwinteraars in Spanje maken vuist VEEL TOUROPERATORS BELLEN OP LAATSTE MOMENT AF' Bejaarden kraken Haarlemse woning Het lek in de aardgasbaten Griekenland wordt duur voor toerist 1 Protest Shell bij Raad van State Dijken provincie Flevoland verzakken I )eTe|yd |Foxtrot van supermachten Waarde in- en uitvoer energie sterk gedaald PAGINA ypi.lDAG 8 AUGUSTUS 1986 BINNENLAND Folders van jWilhelmina Fonds Iverbrand DE STEM COMMENTAAR Cao is rond voor de beton- fabrieken GESCHIL MET VROM OVER REINIGINGSKOSTEN GIFWIJK OLIEMAATSCHAPPIJEN PROFITEREN FLINK VAN ACCIJNS OP GAS BINNENLAND 5.000 Jehova's Van Gelder papier Gestolen kunst Olaf nog niet recht Boete vervuiler T5 Jitgewerkte plannen. Je hij de AWBZ (bij. ziektekosten) flink |ien. Daarin zouden onverzekerbare' risi- eten komen (zware ►s, prothesen, abortus paarnaast moest de worden uitgebreid delft van de huisarts, bn de zwaarste lasten pe bejaardenopvang, ne de verpleeghuizen! [lat laatste verschilde itisch van mening mei ban, die het bejaar- pid in hoofdzaak door naar provincies en iten. giekenfonds zou dras- litgekleed worden en |nog maar de verple- eten omvatten. Daar- [ïden eigen risico's tot 1 gulden gaan gelden. toekomstbeeld kwam maanden geleden guiten en werd toege en aan een opvlieging I terrasje in Rome. Van tijden: „Dat terrasje in was er echt. Ik zat |>mdat ik bij de Wereld- heidsorganisatie zijn. Ik ging tevoren udrey Hepburn langs lar te vragen een prijs reiken bij het 25-jarige in van de Bond van gsslachtoffers. Die prijs Ee zelf ingesteld. Ik had In paar uur over tussen gesprekken en toen heb In wat krabbels op pa- lezet als reactie op een van enkele ambtena- i die krabbels stond een risico van duizend gul- naar op pagina één, die |m ook belangrijker is, de contour van een rgaande stelselwijzi- s wijziging zou zo'n vier rd aan lasten van col- naar particulier ver- Iven. In de kranten heeft [gestaan dat ik één mil- l wilde bezuinigen, maar nooit uitgerekend. Dat lat soort plannen had t, omdat ik vind dat alles drastisch ziek is of niet rstellen in één financie- en verzekerings- m moet zitten. De ver ende mens die thuis it en zorg nodig heeft, daarin dus thuis. Van iele opzet komt de ko- le jaren weinig terecht, 3 ik". in der Reijden heeft nog nen genoeg. Hij heeft geen aanbiedingen voor nieuwe baan, wel ge kken gehad. Misschien t hij terug in de wereld de gezondheidszorg, ar ik heb ook nog geen gehad om te zoeken naar baan". Zijn vrouw vult „De kinderen hebben al gd dat als hij gaat solli- •en hem wordt gevraagd: was uw vorige functie?" de politiek ziet Van der den zichzelf niet terug- :n. „Nee. Ik kom er niet daan en ik had dus ook zin om in de Kamer te zitten. Ik ben niet and als Brokx of De Ko- die al jaren in die we- zitten en met goed fat- in de achterste kamer- kjes kunnen aanschui- Ik ben bijna 60 jaar enl op die leeftijd niet daar- nog beginnen. Voor mij maar een jonge vent. Het oals Paul Anka zingt". En der Reijden neuriet en gt zachtjes: „The curtain] s downI did it my[ y". T28 PAGINA 3- f 1 1 t f NUL L ËTHIOPIE \#iB0R JUBA fVjORIT A /QESANSAV KENIA >emd. De 'killing fields' weto maar in Zuid-Soe- en zwarte christenen en laggever Paul de Schip sken met geëvacueerde bnarissen en reizigers uit rie in een serie over de en..van die smerige vi# ogels die overal zijn Wa' 'lees ligt te rotten". VOORBURG (ANP) - Ne derlandse Senioren in Spanje overwinteren (NESI- SO) is de naam van de stich ting die zich wil inzetten voor oudere overwinteraars in Spanje. Het betreft voorlopig een experiment, waarbij de stichting in zes maanden 1200 overwinteraars in de Costa Blanca gaat begelei den. De trek van ouderen naar zonniger streken om daar voor een langere periode neer te strijken is de laatste jaren sterk toegenomen. Hun aantal bedraagt inmid dels 350.000 tot 400.000. Maar volgens stichtingsvoorzitter M. Creemers voelen ook steeds meer van deze reizi gers zich wat verlaten en weten ze niet altijd even goed hoe ze hun dagen moe ten doorbrengen. „En als daar in dat vreemde land ook nog eens een ziekte bij komt is voor velen de lol er snel af. Hulpverleners als de ANWB kunnen daarover meepraten", aldus Cree mers. Vandaar dat hij en twee anderen het initiatief tot op richting van de stichting hebben genomen. „Wij heb ben daarbij de steun gekre gen van een aantal verte genwoordigers van lande lijke en regionale overheden in Spanje, die ook zitting hebben genomen in het stichtingsbestuur. Ook wor den we met raad en daad bijgestaan door de direc teur-generaal voor het toe risme van de provincie Va lencia." Creemers zegt dat de overwinteraars tot nog toe vpornamelijk waren aange wezen op door touroperators ontplooide activiteiten of de persoonlijke inzet van hos tesses, en die verschillen nogal eens van organisatie tot organisatie. NESISO, dat het secretariaat in Voorburg heeft, wil in de eerste plaats zorgen voor goede medische en sociale omstandigheden voor de Nederlanders op leeftijd in Spanje. „We hebben in de plaatsen Benidorm en Calpe vaste af spraken gemaakt met Spaanse ziekenhuisartsen, huisartsen, en tandartsen die Nederlands spreken. Ook wordt een telefooncirkel in het leven geroepen. In strijd met de vereenzaming wor den toeristische trips, Spaanse lessen, kaartavond- jes en dergelijke georgani seerd. In de toekomst willen we verder - via de Spaanse overheid - betere voorzie ningen voor de gehandicapte reiziger scheppen". HILVERSUM (ANP) - Door een dreigende devaluatie van de Griekse drachme en invoering van nieuwe belastingen hebben de hoteleigenaars in Griekenland hun prijzen voor het komend vakantieseizoen met gemiddeld dertig procent verhoogd. Dit land, dat de afgelopen jaren toeristisch gezien een sterke groei heeft doorgemaakt, wordt nu daarin door deze prijsont wikkelingen bedreigd. Directeur F. Fransen van Arke Reizen, een van de grote Nederlandse reisorganisatoren, heeft dit giste- ren gezegd bij de presentatie van zijn winterprogramma's 1986/ 87 „Dit jaar belooft het beste jaar in de geschiedenis van Arke Reizen te worden". Directeur F. Fransen van Arke verwacht dat de concernomzet voor 1986 meer dan 365 miljoen gulden zal be dragen. Vorig jaar was dat 281 miljoen gulden. Klachtenstroom reisannuleringen DEN HAAG (ANP) - Bij de Consumentenbond komt de laatste tijd een opvallend groot aantal klachten binnen over touroperators die op het allerlaatste moment -soms een dag van tevo ren- de reis annuleren. Telefonisch wordt de reiziger meestal een alterna tief geboden dat niet aantrekkelijk is. Als de reiziger daar niet op ingaat wordt het geld dat reeds voor de reis is betaald teruggestort, vermeerderd met 10 procent extra van de reis- som met een maximum hon derd gulden per persoon. Volgens de Consumenten bond zijn deze annuleringen voornamelijk het gevolg van dubbele boekingen. De tour operators zouden het in deze gevallen beter vinden de zaak nog voor vertrek af te blazen, in plaats van te zoeken naar andere accommodatie na aan komst in het vakantieland, wat tot aantasting van de re- putatie leidt. Desondanks zijn er dit jaar in vergelijking met vorig jaar bij de Consumentenbond aan merkelijk meer klachten bin nengekomen van reizigers die op hun vakantiebestemming te horen krijgen dat hun ho telbed reeds door een ander is bezet. De bond verstrekt geen exacte cijfers over de klachten omdat gevreesd wordt dat reisorganisaties de zaak trachten te bagatelliseren door testellen dat het aantal gering is in verhouding tot het totaal aantal Nederlandse toeristen dat in het buitenland op zo mervakantie gaat. II.BURG (ANP) - De hele voorraad voorlichtingsfolders van het Koningin Wilhelmina Fonds is donderdag door een brand in een in een papierfa briek gevestigd verzendhuis in Tilburg in vlammen opge gaan. De voorraad omvatte ruim |een miljoen exemplaren van nntig verschillende pu blieks- en patiëntenfolders, lestemd voor ziekenhuizen, ntegrale kankercentra, artsen len individuele patiënten. Volgens Vara Consumen tenman Frits Bom maakt met name touroperator Stella Ex press in Eindhoven zich schul dig aan dubbele boekingen. Hij baseert dat onder meer op zijn ervaringen tijdens een tocht met een touringcar die als mobiel klachtenbureau fungeerde langs de Spaanse oostkust. Bij Stella was gister morgen niemand bereikbaar voor commentaar. Volgens de ANWB in Barce lona zijn Nederlandse toeris ten maar op geringe schaal de dupe van dubbel-geboekte Spaanse hotels. Vooral Ita liaanse en Duitse Spanjegan- gers zouden de afgelopen da gen geconfronteerd zijn met hotelkamers, die voor hun komst al aan anderen verge-1 ven waren. Om de onzekerheid bij toe risten weg te nemen nu er grote problemen bij de Ge schillencommissie Reizen zijn na een ruzie tussen de beide en enige commissieleden, de Con sumentenbond en de ANVR (Algemene Nederlandse Ver eniging Van Reisbureaus) heeft de Nederlandse reisor ganisator Hotelplan een eigen - snelle - consumeritenklach- tenafwikkeling in het leven geroepen. Reisleiders hebben van Ho telplan vergaande bevoegdhe den en richtlijnen gekregen die het mogelijk maken de ge dupeerde toerist onmiddellijk ter plaatse een schadevergoe ding toe te kennen. Ook wil Hotelplan af van de langdurige schriftelijke af wikkeling van klachten. Deze reisorganisator gaat voortaan via de telefoon in contact tre den met de reisagent om de schadeclaim aan deze voor te leggen. Een reisagent, die veel beter op de hoogte is van de aangeboden reis en de cliënt ook kent, kan direct beoorde len of het bedrag van de scha devergoeding juist is, aldus de Hotelplan-woordvoerder. DE LEIDERS van de twee supermachten, Ronald Reagan van de Verenigde Staten en MichaTI Gorbatsjov van de Sovjet-Unie, zijn op weg naar een nieuwe topontmoeting, maar het tempo waarin ,dat gebeurt lijkt meer op de slow-slow-quick-quick-slowmaat van de foxtrot dan op de kwieke, enthousiaste en overtuigende maat [ran 'de tsardas. In de wereldpolitiek is het doorgaans al heel wat als de Grote bannen samen 'dansen', maar er zijn tijdens de voorbereidingen Van de nieuwe top, die voor eind dit jaar op de kalender staat, al zoveel 'slippertjes' gemaakt dat verder uitstel heel goed mogelijk lis. Vorig jaar november kwamen Reagan en Gorbatsjov in Genève .overeen, dat zij elkaar dit jaar in Washington zouden ontmoeten pn in 1987 in Moskou. Verder stonden de Russen erop dat de tweede top concrete resultaten zou moeten opleveren, liefst een of ander akkoord over vermindering van nucleaire wapens, want Gorbatsjov liet doorschemeren niet twee keer met lege handen in net Kremlin te willen terugkeren. De 'warming-up' voor de nieuwe top, een tradionele klus voor pe ministers van Buitenlandse Zaken, werd abrupt gestopt toen Amerika Libië bombardeerde. Reagan blesseerde de Russen nog Jeer toen hij heel even speelde met de gedachte het SALT-II ver- prag in de prullebak te gooien. Toen Reagan zijn vergissing corri geerde, raakte al wat kou uit de lucht en toen hij bovendien nog prat schroefjes en boutjes lospeuterde uit het geplande sterren- joiigwapentuig dreven de meeste donkere wolken boven de ko mende top weg. Sindsdien voeren de Russen en Amerikanen op vele fronten pverleg over wapenvermindering, -beheersing en -controle. Nie mand weet precies hoe die besprekingen verlopen, maar het feit nat de buitenlandministers van de supermachten elkaar half sep- ken zftf treflen'is een aanw'iz'nQ dat er beweging in de gesprek- De Russen willen twee dingen: een akkoord over de middel- ange afstandsraketten en stopzetting van het Amerikaanse Star ^ars-programma. Over het laatste punt lijkt een voorlopige over eenkomst niet onmogelijk, maar het eerste is gecompliceerder. Je Russen willen de Pershing- en cruise missilekwestie bespre ken m het bredere kader van een vermindering van de strategi- e nucleaire wapens. Reagan wil daarvan nog niets weten, ®.r z'ln onwrikbaarheid in deze zaak wordt door deskundigen emer gezien als besluiteloosheid dan als politieke onwil. kr,rm houden het erop, dat de nieuwe top er spoedig L en de wereld kan dus wederom gespannen uitkijken naar r dans van de Grote Twee. De twee oudste krakers van Nederland, A. Cop (r.) en D. van der Meulen voor 'hun' woning in Haarlem - FOTO ANP HAARLEM (ANP) - Uit protest tegen het gemeen telijke bejaardenbeleid hebben twee Haarlemse bejaarden een woning ge kraakt aan de Generaal Spoorlaan. Volgens de kra kers, de 81-jarige A. Kop en de 73-jarige D. van der Meulen, voert de gemeente Haarlem een traag en laks bejaardenbeleid. Het gekraakte huis maakt deel uit van een complex bejaardenwonin gen, waarvan er acht al ge ruime tijd leeg staan. „Dat noemen wij verraad aan alle bejaarde mensen, die een zelfstandige woning willen", aldus de twee kra kers. Omdat zij volgens hun zeggen al talloze malen hun neus hebben gestoten bij het gemeentebestuur, zijn ze tot de kraakactie overgegaan. Zij zijn vast besloten met hun actie door te gaan, totdat er een gesprek met de verantwoordelijke wet houder is toegezegd. Deze kon op de kraakactie nog geen commentaar geven, omdat hij officieel nog niet op de hoogte is ge bracht van de actie. UTRECHT (ANP) - Werkgevers en vakbon den hebben een cao-ak koord afgesloten voor de 10.000 werknemers in de betonindustrie. De vakbonden zullen het principe-akkoord met een positief advies aan hun leden voorleggen. De vakbondsvertegenwoor digers hebben zich tevre den getoond met het be haalde resultaat. Afspraken over een 36- urige werkweek zaten er niet in omdat de werkge vers daar vanwege orga nisatorische problemen niet aan wilden. Wel zijn de werkgevers bereid te gaan praten over een be tere invulling van de 38- urige werkweek die mo menteel bij de betonfa- brieken van kracht is. De tweejarige cao voorziet in verlaging van de VUT van 63 naar 61 jaar. Verder krijgen de werknemers in oktober '86 een structurele loons verhoging van 1,25 pro cent en een jaar later nog eens een procent. Ook komt er in december '86 nog eens een eenmalige uitkering van een pro cent. DEN HAAG (ANP) - Shell Ne derland wordt onevenredig benadeeld indien het ministe rie van VROM processtukken van bet bedrijf openbaar mag maken. Dat betoogde mr. F. Waar denburg gisteren namens Shell bij de afdeling recht spraak van de Raad van State. De afdeling boog zich over een geschil tussen Shell en het ministerie, dat een gevolg is van de procedure die de staat en de gemeente Gouderak te gen Shell zijn begonnen. Dit om de kosten van de sanering van de Gouderakse gifwijk te verhalen op grond van het principe 'de vervuiler betaalt'. In die procedure heeft Shell een verweerschrift geprodu ceerd dat VROM in 1984 open baar wilde maken op verzoek van journalisten. De oliemaat schappij heeft dat tot dusver weten tegen te houden via een schorsingsprocedure bij de Raad van State; de huidige bodemprocedure zal daarover nu definitief uitsluitsel moe ten brengen. De maatschappij vond en vindt nog steeds dat dergelijke schriftelijke stuk ken niet openbaar zijn. LELYSTAD (ANP) - De dij ken rond de provincie Flevo land zijn dusdanig aan het verzakken, dat ze op diverse plaatsen niet meer voldoen aan de veiligheidsnormen. Het onderhoud is slecht ge weest en er moet voor vele miljoenen guldens aan her steld worden. Dit zegt J.W. de Visser, manager van het pro jectbureau Waterschappen van de provincie Flevoland. De veiligheidsnorm voor IJsselmeerdijken is één 'op 1.000. Dat wil zeggen dat het water in een op de duizend ge vallen van extreem hoge wa terstand de dijken mag over schrijden. De beheerder, de di rectie Zuiderzeewerken van Rijkswaterstaat, kondigde on langs aan dat Rijkswaterstaat naar een norm van één op de 4.000 toe wil. Dat zou dijkver hoging tot een totaalbedrag van 150 miljoen gulden nodig maken. Volgens De Visser moet er echter eerst voor vele tientallen miljoenen guldens opgeknapt worden aan de wa terstaatkundige werken in Flevoland. Vooral de kanalen, vaarten en tochten in de jongste pro vincie verkeren in «een zeer slechte staat als gevolg van gebrtekkig onderhoud, aldus De Visser. Dertig tot veertig procent van de watergangen is niet diep genoeg meer. Uitbag geren is niet zonder meer mo gelijk omdat de beschoeiingen in zeer slechte staat verkeren. De dijken, zo stelt hij, zijn op vele plaatsen al een halve me ter te laag. Het betreft hier stukken van de Noordoostpol derdijk tussen Urk en Lem mer en een deel van de Oost- vaardersdijk tussen Lelystad en Almere en de dijk tussen Lelystad en de Ketelbrug. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De oliemaat schappijen gaan flink mee profiteren als de regering de prijs van aardgas verhoogt om de tegenvallende opbrengsten goed te maken. Wil de Staat een miljard méér gasbaten, dan vallen op basis van de huidige verdeling van de gasbaten enkele hon derden miljoenen toe aan de oliemaatschappij en. „Een absurde zaak", zegt drs. U. Bruseker, economisch medewerker van Konsumen- ten Kontakt. De PvdA-woord- voerder voor economische za ken in de Tweede Kamer, drs. A. v.d. Hek, rekent er op dat het kabinet maatregelen neemt om dit effect te voorko men. „Wij hebben hoe dan ook al bezwaren tegen de accijns op aardgas, maar het zou te gek zijn voor woorden dat straks ook de oliemaatschap pijen een deel van de meerop brengst opstrijken". Zoals bekend wil het kabi net per 1 januari tijdelijk ac cijns gaan heffen op aardgas voor kleinverbruik. De belas ting op een aantal olieproduk- ten gaat volgens de plannen al per 1 november omhoog. Vanwege de koppeling tus sen de gasprijs voor kleinver bruik en die van huisbrandolie (hbo) werkt de hogere accijns op hbo door in een hogere gas prijs. Dat effect treedt echter pas op per 1 juli 1987. Voor de gasprijs per 1 januari telt de gemiddelde hbo-prijs in de pe riode mei tot en met oktober. De accijnsheffing op aard gas zou maar voor een half jaar gelden. In de gasprijs per 1 juli volgend jaar tikt immers de accijnsverhoging op huis brandolie door (de periode no vember tot en met april). Vanaf die datum moet de meeropbrengst dus komen uit de koppeling tussen de gas prijs voor kleinverbruik en die van huisbrandolie. De accijns-opbrengst gaat uiteraard volledig naar de Staat. De extra baten vanaf 1 juli, die het gevolg zijn van de koppeling hbo-aardgas, moe ten echter worden gedeeld met de oliemaatschappijen die bij de winning van het gas zijn betrokken. Noch het ministerie van Economische Zaken, noch dat van Financiën kan op dit mo ment duidelijk maken of en zo ja op welke manier daaraan kan worden getornd. Ook een woordvoerder van de Gasunie staat nog niet voor ogen hoe de verdeling van de gasbaten zou kunnen worden gecorrigeerd. DEN HAAG (ANP) - Zowel de in- als de uitvoer van energiedragers, zoals olie en gas, en afgeleide produkten zijn in het eerste halfjaar fors gedaald ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, zo blijkt uit gegevens van het Centraal Bureatt voor de Statistiek. De waarde van de invoer bedroeg in de eerste zes maanden 13,9 miljard gulden, 45 procent lager dan in de overkomstige periode in 1985. In hoeveelheid steeg de in voer met 7 procent. De uitvoerwaarde lag met 20,5 mil jard gulden 30 procent onder die van het eerste halfjaar 1985. Naar hoeveelheid gemeten daalde de uitvoer met 3 procent. De totale waarde van ingevoerde ruwe olie bedroeg 7,5 miljard gulden, bijna een halvering ten opzichte van de eerste zes maanden 1985. Aan de uitvoerkant trad een soortgelijke ontwikkeling op. De gemiddelde uitvoerwaarde daalde eveneens bij alle goederensoorten. Bij aardolieprodukten daalde deze gemiddelde waarde van 839 gulden per ton tot 528 gulden per ton. De export van aardgas nam niet alleen met 32 procent in waarde af, maar ook met 23 procent in hoeveelheid ge meten. J i/ e/ i? Bejaarden worden steeds be langrijker in de samenleving. Het zijn allemaal mensen die trekken van Drees en die trekt ze allemaal mee naar de 100. In Haarlem zijn zelfs bejaar den die kraken. Daar kijkt u niet van op? Hun botten kra ken en knarsen al jaren, zegt u? Kijk, dat is nu een van die vooroordelen die de wereld uit moeten. Ze hebben een huis gekraakt, zwaaiend met wandelstok en bejaardenpas. Dat moet kun nen. Laat ze toch met hun slaapzakje en hun borreltje. Op alle fronten lezen de oudjes ons, met hun leesbril, de les. Ook in Spanje, waar Frits Bom en zijn chauffeur de mensen blijkbaar verschrik kelijk bewust hebben ge maakt. De niet meer zo jonge Neder landers, die overwinteren in Spanje, hebben zich verenigd. Ze willen meer rechten. Hun ideaal is: Spaanse zon en Ne derlandse poen. Ze hebben recht op bescher ming. Kijk maar eens wat er met die drie argeloze Belgen in Suriname is gebeurd. Ook op het Spaanse strand kun je als oproerkraaier ingerekend worden. Dan kun je overwin teren in de cel te Benidorm. Een probleem in Spanje vor men de overboekingen. Stel dat alle mensen die geen plaats konden krijgen in het hotel dat ze besproken hadden, als schadevergoeding een vakantie in de winter krijgen aangebo den! Als de oudjes in Spanje geen faciliteiten krijgen, schakelen ze gewoon Orco in om straks als een vorst in Australië te kunnen leven. MERIJN IN DE Maastrichtse Eurohal zijn gisteren ruim 5000 Getui gen van Jehova bijeen geko men voor een regionaal con gres. Thema van het congres, dat vier dagen duurt, is 'God delijke Vrede'. Op de eerste dag van het congres zijn di verse toespraken gehouden. Vandaag, de tweede dag, wordt opgeluisterd met een to neelvoorstelling, terwijl mor gen nieuwe leden worden ge doopt. PAPIERFABRIEK Crown Van Gelder heeft in de eerste helft van dit jaar een winst behaald van f 11,5 miljoen te gen f 7 miljoen in het eerste halfjaar van 1985. Van Gelder dankt de goede marktpositie aan een overschakeling op hoogwaardige producten. Ook voor het tweede halfjaar zijn de vooruitzichten gunstig on danks de stijging van de cellu- loseprijzen. DE ANGLICAANSE parochie van Stowlandstoft (Engeland) wil via de Nederlandse rechter proberen negen 15e-eeuwse Vlaamse houten beeldhouw werken, die in 1977 uit de kerk werden gestolen, terug te krij gen. Deze bevinden zich thans in bruikleen in het Museum voor religieuze kunst te Uden. Dit heeft de pastoor, George Pattison, bekend gemaakt. Enkele maanden na de diefstal werden de negen afbeeldingen van het lijden van Christus, onderdeel van een altaartafel, in Amsterdam verkocht. STORMACHTIGE wind heeft de bergers van Smit Interna tionale gisteren verhinderd het met giftig afval geladen vrachtschip 'Olaf' rechtop te trekken. Tijdens de eerdere werkonderbrekingen als ge volg van stormachtige wind hebben de bergers al veel werk kunnen verrichten, dat voor na het rechtop zetten van de 'Olaf' was gepland. Daarom verwacht Smit Internationale, dat het schip zeer spoedig na het rechtop trekken gelicht kan worden. DE STAAT heeft de kleefstof- fenfabrikant Fasson Neder land BV aansprakelijk gesteld voor de verontreiniging van de grond op de Goudsberg in Lunteren. De overheid eist te rugbetaling van de vijf mil joen gulden, die zij heeft uit gegeven voor het schoonma ken van de vervuilde grond. Het terrein op de Goudsberg blijkt verontreinigd te zijn met onder meer olie, verf, lijmresten en aceton.

de Stem | 1986 | | pagina 3