IN PRINCIPE VOOR VIER OUDE PANDEN Meerj ar en pi an restauratie monumenten Terneuzen Lekker9 zo n kleddernat snoepje Eerste Jazzfestival van Sluis Timothy 'Op HOi Zegen' duurm, nietgn Leen de Broeckert speelt in Lutherse kerk Middelburg Huishoudbeurs in Vlaanderenhal Sas AFSLUITING ACTIVITEITEN OP HET WALPLEIN Ondernemers Cadzand-I Bad positief over plannen baatbelasting L',?«iof Africa' van Sydney r. ack ls geprolongeerd VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1986 VAN ZEALAND Playbackshow Sluis in Concert in kerk Knokke Sunburn speelt in Terneuzen Inbrekers hakken gat in muur van groothandel Exhibitonist aangehouden politierapport Plaatselijk nieuws Óostburg VOORZITTER J. VERSTRATEN: Berging schip door harde wind vertraagi] YYV Cadzand steunt politie in kwestie relschoppers Snuffelmarkt markten T16 PAGINA ZEELAND 3 Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In verband met een nieuwe subsidieregeling voor de restauratie van mo numenten moet de gemeente Terneuzen voor 1 september een meerjarenprogramma indienen bij de minister van WVC. Voor het meerjaren plan komen in principe twee monumenten van particulieren en twee van de gemeente in aan merking. Woensdag 13 en donderdag 14 augustus buigen de raadscommissies voor financiën en cultuur zich over het meerjarenprogramma. Van een onzer verslaggevers SLUIS - Op het Walplein wordt op zaterdag 9 augustus een playback-wedstrijd ge houden. De opening wordt om 14.00 verricht door de A. Oos terling, wethouder van cul tuur van Sluis. Stadsomroeper Cees Blaeke geeft vocale ondersteuning als even later enkele honderden ballons de lucht in gaan. Voor dat de wedstrijden beginnen heeft het aanwezige publiek de mogelijkheid zich op te ge ven voor het brengen van di verse soorten entertainment als goochelen, zang enzo- voorts. Men kan dan tussen de wedstrijden door optreden. Aan de playback-wedstrijd, die is gepland tot 17.00 uur, ne men een kleine twintig arties ten deel. Er zijn prijzen in de vorm van waardebonnen. In de pauzes wordt tweemaal een dansdemonstratie gegeven door het belgische ballroom- dansduo Verhelst. De begelei ding van de playback-wed strijd is in handen van Tilly Koppens, Jaap Bodderij e.| Jelle Koen. Nol Limbe^l neemt de presentatie voor zjjj rekening. Vanaf 19.30 uur is er een g varieerde avond met muzie) dans en een quiz. Voor barbe. diening, opbouw en dergelijk zorgt de scouting Sluis, ij staat een financiële bij drag; tegenover voor hun reis naar Engeland in oktober. De playbackshow en jj dansavond worden gecoördj.| neerd door Willem Beer Hans Boomert van het Wal l plein comité. Een en andel vindt plaats onder auspicièrl van de Stichting Sluis Promo-1 tie. Het meerjarenplan is een direct gevolg van het van kracht worden op 1 januari van dit jaar van de Rijkssub sidieregeling Restauratie Mo numenten. Het ministerie van WVC stelt volgens die nieuwe regeling per gemeente een budget op, dat aan de hand van door de gemeente gestelde prioriteiten in een meerjaren programma voor restauratie- 1 KNOKKE (B) - Het Konink lijk Philharmonisch Orkest van Vlaanderen geeft vrijdag 22 augustus om 20.00 uur een concert in de Heilig Hart Kerk te Knokke. Het plaatselijke koor Cantabilea werkt mee aan het opteden. Het geheel staat ander lei ding van dirigent Martens. Het orkest brengt werk van een aantal klassieke compo nisten ten gehore, waaronder- het requiem van Mozart. Via het multi-functioneel centrum Den Hoekzak te Oostburg zijn kaarten voor de voorstelling te verkrijgen, te gen sterk gereduceerde prij- TERNEUZEN - De Zuidduitse Rythm Blues band Sunburn geeft zaterdag 9 augustus een concert in het Terneuzense ca fé De Ster. Het begint om 22.30 uur en de toegang is gratis. Sunburn is begonnen als rockformatie maar is in de loop der jaren van muziekstijl veranderd. De groep is vooral bekend om haar live-optre dens. De band maakt momen teel een tour door Nederland na een succesvolle tournee in Oostenrijk en Duitsland. Sun burn is te horen op de lp 'Rock for Afrika'. ETTEN-LEUR - Professionele inbrekers hebben woensdag nacht in Etten-Leur op een ongebruikelijke manier hun weg gebaand naar hun buit: ze hakten een gat in de muur van een groothandel. Ze verdenen uiteindelijk met een nog onbekende hoe veelheid huishoudelijke appa ratuur. Bij het bedrijf M. wordt via het opstellen van een inventarislijst gewerkt aan een overzicht van het ge stolen goed. De inbrekers zochten aan de kant van de Hoevenseweg een stukje muur dat aan het zicht wordt ont trokken door struiken. In de betonnen muur van het ge bouw hakten ze een gat van veertig bij tachtig centimeter. Langs die weg gingen ze naar binnen waar ze ook de alarm installatie wisten te omzeilen. ZEVENBERGEN - De rijks politie van Zevenbergen heeft gisteren de 38-jarige Breda- naar S. aangehouden nadat de man kort tevoren zijn ge slachtsdeel had getoond aan twee meisjes. De Bredanaar stond bij de toegangsweg naar het zwem bad Bosselaar waar hij al rondtoerende tijdens zijn va- kantieterecht was gekomen. De meisjes gingen er na het voorval per fiets vandoor en waarschuwden de politie. De man heeft een bekente nis afgelegd en tegen hem is proces-verbaal opgemaakt wegens schennis van de open bare eerbaarheid. werkzaamheden beschikbaar komt. Het meerjarenplan heeft een looptijd van vijf jaar. Tot 1990 hoeft Terneuzen het plan niet in te vullen en kunnen er ook geen subsidie verzoeken worden ingediend. Voor 1990 is er door de minis ter voor Terneuzen een budget gereserveerd van 36.844. Daarna wordt de zaak op nieuw bekeken. De gemeente heeft de eige naren van monumenten in Terneuzen gewezen op de mo gelijkheden die de regeling biedt en heeft hen gevraagd of zij van plan waren een subsi dieverzoek in te dienen. Als gevolg daarvan zijn café 't Oude Raedthuis in Biervliet en een boerderij aan de Veer- straat in Zaamslag in het plan voor 1990 opgenomen. De to tale restauratiekosten worden in het programma geschat op 114.532. Dezelfde boerderij in Zaam slag, de bibliotheek in Bier vliet en de molen aan de Poot- ersdijk in Spui zijn voor het jaar daarop in het plan opge nomen. De gemeente verwacht dan een hogere bijdrage van het Rijk, want zij gaat uit van een subsidie van 86.640 in dat jaar, met als totale kosten 255.468. In totaal telt Terneuzen ze ventien monumenten, particu lier en gemeentelijk eigendom, die in principe voor de rege ling in aanmerking komen. Het Rijk verleent subsidies die dertig tot tachtig procent van de restauratiekosten dekken, afhankelijk van de aard van het monument en het eventu eel in aanmerking komen voor fiscale aftrek van de eigenaar. Spelletjes met water doen het altijd goed. zonder hun handen te gebruiken Hier moeten de deelnemers uit een teiltje water een snoepje opvissen - FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent BIERVLIET - Ruim dertig kinderen hebben gistermorgen deelgenomen aan een spelencicuit dat in het kader van speelweken in de gemeente Terneuzen werd gehouden op het grasveld nabij het Haringschooltje in Biervliet. De weersomstandigheden waren gunstig en de spelletjes waarbij water aan te pas kwam voerden de boventoon. Ongeveer hetzelfde aantal kinderen, de meesten hadden een dagkaart, keek in de middaguren geboeid naar een op treden van het poppentheater 'Al- teklein' van Ellis Sayer. Verder werd er in de avonduren een foto-speurtocht gehouden en nadien was het stokbrood bakken, waarbij leden van de plaatse lijke brandweer een oogje in het zeil hielden. Een play-backshow besloot de dag. Vandaag is er het laatste optreden van het poppentheater 'Alteklein', dat deze week al vier voorstellingen ver zorgde. Vanmiddag staat de tent opge steld nabij de speeltuin in de buurt Oranjekwartier. De aanvang van dit slotoptreden in Terneuzen is om 14 uur. Of het voor de laatste keer is geweest dat het poppentheater in Terneuzen valt echter te betwijfelen. Ellis Sayer, aangemoedigd door het verworven suc ces in de afgelopen week, heeft het voornemen opgevat om in de toekomst maandelijks een optreden in de Schel- destad te verzorgen. MIDDELBURG - De Zeeuwse musicus Leen de Broeckert speelt vandaag het voorlaatste concert in de serie vrijdag avond-orgelconcerten in de Lutherse kerk te Middelburg. Deze organist/clavecinist trad reeds vele malen op in Zee land. Vaak ook als begeleider van de dwarsfluitist Hytra. De hele serie staat bekend bij de liefhebbers van de ba rokmuziek als één waarin vooral aandacht wordt gege ven aan de authentieke uit voeringspraktijk. Grootmees ters als Ton Koopman en Gus- CADZAND - De rijkspolitie heeft een 22-jarige inwoner van Brussel aangehouden, die een 20-jarig meisje in de om geving van Cadzand had lastig gevallen. De man is ingesloten en na verhoor weer wegge stuurd. SLUIS - In de seksshop is een winkeldiefstal gepleegd door L. D. N. uit Zwitserland. De man had behoefte aan seks boekjes en wist zich vier boek jes toe te eigenen. De rijkspoli tie heeft proces-verbaal tegen hem opgemaakt. tav Leonardt verleenden dan ook hun medewerking. De Broeckert staat bekend als een perfectionist en een bezield musicus. Hij zoekt steeds en bestudeert vele partituren. Vanavond brengt hij een verrassend programma. Naast zijn transcriptie van de Suite uit Les Indes Galantes van J. Ph. Rameau en de Engelse suite 2 in A van J.S. Bach ver tolkt hij ook enkele niet ba rokke werken, die gezien de dispositie ook uitstekend ge schikt zijn voor het Duyscho torgel (anno 1707). Het Rondo in F van Mozart, Preludium en Fuga in A van R. Schumann en de Sonate in G van C. Ph. E. Bach. Het concert begint om 20.15 uur. Leen de Broeckert - FOTO ARCHIEF DE STEM Bridge - De Oostburgse Brid geclub speelde een competitie wedstrijd in twee groepen. In groep A werd een Howell ge speeld met tien paren en in groep B een Mitchell met twaalf paren. Uitslag groep A: 1. mevrouw Marteijn-de heer Van der Hooft, 2. dames Faas- Luteijn, 3. echtpaar Van Mee- cum. Groep B: 1. echtpaar Hermans, 2. echtpaar Ger- naert, 3. dames Plasschaert- Van de Vijver. SLUIS - Twee Belgische or kesten en één Nederlands zul len op 17 augustus in Sluis op treden tijdens het eerste Jazz festival van Sluis, dat op het Walplein wordt gehouden. Het betreft de Lazy City Jazz Band, de Schelde Dixies en de New Orleans Superior Jazz Band. Het festival start om 14.30. Dan trekt een aantal jazzmu zikanten op twee koetsjes door de straten van Sluis. De koets jes volgen verschillende rou tes, in New Orleans stijl, rich ting Walplein. Tegelijkertijd nadert vanuit de Brugse Vaart een speedboat met een plaat selijk orkest. De bedoeling is dat allen gelijktijdig op het plein aankomen, waar de Lazy City Jazz Band voor de muzi kale ontvangst zorgt. Vervolgens opent loco-bur gemeester J. du Fossé het fes tival. Daarna worden enkele honderden ballons opgelaten. 's Middags zijn er drie op tredens op het podium, afge wisseld door loop-optredens van de Lazy City Jazz Band en de Schelde Dixies. De Lazy City Jazz Band is een zesmans orkest uit Dendermonde, on der leiding van drummer/ vo calist 'Jempi' Verhofstadt. De Schelde Dixies is een orkest van eigen bodem, uitsluitend bestaande uit spelende leden van de harmonie 'De Vlie gende Hollander' uit Terneu zen. Ze spelen in een achtmans bezetting, met onder meer trompet, sousafoon en was bord. Vanaf 20.00 uur 's avonds is het de beurt aan de New Or leans Superior Jazz Band uit Gullegem bij Kortrijk. Het or kest bestaat uit zeven leden, onder wie banjoïst/vocalist Anton Vandorpe en trombo nist Philippe Desmet. Het op treden duurt tot 22.30 uur. Dan neemt Radio Noordzee het over met aangepaste muziek. Op het plein wordt een terras uitgezet. De coördinatie van het festi val is in handen van een uit voerend comité bestaande uit 'Walpleiners' Hans Boomert en Willem Beer en de om hun deskundigheid op het gebied van jazzmuziek aangezochte Maja Lemmen en Jacques Verschuren. Met opzet is geko zen voor 'bands met kwaliteit', zodat het festival eventueel tot een traditie zou kunnen uit groeien. Volgens Willem Beer moet het Jazzfestival 'dé klapper worden van het seizoen', en kan het worden gezien als af sluiting van de reeks activitei ten die het Walplein comité, onder auspiciën van de Stich ting Sluis Promotie, in de af gelopen maanden heeft gehou den. Het festival vindt nu nog alleen in de Annaweg en op het Walplein plaats. „Maar volgend jaar hopen we dat héél Sluis meedoet", aldus Boomert en Beer. Van een onzer verslaggevers CADZAND-BAD - De ondernemers van Cadzand-Bad st: positief tegenover het plan van de Oostburse wethouder van nanciën om een baatbelasting in te voeren. Dit vertelde de voot| zitter van de plaatselijke ondernemers-vereniging J. Verst: ten. De vereniging heeft nog geen officieel standpunt ingei men, maar de voorzitter heeft wel al redelijk wat positieve i ties van collega's ontvangen. De wethouder liet onlangs via deze krant weten dat hij het profijtbeginsel wil invoe ren. Volgens hem zullen on dernemers die profiteren van gemeentelijke werkzaamhe den moeten deelnemen in de kosten. Hij doelt met name op de reconstructie van Boule vard de Wielingen. Thomaes verwacht dat de werken tus sen de 3,5 en 3,8 miljoen gaan kosten. De Oostburgse raad heeft al laten weten dat men maximaal drie miljoen aan het project wil besteden. Verstraten haalt de recon structie van het Sluise winkel centrum aan. „Daar heeft elke ondernemer een bijdrage gele verd, evenredig met de front ruimte van zijn winkel of res taurant. Zoiets kan in Cad zand-Bad ook", zegt hij. In Sluis hebben de ondernemers zonder veel problemen geld bijgelegd. De voorzitter verwacht dat dat ook in Cadzand zal gebeu ren. „Tenslotte zullen wij pro fiteren van de reconstructie", zegt hij. Wel hoopt hij dat de bijdrage per ondernemer re delijk zal blijven. „En dat we het bedrag kunnen uitsmeren over meer jaren". Dat ligt ook in de bedoeling van de wet houder. Binnen de Oostburgse raad staat men nog niet echt posi tief tegenover het plan. Het college heeft nog geen stand punt ingenomen in de kwestie. Het is de bedoeling van Thomaes om de bijdrage eerst een vrijwillig karakter te ge ven. Lukt dat niet, dan wil h baatbelasting heffen. Volgen hem zal het profijtbegin niet alleen voor Cadzand-B moeten gelden, maar ook voo andere gemeentelijke projec ten zoals bijvoorbeeld de i constructie van de Oostburgs Markt. Von onze correspondent VLISSINGEN - De berg werkzaamheden ter hoi van de buitenhaven van singen op het wrak van i verleden week dinsdag gei ken binnenvaarttanker Patri cia-V zijn de afgelopen dagtj wegens de harde wind op h tijdschema achtergeraakt. Donderdag waren de ken Taklift 2, Taklift 3i Simson bij het wrak van) tanker gearriveerd en bovs het gezonken schip afgemet Maar door het slechte zijn de bergers er nog niet J geslaagd de twaalf hijssti pen onder het wrak te trek' Donderdagavond waren j vijf stroppen onder het aangebracht en was men t de zesde onder het schip trekken. Wanneer de wet omstandigheden meezitten ij de Patricia-V het kon weekend worden geborgen Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De Stich ting Verkooppromotie Zeeuwsch-Vlaanderen houdt samen met winkeliersvereni ging Sas '70 van 19 tot en met 21 september een huishoud beurs in De Vlaanderenhal in Sas van Gent. Onder deel van de beurs is een kunstmanifestatie voor kunstenaars uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen, die gratis een stand in de hal kun nen krijgen. Er zal een zeven- Van een onzer verslaggevers CADZAND-BAD - Zowel de VVV als de Ondernemersvere niging van Cadzand-Bad steu nen het politie-optreden in zake het 'uitzetbeleid'. Volgens j. Verstraten, vlce-voorzitter van de VW en eerste man van de plaatselijke ondernemers, werkt het gevoerde beleid al jaren prima. Zoals bekend adviseert de West-Zeeuws-Vlaamse politie 'relschoppers' om maar uit de streek te vertrekken. Dat be leid wordt al enkele jaren ge voerd, dit tot volle tevreden heid van de gemeentebesturen en ondernemers. Volgens de voorzitter zorgt het optreden van de politie er voor dat het redelijk rustig blijft in de streek. „Wij zitten hier niet te wachten op rotzooi. Wanneer de politie weer iemand het dringende advies heeft gegeven om te vertrek ken gaat dat als een lopend vuurtje langs alle campings. Met name de jongeren houden zich dan weer een tijdje koest", zegt hij. „Het werkt echt preventief". tigtal bedrijven deelnera voornamelijk afkomstig uitf winkeliersvereniging, ook uit de rest van de sti en de provincie. Vijf moe shows moeten voor een i dimensie zorgen. De Stichting Verkooppi motie Zeeuwsch-Vlaandei wil met de beurs in de v«| sporen treden van de vro 'Expo Sas'. Vrijdag 19 seple ber opent burgemeester Dusarduijn de beurs om 1<J uur. Deze duurt die dag 22.00 uur. Zaterdag zijn openingstij den hetzelfde zondag duurt de manifest/ van 10.30 tot 18.00 uur. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Zondal september is er voor de t maal een snuffelmarkt in Ij Vlaanderen-complex in van Gent. Zowel de i de evenementenhal woi voor die gelegenheid gebnii omdat het aantal standi: ders ook nu weer enorm gftf zal zijn. Gezien het aantal voorl schrijvingen verwacht "i ook nu weer het maxium a tal van 150 deelnemers binr; de muren te krijgen. MeU aantal is Sas van Gent i grootste in de regio geworc De snuffelmarkt gaat open' 10.00 uur. BEVERLY HILLS (RTR) - De Britse acteur Timothy Dalton is gekozen om zijn landgenoot Roger Moore op te volgen als James Bond in de jubileumfilm die over het personage van Ian Fleming wordt gemaakt. Dit heeft producer Albert Broccoli meegedeeld in Beverly Hills. De 38-jarige Dalton heeft op het toneel in Shakespeare gestaan, heeft gespeeld in 11 Door Marjan Mes 'De vis wordt duur be taald' is misschien wel de beroemdste zin uit de Ne derlandse literatuur. Hij zegt veel over onze zakelijke en nuchtere handelsgeest en tegelijkertijd over de be perktheid van ons nationaal cultuurbezit. Toch is het so ciaal-realistische vissers drama, waaruit hij afkom stig is -'Op Hoop van Zegen' van Herman Heijermans- een sterk geschreven stuk. Het behoeft niet zo erg veel veranderingen om ook in deze tijd nog te kunnen boeien en te ontroeren. Niet temin is de vierde verfil ming van het befaamde to neelstuk, ondanks de bijna zes miljoen gulden die zij heeft gekost, geen produktie die je ademloos aan je stoel kluistert of die veel emoties losmaakt. Daarvoor heeft regisseur Guido Pieters ken nelijk teveel naar een com merciële oplossing gezocht in de vorm van Danny de Munk. Is in toneelstuk en eerdere verfilmingen de tragische vissersweduwe Kniertje het middelpunt, in de nieuwe 'Op Hoop van Zegen' richt zich de meeste aandacht op Danny de Munk. Hij is abso luut een natuurtalent, daar niet van. Maar hij heeft veel te veel zichzelf mogen blij ven, namelijk een stoere kwajongen. Zo blijft er van de bange jongste zoon van Kniertje, Barend, niet veel over. En dat terwijl dit joch doodsbang is om met de lekke schuit, de Op Hoop van Zegen, naar zee te gaan. Angst en echt verdriet ko men in deze verfilming niet voor. Hoogstens komt het sociale onrecht, maar dan ook nog maar mondjesmaat en vlak, aan de orde. Absurd is het ook, dat Pieters (ma ker van o.a. het beter ge slaagde 'Ciske de Rat') de smakelijke smartlap van Danny de Munk dwars door scènes, die zich daar hele maal niet toe lenen, laat klinken. Het ontbreekt er nog maar aan, dat hij zicht baar zingend losbarst. Het zou overigens nog allemaal niet zo erg zijn als deze 'Op Hoop van Zegen' de span- retty in Pink', de sympa- ueke tienerfilm met Molly ungwald, draait opnieuw in ,'inéso]1 In Breda. Ambitieuze lochter van een nietsnut larry Dean Stanton) wordt iet vriendinnetje van een jon- ,uit een duur milieu en «ordt door hem uiteindelijk rgenodigd voor het slotfeest /an de middelbare school. AMSTERDAM, 7 augustus - A appeltermijnmarkt: In Bintje» nun werden 26 contracten verb) deld voor levering april ƒ39,40 tot ƒ38,50 per 100 kg I stemming was prijshoudend I Bintje 50 mm werden 19 conttt j verhandeld voor levering n< i ber bij een prijs van 60.5C ƒ58,90 per 100 kg, alsmedej' contracten levering april 84,00 tot 82,30. De stemming 1 prijshoudend op lager niveau Jinésol 3 in Breda. Mooie rol 'an Meryl Streep als de ichrijfster Karen Blixen. In de natinees draait in deze bio- coop het spannende en aan- loenlijke fantasie-avontuur, E.T.* van Steven Spielberg, bver de komst van een buiten aards wezentje in een Ameri cans gezin. Leuk voor kinde- fen. I 'Cobra' van en met Sylves ter Stallone is thans te zien in Luxor in Breda, City 1 in Roosendaal, Roxy 2 in Bergen pp Zoom, Luxor in Terneuzen pn in de Koning van Engeland Hulst. Zeer geweldadige,

de Stem | 1986 | | pagina 10