Politie lost 200 opzettelijke aanrijdingen op SOLA RUIMT OP! Kritiek op hulp aan weggelopen kinderen I )e^e|Ud Gezondheidsraad wil wet op donororganen snel aanpassen Pax Christi gaat zich op Afghanistan richten DIENSTENBOND FNV: MEER AANDACHT VOOR PART-TIMERS IN CAO BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Boetekleed Lift Domtoren bleef hangen MILJOENENZAAK IN ZWOLLE Showmodellenrestanteni en beursgoedererf slechts voor ongekend lage prijzen! Vader en zoon Moszkowicz in onmin ZWARTBOEK: KLACHTEN OVER OPTREDEN JAC EN RIAGG BINNENLAND Vier jaar cel Evangelisten Jopie Huisman Holland Truck aid T5 PAGINA; WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1986 T28 PAGINA 3 ZWOLLE (ANP) - De Zwolse nolitie heeft in samenwerking met een onderzoeksbureau van 13 verzekeringsmaat schappijen tweehonderd op zettelijk veroorzaakte aanrij dingen opgelost. Uit het onderzoek over de liaren 1984 en 1985 kwamen 67 I personen naar voren die zich fn zwolle en omgeving aan de I aanrijdingen hebben schuldig I gemaakt. De totale schade be- I draagt een miljoen gulden, al- I dus de politie. Er zijn 14 hoofdverdachten I die bij 89 aanrijdingen waren I betrokken. Twaalf hebben een bekentenis afgelegd. De ver- I dachten zijn afkomstig uit zwolle en Lelystad en varie- 1 ren in leeftijd van 23 tot 39 jaar. Er werd in acht groepen geopereerd, die steeds van sa menstelling wisselden. Enkele verdachten zal waarschijnlijk poging tot doodslag ten laste worden gelegd, omdat ze auto's aan de bestuurderskant total loss hebben gereden. De aanrijdingen, waarbij oude auto's werden gebruikt, werden onder andere veroor zaakt door plotseling optrek ken, gas bijgeven, niet afrem men en plotseling een zijstraat komen uitrijden. De daders schuwden ook niet de tegen partij te intimideren of getui gen weg te pesten. Met het geld dat de verzekeringen uit keerden werd de schade aan de auto's met goedkope sloop- onderdelen hersteld, waarna ze weer werden gebruikt voor een volgende aanrijding. De politie kwam de zaak op het spoor nadat op 21 augustus vorig jaar een aanrijding ge beurde waarbij de nodige vraagtekens konden worden geplaatst. Uit nader onderzoek bleek dat niet alleen de be trokken bestuurder, maar meerdere personen in korte tijd bij veel aanrijdingen wa ren betrokken. In eerste instantie ging men terug tot 1980, maar er kwa men zoveel verdachte aanrij dingen naar vordn dat men zich beperkte tot 1984 en 1985. De politie is van mening dat slechts het topje van de ijsberg boven water is gekomen. Het totaal aantal veroorzaakte aanrijdingen ligt hoger en de schade omvat vermoedelijk enkele miljoenen guldens. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De wet die het leveren van donororganen re gelt moet worden aangepast. Ook moet betere voorlichting, registratie en coördinatie er voor zorgen dat het aanbod van donornieren wordt ver groot. Dat staat in een advies van een commissie van de Gezond heidsraad aan de bewindlie- den van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur. De Gezondheidsraad doet dit beroep omdat hij heeft ge constateerd dat de vraag naar donornieren fors is gestegen ten opzichte van het aanbod. Op 1 januari stonden er bijna duizend mensen op een wacht lijst voor een niertransplanta tie. De toegenomen vraag hangt samen met het opschui ven van de leeftijd waarop een transplantatie nog nut heeft. Die grens ligt nu al bij 65 jaar. Voor het spoelen van de nieren (dialyse) geldt geen leeftijdbe perking. In de wetgeving zou het toe stemming verlenen voor het gebruik van organen soepeler moeten worden geregeld. Op dit moment is gebruik van or ganen verboden tenzij de pa tiënt in een zogeheten 'codicil' toestemming heeft gegeven voor gebruik. In een aantal omringende landen is dat pre cies omgekeerd. Volgens de Gezondheidsraad zou meer moeten worden aangesloten bij de praktijk elders. Dat idee wordt momenteel ook uitge werkt op het ministerie. De commissie is het overi gens nog lang niet eens over de wijziging van het codicil-sys teem, omdat met name men sen met een christelijke le vensovertuiging zich tegen wijziging zullen verzetten. killing fields' van luid-Soedan. Een sn en blanke weet het. ïaanden door in I's, maar de het veld blijven staat er in de hipper sprak de n en reizigers uit aal van een serie ilijk operatief ver- Het bleek van wes- brikaat. Ook dat is relingshulp. prijsstijgingen had- speeld. et voorjaar, met in- s gekelderde olieprij- ter de hand, trachtte met enkele andere den afspraken te ma- er beperking van het Dat was kennelijk ieg. OPEC liep een je. Het is overigens de of bijvoorbeeld de egering, als ze al mee llen werken, wel zeg- ap heeft over de pro die vele tientallen happijen uit haar n de Noordzee halen. iPEC-politiek van de oed is intussen naar lijnt toch niet zonder at gebleven. Met {ie Noren, zo blijkt uit rste reactie van die voelen wel voor over- er het olie-aanbod op at langere termijn, egen zou de voorra- de Noordzee wat ge- Ijker moeten aanspre- I at in de bedoeling lag. de olieprijzen, na te- vallen te zijn tot het van halverwege de zeventig, weer terug- naar de pieken van :n 1981, ligt niet erg le hand. De positie van op de wereldmarkt is oor te bescheiden ge in. In 1979 produceerde nog bijna de helft van ie in de wereld. Sinds- s de produktie van het bijna gehalveerd, jl de vraag geleidelijk door economische te- ng en energiebespa- voerden producenten OPEC de produktie P- EC kan dus niet langer leren. De organisatie le wereld geen prijzen en. Maar het ooit zo tige kartel heeft nog genoeg invloed om de t grondig te verstoren, is binnen en buiten Z inmiddels goed begre- n ook dat is bevorder- oor een redelijk even- op de oliemarkt. Actieplan voor 'flexibel werker' tinberger: Harde eisen Israël. - fotoap het toestel kant en was en praktisch ge- om op te stijgen. In ;en van de Israëlische vaartindustrie werd spottend opgemerkt roor deze publiciteits- een kartonnen model ie Lavi was gebruikt, hier inderdaad sprake van Israëlische bluf tien dagen later zonne toen de Amerikaanse uigmotor voor de Lavi uitgeprobeerd die ;oe in een Phantom-toe- vas ingebouwd. In deze concurrentiestrijd tus- sraël en de Verenigde n blijft het voorlopig de of de vleugels van de definitief zullen wor- ekortwiekt. UTRECHT (ANP) - Verbetering van de ar beidsvoorwaarden van mensen die flexibel werken wordt gepromoveerd tot kernpunt in het cao-beleid 1987 van de Dienstenbond FNV. De bond, die als geen ander in sectoren als het win kelbedrijf, de recreatie en de groothandel steeds meer te maken krijgt met part-timers, oproep- en uitzend krachten, wil zich in de nieuwe cao's meer dan voor heen richten op de 'flexibele werker'. Hiertoe zal in november een informatiecampagne starten, met onder meer een speciaal gratis telefoonnummer voor mensen die vragen hebben over flexibele arbeidscontrac- i ten. Uitwassen „De algemene inzet van het actieplan is dat er goede en slechte vormen van flexibili sering zijn", aldus cao-coördi nator L. de Waal. Ongewenste vormen zoals de zogenoemde nul-urencontracten (waarbij iemand maar moet afwachten of er wel werk is) zijn uitwas sen die via de cao verboden dienen te worden, maar er zijn ook wel vormen van flexibili sering die werknemers leuk vinden, en dat moeten we goed van elkaar onderscheiden". De dienstenbond wil in de cao's daarom afspraken ma ken met de werkgevers over uitbreiding van de werkings sfeer van de collectieve af spraken tot alle vormen van flexibel werk, inclusief thuis werkers en free-lancers. De bond wil verder bij voorbeeld dat zogenoemde minimum maximum-contracten, waar bij een werknemer afhanke lijk van de drukte kan reke nen op een bepaald aantal uren werk per week, niet te grote sprongen in werktijd vertonen. Een goede ontslag bescherming en aanspraak op het wettelijk minimumloon voor groepen flexibele werk nemers die daar nu nog buiten vallen staan ook op het wen senlijst] e. In de markt De 'promotie' van de flexi bele werknemer bij de Dien stenbond FNV is een voor beeld van de veranderingen waar de vakbeweging al enige tijd mee bezig is om 'in de markt' te blijven. Bonden pro beren met name die werkne mers die weinig belangstelling hebben voor vakorganisaties, zoals beter geschoolden in nieuwe beroepen, te interesse ren voor het lidmaatschap door meer service (een sociale ANWB!) te bieden. De bond gaat de komende tijd in bedrijven samen met bedrijfsledengroepen en ka derleden ook begeleidingspro jecten flexibilisering begin nen. Doel is een inventarisatie te maken van klachten en pro blemen, en ook discussie en onderzoek op gang te brengen aangaande de noodzaak van flexibilisering. DE FNV, Nederlands grootste vakcentrale, heeft in een intern rapport forse kritiek gespuid op het eigen functioneren. De FNV is alleen goed vertegenwoordigd in de traditionele bedrijfstakken. De aanhang in de dienstensector en onder de hoger opgeleiden is slecht en de vakcentrale heeft de aansluiting gemist met de 'nieuwe werknemers'. Tot die laatste categorie behoren dan vrouwen, jongeren, buitenlanders, uitzendkrachten en deeltijd werkers. En tenslotte is er een slechte band met de uitkerings trekkers. Het is goed dat de FNV aan zelfonderzoek doet, al gaan de ogen van de vakcentrale wat laat open. Als de bond, maar dat zelfde geldt evenzeer voor andere vakcentrales, wat beter naar de wordingsgeschiedenis van de vakbonden had gekeken, zou hij al eerder de conclusie hebben getrokken, dat er sprake was van een scheefgroei. Toen werknemers zich voor het eerst gingen organiseren, wa ren de vakbonden strijdbaar en moest er gevochten worden voor iedere verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Maar met het ontstaan van de welvaarts- en welzijnsstaat, overgoten met so ciale verzekeringen voor ieder feilen, is de vakbond langzaam verworden tot een 'sociale ANWB', die de leden de weg wijst in het grote cao-bos. De vuist, die in de onderhandelingen met werkgevers en over heid kon worden gemaakt, werd steeds kleiner. De vakcentrales zijn zich steeds meer gaan gedragen als vooral 'redelijke' ge sprekspartners. Die waardering van de vroegere 'tegenstanders' heeft de FNV net als de andere vakcentrales doen wegzakken in een soort zelfgenoegzaamheid, waarbij het 'instituut vakbond' belangrijker werd dan de leden. FNV-voorzitter Pont constateert nu dat al dat nuttige onderhan- delingswerk over cao's achter de schermen zich helaas aan het oog van de leden onttrekt en dat daar hoognodig iets aan verbe- i t k100'worcien' Wat had hij dan verwacht wanneer een kleine elite binnen een bond de dienst uitmaakt en zelfs bepaalt wat er in een vakbondsblad komt te staan? Dat de aansluiting is gemist met 'de nieuwe werknemers' ligt in het verlengde daarvan. De vakbond is een traditioneel maat schappelijk bolwerk geworden, dat achter nieuwe ontwikkelingen aanloopt. Toegegeven ook de FNV heeft zich druk gemaakt over zaken als kruisraketten en dergelijke, maar de stellingname aaarin was niet direct de vrupht van overleg met de leden. Boven alen heeft die op zichzelf te prijzen maatschappelijke betrokken- neid met zoveel te maken met de directe belangenbehartiging van de aangesloten leden. Op de invloed van maatschappelijke veranderingen op de ar beidsmarkt, het eigenlijke werkterrein dus, is de bond minder Ho rjWeest' ^'et voldoende op de intrede van de vrouwen en i aeeitijdwerkers op de arbeidsmarkt, niet voldoende op de spe- c^h^P0slt'e van de jongeren. Hun positie werd te vaak onderge- won 9emaakt aan wat dan heette het algemene beleid. Vrou- eiaP Pn '°n9eren zullen je dan ook nauwelijks terugvinden bij de hoog bestuurt en dus is de drempel om lid te worden zal op twee fronten terug moeten naar de basis, om rtio n'0»ens een welzijnsterm te gebruiken. Terug naar de leden, u^Jh we,en wat hun bond doet en terug naar degenen, die p«rCifn °yar9eslagen. De FNV blijkt dat zelf te beseffen door, als zondaar d' het boetekleed aan te trekken. En dat siert de Jan Ter Laak (l.), secretaris van Pax Christi, wordt op Schiphol onthaald na een verblijf in Afghanistan. Hij sprak daar ondermeer met verzetsleiders. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - De Rooms-Katholieke vredesbe weging Pax Christi wil 'grote demonstraties' tegen de Sov jet-Unie organiseren om dit land te bewegen al zijn troe pen uit Afghanistan terug te trekken. Verder moet de Nederlandse vredesbeweging via de Sovjet- Vredesraad proberen ook een delegatie naar Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, te zenden. Deze zou vooral moe ten pleiten voor toelating van het Rode Kruis tot gevangen opstandelingen, hetgeen de re gering in Kaboel totnutoe ge weigerd heeft. Dit zei Pax Christi-secreta- ris Jan ter Laak gisteren op een persconferentie in Den Haag. 's Morgens vroeg was hij teruggekeerd van een be zoek van twee weken aan Pa kistan en Afghanistan, waar hij ondermeer met vooraan staande leiders van het Af- ghaans verzet had gsproken. Ter Laak pleitte verder voor meer druk van de Westeuro- pese regeringen op de Sovjet- Unie. Naar zijn mening heeft Gorbatsjov met diens jongste voorstel een klein deel van de Sovjet-troepen uit Afghani stan terug te trekken, laten blijken gevoelig te zijn voor de publieke opinie in het Westen. Daar ligt volgens Ter Laak een mogelijkheid voor de vre desbeweging. Pax Christi heeft altijd 'vrij zachtjes' tegen de Sovjet-inval eind 1979 in Afganistan gepro testeerd. Mooie verklaringen werden niet gevolgd door da den. Ter Laak verklaarde dit voor een deel doordat bijna alle aandacht van de vredes beweging uitging naar de strijd tegen de kernwapens. De voornaamste reden is naar zijn mening echter dat het hier om een andere godsdienst gaat, de Islam, waartegen in onze samenleving grote weer standen bestaan (Iran, Kho meini). In Nederland weten we bo vendien 'geen fluit' van de si tuatie in Afghanistan. Hij pleitte voor oprichting van een Nederlands bureau in Pakis tan, dat niet alleen de humani taire hulp coördineert maar ook politieke informatie ver zamelt. (ADVERTENTIE) Alle goederen die wij het afgelopen jaar tentoongesteld hebben op beurzen, verkoopshows, koopjeshaJ, en showroom bieden wij u nu aan voor ongekend lage prijzen. De aangeboden artikelen zijn nauwelijks te onderschei den van nieuw, terwijl de unieke levenslange Sola garantie onverkort gehandhaafd blijft. Een kleine greep uit ons assortiment: Komplete cassettes Edelstaal en zwaar verzilverd. Meer dan 20 modellen in 6, 9 en 12 persoons cassettes (met lichte transport- schade). zilverwit edelstaal Model Prelude Model Constance Model Constance Model Fiesta Model Monique Model Old Dutch Model Puntfilet Model Provence adviesprijs opruimprijs 9 pers. 60 dig. f 836,- f 395,- 6 pers. 40 dig. f 341,- 9 pers. 105 dig. f1012,- 9 pers. 105 dig. f1232.- 6 pers. 40 dig. f 517- 9 pers. 90 dig. f 1953,- 12 pers. 78 dig. f 935,- 12 pers. 135 dig. f1276,- enz. enz. Zwaar verzilverd (basis 100) Model Haagsch Lof je 9 pers. 60 dig. f 1760- f 1045,- Model Haagsch Lofje 9 pers. 105 dig. f2849 - f 1695,- Model Hollands Glad 6 pers. 40 dig. f 1320,- f 825,- enz. enz. f 179,- f 529- f 529,- f 295,- f 995- f 550- f 695- Etui-artikelen Diverse restanten theelepels, taartvorkjes.taartschep- pen, kaasschaven enz. Nu voor ongekend lage prijzen. Losse bestekartikelen Allerhande restanten en licht beschadigde couvert artikelen in diverse modellen en uitvoeringen. Voordeliger kan niet! Nu vanaf f 1,— Kookpannen Restant Sola Elite kookpannen (oud model met kunst stof dekselknop)| Meer dan 70% korting. Kook/dekschalen Zware kwaliteit, geschikt voor gas en electra. Restant. Nog diverse maten leverbaar, vanaf f 35,— Serviesgoed (roestvrijstaal) Koffie/theepotten, melkkannen, suiker potten enz. Voor weggeef prijzen. De reis naar Zeist is zeker de moeite waard! Onze koop jeshal staat vol fantastische aanbiedingen en verras sende koopjes. Wacht niet te lang, want op is op! Ons adres: Sola fabriek. Van Reenenweg 155 te Zeist. Openingstijden: ma. t/m vrij. van 9.00-17.00 uur, iedere zaterdag van 10.00-16.00 uur. Voor alle inlichtingen, route beschrijving of uitgebrei de Sola dokumentatie kunt u bellen 03404-23364 of schrijven naar: Sola fabriek. Antwoordnummer 105, 3700 VB Zeist (postzegel niet nodig). Van een onzer verslaggevers VENLO - De Roermondse advocaat mr. B. Moszkowicz is niet meer verbonden aan het juridische 'familiebedrijf'. Dit heeft zijn vader, de bekende strafpleiter mr. M. Moszkowicz sr. uit Maastricht, gisteravond desgevraagd bevestigd. Over de juiste oorzaak van de verwijdering van mr. B. Mosz kowicz uit de kantoren te Venlo en Roermond wilde Moszkowicz sr. geen verdere mededelingen doen. De indruk bestaat echter dat deze ingrijpende maatregel on der meer te maken heeft met de beslissing die het Hof van Disci pline in Utrecht vorige week nam om mr. B. Moszkowicz vier dagen te schorsen als advocaat en procureur. Dit vanwege het indienen van te hoge declaraties voor juridische bijstand. Een Middenlimburgse zakenman kreeg een rekening van 17.661,06, terwijl dit bedrag niet hoger had mogen zijn dan 6.895,82. Mr. B. Moszkowicz was door de Raad van Toezicht voor de advoca tuur in het arrondissement Roermond al eerder berispt vanwege te hoge declaraties. Mr. B. Moszkowicz ontkende gisteren dat hij geen deel meer uitmaakt van Moszkowicz Advocaten. UTRECHT (ANP) - Eenen twintig mensen, waaron der vier kinderen, hebben gisteren een benauwd uurtje doorgemaakt toen de tijdelijke lift tegen de Domtoren in de Utrechtse binnenstad ter hoogte van de klok bleef hangen. Rond vier uur stond de lift, door een stroomsto ring, zestig meter boven de grond plotseling stil. De handbediening die voor dit soort gevallen is aange bracht weigerde dienst, zo dat de lift geen kant meer op kon. De brandweer moest de geveltoeristen met ladders uit hun benarde positie redden. Allen kwamen met de schrik vrij, mede dank zij de 22-jarige liftbe diende die met zijn kalme optreden wist te voorko men dat er paniek uitbrak, aldus de politie. De lift aan de buiten kant van de hoogste toren van Nederland is daar aan het begin van de zomer op gesteld samen met een to renhoog raketmodel dat de gevel van de Dom 'siert'. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ouders van weggelopen kinderen klagen over de hulpverlening door bijvoorbeeld de JAUs en RIAGG's aan hun kroost. Dat blijkt uit een zwartboek, dat de Stiching On derzoek naar de Nederlandse Rechtspleging in Fa miliezaken (SOR) de Directie Kinderbescherming van het ministerie van Justitie dinsdag heeft aange boden. Het zwartboek heeft de titel 'Hulpverlener, waar ben je mee bezig". De ouders worden buitenspel gezet maar blijven wel financieel verantwoordelijk, zo moppert de SOR. Een weggelopen kind kan bij voorbeeld op voordracht van een hulpverlener, bijstand krijgen. De ouders, die in veel gevallen niet te weten kunnen komen waar hun zoon of dochter verblijft, ontvan gen wel een terugvordering van het als bijstand verleende bedrag. Deze bijstand is voor dertig da gen. Daarna betaalt het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur veelal subsidie aan een pleeggezin. Het aantal pleeggezinnen is fors gestegen, aldus de SOR. In 1983 waren het er 1600, in 1985 al 4400. Het ministerie zou daarover geen uitleg hebben kunnen geven. „Een miljoenenverslindende zwendel", zo oordeelt de SOR. Een woordvoerder van WVC bevestigde dat de groei van het aantal pleeggezinnen in 1985 groter was dan werd verwacht en dat de reden daarvan nog niet bekend is. Daar wordt een onderzoek naar ingesteld door de coördinatiecommissie weten schappelijk onderzoek kinderbescherming CWOK. De uitkomst van dat onderzoek wordt in septem ber verwacht. De term 'miljoenenverslindende zwendel' zoals de SOR die gebruikt noemt de WVC- woordvoerder een ongenuanceerde uitspraak. Mis bruik van regelingen is mogelijk, maar bij WVC be staat niet de indruk dat bij de regeling vrijwillige pleegzorg daarvan sprake is, aldus WVC. In een bij het zwartboek gepresenteerde open brief trekt de SOR alle registers open: „Aan alle kinderen wordt het recht op zelfbeschikking toege kend en via intensieve werving worden kinderen ertoe bewogen om met steun van instanties voor maatschappelijk werk het ouderlijk huis de rug toe te keren, met een vrij leven in het vooruitzicht, waarin zij voortaan alleen aan de inzichten van hun redders behoeven te gehoorzamen". „Daarmee is de vernietiging van het potentieel le vensgeluk voor de kinderen zelf en hun ouders ver zekerd en is de basis gelegd voor het afglijden van de kinderen naar criminaliteit en drugsgebruik. Maar daarvoor hebben we dan toch weer crisisop vangcentra, jeugdgevangenissen, ontwenningskli nieken en afkickcentra; immers een brok werkgele genheid". A <v v? De KNVB gaat het Nederlandse voetbal even grondig reorgani seren. Er moet meer publiek komen. Daarom, zegt de KNVB, moeten er minder clubs spelen. Ziet u de logica? Ik ook niet. Geen 18, maar 16 clubs. Er moeten twee clubs weg. Waar schijnlijk worden gerenom meerde voetbalvandalen inge schakeld om deze vernielklus te klaren. Het sectiebestuur gebruikte een geducht wapen om de tegen standers en twijfelaars te over tuigen: een dia-presentatie. Rinus Michels stond erbij met de aanwijsstok. Geen videobeelden van de mooiste wedstrijden en de prachtigste goals in slow-mo tion. Nee, dia's. Dat geeft aan hoe voetbalbestuurders den ken. Als we 16 clubs hebben, staan we met 2-0 voor. Dat is nog eens verdedigend voetbal. Weet u wat nog een vele beter plan is? Tien clubs afschaffen. Dan hou je acht over en puilen de stadions werkelijk uit. Ach, het is gewoon een door zichtige poging om Veendam weer uit de eredivisie te krij gen en te voorkomen dat NAC een glorieuze come-back maakt. Het zet allemaal geen zoden aan de dijk. Het voetbal be vindt zich op dit moment in een kritiek stadion en er moet iets gebeuren. Maar wat? Let op. De voetbalbond zou moeten doen wat de vakbond doet. De FNV gaat op jacht naar nieuwe klanten, naar kan toorklerken, vrouwen, etni sche minderheden. Kijk, die kant moet de KNVB ook uit. Voorlichtingswinkels en pro motieteams. En een nieuw be stuur van voetballiefhebbers. MERIJN TEGEN DRIE mannen is gis teren voor de rechtbank in Den Haag vier jaar cel geëist. Twee van hen overvielen op 10 mei in de Hofstad een geld transport. Ze bedreigden de bijrijder met een vuurwapen, bonden hem vast en zetten een tas op zijn hoofd. De chauffeur van het geldtransport zat, zo bleek later, in het complot. De drie maakten twee miljoen gulden buit. Het geld, dat met een na de overval in een ge huurde bestelbus naar een 'veilige' plek werd gebracht, is slechts gedeeltelijk bij de ver dachten teruggevonden. TWINTIG UIT Sri Lanka af komstige predikers die deel namen aan het wereldwijde evangelistencongres Amster dam '86 zijn niet teruggekeerd naar hun land. De Billy Gra- ham-organisatie ontdekte vo rige week dat de evangelisten, allen Tamils, hun retourticket niet hadden gebruikt. Een woordvoerder van het minis terie van Justitie sloot niet uit dat de predikers zich ergens in Nederland schuilhouden. De Srilankese evangelisten heb ben een belangrijke belofte gebroken. Alle congresdeelne mers is gevraagd de conferen tie niet te gebruiken voor asielaanvragen. HET JOPIE Huisman-mu seum in het Friese Workum heeft gistermiddag de 50.000ste bezoeker binnengehaald in vier maanden tijd. Daarmee is dit het veruit drukst bezochte museum van Friesland. Vol gens het stichtingsbestuur heeft het museum een posi tieve uitstraling op de mid denstand in Zuid-West-Fries land. Huisman zei ontroerd te zijn door zoveel belangstelling voor zijn schilderijen waarop voornamelijk vodden en weg- gooiartikelen staan afgebeeld. HET MINISTERIE van Ont wikkelingssamenwerking heeft een bedrag van bijna 900.000 gulden ter beschikking gesteld aan 'Holland Truck Aid', een organisatie van Ne derlandse monteurs en vrachtwagenchauffeurs. In augustus vertrekken acht vrijwilligers van de hulporga nisatie naar Soedan om in El Fasher, Port Soedan en Khar toem reparatiewerkplaatsen voor vrachtwagens op te zet ten. Soedanese technici wor den door hen ter plaatse opge leid. Door zo veel mogelijk vrachtwagens weer rijklaar te maken, hoopt het Nederlandse team de voedseldistributie te vergemakkelij ken.

de Stem | 1986 | | pagina 3