Zeeuws-Vlaams bataljon bijeen 7.50 1.98 3.50 Evengoed een mooi land kkerjon igen leüakers Bilj art-computer in Bosschenhoofd IERSMES! BROECK I0L HULST e.o. ISDIPLOMA Xkerjan AANBIEDING Rode Kruis en EHBO aan de slag WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1986 STRAKS IBECUE! ien bij: BERLINER FRIKANDO gratis barbecuebon OPRICHTER DOKTER J. CASPARIE VAN ZEELAND het nummer Icuebon. in goed zijn jen echt 1 No. 13 2 No. 184 ïialist appen -opleidingen VLAAI IROOD Plaatselijk nieuws De Klinge Nieuw-Namen St.-Jansteen Vogelwaarde Kaalslag Bont wordt er beter Dourdan-vlucht *töZsrJS£ ttssgxsr? «siïSéïïïs rs: ffViSHüi M-few r^rDrie'6è^'-»£ UITVINDING KAN GOUDMIJN WORDEN Met de huifkar door Zuiddorpe Bijeenkomst Axelse soos alleenstaanden in Koewacht T22 PAGINA ZEELAND 2 i verschillende bon is tijdens de Ileesgerecht lis U wilt! Altijd 100 gr 100 gr .01140-12541-11370 140-13177 iom IAAT 79 01150-198174#TERNEUZEN Van een onzer verslaggevers HULST - De EHBO en de co lonne van het Rode Kruis Hulst hebben de voorbereidin gen voor het komende winter seizoen al achter de rug. Ze zijn extra vroeg aan de slag gegaan omdat er een ter rein voor hulpverleners is vrijgekomen. Dit als gevolg van de opheffing van de BB. Het Rode Kruis begint met een geheel nieuwe opleiding, die bestaat uit een basisge deelte en een gericht gedeelte waar het gaat om de inzet baarheid. De cursus behandelt algemene informatie, gezond heidsleer, ehbo en hulpverle ning. Iedereen tussen 18 en 45 jaar kan aan deze curusus deelnemen. Verder geeft het Rode Kruis een cursus voor hulp aan ge handicapten en zieken. Ook op het programma staat een cur sus gewondenzorg onder rampomstandigheden. Voor de gediplomeerden is er de cursus verzamelplaats gewonden technieken. Beide instellingen verzor gen het winterseizoen cursus sen hartreanimatie. Van een onzer verslaggevers HULST/BERGEN OP ZOOM - Het voorma lige bataljon 1-14 R.I., dat in 1944 door de on langs overleden oud-verzetsman dokter J. Casparie uit Hulst werd opgericht, komt za terdag 6 september in Bergen op Zoom voor een reünie bijeen. Het is dan de achtste keer dat de oud-strijders elk aar treffen, sinds de eerste reünie in 1969. Daarbij was destijds ook prins Bernhard aanwezig. Het bataljon, als eerste on derdeel aan de heropgerichte Koninklijke Landmacht toe gevoegd, was aanvankelijk genoemd naar Rudolph Fas- saert, een grote naam uit het Zeeuwse verzet. Fassaert werd in de laatste oorlogsda gen door de Duitsers in Zaam- slag gevangen genomen en in Middelburg ter dood veroor deeld. Men wist bij de oprichting van het bataljon echter niet dat Fassaert op spectaculaire wijze had weten te ontsnappen en zich bij de ondergrondse in Walcheren had gevoegd. Toen de doodgewaande begin no vember 1944 terugkwam in Zeeuwsch-Vlaanderen nam hij direct zelf dienst in het ba taljon. De naam werd toen ge wijzigd in 1-14 R.I. Het bataljon werd gefor meerd in een textielfabriek te Sint Niklaas en daarna gele gerd in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Het bataljon werd aan vankelijk belast met de bewa king van de Westerschelde en de beveiliging van de toegang naar de Antwerpse havens. Later zijn de manschappen op tal van andere plaatsen inge zet. Zo leverde het bataljon ook de erewacht en de bewaking voor het verblijf van koningin Wilhelmina toen zij via Ede weer naar Nederland terug kwam. Ook werd voor oprui ming van mijnenvelden ge zorgd. In september 1945 is een aantal van hen naar Indonesië uitgezonden. Het programma van de achtste reünie staat voor een deel in het teken van de geseu- velden en de kameraden die sinds de laatste bijeenkomst zijn overleden. De reünisten worden zaterdag 6 september tussen 14.00 en 15.00 uur ver wacht in de Cort Heiligerska- zerne te Bergen op Zoom. Na de opening en herdenking volgt een gezellig samenzijn, onderbroken door een maal tijd. Gedetailleerde informatie over de reünie kan aan Zeeuwse zijde verkregen wor den bij J. Francken, Wilhelmi- nastraat 20 in Sint Jansteen. Diamanten bruidspaar - Het bruidspaar Edgard Pauwels (84) en Anna Bogaert (78) heeft samen met de familie zijn dia manten huwelijksfeest ge vierd. De buurtbewoners had den naast de ouderlijke wo ning ook de gehele School straat met talrijke wit-gele vlaggetjes versierd. De dag begon met een plechtige eucharistieviering in de paro chiekerk van O.L. Vrouw He melvaart waarheen de jubila rissen met familie werden ge bracht door de folkloregroep De Klomp, voorafgegaan door de harmonie St.-Cecilia. Na de eucharistieviering ging het weer in optocht naar de feest zaal van Het Parochiehuis waar het feest gehouden werd. Chiro Inter - Zo'n 150 ouders bezochten de Chirojeugd van Chiro Inter De Klinge op hun bivakplaats Mol. De ouders werden vanaf het centrum van die plaats via een speciale bewegwijzering naar het Chi- ro-kamp geleid. Via de ope ningsformatie van de Chiro werden alle bezoekers welkom geheten. Na de slotformatie sprak pastoor Wijmeersch van De Klinge nog een dankwoord aan de leiding van de Chiro. Bedevaart - De landelij ke ver eniging van caritas Banneux ND afdeling Nederland houdt een bedevaart naar Banneux op zondag 7 september, Aan melden kan men zich bij Georgette Driedijk-De Ko ning, Kauterstraat 46 Nieuw- Namen. Telefoon: 01144-579. Aanmelden tot 25 augustus en de prijs voor deelname be draagt ƒ27,50 per persoon. Voor kinderen f 20.00. Kaarting - De uitslag van de puntenkaarting in café Du Commerce is: 1. Roger Sturm- Jo de Loos, 2. Ida de Winckel- Et. Kind. Kaarting - De uitslag van de vrije kaarting bij Richard Thilleman is: Winnaars: 1. Jo zef Vermeersen-Richard Thil leman, 2. R. Sturm-Th. Praet, 3. I. de Winkel-E. van de Bos sche. Afvallers: 1. J. Dillis-E. Weyenberg, 2. L. van Roeyen- E. de Koning, 3. G. Verhulst-J. de Loos. Schieting - Ter gelegenheid van de Roskam-kermis namen 27 schutters deel aan de schie ting in café Roskam. Uitslag: hoge vogel en eerste zij vogel: L. Bildens, Heikant; tweede zijvogel: J. Piessens, Kemzeke; grootste aantal (5): R. de Vos, Heikant en A. d'Hooghe, Ste- kene. Oud papier - Wegens de va kantieperiode wordt er op za terdag 9 augustus geen oud papier opgehaald door de W STEEN. Pas de tweede zater dag van september wordt er weer oud papier opgehaald. Collecte - Tussen 25 augustus en 7 september wordt in Vo gelwaarde de jaarlijkse huis aan huis collecte van het Ko ningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding gehou den. Avond-fietsvierdaagse - In het kader van het vakantie werk en sportieve recreatie houdt het Feestcomité Vogel waarde in samenwerking met Toerclub Vogelwaarde de jaarlijkse avond-fietsvier daagse. Dit f ietsfestijn begint dinsdag 12 augustus en eindigt op vrijdag 15 augustus. De toeristische tochten zijn zo veel mogelijk uigezet door de fraaie polders in de omge ving en kunnen door jong en oud gefietst worden. Daarom ook is er keuze tussen twee af standen, namelijk 15 en 25 ki lometer en mag men deze af standen afwisselen. De start is steeds vanaf café 't Karrewiel en men kan vertrekken vanaf 18.30 uur. Vorige week dinsdag - die zomerse herfstdag of die herf stige zomerdag - deden we een heel stuk Zeeland. We pro beerden het te bekijken zoals een toerist dat hoort te doen. Een vreemdeling die het gewest niet kent en die het voor hem nieuwe, onbekende op zich laat inwerken. „Evengoed een mooi land," was onze conclusie, „ook als is het dan overwegend akkerland, boerenland." Wat allereerst opvalt is natuurlijk de enorme wijd heid. En dan die luchten he? Weet u dat de Zeeuwse luch ten beroemd zijn? Om hun schoonheid, hun grootsheid, hun gestage verandering, maar vooral om hun helder heid. „Zijn die anders dan elders?", vraagt u zich mis schien af. Ja. Waarom? Misschien in samenhang met het land schap. Daar tref je ook dat heldere aan, dat frisgewas- sene. Een rij populieren op afstand is zelden hetzelfde als je ze goed bekijkt. De ene avond is ze echt groen, de andere avond hangt er een wat blauwige zweem over heen. Weer een andere avond wat rose-rood, als de zon een beetje voordelig wil ondergaan. Je zou in zo'n polderland een eentonige groene ruimte verwachten. Dat is het allerminst. Al die kleuren groen zijn anders. Het loof van suikerbieten is anders groen dan dat van aardappelen. De plantui is niet groen, die is tegen het blauw aan. Al zal inmiddels de meeste wel geoogst zijn, dus dat zien we niet meer; redden we ons maar met zaai-uien, die blijven nog wel een dikke maand staan. Bruine bonen zijn ook weer anders groen. Bovendien be gint daar al veel geel aan te komen. Iets te vroeg mis schien. In sommige bieten- percelen zie je dat ook, maar dat is niet zo best. Voor de boer dan, wel voor de kleur van het landschap. De vlakheid wordt onder broken door een rij bomen. Niet teveel bomen, Zeeland is een land van wijdheid en verten. Persoonlijk vinden we het een hele verbetering dat er afgelopen winter heel wat dijken kaalgeslagen zijn. Ook boerderijen en buurtschappen doorbreken die wijdheid. Vooral op van die heldere dagen liggen die als eilanden in de polder. Ze geven er wat reliëf aan. Ook vlassschelven en ruiters met erwten, die inmiddels in het land zijn verrezen, halen wat van het vlakke weg. Een overhoekje, een stukje heg, een struik ergens in de sloot kant die aan een ruimtelijke ordenaar is ontsnapt, zij hebben ook dat effect. Speelt u ook wel eens een spelletje: Het Zeeuws-Vlaams landschap kenmerkt zich door de afwisseling die het vertoont - FOTO'S ARCHIEF DE STEM hoeveel kerktorens kan ik vanaf dit punt zien? Die kunnen zo gestoken scherp in het landschap staan! Om op die buurtschappen terug te komen: vooral die welke Belgisch bezet gebied zijn springen er uit. Om blij vend van werk verzekerd te zijn hebben vele eigenaren hun bezit van onder tot bo ven wit geschilderd. Soms denk je Marokka of Casa blanca te naderen, in plaats van De Kwakkel of het Poontje, meestal evenwel is het niet onaardig, het breekt wat. Aleen op van die trieste regenachtige dagen, dan zien ze er naar ons gevoel veel te opgewekt uit. Wat een nieuw element begint te worden in onze polders: de bloementeelt. In bermen en aan dij ken is klis te vinden Op Flakkee en Schouwen zag je dat al eerder. Tholen ziet er momenteel bont van, in Zeeuwsch-Vlaanderen komt het op gang. In het westen zagen we een blok oranje liggen - slaapmutsjes dachten we - rond het Groot-Eiland liggen ook en kele percelen. De scheef- bloem is uitgebloeid, de haagbloem staat volop blauw te wezen en de bonte havermoutchrysant zal er ook nog wel even staan. Na bij Rapenburg ligt een veldje muurbloemen. In het voorjaar zagen we hier en daar eens wat narcissen of tulpen, daar is nu het mooi af, maar de gladiolen zijn op komst en onder Koewacht zagen we akker met lelies. Links en rechts kunnen we een perceeltje teunisbloem vinden. Het staat momenteel volop geel te bloeien. Het zijn niet veel percelen meer, het zijn er meer ge weest in vroeger jaren. Het schijnt niet zo'n profijtelijk gewas te zijn. Die teunis bloemen worden verbouwd voor het zaad, maar dan voor medicinale doeleinden; al die andere bloemetjes is voor zaad voor sierplanten. Overigens verplanten gaat niet, u kunt ze dus gerust la ten staan. Bovendien zijn het eenjarigen en binnen kort is het zaad in zakjes te koop. Wat ook altijd opvalt: die enorme properheid. Bij die boerderijen en bij die huis- Zo'n alleenstaande boom brengt reliëf in het landschap. jes in de polder. Hoe verras send is het ergens een wilde hoek, een kant, een berm aan te treffen, temidden van al dat gemaaide, dat opge- kuiste propere, een hoek waar de natuur zijn gang kan gaan. Waar ook brand netel en distel kans krijgen. En dan blijk kunnen geven dat ze meer zijn dan on kruid: het stikt er van de vlinders omheen. We moeten dat zien te houden, dat wilde zo hier en daar, dat verras sende. Proper is goed, wild is beter, al bedoelen we na tuurlijk niet dat er rotzooi moet liggen. Dat is een an der en reeds verteld verhaal. Wat we ook altijd met be langstelling en zonder brok ken zien te passeren zijn landbouwmachines. Een spuit of combine maakt niet zoveel indruk meer, maar de vlaswereld, dat is wonder baarlijk. U moet er eens op letten met wat voor futuris tisch materiaal die rondrij den. Eén zet huisjes, een an der maakt rollen, een derde zie je vlas oprapen en prompt weer terug leggen. Er zal wel een bedoeling achter zitten. Eddy Taelman tenslotte bracht ons wat exemplaren van de grote naaktslak, die grijze met die donkere leng testrepen. Vorig jaar nog maar waren we opgetogen er sedert lang weer-eens één gezien te hebben. Dat heb ben ze zich kennelijk aange trokken. Eddy kreeg van Jan Jansen uit Hulst - waik Nieuw-'Ulst- twaalf exem plaren, gevonden onder brandhout. Ook G. Broers had er een aangetroffen', dat was in de Dullaertwijk. Het gaat ze kennelijk af, als er straks maar niet teveel zijn! Het meest opwindende be leefde hij afgelopen zater dag: een koniginnepage op de Liniedijk. Onze mooiste dagvlinder, onze zeldzaam ste ook. Veertig jaar geleden moesten we als kleine gas ten de rupsen wegvangen van de peekes, omdat ze al les opvraten. Nog geen tien jaar later waren er seizoe nen dat er in heel Nederland niet één werd gezien. Het gaat niet goed met onze dag vlinders - dat is een ander verhaal - maar zo'n waarne ming geeft de burger weer wat moed. «ihilMMr voor beter slapen 'ordt vuil. En biedt daardoor en komfort Vakkundig s de oplossing. Vak Als specia- en- gebied endien cies afge- ensen). inen wij uw bed nieuwe tijk of vermaken tot een 4bed, geschikt voor alle jaargetij' interieurspecialist at 23 - Hulst - teletoon 01140-14120. Kring Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen: oude duiven <340), 1589,71 mpm: t en 9. Gebr. Vgser, Sluiskil, 2 en 8. Du Puy-van Biezen, Sluiskil, 3. J. Giele, Axel, 4 en 11. ei, Westdorpe, 5. A. Bouchaut, vi i?1' f'-12 en 14' a v'd Ber«he, Sas van Gent. 7. A. de Feijter, Axel, 10. M. Hendrikse, Philippine, 13. G. Begheijn, Sas van Gent, 15. J. den Exter, Terneu- f2,/'°"Be duiven (977) 1543,17 mpm: 1 en uJ o Sas Xan G™*. 2- R- van Poor ten. Boschkapelle, 3. H. de Boevere Ter- neuzen. 4. D. Dobbelaer, Boschkapéile, 5. j. Verschuren, Axel, 6. M. Witte, Axel, 7. L mV<5' 8. J. Koch, Terneu- S' '0-„F' S0". Sas van Gent, 11. Ko t£É WestdorPf. 12. P- Bos en dochter, erneuzen, 13. J. Verplanke en zoon. rurSJfS' M' Pilaet' 888 van dan. ia. Koch-Riemens. Terneuzen. f?E Rrtalui' Philippine: jonge duiven (131) 1423.31 mpm: 1. M. Hendrikse, 2, 7. A. Buijze, 3. J. Harms, 4. E. Breepoel, 5.0. Haers, 6. E Lauret, 8. J. den Hamer, 9. J. Haak, 10. R. Lippens oude duiven (46) 1528.62 mpm: 1 en 4. M. Hendrikse, 2, 6 en 8. H. van den Hemel, 3,5,7, en 10. E Breepoel, 9. G. Roeeiers. Eerste de Beste, SchoondlJke: oude dui ven (26) 1492,99: 1, 3 en 4.7 de ÉAer 2. ven 5' J- Dhont Jonge dui- v d Pla<?<?o tZs a t Tz- iViey. en 5. J. (175): 14771,3mp£ fifStf# JÉ I 5' \fn Kerkhoven, 4 en 5. Si aak ViÏÏr' [ïó.V&r& A' de5 I pfaïïr*' 3' B' Neve' Jonge duiven' (149) |zatom^e ?TevÉHÉeVe 2<33i: I tSui Co, 4. ^u'tteel; 1483,02 mpm 7 engo I ""J" (95): ns. 4. j. FaS 5.' G' ichaïttti 6*7 ^ege &e8:A wule 5:lSVBtd2Tdl?; '414,53 i en 5. M. von Hout dn n' daB«vere,3 S Jonge duiven (51). imam ""Nielaere. fi Puy 3. J. MoeHs 4 A a gm' e" 2' J' I Moens ns' 4- A. de Boevere, 5. J. Van een onzer verslaggevers BOSSCHENHOOFD - Het elektronisch, computerge stuurd scorebord van de Bos- schenhoofdse biljartvereni ging Seppe, lijkt een gat in de markt te zijn. De twee 'uitvinders' van het apparaat hebben er inmiddels een patent op, maar of ze op grote schaal gaan produceren, weten ze nog niet. Patrick Backx uit het Belgi sche Essen, biljart bij bv Seppe en zag tijdens de wedstrijd avonden de nadelen van het traditionele houten scorebord, dat biljarters gebruiken om de stand bij te houden. „Daarmee kunnen fouten worden ge maakt en bovendien moet iemand het allemaal opschrij ven en de gemiddelden uitre kenen. Zelf werk ik bij een computerfirma en ik dacht, dat moet beter kunnen. Ik heb het er met mijn zwager Peter Spoelders over gehad en die was meteen enthousiast". De twee zwagers, beiden in genieur, gingen aan het werk en zes maanden later, na zo'n 1000 uren sleutelen en yooral programmeren, was het score bord klaar. Een draadloze af standbediening met slechts twee knoppen bestuurt het scorebord. Een printer geeft meteen na de wedstrijd een overzicht van de gespeelde beurten, de eindscore, de ge middelden, de beste beurt, et cetera. Al snel bleek, dat een derge lijk apparaat nog niet bestond. Er zijn wel elektronische sco reborden in de handel, maar die hebben geen printer en de bediening is met een draad met het bord verbonden. Bo vendien is het bord dat in Bos schenhoofd hangt zodanig ge programmeerd dat de bedie ning ontzettend simpel is. Toen Steeds Vooruit uit Sint Willebrord op bezoek kwam in Bosschenhoofd, was men zo enthousiast, dat meteen ge vraagd werd waar ze twee van die borden konden bestellen. „We waren daar natuurlijk niet op voorbereid, want we zagen het als een uitdaging om dat ding te maken. We deden het voor ons plezier, in onze vrije tijd. We hebben uitgere kend dat het toch vrij prijzig zou worden, maar dat vonden de Willebrorders geen be zwaar. Ze wilden ze zo rap mogelijk hebben", vertelt Backx. De twee zwagers begonnen in te zien dat hun scorebord best wel eens in een behoefte zou kunnen voorzien en vroe gen patent aan. Dat is inmid dels toegekend. Toch hebben zij nog geen grootse plannen om een eigen bedrijfje te be ginne. „We hebben afgespro ken dat we er voorlopig nog drie maken. Twee voor de Willebrordse vereniging en nog een, voor als er eens een kapot gaat. We hebben allebei een goede baan en die geef je niet zomaar op. Bovendien zou ik helemaal niet weten hoe ik het allemaal zou moeten rege len. Ik wil het 't liefst een jaartje aanzien. Blijkt er dan een stormachtige belangstel ling voor te bestaan, dan kun nen we altijd nog verder zien", zegt Backx. De twee Belgen zijn inmid dels ook benaderd door de Bel gische Snooker Bond, die be langstelling heeft voor soort gelijke scoreborden, maar die zijn geprogrammeerd op het snookerspel. De Belgische uit vinders hebben het pro gramma op een home-compu ter gemaakt en dat vervolgens overgeplaatst naar een chip, die nu tussen een wirwar van draden en zekeringetjes in het apparaat zit. Nu ze eenmaal weten hoe alle verbindingen Patrick Backx - links - en Peter Spoelders met hun uitvinding f de biljartcomputer - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN en onderdelen geplaatst zijn, is het maken van een volgend computergestuurd scorebord makkelijker geworden. De mannen zijn nu bezig om de techniek van het apparaat in tekening te brengen. Met die tekening kan vrij eenvou dig een printplaat worden ge maakt waarop de verbindin gen zijn geëtst. „Dan hoef je geen ingenieur te zijn om het verder af te maken", zegt Backx, die met zijn zwager de mogelijkheid gaat bekijken om het scorebord in licentie te laten produceren. Wat toch min of meer als uitdaging en hobby begon, zou een goud mijntje kunnen worden. Maar daar denken de Belgen voorlo pig niet aan. Eerst moeten die drie score-borden af. „Het geeft toch wel voldoe ning als je ziet dat het wordt gebruikt en dat iedereen er enthousiast over is", besluit Backx bescheiden. Van een onzer verslaggevers ZUIDDORPE - Als extra at tractie aan de Boekweitfees ten in Zuiddorpe is op zater dag 16 augustus het rondrij den met een huifkar toege voegd. Dit geldt uitsluitend voor bejaarden van het dorp. Mensen die een ritje willen meemaken moeten dat van te voren kenbaar maken bij An nie van Hoecke van het Boek weitcomité. Dit kan bij haar thuis aan de Hoofdweg Zuid 42. Zij kan dan een tijdschema samenstellen. Van een onzer verslaggevers KOEWACHT - De afdeling Axel van de Soos voor Alleen staanden houdt zaterdag 8 augustus een dansavond in De Vlaschaard in Koewacht. Zo als gebruikelijk is de avond omlijst met een spelletje binge en een verloting. De dansavond begint om 20.00 uur en de muzikale bege leiding is in handen van het orkest The Williams. V

de Stem | 1986 | | pagina 11