Nu al chaos in competitie betaald voetbal V errassingen bij NK schaken overs ian Ra Amsterdam-711 doet aan kwaliteitsbewaking CLUBS TONEN ZICH BRAAF EN SLIKKEN PLAN VAN KNVB Asterix concurrent van Geesink VAN DE VEL1 Ajax leunt op sponsors DINSDAG 5 AUGUSTU Aanhangwagen nodig? FRANK FOKKEMA Blanchard in oktober tegen Rocchigiani Onbekende Tsjech wint GP tennistoernooi UITSLAGEN Eén winnaar in Lotto 31 f UIT BLIJFT IN 'anoli wint [onde van d>itibi Ky.^^1J0,'4-ZanoIi Dan eerst naar de specialist Tevens verhuur bagagewagens Speelhuislaan 39 Breda - 076-710418 Van ome speciale verslaggever ZEIST - Nauwelijks twee weken voor aanvang van het nieuwe sei zoen is competitie-leider Jan Huij- bregts er nog niet in geslaagd een enigszins sluitend programma voor de eredivisie op te stellen. Het sei zoen '86-'87 dreigt in een enorme warboel van inhaalwedstrijden te ontaarden. Huijbregts zit nu al in zijn maag met zo'n 12 eredivisie-wedstrijden waarvoor in het programma geen plaats meer lijkt te zijn. Voor de problemen van de veelgeplaagde competitieleider zijn verschillende oorzaken. Zo is er een fiks aantal burge meesters dat weigert de zoge naamde 'wedstrijden met verhoogd risico' op doordeweekse of zaterda gen te laten spelen. Dit supporters probleem is vooral door de promo tie van FC Den Haag toegenomen. Een andere oorzaak is het spelen van lucratieve buitenlandse toer nooien door de topclubs. Met name PSV en Ajax missen daardoor de eerste weken van de competitie wedstrijden die weer moeten wor den ingehaald. Huijbregts is ook gedwongen speeldagen te reserveren voor het Nederlands elftal. Driemaal komt Oranje in actie in kwalificatie duels voor het EK. Daarnaast zijn inmiddels twee oefeninterlands ge pland, een op 12 augustus tegen de afvallers van het Nederlands elftal en een in Praag tegen Tsjechoslo- wakije op 10 september. Op die laatste dag had Huijbregts de laat ste competitieronde gepland zodat het programma weer omgegooid moet worden. De uitwijkmogelijkheden zijn dit jaar beperkt doordat op uitdrukke lijk verzoek van de clubs een win terstop van maar liefst 8 weken is geprogrammeerd. Tevens is er be sloten ook een na-competitie voor de eredivisie in te voeren die ook weer vier speeldagen zal vergen. De nieuwe nacompetitie voor de eredivisie om een plaats in de UEFA-cup, dreigt in het eerste le vensjaar een lachertje te worden. Met name PSV en Ajax missen in de eerste periode wedstrijden. Zo doende wordt de eerste periode kampioen waarschijnlijk pas aan het einde van de tweede periode (eind december) bekend. Eredivisie krimpt in met twee clubs Door Ted van Leeuwen ZEIST - Nauwelijks twee weken voordat de competitie in het betaalde voetbal van start gaat, weet voetballand waar het aan toe is. Met een minimum aan verzet gingen de clubs gisteren tijdens de buitengewone algemene le denvergadering van de sectie betaald voetbal akkoord met het plan van het sectiebestuur, dat de eredivisie tussen nu en het begin van de competitie 1988/1989 van 18 tot 16 clubs redu ceert Daarnaast komt er een periode-kampioenschap voor de eredivisie met een UEFA-Cup-plaats voor de winnaar. Het verplicht degraderen uit de eerste divi sie en het instellen van een 'klasse der onafhankelij- ken' is voorlopig van de baan. Het plan zit als volgt in elk aar. In het komende seizoen degraderen er twee clubs uit de eredivisie rechtstreeks. De kampioen van de eerste divisie promoveert automatisch, de nrs. 15 en 16 van de eredivisie nemen deel aan de twee na- competities van de eerste divi sie, samen met de vier pe riode-kampioenen, om twee plaatsen in de eredivisie. In het seizoen '87/'88 volgt een zelfde procedure, zodat het seizoen '88/'89 begint met 16 clubs in de eredivisie, en -wel licht- 21 clubs in de eerste di visie. Plan Het sectiebestuur was, met kwaliteitsverbetering en spannings-opvoering als ar gument, tot de conclusie geko men dat 16 clubs het gewenste aantal voor de vaderlandse eredivisie was. Op de vergade ring van 26 mei bleek daarte gen al zoveel oppositie, dat er later een alternatief plan op papier kwam, dat over bijna twee weken in werking treedt. Alleen moest het sectiebestuur de voorgestelde degradatie uit de eerste divisie voorlopig in slikken. Over dat idee wordt nog verder nagedacht. De oppositie was vooral van de 12 verenigde zuidelijke clubs gekomen, die in vVV- voorzitter Jeu Sprengers een uitstekende spreekbuis had den. Ook PSV bevond zich in dat gezelschap. Voorzitter Ruts: „PSV is voor 16 clubs en tegen een nacompetitie, maar we moeten denken in het be lang van het Nederlandse voetbal en willen dan wel een beetje geven en nemen". Sprengers vond dat „de kleine clubs geofferd werden op het altaar van het Nederlands elf tal". Joker Meer ruimte voor het Ne derlands elftal was één van de belangrijkste redenen om de competitie in te korten. Het sectiebestuur had zelfs bonds coach Rinus Michels als een joker in de mouw gehouden, die op het juiste moment ge trokken werd. Michels zei tot de twijfelende vergadering: „Er is weinig ruimte. We kun nen voor de EK-wedstrijd te gen de Hongaren een keer oefenen, maar tegen de Polen en tegen Cyprus al weer niet. De kalender biedt nauwelijks plaats. In januari wilde ik een trip maken, maar half januari spelen PSV en Ajax interes sante oefenwedstrijden. Je kunt de spelers geen maand van huis houden. Als we ons voor het EK van 1988 in Duits land met een beetje mazzel plaatsen, en met een beetje knappe trainer moet dat luk ken, zouden we met 18 clubs en een nacompetitie zo'n pro gramma hebben dat we de Duitse voetbalbond moesten vertellen op 10 juni nog niet klaar te zijn". Ook dat argument werd door de vergadering als zoete koek geslikt. De vertegen woordigers waren door de bond vergast op een fraaie diaprojectie, die -ondersteund door de grafstem van sectiebe stuurder Hut- vooral de voor delen van een versterkte de- gradatie-regeling uit de doe ken deed. De toeschouwers aantallen lopen terug alsmede het aantal KNVB-leden. Door een duidelijker en spannender programma moeten er gemid deld meer toeschouwers naar de stadions komen, hoewel voorzitter Van der Louw moest toegeven dat dat nooit bewijsbaar was. De internationale resultaten van de topclubs en het Neder lands elftal moeten de rest doen om meer volk naar de stadions te krijgen, waarvoor er meer ruimte op de kalender geschapen moet worden. Ook voor de nieuwe na-competitie is meer ruimte nodig. Onzin Dé Stoop (FC Den Haag) vond de inschatting dat er meer mensen zouden komen onzin en beriep zich op de pe riode 1963-1965 toen de eredi visie ook tot 16 clubs was inge krompen, een besluit waarop de KNVB destijds ook al schielijk was teruggekomen. „Met vier degradanten kweekt men ook geen aanvallender voetbal, bovendien worden de mogelijkheden van pas opge leide spelers beperkt omdat die vier wedstrijden minder in de eredivisie spelen", aldus Stoop. „Het blijft een gok". De Centrale Spelersraad (CSR) voerde bij monde van voorzitter mr. Theo van Seg- gelen nog de meeste oppostitie. Van Seggelen vreesde voor het verlies aan arbeidsplaatsen, want hij voorzag dat ook de eerste divisie uiteindelijk zou worden ingekrompen. Een mening die door competitielei der Jan Huijbregts versterkt werd met de verzuchting: „21 eerste divisieclubs, dat bete kent inclusief nacompetitie 48 speeldagen, daarbij komt nog de beker, wedstrijden van het Nederlands elftal, verplichte vrije dagen, kortom...." De CSR en de VVCS (spelersvak bond), die alles tenminste een jaar bij het oude wilde laten, gaan zich in eigen kring nog beraden op juridische stappen. Het voorstel kwam niet ter stemming. Wel hield voorzit ter Van der Louw een peiling. Daaruit bleken slechts vier clubs (Ajax, Feyenoord, Sparta en Go Ahead) voor een direkte invoering van een competitie met 16 eredivisie clubs, waren er negen afge vaardigden voor nog maar eens een jaartje te wachten met alle plannen en uiteinde lijk een overgrote meerder heid voor het alternatieve plan. Het verwachte vuur werk was uitgebleven. Om de strijd met Amsterdam, waarvan de inzet is de toewijzing van de Olympische Spelen in 1992, in ieder geval aan te kunnen, heeft Parijs de dappere krijger Asterix ingehuurd. De stripheld is onder invloed van een toverdrank -die overigens onder de verboden stimulantia gerekend mag worden- schier onverslaanbaar en lijkt dus ook voor oud-ju doka Anton Geesink een te moeilijke tegenstander. Op de foto laten twee Parisiënnes een afbeelding van Asterix zien. - FOTO AFP DIEREN (ANP) - De eerste ronde van het open schaaktoernoc om de Nederlandse titel in Dieren heeft al direct voor verras sende ontwikkelingen gezorgd. Van de Nederlandse favoriete slaagde Paul van der Sterren er maandag niet in het lichte voor. deel tegen de Joegoslaaf Alvir voldoende uit te buiten. Oi Gert-Jan de Boer was niet bij machte aan Volman een vol pi over te houden. WEST-BERLIJN (Reuter) - Alex Blanchard zal zijn Euro pese titel in het halfzwaarge- wicht pas op 3 oktober tegen de Westduitser Ralf Rocchi giani verdedigen. Het gevecht heeft plaats in het Ijsstadion van West-Berlijn. Volgens de Westduitse pro motor Wilfried Sauerland krijgt de Nederlandse boks kampioen een beurs van 33.000 D-Mark (ongeveer 37.500 gul den) plus een aandeel uit de verkoop van televisierechten. Voor de uitdager is nog geen honorarium vastgesteld. Voorafgaand aan het titelge vecht tegen Blanchard gaat Rocchigiani vijf weken in trainingskamp bij de Engelse trainer George Francis. WASHINGTON (Reuter) - De Tsjechoslowaak Karei Nova- eek verraste zondag door in Washington zijn eerste Grand-Prix-toernooi te win nen. Novacek, die niet ge plaatst was, zegevierde in het met 279.000 dollar (600.000 gul den) gedoteerde toernooi de Fransman Thierry Tulasne. De setstanden waren 6-1, 7-6 (7-4). Voor aanvang van het toer nooi bezette de 21-jarige No vacek de 110e plaats op de we reldranglijst. Nog nooit tevo ren had hij de finale van een toernooi voor beroepsspelers op zijn naam gebracht. Tu lasne neemt op de mondiale lijst de 15e positie in. Van de buitenlandse kand daten voor de hoofsprijs va, 3500 gulden moest de Colon biaanse grootmeester Zapai voor een remise hard knokke tegen de Nederlandse hoof; klasser Pieterse. De sterk Joegoslaaf Martinovic zag zit genoodzaakt een tweede zit ting te wijden aan het dut met Bosman. Nationaal kan pioene Heieen de Greef, enige vrouw in het gezelschai verloor in de eerste ronde vat Vanheste. Uitslagen eerste ronde: Pieterse Zapata (Col) 1/2-1/2, Braga (Ita) Heusdens 1-0, Alvir (Joe) - Van Sterren 1/2-1/2, De Boer - Voir 1/2-1/2, Dekker - Podzielny 1/2-1/2, Rini Kuijf - Perez Ge 1-0, Westerinen (Fin) - Van Poei 1-0, Mulder - Pliester 0-1, B mersma - De Zeeuw 1-0, Bar (Joe) - Van de Oudeweetering Bosman - Martinovic (Joe) afjl Voormans - Blees 1/2-1/2, Be (Den) - Van der Heijden 1/2-1 Kerkmeester - Johansson (Zwe)l 1, Bierenbroodspot - Hofman 1/2) 1/2, Caessens - Booij 1-0, Knopp - Nuijen 1-0, Van Putten - Groot 1/2-1/2, Jacoby (WD1) - Etmansi 0, Klip - Nijboer 0-1, Visser Krudde 1-0, Heieen de Greef Vanheste 0-1, Peek - Van der Wei 1-0 Door Rob va ROOSENDAAL - Hij ^gisteravond in de zeven in Roosendaal. Het puv pioen Joop Zoetemelk ontvangen, dat de in F dette iets wilde terugd raars. Samen met Steven Roo oetemelk dan ook in de laa meter lange profkoers weg aal vijftien man. Daarin ric Vanderaerden en de ontempi, beiden veel snelle Zoetemelk, die vorig jaar in Roosendaal zegevierde met een solo, gokte. Misschien kon hij Rooks en Jonkers verras sen. Maar het mocht niet zo zijn. Juist namelijk terwijl de renners aan de laatste omloop waren begonnen, druppelde de regen voor het eerst uit de he- iel. Dat betekende dat vooral uitslag van de profs: 1. Johan van de felde (Hijsbergen) 100 km in 2.14.48, 2. Jric Vanderaerden (Belg), 3. Guido Bon- empi (Ita), 4. Theo Appeldoorn (Zegge), Frits Pirard (Rucphen), 6. Jac van der ^oel (Hoogerheide), 7. Ad Tak (Oud- las tel), 8. Erik van Lancker (Belg), 9. ïerrie Knetemann (Huijbergen), 10. [aarten Ducrot (Middelburg), 11. Erich [achler (Zwits), 12. Teun van Vliet laarle-Hertog), 13. Jan Jonkers (Oud rastel), 14. Steven Rooks (Heerhugo- faard), 15. Adrie van der Poel (Hooger- ïeide), 16. Jos Costermans (Belg), 17. Tieo Smit (Zwanenburg), 18. Frank van lakei (Deurne), 19. Leon Nevels (Thorn), 0. Fons van Katwijk (Oploo), 21. Heddie Tieuwdorp (Wemeldinge), 22. Jan van tfijk (Haarlem), 23. Alvaro Pino (Spa), 24 Peter Hoondert (Goes), 25. Henk Lub- ding (Voorst), 26. Jean Habets (Sint irtruid), 27. Silvester Aarts (Kruinin- 28. Jan Siemens (Zundert), 29. Nico londs (Belg), 30. Ürs Zimmermann fcwits). DEN HAAG (ANP) - De lotto balletjes rolden in het we einde voor één deelnemer i tuinlijk De zes juist plaatste kruisjes leverden i gelukkige een bruto prijs o van drieeneenhalve ton. spelers deelden de twéé? prijs. De uitslag van uitslag lotto 31 is: prijs: 1 winnaar f. 352.799,70; tw« prijs: 2 winnaars f. 75.000,00; derde p: 90 deelnemers f. 1.538,60; vierde pi 5.066 deelnemers f. 27,30; vijfde pi. 70.899 deelnemers f. 5,00. Uitslag cijfélj spel 31: 6 cijfers goed: geen winnaar, cijfers goed: 2 winnaars; 4 cijfers g( 23 spelers; 3 cijfers goed: 201 cijfers goed: 2.074 spelers. spelers; i Door Jacques H ■OOSENDAAL - Met zijn tweeë ivers uit Roosendaal en Bob lijden. Rasenberg mag dan op zijn. toch wist Rovers met een 'edstrijd te behalen. AMSTERDAM (ANP) - De miljoenenbegroting van Ajax leunt voor veertig procent op de bijdragen van sponsors. In 1979 zocht de Amsterdamse club, volgens voorzitter Ton Harmsen, als eerste betaald- voetbalorganisatie in Neder land naar financiële steun bij bedrijven. Voor dat jaar werd bij een bank een bijdrage van 50.000 gulden losgeweekt. Anno 1986 heeft Ajax zes grote geldschieters aan zich verbon den, die voor een groot deel van de 4 miljoen gulden aan sponsorbijdragen tekenen. „Dat betekent zo'n veertig procent van onze inkomsten", stelde Harmsen op de jaar lijkse presentatiedag. „Dat is een grote steun voor ons voet- balbedrijf. Het betekent een stabilisatie aan de inkomsten kant. Velen twijfelen aan de relatie sport en commercie. Bij Ajax werkt het goed. Bij veel anderen niet. Bij ons krijgt de sponsor voor zijn geld de re clame op een shirt of het bord, of publiciteit. Meer niet. Meer invloed van de sponsor is ook verboden volgens de regle menten van de KNVB. Ik maak me zorgen over be paalde ontwikkelingen op dat gebied". Het was een lange sprint issen de twe^ ontsnapte cou- :urs. Reeds voor de laatste cht ging Razenberg aan, te oeg misschien. Winnaar lovers over de apotheose van afwisselende, en naar zijn De barse Harmsen weigenff?68en 'loodzware' koers: „Ra- te bevestigen, dat hij zich oves^nberg ging inderdaad aan, de gebeurtenissen bij FeyerWTjend op de veertien. Ik reed oord had uitgesproken. Daa: °P de dertien, kon zijn hebben de sponsors een grotii1 Pakken en er vervolgens stem in het beleid geëist. „Byer heen gaan", zeg als Ajax-voorzitter hit Rovers kreeg de ze niets over een collega-dut?® e aflevering van de Draai Mijn KNVB-pak trek ik :'Va" de Kaai een verdiende Zeist wel aan", aldus Noordhollander, die in het tiebestuur betaald voetbal zetel heeft. Harmsen liet ten, dat zijn Ajax het afgelo pen seizoen de meeste inkom) sten had gehad in het natio nale beroepsvoetbal, hebben 8,1 miljoen aan inkomsten, sponsoring en re cette. PSV 5,5 en Feyenoord S,| miljoen". De vergroting van die int komsten buiten recette i dit seizoen bij Ajax plaats vii den door de verhuur van sl boxen. Aan de bouw van ontvangstruimten wordt in Meer momenteel nog hard i werkt. De van het buitenlai afgekeken boxen, uitsluitei te huur voor geinteresseerdi uit het bedrijfsleven, teili vier tot tien plaatsen. Per fai teuil moet 10.000 gulden clusief BTW) worden betaalt Van de 104 plaatsen zijn er verkocht. mnaar. Al vanaf vroeg in de ers zat hij goed van voren maakte hij enkele malen el uit van groepjes renners Ie probeerden weg te komen it de greep van het grote pe- oton. schermutselingen larin ook andere lokale fa- irieten, zoals Peter Hofland, Bnme Rovers en John Cools ih danig roerden, leken Brtien ronden voor het einde irlopig even voorbij. De le meute was weer bij elk- »r en het spellletje leek op- -uw te kunnen beginen. ïst op dit moment van be- Bkkelijke rust sloegen Edwin AMSTERDAM (ANP) - Om zich in het groeiend aantal internationale toernooien voor het begin van het voetbalseizoen staande te kunnen houden, hebben de organisatoren van de Amsterdam-toernooien maatregelen genomen om de kwa liteit van hun evenement te hand haven. De financiën die daarvoor nodig zijn, de winnaar van het toernooi krijgt, een nieuwigheidje in het twaalfde toernooi, een eerste prijs van ruim 45.000 gulden, zijn op ver schillende manier gevonden. In de eerste plaats is het aantal sponsors uitgebreid, waardoor niet langer een garantie tegen het eventuele verlies bestaat, maar nu een zekere Daarnaast zijn de plaatsen op twee bron van inkomsten is aangeboord. tribunevakken voor beide avonden aan bedrijven verkocht. Indien er daarnaast nog 40.000 toeschouwers komen, is de organisatie in ieder geval uit de kosten. Bovendien is de toernooi-opzet gewijzigd. Er is geen winnaars- en verliezersronde op de slotdag. Daardoor is de gewoonlijk verve lende wedstrijd om de derde plaats verdwenen. De winnaars van de eerste dag spelen tegen de verlie zers, waardoor het toernooi tot zon dagavond 'open' moet blijven. Het klassement na de slotavond wordt opgemaakt op basis van het aantal behaalde punten. Organisator Jack van Zanten herhaalde op de persconferentie van maandag dat de ploegen ver plicht zijn met hun sterkste forma tie te komen. Hij beloofde echter niet meer dan hij te bieden had. Manchester United bijvoorbeeld zal Bryan Robson wegens zijn oude blessure niet kunnen laten spelen en het is onzeker of Frank Staple- ton, die de contractbesprekingen nog niet heeft afgerond, erbij zal zijn. Hetzelfde geldt voor de Brazi liaanse international van Botafogo Josimar. Toch mag worden aange nomen dat ongeveer vijftien spe lers, die in Mexico actief waren, in het toernooi Amsterdam-711 zullen uitkomen. Dinamo Kiev zal daar van ongeveer drie-kwart voor zijn rekening nemen. Het programma van het twaalfde Amsterdam-toernooi is: vrijdag (19.00 uur): Dinamo Kiev - Manchester United en Ajax - Bota- - fogo. Zondag (18.00 uur): 'kruis- wedstrijden' tussen de winnaars en de verliezers van de eerste dag. FC Groningen, KV Mechelen, Westham United en Dynamo Dres den zijn de deelnemers aan het in ternationale voetbaltoernooi, dat vrijdag en zondag in Groningen wordt gehouden. De organiserende Stichting Spron werkt met een aanzienlijk lagere begroting dan tijdens de eerste editie van het eve nement. De begroting is terugge bracht van 360.000 gulden naar 215.000 gulden. De bezuinigingsoperatie is tot stand gekomen met medewerking van FC Groningen, dat een uitwis- selingsverband heeft gesloten met Dynamo Dresden en KV Mechelen. FC Groningen heeft vorige week deelgenomen aan een toernooi in Oost-Duitsland en zal volgend jaar van de partij zijn op een toernooi in Mechelen, De organisatie in Gro ningen draait nu alleen voor de reis- en verblijfskosten van beide clubs op. Om tot een sluitende begroting te komen zijn in Groningen over twee dagen tienduizend toeschouwers nodig. Het vorig jaar bezochten 11.200 toeschouwers [OS (AFP) - De Neder- dse wielrenner Michel Za- heeft de Ronde van Abi- «bi in Canadese staat Quebec sewonnen. De wereldkam- ,b,J de junioren werd in W afsluitende achtste etappe, rf® criterium over 36 kilome- ■er, vierde. l£ Ütappe werd gewonnen rif, d? Fransman Laurent 16 in het eindklasse- w L werd met vier seconden achterstand op de •unnr Wilnis" Ricbard -■uppes, ploeggenoot van Za- iiricT T1naar van het zilver Vdens het wereldkampioen- Krt eindt?*'ar°kko' eindl8de I" iet eindklassement ais derde. het toernooi, maar er waren toen 16.000 kijkers nodig. Daardoor leed de organisatie een verlies van 35.000 gulden. Het jit,iaK „chu^, programma: vrijdag (19.00 uur) e¥ k«°met?r1n Tml, Westham United - Dynamo Dres den: 21.00 uur FC Groningen - KV Mechelen. Zondag (18.00 uur): wed strijd om de derde plaats: 20.00 uur: finale. Jalabert (Fra) lack (Vst) z t (mit^ 51.25), 3. McCor-

de Stem | 1986 | | pagina 6