I Ortega: geen aanvullende Sovjet-steun nodig Sociale rechercheur: omstreden wapen tegen fraude Wil Reagan ontwapenen door zich te wapenen? even..L UITBLAZEN Kamervi Fokker-i vliegtuig LUBBERS DE STEM CC Den Helder revisited Miskleun WIM KOCK dinsdag 5 augustus 1986 DlBTllf ■ACHTERGROND' NICARAGUA NIET IN. PROBLEMEN DOOR EXTRA VS-STEUN AAN CONTRA 'S dinsdag 5 augus1 DIRECTEUR SOCIALE DIENST BERGEN OP ZOOM: 'NIET AF OP WILDE VERHALEN' BRIEF AAN GORBATSJOV ROEPT TAL VAN VRAGEN OP VOOR Verkeer en Waterstaat schijnt Nederland bij Alk maar op te houden. De resterende veertig kilome ters naar Den Helder moet je nog steeds afleg gen over de smalle N9, langs het Noordhollands Kanaal. We sukkelen er voort in door rode lichten gefor meerde colonnes, waarin verba zingwekkend veel auto's rijden met een karretje achter zich aan waarop een stapel fietsen is ge bonden. Vakantiegangers op weg naar Texel, leren we later als we in Den Helder langs de file voor de ferry rijden. Den Helder heeft een rol ge speeld in mijn leven, van groter belang dan ik tot op de dag van vandaag wil toegeven. Een stad waar je verlangend naar kon uitkijken vanwege het ver- trouwde - het militair tehuis in de Koningstraat, de onderoffi ciersdochters, de Chinees aan de Zuidstraat, de Tivoli-bio- scoop en de marva's - maar waar je na een paar dagen al weer werd overvallen door een onuitsprekelijke verveling. Je schold op de jutters die alle maal op de Rijkswerf leken te werken en meer van de marine afwisten dan ons lief was. De stad zag blauw van het marine volk en je liep voortdurend met je hand aan je pet omdat de groetplicht nog bestond. Als je in scheepstijd een boodschap in de stad mocht gaan doen werd je om de haverklap aangehou den door een duo mariniers met MP-helmen op. Den Hel der was je thuis, maar een thuis dat knelde. Ik denk dat iedere (oud-)marineman een haat liefde verhouding met Den Helder (dat wij trouwens Nieu- wediep noemden) heeft opge bouwd. Na al die jaren groeit er weer gramschap in mijn hart wanneer ik met mijn vrouw het trajekt bewandel waarop wij destijds als jongmaatjes onze meestal vruchteloze pantoffel parades hielden. Ik had haar al die plekken en panden willen aanwijzen die voor mij samen Den Helder vormden, meer dan de Lange Jaap waarop de Nieuwediepers zelf zo trots zijn dat ze hem op het omslag van de VW-stadsplattegrond heb ben afgebeeld, hoewel die vuur toren volgens mij in Huisdui nen staat. Keizerstraat-Spoorstraat- Koningstraat; niets herken ik er. Zelfs niet het silhouet van de gevelwanden, gebroken als het is door, op zich aardige, dwars over de straat opgehan gen houten luifels vol rode ge raniums. Ik kan op geen stuk ken na zeggen waar het katho liek militair tehuis zich heeft bevonden, waar we zo veel tijd doorbrachten omdat marva's en nette Helderse meisjes niet in gewone kroegen mochten komen. Er lijken nu meer kroe gen en dancings te zijn dan in mijn dagen, maar er is er niet één bij met een naam die een belletje bij me doet rinkelen. 'Formosa', het enige café in Den Helder waar een adelborst zich in uniform dorst te verto nen, blijkt bij navraag te zijn afgebroken. Ik ben een beetje nijdig om dat het oude, veel versmade Nieuwedtep spoorloos is opge gaan in een nieuw, zonder dat er ingrijpend is gesloopt en ge bouwd. En tenslotte ben ik al blij wanneer ik mijn vrouw een rommelige winkel op een hoek kan aanwijzen en zeggen: „kijk dat was vroeger een warenhuis dat de Bijenkorf heette." Mijn humeur herstelt zich verder als bij het omslaan van de hoek blijkt dat het pand nóg steeds zo heet. De marine is in de stad on zichtbaar geworden. We tellen zegge en schrijve één (1) Jan die zich gehaast door de Koning straat rept. We gaan zitten op het terras van de discotheek Irma la Douce. Het is lekker weer al is de Helderse Courant niet helemaal tevreden over de temperatuur. „Wéér niet boven de 20 graden, het criterium voor een warme dag", zo lees ik in dé rubriek Het weer bij ons. In de uitgaansbijlage van de krant, terecht 'buiten verant woordelijkheid van de dagblad redactie' gehouden, lees ik dat we precies het goede terras heb ben gekozen. Irma la Douce maakt deel uit van het 'Saint Germain van Den Helder' of wel het 'Klein Parijs in de Spoorstraat', het horeca-impe- rium in opbouw van de ex-disc- jockey en toekomstige tycoon Kim Kuipers. Onze broodjes komen uit de snackbar Bon Bonhet bier uit de tap van het aanpalende Irma la Douce en als we het allemaal wat bruiner hadden willen hebben, hadden we het eveneens aanpalende ca fé Jean Pierre Dupont moeten kiezen, een paar tafeltjes ver der. In de krant vind ik weer een spoor van de marine. De dienst Ontwikkeling, Sport en Ont spanning (OS&O) heeft bij na der inziens besloten toch maar niet in te trekken bij de marine kantine 't Huys Tydtverdrijf. Er is daar niet genoeg ruimte. Op het nieuwe haventerrein wil de dienst ook niet zitten 'omdat hij ook veel bezoekers van bui ten de marine moet ontvangen.' Dat is ook zoiets dat veran derd is: vroeger lagen de mari neschepen aan de kade van het Nieuwe Diep en konden de jut ters bij de afvaltonnen van de schepen om er hun kostje of wat dan ook uit op te schorre ten. Een jutter kon alles gebrui ken, zei men. Tegenwoordig scheidt de marine zich bewust van de jutters. Een besnorde klabak van de Marine Bewa kingsdienst houdt ons bars te gen als we in alle onschuld het terrein van de Nieuwe Marine Haven willen oprijden om te gaan kijken naar de rijen fre gatten die daar duidelijk va kantie liggen te vieren. (Wordt vervolgd). imiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiF Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-23691 f Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Postadres. Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen) Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14. ©01620-54957. Postadres. Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910 Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13 30-17,00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, J 7,20 per jaar Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging ti|dens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vri|dag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18 30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911.) Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 pagina DE NICARAGUAANSE president Daniel Ortega heeft gezegd dat zijn land geen nieuwe hulp van de Sovjetunie nodig heeft om het hoofd te bieden aan de 100 mil joen dollar Ameri kaanse steun voor de opstandelingen die stre ven naar de omverwer ping van zijn linkse re gering. Ortega heeft dat gezegd in een maandag gepubliceerd vraaggesprek met het Ame rikaanse weekblad News week. „De 100 miljoen dollar wordt gecompenseerd door de vastberadenheid van het - militair georganiseerde - Nicaraguaanse volk. Wij hebben genoeg helikopters, dus onze beste defensie is al aanwezig", zo zei de Nicara guaanse leider. Om de strijd tegen de contra's te voeren, heeft de Sovjetunie geavan ceerde helikopters aan Nica ragua geleverd". Volgens Ortega is op het Nicaraguaanse verzoek aan de Sovjetunie en andere lan den om intensievere econo mische samenwerking gun stig gereageerd, met name van de zijde van de Europese Gemeenschap. Zolang presi dent Reagan, die een groot voorstander van Ameri kaanse hulp aan de anti- Sandinistische opstandelin gen is, aan de macht is, zal de dreiging van een invasie in Nicaragua voortduren, al dus Ortega. Maar hij sloot niet uit dat de betrekkingen met Washington zullen ver beteren indien Reagan is vertrokken en aan 'bepaalde voorwaarden is voldaan'. Een van die voorwaarden is dat de revolutie onomkeer baar is en dat de opstande lingen de regering in Mana gua niet omver zullen wer pen. De Nicaraguaanse leider ontkende dat de uitwijzing onlangs van een Nicara guaanse bisschop en de slui ting van de oppositiekrant La Prensa een grotere nega tieve invloed hadden gehad dan de bedoeling was ge weest. „In West-Europa was de reactie op het voorval met de bisschop tamelijk gema tigd. Het was niet vergeten dat voordat dat plaatsvond en voordat La Prensa werd gesloten, de 100 miljoen dol lar reeds waren goedge keurd". In een ander vraagge sprek met het Amerikaanse weekblad Time verdedigde Ortega de hulp van de Sov jetunie. „Militair gezien zijn we niet meer dan een van de vele landen die door de Sov jetunie worden bevoorraad. Het is niet zo dat we een spe ciale voorkeur hebben voor Russische wapens. Er be vindt zich geen Sovjetbasis in Nicaragua. Er zijn geen Sovjettroepen. We houden geen militaire oefeningen met de Russen en we zijn be reid al deze feiten vast te leggen in een verdrag met de Verenigde Staten". De Nicaraguaanse presi dent sprak voorts tegen dat zijn regering door de Sovjet unie onder druk was gezet een socialistisch ontwikke lingsmodel te volgen. „Het zal geen Cubaans model worden. We hebben vijf jaar na de overwinning verkie zingen gehouden. We hebben geen staatscollectieven na gestreefd. Het zal niet lijken op Honduras en Argentinië, waar de regeringen het doel wit zijn van chantage. De re volutie lijkt het meest op die van Mexico in de beginfase". Ortega zei erop te vertrou wen dat geen van Nicara gua's Middenamerikaanse buurlanden uit is op een re gionale oorlog, maar dat de aanwezigheid van bases van de contra's in Honduras en Costa Rica zouden kunnen dienen als voorwendsel voor President Ortega - fotoap een Amerikaanse invasie van zijn land. De Nicaraguaanse onder minister van defensie, Joa quin Cuadra, heeft zondag gezegd dat regeringstroepen vanaf begin 1986 2745 op. standelingen hebben gedood en dat verhoogde Ameri kaanse steun aan het verzet een verspilling van geld is omdat 'de contrarevolutie een strategische nederlaag' heeft geleden. (RTR/AFP) MISBRUIK van en fraude bij sociale zeker - leidsregelingen moeten drachtig worden bestre den en teruggedrongen. Dat staat met zoveel woorden in het regeer akkoord en de rege ringsverklaring van het cabinet Lubbers II. Con troles, sancties, opspo ring en registratievor- men zijn dan ook be grippen die steeds te rugkomen in de beleids voornemens. Vooral de uitvoerende or-' ganen (gemeentelijke sociale Jiensten, bedrijfsverenigin gen) worden aangesproken am een krachtiger fraudebe- itrijdingsbeleid uit te voeren. De laatste jaren heeft daarbij aen nieuwe functie zijn in trede gedaan: die van de 'so- aiaal rechercheur' of 'bijzon ier controleur' met algemene apsporingsbevoegdheid. „Tachtig procent van de mensen denkt nou eenmaal altijd dat twintig procent op zijn zak leeft en dat daar dus jterk op gelet moet worden". Dat zegt drs. A. van Vliet, di recteur van het centraal bu reau van Divosa, de vereni ging van directeuren van averheidsorganen voor so- aiale arbeid. De standpunten ander de leden van de ver eniging over de aanpak van ie fraude in de sociale ver- zkeringen waarmee de ge meenten veel te maken heb ben (grofweg geknoei met de WWV en met de bijstand) lo pen nogal uiteen. Zowel prin cipiële als materiële argu menten (geen menskracht) spelen een rol bij de beslis sing om wel of niet of alleen boven een bepaalde grens aangifte te doen. Divosa schat dat er nu zo'n driehonderd sociale recher cheurs of bijzondere contro leurs met algemene opspo ringsbevoegdheid zijn (dat wil zeggen dat ze processen- verbaal mogen opmaken) en zeker nog eens even zoveel zonder die bevoegdheid. Van Vliet: „De komst van een so ciaal rechercheur in een ge meente hangt af van de in zichten over dienstverlening, van persoonlijke opvattingen van de hoofden van de so- Sociale rechercheur: hulp van de wetgever of gluur der. - FOTO WIM K00YMAN ciale diensten en, zeker niet in het minst, van de politieke kleur van de gemeenteraad". Het bestuur van Divosa adviseerde in maart van dit jaar-de gehleentensociaal re chercheurs aan te stellen, een advies dat overigens alle ruimte laat voor een eigen gemeentelijk beleid. Boven dien start ze dit najaar in sa menwerking met de Stich ting opleiding Sociale verze kering een experimentele op leiding van één jaar voor deze beambten. Het ministerie van Sociale Zaken ontkent dat er in dit opzicht enige druk op ge meenten zou worden uitgeoe fend. De directeur van de ge meentelijke sociale dienst van Velsen, mr. B. van der Lubbe, heeft andere ervarin gen. „Er gaat geen bijeen komst met de ministeriële consulent voorbij of het punt van de sociale rechercheurs komt op tafel". Velsen wil (nog) niet be ginnen met sociale recher cheurs. Het gemeentebestuur legde bewust het accent niet op de opsporing van fraude maar op de hulpverlening. Vermoedens van fraude wor den in Velsen voorgelegd aan een fraudetoetsingscommis sie met mensen uit de sociale dienst, die eeri advies aan de directeur uitbrengt. Deze be slist óp basis daarvan de zaak wel of niet aan B en W voor te leggen en dat college kan tenslotte formeel aan gifte doen. In twijfelgevallen overleggen directeur en com missaris van politie ook nog. Anonieme tips gaan recht streeks de prullenbak in. Van der Lubbe: „B en W vinden dat iemand verantwoordelijk is voor de informatie die hij aandraagt. Op zijn minst moet zijn of haar naam bij de dienst bekend zijn". Bergen op Zoom heeft drie bijzondere controleurs met opsporingsbevoegdheid in dienst voor de wijde regio, allen oud-politiemensen. An ders dan in Velsen en diverse andere gemeenten (bij voor beeld Rotterdam) wordt hier behalve op de geluiden uit het maatschappelijk werk ook gereageerd op anonieme tips. Directeur A. Valken burg van de sociale dienst: „We gaan niet op wilde ver halen af, maar we beoordelen anonieme tips toch altijd om te zien of er iets van waar heid in zit. Iemand kan wel uit angst voor repercussies zijn naam niet durven ge ven". Divosa neemt in haar ad vies 'economische eenheid en anonieme tips' van april 1986 overigens een zeer terughou dende, zij het niet geheel af wijzende houding in wat be treft anonieme tips en wijst op de mogelijkheid dat 'min der correcte' motieven een rol kunnen spelen bij mensen die 'spontaan' met informatie komen aandragen. De ver eniging vindt dat de beslis sing om anonieme informatie te gebruiken b'fj de gemeen teraad moet liggen en advi seert de leden er zeer zorg vuldig mee om te gaan. Hulpverlening en controle moeten alleen al uit een oog punt van duidelijkheid voor de cliënt uit elkaar worden gehouden, vindt Valkenburg. Huisbezoek door maatschap pelijk werkers zoals dat in Velsen regel is, is in Bergen op Zoom eerder uitzondering. Valkenburg: „Tja, misschien zou dat preventief kunnen werken... Maar dan moet je wel kijken naar de tijd die het kost en de mankracht. En die is er gewoon niet". Valkenburg omschrijft de fraude-opsporing als 'gefa seerd': op een gegeven ogen blik kan tijdens de rit de bij zondere controleur worden ingeschakeld. Er zijn „nogal wat zaken in portefeuillè", zegt hij. „Maar ik kan niet zeggen dat dat allemaal za ken zijn die bij de bijzondere controleurs belanden". Cijfers kan Valkenburg niet geven, noch van deze achterstand, noch van het aantal aangiften. Velsen ,komt zowel in 1984 als in 1985 op zeven aangiften bij het openbaar ministerie. Beide gemeenten hanteren de richtlijnen van het OM: meer dan duizend gulden fraude in een periode van meer dan twee weken. De fraudecom missie van het openbaar mi nisterie overlegt overigens momenteel met Divosa, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de Fe deratie van bedrijfsvereni gingen over verhoging van die normen. Naast deze objectieve maatstaven kunnen echter in Velsen ook iemands persoon lijke omstandigheden een rol spelen. Zo komt een veelvoud van het aantal aangiften niet verder dan de fraudetoet singscommissie. Van der Lubbe: „Je kunt méér doen als gemeente. Er zijn admini stratieve sancties mogelijk, de gemeente heeft verhaals recht. Dan hoeven mensen niet meteen met justitie in aanraking te komen". In Bergen op Zoom kijkt men juist bewust niet naar de omstandigheden. „We gaan niet op de stoel van de officier van justitie of van de rechter zitten: als de grens is gepasseerd doen we aangifte, maar dan doen we daar wel meteen een sociaal rapport bij. Daarmee bevorderen we de rechtsgelijkheid vinden we", aldus Valkenburg. De Arnhemse advocaat- generaal mr. F. Boerwinkel is voorzitter van de lande lijke fraudecommissie van het openbaar ministerie die de procureurs-generaal on der andere over de richtlij nen adviseert. Zijn visie op de houding van het OM in de opsporing: „Door prioriteits telling - want als het kwaad op de ene plek anders getint is dan elders moet je je daar naar richten - proberen we actief en sturend zaken op de zitting te brengen. Niet het kruimelwerk, maar vooral de grotere overtredingen en de overtredingen die zich mas saal gaan voordoen". De grootste groep klanten van de sociale diensten wordt gevormd door de mensen met een bijstandsuitkering en binnen die groep laten de bij standsvrouwen het meest van zich horen. Het grote probleem voor de bijstandsvrouwen is, zo con stateert Van Vliet van Divo sa, dat tijdsverschijnselen als emancipatie en individuali sering haaks op de wet staan. De vereniging deed een handreiking aan de sociale diensten door een aantal toetsingsnormen voor de 'economische eenheid' te for muleren. Iedereen lijkt het erover eens dat er geen sprake mag zijn van een heksenjacht en dat de grootst mogelijke zorgvuldigheid in acht moet worden genomen bij contro les. „Het recht hebben op een uitkering mag geen reden zijn de ontvanger(ster) met extra argwaan tegemoet te treden", zegt Divosa. Een be roepscode en opleiding moe ten straks bijdragen aan hel voorkomen van uitwassen. Voor de Belangengroepe ring Benadeelde Bijstands vrouwen (BBB) blijft de ciale rechercheur of bijzon dere controleur vooralsnog vooral een 'gluurder'. Verha len over controle op over hemden aan de lijn en pos tende rechercheurs voor de deur zijn niet verzonnen, blijkt uit een rapport dat een vrouw via een beroep op de Wet Openbaarheid Bestuur (WOB) in handen kreeg. Valkenburg, vanuit de praktijk in Bergen op Zoom „We hanteren de Kroonjuri- sprudentie. Dat is niet in eer ste instantie het tellen van tandenborstels, maar ha' 'naar buiten toe voorkomen' als economische eenheid. Je kunt grenzen leggen in je on derzoek. Wij doen bijvoor beeld geen onderzoek in de buurt, bij familie of kinde ren. Je hoeft iemand zijn lejy ven niet onmogelijk te ma ken. Maar posten met auto? Ja, dat zou kunnen, fi] ook kijken hoeveel overhem den er aan de lijn hanger1' Ja. Dat is overigens niet -de controleur voorbehoudt', dat kan al in een eerdere van het onderzoek plaats hebben". Ook mr. Boerwinkel a posten voor de deur geoorloofd: „Tia, het lijkt lemaal een beetje in de ster van de karikatuur te liggei Maar ik weet dat het gebeui en er zijn natuurlijk recher cheurs bij met dat terrier achtige - in ieder geval ma men er geen maanden me doorgaan en de ethiek moe verbieden dat iemand zich een woning wil 'inpraten', vind het zeker niet van zó enorm belang dat mensen 's nachts voor van hun bt gelicht moeten worden' In Velsen worden deze me thodes niet gebruikt. Van di Lubbe: „Ik vind het nogi merkwaardig dat de hul| verlener alleen op kantooi tijden beschikbaar is en di sociale rechercheur blijkba: wel kans ziet om voor dag e dauw ergens te gaan sta posten". (ANP) Door Jo Wijnen NIETS IS kwetsbaarder dan een geheim. Dat heeft de Amerikaanse president Reagan weer eens moeten ervaren nadat hij, enkele dagen geleden, een brief naar de Russische partijlei der Gorbatsjov stuurde met daarin enkele be langrijke ontwape ningsvoorstellen. Er was alles aan gedaan om die brief geheim te houden. De kring van personen die van de in houd van het schrijven op de hoogte was ge steld, was niet groter dan twintig topfunctio narissen. Maar ondanks alle voorzorgsmaatre gelen, lekte er toch iets uit van de voorstellen die Reagan bij de Rus sen op tafel legde. Het komt er in grote lijnen op neer dat Reagan zich be reid heeft verklaard de bij het Strategisch Defensie Ini tiatief behorende wapens en raketten niet eerder dan over vijf tot zeven jaar te plaatsen (die systemen zijn er overigens nog lang niet). In ruil daarvoor zouden de VS dan wel verder moeten kunnen gaan met het ont wikkelen en testen van het Star Wars-arsenaal. Intus sen zou voor dezelfde pe riode een halvering van het aantal strategisch-nucleaire wapens overeengekomen moeten worden. Om een en ander te berei ken, zou Reagan zich van een zeer bijzondere techniek bedienen. Hij zou gebruik willen maken van het uit 1974 stammende ABN (anti- ballistic missile)-akkoord. Dat akkoord voorziet in de beperking van defensieve kernwapens. Naar de letter van het akkoord is het de VS in feite niet toegestaan nieuwe nucleaire defensie systemen te ontwikkelen. Dat betekent dat het onder zoek naar Reagans troetel kind - het Strategische De fensie Initiatief, een nucleair schild in de ruimte dat het binnendringen van vijande lijke kernraketten moet voorkomen - zich moeilijk verdraagt is met het ABN- verdrag. Want artikel 5 van het verdrag verbiedt „het plaatsen en testen van nu cleaire verdedigingssyste men ter zee, op het land of in de ruimte." Maar Reagan wil kost wat kost verder gaan met het SDI. Reagan gelooft dat de ont wikkeling van een nucleair verdedigingsschild haalbaar is en hij gelooft bovendien dat een dergelijk schild het gevaar van een nucleaire oorlog kan afwenden. Maar de SDI-onderzoekers hebben het woord 'haalbaar' wel na- drukkkelijk tussen aanha lingstekens geplaatst Ze achten een verdedigings schild weliswaar mogelijk, maar het is dan wel een schild met beperkte moge lijkheden, een schild waar achter de Amerikaanse be volking zich niet volkomen veilig kan wanen, een schild dat geenszins garandeert dat - in geval van een massale aanval - alle vijandelijke ra ketten prompt en onder alle omstandigheden tijdig en definitief kunnen worden opgespoord en vernietigd. De technische problemen waarop de ontwikkeling van SDI stuit zijn ontzaglijk. Er zijn astronomische sommen geld nodig om het systeem in de ruimte te brengen en ver volgens te onderhouden. Bij dat alles komt nog dat, als aan de 'ondoordringbaar heid' van het ruimteschild moet worden getwijfeld, de VS toch verplicht zijn offen sieve kernwapens achter de hand te houden om een vij andelijke aanval op de VS te kunnen vergelden. En het intact houden van dergelijke strategische wapens veroor zaakt de nucleaire instabili teit die het SDI nu juist wil voorkomen. Wat Wil Ronald reagan nu? Hij heeft het ABN-ver- drag - waarvan hij zich aan vankelijk wilde ontdoen - kennelijk nog eens onder de loup genomen. Hij heeft er zich rekenschap van gege ven dat het verdrag een on beperkte looptijd heeft, maar wel op termijn van zes maanden kan worden opge zegd als daar gegronde rede nen toe mochten zijn. Reagan wil daar verande ring in brengen. Hij wil het verdrag een looptijd van vijf tot zeven jaar geven. Maar hij wil het ABN-verdrag te gelijkertijd zodanig wijzigen dat het 'ontwikkelen en tes ten' van defensiesystemen wordt toegestaan. Met an dere woorden: Reagan wil de handen vrij hebben voor het ongehinderd ontwikkelen van het SDI. Tegelijkertijd staat hij toe dat de Russen - voorzover die nog niet met een eigen SDI zijn gestart - met het ontwikkelen en tes ten van nucleaire verdedi gingssystemen beginnen. Het aantrekkelijke van het voorstel schuilt in het feit dat in de looptijd van het ABN-verdrag - vijf tot ze ven jaar dus - de strategi sche nucleaire wapens moe ten worden gehalveerd. Maar er schuilen tal van adders onder het gras. Het halveren van de stra tegische arsenalen vermin dert de kansen op een kern oorlog niet of nauwelijks. Een nog groter bezwaar is dat, om technische redenen, een halvering van de strate gische wapens in een periode van vijf tot zeven jaar nau welijks mogelijk en nauwe lijks controleerbaar is. Of zoals Paul Warnke - een voormalige VS-ontwape- ningsonderhandelaar - zegt: „Het plan van Reagan is een goede formule voor het be reiken van instabiliteit." Warnke voegt daaraan toe: „Als Reagan zijn zin krijgt, dan verdwijnt het ABN-akkoord in feite. Niet over vijf of zeven jaar, maar meteen. Want het heeft, als het testen en ontwikkelen van allerlei defensiesyste men wordt toegelaten, totaal geen inhoud en betekenis meer". Warnke is ook de opvat ting toegedaan dat de plan nen van Reagan de weder zijds afschrikkingsmogelijk heden totaal ondermijnen. Hij zegt dat het onderling wantrouwen van de super machten veel te groot is om geheel terug te vallen op nu cleaire verdedigingssyste men waarvan niet is bewe zen dat ze 100 procent wer ken. Warnke zegt dat Reagan en de SDI-onderzoekers zich in feite al hebben neergelegd bij een SDI dat slechts in be perkte mate werkt, dat slechts een gedeeltelijke ver dediging tegen vijandelijl raketten mogelijk maat] Reagan kan het SDI-wat dat hij uit de rots heeft slagen niet meer stop; zegt Warnke. „Maar hij mo in feite helemaal opnieiij beginnen. Hij moet tegen i' onderzoekers zeggen: ga tl rug naar jullie tekentafe want ik ben niet geïnten seerd in een verdediging I systeem dat slechts gedeel» lijk werkt. Ik wil een volk W men bescherming tegen bi nendringende kernrakette i Ik wil iets dat de nu ba staande afschrikkingsta® tiek compleet kan verval gen." Warnke maakt zich tolk van vele deskundig') die van oordeel zijn dat onvolmaakt nucleair verl digingsschild in de ruim! het vraagstuk van de «I penheersing volkomen overzichtelijk maakt, blijven tamboereren op SDI dat niet volmaakt is volgens Reagans critici gevaarlijk, werkt het wé trouwen alleen maar in hand en bevordert daardi de wapenwedloop. Dat Ronald Reagan di anders over denkt is, na bekend worden van wat in zijn brief aan GorbatS staat, meer dan duidelijk! worden. Het lijkt er op dat Reaf wil ontwapenen door zich wapenen. UTRECHT (ANP) - De Neder landse politie is bezig met ee: inventarisatie van de behoeft aan meer infiltratie-teams. Infiltratie van 'undercover agenten in het criminele lieu, in het politiejargon pseu dokoop geheten, wordt nu no; slechts toegepast door de Am sterdamse politie en op be perkte schaal door de Rijkspo litie. Uitbreiding van het aan tal infiltratie-teams zou een betere aanpak van zware, georganiseerde mis daad kunnen leiden. In Am sterdam zijn er gunstige erva Con Van een onzer t DEN HAAG - Ministi looft niet dat de kome commerciële omroep coalitiepartner de VV Hij schrijft dat in het z blad van het CDA, 'CD-A in het regeer-akkoord z< merciële radio en tv ge: tigde daaraan zal voldoet Lubbers schrijft in een soor 'verantwoording' over de for Premier Ruud Lubbers. - fotodestem/johanvangurI Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De D66-Kamer. leden Eisma en Engwirda will len weten of Iraanse militai ren de Fokkerfabrieken iï Woensdrecht hebben bezocll en als dat zo is, waarom ze dai) een visum hebben kunne] krijgen. Die vragen zijn gistere schriftelijk gesteld aan de mi nisters Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) en Val Eekelen (Defensie). Fokkef heeft een F-27 vliegtuig van èL nationale oliemaatschappij van Iran in onderhoud. 1 Volgens Fokker is er alleej een technicus van het Iraans bedrijf aanwezig voor toezich HET eerste kabinet Lubbers van kleuter- en lagere scho moest op 1 augustus vorig jaa er nog helemaal niet klaar voo Toen al was een groot aant land, dat vreesde dat de invo zou gaan van de specifieke derwijs. Het begint er nu naar krijgen. Omdat er niets meer te be de tweede editie van het kabi onderwijsminister Deetman k toch nog een mogelijkheid o die is dan gevonden in een be Er komen binnenkort voor gang van 1987 vierjarigen schooljaar (1 augustus) tot daarna jarig wordt, moet wac evert 220 miljoen gulden op leraren heten ze tegenwoordi Het kabinet haalt daarmee jarig zijn die in het onderwij ook uitsluitend verdient 'onde in het verleden daarvan de ze kleuters die het gelag moeten Onderwijskundig is een d Kinderen die er aan toe zijn daartoe in de gelegenheid v grond van het simpel 'te laa moeten wachten. Dat onderw de met bellen, rinkels en gel de invoering van de nieuwe bi geen deugdelijk argument o

de Stem | 1986 | | pagina 2