VIERVERRASSIND VQORMUGt VAKANTIEDAG® FILMSTER TROUWT VOOR ACHTSTE KEER Nieuwe wegen van Neil Young MET HET HELE GEZIN V00Rf35,-PERDAGTREMN DOOR HEEL NEDERLAND 00'' Zomershow van het Echt Antwaarps Teater gaat door in september Extra concert Prince DINSDAG 5 AUGUSTUS 1986 Cabaret-prijs voor Adèle Bloemendaal Dieuwertje Blok presenteert vakantieshow 1 GezinsToerkoort Vraag de folder aan het loket Strijd NEDERLAND 2 puske en Wiske1 DEN HAAG (ANP) - De Schc- veningcn Cabaret Prijs gaat dit jaar naar Adèle Bloemen daal. Ze krijgt de onderschei ding voor haar programma 'In korte broek'. Dat heeft de Stichting Scheveningen Bad gisteren bekend gemaakt. Vol gens de jury heeft Bloemen daal met dat programma de beste cabaret-prestatie van het afgelopen seizoen gele verd. De prijs, die in 1983 ter gele genheid van de honderdste ge boortedag van Louis Davids werd ingesteld, ging in de voorgaande jaren naar Her- Adèle Bloemendaal. - foto archief de stem man van Veen, Martine Bijl en Jenny Arean. Adèle Bloemendaal krijgt haar prijs op zondag 23 no vember tijdens het Cabaret Gala Scheveningen in het Cir custheater. Dan zal ook het ju ryrapport bekend worden ge maakt. Van onze rtv-reactie HILVERSUM - Nu Frits Bom zijn Konsumentenbus weer in een Nederlandse garage heeft geparkeerd, is het de beurt aan Dieuwertje Blok om de VARA door de zomer te hel pen. Zij komt woensdagavond voor de eerste keer met het programma 'Zomertijd' en zal in totaal 8 keer wekelijks te zien zijn. Het gaat in het programma vooral om vakantie-onder werpen. Daarnaast is er ruimte vor lichte actualiteiten en muziek. Morgenavond wordt het muzikale gedeelte verzorgd door Ruben Salas, leider van een salsa-orkest, en de groep Pigeon Drop, vooral bekend van het Festival of Fools. Dieuwertje gaat in elke uit zending op zoek naar iemand die een typisch vakantiebe- roep heeft. De eerste keer is dat een verpleegster van de ANWB. In volgende uitzen- Dieuwertje Blok. dingen komen een speaker bij een wielerwedstrijd, een kin- deropvangster uit Zandvoort, een touringcar-chauffeur, een vogelwachter en een gids op de Amsterdamse Wallen aan de beurt. Vakantie-pechvogels mogen hun droeve ervaringen vertel len en daarna deelnemen aan een spel. Dat spel kan een prijs opleveren, die een aardige pleister op de wonde is van de gedupeerde vakantieganger. In het eerste programma wordt aandacht geschonken aan het nieuwe schooljaar en de nieuwe manier om spijbe len tegen te gaan: het registre ren van spijbelaars in de com puter. (ADVERTENTIE) 7 AUGUSTUS DEVENTER-DONDERDAG io AUGUSTUS ZOMERPARKFEESTEN IN VENLO 14 AUGUSTUS RINGRIJDEN TE PAARD IN MIDDELBURG AUGUSTUS BEEKSE BERGEN IN HILVARENBEEK Zsa Zsa Gabor wordt prinses von Anhalt HOLLYWOOD (DPA/AFP) - Zsa Zsa Gabor, de van oor sprong Hongaarse ac trice die geen onder scheid maakt tussen het spelen van een hoofdrol op de film en in het dagelijks leven, heeft in Los Angeles bekendgemaakt dat zij op 14 augustus voor de achtste keer trouwt, ditmaal met de in München wonende Duitse prins Friedrich von Anhalt, hertog van Saksen. Zsa Zsa Gabor zei dat zij overigens pas aan haar vierde huwelijk toe is. Zij noemt vier vroegere echt verbintenissen alleen maar 'gewettigde liefdesverhou dingen'. Haar 'echte' echtge noten zfjn geweest wijlen de hotelmagnaat Conrad Hil ton, wijlen de filmacteur George Sanders en de Zsa Zsa Gabor en haar aanstaande echtgenoot, prins Friedrich von Anhalt. - fotoap Turkse minister van voor lichting, Burhan Asaf Bel- gee. De vier partners van de 'gelegaliseerde liefdesver houdingen' waren zakenlie den. „Ik heb zoveel rijke man nen en jonge mannen in mijn verleden, dat het tijd wordt het rustig aan te gaan doen", aldus Gabor. Zij om schrijft haar toekomstige echtgenoot als een driemaal eerder getrouwde zaken man, „die mij sinds vier jaar het hof maakt". Hij heeft haar een collier van hart vormige diamanten ge schonken en brengt, wan neer hij op bezoek komt, Hongaarse groene paprika en salami mee (produkten die van de Amerikaanse douane absoluut niet inge voerd mogen worden). Bij hun huwelijk zal hij haar een collier van parels geven die zijn moeder kreeg van koning Wilhelm II, die re geerde van 1888 tot 1918. Volgens Zsa Zsa Gabor is haar verloofde - van wie ze wil dat hij in Bel Air bij haar intrekt - 54 jaar en is zij zelf 55. De meeste naslag werken noemen als haar ge boortejaar 1919. Volgens een Amerikaans filmboek werd Gabor in 1936 Miss Honga rije. Als men de leeftijd die zij opgeeft als de juiste be schouwt, was ze toen vijf. ■■I Door Jeannette Vergouwen Het buitenbeentje van de theaters, het Echt Antwaarps Teater, heeft de afgelopen maanden met veel vel succes gespeeld in de Arenberg- schouwburg in Antwerpen. Ruud de Ridder presenteerde zijn zesde successtuk op rij. Na de overvolle zalen die naar den Ollandse Schoonzoon en de belevenissen van Bompa kwamen kijken trok ook "t Is wèr show in den Bungalow' een talrijk publiek. Traditiegetrouw komen ook veel Nederlanders naar de voorstellingen van het Echt Antwaarps Teater. Terwijl alle theaters hun deuren eind mei sloten, draaide het Ant waarps Teater nog de hele maand juni en juli door. In september wordt deze produc tie nog gespeeld op 6, 11, 13, 15, 16, 17, 21, 22, 23 en 28 septem ber. Aanvang steeds 20.15 uur. Op de zondagen 21 en 28 sep tember zijn er ook om 15 uur voorstellingen. Dit laatste blijspel is wel heel anders dan Bompa, die ondanks de steeds humoristi sche taferelen een ernstige in houd had. 'Den Shów' is een zomerspektakel dat op een fijne manier de draak steekt met het weekendgebeuren. Velen onder ons trekken naar buiten om na een volle werk week eens echt te genieten van de natuur. Een optrekje in het groene paradijs wordt meestal snel herschapen in een klein burgerlijk verblijf met de zelfde gang van zaken als thuis. Ook daar wordt er voor de dagelijkse kost gezorgd en is iedereen bezig met huise lijke karweitjes. De bewoners van zo'n bungalowpark leven Auteur en acteur Ruud de Ridder (links) en Ivo Pauwels. - foto echt antwaarps teater hun 'rustige' leventje en be grenzen weer als van ouds hun vrijheden. Deze hele farce wordt ge voelig geschilderd in het, wat te lange, eerste bedrijf. Met de komst van Géne (Ruud de Mensen die Neil Young al lan ger kennen, zullen zich niet verbazen over de nieuwe elpee van de Amerikaanse Canadees. 'Landing on water' staat lijn recht tegenover 'Old Ways', zijn elpee van een half jaar ge leden. 'Old Ways' ging over de terugkeer naar het landelijke leven, de boerenschuur, de een voud, de oude tradities. Het was een country-elpee die te vredenheid uitstraalde. 'Landing on water' is het tegendeel. De muziek is kort en afgebeten, de stem van Young klinkt gejaagd en komt soms maar net boven de begelei ding uit. Bij de produktie is Danny Kortchmar betrokken, een man die van zeer elementaire muziek houdt en Neil Young op het 'eigentijdse' pad, op nieuwe wegen, heeft geholpen. Kortchmar begon in de jaren zestig als maatje van James Taylor in de groep Flying Machine en werkte daarna als gitarist voor Carole King, Taylor, Linda Ronstadt, Jackson Browne e.a. Voor de laatste creëerde Kortchmar een soort 'garage-band' in de tijd van 'Lawyers in love'. Verder is 'Kootch', zoals hij door vrienden wordt genoemd, componist en solo-artiest. Voor het geluid op 'Landing on water' is hij minstens even belangrijk als Neil Young zelf. Neil Young bespeelt gitaar en syn thesizer en wordt begeleid door slechts twee man: Kortchmar en drummer Steve Jordan, die allebei ook met de synthesizer werken. De hele elpee be staat uit simpele deuntjes, waarvan al leen al de titels boekdelen spreken. 'Violent Side' gaat over iemand die in het donker wordt achtervolgd, 'Touch the night' speelt zich af op een duistere afrit van een snelweg, 'I've got a pro blem', 'Pressure' en 'Drifter' spreken voor zichzelf. Wat problematisch is 'Hippie Dream', waarin de ik-figuur herinne ringen ophaalt aan de Flower Power, het paradijs en de 'Wooden ships' (een nummer dat ooit werd opgenomen door Crosby, Stills, Nash en Young en door Jefferson Airplane). 'Jou zegt het mis schien niks, maar voor mij bestaat het nog', zegt de ik-figuur. Maar is die 'ik' Neil zelf? Dat vraag je je trouwens de hele elpee af. Zijn de songs autobiogra fisch? Is Young de nachtelijke zwerver die vol zit met 'Hard Luck Stories' en behoort tot de 'People on the street', die een onderkomen zoeken? Een half jaar geleden was Neil Young nog de gezapige agrariër, nu is de wereld die hij bezingt de gevaarlijke jungle van het nachtleven. Young zelf zal zeggen dat hij op 'Landing on wa ter' gewoon met een nieuw genre in de slag is gegaan, de energieke new wave. Hij heeft zich al met meerdere stijlen beziggehouden en het voordeel is dat je als artiest alert en creatief blijft. Ama teur-psychologen zullen zeggen dat hij een gemoedelijke en een duistere kant heeft enVvoortdurend tussen die twee uitersten heen en weer springt. Deze elpee is wat moeilijker herken baar voor de Young-liefhebbers en be hoort niet tot zijn artistieke hoogte punten. Maar 'Landing on water' toont in ieder geval aan dat Neil Young nooit inslaapt, ook al woont hij in een boer derijtje. Dirk Vellenga Ridder) komt er een rigou- reuse verandering. Zijn oude, lelijke caravan en zijn primi tieve denkbeelden over vrij heid zijn een doorn in het oog van kampleider Lou (Ivo Pau wels). De strijd tussen deze twee ontbrandt en de andere spelers zorgen voor een meer dan aangenaam decorum. Ty- SPI ▲AK EINDREDACTIE WIM VAN LEEST petjes als de steeds huisraad en voedsel lenende buur vrouw, de dikke wat onnozele en bange Willy en de achter de jonge vrouwen zittende Cois zorgen voor een ongedwongen amusement. Toch zijn het de twee hoofd rolspelers die het stuk maken. Het gemopper en de woede van Lou zijn zo levensecht dat de toeschouwer het idee krijgt niet midden in een warme zaal te zitten maar toevallig mid denin een komische toestand op een camping terecht is ge komen. De karikaturale situa ties komen nooit als overdre ven over maar zijn wel met het bekende lachsausje over goten. Heerlijk is de wijze waarop Jane Peter het karak ter van de meer dan volgzame echtgenote uitdiept tot een le vensecht personage. Een vrouw die velen tijdens hun vakantiereis zullen tegenko men, zij die in alles manlief volgt en het hem naar zijn zin maakt, maar als het er op aan komt toch voor haar eigen identiteit kiest. Linda de Ridder laat zien dat ze veel talent heeft. Zij vertolkt haar rol van de niet sympathiek overkomende mondaine Daisy met verve en geeft op deze wijze inderdaad blijk van haar talent. Ruud de Ridder is niet alleen een goed toneelschrijver die het publiek stukken presenteert zonder pretentie maar met een grote ontspanningswaarde en een vaak diepverscholen wijze le vensles, maar hij speelt ook nog overtuigend toneel. Kortom een stuk dat menige Belg maar ook Zeeuws Vla ming en Brabander zal amu seren. Informatie en plaatsbespre king via 09-32.3.3228700. ROTTERDAM (ANP) - Er komt een derde concert van de popster Prince and the Revolution op 19 augustus, eveneens in Sportpaleis Ahoy' in Rotterdam. Dit heeft impresariaat Mojo Concerts vrijdag meege deeld. De kaarten voor de con certen op 17 en 18 augustus waren al in enkele uren uit verkocht. Die voor het extra concert moeten nog worden gedrukt. Ze kunnen niet voor woensdag aanstaande aan de man worden ge bracht, aldus de impresario. De agenda voor de komende weken ziet er als volgt uit: Rod Stewart, Gary Moore, Doctor the Medics, Stan Ridgway en de Kreuners, 10 augustus in Oostende (Belga- festival). Rod Stewart, 2 september in Rotterdam (Ahoy) Stevie Ray Vaughan, 21 sep tember in Utrecht (Vreden- burg) Joan Armatrading, 28 sep tember in Rotterdam (Ahoy) Jackson Browne, 7 oktober in Rotterdam (Ahoy) Philip Glass Ensemble, 20 september in Rotterdam (Doelen), 21 september in Nijmegen (Vereeniging) en 22 September in Utrecht (Vre- denburg) Don Dixon, 21 augustus in Nijmegen (042) en 22 augus tus in Utrecht (Tivoli) Time Bandits, 7 september in Zundert (Tent op Oranje plein) Arno. 0 september in Zundert (TenlOranjeplein) „De snelheid van trend-verspreiding bij tieners grenst tegenwoordig aan de lichtsnelheid, want dat gaat via satelliet Desmond Morris, bioloog/auteur IINSPAG 5 AUGUSTUS De heren artsen verkon digen al gedurende dui zenden jaren welk voed sel gezond en welk onge zond is. Kruiden hebben daarin altijd de hoofdrol gespeeld. Beroemd is de lijst die Karei de Grote liet opstellen voor de be planting van zijn domei nen. Ieder, domein, zo liet de grote vorst weten, moet ongeveer 70 soor ten kruiden en groenten aanplanten. Sinds de tiende eeuw is de Euro pese keuken verrijkt met kruiden uit het Oos ten. Hier werden de meestal gedroogde spe cerijen voorzichtig ge malen of fijngestampt en aan de gerechten toe gevoegd. Ze kwamen van erg ver en waren dientengevolge heel duur. Tijdens de lange zee reis waren de 'pepers' hun scherpe smaak enigszins kwijtgeraakt. De Middeleeuwse kok voegde dergelijke uit heemse kruiden daarom in indrukwekkende hoe veelheden toe. Wie nu zo'n Middeleeuws recept zou opvolgen, krijgt een oneetbaar heet gerecht. De hedendaagse spece rijen hebben immers hun oorspronkelijke smaak wel grotendeels behouden. Aldus is het idee in de wereld geko men dat de Middeleeu wers hun vlees zeer sterk kruidden om de bedorven smaak ervan te onderdrukken. Welis waar was men toen veel minder kieskeurig, maar ook een Middel eeuwse maag kende haar grenzen. De preventieve ge neeskunde is tot de 20ste eeuw vooral gebaseerd geweest op Be gedachte dat het slechte stinkt en het goede aangenaam geurt. God had dat alle maal keurig georgani seerd, zo meende men. De belangrijkste taak voor een dokter was de stank te verdrijven met welriekende stoffen. Kruiden helpen, zo wist men. De meeste spece rijen werden aanvanke lijk dan ook niet gegeten maar als wierook ver brand. Ging een arts op bezoek bij een pestlijder, dan droeg hij een soort vogelsnavel voor zijn neus, gevuld met allerlei kruiden. En zowaar, het hielp, ook al wist men nog niets van een filter tegen bacillen en virus sen. Om dezelfde reden werd lang geloofd dat roken gezond zou zijn. En nog in de negen tiende eeuw dacht men cholera-epidemieen te kunnen bestrijden door tonnetjes met pek aan te steken om aldus de lucht weer zuiver te maken De Engelse meesterspeurder Sherlock Holmes krijgt van avond In 'De sluipmoorde naar' weer een bizar geval op te lossen. Helen Stoner woont alleen met haar stief vader in een afgelegen huis. Haar zusje Julia is twee jaar geleden op geheimzinnige wijze overleden, nadat ze midden in de nacht een fluittoon had gehoord. De stiefvader vraagt Helen nu te verhuizen naar de vroe gere slaapkamer van Julia. Helen raakt daardoor in pa niek en schakelt Sherlock Holmes in. Die komt een kijkje nemen en trotseert daarbij een luipaard en een grote aap, die stiefvader uit India heeft meegenomen. in elkaar zitten. Intussen Dat hielp overigens niel wordt ze door haar pleegou- Maar gezond eten, dat helpt nog steeds. 'An ap ple a day keeps the doc tor away'. Want met alle waardering voor de me- discher stand, het liefst zien we ze zo min moge lijk. Eilanden Vanavond het eerste deel van een Amerikaans/Cana dese tv-film, waarin een ex- hippie zich ontfermt over een punkrocker. Lacey is een geadopteerd meisje dat van de autoriteiten niet te horen krijgt wie haar eigen lijke ouders zijn. Langzaam dringt het tot Lacey door hoe de verhoudingen precies ders ondergebracht bij een vrouw op een eiland. De vrouw leeft een terugge trokken leven, afgesloten van de buitenwereld. De vrouw is een produkt van de tlower-powerpcriode en leeft zo haar eigen, myste rieuze redenen om zich af te tonderen. Volgende week volgt het tweede deel. 20.40 De ballade van Mamlouk De ballade van Mamlouk' is :en poëtische sprookjesver- elling van de Tunesiër Ab- lelhafidh Bouassida. Mam- ouk is een eenvoudige, arme >oer, die wordt beloond om- lat hij de het leven van de coning heeft gered. De belo- ïing bestaat uit al het land dat Mamlouk in een dag tijd. Arts met vogelsnavel vol kruiden op weg naar pest lijder. Prince tijdens zijn optreden in Madison Square Gar den in New York, afgelopen zaterdag.

de Stem | 1986 | | pagina 14