gratis smullen van alle mogelijke attracties 2.49 JAC. HEKMANS VAKANTIEVOORDEEL De Watergeuzen Havenschap Vlissingen mag doorgaan met storten baggerspecie Speelweken Terneuzen van start met optreden poppentheater ijdelijk in prijs verlaagd I De goedkoopste Smiths chips van I Nederland. smiths chips I I I I smiths chips l "°or ,s°. ,"°°r il0-" °°r /?s.» CITROEN* DINSDAG 5 AUGUSTUS 1986 VAN ZEELAND Raad van State weigert schorsing vergunning Yeel toeristen op actiedag van Kinderclub politierapport 5.95* 1.6$ t ,*>0 Geweldpleging Eeklo Ossenisse Inspectie W. DE BLOCK WISSE B.V. UIT HET ZAKENLEVEN Laatste Dolle Woensdag in Breskens T16 PAGINA ZEELAND 3 p Visserijfeesten zetten Breskens op zijn kop 3a De Visserijfeesten in Breskens trokken vorig jaar vele duizenden belangstellenden Van een onzer verslaggevers BRESKENS - Vierhonderd I kilo garnalen en evenzoveel kilo gebakken visjes wor- den zaterdag 9 en zondag 10 I augustus gratis aan de be- I zoekers van de Breskense I visserijfeesten uitgedeeld. I Het feest vindt voor 33e I keer plaats en het is de or- ganisatoren weer gelukt om leen groots programma in elkaar te zetten. Zoals ge bruikelijk is alles weer gra- Itis. Het voorprogramma begint al vrijdag. Dan is tussen 14.00 en 19.00 uur de nieuwste trots van de plaatselijke vloot, de 500 ton metende visserkotter BR 57, te bezichtigen voor het publiek. Eveneens is die dag - en ook de zaterdag - in de vismijn een kleine expositie van scheepstoe- behoren te bezoeken. Scheeps motoren en allerlei vissers-ap- paratuur is daar dan uitgestald. De Breskense vloot telt momenteel 25 schepen. Binnenkort komen er nog drie bij, één grote kotter en twee gar- nalenkotters. Afgezien van allerlei be perkende maatregels die opgelegd zijn door de overheid, gaat het redelijk goed met de vissers. Ze zijn niet onte vreden over het resultaat van dit jaar. Vlootshow Zaterdag start het feest met een rommelmarkt op het Oranjeplein en om 14.30 uur kan het publiek aan boord stappen van de vissersboten voor de traditionele vlootshow. De schepen zullen ongeveer één uur rond varen op de Westerschelde. Terwijl die boten buitengaats zijn, start om 15.00 uur in de vismijn een concert, verzorgt door het muziekkorps Bres- kens-Groede. Een half uur later be gint het uitdelen van garnalenhapjes in de vismijn, dan starten eveneens de havenzwemwedstrijden. Het drum- en buglecorps Blue Spi rit start om 16.00 uur met een rond gang door het dorp en geeft vervol gens een showoptreden op het haven terrein bij de weegbrug. Om 16.00 uur treden ook de Kermisklanten op in de vismijn en tussen 18.00 en 20.00 uur speelt de Haagse rockformatie G' Race op op het Oranjeplein. Het volksbal begint om 20.00 uur en wordt verzorgd door Enterprise met medewerking van de zusjes Eddy en Ella Wouterse. Muziek Zondag is er om 9.00 uur een fiets- trimtocht van 55 kilometer. De start is - FOTO DE STEM/COR J DE BOER op de Boulevard bij de Kombuis. Vanaf 13.30 uur vindt er een schieting op de liggende wip plaats op Spuiplein en een half uur later start een vlieg- show boven de haven. Dan begint ook het uitdelen van gebakken visjes. Het Showcorps The Edomton all girl marching ambasadors uit Canada be gint om 15.00 uur een rondgang door het dorp met vervolgens een optreden op het haventerrein. Op dat tijdstip treedt ook de West Vlaamse Big Band op bij het hotel Het Wapen van Bres kens. Een half uur later worden weer garnalen uitgedeeld. Tussen 15.00 en 19.00 uur zorgt Radio Noordzee voor een show met regionale artiesten, de Amsterdamse formatie Drukwerk treedt rond 17.00 uur op. Vanaf 19.30 uur is er een grootse stuntshow met auto's, motors en veel vuur. Het volksbal is die dag eerst van 15.00 tot 18.00 en vervolgens nog eens van 20.00 tot 01.00 uur in de vismijn met de Turbo's. Het slotvuurwerk vindt rond 22.15 uur plaats op het ha venterrein. DEN HAAG - Het Havenschap Vlissingen mag voorlopig door gaan met het storten van baggerspecie in de Westerschelde. De Arob-rechter bij de Raad van State ziet geen reden om een ver gunning op dit moment te schorsen. De Kroon moet overigens nog uitmaken of de vergunning wel terecht is gegeven. spannen om de vergunning te De Zeeuwse Milieufederatie in Goes had bij de Arob-rech ter opschorting gevraagd van de vergunning van minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) voor het Havenschap om tot 31 december 1988 per jaar zo'n slordige 1 miljoen kuub baggerspecie te mogen storten in de Westerschelde. De milieugroep heeft bij de Kroon een procedure aange- NIEUWVLIET - Voor de rom mel- en activiteitenmarkt die gistermorgen werd gehouden, was vrij veel belangstelling. Kinderclubwerk-leidster Greetje de Hullu schatte het aantal bezoekers op 1000 tot 1500, grotendeels toeristen, De sjoelwedstrijd werd ge wonnen door Joost Mabelis met 122 punten. Hij verdiende er een windscherm mee. A. Looymans en E. en W. Kuy- pers volgden hem op de voet met 120 punten. De opbrengst van de markt, die ten goede komt aan het kinderclubwerk was gisteren nog niet bekend. (ADVERTENTIE) vernietigen, maar die proce dure is nog lang niet afgerond. In de tussentijd wilde de mi lieugroep dat het storten wordt stopgezet. De Arob-rechter kwam evenwel tot een andere slot som. Volgens hem is de ver ontreiniging van het baggers lib niet groter dan vijf jaar ge leden, toen grote aantallen monsters zijn genomen. Welis waar is er sprake van een ge deeltelijke vervuiling, die hier en daar zelfs te hoog is. Maar, zo oordeelde de Raad van Sta te, die vervuiling is niet erger dan op andere plaatsen in de Westerschelde. Op de enige plaats waar de vervuiling wel erg hoog is - bij Pechiney - wordt niet gebag gerd. De vrees voor plaatselijk sterke verontreiniging is op dit moment dus niet aan de or de. Daarom mag van de Raad van State het baggeren en storten doorgaan. BRESKENS - Op de kruising Buitenlust verleende R.B. uit Oostende geen vnn«~-ng aan F. S. uit Axel. S. kwam vanaf de boot over de voorrangsweg. Persoonloijke ongelukken de den zich niet voor. De mate riële schade was groot. NIEUWVLIET - J. van B. uit Zundert is in het weekend door een surfer overvaren en daarbij aan zijn arm gewond geraakt. Van B. was aan het zwemmen, toen surfer J;C. uit Zetten met zijn plank in volle vaart van zee richting strand schoot. NIEUWVLIET - Op het strand van de Zwartepolder zijn weer explosieven gevonden. De mijnopruimingsdienst zal ze opruimen. SASPUT - Op een vrij smalle landbouwweg botsten in een bocht een personenauto be stuurd door R. D. uit Oberhau- sen en een trekker bestuurd door S. F. uit Sas tegen elkaar. Het ongeval vond plaats om dat de wagens te dicht langs elkaar reden. TERNEUZEN - Terneuzenaar W. S. deed gisteren bij de poli tie aangifte van diefstal uit zijn personenauto. Deze stond in het weekeinde geparkeerd aan de Korte Kerkstraat. Men had het rechterportierslot ver nield en uit de auto was een transsistorradio verdwenen. [D£ NIEUWE UC. HERMANS HEEFT ALLES IN HWS^ doos 12 zikjos 25 gram, paprika ol naturel, normaak-JkMr Tegen inlevering van de waardebon slechts 21 cent per zakje Deze laagste prijs van Nederland geldt alleen wanneer u de waardebon bij de kassa inlevert. Max 1 waardebon per klant. Geldig t/m zaterdag 9 augustus 1986 PALM0UVE SHAMPOO IEDERE DAG,. ANTI ROOS OF GOUD 2 FLACONS A 400 ML. VAN -338" 3.79 FANTA LITERFLESVAN U35r 1.25 KIPPEB0UTEN KILO BLAUWE OF WITTE DRUIVEN KILO ♦Aanbiedingen in filialen met versaldeling Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 9 augustus 1986, zolang de voorraad strekt. K a90.s }*9o v°or c 47$o'~ "°OJ- /^S.» ,J®25 "oor ,®9S.» f3i0.\ "°or /®s0.= J<J0 - "°or' /s°.» "°°r o,is- 7SJ.» °or „8®0.» (OS. "o0r 470 973.« v°or ö99-„ Vooj. 30.» "oor PO.» "oor fS.» "oor 3?*°- fl,. "oor b.„ "oor f.» "°or J9°.» I.» °Or «5.» I- "oor s5.» L "°°r ,/s.» te K L5.» S9N 20., Tel 01100-14863 Tel 01180-35275 Tel 01150-13904 Tel 01184-16400 NADAT tijdens de Tachtig jarige Oorlog de hertog van Alva in augustus 1567 met een legermacht naar de Zui delijke Nederlanden was ge zonden ter bestraffing van de opstandelingen en beel denstormers, volgde een schrikbewind met een ein deloze reeks arrestaties. Een uittocht op grote schaal van calvinisten en een belang rijke deel van de lagere lan dadel was daarvan het ge volg. Uit deze vluchtelingen, aangevuld met Hollanders en Friezen, ontstond een pi- ratenvloot, die onder de naam Watergeuzen vanuit havens in Engeland en Oost- Friesland en vanuit het Hu genoten-bolwerk La Ro- chelle in Frankrijk schepen en kusten plunderde. Een van de meest bekende lei ders was Willem, graaf van der Marck, heer van Lumey, een berooid Luiks edelman, die zich later door zijn wreedheden jegens priesters en kloosterlingen de weerzin van de Hollanders en de Zeeuwse regenten op de hals haalde. Lumey was vooral be rucht door zijn overval op Gorkum eind juni 1572 en de gevangename van 15 geeste lijken aldaar, die hij naar Brielle liet overbrengen. Daar werden ze met nog vijf anderen, waaronder de pas toor van Eeklo vermoord. Toen ze na bedreigingen en folteringen weigerden hun katholiek geloof en trouw aan de paus af te zweren werden ze in een turfschuur buiten Brielle opgehangen. Dit waren in de geschiedenis bekend geworden martela ren van Gorkum. De Watergeuzen waren voor de vrijheidstrijd van Willem van Oranje van groot belang. In het begin van 1572 beraamden ze plan nen om ook in de Nederlan den vaste voet te krijgen. Op 1 april 1572 namen ze bij een verrassingsaanval Brielle in en op 8 april volgde Vlissin gen. Van toen af kregen ook onze streken met hen te ma ken. Hun invasies gingen gepaard met ernstige ge weldpleging, vooral tegen kloosters, kerken en weer loze priesters, plundering en brandstichting. De bevol king van de plaatsen waar ze hun basis hadden was niet zo gelukkig met hun komst, omdat het een vrijge vochten volkje was. Voor de bewoners van het platteland en de stadjes die ze overvie len was de overlast nog gro ter. Een der eerste stroop tochten vond plaats in de avond van 21 mei 1572. Toen deden ze vanuit Vlissingen een aanval op Sas van Gent, staken daar de huizen en sluisdeuren in brand en na men verscheidene inwoners mee. Een volgende stroop tocht was gericht tegen het huidige West-Zeeuwsch- Vlaanderen en had aanvan kelijk een speciaal doel. Op 16 juni 1572 was de hertog van Medina Coeli, die kort tevoren uit Spanje was overgekomen om de hertog van Alva te vervangen, met zijn gezelschap, waaronder de bisschop van Doornik, af gereisd van Gent naar Sluis. Men probeerde nu deze be langrijke personen in han den te krijgen. Daartoe deed kapitein Worst met onge veer 200 man in de vroege morgen van donderdag 19 juni een aanval op Middel burg in Vlaanderen, waar het gezelschap verbleef op het kasteel van de heer van Middelburg, Philips van Og- nies, een broer van de bis schop. De overval mislukte door gebrek aan geschut en de sterkte van het kasteel. Een boogschutter van het Spaanse leger, Simon Uten- hove uit leper, logeerde met zijn paard in herberg De Zwane. Toen ze hem in de gaten kregen verschanste hij zich op zolder. Daarop staken ze de herberg in brand en voerden de soldaat mee naar Vlissingen. Omdat hun voornemen was mislukt bedreven de Watergeuzen allerlei moedwilligheden, bonden de pastoor Adolf d'Hooghe vast op het kerk hof opdat hij de alarmklok niet zou slaan en namen 14 paarden .mee. Op 29 en 30 juni volgde een aanval van 400 water geuzen op Eeklo. De pastoor, Mathias Pasia, werd samen met de baljuw en de burge meester, na plundering van de kerk, gevangen meege voerd naar Vlissingen en vandaar naar Brielle. Hier werd de pastoor op 6 juli, na gruwelijke mishandelingen, met de strop in de mond op gehangen. Een der mede plichtigen van deze overval, Zeger Cools, werd nader hand gevat. Ongewtijfeld was deze overval bedoeld als vergeldingsmaatregel tegen de scherpe anti-calvinisti sche gezindheid van de pas toor. Om nieuwe verras singsaanvallen te voorko men werden in Eeklo op de toren van de kerk wachten uitgezet. Het was ook de taktiek van de watergeuzen om voorname inwoners me te nemen om later daarvoor een losgeld te krijgen. Biervliet lag in die jaren op een eiland. Dit was voor de Watergeuzen uit Vlissin gen dan ook een uitgekozen plaats om er aan te leggen. Het stadje verkeerde in een desolate toestand en was door de bevolking groten deels verlaten. In hoeverre de Watergeuzen zich er blij vend vestigden is niet duide lijk, maar wel moet men aannemen dat van die tijd af Biervliet als eerste Vlaamse plaats tot Nederland be hoorde, want van een Spaanse bezetting dan wel van een aan de landvoogdes in Brussel onderhorig be stuur was geen sprake meer. De Watergeuzen waren er heer en meester. Op 1 juli voeren een groot aantal schepen op de Wes terschelde in de richting van Lumey, een der aanvoerders van de Watergeuzen Antwerpen. Twintig daar van gingen voor anker bij het dorp Hontenisse en 200 man werden aan wal gezet. Zij begonnen met boerde rijen in de omgeving van Ossenisse te plunderen en in brand te steken. Ook de kerk van Hontenisse werd in brand gestoken. Er werd alarm geslagen en de Spaanse ruiters die te Ste- kene gelegerd waren en sol daten van het garnizoen uit Hulst kwamen te hulp. Daarop gingen de Water geuzen weer aan boord en zeilden weg in de richting van Doel. De kerk van Kloosterzande bleef ge spaard. Assenede was 8 juli aan de beurt. Daar overvielen een 400 Watergeuzen onver hoeds de pachthoeve van de heer Van Wakken en staken deze in brand. Op 13 juli sta ken ze weer de Wester schelde over, nu met het doel om een aanslag op Bruggge te ondernemen, maar dit mislukte. Wel werd het wei nig bevolkte en vervallen stadje Aardenburg overval len, waar de Mariakerk werd geplunderd, het bij vele pelgrims bekende Ma riabeeld werd stukgeslagen en pastoor-deken Vincent de Backere van al zijn gewaden en kleding beroofd. Hij moest de wijk nemen naar Middelburg in Vlaanderen, waar hij bij de pastoor on derdak vond. Een afgevaardigde van Alva, Jan de Croy, die op rondreis was in onze streken rapporteerde op 26 augustus 1572 aan de hertog, dat hij op inspectie was in Hulst en naar Saafthinge en Terneu zen wilde vertrekken, maar hoorde dat er voor Saef- thinge wel 30 boten met Wa tergeuzen lagen, die waren geland en de boeren en be woners hadden geplunderd. Op 1 april 1573 was Asse nede voor de tweede maal het doelwit. Nu plunderde een bende onder aanvoering van kapitein Worst uit Vlis singen de kerk, het stadhuis en de rond de Markt staande woningen en staken ze daarna in brand. Deze over val was spoedig bekend en boeren uit vele plaatsen uit de omgeving stroomden ge wapend toe om de bende te verdrijven en verder door dringen te voorkomen. Deze overvallen deden velen in angst leven, andere de wijk nemen naar veiliger oorden. De uitoefening van de ka tholieke godsdienst was in die jaren moeilijk, omdat de Watergeuzen het vooral op priesters hadden gemunt en deze een veilig heenkomen zochten. TERNEUZEN - De speelwe ken van het Jeugdvakantieeo- mité Terneuzen gingen giste ren van start. Ruim 70 kinde ren genoten in een tent, die stond opgesteld in de wijk Oude Vaart, van een een op treden van het poppentheater Alteklein onder leiding van Ellis Sayer. De eerste van de door de Centrale Stichting voor So ciaal en Kultureel werk in Groot-Terneuzen te houden speelweken staat in het teken van het theater. Vandaag wordt de tent opgesteld in de wijk Zuidpolder nabij het winkelcentrum. Ook daar be gint de voorstelling om 14.00 uur. Pas in de tweede week ko men de grotere activiteiten in heel de kern Terneuzen echt goed op gang. Dagelijks zijn er dan van maandag tot en met vrijdag tal van evenementen. Daarbij is ook in het pro gramma opgenomen India- nenkamp op woensdag 20 augustus in de wijk Serlip- pens. De deelnemende kinde ren blijven daar een nachtje over. Er kunnen zich nog deel nemers aanmelden bij de cen trale stichting. (ADVERTENTIE) AUTOBEDRIJF Tivoliweg-Hulst Tel. 01140-12058 AUTOBEDRIJF Mr. F.J. Haarmanweg 55 Terneuzen Tel. 01150-94300 BRESKENS - Het programma van de vijfde en laatste Dolle Woensdag in Breskens geeft een veelheid aan evenementen te zien. Op de eerste plaats is er een grote braderie op het Spuiplein met zo'n tachtig deelnemers, waaronder stand werkers en een tiental plaat selijke winkeliers. De braderie begint om 13.00 uur en duurt tot 21.00 uur. De lang aangekondigde Auto-Te-Water-Duw-wed strijd kan niet doorgaan. Win keliersvereniging Ons Belang kreeg van Rijkswaterstaat geen toestemming om daad werkelijk auto's in de Kaai te kieperen. In plaats daarvan wordt nu een niet minder spectaculaire Auto-Ter-Land- Botswedstrijd gehouden. Vanaf hetzelfde tijdstip vin den er nog diverse andere ac tiviteiten plaats, zoals een rit door het dorp in een treintje, optreden clown Ernie het op zijn heupen, terwijl buikdan seres Shalinar het daar onge twijfeld al heeft. De dansgroep Jacqueline Oosthoek geeft weer acte de présence en de avond wordt muzikaal afgesloten met een optreden van muziekvereni ging Breskens-Groede.

de Stem | 1986 | | pagina 13