Strijd tegen cocaïne in Bolivia werkt averechts OTTEF AARDBEVING EISTE DESTIJDS 240.000 LEVENS Schrijnende armoede onder Tibetanen in enclave Gansu RUUD MIC IS TOCH GOl ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1986 EXTRA PRIJS VAN DRUG GESTEGEN SINDS BEGIN ACTIES EEN VAN DE ARMSTE DORPJES VAN CHINA ZATERDAG 2 AUGl Interesse voor Lammerts Je zult maart één wlnké Door Peter McFarren, Associated Press LA PAZ - Sinds een aantal weken voert de Boliviaanse politie in samenwerking met de Amerikaanse luchtmacht overvallen uit op cocaïne-la- boratoria in het gebied langs de rivier de Beni, in het noord oosten van het land. Hoewel de Boliviaanse minister van bin nenlandse Fernando Barthe- lemy spreekt van een verlam ming van de cocaïne-indu- strie, is dit, als daar al sprake van is, vrijwel zeker geen blij vend gevolg, en bovendien blijkt de actie een aantal ave rechtse effecten te hebben. Tachtig procent van de Bo liviaanse cocaïne wordt ver bouwd in Chapare, in het hart van Bolivia, 300 kilometer ten oosten van de hoofdstad La Paz. Daar worden de coca bladeren aan de oever van stroompjes en rivieren door Indianen in putten gekneusd en tot pasta verwerkt. Deze cocaïne-pasta wordt vervol gens per vliegtuig of per plat bodem over de rivier naar het Beni-stroomgebied gebracht, 400 kilometer ten noordoosten van La Paz. Daar bevinden zich de laboratoria waar de pasta wordt verwerkt tot co caïne. De 300 'Luipaarden', zoals de Boliviaanse drugsbrigade wordt genoemd, zijn er in ge slaagd zo'n enige tientallen 'kneusputten' te vernietigen, en een stuk of tien laboratoria. De politiemannen worden vanuit Amerikaanse Black- hawk-helicopters gedropt; de Amerikaanse regering zegt dat de Amerikanen zich met de eigenlijke vernietiging niet bemoeien. Hogere prijs De functionarissen van het Amerikaanse bureau voor drugsbestrijding (DEA) had den gehoopt dat er door de vernietiging van de putten een overschot aan coca-bladeren zou ontstaan, waardoor de prijs zou dalen en de boeren zouden worden gestimuleerd iets anders te gaan verbou wen. Het tegendeel blijkt ech ter het geval. Een Ameri kaanse functionaris gaf toe dat de prijs van de cocaïne sinds het begin van de actie al leen maar gestegen is. Bovendien is uitschakeling van de industrie voor een lan gere periode praktisch onmo gelijk; er zijn nog duizenden putten intact, die in vrijwel ontoegankelijke gebieden lig gen. De Amerikanen realise ren zich ook dat een langduri ge, effectieve patrouille in het coca-gebied, dat zo groot is als Frankrijk, ten enen male on mogelijk is. Volgens Amerikaanse func tionarissen maken sommige handelaren gebruik van drij vende laboratoria, die onder dekkking van de dichte jungle door het Chapare-gebied va ren, de bladeren of pasta afha len, ter plaatse tot cocaïne ver werken en het eindprodukt bij een vliegveldje afleveren. De Boliviaanse politie beschikt niet over boten om deze labo ratoria op te sporen, en de Amerikanen geven toe dat ze vanuit de lucht niet te bestrij den zijn. Terugslag Afgezien van het feit dat het succes van de hele operatie op zijn minst twijfelachtig is, heeft de actie een negatieve terugslag op de Boliviaanse economie. Letterlijk honderd duizenden mensen zijn direct of indirect voor hun levenson derhoud afhankelijk van de cocaïne-industrie, en als de actie veel langer duurt zal dit ernstige sociale, economische, en dus politieke consequenties hebben. De voormalige minister van financiën Flavio Machicado heeft al gewaarschuwd dat de vrees zal ontstaan dat de hoe veelheid dollars in het land zal afnemen, waardoor de vraag ernaar zal toenemen met het bijbehorende prijsopdrijvende effect. De illegale cocaïne-ex- port brengt per jaar 600 mil joen dollar binnen, de 'norma le' export slechts 500 miljoen. De nationale bank van Bolivia heeft onlangs bekend gemaakt dat de wisselkoers gehand haafd zal blijven op de offi ciële koers van 1,9 miljoen pe sos tegen 1 dollar, om te voor komen dat er een run op dol lars zal ontstaan. De eerste gevolgen van de actie doen zich echter al voe len. Volgens ex-minister Ma chicado heeft de stad Cocha- bamba, die voor zijn economie Verwoeste stad Tangshan herrijst uit zijn puinhopen Door Jim Abrams, Associated Press TANGSHAN - Tien jaar nadat de stad ge troffen werd door een alles verwoestende aardbeving, is Tangshan herrezen uit het puin. De stad is een monument geworden van de wil tot overleven. trek van Johan Crui naar de dubbel leid topclub op weg een Nederlandse compet i len. rc Die - overigens voorzit tijdens de negende editie getrokken worden. Op 28 juli 1976 om kwart voor drie 's nachts werd de Noord Chinese stad getroffen door een van de zwaarste aardbevingen uit de geschiede nis. De beving had een kracht van 7,8 op de schaal van Richter. Bijna alle gebouwen in de stad wer den verwoest en 90 procent van haar industrie werd buiten werking gesteld. Volgens officiële opgaven vonden 242.000 van de ruim 1 miljoen in woners van de stad de dood. De aardbeving liet 4.200 wezen, 7.000 weduwen en 8.000 weduwnaars na. Tangshan werd kort na de ramp voor buitenlanders ge sloten. Slechts een handvol buitenlandse deskundigen werd tot de stad toegelaten. De wereld zou pas jaren la ter de enorme omvang van de catastrofe ervaren. Op een grote voertuigen- fabriek kwamen 1.700 van de 7.700 werknemers om het leven, evanals 8.700 van hun familieleden. Ongeveer 10 procent van de werknemers in de keramiekindustrie van Tangshan werd bij de ramp gedood. De fabrieksgebou wen werden voor 97 procent vernietigd. Een nieuwgebouwde ther mische krachtcentrale, die de 170 kilometer westwaarts gelegen hoofstad Peking van energie verzag, werd geheel verwoest. De schachten van de kolenmijnen in Tangs han, met een totale lengte van 700 kilometer, liepen vol water. De schade die de stad door de aarbeving opliep wordt geschat op 3 miljard yuan (ongeveer 2,3 miljard gulden). Mobilisatie Binnen enkele dagen na de ramp mobiliseerde de Chinese regering duizenden mensen, die naar Tangshan werden gestuurd om mee te werken aan de werderop- bouw van de stad. Tien jaar nadien is de stad herboren. „We kunnen het volk laten weten, dat een nieuwe stad is herrezen", zegt Kan Zhongxiang, directeur van de wederopbouwcommissie van de stad. In deze tien jaar zijn 220.000 nieuwe appartemen ten gebouwd, waarin onge veer 810.000 mensen kunnen worden gehuisvest. Daar naast zijn ondermeer zie kenhuizen gebouwd, scholen en vijf universiteiten. De locomotief- en voertui genindustrieën in Tangshan, de grootste in China, zijn herbouwd en voorzien van meer en moderne facilitei ten. Dit geldt eveneens voor de textielindustrie, de kera mische fabrieken en de ko lenmijnen. Volgens Kan zijn alle nieuwe bouwwerken met staal verstevigd, zodat ze beter bestand zullen zijn te gen een volgende beving. Die wordt echter niet binnen honderd jaar verwacht. De herinnering aan de aardbeving blijft voortbe staan. Het stadsbestuur heeft besloten de puinhopen van een van de voertuigen- fabrieken te laten staan. De verwrongen stalen pijlers en de grote brokken beton vor men een monument ter na gedachtenis aan de ramp. Nog wachten ongeveer 10.000 mensen op een nieuwe woning. Zij zijn nu gehuis vest in bouwvallige stenen constructies, bedekt met ge teerd zeildoek of golfplaten. De autoriteiten in Tangshan hopen hen tegen het einde van dit jaar van een nieuwe woning te hebben voorzien. Invaliden De stad heeft 18 centra waar de 3.800 mensen wor den verpleegd, die ten ge volge van de aardbeving in valide zijn geworden. Ieder een in Tangshan heeft zo zijn eigen herinnering aan de ramp. Lu Yuhua, 24 jaar en ge deeltelijk verlamd, herin nert zich hoe haar vader bij de aardbeving om het leven kwam en hoe zijzelf 12 uur lang klem zat tussen de ruï nes van haar woonhuis. Haar benen waren verbrij zeld. Yang Menghong, de trotse eigenaar van een nieuw ap partement, verloor zijn vier maanden oude baby en leefde acht jaar in een tijde lijke woning. Mevrouw Li Zunying, verbonden aan het bureau voor buitenlandse betrek kingen van het stadsbe stuur, herinnert zich hoe haar vader vanuit het dorpje waar hij woonde, de 250 kilometer naar Tangs han fietste om tussen de puinhopen zijn dochter te zoeken. Zhang Yuanchong, de di recteur van een onderwijs instituut, is van mening dat de ramp psychologisch zijn littekens heeft achtergelaten bij de bevolking van Tangs han. Volgens hem zijn de mensen levensgenieters ge worden en geven ze hun geld snel uit, terwijl zij vroeger XIAHE (AFP) - Xiahe, een Tibetaanse enclave in de ar moedige provincie Gansu op ruim 1.000 kilometer ten zuidwesten van Peking, is een van de armste dorpen van China. Het jaarinkomen per inwoner bedraagt nog geen 270 yuan (circa 285 gul den). De grond is er on vruchtbaar en de uitge strekte vlaktes bieden on derdak aan yaks (Tibe taanse runderen). Op de weinige lapjes grond wordt tarwe en mais verbouwd. Er is industrie noch handel. Het dorp staat net als de streek in geen enkele reisgids ver meld. Hoewel Xiahe duizenden kilometers van Tibet ligt, lijkt het er veel op. Het heeft hetzelfde ruige klimaat, het zelfde vrome boeddhisme en dezelfde armoede. De Tibe tanen hebben zich er een jaar of 200 geleden gevestigd en niets wijst erop dat hun toestand sindsdien ook maar iets is verbeterd. Om het hoofd boven water te kun nen houden hebben de meeste mannen twee banen. Zuoma bijvoorbeeld is boer én een zogenoemde blote voeten-dokter. Zijn praktijk bevindt zich in de land bouwcoöperatie waar de magere opbrengst van zijn oogst wordt geveild. „De zes hectare die ik ver bouw zijn van de staat. Maar de opbrengst van de oogst is voor mij. Ik hoef al leen jaarlijks 10 yuan belas ting aan de gemeente te be talen". De grond in Xiahe wordt gelijkelijk verdeeld over de dorpsbewoners. Iedereen, zelfs de kinderen, heeft recht op 1,5 hectare. Zuoma woont onder een dak met zijn moeder, zijn vrouw en dochter en beschikt dus over zes hectare. Bazhake is boer maar daarnaast ook bioscoop-exploitant. Hij krijgt een deel van de op- SrcdJ BSmnn 31111111)31 Deo[a> St A Amerikaanse Black Hawk-helicopters in het Boliviaanse luchtruim speuren naar cocaïnefabriekjes op de grond. - fotoa geheel afhankelijk is van de cocaïne-industrie, een dras tisch hulpprogramma nodig om het hoofd boven water te houden. Het Amerikaanse Bureau voor Internationale Ontwik keling (AID) heeft 29,3 miljoen dollar beschikbaar gesteld voor de ontwikkeling van al ternatieve landbouw in Cha pare; sinds 1984 zijn daarvan echter pas 9,5 miljoen uitgege ven. De rest komt pas als er drugsbestrij dingsprogram- ma's worden uitgevoerd. Volgens president Victor Paz Estenssoro is er voor Cha pare 100 miljoen dollar nodig om het wegvallen van de 'coca-dollars' te compenseren. Hij zegt dat de regering vast besloten is de drugshandel hard aan te pakken, omdal anders de cocaïne-baronnenj zo'n grote greep op de samen-j leving krijgen dat ze op nor male, democratische wijze de regering kunnen overnemen. Door Ted vc ROTTERDAM - Voc Vlak na de aardbeving in 1976 werden gewonden van de ramp in Tangshan verpleegd in veldhospitalen. - fotoshsinhua Hulp op zijn Chinees: soldaten snellen door de straten op weg naar plaatsen in Hangshan waar puin te ruimen valt. bekend stonden om hun zui nigheid. Het stadsbestuur heeft na de aardbeving geprobeerd huwelijken te arrangeren tussen mensen die hun man of vrouw hadden verloren. In 20 procent van de geval len bleken deze huwelijken een mislukking. Als voor naamste reden hiervoor worden de moeilijkheden gezien, die de kinderen had den om zich aan de nieuwe gezinnen aan te passen. Nieuwe stad Het aangezicht van Tangshan blijft saai en kleurloos. De huizenbouw is eentonig en winkels een parken zijn er nog onvol doende. Omdat men geen hoge flats kon bouwen bo ven het labyrint van mijn schachten, dat onder de stad doorloopt, is men begonnen met de bouw van een nieuwe stad, ongeveer 20 kilometer verderop. In de nieuwe stad wonen 60.000 mensen. Bij de stad is een groot industrieel com plex gebouwd. Dit heeft er voor gezorgd dat het pro bleem van de luchtvervui ling in Tangshan zelf, ooit een van de ergste in China, zich nu lijkt te hebben opge lost. Veel mensen hebben echter geweigerd naar de nieuwe stad te verhuizen, omdat zij vinden dat deze te ver verwijderd ligt van Tangshan. Toch lijken de inwoners van de nieuwe stad tevreden met hun nieuwe woonplaats. De meeste appartementen zijn modern en hebben een aparte keuken, centrale ver warming, een badkamer en een toilet. De eerste 18 maanden hoeven de bewo ners geen huur te betalen. Ter gelegenheid van de tienjarige herdenking van de aardbeving, wordt mo menteel de laatste hand ge legd aan een monument en aan een herdenkingshal in het centrum van Tangshan. De plechtigheden zullen worden bijgewoond door re geringsfunctionarissen uit Peking en functionarissen van de regionale overheid. De meeste overlevenden van de ramp willen de fatale 20 seconden van tien jaar geleden echter zo snel moge lij k vergeten. PUTTE - Ondanks het feit dat Johan Lammerts dit seizoen in Italiaanse dienst bijna niet aan grote uitslagen toekwam, »s de belangstelling voor de Westbrabander groot. Lammerts heeft namelijk voor volgend seizoen en kele aanbiedingen op zak. Voornaamste is die van de ploeg van Tour-win naar Gerg Lemond, La vie Claire. Lemond kan lammerts goed gebrui ken, omdat de Ameri kaan komend seizoen zich ook wil toeleggen op de Vlaamse- en Waalse klassiekers. Lammerts heeft daarnaast een aan bieding van PDM van Boy Schuiten gekregen. GIPITNGEN (ANP/SIZl Peter Stevenhaagen, de vallende debutant in 1 Tour, heeft gisteren in Zvs seriand zijn goede vorm I derschreven. De HaarlJ mer werd in de Grote P van het kanton Aari tweede achter de Belg Fri Hoste. Het was de tiei keer, dat een Belg zegevie in de koers over ruim 200 lometer, na het Kampio brengst, dat afhankelijk is van het aantal kijkers dat naar een film komt. Te zwaar Bazhake bewerkt zijn 4,5 hectare grote akker samen met zijn vrouw. Zij zorgt ook voor hun 15 schapen en vier yaks. De mais die ze verbouwen dient als hun voer. Het echtpaar heeft een dochter van vier, dat de hele dag op school zit. Meer kin deren wilden ze niet of schoon ze op grond van de wet op de nationale minder heden drie kinderen mogen hebben. „Het leven is hier veel te zwaar", zegt Bazha ke. Xiahe ligt tussen een ri vier en bergen. De kleine rechthoekige lemen huisjes liggen tegen de hellingen ge kleefd en zijn eigendom van de mensen. De gemeente int geen cent belasting van hen. Bazhake heeft net als alle andere dorpsinwoners zijn huis zelf gebouwd. „Ik heb geld bespaard door de mate rialen te kopen en een be roep te doen op vrienden en buren die me hebben gehol pen. Dat doet iedereen hier". Xiahe en omgeving leven voornamelijk van de subsi dies die de overheid ver strekt. In 1985 ging het om een bedrag van 70 miljoen yuan (ca. 71 miljoen gulden). De inkomsten van het dorp zelf bedragen amper 1,6 mil joen yuan. Gastvrijheid is regel in Xiahe. De deur staat open voor iedere vreemdeling die kan rekenen op hete thee met yakmelk, maiskoeken en gefriteerde meelstren- gels. Iedereen zit op het rand van het bed of op lage stoeltjes vlakbij de met met menselijke en dierlijke uit werpselen gestookte kachel. Zelfs in de zomer is het er koud. Bij gebrek aan stro mend water moeten de dor pelingen water halen uit de rivier, via steile trappen. Armzalig De huizen, die meestal twee vertrekken tellen, zijn armzalig ingericht. De grond bestaat uit aange stampte modder. Het be langrijkste meubelstuk is het hel rood gelakte familie dressoir. In houten nisjes aan de muur branden kaar sen ter ere van Boeddha. Rijst, dat het hoofdvoedsel is in China, is nergens te vin den. Het klimaat en de grond is niet geschikt voor rijstbouw en rijst aanvoeren vanuit Zuid-China is te duur. Het belangrijkste ge recht bestaat uit een beslag van gerstemeel en ranzige yakboter dat zonder te ko ken wordt gegeten. Ondervoeding vormt een I belangrijk probleem en door de kou en de ongezonde om standigheden hebben veel J jongeren last van huidinfec- j ties. Volwassenen zijn meestal gekleed in de tradi-1 tionele Tibetaanse dracht. Oudere vrouwen gaan nooit! zonder een vilten hoed ge tooid. Als vervoermiddel dient niet zoals elders in China de fiets maar een ezel. Ondanks de misttroostig- heid en het harde leven zijn: de Tibetanen in Gansu nog even hartelijk. Arm zijn is een feit. Als ze „tot ziens" zeggen menen ze dat, en zeg gen ze dat niet alleen uit be-1 leefdheid. Hoewel Xiahe duizenden ki-1 lometers van Tibet ligt, lijkt het er veel op. Het heeft het zelfde ruige klimaat, het zelfde vrome boeddhisme en dezelfde armoede. De Tibe tanen hebben zich er eenl jaar of 200 geleden gevestigd! en niets wijst erop dat hunl toestand sindsdien ook maar| iets is verbeterd. De nieuwe ploeg van h nieuwe technische duo Ij rael/Jansen plaatste zi< dankzij een 3-1 zege op Sant niet alleen voor de final maar interessanter dan de ui slag, was de even aantrekk lijke als doordachte speelwij: waarmee de Rotterdamme dat resultaat bereikten. In d finale treft Feyenoord morge Werder Bremen, dat beter w; in het strafschoppen neme dan Everton. Uiteraard voert het te v< nu al te veronderstellen d! Feyenoord elke tegenstande moeiteloos onder de voet ze lopen, er blijft nog genoe werk voor de technische sta maar alles duidt er op dat c Kuip door het attractieve sp< minder vaak angstig leeg z: zijn dan in de afgelopen twe seizoenen. Het hoofdgerecht d£ Feyenoord en Santos de 26.0C kijkers voorzetten, was dai ook een stuk smakelijker da) de zouteloze hap die Werde Bremen en Everton geser veerd hadden. De periode kampioen van Sao Paol (Paulista) mogen dan na he aflopen van het tijdperk Pel (1956-1974) alle aanzien eigen land verloren hebben, voetbal-toernooien zijn Brazilianen graag gezien gasten. Santos bracht met afgeleefde ex-vedetten Ser ginho en Ze Sergio (groot ge worden bij de buren van top club Sao Paolo) en de Uru guaanse internationals Rodri guez en De Leon, die om uit eenlopende redenen het WK hebben gemist, een aantal be kende namen naar Rotterdam Hun opvallendste speler ech ter was gisteren Ribamar. Hi droeg het nummer tien en hi is de eerste sinds Pele die bi Santos dat rugnummer wee enige glans geeft. Feyenoord maakte tegen d< ingespeelde Brazilianen eer uitstekende indruk. De aanko- jpen Van Herpen, Heus, Hof man en Elstrup lopen ronc alsof zij al jaren bij Feyenoorc i spelen. De combinaties, vol- jgens vaste patronen, zitten er uitstekend in. Alleen houd' jtrainer Israel het hart noj weieens vast bij de offensieve daden van libero Van Herpen temeer daar voorstopper Duu voorlopig de zwakste schaké "ijkt. De brutale linkermidden- 'elder Heus en Elstrup in de ""ts, vierden hun première in Kuip al onmiddellijk mei Van onze sportredactie

de Stem | 1986 | | pagina 6