eiroet debat Premier legt kordon rond Van Eekelen Lubbers overwoog oud kabiuet te laten aanblijven Conflict uitgevers-universiteit voor de rechter KNVB en politie gaan gegevens uitwisselen Vergiftiging Rijn in de peiling Wallraff naar Nederland 'Politieke activiteiten vreemdeling beperken' I Je'reiyd ASSAD „IK MAAKTE ZELF OP EZ GROTERE BELEIDSFOUTEN" Vereniging Patiënten belang failliet VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1986 Dl Of MM BINNENLAND PAGINA 3 WILLEMSTAD (ANP) - De Nederlandse An tillen zullen aansturen op een kwijtschelding van de hoge schuld die zij aan Nederland heb ben. De schuld is de afgelopen jaren opgelopen tot circa 800 miljoen gulden. Nederlander ontsnapt in België Flexibele arbeid terugdringen ms e/ i? BKR KLM/ALM Maand dood in huis Olievelden Betico Croes T5 PAGINA 2 waarom het nieuwe veilig- lan meer kans van slagen dan alle eerdere bemidde- ogingen, vredesmissies en igeren van internationale vra chten. Maar Assad heeft risico's genomen. Mislukt ieuwe Libanon-politiek dan at zijn eigen machtspositie ndergraven. rekte tegenstand te zijn tegen terugkeer. Hoewel de Ver- e Staten niet erg positieve ge- n heeft geproduceerd, klinkt lte van die kant toch goed. t kolonel Gadaffi's rol ook ge- t moge zijn in het bevorderen het internationaal terrorisme, non is duidelijk naar voren ge- n als de voornaamste terroris- e broedplaats. Meer nog dan in riode toen Arafat hier nog op oogtepunt van zijn macht was. het fiasco van de Israëlische sie en de operatie van de vier rse machten die de vrede ten handhaven aangaf, nie- d kan dat nu meer onder con- brengen, niemand behalve dan chien Syrië dat na Libië als de arlijkste terroristenpromotor t. tijden van druk en isolatie lijkt toegeeflijk te worden ten op- te van het terrorisme, een hou- die zijn climax kortgeleden be te met de beschuldigingen dat stijnen die hun basis in Damas- hadden achter de pogingen za- om Israëlische vliegtuigen die Londen en Madrid kwamen, op lazen. Maar anderzijds stelt Sy- zich op in de voorste gelederen het gaat om de bestrijding van terrorisme (volgens haar eigen nitie daarvan). En nu de Syriërs ggaan naar Beiroet is het de te houding die daarin naar ten komt. Is er nu een goede verstandhou- g nodig is tussen de VS en Syrië zoals in 1976 toen de Syriërs Li on voor het eerst binnengingen) et zeker zo dat hoe meer de Sy- s tonen dat ze tegen het terro- e zijn, hoe meer de VS de Pax iana zullen toejuichen. De vrij- 'ng afgelopen zaterdag van een de Amerikaanse gijzelaars, pa- Lawrence Jenco, die werd vast- ouden door de islamitische Ji- en de lof van de Amerikanen dat Syrië heeft opgeleverd moet goede verstandhouding ten e komen, sraël is volgens waarnemers der bereid om de Syriërs te ac teren aan hun noordgrens dan langer de situtie van chaos, archie en terrorisme te laten rtbestaan. Voor de regering van aël is het vooruitzicht van een te keer van Arafat en zijn PLO'ers een mogelijke opleving van ter- ristische aanvallen op hun grond- .bied een nog onaantrekkelijker tie. Ook Peres zal het Syrisch edesplan dus niet zonder meer rwerpen. Iran, waarvan de aanzienlijke bitie in Libanon de laatste tijd n anti-Syrische wending nam, is u meer bereid te berusten in Pax riana, nu de verhoudingen tussen ;ze twee onwaarschijnlijke bond- :noten weer verbeterd is. De Sovjet-Unie, die in zijn Liba- ;se beleid voornamelijk leek te illen profiteren van Israëlisch en esters ongemak, speelt nu een eer positieve rol met hernieuwde eun voor Unifils vredeshandha- snde operaties in het zuiden. Volgende week zal waarschijn- ik een zware test volgen voor de yriërs. Zij willen hun Veiligheids man dan uitbreiden naar de zuide- ike woonwijken. Als ze dan in ioeilijkheden raken met de Pales- jnen en de Hizbolla's zal Ghazi enaan vermoedelijk in direkte erbinding staan met president As- ad en vragen om meer manschap en en toestemming om harder op treden en het compromisloze doel laten zien dat zeker achter de limlachende facade ligt. ÏOPYRIGHT THE GUARDIAN/DE STEM. T28 ,a- ïa- zal ker ie is zet. de rde en- ge- tie- en. Cok dat een de- ub- c te «ft der tent het na- ude van eer, ge ien, iter, iem :ts- ver het :aat het een ritueel, een fictie', immers de reëele mogelijkheid om het kabinet op basis van het re geerakkoord naar huis te sturen, is er niet omdat de coalitiepartners zich al bij voorbaat aan dat akkoord gebonden hebben - was inte ressant; niet het minst omdat ze uitmondde in een uitda ging aan CDA, PvdA en WD om nu eindelijk eens wat te gaan doen aan het sterker betrekken van de burgers bij de politieke besluitvorming. Dat juist Van Mierlo grote aandacht zou schenken aan de euthanasie-kwestie stond natuurlijk in de sterren ge schreven. Ook in dat deel van zijn rede was hij analytisch sterk, op een aan het onder werp aangepaste wijze uit dagend - hoe lang denkt de minderheid de meerderheid te kunnen frustreren in haar rechtsgevoel - en uiterst puntig. Zijn beschrijving van de deconfiture van de WD - 'een Shakespeariaans ko ningsdrama in een drogiste rij', 'constant vertoon van ge brek aan goede smaak, op portunisme, en persoonlijke ambities, dat schade toe brengt aan de hele politiek en het vertrouwen daarin' - te gelijkertijd sarcastisch en ernstig. Van ome Haagse redactie DEN HAAG - Premier Lub bers heeft minister Van Eeke- len (Defensie, WD) persoon lijk in bescherming genomen tegen de felle aanval van op positieleider Kok (PvdA) die de benoeming 'bedenkelijk' acht in het licht van Van Eekelens vroeger aandeel in de Walrusaffaire. Lubbers zei het onjuist te vinden kritiek op de gebeurte nissen rondom de Walrus-on derzeeboten - die dubbel zo duur werden - te 'versmallen' tot één persoon: Van Eekelen. De premier merkte op dat hij als minister van economische zaken in het kabinet Den Uyl ook ernstige fouten maakte bij wat toen het begin van de RSV-affaire was. Lubbers zei zelfs dat hij als minister van EZ „grotere beleidsfouten" maakte in de zogenaamde 'Koebergzaak' (de voorgeno men levering van reactorva ten aan Zuid-Afrika, red) dan Van Eekelen als staatssecreta ris bij de Walruszaak. De aanval van Kok op Van Eekelen is volgens Lubbers onterecht, omdat diens „hele politieke carrière meegewogen moet worden". „Hij is twee maal staatssecretaris geweest. Hij was bereid tot volledige openheid. We hebben met z'n allen lessen getrokken uit het verleden. Door de affaire is Van Eekelen ook enigszins ge louterd en extra waakzaam voor een bepaald type van problematiek", aldus Lubbers die zei het 'volste vertrouwen' te hebben in de bewindsman van defensie. PvdA-fractieleider Kok ver zette zich tegen de suggestie dat hij Van Eekelen „als enige over de knie wilde leggen" of dat hij een 'bonte hond' zocht. „Het gaat erom of het wijs en verstandig is geweest de poli tieke verantwoordelijkheid te nemen voor de benoeming van Van Eekelen. De minister president trok bij het debat over de RSV-affaire geen con clusies ten aanzien van het po litiek functioneren van Van Eekelen, omdat hij nadrukke lijk zei dat Van Eekelen niet meer bewindsman op Defensie maar bij Buitenlandse Zaken was. Dat was voor hem reden op te merken: zand erover". Lubbers zei er niet aan te twijfelen dat Kok 'volstrekt zuivere motieven' hanteert bij zijn aanval op Van Eekelen. „Maar Van Eekelen kwam bij de vergelijking van de kandi daat-ministers goed naar vo ren. Hij heeft tal van moeilijke discussies meegemaakt over deze materie. Het gaat mij te ver om zoals Kok te conclude ren dat het voluit onverant woord is Van Eekelen als mi nister te accepteren. Ik heb er het volste vertrouwen in", be sloot Lubbers de verdediging. Antillen willen kwijtschelding De kwestie zal in januari aan de orde komen tijdens het volgende halfjaarlijkse overleg met minister De Koning (Antilliaanse zaken). Dat heeft de Antil liaanse minister voor ontwikkelingssamenwerking, J.E Abraham, woensdag in Willemstad meegedeeld. „We dreigen door de ont wikkelingshulp afhankelijker van Nederland te worden, ter wijl de hulp juist als doel heeft ons zelfstandiger te maken", aldus Abraham. Hij zei te streven naar kwijtschelding van de schuld, maar wilde er nog niet op vooruitlopen. „We zullen onze positie vaststellen en daarna met voorstellen ko men", aldus minister Abra ham. Hij bekritiseerde wederom het feit dat de voor de Antillen bestemde ontwikkelingsgel den ook gebruikt worden om een aantal Nederlandse taken te financieren. Zo worden on der andere de kosten van de LEUVEN (ANP) - Uit de ge vangenis van het Belgische Leuven is donderdagmorgen de 26-jarige Nederlander G.R. ontsnapt. De man was drie jaar geleden betrokken bij de moord op de pastoor van Leut, een deelgemeente van Maas- mechelen. De Nédèïlander was ver oordeeld tot 20 jaar dwangar beid. Bij de ontsnapping heeft het alarmsysteem van de gevan genis niet gewerkt. De rijks wacht neemt daarom aan dat de man niet over de gevange nismuur is gevlucht. Van de ontsnapte ontbreekt nog ieder spoor. gouverneur en die van het ka binet voor Nederlands Antil liaanse- en Arubaanse zaken uit de ontwikkelingshulp aan de Antillen en Aruba betaald. Abrahams noemde dit een 'on eigenlijk' gebruik van ontwik kelingsgelden. Eerder dit jaar had hij dit besproken met de toenmalige minister Schoo voor ontwikkelingssamenwer king. „Zij gaf me toen groot gelijk en zei tegen me: volhou den en doorvechten", aldus de Antilliaanse bewindsman. Abraham kondigde verder aan dat gestreefd wordt naar het sluiten van een samenwer kingsovereenkomst tussen de Antillen en Nederland. Vol gens hem kunnen daarmee problemen worden voorkomen zoals die nu ontstaan bij de voorbereiding en uitvoering van projekten. Tussen Neder land en de Antillen wordt al enkele jaren over de tekst van een dergelijke overeenkomst gesproken, maar tot nu toe zonder enig resultaat. Een van de zaken die Abra ham graag geregeld wil zien in de samenwerkingsovereen komst is de positie van de ver tegenwoordiger van Neder land voor ontwikkelingshulp aan de Nederlandse Antillen. De in Willemstad zetelende Nederlandse functionaris heeft zich formeel slechts te bemoeien met zogenaamde 'sociaal-educatieve projekten'. Volgens Abraham breidt Ne derland de taak van de verte genwoordiger steeds verder uit waardoor er een in Antil liaanse ogen ongewenste 'inm- menging in binnenlandse aan gelegenheden' ontstaat. DEN HAAG - Voetbalvandalen opgepast. Straks als het nieuwe seizoen begint kan het voor hen wel eens moeilijker worden het stadion binnen te komen dan in het afgelopen seizoen het geval was. Ze staan geregisteerd, bij de politie en de KNVB. Om iets te doen tegen het toenemend voetbalvandalisme is vorig jaar oktober de werk groep Landelijk Overleg Voet balvandalisme (LOV) inge steld. Daarin zitten enkele mi nisteries, de gemeenten, de KNVB, de NS en de rechter lijke macht. Het probleem met het voet balvandalisme is dat men niet weet hoe groot het probleem precies is. Hoeveel incidenten hebben het vorig seizoen in of rond de stadions plaats gehad, hoeveel vandalen zijn gepakt, en hoevelen zijn er in feite veroordeeld? Justitie kan het niet zeggen, en het Centraal Bureau voor Statistiek evenmin. Voetbal vandalen bestaan juridisch niet. Waarschijnlijk is in het vorig seizoen een honderdtal voetbalvandalen veroordeeld. Niet veel meer. Diegenen die veroordeeld zijn kunnen naast de boete en/of (on)voorwaardelijke ge vangenisstraf als bijkomende straf het verbod hebben ge kregen niet in of bij stadion X te Y te komen, gedurende een bepaald aantal speeldagen. De Politie moet er dan op toezien dat dit vonnis wordt uitge voerd en nageleefd. Maar honderden voetbal vandalen worden niet of nog net niet veroordeeld. Zij zijn wel door de politie opgebracht en verhoord. Zij zijn dus be kend en staan geregisteerd. Als het LOV zijn zin krijgt gaan de gegevens van al deze vandalen, veroordeeld of niet, de computer van het Centraal Informatiepunt Voetbalvan dalisme (CIV) in. Hoe het CIV precies met de gegevens zal omspringen is nog niet geregeld. Er moet nog een privacy-reglement wor den opgesteld. Het is volgens de heer Van der Vegt, de se cretaris van het LOV, de be doeling dat het CIV de justi tiële gegevens ter beschikking houdt voor alle plaatselijke politiekorpsen die met voet balvandalisme te maken krij gen. „Maar als de plaatselijke politie daartoe bereid is kan zij die gegevens onder nader vast te stellen voorwaarden aan de KNVB ter beschikking stellen. Dat wordt vastgelegd in een overeenkomst die de KNVB per gemeente met de plaatselijke politie kan slui ten." „Krijgt de KNVB van de po litie de computergegevens van een aantal raddraaiers, dan kan de KNVB overgaan tot uitsluiting. De KNVB speeltl die namen op haar beurt door naar de clubbesturen of de stadiondirecties. Die kunnen dan zeggen tegen de voetbal vandalen: jullie komen er niet in. Precies zoals iedereen thuis het recht heeft ongewenste personen de toegang te ont zeggen", aldus van der Vegt. „Er kunnen stadiondirecties zijn die zeggen: we doen hier niet aan mee. Wij laten ieder een toe. De KNVB zal dan via het tuchtrecht of via de veilig heidsvoorschriften waaraan stadions moeten voldoen om een vergunning te krijgen ac tie kunnen ondernemen. Maar hoe dat allemaal in de praktijk zal werken weet ook de KNVB nog niet." De KNVB hoeft natuurlijk niet af te gaan op de gegevens die ze van de politie krijgen. „Niets let haar om zelf gege vens over vandalen te verza melen en aan de hand daarvan over te gaan tot uitsluiting. Elke uitsluiting die de KNVB toepast heet civiele uitsluiting. Maar in het ene geval gebeurt dat aan de hand van de poli tiegegevens, in het andere ge val op grond van eigen infor- latie." Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Premier Lubbers heeft direct na de verkiezingen even overwogen de koningin te adviseren geen kabinetsformatie te laten plaats hebben en met de ploeg die het eerste kabinet- Lubbers vormde door te gaan. „Maar binnen vier en twintig uur stond ik weer met beide benen op de grond", zei de winnaar van de verkiezingen gisteren in de Tweede Kamer. Daar onthulde hij ook ge speeld te hebben met de ge dachte om, nadat informateur De Koning zijn werk had vol tooid, in voortgezette onder handelingen met CDA en WD nadere afspraken te maken over vooral het te voeren fi- nancieel-economisch beleid. Hij had daarvan echter af gezien om niet een al te strak regeerakkoord te krijgen en omdat hij het nodig vond als volwaardig kabinet de begro ting 1987 op te stellen. Lubbers deed deze onthul lingen in een debat met Kok (PvdA), Van Mierlo (D66) en Schutte (GPV), die allen hem min of meer verweten dat hij niet zelf direct als formateur was opgetreden. Het is een van de aanbevelingen van de staatscommissie-Biesheuvel om de informatie-fase zo veel mogelijk over te slaan. De premier wees erop dat hij zelf als fractieleider van het CDA ook op het standpunt stond dat hij direct formateur had moeten worden. Maar de WD, zo bleek uit zijn woor den, wilde een informateur uit vrees tijdens de onderhande lingen over met name de im materiële knelpunten (eutha nasie, gelijke behandeling, media, onderwijs) weggedrukt te zullen worden. Van Mierlo hield Lubbers echter voor, dat die knelpun ten pas in het laatste stadium Premier Lubbers - fotoanp van de informatie-De Koning aan de orde zijn gekomen. Toen bleek dat eerst allerlei minder omstreden punten be handeld moesten worden had, aldus Van Mierlo, de informa teur óf zijn opdracht moeten teruggeven óf een nieuwe op dracht moeten vragen. Lub bers bestreed dat op zijn beurt. Het is nu eenmaal zo, dat de immateriële knelpunten niet geregeld konden worden voor dat men het eens geworden was over allerlei andere za ken, zoals het sociaal-econo misch beleid. Alleen over een totaal beleidspakket bleek overeenstemming mogelijk. Günther Wallraff. KEULEN (DPA) - De Westduitse schrijver Günther Wallraff, die met zijn laatste boek 'Ganz Unten' ('Ik Ali') internationaal opzien baarde, wil in Nederland gaan wonen. Tegenover het Westduitse boulevardblad Express verklaarde de auteur zich in Nederland te willen vestigen om daar 'minder krampachtig' te kunnen leven. De 45-jarige schrijver beklaagt zich erover dat hij na het ver schijnen van 'Ganz Unten' nauwlettend in de gaten wordt ge houden. „Mijn telefoon wordt weer afgeluisterd. Ook van mijn informanten kan ik deze last niet langer eisen". Wallraff wil nog deze zomer verhuizen. Hij zal dan dagelijks naar zijn kantoor in Keulen reizen. „Misschien vraag ik ook het Nederlandse staats- fotoanp burgerschap aan", aldus Wallraff. De cyanidevergiftiging van de rivier de Saar in West-Duitsland zal geen ge volgen hebben voor de kwa liteit van het Rijnwater. Met behulp van een stuw op de plaats waar de Saar in de Moezel stroomt, wordt ver spreiding van de verontrei niging voorkomen. Onder invloed van zuurstof in het water zal het cyanide over enkele dagen groten deels zijn verdutenen. Dat heeft Rijkswaterstaat in Arnhem donderdag meege deeld. Het is niet te verwach ten dat vergiftigd water over enkele dagen via de Rijn ons land binnenstroomt. Deson danks worden bij Lobith pe riodiek metingen verricht. - fotoanp MIDDELBURG (ANP) - De rechtbank in Middelburg heeft de landelijke Algemene Vereniging voor Patiëntenbe langen (AVP) failliet ver klaard. De vereniging werd tien jaar geleden opgericht. Enkele jaren geleden kreeg de AVP via de overheid subsi die toegekend waarmee drie experimentele klachtenbu reaus in Amsterdam, Limburg en Goes werden opgezet. Daarvoor werden professio nele krachten aangetrokken. Dit jaar werd duidelijk dat de subsidie niet opnieuw zou worden toegekend. De klach tenbureaus werden opgehe ven, het personeel ontslagen en de AVP raakte in financiële problemen. De vereniging is nu door de rechtbank in Mid delburg failliet verklaard. Volgens vice-voorzitter M. Nelemans van de AVP afde ling Zeeland, zullen de meeste afdelingen zelfstandig hun werk in het belang van de pa tiënt blijven doorzetten. DEN HAAG (ANP) - Sociale partners kunnen een belang rijke rol spelen bij het voorko men of terugdringen van zo genoemde flexibele arbeid, zo als afroepcontracten, freelan ce- of thuiswerk. Per bedrijf of bedrijfstak kan in de cao een maximum aantal van dergelijke banen worden afgesproken en ook de voorwaarden waarop. Deze voorlopige aanbeve lingen doet een ambtelijke werkgroep in het rapport 'Fle xibele arbeidsrelaties' dat donderdag door de bewinds lieden van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid, De Koning en De Graaf, aan de Tweede Kamer is aan geboden. DEN HAAG (ANP) - Het is een algemeen aanvaard begin sel dat aan vreemdelingen be perkingen kunnen worden op gelegd voor wat betreft hun politieke activiteiten. De procedure die dan ge volgd wordt is dat een grens bewakingsambtenaar contact opneemt met justitie, en justi tie weer met buitenlandse za ken. Dat kan uitmonden in het opleggen van beperkingen ten aanzien van politieke activi teiten. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken antwoordt dat op vragen van de kamerle den Van Es (PSP) en Wallage (PvdA) naar aanleiding van de verklaring die een Zuidafri- kaanse vakbondsleider, Dusty Ngwane, aan de grens moest ondertekenen voordat hij Ne derland werd binnengelaten. Hij moest de verklaring teke nen omdat zijn politieke acti viteiten mogelijk tot versto ring van de openbare orde en schade in de betrekkingen tus sen Nederland en een ander land zouden kunnen leiden, zo lichtte een woordvoerster van het ministerie later toe. De procedure hoeft niet op te gaan voor alle Zuidafrika nen die de FNV uitnodigt, zo meent de minister van buiten landse zaken. Bovendien is met de ondertekening van de verklaring geenszins beoogd de betrokkene te beletten uit latingen te doen gericht tegen de apartheid, aldus Van den Broek. ROTTERDAM (ANP) - Vijf uitgeverijen van wetenschap pelijke boeken vechten vol gende week woensdag in kort geding voor de Rotterdamse rechtbankpresident een auteursrechtelijk conflict uit met de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Zij willen voorkomen dat de universiteit het komende stu diejaar studenten opnieuw ge bruik laat maken van illegaal uit hun boeken en tijdschrif ten samengestelde compilatie werken. Het gaat om de uitgeverij Samsom in Alphen aan den Rijn en vier zelfstandige BV's, die onderdeel zijn van het uit geversconcern Kluwer in De venter. Zij hebben aan hun eis een dwangsom verbonden van 100.000 gulden per overtreding. De vijf kort gedingen worden in één zitting behandeld, aldus een woordvoerder van Klu wer. De vijf in het geding zijnde compilatiewerken, op univer siteiten en hogescholen aange duid als readers, bevatten tek sten uit door de vijf betrokken bedrijven uitgegeven boeken en tijdschriften. De auteurs wet staat toe dat korte gedeel ten worden overgenomen, mits daar een 'billijke' vergoeding tegenover staat. Hier is echter sprake van grote gedeelten tekst waarvoor bovendien geen vergoeding is gegeven, aldus de woordvoerder van Kluwer. Een dag na het kort geding in Rotterdam volgt volgende week donderdag voor de Am sterdamse rechtbankpresident een soortgelijk kort geding, dat de uitgeverij Wolters- Noordhoff uit Groningen te gen de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft aangespan nen. Het 'readerprobleem' in zijn algemeenheid werd in maart van dit jaar al aangekaart door de Koninklijke Neder landse Uitgeversbond (KNUB), Pogingen van de KNUB om met universiteiten en hogescholen tot een beta lingsregeling te komen voor het overnemen van teksten in de readers liepen tot nu toe op niets uit. De uitgeversbond be gint daarom nu een civiele procedure tegen alle universi teiten in Nederland om de niet betaalde auteursrechten door deze instellingen in het verle den terug te vorderen. Het is volgens de KNUB niet uitgesloten dat, afhankelijk van de uitslag van de gedingen in Amsterdam en Rotterdam, ook in andere universiteits- en hogeschool-steden soortgelijke kort gedingen zullen worden aangespannen. A De politie van Zeeuwsch- Vlaanderen zet lastige kam peerders op de boot. Dat bete kent natuurlijk deining! De hoofdofficier van justitie werd uit zijp tent gelokt. Mag niet, riep hij. Toch is het idee leuk. Iedereen kent in zijn omgeving mensen die hij graag op een boot wil zetten. Een schip met een on bekende, maar zeer verre be stemming. Het Landelijk Overleg Voet balvandalisme nam het idee gelijk over. Ze willen dat voet balvandalen uit de stadions ge weerd kunnen worden. Herrie schoppers moeten er uitge stuurd worden, net als schop- pers óp het veld. Er komt een registratie van rotzakken. Elke zondag wor den de strafpunten geteld en wordt de stand opgemaakt. Het kan een spannende com petitie worden. De ondersten op de lijst degra deren zonder pardon, de bo vensten hebben recht op Euro pees vandalisme. Het rapport is aangeboden aan minister Cees van Dijk. Ik ben benieuwd wat die vindt van het wegstuur-idee. Hij heeft namelijk nare ervaringen op dat gebied. Ooit speelde hij centrumspits in de RSV-commissie. Eerst verdween linksbuiten Marcel van Dam naar de VARA, toen werd Van Dijk in een auto ge stopt en snel naar het Catshuis gereden, waar Lubbers hem in het kabinet stopte. Van Dam en Van Dijk zijn uit de RSV-commissie gehaald. Weg met die herrieschoppers! Volgende week komt het be richt dat hun plaatsen worden opgevuld door De Vries en Van Aardenne. MERIJN In februari 1985 maakten 2880 kunstenaars gebruik van de BKR-regeling. Bij een gelijk blijvend beroep op de BKR zou daarmee op jaarbasis circa 90 miljoen gulden gemoeid zijn. De meest recente cijfers, van eind april 1986, laten zien dal op dat moment nog 2300 kun- stenaars'ïn de BKR zaten. Dat zou op jaarbasis circa 70 mil joen gulden vergen. Minister Brinkman antwoordt dat op vragen van het Kamerlid Niessen (PvdA). De KLM is bereid de Antil liaanse luchtvaartmaatschap pij ALM technische bijstand te verlenen. Minister De Koning (Antilliaanse zaken) heeft zich bereid verklaard de kosten van deze bijstand te financie ren. Dat heeft de Antilliaanse minister voor ontwikkelings samenwerking, J.E. Abraham, woensdag meegedeeld. Vol gens Abraham is de KLM be reid 'tegen kostprijs' personeel beschikbaar te stellen voor marketing, de technische dienst en automatisering. De 48-jarige R. Vonk uit Gro ningen is woensdag dood ir zijn woning aangetroffen. De man bleek al vier weken dooc in zijn huis te hebben gelegen Dat het overlijden niet eerde: is ontdekt is vermoedelijk te wijten aan het feit dat de mar met niemand contact wilde Hij was alcoholist. Hij were uiteindelijk gevonden dooi iemand die zo nu en dan eene bij hem langs kwam, aldus de politie. DSM heeft voor 22 miljoen dollar het belang overgeno men van de Britse maatschap pij LASMO in het Nederlands deel van het continentaal plat. DSM Energie bv krijgt daar door o.a. een belang in het reeds producerende Rijn-olie veld, terwijl deze maatschap pij reeds een belang heeft in het eveneens producerende olieveld Kotter. Ook neemt DSM belangen over in blok ken, waarin de aanwezigheid van gas is aangetoond. De mogelijkheid bestaat dat de Arubaanse politicus Betico Croes, die zeven maanden ge leden na een auto-ongeluk in coma is geraakt, naar Neder land wordt overgebracht voor verdere behandeling. Dit heeft het Arubaanse dagblad Diario donderdag gemeld. Croes ligt in een kliniek bij Chicago.

de Stem | 1986 | | pagina 3