Klacht Nicaragua bij Internationaal Hof langdurige zaak Syrië keert terug in de straten van Beiroet Kok en Van Mierlo: winst voor politiek debat KNVB ei gegevem NIEUW VEILIGHEIDSPLAN VOOR LIBANON POLITIEK RISICO VOOR ASSAD VRIJDAG 1 AUGl VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1986 ACHTERGROND -m WILLEMSTAD tillen zullen aam van de hoge schu ben. De schuld is tot circa 800 miljc Nederlander ontsnapt in België T5 PAGINA? DE twee gelijksoortige klachten die Nicaragua deze week bij het Inter nationaal Gerechtshof in Den Haag tegen zijn twee buurlanden, Hon duras en Costa Rica, heeft ingediend, zouden opnieuw tot langdurige procedures voor het Hof kunnen leiden. Beide landen dienen vol gens Nicaragua als uitvals bases voor acties van de door de Verenigde Staten ge steunde contra's, het anti- Sandinistische verzet in het Midden-Amerikaanse land. Door de contra's op hun grondgebied toe te laten en door in het geval van Hondu ras zelf deel te nemen aan gewapende aanvallen, ma ken beide landen zich vol gens Managua schuldig aan overtreding van internatio nale verdragen en verplich tingen zoals die onder meer zijn vastgelegd in het Hand vest van de Verenigde Naties en het internationaal recht. De Sandinistische regering vraagt het Hof Honduras en Costa Rica te gelasten on middellijk hun steun aan de contra's te staken en te ver plichten tot herstelbetalingen in verband met de geleden schade als gevolg van acties in het verleden. In een soortgelijke zaak te gen de VS, die ruim twee jaar heeft geduurd, behaalde Ni caragua vorige maand een belangrijke morele overwin ning doordat het door het Hof op nagenoeg alle punten van de aanklacht in het gelijk werd gesteld. Het internatio nale college van rechters, de juridische arm van de VN, veroordeelde de Ameri kaanse steun aan het verzet en verplichtte Washington tot het betalen van schade vergoeding. Overigens trokken de Amerikanen zich tussentijds uit de procedure terug met de mededeling dat het Hof voo ringenomen zou zijn en dat Washington de rechtsmacht van het Hof in politieke za ken niet meer zou erkennen. Het Statuut van het Hof kent geen mogelijkheden zijn uit spraken dwingend op te leg gen. Daarom is dinsdag in de Veiligheidsraad van de VN een debat gestart waarin Ni caragua steun zoekt voor een ontwerp-resolutie die de VS oproept het vonnis van het Internationaal Hof te eerbie digen. De Veiligheidsraad zal in de loop van de week over de ontwerp-resolutie stemmen. Als de Amerikanen de reso lutie met een veto treffen, zal Managua deze voorleggen aan de Algemene Vergade ring'waar de VS geen veto recht hebben. Of de assem blee daarvoor voor in spoed zitting bijeen zal worden ge roepen, is onduidelijk. De jaarlijkse vergadering van de assemblee begint op 16 september. De Nicaraguaanse presi dent Daniel Ortega, die in het debat in de Veiligheidsraad het woord voerde, veroor deelde de onlangs door het Huis van Afgevaardigden verleende toestemming voor 100 miljoen dollar nieuwe steun aan de contra's. Ortega vergeleek de Amerikaanse steun aan het Nicaraguaans verzet in Honduras en Costa Rica dinsdag in New York met een 'bezetting' van die landen. De weigering van de regering-Reagan om zich aan het vonnis van het Hof te onderwerpen, zal volgens Ortega 'niet alleen de deur openen voor militaire escala tie en mogelijke uitbreiding van het conflict in Midden- Amerika, maar tevens tot een gevaarlijke verzwakking van de gehele internationale rechtsorde'. Na de morele overwinning op de Amerikanen richt Ni caragua zijn juridische pijlen nu kennelijk op Costa Rica en Honduras. In de aanklacht tegen Costa Rica maakt Ni caragua melding van sinds 1982 in aantal en intensiteit toenemende grensincidenten en gewapende aanvallen door de contra's vanaf Costa- ricaans grondgebied. Her haalde pogingen van Nicara guaanse zijde om confronta ties tussen beide landen te voorkomen faalden omdat Costa Rica geen maatregelen tegen het verzet wenste te nemen. Daarmee heeft Costa Rica zijn in internationale verdragen en het VN-Hand- vest vastgelegde verplichtin gen geschonden, zo meent Managua. De regering in Costa Rica heeft gisteren laten weten niet als basis te willen dienen voor de contra's die tegen het Sandinistische bewind in Ni caragua vechten. Costa Rica is er volgens een regerings verklaring veel aan gelegen om zijn neutraliteit in Mid den-Amerika te handhaven. De afgelopen week heeft de regering van president Oscar Arias twee rebellen van het Nicaraguaans Demo cratisch Front uitgewezen kreeg een leidinggevende contra geen visum voor een familiebezoek in Costa Rica en werd een onderzoek aan gekondigd of de grenswach ten goed in de gaten houden dat geen contra's de grens passeren. Ook in het geval van Hon duras wordt ingegaan op de sinds 1980 in aantal toene mende grensincidenten en gewapende aanvallen door contra's vanaf Hondurees grondgebied. Protesten van Nicaraguaanse zijde haalden niets uit. Bovendien zouden de Hondurese strijdkrachten in enkele gevallen daadwer kelijk zelf hebben deelgeno men aan militaire acties van het verzet tegen Nicaragua, aldus de aanklacht. Voorts zou de Hondurese regering hebben gedreigd met ge- weldsgebruik tegen de San dinisten. Honduras heeft woensdag bij voorbaat geweigerd enige uitspraak te erkennen van het Internationale Hof vai Justitie in Den Haag ei spreekt van een propaganda stunt. Van beide landen eist Ni caragua niet nader gespecifi ceerde herstelbetalingen Ook sluit Managua niet ui: dat het het Hof om voorlo pige maatregelen zal verzoe ken. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand, 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RflnlfrpIstiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek 230301584 - Rabo rek. 101053738. Bijna zestig doden binnen 24 uur tijd. Dat is de trieste balans van een autobom deze week in een christelijke wijk van de Libanese hoofdstad Beiroet en een gelijk soortige vergeldingsactie in een drukbevolkte moslimwijk. De waanzin van de al meer dan elf jaar durende 'totale' burgeroorlog in Libanon is weer eens temeer aangetoond. Er zijn vredesmissies gezonden, Syrische, Franse en Amerikaanse troepen gelegerd, zelfs akkoorden bereikt tussen de vechtende groe peringen in Libanon, maar het ge weld is er niet minder op gewor den. Geen buitenlandse mogend heid durft zich nog met de on doorzichtige problemen in, wat eens het Zwitserland van het Mid den-Oosten werd genoemd, te be moeien uit angst de vingers flink te branden. Ook de Syriërs zagen hun 'Pax Syriana', hun vredesplan voor de broederstaat Libanon definitief mislukken en dropen af. Na lang durig overwegen heeft de Syri sche president Assad alsnog be sloten om zijn troepen terug te sturen naar Beiroet en heeft hij een nieuw veiligheidsplan voor Li banon ontvouwd. De reden? Zijn aartsrivaal, PLO-leider Jasser Ara fat, maakte aanstalten om met zijn troepen terug te keren naar Liba non. En dat wilde Assad te allen tijde voorkomen. In dit artikel wordt duidelijk ge maakt waarom het nieuwe veilig heidsplan meer kans van slagen heeft dan alle eerdere bemidde lingspogingen, vredesmissies en het legeren van internationale vre desmachten. Maar Assad heeft grote risico's genomen. Mislukt zijn nieuwe Libanon-politiek dan kan dat zijn eigen machtspositie flink ondergraven. NOG niet zo lang geleden zou Jasser Arafat terugkomen naar Beiroet. Niet alleen de roddelaars, maar experts wa ren hiervan op de hoogte. Het zou wel een van de meest bui tengewone wendingen ge weest zijn die de nu al elf en een half jaar durende burger oorlog in dit land had kunnen nemen. Arafats terugkeer, als die had plaatsgevonden, zou mogelijk ge maakt zijn door de afwezigheid van de Syriërs en hun rampzalig ge faalde poging die meer dan twee jaar duurde om de zogenaamde Pax Syriana (Syrische Vrede) op te leg gen, niet alleen aan de voornaamste christelijke en islamitische vijan den, maar eveneens aan hun eigen soennitische, sji'itische en druzische bondgenoten. In het vacuüm van de niet eerder vertoonde chaos en wanhoop die volgde op de ineenstorting in ja nuari van de door de Syriërs ge steunde overeenkomst tussen de drie belangrijkste Libanese mili tia's, leken de Palestij nen, die zich rustig aan het bewapenen en ver sterken waren in de vluchtelingen kampen Sabra, Chatila en Bour Al Brajneh, steeds meer een verzamel plaats en een hoeksteen te worden die misschien een soort orde zou kunnen gaan scheppen in een West- Beiroet dat daar meer dan ooit naar hunkerde. Het was wellicht het vooruitzicht op de uiteindelijke terugkeer van Arafat in een unieke triomftocht dat president Assad er uiteindelijk toe bewoog om te riskeren wat hij niet eerder had aangedurfd: om zelf terug te gaan naar Beiroet. Hij aar zelde zo lang omdat het resultaat van een mislukking, als zijn troepen het direkte doelwit van het Liba nese verzet zouden worden, hem veel duurder zou komen te staan dan de Israëli's en de Amerikanen die voor hem al eerder een poging hebben gewaagd. Zijn hele bewind kan staan of vallen in de straten van Beiroet. Maar de terugkeer van Arafat, zijn aartsvijand, zou een rampzalig teken van zwakte heb ben betekend dat hem in binnen- en buitenland zou hebben ondermijnd. Hij moest dus wel aktie onderne men. Dus, in een wending van het lot die alleen maar overtroffen had kunnen worden door Arafats terug keer, is het Syrische leger nu weer terug in de hoofdstad van Libanon, waaruit het in 1982 samen met de Palestijnse guerrilla's op zo'n ver nederende wijze door de Israëlische invasie was verdreven. De Syriërs zijn terug, maar lang niet in die getale waarin ze er ooit waren; nu een paar honderd man in plaats van de 5.000 van voorheen. Ook is de stijl van hun gedrag ver anderd. Ze houden zich erg op de achtergrond. Ze noemen zichzelf nu 'militaire waarnemers'. Ze vormen geen militante eenheden en hebben geen gepantserde voertuigen of zware bewapening. Ze maken op onopvallende wijze deel uit van pa trouilles door het Libanese leger of de politie en ze gedragen zich dis creet. Er zijn minstens evenveel in lichtingenmensen als soldaten. Ze zijn hier om de ruggegraat te vormen voor het nieuwste door de Syriërs gesteunde 'veiligheidsplan'. Tot nu toe heeft dit plan nog minder vooruitgang geboekt in de versprei ding ervan dan eerdere plannen, omdat het beperkt is tot het cen trale gedeelte van voornamelijk Is lamitisch West-Beiroet. Wat dit EEN nieuw Syrisch vredesplan moet een eind maken aan het aanhoudend geweld in Libanon. Op de ene foto wordt de ravage getoond die ontstond na een aanslag met een autobom, de andere foto laat de publieke lijke executie zien door de Amal-militie van iemand die verdacht wordt van het plaatsen van zo'n bom in een islamitische wijk. - fotosap/anp horen duidelijk tot de beste van Sy rië. Onder hen is een groot aantal officieren. Ze hebben niets weg van de luie, rovende lanterfanters van weleer. Ze zijn beleefd en diploma tiek. Ze hebben indruk gemaakt op de Libanezen en ook op sommige Palestijnen, hoezeer die hen ook vrezen. Kenaan heeft klaarblijke lijk een volmacht om meer van hen op te roepen naar eigen goeddun ken. In de tweeëneenhalf jaar dat As sad de Pax Syriana heeft trachten op te leggen aan Libanon (sedert de Amerikaanse mariniers daar ver trokken) is de ontvankelijkheid van het publiek ten opzichte van een di rekte, tastbare rol van Syrië enórm gestegen. Dat is een tweede goed voorteken voor het huidige veilig heidsplan. De mensen in West-Bei- roet hebben hun eigen oorlog tussen de verschillende sekten moeten ver duren van een omvang die niemand voor mogelijk had gehouden, nog buiten de Oost-West bombarde menten. Er zijn tenminste drie hoofdron des geweest tussen druzen en sji'i- ten, vijf tussen sji'iten en soennie ten, dan een oorlog met onderbre kingen tussen shi'iten en Palestij nen en nog de talloze schermutse lingen die eerder een crimineel dan sektarisch karakter hadden. Auto diefstallen, bomaanslagen, roof tochten, bankovervallen, ontvoerin gen om losgeld, lukrake moordpar tijen hebben de boventoon gevoerd, schaamteloos en onbestraft zoals nooit tevoren. „Ik heb liever Amal (de belang rijkste sji'itische militia) dan de Hizbolla, liever de druzen dan Amal, liever Arafat dan de druzen, en liever Assad dan Arafat - maar ik haat ze allemaal", zo gaf een in woner van West-Beiroet zijn goed keuring aan de terugkeer van de Syriërs. De derde en voornaamste reden waarom het huidige plan zo slecht nog niet is, is dat de regionale en in ternationale omstandigheden nog nooit zo gunstig waren voor de Sy riërs. Vanuit geen enkele hoek lijkt plan heeft bereikt is niet de ontva- pening van de militia's maar slecits het sluiten van de meeste van lun kantoren en het van de straat vepn van hun wapens. Maar deze zijnnu thuis opgeslagen en altijd bij de hand voor een nieuwe gevechtsrin- de. Iedereen weet dat het plan tiet ondersteund wordt door een (rg brede politieke overeenkomst. En ook dat het nog steeds overlevetde kabinet van premier Karani (vreemd genoeg Nationaal Kabiftet genoemd) steeds meer gaat lij lien op twee regeringen, een voor de christenen en een voor de moslims, terwijl de partij tendenzen nu dieper geworteld zijn dan ooit En toch ziet het nieuwe veilg- heidsplan er veelbelovend uit ten opzichte van zijn voorgangers. De beslissing van Assad om zijn eigen mannen te sturen is de sleutelfaktor van deze belofte. Want, hoe voor zichtig die beslissing ook wordt uit gevoerd in de praktijk, hij is, zo geeft Damascus aan en gelooft Li banon, niet terug te draaien. Assad heeft zijn eigen prestige op het spel gezet. Hij kan niet terug, maar al leen maar vooruit, of dat nu zal lei den tot een uiteindelijke zoete over winning of een bittere en rampza lige nederlaag. Ghazi Kenaan, hoofd van de in lichtingendienst die Assads volle dige volmacht heeft in West-Bei roet, is goed begonnen. De soldaten die hij tot zijn beschikking heeft be er direkte tegenstand te zijn tegen hun terugkeer. Hoewel de Ver enigde Staten niet erg positieve ge luiden heeft geproduceerd, klinkt de stilte van die kant toch goed. Wat kolonel Gadaffi's rol ook ge weest moge zijn in het bevorderen van het internationaal terrorisme, Libanon is duidelijk naar voren ge komen als de voornaamste terroris tische broedplaats. Meer nog dan in de periode toen Arafat hier nog op het hoogtepunt van zijn macht was. Zoals het fiasco van de Israëlische invasie en de operatie van de vier westerse machten die de vrede moesten handhaven aangaf, nie mand kan dat nu meer onder con trole brengen, niemand behalve dan misschien Syrië dat na Libië als de gevaarlijkste terroristenpromotor geldt. In tijden van druk en isolatie lijkt Syrië toegeeflijk te worden ten op zichte van het terrorisme, een hou ding die zijn climax kortgeleden be reikte met de beschuldigingen dat Palestijnen die hun basis in Damas cus hadden achter de pogingen za ten om Israëlische vliegtuigen die uit Londen en Madrid kwamen, op te blazen. Maar anderzijds stelt Sy rië zich op in de voorste gelederen als het gaat om de bestrijding van het terrorisme (volgens haar eigen definitie daarvan). En nu de Syriërs teruggaan naar Beiroet is het de laatste houding die daarin naar buiten komt. Als er nu een goede verstandhou ding nodig is tussen de VS en Syrië (net zoals in 1976 toen de Syriërs Li banon voor het eerst binnengingen) is het zeker zo dat hoe meer de Sy riërs tonen dat ze tegen het terro risme zijn, hoe meer de VS de Pax Syriana zullen toejuichen. De vrij lating afgelopen zaterdag van een van de Amerikaanse gijzelaars, pa ter Lawrence Jenco, die werd vast gehouden door de islamitische Ji had, en de lof van de Amerikanen die dat Syrië heeft opgeleverd moet de goede verstandhouding ten goede komen. Israël is volgens waarnemers eerder bereid om de Syriërs te ac cepteren aan hun noordgrens dan nog langer de situtie van chaos, anarchie en terrorisme te laten voortbestaan. Voor de regering van Israël is het vooruitzicht van een te rugkeer van Arafat en zijn PLO'ers en een mogelijke opleving van ter roristische aanvallen op hun grond gebied een nog onaantrekkelijker optie. Ook Peres zal het Syrisch vredesplan dus niet zonder meer verwerpen. Iran, waarvan de aanzienlijke ambitie in Libanon de laatste tijd een anti-Syrische wending nam, is nu meer bereid te berusten in Pax Syriana, nu de verhoudingen tussen deze twee onwaarschijnlijke bond genoten weer verbeterd is. De Sovjet-Unie, die in zijn Liba nese beleid voornamelijk leek te willen profiteren van Israëlisch en westers ongemak, speelt nu een meer positieve rol met hernieuwde steun voor Unifils vredeshandha vende operaties in het zuiden. Volgende week zal waarschijn lijk een zware test volgen voor de Syriërs. Zij willen hun Veiligheids plan dan uitbreiden naar de zuide lijke woonwijken. Als ze dan in moeilijkheden raken met de Pales tijnen en de Hizbolla's zal Ghazi Kenaan vermoedelijk in direkte verbinding staan met president As sad en vragen om meer manschap pen en toestemming om harder op te treden en het compromisloze doel te laten zien dat zeker achter de glimlachende facade ligt. COPYRIGHT THE GUARDIAN/DE STEM. Door Max de Bok WANNEER je ze zo ziet zitten achter de rege ringstafel, de dertien mannen en de ene vrouw, dan denk je: waar heb ik ze eerder gezien? Goed er zitten vier nieuwe bij, maar wat is nieuw? Van Eekelen, Nijpels, Van Dijk, Bukman, we kenden ze al lang. 'Voortgaan en ver nieuwen' koos het kabinet- Lubbers II zich als leidend motief. In de personele samenstel ling van de ploeg komt het voortgaan goed tot uitdruk king, maar blijft de vernieu wing wat in de schaduw. Wat je je dan afvraagt is hoe deze mensen erin zullen slagen opnieuw vier jaar met elkaar op te trekken. Want zoals in elk kabinet aan het einde van de rit, leed ook het kabinet-Lubbers I aan me taalmoeheid. Er ontstonden persoonlijke tegenstellingen, op een aantal (immateriële) punten rolde het beleid niet of minder makkelijk van de band, het bezuinigen ging steeds moeizamer. Verkie zingen en een tot het uiterste beperkte reconstructie van het kabinet lossen dat na tuurlijk niet op. Temeer niet omdat de verhouding CDA- WD een andere is dan in het vorige kabinet en omdat nog maar afgewacht moet wor den of de gedeeltelijk ver nieuwde WD-fractie in het kabinet erin slaagt op één en dezelfde koers te blijven en persoonlijke tegenstellingen niet de overhand te laten krijgen. Daarbij speelt de vraag mee hoe de WD-mi- nisters zich als club binnen de club moeten profileren ten opzichte van het overmach tige CDA, met aan het hoofd een eerste man, die nu niet direct staat te trappelen om de eer van het werk aan an deren te laten. Zoals ten tijde van Lub bers I hét probleem voor de toenmalige leider van de WD, Nijpels, was hoe zich te onderscheiden van de leider van het CDA, zo zal het voor èn vice-premier De Korte èn fractieleider Voorhoeve de vraag zijn hoe zij zich binnen de smalle marges van het re geerakkoord zo kunnen op stellen, dat er tenminste iets overkomt van WD-eigen- heid. Wie verwacht had dat de nieuwe fractieleider, Joris Voorhoeve, bij zijn eerste op treden tenminste een begin zou hebben gemaakt met een plaatsbepaling van de WD tegenover het CDA, moet te leurgesteld zijn. Zeker, de debutant als fractieleider hield een professoraal-gede- gen rede. Hij weet de liberale visie op mens en maatschap pij goed te verwoorden, maar de praktische vertaling in beleid ontbrak. Of hij een goed debater is moet nog worden afgewacht. De eerste indruk die Voorhoeve heeft achtergelaten is, dat hij vooral een 'volgend' fractie leider wil zijn. Wel een man die in staat moet worden geacht de vrede in eigen huis te bewaren, niet een politicus die met élan en creativiteit het regeringsbeleid waar no dig op de korrel neemt en al dus de WD profileert. Een totaal andere eerste indruk maakte de echte de butant, Wim Kok. Kok begon brutaal-zelfverzekerd met een grap en een uitdagende opmerking ('Het is niet de ge woonte een nieuweling te on derbreken, maar als u wat te vragen heeft, ga uw gang') en zette vervolgens een hard po litiek verhaal neer. Zijn keuze van onderwerpen, waarop hij forse kritiek uit te, was uiteraard niet verras send. Wellicht met uitzonde ring van zijn ferme aanval op de benoeming van Van Eekelen op Defensie. Kok begint niet blanco, hij is de nieuwe leider van een partij met een geschiedenis, een door de jaren intern be discussieerde beleidslijn, die neergeslagen is in het jongste verkiezingsprogramma. Langs de lijn van het alter natief, dat de PvdA aan de kiezers heeft voorgelegd, be oordeelde Kok in een even wichtig betoog het voorgeno men regeringsbeleid. Telkens eerst analyserend, de maat schappelijke werkelijkheid schetsend, dan argumente rend en afsluitend met scherp verwoorde conclusies, de vinger leggend bij vaag heden, zwakheden en te mooie voorstellingen van za ken in regeerakkoord en re geringsverklaring. Zijn slot conclusies klonken niet al leen hard, ze waren het ook omdat ze in de loop van zijn verhaal sterk onderbouwd werden. „Het kabinet begint aan de tweede helft van het karwei. Matter, met minder élan dan vier jaar geleden. Meer conserverend dan ver nieuwend. Maar het beleid zal niet minder hard zijn. La ten we het niet mooier ma ken dan het is: Nederland zal onder Lubbers II ongelijker worden, onrechtvaardiger." De toon van de oppositie is door Kok helder neergezet. Geen grote woorden om de grote woorden, wel harde taal op basis van argumen ten, de regering en de rege ringsfracties met alternatie ven voor keuzes plaatsen. Het eerste optreden van Kok wettigt de verwachting, dat het parlement in hem een goed, helder en concreet de bater heeft gewonnen, Lub bers een niet gemakkelijk te bestrijden tegenspeler heeft gekregen, de PvdA een leider die er van het eerste moment is. Een aanwinst voor het parlementaire debat is na tuurlijk ook de nieuwe/oude leider van D66, Hans van Mierlo. Begenadigd spreker, dat was bekend. In taalge bruik, beeldend vermogen, steekt Kamerlid, minister, noch staatssecretaris hem naar de kroon. Zijn staats rechtelijke beschouwing over de kabinetsformatie en het regeerakkoord - als het gaat om de legitimering van het kabinet, dan is dit debat 'een ritueel, een fictie', immers de reëele mogelijkheid om het kabinet op basis van het re geerakkoord naar huis te sturen, is er niet omdat de coalitiepartners zich al bij voorbaat aan dat akkoord gebonden hebben - was inte ressant; niet het minst omdat ze uitmondde in een uitda ging aan CDA, PvdA en WD om nu eindelijk eens wat te gaan doen aan het sterker betrekken van de burgers bij de politieke besluitvorming. Dat juist Van Mierlo grote aandacht zou schenken aan de euthanasie-kwestie stond natuurlijk in de sterren ge schreven. Ook in dat deel van zijn rede was hij analytisch sterk, op een aan het onder werp aangepaste wijze uit dagend - hoe lang denkt de minderheid de meerderheid te kunnen frustreren in haar rechtsgevoel - en uiterst puntig. Zijn beschrijving van de deconfiture van de WD - 'een Shakespeariaans ko ningsdrama in een drogiste rij', 'constant vertoon van ge brek aan goede smaak, op portunisme, en persoonlijke ambities, dat schade toe brengt aan de hele politiek en het vertrouwen daarin' - te gelijkertijd sarcastisch en ernstig. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Premie bers heeft minister Vai len (Defensie, VVD) pi lijk in bescherming ge tegen de felle aanval c positieleider Kok (Pvc de benoeming 'bedei acht in het licht va Eekelens vroeger aan de Walrusaffaire. Lubbers zei het onj vinden kritiek op de gé nissen rondom de Wall derzeeboten - die dul duur werden - te 'vers tot één persoon: Van E De premier merkte op An De kwestie zal in het volgende halfja Koning (Antilliaan liaanse minister v J J5 Abraham, woen „We dreigen door d wikkelingshulp afhank van Nederland te worde wij 1 de hulp j uist als doe ons zelfstandiger te m aldus Abraham. Hij streven naar kwijtsct van de schuld, maar w nog niet op vooruitlope: zullen onze positie vast en daarna met voorstell men", aldus minister ham. Hij bekritiseerde we het feit dat de voor de A bestemde ontwikkelir den ook gebruikt word een aantal Nederlandse te financieren. Zo word der andere de kosten LEUVEN (ANP) - Uit vangenis van het Bel Leuven is donderdagir de 26-jarige Nederlande ontsnapt. De man wa: jaar geleden betrokken moord op de pastoor var een deelgemeente van mechelen. De Nédèïlander was oordeeld tot 20 jaar dwt beid. Bij de ontsnapping hei alarmsysteem van de genis niet gewerkt. De wacht neemt daarom a; de man niet over de get nismuur is gevlucht. V ontsnapte ontbreekt nog spoor. DEN HAAG - Voetbalvs seizoen begint kan het v stadion binnen te komei was. Ze staan geregistee Om iets te doen tegi toenemend voetbalvand is vorig jaar oktober de groep Landelijk Overleg balvandalisme (LOV) steld. Daarin zitten enkt nisteries, de gemeente KNVB, de NS en de re lijke macht. Het probleem met he: balvandalisme is dat mi weet hoe groot het pre precies is. Hoeveel incii hebben het vorig seizoei rond de stadions plaats hoeveel vandalen zijn g en hoe velen zijn er ir veroordeeld? Justitie kan het niet z en het Centraal Bureai Statistiek evenmin. Vc vandalen bestaan jui niet. Waarschijnlijk is vorig seizoen een honc voetbalvandalen verooi Niet veel meer. Diegenen die verooi zijn kunnen naast de en/of (on)voorwaardelij vangenisstraf als bijko: straf het verbod hebbc kregen niet in of bij stat te Y te komen, geduren bepaald aantal speeldag politie moet er dan op t dat dit vonnis wordt voerd en nageleefd. Maar honderden vc vandalen worden niet net niet veroordeeld. Z wel door de politie opge en verhoord. Zij zijn d kend en staan geregi: Als het LOV zijn zin gaan de gegevens van s vandalen, veroordeeld o de computer van het Ce Informatiepunt Voetb; dalisme (CIV) in. Hoe het CIV precies r .gegevens zal omspring nog niet geregeld. Er mo een privacy-reglement den opgesteld. Het is v de heer Van der Vegt, cretaris van het LOV, t

de Stem | 1986 | | pagina 2