LUBBERS KAN BELOFTE NIET VOOR IEDEREEN HARD MAKEN Londen: Geen sancties tegen Z-Afrika Voetbalvandalen in computer De Vries definitief niet voor de rechter Leider Solidariteit vrij Kind geboren uit overleden moeder Merijntje WACHTEN OP DE VRIJHEID DEN HAAG WACHT EG-BERAAD AF, DAARNA STRAFMAATREGELEN PvdA tegen uitzetten raddraaiers Syrië keert terug in de straten van Beiroet laat winst ^ED^V 126ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1,10 Z.-Afrika legt voorraad aan VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1986 Morgen in De Stem Weekend: Bericht vanaf de Rakaposhi Dit weekeinde druk op wegen r DE STEM „de 4in1 krant Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het tempo waarin het financie ringstekort omlaag moet is voor het CDA niet zo heilig als voor het kabinet. En de garantie voor handhaving van koopkracht voor iedereen is niet zo hard als het kabinet eerder verkondigde. waarvan u vindt, dat er oen kleine gerubriceerde advertentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat .Kleintje" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw advertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 Stern-lezers en lezeressen pluizen week in week uil onze ,,Kleintjes"-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. DE STEM Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Voetbalvan dalen kunnen het komend seizoen gemakkelijker uit stadions worden geweerd, omdat ze centraal bij justi tie zullen worden geregi streerd. De werkgroep Landelijk Overleg Voetbalvandalisme - waarin naast de KNVB vertegenwoordigers zitten van ministeries, gemeenten, Spoorwegen en justitie - stelt voor voetbalvandalen in het vervolg uit de sta dions te weren. Om dat te kunnen reali seren is een centrale regi stratie nodig. De herrie schoppers die vorig jaar zijn gearresteerd en veroordeeld staan bij justitie geregi streerd. De honderden voet balvandalen die wel zijn gearresteerd maar niet zijn veroordeeld zijn ook bij de politie bekend. Bij de Utrechtse gemeen tepolitie wordt het Centraal Informatiepunt Voetbal vandalen (CIV) onderge bracht. Hoe het CIV precies met de gegevens zal omspringen is nog niet geregeld. Er moet nog een privacy-reglement worden opgesteld. Het is de bedoeling dat het CIV de justitiële gegevens ter be schikking houdt voor alle plaatselijke politiekorpsen die met voetbalvandalisme te maken krijgen. Zie ook pagina 3 SANTA CLARA (AP/RTR) - Artsen zijn er in geslaagd een gezonde baby ter wereld te brengen die gebaard werd door een moeder die al ze ven-en-een-halve week kli nisch dood is. Al die tijd werden de res terende biologische functies van het lichaam kunstmatig in stand gehouden waardoor de foetus zich kon ontwikke len. Derrick Poole houdt zijn pas geboren dochterje Mi- chele Odette vast. - fotoanp De geboorte is behalve een medisch succes ook een overwinning voor de vader. Derrick Poole wilde name lijk niet dat de artsen alle levensnoodzakelijk appara tuur bij de doodverklaarde vrouw zouden weghalen in verband met de zwanger schap. De baby, een meisje van bijna vier pond, kwam na 32 weken ter wereld. De moeder van het kind, Marie Odette Henderson, werd op 4 juni van dit jaar klinisch dood verklaard als gevolg van een hersentumor. Zij was toen zes maanden zwanger. Haar ouders besloten toen dat alle levensnoodzakelijke apparatuur moest worden verwijderd, maar Poole kreeg toestemming van de rechtbank om eerst de ge boorte van de dochter af te wachten. Poole was niet ge trouwd met de moeder. Na de bevalling door mid del van de keizerssnede is de apparatuur, die de reste rende biologische functies van de moeder kunstmatig in stand hield, afgesloten. Geen garantie koopkracht Dat werd gisteren in de Tweede Kamer duidelijk tij dens het ruim zes uur durende antwoord van premier Lub bers in het debat over de rege ringsverklaring. CDA-fractieleider De Vries maakte in het debat met Lub bers duidelijk dat het niet zijn keus is geweest om de voorge nomen daling van het finan cieringstekort in een strak tijdschema vast te leggen, maar die van het kabinet. Hij benadrukte dat in het regeerakkoorrd overeengeko men is dat hoofddoel van het kabinetsbeleid de komende vier jaar de bestrijding van de werkloosheid is. De daling van iet financieringstekort is daaraan ondergeschikt. Volgens de Vries hebben de opstellers van het regeerak koord de uitdrukkelijke be doeling gehad om elk jaar, aan de hand van de dan geldende omstandigheden, te bezien op welke manier het kabinet zijn doelstellingen - werkloosheid, lager financieringstekort en koopkracht - kan waarmaken. Tijdschema's kunnen dan ver anderd moeten worden. Het kabinet houdt vast aan het tijdschema dat uiteindelijk moet leiden tot een financie ringstekort van 5,25 procent in 1990. Wil de Kamer dat anders, aldus Lubbers, dan moet de Kamer het initiatief daartoe maar nemen. De premier maakte duide lijk dat het kabinet koop kracht-behoud voor iedereen niet kan garanderen. 'Ik wil niet over individuele garanties spreken, want dat zou ons be letten te spreken over de mo gelijkheid van aanpassingen van welke regeling dan ook'. Als het financieel niet haal baar is de huursubsidie volle dig af te schaffen, overweegt het kabinet het voor nieuwe huurders moeilijker te maken de subsidie op de woonkosten te verkrijgen. Hetzelfde zou gelden voor andere subsidies, die afhankelijk zijn van het inkomen. Lubbers noemde het nood zakelijk te blijven bezuinigen op de collectieve lasten, nu - naast de tegenvallende aard gasbaten - ook de toenemende vergrijzing haar geld opeist. Mede daardoor zouden de col lectieve lasten (sociale zeker heid en uitgaven overheid) de komende jaren met 4,5 miljard gulden stijgen. Lubbers bestreed het ver wijt van Kok dat het kabinet voor een bedrag van 2,5 tot 3 miljard gulden aan bezuini gingen tracht te verhalen op de mensen die afhankelijk zijn van voorzieningen van de overheid. Kok noemde de bevriezing van uitkeringen en inkomens van ambtenaren en trendvol gers, naast verkleining van het ziekenfondspakket, de ho gere bijdrage in gezondheids zorg en onderwijs en het kor ten op de inkomensafhanke lijke subsidies. Volgens Lubbers is die ver onderstelling onjuist, omdat alle prijsstijgingen bepalend zijn voor het berekenen van de koopkracht. Maar op de uitnodiging van Kok dan te verklaren dat 'het dus allemaal niet zo erg is en er geen dubbele bodem in het verhaal zit', ging Lubbers niet in. "Ik doe graag beloftes maar niet als ik die niet kan waar maken', aldus Lubbers. KAAPSTAD AFP) - Met het oog op de verwachte economische sancties is Zuid-Afrika begonnen met de aanleg van grote voorraden strategische mineralen en uitbreiding van de oliereservers. In de eerste drie maan den van dit jaar is de in voer met 20 procent ge stegen als gevolg van voorraadvorming. Van de ingevoerde strategische mineralen wordt geen specificatie verschaft, maar het gaat om een invoer ter waarde van twee miljard gulden. Zuid-Afrika beschikt zelf over veel, maar niet alle, strategische metalen. De Vrie$: Ritselen, Sjoemelen, Vrij-uitgaan Met spanning wacht een Aziatische familie in het ging door de autoriteiten. Het gezin kwam per trein land dagelijks komen zoveel asielzoekers naar de Bo\ oofdkwartier van de Westduitse grenspolitie in Helmstedt op ondervra- it het Oostblok en vroeg politiek asiel. Met elke trein vanuit Oost-Duits- idsrepubliek dat de regering overweegt in te grijpen. - fotoap DEN HAAG (ANP) - De pro cureur-generaal bij het Ge rechtshof in Den Haag heeft de cassatie tegen het buiten vervolging stellen van voor malig RSV-topman J. de Vries ingetrokken. Daarmee is De Vries defini tief buiten vervolging wegens meineed gesteld. Het openbaar ministerie had op 23 juli cassatie inge steld tegen het vonnis van het Haagse Hof. Na bestudering van de beschikking van het Hof is het openbaar ministerie nu tot de conclusie gekomen dat de beschikking 'van feite lijke aard is en derhalve in cassatie onaantastbaar'. Het Gerechtshof had op 21 juli de beslissing van de Haagse rechtbank om De Vries niet wegens meineed te vervolgen bevestigd. Er zou te weinig materiaal zijn om te bewijzen dat De Vries tijdens de RSV-enqüete had gelogen over zijn bankrekeningen. De Vries. fotoanp WARSCHAU (AFP) - Bogdan Lis, de voormalige leider van de ondergrondse organisatie van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit, is donderdag vrijgelaten. Hij is de eerste promi nente politieke gevangene in Polen die op basis van de op 22 juli ingestelde beperkte amnestie vrijkomt. De 34-jarige vakbondslei- 'De autoriteiten weten zeer der, die vorig jaar tot een ge- goed dat ik vastbesloten was mijn gehele straf uit te zitten en mij niet zou onderwerpen aan een dergelijke koehandel'. vangenisstraf van twee jaar was veroordeeld, heeft zelf zijn vrijlating bekendge maakt. Hij zei dat hij in ruil voor zijn in vrijheidsstelling 'geen enkele verklaring heeft getekend', die hem zou hebben verplicht af te zien van de strijd voor vakbondsvrijheid in Polen en van het opkomen voor de rechten van de mens. Volgens de amnestieregeling moeten politieke gevangen in ruil voor hun vrijlating een verklaring ondertekenen waarin zij beloven zich voor taan van oppositieactiviteit te onthouden. LONDEN KAAPSTAD (ANP/RTR) - De kans dat de Europese Gemeen schap binnen twee maanden economi sche sancties tegen Zuid-Afrika zal nemen is uiterst klein geworden, nu Groot-Brittannië zich daar tegen zal blijven verzetten. Het Britse kabinet schaarde zich gisteren in meerderheid achter pre mier Thatcher in haar afwijzing van economisch strafmaatregelen tegen het apartheidsbewind in Zuid-Afrika. Het kabinet besprak de missie van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Howe namens de EG naar zui delijk Afrika. Die reis is volledig mis lukt, de Zuidafrikaanse regering is niet bereid de apartheid af te schaffen en riskeert daarvoor zelfs een econo mische boycot. Een maand geleden besloot de EG Howe naar zuidelijk Afrika te sturen in een laatste poging de Zuidafri kaanse regering tot concessies te be wegen. Na drie maanden zou worden bezien of de missie enig succes zou hebben. Zo niet dan zouden de EG- landen, inclusief Engeland, gezamen lijk economische sancties tegen Zuid- Afrika afkondigen. Officieel heet het in Londen dat Thatcher Howe nog twee maanden de tijd wil geven om de Zuidafrikaanse regering tot andere gedachten te bren gen. Maar in regeringskringen wordt ronduit gezegd dat Thatcher weigert sancties te treffen, ook als de meeste EG-landen daar straks wel toe zullen besluiten. In Britse politieke kringen verluidt dat minister Howe zou hebben ge dreigd zijn ontslag te nemen als That cher op haar afwijzend standpunt zou blijven staan. Howe,heeft na zijn mis lukte missie in het openbaar gezegd voorstander te zijn van economische strafmaatregelen. Komend weekeinde vergaderen de Gemenebestlanden in Londen om een definitief standpunt te bepalen inzake sancties tegen Pretoria. Vrijwel alle deelnemers zijn voorstander van sancties. Verwacht wordt dat het Ge menebest uiteen zal vallen als That cher op haat standpunt blijft staan. Thatcher heeft de frontlij nstaten - de landen die grenzen aan Zuid- Afrika en van waaruit de strijd tegen het apartheidsbewind wordt gevoerd - gewaarschuwd dat ze niet op Britse hulp hoeven te rekenen als Zuid- Afrika 'wraak' neemt voor economi sche sancties van EG- en Gemene bestlanden. Premier Lubbers liet gisteren in de Tweede Kamer weten dat Den Haag eerst het komend EG-overleg zal af wachten alvorens zelf eventuele straf maatregelen tegen Zuid-Afrika te ne men. Als de EG over twee maanden er niet in slaagt verdergaande maatrege len te nemen zal Nederland samen met andere landen tot economische sanc ties besissen. Zuid-Afrika zelf heeft gisteren nog eens nadrukkelijk laten weten dat het niet met de zwarte meerderheid zal onderhandelen 'met het pistool op het hoofd'. Daarmee wordt de toenemende economische druk van buitenaf be doeld. Inmiddels is bekend geworden dat in Zuid-Afrika tot nu toe 13 journalis ten zijn gearresteerd omdat ze zich niet aan de regels van de censuur zou den hebben gehouden. Dat aantal kan de komende dagen toenemen omdat het dagblad The Star de namen van ruim 3.000 mensen heeft gepubliceerd, die als gevolg van de noodtoestand zijn gearresteerd. Dat is verboden. De schoolstaking in de zwarte woonwijk Soweto breidt zich uit. Gis teren staakten al ruim 15.000 scholie ren, die daarmee protesteren tegen de aanwezigheid van gewapende solda ten op de schoolterreinen. DEN HAAG - De PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer neemt stelling tegen het uitzetten van 'raddraaiers die de open bare orde verstoren, geweld plegen of zich anderszins mis dragen' in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Het PvdA-Kamerlid Staffe len heeft de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie gevraagd of het waar is dat de politie in Zeeuwsch- Vlaanderen inderdaad derge lijke raddraaiers op de veer pont van Breskens naar Vlis singen zet. Volgens Staffelen kan het beleid ter bestrijding van or deverstoringen het best ge voerd worden door zo snel mo gelijk na het constateren van een strafbaar feit over te gaan tot het aanhouden van ver dachte en het zo mogelijk toe passen van snelrecht. De bevoegdheid om perso nen waarvan wordt vermoedt dat zij de openbare orde in ge vaar zullen brengen, te beve len een gebied te verlaten of verbieden zich daarheen te be geven of daarin terug te keren, bestaat pas en kan pas worden gerealiseerd bij oproer of grote onlusten, aldus Staffe len. De CDA-afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen vindt dat de politie in deze affaire voor de zoveelste keer in haar hemd is gezet. Als gevolg van de publiciteit rond de uitzet ting van raddraaiers is boven dien de vertrouwensrelatie tussen politie en burger onno dig onder druk gezet en krijgt de kleine criminaliteit een vrijbrief om haar gang te gaan. ■Zie ook De Stem van Zeeland In een poging om de terug keer van PLO-leider Arafat naar Libanon te verhinde ren heeft de Syrische presi dent Assad zijn rentree ge maakt in dit door oorlog verscheurde land met een nieuw veiligheidsplan. Kort om, Syrië keert terug in de straten van Beiroet. Zie pagina 2 De tweede partij in de re vanche-ontmoeting tussen wereldkampioen Gary Kas parov (foto) en Anatoli Kar- pov is, evenals de eerste, in remise geëindigd. De twee schaakgiganten kwamen na 52 zetten tot deze beslis sing. De stand in de partij is nu 1-1. BREDA - Het wordt komend weekeinde zeer druk op de Ne derlandse wegen. Dat begint volgens de verkeerspolitie al in de loop van vandaag. Knelpunten zijn de A-12 (Utrecht-Duitse grens), de A- 58 (Roosendaal-Vlissingen in beide richtingen) en de auto snelwegen rond Eindhoven en Breda. Aangezien voor het week einde mooi zomerweer wordt verwacht zal op de Zeeland route veel extra verkeer zijn, evenals op de wegen naar de Hollandse kust. Wie naar Frankrijk reist moet rekening houden met het drukste weekeinde van dit sei zoen. Vooral zaterdag zal vol gens de verkeerspolitie sprake zijn van een 'zwarte' dag aan gezien dan zowel de autosnel wegen als de Routes Nationa- les in beide richtingen overvol zullen zijn. Geadviseerd wordt Frankrijk zaterdag te mijden. In België zal het naar ver wachting zaterdag de hele dag en zondag in de namiddag en avond zeer druk zijn, zowel in noordelijke als zuidelijke rich ting. (ADVERTENTIE) Rnü-efi bal L kado Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. DE NIEUWE ABONNEE HEET: J Naam: J Adres: i J Postc.:Plaats: Bank- of gironummer: 1 i Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand per automatische afschrijving ad22.60 i kwartaal per acceptgirokaart ad68.05 kwartaal per autom. afschrijving ad66,25 1 (voorkeur aankruisen). 2 Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont- i vang ik uw ROLLER-BALLPEN. I Mijn naam: Adres: I J Postc.:Plaats: i handtekening Stuur deze bon ingevuld aan De Stem, antwoordnr. 112,4800 VB Breda (postzegel betalen wij)

de Stem | 1986 | | pagina 1