Kapellekensroute Nieuw- Namen en Kieldrecht OFFERPENNINGEN VOOR EEUWIGDUREND GEWIJD LICHT VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1986 VAN ZEELAND VRIJDAG 1 AUGUS NEDERLAND 1 Nederland 2 ra Suske en Wiske: Hamh one- T48 Door George Sponselee HULST - Het meest oostelijk gelegen dorp van Zeeuwsch-Vlaanderen - Nieuw-Na- men - is hecht verbonden aan het Vlaamse Kieldrecht. Samen zijn ze zo'n vijfduizend inwoners sterk. Globaal genomen, duizend op Nieuw-Namen, de rest in Kieldrecht. Tussen de twee dorpen ligt een denkbeel dige lijn: de landsgrens. Er zijn tijden geweest dat de grens echt een scheiding was tussen de twee dorpen. Die tijd is grotendeels voorbij. Grotendeels, niet hele maal. Iedereen die in België verblijft moet zich waar en wanneer ook kunnen legitimeren, de eenzelvigheidskaart tonen. Voor een Nederlander België ingaat, is het dus zaak al tijd het paspoort op zak te hebben. Voorts is het ook zinvol genoeg geld mee te nemen om tenminste één dag in eigen levensonderhoud te kunnen voorzien. Zo niet, men mag u oppakken wegens landloperij. Aangezien dit wel erg kleine voorwaarden zijn, durven we u een route aanbevelen door beide dorpen. Een route die leidt langs enkele devotie-ka pellen, maar tegelijkertijd ook door het meest pittoreske deel van Oud-Kieldrecht en Nieuw-Namen. Vertrekpunt Als vertrekpunt kiezen we de rooms katholieke kerk te Nieuw-Namen. Die staat aan de Hulsterloostraat, maar vergissen is niet mo gelijk, want het is de enige. Langs het H. Hartbeeld het smalle Kerkpad in. Juist voorbij het kerkhof ligt de Meester van der Heyden- groeve, een ontsluiting waar het plocene verleden - 2 te tot 3 miljoen jaar geleden - van de Kauter aan het licht komt. Kauter (Kouter) is een andere naam voor Kiel- drecht/Nieuw-Namen. De schrijwijze Kauter of Kou ter worden beide gebruikt. Nieuw-Namen heeft zijn Kauterstraat, Kieldrecht zijn Kouter en Kouterstraat. De oorspronkelijke beteke nis van het woord is akker, ook wel verhevenheid in het landschap. We laten de groeve voor wat ze is, maar wie nader geïnformeerd wil worden, kan terecht op Kerkpad 15 bij de beheerder. Bij voorkeur telefonische afspraak tevoren: 01144-384. Aan het eind van het Kerkpad links af de Ko- ningsdijk op. De linker stoeprand is de landsgrens. Derhalve staan de eerste huizen links op Nederlands grondgebied, verderop trekt u de stoeprand maar rechtdoor - op Belgisch ge bied evenals de huizen aan de rechterkant van de straat. Aan het eind rechtsaf de Grensstraat in, maar... eerst nog even links kijken. Aan het plaveisel van de Grensstraat is te zien waar de grens precies ligt. We lo pen de genoemde straat af tot aan de voorrangsweg bij het bord: Kieldrecht, ge meente Beveren. Waarom hier dit bord, vraagt u zich af? Wel het gedeelte van Kieldrecht dat we zojuist gepasseerd zijn, behoort tot de gemeente Sint-Gillis. We gaan linksaf de Kouter straat op (linkerkant St.- Gillis, rechts gemeente Be- veren). Even voorbij café Nachtegaal zien we een doorkijkje naar de voorma lige Molenberg van Kiel drecht. Hier is het hoogste punt van de 'heuvel'. Nabij nummer 46 wordt de ge meentelijke grens duidelijk aangegeven. Dakrand We nemen de eerstvol gende straat rechts, de Me- rodestraat. Duidelijk is te zien dat we de heuvel afda len. Het verhaal wil dat de drempel van het huis op de Kouterstraat recht tegen over de Merodestraat, op de zelfde hoogte ligt als de dak rand van het huis helemaal aan het eind van deze straat. Vererop in deze route komen we ook bij dat huis terecht. Nu gaan we eerst even ver derop linksaf de Singel op. Dit is het oudste gedeelte van Kieldrecht met veel ouderwetse arbeidershuis jes. Ongeveer halverwege links zien we de kapel van O.L. Vrouw van Lourdes en van de H. Rochus. Sint-Rochus is te Monte- pellier geboren en leefde tussen 1295 en 1327. De le- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll UITERST LINKS: De kapel van dokter Van Laere aan de Molen straat. HIERNAAST: Madonna en kind in de kapel van dokter Van Laere. HIERBOVEN :De kapel van het H. Hart aan de Tragel. RECHTSBOVEN :Het gedenkteken voor de gevallenen bij de kerk van Kieldrecht. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kapel in Nieuw-Namen met het beeldje van de madonna van Hulsterloo. gende zegt dat Rochus op pelgrimstocht naar Rome trok en onderweg in aanra king kwam met lijders aan pest en cholera. Hij ver zorgde deze zieken en werd zelf ook besmet. Daarop trok hij zich in eenzaamheid te rug. Een hond bracht hem voedsel en een engel ver zorgde hem. Toen in 1866 in Kieldrecht cholera en/ of pest heerste werd Sint-Ro chus een kapel beloofd als hij de parochie van die plaag zou verlossen. De belofte werd gedaan door de familie De Kever, een gegoede fami lie, waartoe destijds leur ders, vissers en kruideniers behoorden, in mindere mate ook boeren. Rochus heeft Kieldrecht van de plaag ver lost en hij heeft sedert 1866 zijn kapel in de oudste volkswijk van het dorp. In de zestiger jaren - juist voor ze honderd jaar werd - is de oorspronkelijke kapel gesloopt en vervangen door het huidige, moderne bouw werk. Binnen is te zien dat veel gelovigen in de loop der tijden de kapel hebben be zocht. Overdag is het ge bouwtje open en tegen de avond wordt het gesloten. We lopen verder de Singel af, de Tuinwijkstraat in - daalt ook weer sterk - tot aan het eind waar we linksaf gaan en direct daarna rechts - nog steeds de Tuinwijkstraat - richting Stadion/Sporthal. Aan het eind van de Tuinwijk straat/hoek Molenstraat treffen we links de Antho- nius-kapel aan. Anthonius is de heilige die helpt verlo ren zaken weer te vinden en hopeloze zaken tot een goed einde te brengen: 'Heilige Anthonius beste vrind,' of ook wel,'goede sint geef dat ik mijnweer vindt.' Twee stenen in de voorgevel ver tellen ons dat de kapel is op gericht in 1835 en dat dat ge schiedde door P. F. de Wolf en zijn huisvrouw M.l.B. Haen. De Wolf had de ge lofte gedaan voor zijn dood een kapel te laten bouwen ter ere van de heilige Antho nius. Waarom hij dat be loofde is onbekend, maar hij heeft duidelijk zijn belofte gehouden. In de kapel kan men zien dat er ook andere heiligen worden vereerd dan alleen Anthonius. De offer penningen worden gebruikt om eeuwigdurend gewijd licht ter ere van de heiligen te laten branden. Als de ka pel - die particulier eigen dom is - is gesloten, kan men toch wel iets van het inte rieur zien: de piëta, kande laars, versieringen en de verschillende beelden. We gaan rechtsaf de Mo lenstraat langs het gebouw van de Rijkswacht. Even verderop zien we aan de overkant van de straat de villa (nummer 47), die we reeds vanaf de Kouterstraat zagen, door de Merodestraat. Rechts van de oprit staat een eenvoudig pannengedekt kapelletje. Het huis werd bewoond door dokter Van Laere, die liet in 1938 de om muring en de kapel bouwen. Dokter Van Laere was dorpsarts en zoals bij de meeste dorpsdokters be stond een groot gedeelte van zijn taak in het verrichten van verlossingen. Hij was daarin zeer kundig, maar bij moeilijke bevallingen en ernstige ziektegevallen ver trouwde hij niet alleen op zijn eigen kunde, maar vooral op de hulp van de H. Maagd. Vandaar de kapel. Het uit zandsteen gekapt beeld is van de beeldhouwer A. van Riet uit Sint-Niklaas. Het aangezicht van de Moe der Gods is gebeeldhouwd naar het portret van de moeder van dokter Van Laere, mevrouw Hermine van Laere-Brees. Het jong ste dochtertje van de dokter, Veerle, nu mevrouw Gijs- Van Laere, stond model voor het Jezus-gezichtje. Anthonius We keren terug naar de Anthonius-kapel en volgen daar nu de richting Antwer- pen/Sint-Niklaas, dat wil zeggen, de Tragel op. Hal verwege zien we de kapel van het Heilig Hart. Deze kapel is na de oorlog 1914- 1918 gebouwd door dokter Van Haelst. Diens zoon was als soldaat te velde direct betrokken bij het oorlogsge weld. Mocht de zoon onge deerd terugkomen dan zou Van Haelst een kapel laten bouwen. De zoon kwam te rug. Deze kapel heeft een Beeld van de H. Anthonius in de gevel van het aan hem toegewijde kapelletje aan de Molenstraat. Beelden in de kapel van het H. Hart. bijzondere plaats in het hart van de Kieldrechtse bevol king. Zij die uit de oorlog ge komen zijn, komen er dan ken, zij die gesneuvelden in de familie hebben, komen hen hier gedenken. De af beeldingen op de altaarrand betreft de gesneuvelden. In de kapel beelden van het H. Hart van Jezus, van de H. Maagd Maria, de H. There- sia van het Kind Jezus en van de H.Jozef en de H. An thonius. We lopen de Tragel verder af en volgen naar links ver der de route Antwerpen/ Sint-Niklaas. Links vooruit zien we de kerk van Kiel drecht (1788). Het is zinvol er eens helemaal omheen te lo pen en aandacht te besteden aan de oude zerken rechts voor de kerk (1749), aan de rechter zijgevel en aan de achtergevel van de kerk. Links voor de kerk een mo nument voor gevallenen in de twee wereldoorlogen. We gaan de Dorpsstraat in en lopen die helemaal af. Aan het eind weer rechtsaf. We bevinden ons nu op de Ka- pelleberg, de plaats waar waarschijnlijk al vanaf de 12e eeuw een kapel of kloos ter heeft gestaan. Boven gronds is er niets meer van te zien, wat in de grond zit, zou ons veel kunnen vertel len over de voormalige be devaartplaats Hulsterloo. De verering gold een klein miraculeus Maria-beeldje boven het hoofdaltaar van de kapel. In 1580 zijn de eigendommen van de ka pel/klooster, waaronder het beeldje, verkocht. Het beeldje is nu in de abdij van Drongen. Nieuw-Namen - die naam draagt de parochie sinds 1858 - heeft een copie. Het bevindt zich vlak bij deze plaats. Aan het eind van de Ka- pelleberg omlaag langs het rechter bord Nieuw-Namen. Onmiddelijk daarna links. Daar zien we het eenvoudige kapelletje, het vijfde en te vens laatste op onze route. We volgen de weg omhoog, houden bij grenspaal 271 rechtsaan, de Hulsterloo straat in tot aan de kerk, ons uitgangspunt. Hulsterloo (bos van Hulst) wordt ge noemd in het bekende diere nepos Van den Vos Rey- naerde: 'Int oesthende van Vlaenderen staet Een bosch, ende heet Hulster loe. Daarom heeft Nieuw-Na men een Reynaertbank (eind Hulsterloostraat, bui ten deze route) en straten met namen als: Arnoustraat, Nobelplein-en straat, Rey- naert-Tybaert-Vos-Willem- en Woestijnestraat. Voor wie meent aan een verfrissing toe te zijn: Kiel drecht is goed voorzien van dranklokalen, de eetgele- genheden zijn er schaars. Het Nieuwnaamse horeca- wezen is nagenoeg geheel rond de kerk - ons begin-en eindpunt - geconcentreerd. Men serveert er ook eenvou dige maaltijden. Het idee voor deze route is van R Bleyenberg uit Nieuw-Namen. de tekst is van G. Sponselee te Hulst. Meester Deckers te Kieldrecht ver leende waardevolle medewerking. V.l.n.r. Robert Shaw, Horst Buchholz in Law, 20.15 uur). 22.05 De jonge theatermakers Erna Sassen, de winnai van het Camerettenfesth 1985, is het middelpunt v de vierde aflevering uit serie 'De jonge theaterm kers'. Na het winnen van i jaarlijkse cabaretfestival Delft noemden de kritiek haar een overrompelen persoonlijkheid. Ze brei een programma van conl rences, sketches en liedj In het tweede portretje koi de Utrechtse groep Twin: voor het voetlicht. Twee zi gende dames, twee zingen heren en een toetsenist sp cialiseren zich in een hum ristische show met liedjes persiflages. 20.21 Dianolo menthe De Franse regisseuse Diai Kurys, van wie onlangs boeiende film 'Coup de fo dre' te zien was, debuteert in 1977 met 'Diabolo mei the'. Voor dit portret vi twee Franse tieners ontvii ze meteen de hoge Fran filmonderscheiding, de Pr Delluc. In 'Diabolo ment! heeft Diane Kurys veel he inneringen aan haar eigt tienertijd verwerkt. H verhaal speelt in 1963. zusjes Anne, 13 jaar, en Fr dérique, 15 jaar, hebben vakantie bij hun vad doorgebracht. Ze gaan tert naar Parijs, waar zij m hun moeder wonen. De vo gende dag begint de scho weer, evenals de problemt met de leraren en de strenj voorschriften, waaraan zich steeds minder wense te houden. Breek me de bek niet open In dit tweede programn van Hedda van Gennep e Marjolein de Vries, getitel 'Kinderen van bekenc ouders', praten vijf kindere van bekende Nederlandei over hun situatie. Het zij Martijn Krabbé, zoon va Jeroen, Jan Blokker jr., Ar nemarie Oster, de zoon va Anja Meulenbelt, Armi Mitterhube en Caesar Dc mela Nieuwenhuis. Met uil zondering van Jan Blokke jr. en Armin Mitterhube or dervinden de geïnterview den meer hinder dan plezie IQ/tif mm mi som om oim Ctl WORDT OntUDDELLW O/ERttlCSTERO Hahaha I Jullie lijn mijn (imftntn ran zijn hot ilt m/n lejtr zal órillt OHIQ 5fLf O "MBcwl

de Stem | 1986 | | pagina 12