Zeeuwsch-Vlaanderen weert onrustzaaiers Paniek in Suriname na mislukte staatsgreep FRUITTELERS OP HUN HOEDE VOOR EXPLOSIE ZIEKTE (X. ruttcnen Uitrijverbod mest in fasen invoeren r STAKING van 150 Merijntje Bonn zit met asielzoekers in z'n maag Illegale handel in cassettes niet te stuiten 126ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1,10 NEDERLAND ONTKENT ELKE BETROKKENHEID HUURLINGEN VOOR RECHTER Verminkt lijk man gevonden in Etten-leur Nog geen akkoord olie-produktie kies uit meer dan gebruikte bestel- en vrachtwagens VOORSTEL AAN Shultz praat in september met Sovjet-minister WOENSDAG 30 JUL11986 Z-Afrika schaft loonverschil blank-zwart af Toeristen dupe van zwemverbod Spaanse Middelandse Zeekust POLITIE: GEWELD MINDER DAN VORIGE JAREN DE STEM „de 4 in1 krant EVEN TIJD OM TE LEZEN? Vergeet dan niet de „Kleintjes" door te nemen. Er staat vast iets van uw gading bij. Ook vandaag I DE STEM Per bus werden de huurlingen gisteren naar de rechtbank vervoerd. - fotoap Van onze verslaggevers AMSTERDAM PARAMA RIBO - In Surinaamse rege ringskringen is enige paniek ontstaan na het oppakken door de Amerikaanse FBI van een groep huurlingen, die op weg waren naar Suriname voor een couppoging. Een ongeruste premier Rad- hakishun liet weten dat de ar restaties in Amerika 'toch wel weergeven dat de zaak meer is dan wij hadden vermoed'. Vol gens zegslieden in Paramaribo is de bevolking ongerust over de recente ontwikkelingen. Legerleider Bouterse, die de in de VS opgepakte huurlin gen hadden willen gijzelen, heeft de paraatheid van het le ger verscherpt. Toestellen van de Surinaamse luchtvaart maatschappij SLM in het bui tenland zullen met onmiddel lijke ingang extra worden be waakt en wie geen geldig vi sum heeft komt Suriname niet meer binnen. Inmiddels heeft de Neder landse regering elke beschul diging, als zou 'Den Haag' be trokken zijn geweest bij de verijdelde couppoging, scherp van de hand gewezen. Een van de in de VS gearresteerde huurlingen heeft tegenover de FBI verklaard dat er een over eenkomst was gesloten met de Nederlandse regering om het bewind van legerleider Bou terse omver te werpen. 'Wij hebben daar absoluut niets mee te maken', liet een woordvoerder van Buiten landse Zaken weten. En mi nister Van den Broek voegde daar gisteravond nog aan toe dat Nederland dergelijke ac ties volstrekt afwijst. 'De Nederlandse regering staat niet toe dat deze daden vanaf Nederlands grondge bied worden beraamd en zal deze waar mogelijk verhinde ren. Van enige medeplichtig heid van de zijde van de Ne derlandse regering kan dan ook geen sprake zijn', aldus de bewindsman. De Surinaamse partij Pen- dawa Lima en de daarmee verbonden stichting Makmur gaat alle mogelijke steun ver lenen aan de verzetsgroep van Ronnie Brunswijk die vorige week aanvallen heeft uitge voerd op twee militaire grens posten in Suriname. Makmur, een hulpverle ningsinstantie voor Suri naamse vluchtelingen in Ne derland, verkoopt al haar be zittingen. 'Om', zegt voorzitter Paul Somohardjo, 'klaar te zijn als we binnenkort kunnen teruggaan naar Suriname'. Somohardjo ontkent echter met klem dat Pendawa Lima de verzetsgroep van Bruns wijk vanuit Nederland met wapens ondersteunt. 'Wapens zijn er in Suriname al genoeg om al onze mensen te bewape nen'. Volgens Somohardjo heeft hij twee weken geleden in Ne derland nog contact gehad met Brunswijk en in dat gesprek 'het groene licht gegeven' voor de aktie die Brunswijk vorige week ondernam. Somohardjo heeft Brunswijk wel duidelijk gemaakt dat Makmur vanuit Nederland niets kan onderne men, temeer omdat Pendawa Lima volgens hem door de BVD voortdurend in gaten ge houden. Telefoontjes worden afgeluisterd en mensen van de stichting geschaduwd. Hij ontkent ook dat er enig verband bestaat tussen de verzetsgroep Brunswijk, Pen dawa Lima en de in de VS op gepakte huurlingen. 'Wij heb ben niets te maken met derge lijke huurlingenakties en bo vendien hebben wij het geld niet om huurlingen te betalen'. Vervolg op pagina 3 Op pagina 2: 'De bevrijding van Suriname is nabij'. Weer bacterievuur in Zeeland Van een onzer verslaggevers ETTEN-LEUR - Bij de krui sing Lage Bremweg/Liesbos- weg in Etten-Leur is gister morgen vroeg het verminkte lichaam van een nog onbe kende man gevonden. De poli tie vermoedt dat de man het slachtoffer is van een ver keersongeval. Bij het lichaam zijn enkele auto-onderdelen aangetroffen. Daarop baseert de politie het vermoeden dat de man onder een auto is geraakt en tiental len meters is meegesleurd. De auto is vermoedelijk in de richting Breda doorgereden. Het slachtoffer was een op merkelijk kleine man (1,50 meter), met een fors maar ge drongen postuur. Hij was waarschijnlijk tussen de 20 en 25 jaar en had halflang, don kerblond, krullend haar. De man droeg een blauwe spij kerbroek, een zwart T-shirt, en groene adidas bergschoe nen zonder sokken. De politie zoekt mogelijke getuigen van het ongeval. GENEVE (UPI) - De ministers van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) gaan er voorlopig mee ak koord de olieproduktie op ba sis van vrijwilligheid te be perken. Er wordt vandaag informeel gepeild hoevér elk land bereid is te gaan. OPEC-voorzitter Lukman en de Indonesische minister van olie Soebroto polsen de deelnemers aan het overleg in Genève. De OPEC produceert mo menteel bijna twintig miljoen vaten (van 159 liter) olie per dag en dat is meer dan de 17,6 miljoen die eerder is afgespro ken en in ieder geval teveel om de olieprijzen op de wereld markt te laten stijgen. (ADVERTENTIE) I breda bedrijfswagens 076 877850 urkstraat 1, breda Toeristen boven hun zeewater Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Het bacterievuur steekt weer de kop op in met name Zeeland en West-Bra bant. Bijna alle fruittelers in Zeeland hebben last van bacterievuuraantastingen op hun fruitbomen, vooral in de perenaanplant. Overigens is de situatie niet zo ernstig als enkele jaren geleden, toen een bacterie- vuurexplosie grote schade aanrichtte. Toen moesten hele boom gaarden worden omgehakt. 'Zo erg is het nu niet, maar we zijn toch behoorlijk geschrok ken', zegt voorzitter M. J. Goud van de tuinbouwcom- missie van de Zuidelijke Landbouwmaatschappij (ZLM). Bacterievuur is een infectie ziekte die razendsnel om zich heen grijpt. Als een aangetaste tak niet meteen behandeld wordt dan is na één week een deel van de hele boom al be smet. Bacterievuur verspreidt zich sneller bij heet, vochtig weer. Zeeland en West-Brabant zijn samen goed voor éénderde van de hele Nederlandse pe- renproduktie. Het gaat om 1.600 hectare perenboomgaard. 'De zenuwen voor een nieuwe explosie zitten er bij ons fruit telers dan ook goed in', zegt Goud. 'Er worden heel wat overuren gemaakt om een ef fectieve controle mogelijk te maken'. Na de explosie van enkele jaren geleden is men rigoureus aan het kappen geweest in de meidoornpopulatie, die zeer gevoelig is voor bacterievuur. Maar omdat ze nog veel in het vrije veld en in de duinen staan, wordt de besmetting toch niet helemaal tegenge houden. Ook de planteziektenkun- dige diensten speuren inten sief naar nieuwe aantastingen. Het publiek in Brabant en Zeeland is opgeroepen iedere aantasting van meidoorn struiken of andere planten met bacterievuur direct te melden bij de Planteziekten- kundige Dienst (PD). Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een commissie van deskundigen heeft de minis ters Braks (Landbouw) en Nijpels (Milieubeheer) geadviseerd het uitrijverbod voor mest gefaseerd in te voeren. In de eerste fase zou boven dien aanvullend onderzoek WASHINGTON (RTR) - De Verenigde Staten en de Sov jet-Unie hebben een voorlopig akkoord bereikt over een ont moeting van de ministers van Buitenlandse Zaken van beide landen in september in Wash ington. De ontmoeting, ter voorbe reiding van een nieuwe top tussen president Reagan en partijleider Gorbatsjov, is ge pland op 19 en 20 september. Binnenkort komt er een of ficiële verklaring. Die volgt dan op een driedaags bezoek aan Washington van de Russi sche onderminister van Bui tenlandse Zaken Aleksandr Bessmertnych. De VS hebben steeds aange drongen op een ontmoeting tussen Shultz en Sjevardnadze om een topontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov voor te bereiden. Maar Moskou heeft zich steeds terughoudend op gesteld, zolang niet vast staat dat een tweede topconferentie enig resultaat zou opleveren. Aanvankelijk zouden Shultz en Sjevardnadze elkaar in mei ontmoeten, maar het gesprek werd door Moskou afgezegd wegens de Amerikaanse luchtaanval op Libië. moeten worden verricht naar nieuwe methoden en technie ken van mestbenutting en naar de behoefte aan mestop- slagcapaciteit. Het advies is gisteren aan de bewindslieden aangeboden. Minister Braks en Nijpels' voorganger Winsemius wilden een algemeen uitrijverbod voor mest in de wintermaan den om het milieu te ontlasten. De commissie is het met de bewindslieden eens dat maat regelen zoals een uitrijverbod, zeker op langere termijn, een wezenlijke bijdrage leveren aan de vermindering van de belasting van het milieu met onder andere stikstof, fosfaat en kalium. Uit bedrijfstechni- sche overwegingen is het vol gens de deskundigen echter ongewenst een uitrijverbod op korte termijn in één keer in te voeren. De commissie erkent dat door gefaseerde invoering niet overal even snel de belasting van het milieu door mest wordt teruggedrongen. Daarom moet worden geïn ventariseerd waar door fase ring onevenredig grote schade aan het milieu ontstaat en op welke wijze, lokaal of regio naal, extra beschermende maatregelen kunnen worden genomen. Daarbij valt te denken aan waterwingebieden. De com missie beveelt verder aan boe ren meer bewust te maken van mogelijk schadelijke gevolgen van bemesting voor het mi lieu. Stakende staalarbeiders van het Amerikaanse con cern LTV posten voor de in gang van hun bedrijf in Chicago. Ze zijn niet van plan ook maar iemand door te laten en hebben zich daar toe 'bewapend'. Reden voor hun staking: de directie heeft de uitkering van pen sioenen en ziekengeld ge staakt omdat het faillisse ment van het bedrijf is aan gevraagd. - F0T0AP De Westduitse regering zit flink omhoog met het 'gat van Berlijn' waardoor jaar lijks zo'n 100.000 vluchte lingen de Bondsrepubliek binnenkomen en asiel vra gen. De regeringspartijen hebben een voorstel inge diend om de grondwet aan te passen en West-Duits- land minder toegankelijk te maken voor asielzoekers. 'Om een Duitse volkswoede te voorkomen'. Zie pagina 2 De Joegoslaaf Ljubojevic heeft een flink voorschot genomen op de hoofdprijs in het vijfde Schaakfestival in Amsterdam. In Krasna- polsky won hij op briljante wijze zijn voornaamste be lager John van der Wiel. Omdat Jan Timman een schokkende nederlaag leed tegen Hellers en Vaganjan en Ribli remise overeen kwamen, is de voorsprong van Ljubojevic gegroeid tot anderhalve punt. Zie de sportpagina's De belastingen, maar ook Madonna, Wham en David Bowie worden bestolen door mensen die illegale bandjes met top-tien-num- mers verhandelen. Hon derdduizenden cassettes worden per jaar verkocht in kroegen, bezinestations en kapperszaken. De STEMRA proberert er iets tegen te doen. Zie pagina Gids PRETORIA (RTR/AFP) - De Zuidafrikaanse regering heeft aangekondigd een begin te hebben gemaakt bij het af schaffen van onderscheid in loon tussen de zwarte en blanke bevolking. Minister Eli Louw heeft al maatregelen genomen om zo snel mogelijk dit onderscheid ongedaan te maken. De rege ring heeft reeds het verple gend en paramedische perso neel alsmede leraren middelen ter beschikking gesteld om nog dit jaar een einde te kun nen maken aan de oneven wichtigheden in betaling. ■Op pagina 5: 'Senaat VS stemt over sancties' 'Missie Howe faalt' Van onze correspondent BARCELONA - Bijna een half miljoen vakantiegangers zijn al enkele dagen de dupe van een zwemverbod dat de burge meester van de Spaanse Middellandse Zee-kustplaats Guardamar heeft afge kondigd wegens ernstig besmettingsge vaar op een stuk strand van twaalf kilo meter. De stranden van Guardamar - zo'n dertig kilometer ten zuiden van Allicante - zijn zwaar vervuild door honderden dode dieren en tienduizenden kilo's plas tic, vuilnis en hout. De rommel is door de rivier Segura vanuit het binnenland naar de kust gesleurd na het zware nood weer van de afgelopen dagen. Tientallen schoonmaakploegen waren dinsdagmiddag nog met scheppen, vrachtwagens en traktoren bezig om de enorme puinhoop op het strand op te rui men. In de loop van vandaag zullen nieuwe watermonsters genomen worden om te kijken of het besmettingsgevaar voor de toeristen verdwenen is. De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft dinsdag een bomaanslag ge pleegd op een hotel in Marbella, de elfde dit seizoen. Een negenjarige Spaanse jon gen liep lichte verwondingen op. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - 'Ferme jon gens' en 'stoere knapen', die vinden dat vechtpartijen, ver storing van de openbare orde of het zaaien van onrust on misbare onderdelen zijn voor een geslaagde vakantie, kun nen hun ideeën in Zeeuwsch- Vlaanderen en op Schouwen- Duiveland wel uit het hoofd zetten. Zo niet, dan zijn voor hen deze beide, ook door jongeren drukbezochte, vakantiegebie- den 'verboden terrein'. De onrustzaaiers in West- Zeeuwsch-Vlaanderen wor den onder politie-begeleiding op de veerpont van Breskens naar Vlissingen gezet. Afgelo pen weekeinde was dit het ge val met 13 jongens uit Am- merzoden, die onder meer een vechtpartij in Dancing Zeebad in Cadzand-Bad op hun gewe ten hadden. 'Dit strenge uitzettingsbe leid heeft een gunstige uitwer king op het vakantiegedrag van de jonge vakantievierder', zegt adjudant G. Doosje, groepscommandant van de rijkspolitie West-Zeeuwsch- Vlaanderen (Aardenburg/ Oostburg/Sluis). 'Deze nieuwe strategie be valt ons uitstekend. De jonge lui houden, denken wij, wel degelijk rekening met deze uitzettingsmogelijkheid als ze gaan stappen. Het vakantiege- weld lijkt dit jaar dan ook veel minder dan voorgaande jaren'. Volgens Doosje komt zo'n uitzetting tot stand in nauwe samenwerking met de plaat selijke recreatie- en horeca- ondernemingen in het gebied. Als vakantievierende jonge ren zich misdragen, de open bare orde verstoren of open lijk geweld plegen, waar schuwt men elkaar direct. Het betreffende groepje jon geren, dat meestal al door de politie is aangehouden, kan dan op geen enkele camping in Zeeuwsch-Vlaanderen meer terecht. Ze zijn in feite dakloos en worden vervolgens op de pont gezet. Op Walcheren, he lemaal vol met vakantiegan gers, kunnen zij niet meer te recht, zodat de meesten teleur gesteld naar huis afdruipen. Dat uitzetting werkt denkt ook adjudant Theunissen van de rijkspolitie in Zierikzee. Evenals in West-Zeeuwsch- Vlaanderen zijn ook hier goede onderlinge afspraken gemaakt tussen recreatie- en horecaondernemers en de po litie. Men plaatst jongeren die zich misdragen op een zwarte lijst, zodat zij nergens meer te recht kunnen. Deze jongeren zijn dan wel verplicht te ver dwijnen. 'Wij moeten wel zo streng zijn', zegt Theunissen, 'zeker als je bedenkt dat alleen al in een plaatsje als Renesse iedere avond zo'n acht- tot tienduizend jongeren aan het feestvieren slaan'. Met de maatregelen van de politie en van de plaatselijke overheid (zoals het alcoholver bod op de openbare weg en het afschaffen van sluitingstijden voor de horeca) lijkt het ge weld aardig te zijn ingedamd. 'Zag men de afgelopen jaren een jaarlijkse overlaststijging van tien a vijftien procent, wij merken nu duidelijk dat dit sterk terugloopt', aldus Doosje. (ADVERTENTIE) R0LlEB ball kado Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. DE NIEUWE ABONNEE HEET. Naam: Adres:J t i j Poslc.:Plaats:J Bank- of gironummer: i Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt S J het abonnementsgeld betaald per: J maand per automatische afschrijving ad22.60 i i kwartaal per acceptgirokaart ad68.05 J kwartaal per autom. afschrijving ad66,25 J i (voorkeur aankruisen). i j Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont- J vang ik uw ROLLER-BALLPEN. S Mijn naam: J Adres: i J Postc.:Plaats: handtekening i Stuur deze bon ingevuld aan De Stem, j antwoordnr. 112,4800 VB Breda (postzegel betalen wij) V.

de Stem | 1986 | | pagina 1