m KON IN BRUSSEL GEEN BANKET ZIJN OF DE AMBASSADEUR WAS ERBIJ Menselijke trekjes uit middeleeuws Den Bosch Van der Klaauw ruilt België in voor Portugal outing tegen 00 \ucces loegen in ostburg BELANGWEKKEND RECHTSHISTORISCH PROEFSCHRIFT INA ZEELAND 2 cTHondt wint ovinciaal ncours Tours Plaatselijk nieuws lostburg - EXTRA ting Zeeland is voor het 000. in het nieuws. Wie nog afvroeg of die nog wel ing in Zeeland groeit en 'ten tevreden in het jaar- teeg van 2.958 in 1984 tot oegd overzicht blijkt dat in de districten Ooster- h-Vlaanderen (+205). Die verliezen op Walcheren n (-51). ing gemaakt van de tal- ar 1985 hebben plaatsge- ~p bij het Veerse Meer. die begint vrijdagmiddag .00 uur op Raadhuisplein de Erasmusstraat. Zater- orgen wordt voorts een rloopleinmarkt gehouden et Kerkplein - tussen Er- isstraat en Markt. Daar- t zijn met het oog op de eren, enkele kermisat- ties opgesteld. Van onze duivensportmedemerker NEUZEN - Het afgelopen rdag gehouden provin- e concours vanuit Tours is onnen door een duit van P. ondt uit Hulst. Geklokt za- agmiddag om 12.38 uur de winnende vogel daar- de ruim 497 kilometer- ge wedvlucht overbrugd t een gemiddelde snelheid 1408 meter per minuut, n het concours werd door 4 duiven deelgenomen die "er gunstige weersomstan- heden die morgen om 06.45 aan het luchtruim werden vertrouwd. verdere vroegste meldingen uit de rse inkofcentra kwamen van: F, tus Kloosterzande 12.51 uur mpm. P. Antheunis Hulst 12.46 en 13. respectievelijk 1374 en 1324rapm. J. Schepper Koewacht 12.42 uur pm. J. Nolet Axel 12.44uur mpm. F. van Gaever Kapellebrug 7uur 1366mpm. J. Weesepoel Axel ''uur 1358mpm. Combinatie De Smet ~ndijke 12.43uur !357mpm. F. West- 's-Heer Arendskerke 13.01uur -pm. A. de Feijter Axel 12.49uur 7mpm. Gebroeders Thijs Sint Jan- ~n 12.53 en 12.54uur respectievelijk 5 en 1344mpm. G. Tas Waterland- irkje 12.44uur 1345mpm. J. van Gijs reskens 12.51uur 1344mpm. J Boone cfdplaat 12.51 uur 1343mpm. C. de ~k Stoppeldijk 12.56uur 1341mpm. J. Bellen Vogelwaarde 13.01uur Impm. G. Dusarduijn Gzoon Groede 53uur 1331mpm. M. van Iwaarden 'ningen 13.10uur 1330mpm. P. Oele delande 13.04uur 1326mpm. L. van elde Hansweert 13.10uur 1326mpm. Jeremiasse Wemeldinge 13.15uur "mpm. J. de Smit Terneuzen 12.58uur mpm. J. du Puy Sluiskil 12.55uur mpm. Ph. Steketee Yerseke 13.17uiur lmpm. B. van de Berghe Sas van Gent 54uur 1308mpm. J. Oele 's-Gravenpol- 13.17uur 1298mpm. M. Hengstdijk "pelle 13.21uur 1294mpm. J. Rijnders issingen 13.11uur 1289mpm. J. Venet- ~el Nieuw en Sint Joosland 13.löuur ]mpm. J. Verhaagen Goes 13.25uur mpm. W. Blom Noordgouwe 13.49uur mpm. J. Broeke Souburg 13.25uur 49mpm. kridge - De Bridge Sociëteit postburg speelde in hotel Vic- ory de vijfde wedstrijd voor He zomercompetitie. Uitslag -lijn: 1. heren Arkenbout- 5uweneel, 2. heren Simpelaar, heren Van Donkelaar-Ha- fcenaars. B-lijn: 1. mevrouw 3e Vuyst-de heer Leunis, 2. nevrouw Luteyn-de heer 3hijs, 3. echtpaar Sanders. voor het volgende testival te |Ten Hoor is om de tussenlig- inhoud te geven dan nu het ge- Jen explosie in het eerste week- Hens het laatste, maar in de tus- |ivat volksdansen betreft weinig boer op en gaven optredens tij- Zeeuwse kust. „Het ontbreekt n in Sas van Gent meer te doen. ïanciën die vrijkomen door de Gentse feesten. Dat is en blijft >n." voor het Sasse publiek in de eeds vruchtbare contacten met ie animatie van de stad Gent en feesten. „We denken eraan om ons foiklorefestival te organi- ie week tot een uitwisseling van aen. Gent zit meer dan vol met ;n wat ons betreft zeker ook in straatanimatie-gebeuren krijgt ïweek meer inhoud, nstige organisatie gaat uit naar >lkloregala en het bal in evene hebben dat dit jaar zeker bewe- eweek maakt zich intussen stil- ival in 1989. „Een jubileum," al- zeker iets voor reserveren, om HAAN DAG 28 JUL11986 ©1 Of 1M T50 Door Aad Jongbloed 3RUSSEL - De meest .^minnelijke minister n Buitenlandse Zaken jje we ooit hadden, de jardigste ambassadeur, jie Brussel ooit binnen jijn stadsgrenzen had, jaat in september ons 'and vertegenwoordigen in Lissabon. We hebben het over Christoph van der Klaauw, jje Hare Majesteit diende ,nder Van Agt van 1977 tot 1981. België zal hem mis sen, want op geen van de partijen, die er zo over- iloediglijk gegeven wor- jen, ontbrak hij. Met maar één doel: de banden tussen je zuiderburen en ons land 20 sterk mogelijk aantrek ken. „Ik denk dat ik maar een biertje neem", zegt hij, „en la ten we de jasjes maar uittrek ken", alvorens in de smoorhete ambassade in Brussel zijn ge- jachten te ordenen over de vraag of de post Brussel niet wat overgewaardeerd is. Brussel kent immers naast de gewone' ambassadeur ook nog eens twee ambassadeurs van topniveau, die ons land verte genwoordigen bij de EG en de NAVO. „Het ligt er maar aan wat je van de post maakt", zegt Van der Klaauw. „Natuurlijk gaat er bij de andere collega's bij NAVO en EG meer om. Dat ik hier, als oud-minister ben, is dan ook puur toeval. De post kwam vrij en je doet er de Bel gen een plezier mee hier een oud-minister te zetten, want hier geldt 'eens minister, altijd minister'. Toen ik kwam was de reactie dan ook dat Neder land de Belgen serieus neemt. Ik heb hier altijd zeer onaf hankelijk gewerkt. Je krijgt natuurlijk je boodschappen vanuit Den Haag, maar dat kan iedereen doen, zo zwaar weegt dat niet. De rest vul je Over het neerkijken van Nederlanders op Belgen zegt hij: „Dat hebben we onlangs weer gezien met de kritiek op de voetbalverslagen van Rik de Saedeleer. Hij heeft een be nadering, die wat zuidelijker is, maar toch niet slechter Ik heb me altijd verzet tegen dat neerkijken. De Belgen doen het zo gek nog niet. Wij doen het bijvoorbeeld economisch niet veel beter. Als je bij ons het aardgas eraf trekt, want dat is een Godsgeschenk, dan zijn we niet veel beter af. Cul tureel gezien kunnen we een puntje aan de Belgen zuigen." Hij vertelt dan het mopje, waarmee hij in België veel succes heeft. „Een Belg vraagt aan een vriend, die er zeer welvoldaan uitziet: Wat doe je voor de kost. O, ik handel, zegt de ander. Waarin? In Hollan ders. Ik koop ze voor wat ze waard zijn en ik verkoop ze voor wat ze denken waard te zijn." In Portugal wacht hem een heel andere taak. „Dat is een meer traditionele post. Be langrijk is de toetreding van Portugal tot de EG. Het arm ste land van de EG moet zich nu gaan aanpassen. Ik ga de ontwikkeling bekijken of Por tugal alleen maar een ontvan gend land wil worden of ook daadwerkelijk met de EG wil meegroeien. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft interesse in Portugal. We zijn nu al - maar daar moet je je niet al teveel van voorstellen - de tweede investeerder na de VS." Tenslotte wil de liberaal Van der Klaauw nog wel iets kwijt over de ontwikkelingen binnen 'zijn' WD: „Ik ben blij dat er een oplossing is geko men, want de verwarring was groot, dat heb ik ook hier ge merkt. Maar de aanval op Nij- pels, op de dag na de verkie zing, vind ik onjuist. Mis schien heeft het te maken met het feit dat de WD een echte volkspartij is geworden, maar ik blijf het onjuist vinden." fear zelf in door bijvoorbeeld overal te zijn. Hoe meer je dat doet, hoe meer je de taak op waardeert." Hij bekent dat zijn functio neren lopen op eieren beteken de: „Je hebt toch te maken met het politiek gewoel hier tussen Vlamingen, Walen en Brusse laars. Ik heb daarom altijd wat veel aandacht geschonken aan de Walen, waardoor uit eindelijk de weegschaal in evenwicht kwam. Het aardige daarvan is dat het cultureel verdrag met de Walen nu functioneert. Vroeger zouden ze naar de Fransen zijn gelo pen." Feestelijkheden „Ja", zegt hij als de vraag gesteld wordt of hij niet het meeste van zijn tijd besteed heeft aan het bijwonen van banketten, het doorknippen van linten en het sociaal nip pen aan de borrel, „de ambas sadeur was er altijd bij, want dat gaf de indruk dat Neder land er altijd bij was." Zijn dagtaak was geen kwestie van bureauwerk. „Daar was ik altijd zo mee klaar. Maar ik ging het land in. Niet om een politieke bood schap uit te dragen, maar bij voorbeeld om commerciële contacten te leggen. Ik heb me nogal beziggehouden met een mogelijke order voor Daf voor legervoertuigen. Dat is dan niet gelukt. Maar ik heb bij me thuis toch wel contacten ge legd, die goed waren voor de Nederlandse commercie. Po tentiële klanten komen als ze door een ambassadeur worden uitgenodigd." Het culturele aspect van zijn taak trok Van der Klaauw zeer aan. „Ik heb bijvoorbeeld een Felix Timmermans-her denking georganiseerd met veel succes. En ik heb nogal wat moeite gedaan om de Vlaamse, liever gezegd de Ne derlandstalige schrijvers aan Nederlandse uitgevers te kop pelen. Met contacten op cultu reel vlak moet je in België op passen. Je moet nooit naar ex tremistische groeperingen gaan. Je hebt mij nooit op een Ijzerbedevaart gezien." De bijzondere relatie tussen Nederland en België vindt hij een gegeven. „Al was het al leen maar vanwege de taal. Maar sinds ik hier gekomen ben is er wat veranderd in die relatie en dat kwam door de Willem van Oranje-herden king. De Vlamingen hebben zich toen gerealiseerd dat hun invloed op de Nederlandse handel, de cultuur en het ver- Door Jan van de Ven Het Den Bosch van de middeleeuwen wilde geen bedelaars binnen de poorten. Eigen in woners mochten arm zijn, op straathoeken werden ze niet getole reerd. Dat zou wel heel slordig zijn, zo vonden de bestuurders van de stad. En daarom orga niseerde de stad ar menzorg, een verre voorloper van de bij stand. Een detail uit de histo rie van de hertogenstad tussen 1400 en 1600. Opge zocht en beschreven door juriste B. Jacobs in haar proefschrift 'Justitie en politie in 's Hertogen bosch voor 1629', waarop zij als rechtshistorica on langs aan de Tilburgse hogeschool promoveerde. Een ander detail uit de stu die betreft de opvang van le prozen. Lepralijders werden, zoals geïnteresseerden al we ten, uit een stad geweerd, maar niet aan hun lot over gelaten. Den Bosch had ook een onderkomen buiten de muren. Om nu te voorkomen, dat armlastige leprozen uit bedelen gingen, was een fonds gesticht waaruit zij een weekgeld kregen. Waar schijnlijk een bedrag van een of enkele stuivers. Voor die tijd echter voldoende om in leven te blijven. De middeleeuwse stad hechtte aan orde en netheid. Besmettelijke ziekten wer den kennelijk gezien als een ordeverstorend element. In elk geval beschikte Den Bosch over een dokter, de man zal de titel chirurgijn hebben gedragen, die uitslui tend erop moest toezien dat de bevolking niet door de pest werd verrast. Bij het uitbreken van de ziekte diende de dokter een epide mie te voorkomen. De stadsbestuurders had den er veel geld voor over om zo'n dokter voor de gemeen schap te laten werken. Ge lokt door een vorstelijk jaar geld van 250 gulden maakte de chirurgijn zijn ronde door de stad, speurend naar ver schijnselen van de gevreesde ziekte. Brak die uit, dan wis ten de stadsbestuurders de dokter op een simpele manier aan het werk te houden. Zijn jaargeld werd verdubbeld. Voor 500 gulden wilde de man het risico van zelf be smet raken wel lopen. De menselijke trekjes uit het middeleeuwse Den Bosch verwacht men niet achter de plechtstatige titel van het boek 'Justitie en politie in 's Hertogenbosch voor 1629'. Genoemde en ook andere voorbeelden maken het proefschrift echter voor een groot publiek leesbaar. De gegevens komen nu tot ons, nadat mevrouw Jacobs jaren taai speurwerk heeft ver richt in vele archieven. Aan tekeningen makend uit handgeschreven restanten van een ver verleden. De rechtshistorica valt niet alleen op door een be langwekkend werk. Zij blijkt, aldus promotor Coop- mans tijdens de promotie plechtigheid, ook de eerste vrouw, die in Tilburg op een rechtshistorisch onderwerp de graad van doctor ver werft. Achter de formele titel van het boek gaat sowieso meer schuil dan we hedentendage na één oogopslag denken. Wie nu over justitie en politie praat, heeft vervolgende in stanties in gedachten: de of ficier van justitie, die op grond van onderzoek een misdrijf aanhangig maakt MevrouwB. Jacobs: .monnikenwerk.- fotoriensiers bij de rechter, en de politie als orgaan speurend naar wetsovertredingen. In de middeleeuwen had men bij het horen van zo'n titel meer voor ogen. voor de stad te vinden. Bo vendien moest er ter onder scheiding van de wijde om geving ook een stadsmuur worden gebouwd. Verschil hoorde er ook toen al te zijn. zet tegen de Spanjaarden niet gering was door de grote aan tallen vluchtelingen, die van uit Antwerpen naar het noor den trokken. Dat bij de offi ciële herdenking in Delft drie vorsten van de Benelux wa ren, is tekenend. Dat zou vijf tig jaar geleden niet gebeurd zijn." W aterverdragen Het enige echte politieke probleem tussen België en Ne derland heeft ook Van der Klaauw niet kunnen oplossen. Het wordt gevormd door de waterverdragen uit 1975 waarbij wij de Westerschelde zouden verdiepen van 43 tot 48 voet, opdat Antwerpen beter bereikbaar zou zijn. Als tegen prestatie zou België ervoor zorgen dat het voor ons drink water bedoelde Maaswater schoon en in voldoende hoe veelheid ons land zou berei ken. De Belgen hebben die verdragen parlementair nog niet goedgekeurd. „Het is een nationaal pro bleem", aldus Van der Klaauw, „het gaat om de vraag wie betaalt, de Walen of de Vlamingen. Tindemans heeft beloofd het nationaal op te lossen, maar zo ver is het nog lang niet De Walen zeg- „Ik heb me altijd verzet tegen dat neerkijken. De Belgen doen het zo gek nog niet. Wij doen het bijvoorbeeld economisch niet veel beter. Als je bij ons het aardgas eraf trekt, want dat is een Godsgeschenk, dan zijn we niet veel beter af. gen: Wat hebben wij te maken met Antwerpen Maar ik zeg dan altijd: Antwerpen is toch ook jullie haven Toen ik pas minister was zei ik tegen mijn Belgische collega Simonet: Ik wil dat oplossen. Hij zei toen: Het is een Belgische kwestie en ik zal je laten weten wan neer die opgelost is. Zo ligt de zaak nog steeds." De klachten over de Belgi sche douane aan de Neder lands-Belgische grens vindt hij een supervoorbeeld van Lange weg hoe het binnen de Benelux niet moet. „Maar dat is geen cen traal beleid, dat is een plaatse lijke zaak. Daarom komen de meeste klachten ook uit Meer." Hij geeft enkele saillante voorbeelden: „Een onderwij zeresje zal met kindertekenin gen naar een bevriende Belgi sche school gaan voor een ex positie. Ze wordt aangehouden en ze mag de tekeningen niet invoeren omdat ze 'cultuur in voert'. Om dezelfde reden mag iemand niet twee grammo foonplaten voor een vriend de grens overbrengen." Of de Benelux functioneert: „Men heeft indertijd niet de consequenties overzien dat je 'een gelijkvormig fiscaal en economisch beleid moet heb ben. Als je ziet dat nu bij ons de btw weer 1 procent omhoog gaat dan denk je 'dat kan niet binnen een Benelux'. Als je aan de andere kant ziet dat bij de grensoverschrijdende sa menwerking er wel vorderin gen gemaakt worden, op het gebied van doorgetrokken fietspaden, het rechttrekken van elektrische bedrading en de wederzijdse hulp die men elkaar kan geven dan is er wel wat bereikt. Maar als econo mische eenheid is de weg nog lang." Tot politie en justitie hoor den het stadsbestuur, het re gelen van bijvoorbeeld de ar menzorg, het vinden van recht, het spreken van recht, maar ook bezigheden, die nu tot het werkterrein van een notaris behoren (het passeren van akten bijvoorbeeld). En niet te vergeten het laten re gelen van de stadsverdedi ging, zorg voor de interne fi nanciën, het onderhouden van contacten met de hertog. Een vluchtige, incomplete greep uit de 'politie en justi tie' anno 1400 en 1600. Kleine groep 'Politie en justitie' waren in handen van een kleine groep uit de samenleving, de notabelen. Families van aan zien verwierven meteen bij het verheffen tot stad van een gemeenschap het voor recht voor de stad te zorgen, contacten met de hogere macht - voor Brabant de her tog/- te onderhouden. Door de eeuwen heen bleef een kleine groep die machtsposi tie houden. Wat niet wil zeggen, dat de notabelen vrijelijk hun gang konden gaan. Het verheffen van dorp tot stad kwam niet tot uiting in het bouwen van een muur en andere verdedi gingswerken. Wilde een machthebber een gemeen schap een zekere mate van zelfbestuur verlenen dan kreeg die gemeenschap het privilege keurig op schrift. De nodige privileges staan nu bekend als 'stadsrechten'. Daaruit viel op te maken binnen welke marges be stuurders zich dienden te be wegen. In het geval van Den Bosch verleende de hertog van Bra bant stadsrechten zelfs aan een gemeenschap in wording. De hertog had aan de grens van zijn gebied bij Dieze en Maas een stad nodig ter vei ligstelling van die grens. Vandaar de privileges. Zij dienden als lokkertje, want de notabelen uit de gemeen schap gingen als geen ander aan het werk om burgers Aldus ontstond Den Bosch, 's Hertogenbosch. De stad kreeg aanzien en werd een van de zeven hoofdsteden van het hertogdom, in een adem te noemen met steden als Antwerpen, Leuven en Brussel. De bestuurlijke een heid aan de grens bij de Maas stond overigens niet alleen met de hertogelijke diensten in contact. In die tijd was het gebruikelijk rechten te ontle nen aan en te verruimen dankzij een andere stad. Een oudere stad was voor de be stuurders van een nieuwe in vele opzichten een school voorbeeld. Men ging bij elkaar te ra de. En als de hertog geld no dig had, een in een 'bede' ver pakte behoefte, zagen stads bestuurders hierin aanlei ding te onderhandelen over uitbreiding van rechten naar het schoolvoorbeeld. Voor wat, hoort wat. Schepenen Deze vluchtige schets zou incompleet zijn als stedelijke machthebbers niet ook bij functie werden genoemd: schepenen. De schepenen, uit De gevel van het Bossche stadhuis aan het begin van de zeventiende eeuw. Een schilderij van de Bossche lakenmarkt. Op de achtergrond is het huis Rodenborch zichtbaar, waar rentmeesters gedurende een aantal jaren kantoor hebben gehouden. Het blazoen van de rederijkerskamer Moyses Doorn of Moyses Bosch. eigen midden voorgedragen en benoemd door de hertog, bestuurden de stad en spra ken recht. Schepenen, gezwo renen en raad vormden colle ges, waarin de stedelijke bo venlaag zich voor de stad dienstbaar kon maken. Na een korte periode op sche penbanken te hebben gezeten maakte men zich nuttig als gezworene of als lid van de raad. Aldus cirkelden de zelfde personen van aanzien naar aanzien. De schout komt niet in het rijtje voor. Verbazingwek kend misschien, want de va derlandse geschiedenis heeft schout en schepenen in één zucht naar ons overgewaaid. Hij functioneerde wel, ook in Den Bosch, maar de schout was een ambtenaar van de hertog. De schout en zijn rakkers spoorden op (naar ons begrip een politietaak) en zorgden ervoor dat vonnissen van de schepenen werden uitgevoerd (bij ons doet dat de officier van justitie, waar het strafzaken betreft). Het boek van mevrouw Ja cobs, uitgegeven door Van Gorcum, maakt de middel eeuwse historie van de hui dige Brabantse provincie hoofdstad toegankelijk voor jurist en niet-jurist. Voor al degenen, die er niet toe ko men zelf jaren in archieven door te brengen. Mevrouw Jacobs heeft een belangrijk pad geëffend, waaraan het huidige stadsbestuur ook grote waarde hecht. Het be stuur heeft door officieel een exemplaar van het proef schrift in ontvangst te nemen zijn waardering voor het monnikenwerk door me vrouw Jacobs tot uitdruk king gebracht en tevens de aandacht op het werk geves tigd. De waarde van het proef schrift beperkt zich overi gens niet tot de hertogenstad. Zoals al opgemerkt hadden steden in de middeleeuwen een zusterstad, waaraan jon gere steden zich optrokken. Den Bosch had Leuven als lichtend voorbeeld. En Den Bosch was voor gemeen schappen in de omgeving en ver daar buiten, tot in de Hollanden toe, leverancier van recht en vraagbaak bij uitleg van dat recht. Aldus krijgt het belang van het proefschrift een bre dere uitstraling. Plaatsen in de Meierij, maar ook elders in de huidige provincie, heb ben zich gespiegeld aan de hoofdstad bij de Maas. Voor gravers in het verleden een interessant gegeven.

de Stem | 1986 | | pagina 7