Machtsstrijd Craxi-De Mita nog onbeslist NIEUWE Ludieke metro-ingang Vermoedelijk 8400 activisten in Zuid-Afrika in hechtenis Zestig ton benzeen zoek bij Amoco Fina 'Marketii toverwoo] VS ZOUDEN INVOERING SDI-RUIMTESCHIL WILLEN UITSTELLEN Gesprek over verbod kernproeven gestart Filippijnse regering praat weer met verzet go 'onnaoonbuitenland Damrak ka] wat omlaag ZATERDAG 26 JUL11986 BUITENLAND Spanje vreest stortvloed van EG-producten Fidel Castro breekt lans voor 6kritische pers GERUCHTEN OVER SLUITING NA RAPPORT IEUWSOVERZICHT OUDDO' Twee ANC-leden veroordeeld tot 25 jaar Frans-Baskische groep pleegt aanslag Indonesië weerlegt Molukse beschuldiging Ambassade Marokko in Beiroet bestormd Conflict Oostenrijk en Beieren verscherpt Panafrikaanse strijdmacht kansloos Zwarte VS-ambassadeur in Pretoria Zuid-Soedan noodgebied ZATERDAG 26 JUL1198 ARNHEM (ANP) - Prof- de Technische Hogeschcx de Nederlandse elektricil een „bescheiden experin pen eens een tijdje om ei dig zonder stroom. Zon en maan r Hoogwater Scheepsberichten AMSTERDAMS h T21 PAGINA 4 Reagan heeft antwoord klaar WASHINGTON/ BONN (RTR/ANP) - Het ant woord van president Rea gan op de jongste Sovjet ontwapeningsvoorstellen is klaar. Functionarissen van het Witte Huis verwachten dat dit weekeinde een brief aan Mos kou gestuurd kan worden nu het overleg met de bondgeno ten is afgerond. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Hans Dietrich Genscher heeft zich 2;eer optimis tisch getoond over de huidige kansen op een akkoord tussen de beide su permachten over wapenreductie. In een urenlang onderhoud met ziin Amerikaanse ambtsgenoot Shultz heeft Genscher de laatste 'nadrukke lijk' geadviseerd om de huidige kan sen voor besprekingen met Moskou met beide handen aan te grijpen. Hij zei dat de Sovet-Unie nu 'een serieus antwoord verwacht van Washington op de voorstellen. Volgens Genscher ligt er nu een overeenkomst binnen handbereik voor zowel offensieve kernwapens als zeer gevanceerde defensiesystemen zoals SDI en ra ketsystemen tegen strategische kernwapens. Reagans aanbod behelst niet al leen uitstel van de daadwerkelijke uitvoering van de SDI-ruimtedefen- sie met vijf a zeven jaar. Dit aanbod zou erop neerkomen dat de VS zich nog vijf tot zeven jaar houdt aan het ABM-verdrag (Anti Ballistic Mis- sile-verdrag ter beperking van sys temen tegen strategische raketten van beide supermogendheden). In ruil daarvoor zou de Sovjet-Unie ge durende die tijd feitelijke proeven met SDI-onderdelen buiten het labo ratorium moeten toestaan. Maar Reagan wil in zijn antwoord ook opnieuw het Amerikaanse voor stel opnemen om alle middellange- afstandsraketten in fasen van het Europese toneel te laten verdwijnen. Hij hernieuwt ook een voorstel om het aantal strategische raketten in kleine stappen met de helft te ver minderen. Aan deze verminderingen wil hij een reductie koppelen van het aantal ondergrondse kernproeven, de enige kernproeven die nog zijn toegestaan sinds proeven in de atmosfeer, onder water en in de ruimte in 1963 bij ver drag werden verboden. In zijn antwoord brengt Reagan, naar uit regeringsbronnen in Bonn werd vernomen, ook opnieuw het be lang tot uitdrukking dat Washington hecht aan vermindering van de con ventionele bewapening. Hij herhaalt zijn bereidheid tot het sluiten van een alomvattend verbod op chemi sche wapens. Gorbatsjov had in juni een forse vermindering van strategische kern raketten aangeboden, mits Washing ton instemt met een verlenging van het ABM-verdrag van minimaal 15 jaar. Hij wil ook aanscherping van de verdragtekst op het punt van toe gestaan onderzoek, ontwikkelen en beproeven van nieuwe systemen te gen strategische raketten. In het kader van SDI-Strategisch Defensie Initiatief onderzoeken de VS de haalbaarheid van ruimtede fensie voor afweer tegen vijande lijke raketten. Reagan wil eigenlijk dat de Sov jet-Unie zijn definitie van onderzoek overneemt, die inhoudt dat onder zoek niet alleen werk in het labora torium omvat, maar ook féitelijk be proeven van onderdelen van nieuwe technologieën, zoals lasers en deeltjesstralen. Zijn aanbod tot-uitstel van de in werking stelling van SDI dient er te vens toe om vrees aan de kant van de Sovjet-Unie weg te nemen dat de VS nieuwe systemen zouden plaatsen ver voordat de Sovjet-Unie daartoe in staat zou zijn, zo zeiden regerings functionarissen in Washington. Het ABM-verdrag kan nu door elk van beide partijen op elk moment worden beëindigd met een opzegter mijn van zes maanden. Reagan stelt de Sovjet-Unie voor het verdrag in eerste instantie nog vijf jaar te laten gelden en aan deze periode twee jaar toe te voegen, als partijen het erover eens worden de mogelijkheid te be spreken om technologieën op het ge bied van raketdefensie te delen. GENEVE (AP) - Russische en Amerikaanse rege ringsexperts zijn gisteren in Genève begonnen met besprekingen over verifi catieproblemen bij een eventueel verbod op het houden van kernproeven. De VS, die donderdag nog een kernproef hielden, zeg gen lang te hebben ge streefd naar de besprekin gen. De besprekingen worden in het geheim gevoerd en de Amerikaanse woord voerder Chris Henze wilde alleen kwijt dat de delega ties op de Amerikaanse ambassade bijeen waren gekomen. Vrijdagochtend werd informeel gepraat en 's middag formeel. Beide partijen hebben verschillende prioriteiten gesteld en beide partijen eisen de eer op voor het houden van het overleg. Het Witte Huis zei op 16 juli in een verklaring: "De VS hebben lang naar een ontmoeting met de Sovjets gestreefd om hun veront rusting te uiten over de manier om te controleren hoe twee verdragen uit de jaren zeventig worden na geleefd". Die, overigens nooit geratificeerde ver dragen, regelen de maxi male kracht van kernproe ven. Beide partijen zeggen zich te houden aan het ver drag dat als maximum een kracht van 150 kiloton TNT stelt. De Sovjet-Unie zegt met de Amerikanen te willen praten over een absoluut verbod op het houden van kernproeven, maar de Amerikanen hebben dui delijk laten weten daar, zeker op dit moment, geen behoefte aan te hebben. Controle daarop is volgens de Amerikanen onmoge lijk, maar de Russen heb ben een poging gedaan te bewijzen dat controle wel mogelijk is, door een parti culiere Amerikaanse orga nisatie toestemming te ge ven meetapparatuur op te j stellen rond een Russische i kernproefgebied. ROME - De Italiaanse regeringscrisis die een maand geleden uitbrak staat aan de vooravond van een oplossing. De machts strijd tussen de demissionaire socialistische premier Bettino Craxi en zijn christen-democratische tegenspeler Ciriaco De Mita is voorlopig geëindigd in 1-1. Omdat beiden de scherpste kanten van hun standpunten hebben afgeslepen is er weer licht aan het einde van de tun nel gekomen. Bettino Craxi mag nog acht maanden rege ren, vóór een christen-demo craat het roer overneemt tot de verkiezingen van 1988. De vijf-partijencoalitie van christen-democraten, socialis ten en drie kleinere partijen gaat dus nog zeker twee jaar door. De communisten, na de christen-democraten de groot ste partij, die even hun kans roken en de socialisten 'een constructieve samenwerking' aanboden, blijven buiten de deur. Maar of de vijf-partijen coalitie weer vlot zal gaan marcheren mag betwijfeld worden. In de maandenlange machtsstrijd tussen Craxi en De Mita, die in de regerings- crisis zijn hoogtepunt bereikte, is veel porselein kapotgesla gen. Het onderling wantrouwen is groot. De christen-democra ten zijn beducht voor de nog steeds groeiende populariteit van Craxi. Tegelijkertijd er geren ze zich groen en geel over de wijze waarop de socia list aan zijn premierzetel zit vastgekleefd. Volgens secreta ris-generaal' De Mita van de christen-democraten was met Craxi overeengekomen dat hij nog dit jaar plaats zou maken voor een christen-democraat. De christen-democraten (DC) willen als grootste regerings partij, na ruim driejaar Craxi, weer de minister-president le veren. In de drie jaar dat Craxi als eerste socialistische premier regeerde, is het Italië voor de wind gegaan. De galopperende inflatie is teruggebracht tot een percentage van rond de vijf en het land beleeft een pe riode van economische bloei. De beurs van Milaan was de afgelopen jaren de beste be legging die een internationale investeerder kon vinden. Hoe groot het vertrouwen van de financiële wereld in de socia list Craxi is, bleek deze week weer eens toen de beurs van Milaan op het nieuws van het compromis met een stijging van maar liefst 3,2 procent reageerde. Wanneer Craxi volgend jaar aftreedt hoeft hij zich niet te vervelen. Hij kan dan be ginnen met de voorbereidin gen voor de verkiezingsstrijd van 1988. Wat dat betreft ligt er volop werk, want Craxi's persoonlijke populariteit wordt tot nu toe nog niet ver taald in een grotere toeloop van de kiezers naar zijn partij. In 1988 zal Craxi dan onge twijfeld een nieuwe gooi doen aar het premierschap. EEN betonnen kopie van een oude tramwagon dient vanaf 1 september in Frankfurt als me tro-ingang. Het gemeentebestuur van deze Westduitse stad is een campagne gestart voor meer 'speelse en attractieve' ingangen voor de ondergrondse. - foto ap BARCELONA - Belangrijke Spaanse industriesectoren hebben vrijdag zeer veront rust gereageerd op een nieuwe EG-maatregel waardoor be langrijke Westeuropese multi nationals via de 'achterdeur* van Portugal een ware invasie kunnen beginnen van de Spaanse markt, terwijl offi cieel de topmuren tussen Spanje en de Euromarkt nog lang niet zijn afgebouwd. De Spaanse pers kwalifi ceerde vrijdag het EG-besluit als het Portugese 'Paard van Troje' waarmee vooral auto onderdelen, precisie-instru- menten en electronisch mate riaal - inclusief kleurentv's en video's - zonder invoerrechten Spanje kunnen worden inge voerd. Onder zwaar protest van Spanje besloot het team van de EG-landen tot een herzie ning van de zogenaamde Te gels van herkomst' waarmee momenteel een deel van de bi laterale handel tussen Spanje en Portugal geregeld wordt. HAVANA (AFP) - De Cu baanse partijleider Fidel Castro heeft zijn landge noten op de televisie ver rast door te pleiten voor een pers die uitvoerig be richt en daarbij geen on derscheid maakt tussen goed en slecht nieuws. Castro zei dat Cuba zijn vuile was in het openbaar moest wassen en dat het afgelopen moest zijn met geheimzinnigheid en mys terieusheid. Hij wees op de rol die de pers vervult als 'beslissende factor' bij het corrigeren van fouten en negatieve ontwikkelingen. De pers moet zijns inziens kritisch en dynamisch zijn en netzomin onaangename dingen verzwijgen als ju belen over positieve. „Wij beschikken over een uitermate machtig wa pen dat we niet weten te gebruiken", aldus Castro, die journalisten aanmoe digde op onderzoek uit te De Cubaanse president Fidel Castro. Zeer opmer kelijke tv-toespraak... - foto ap gaan, aan de kaak te stel len en zelfs 'eerlijk en met respect voor de revolutio naire moraal' te oordelen. Waarnemers in Havana spreken over een omme zwaai van 180 graden wat de politiek tegenover de pers betreft. Cuba is een van de meest gesloten lan den ter wereld waar het om informatie gaat. Fidel Castro heeft de laatste maanden het voor beeld gegeven en de amb tenarij, de ondoelmatig heid, de corruptie, de slor digheid, de onbekwaam heid en de slechte leiding van de economie gehekeld. De nieuwe richting van de pers zou negatieve ge volgen kunnen hebben en aanleiding kunnen zijn tot onrechtvaardigheden, al dus Castro. JOHANNESBURG (AP) - Sinds in Zuid-Afrika zes we ken geleden de noodtoestand werd afgekondigd zijn in to taal omstreeks 8400 activisten door de autoriteiten opgepakt, zo heeft een mensenrechten- groepering vrijdag bekend ge maakt. De onlangs opgerichte Community Research Group, een beweging van Zuidafri- kaanse academici, bracht vrij dag een rapport uit, waarin gemeld werd dat ongeveer 3400 namen bekend zijn van mensen die sinds het afkondi gen van de noodtoestand op 12 juni zijn opgepakt. Voorts be schikt de groepering over in formatie dat zeker nog 5000 anderen zich eveneens in hechtenis bevinden. De Community Research Group, die zijn basis heeft op de Witwatersrand Universi teit in Johannesburg, zei niet te wetei' hoeveel mensen, die in de loop van de afgelopen zes weken werden opgepakt, zich nog steeds in hechtenis bevin den, maar voegde hieraan toe dat er relatief gezien maar weinig mensen worden vrijge laten. Tijdens de vorige periode dat de noodtoestand in Zuid- Afrika van kracht was - van 21 juli 1985 tot 7 maart 1986 - werden, volgens de regering, in totaal 7999 activisten door de autoriteiten opgepakt. Dit keer weigert de regering te zeggen hoeveel mensen in hechtenis zijn genomen, en is het bovendien verboden de namen van de arrestanten be kend te maken. Volgens de Research Group werden er tijdens de vorige noodtoestand zo'n 1000 mensen per maand opgepakt, terwijl er nu in zes weken tijd al 8400 zijn gearresteerd. Per dag worden er gemiddeld 190 men sen in Zuid-Afrika opgepakt, van wie 20 alleen al in Johan nesburg. Volgens de groepering legt de politie zich de laatste tijd toe op invallen in huizen, waarna de bewoners gefoto grafeerd worden en over al lerlei persoonlijke aangele genheden worden doorge vraagd. Ondertussen maakte de Zuidafrikaanse regering be kend dat de afgelopen 24 uur de 'vreedzaamste dag was sinds de noodtoestand werd afgekondigd'. Er werden geen doden of gewonden gemeld. Volgens het informatiebureau van de regering deden zich een paar incidenten voor, waarbij stenengooiers lichte schade aanbrachten. MANILA (AP) - De Filippijnse regering en het communistische verzet in het land hebben deze week voor het eerst weer gepraat over een bestand. Dat is vrijdag door een woordvoerder van het presidentspaleis bevestigd. Over de inhoud van de besprekingen werd door geen van beide partijen iets bekend gemaakt. Eerder op de dag gaf Satur Ocampo, de onderhandelaar van de rebellen, een verklaring uit waarin hij zei dat hij een ont moeting had gehad met oud-senator Jose Diokno die sprak na mens de regering. Ocampo zei dat hij mgt Diokno had gesproken over 'verschil lende aspecten van de dialoog-onderhandelingen' maar niet de vrijheid te hebben verdere details bekend te maken. Ocampo ging in zijn verklaring van gisteren, in eerste instan tie in op een toespraak van minister van defensie Juan Ponce Enrile. Enrile beschuldigde de communisten dinsdag in zijn toe spraak ervan de besprekingen over een bestand opzettelijk te vertragen. Hij zei dat zij hun positie willen versterken met de bedoeling de macht te grijpen. Eerder heeft Enrile zich op soort gelijke wijze uitgelaten. Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN - Drie onafhankelijke experts hebben een ver nietigend rapport uitgebracht over het petrochemisch bedrijf Amoco Fina in Antwerpen. Uit hun bevindingen blijkt ondermeer dat bij het sterk verouderde bedrijf in de loop de jaren zestig ton benzeen is 'zoekgeraakt' door lekken, lo zingen in het riool en door ver damping. Vernieuwing van de installaties wordt op 35 mil joen gulden geschat. De direc tie van het bedrijf heeft ge ruchten over sluiting, per I september, gisteren ontkend. Amoco Fina kwam in maart van dit jaar in het nieuws toen twee directeuren van het het bedrijf in staat van beschuldi ging werden gesteld. De aan klacht luidde: onopzettelijke doding'. Het bedrijf viel op door z'n hoge ziektepercentage en een dodelijke geval van acute leukemie bij eén van 28- jarige werknemer. De Antwerpse officier van justitie Pol Morrens ging bij Amoco Fina op onderzoek uit en constateerde dat het om 'een scheikundig museum' ging. Het Antwerpse parket en de Gerechtelijke Politie scha kelden vervolgens drie experts in om het bedrijf nauwkeurig door te lichten. Onder hen de internationaal befaamde Gentse toxicoloog prof. Heyn- drickx. Het rapport over Amoco Fi na, bestemd voor de gerechte lijke diensten van Antwerpen is deze week uitgelekt. Onder het personeel van Amoco Fina is grote onrust ontstaan nu duidelijk wordt dat er voor kapitalen aan hun bedrijf ver timmerd moeten worden. De angst bestaat dat de belang rijkste aandeelhouder van Amoco Fina, het Amerikaans Amoco Petroleum, geen geld beschikbaar wil stellen omdat renovatie van van de installa ties niet lonend zou zijn. Het uitlekken van grote hoeveelheden benzeen wordt Amoco Fina bijzonder zwaar aangerekend. Al bij het begin van z'n onderzoek stelde sub stituut Morrens vast dat hij wel wist dat het bij het bedrijf niet fris rook, maar dat het zo'n bende zou zijn had hij niet verwacht. Morrens destijds: „Het lekt en druipt uit de ganse buizenwinkel en niet al leen in de benzeen-afde ling Er is maar één oplos sing: afbreken en opnieuw op bouwen". Ondertussen is door Amoco Fina voor 1,5 miljoen gulden aan verbeteringen geïnvesteerd. JOHANNESBURG (AP) - Een rechter in de Zuidafrikaanse plaats Nylstroom heeft twee vermeende leden van het Afrikaans Nationaal Congres tot elk 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens terrorisme, gewapende beroving en poging tot moord. De twee zijn in verband gebracht met de Nederlandse anthropoloog Klaas de Jonge, die door de Zuidafrikaanse autoriteiten is be schuldigd van terrorisme en al ruim een jaar is ondergedoken in een gebouw van de Nederlandse ambassade in Pretoria. De 27- jarige Johannes Mahlangu en de 28-jarige Msolisi Gebashe zou den een militaire opleiding hebben gevolgd in de Sovjet-Unie, Zambia en Angola. BAYONNE (AP) - Bij een bomaanslag en een daaropvolgende schietpartij bij het gerechtsgebouw in Bayonne in Frans Bas kenland is gisterochtend een politieman gewond geraakt. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is later opgeëist door Iparretarrak, een militante Frans-Baskische groep die onafhan kelijkheid van Baskenland nastreeft. Vanuit een auto werd een bom naar het gebouw geworpen waarna met een machinege weer werd geschoten. Twee bewakers liepen naar de aanslag plaats, waarbij een van hen door kogels in een arm en een oog werd getroffen. De politie heeft later nog twee plastic tassen me: explosieven aangetroffen op een parkeerplaats en een derde bij een bankgebouw. Frans Baskenland wordt door verdachte ETA- leden uit Spanje als vluchtplaats gebruikt. Sinds vorige week zaterdag hebben de Franse autoriteiten twee vermeende ETA- j leden aan Spanje uitgeleverd. DEN HAAG (ANP) - De Indonesische ambassade in Den Haag heeft de beschuldigingen van Molukse organisaties in Nederland over schendingen van de mensenrechten op de Molukken vrij dag in een verklaring tegengesproken. De demonstratie van donderdag in Den Haag tegen die vermeende schendingen is vol gens de verklaring „een voorwendsel om de Indonesische rege ring in diskrediet te brengen". Er zijn volgens de organisaties op verschillende Molukse eilanden tientallen mensen gearresteerd na het hijsen van de RMS-vlag op 25 april, de dag waarop in 1950 1 de Molukse republiek RMS werd uitgeroepen. Volgens de am bassade zijn die berichten 'pure verzinsels'. Van een vermeende arrestatiegolf op de Molukken weet de ambassade niets af. Zie ook De Stem Achtergrond BEIROET/JERUZALEM/TUNIS (RTR/AFP/UPI/DPA) - Pro- Iraanse demonstranten hebben gisteren de (overigens verlaten) Marokkaanse ambassade in West-Beiroet bestormd en er ver nielingen aangericht uit protest tegen de besprekingen tussen de Israëlische premier Shimon Peres en koning Hassan II van Ma rokko. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Chadli I Klibi, riep de Arabische landen in Tunis op 'met spoed' een top bijeenkomst te houden om de meningsverschillen tussen de Ara-1 bische landen uit de weg te ruimen die zijn ontstaan naar aan-1 leiding van de ontmoeting tussen Peres en Hassan. BONN/MUNCHEN/WENEN (DPA/REUTER/UPI) - Vice-kan- selier Norbert Steger van Oostenrijk ziet af van zijn plan dit weekeinde naar een bijeenkomst in de Westduitse deelstaat Beieren te gaan waar een manifestatie gehouden wordt tegen de voorgenomen bouw van een nucleaire opwerkingsfabriek in Wackersdorf. Naar verluidt blijft Steger in Oostenrijk om de ge spannen verhoudingen tussen zijn land en Beieren, die in de re gel heel vredig zijn, niet verder te belasten. Premier Franz Josel Strauss van Beieren gooide afgelopen week duidelijk olie op hel vuur door een scherp geformuleerde brief aan president Kurt Waldheim van Oostenrijk te sturen. Het Oostenrijkse staats hoofd had er bij Strauss op aangedrongen nog eens na te denken over de noodzaak van de bouw van de fabriek in Wackersdorf, niet ver van de grens met Oostenrijk en Tsjecho-Slowa- kije.Strauss verweet Waldheim onder meer dat Oostenrijksel vliegtuigen, die in Salzburg willen landen, regelmatig het lucht-' ruim van Beieren schenden. Niet ver van het bouwperceel in Wackersdorf wordt in het weekeinde in Burglengenfeld een ma- j nifestatie tegen de bouw van de fabriek gehouden. ADDIS ABEBA (UPI/DPA) - Een panafrikaanse strijdmacht te l gen Zuid-Afrika, die de frontlijnstaten in zuidelijk Afrika zou moeten bijstaan tegen Zuidafrikaanse invallen, zal voorlopij niet van de grond komen. Dit voorstel van de frontlij nstaten ontmoette veel reserves op de vergadering van ministers vanj Buitenlandse Zaken van de Organisatie van Afrikaanse Een heid, die in Addis Abeba vergaderen ter voorbereiding van de| OAE-top van volgende week. De Nigeriaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Bolaji Akinyemi, zei dat zijn land alleen zal meewerken aan een panafrikaanse strijdmacht als duidelijk heid zou bestaan over de politieke leiding voor zo'n defensie macht. De ministerraad besloot het voorstel op de lange baante| schuiven voor verdere studie. WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse regering heeft bestol ten Terence Todman, een zwarte carrièrediplomaat, te benoe-l men tot ambassadeur in Zuid-Afrika. Een hooggeplaatste regel ringswoordvoerder zei dat het benoemen van een zwarte ambasf sadeur 'het in zich heeft om overvloedig en op zeer tastbarel wijze duidelijk te maken wat voor samenleving de onze is'.VolT gens hem willen president Reagan en de minister van Buiten landse Zaken George Shultz 'hier geen gras over laten groeien' KHARTOEM/LONDEN - De Britse hulporganisatie Oxfaïl heeft Zuid-Soedan uitgeroepen tot 'noodgebied nummer één vail Afrika'. Twee miljoen mensen worden er met hongersnood I* dreigd. De in hevigheid toenemende guerilla-oorlog in Zuid-I Soedan maakt voedseltransporten onmogelijk. Een woordvoe:] der van het Soedanees regeringsleger meldde gisteren dat h« vliegveld van de zuidelijke hoofdstad Juba heroverd is op volksbevrijdingsleger SPLA. De operatie van het Soedanese' ger heeft tot doel het luchtverkeer, waaronder de aanvoer va hulpgoederen, weer op gang te brengen. Dat kwam stil te nadat het SPLA op 17 juli de heuvel bij het vliegveld verover had. Teko Totale wanorde zal volgens zoals enkele jaren geleden ij lende na een stagnatie in d< was te overzien. Geen verlichting en ver warming meer, ongelukken door uitgevallen verkeerslich ten, in liften opgesloten men sen, vele duizenden vastgelo pen reizigers, plundering van winkels, rellen en chaos, vooral chaos. Dat alles volgens de hoogleraar met één positief punt: de mensen zullen de elektriciteitsvoorziening ein delijk weer waarderen. Kema-directeur ir. J. Wij mans is overigens niet van plan om het door Kreuger aanbevolen experiment ten uitvoer te brengen, maar er kent niettemin dat het de beste manier zou zijn om weer wat respect te vergaren voor de elektriciteitsvoorziening. Die voorziening is volgens hem de afgelopen jaren wellicht wat al te vanzelfsprekend gewor- d o d b ir rr ni di v< a: oi st li. m h( di m te di Door Martin Walker MOSKOU - Het nieuwe devies op het gebied van de Russische buitenlandse handel is 'mar keting', een techniek die tot nu toe totaal ontbrak in deze cen traal geplande economie, als onderdeel van een nieuwe po ging om de export van het Russische produkt te bevorde ren. Èr is zojuist een belangrijke conferentie gehouden in het voornaamste studiecentrum voor buitenlandse zaken in Moskou, het MGIMO, Insti tuut voor Internationale Be trekkingen. Deze conferentie wordt gesteund door het mi nisterie van Buitenlandse Za ken, het ministerie van Bui tenlandse Handel en de Kamer van Koophandel van de Sov jet-Unie. Professor Nikolai Dracheva, plaatsvervangend hoofd van het instituut, zei tijdens deze conferentie: 'De belangrijkste taak die we hier hebben is om de organisatie van de markt- handel in de kapitalistische landen te bespreken, de erva ring op dit gebied die is opge daan door socialistische lan den op een rijtje te zetten en om praktische adviezen te ge ven die kunnen leiden tot een VANDAAG/ Zon op: 05.51Zon onder; 21.39. Maan op: 23,52 Maan on der. 12.02 MORGEN/ Zon op: 05.53, Zon onder. 21 37. Maan op: 24 02. Maan onder: 13.17. MAANDAG/ Zon op: 5.55. Zon onder 21.36. Maan op: 24.15. Maan onder: 14.32. VANDAAG/ Bath. 07 45-20.03. Hansweert 07.22-19.37 Terneuzen: 06 43-19.00. Vlissingen. 06.22-18.40. Wemeldinge: 07 56-20.09. MOR-j GEN/ Bath 08.31-20.48. Hansweerl: 08.07-20.21. Terneuzen 07 31- 19.46. Vlissingen. 07.09-19.26 Wemeldinge: 08.37-20 49 MAANDAG/ Bath: 9.16-21,33. Hansweert: 8.50-21.06. Terneuzen: 8.18-20.34 Vlissin gen: 7.57-20.13. Wemeldinge: 9.20-21.32. GROTE VAART/ AMSTELVUET 24 560 w Lissabon nr. Nemrutbay, BAR-1 KEN 29 verw. te Zaandam. BREDA 24 700 o Yokohama nr. LongbeacP BROERE EMERALD 24 Genua nr Follonica, CONTINENTAL SPIRIT 24 480 nw Natal nr. Riverplata, HAPPY MAMMOTH 24 600 nne Barbedos nr. Rotter dam, HONOLULU 24 te Porto Bolivar, INCA 25 600 zo Bermuda nr. Havan- nah, MAASSLOT 24 t.a. Ceuta, MAASSLUIS 24 150 zzo New Orleans nr. I Charleston, MAASSTAD 24 pass. Balboa nr. Japan, MOORDRECHT 24 120 zo New York, MIJDRECHT 24 100 zzw Julianehab nr. Churchill, NEDLLOYD BANGKOK 24 te Singapore, NEDLLOYD HOUTMAN 24 te Gothenburg. NEDLLOYD KEMBLA 25 te Honolulu, NEDLLOYD LINGE 24 te Willemstad NEDLLOYD NIGER 24 550 zw Azoren nr St. Maarten, NEDLLOYD NILE 25 te Degrad des Cannes, NEDLLOYD ROCHESTER 24 310 zo St. Johns w Rotterdam, NEDLLOYD ROSARIO 24 te Bremerhaven, NEDLLOYD VAN-I NECK 24 te Nagoya, PRINS MAURITS 25 Stenungsund nr. Fawley, WOENS-1 DRECHT 25 New York nr. Zeebrugge. KLEINE VAART/ ALSYTA SMITS 24 Las Palmas nr. Middlesbrough, AFICAI 24 130 o Madeira nr. Belfast, CASABLANCA 24 420 z Ascension nr. Kaap-1 stad, COMBI TRADER 25 20 o Start Point nr. Liverpool, CORRIE BROERE I 25 pass. Gibraltar nr. Antwerpen, DANIELLA 25 St. Lucia nr. Martinique f DUTCH FAITH 24 Rotterdam nr. Tees, DUTCH SPIRIT 25 te Rotterdam HEEMSKERKGRACHT 24 te Durban. KEIZERSGRACHT 24 te AscencWl KIELGRACHT 24 Rotterdam nr Jakobstad, MARE MAGNUM 24 Rotterdaml nr Brunsbuttel, MERWEGAS 24 te Rotterdam, PACIFIC LILY 24 100 w LA I bito nr. Kaapstad, REALENGRACHT 24 Amsterdam nr. Zaandam, STELlAl PRIMA 24 New Castle nr. Aqaba, VIJVERHOF 24 25 w Gothenburg nr. DuimJ kerken. nBTI:kWid:b/r.iin AMSTERDAM (ANP) - De Amster- aamse effectenbeurs heeft vrijdag een All nagenoeg zelfde beeld als de voor- rijll gaande dag te zien gegeven. Veel koer- Gei sen kwamen opnieuw op een iets lager niveau, zonder dat er sprake was van schokkende ontwikkelingen. Invloed van een weer lager Wall Street en een nogere dollar viel nauwelijks te be speuren. k Waren grote fondsen wel enkele winnaars, maar ook in deze Svallen was de verschuiving erg klein. deed zich voor bij fondsen als FGH, {jeaiioyd, Van Ommeren, KNP en ƒ6 munter Douglas. wijl H£Pe relatief grootste veranderingen maf eden zich nog bij de internationale 1 waarden voor. Hier was Hoogovens te- ter I bet middaguur ƒ1,40 lager op daa m3,60 en Unilever ƒ4 lager op ƒ475. ƒ57 ^wyu /ï^^lie raa^te zest*8 cent ƒ2 t f de banken verloor ABN ƒ3 op be\f 85 r» en Middenstandsbank ƒ1 op J-JW Bols werd ƒ1 goedkoper.op ƒ152 en rk ƒ1,50 op ƒ307. Fokker moest zelfs H achteruit naar ƒ86. Op de obligatiemarkt deden zich tr, r daar lichte stijgingen voor. I liov>*UIt bl*kt de aan de gang zijnde [J} rentedaling, die zich ook mani- knieert in verhogingen van afgifte- d'san van bank- en spaarbrieven yoor diverse financiële instellingen, uok op de lokale markt was het 7 Vt antonius r* antonius 5V« c°ngr.o.i.v. g^daniei gj gasthuis J gasthuis IJJ gasthuis J gasthuis J hooghuys Prot.z.hs fr°t.z.hs 4 Prot.z.hs aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'boseh) ('s-h'bosch)

de Stem | 1986 | | pagina 4