UITBLAZEN Thaise militairen nemen democratie serieus Toestand op de Molukken is 'vreselijk' Zuid-Afrika centraal op OAE-top in Addis Abeba even..L Marinebe slaan han Klimmer Winnen BestrijdL LUBBERS OOK ECONOMISCHE PROBLEMEN ZEER HEET HANGIJZER Opportunism! WIMKOCK ZATERDAG 26 JUL11986 ACHTERGROND5 PAGINA; GROOT AANTAL NEEMT DEEL AAN PARLEMENTSVERKIEZINGEN Machtsevenwicht 'Voorbarig' JURISTEN DOEN ONDERZOEK NAAR MENSENRECHTEN r "ZATERDAG 26 JULI DEN HAAG (ANP) PvdA-fractievoorzitte lijk tegemoet gekome openbaarmaking van een rol hebben gespee tie. STROOMLIJNING Zi DESTEMCOj NOG één nachtje sla pen en dan zit het erop. De Tour de France bedoel ik. We kun nen het woord virtueel weer voor een jaar verwij deren uit onze woorden- schat-voor-dagelijks-ge- bruik. Alleen in de maand juli van elk jaar zijn fietsende mensen in staat zich in virtuele kledij te hullen. Dit sportief oogpunt was het een ongewoon interessante tour, hoor ik van de kenners. Maar ik kijk niet vanuit een sportief oogpunt. Mijn oogpunt is chauvinistisch. Ik wil Neder landers voorop zien rijden. Landgenoten wil ik zien opwie ken tegen de Aubisque, winnen in Bordeaux (hebben ze daar nog steeds die 'roze wielerpis- te'?) en l'Alpe d'Huez. Neder landers zie je nog nauwelijks in de Tour. De 'Nederlanders' anno 1986 dragen namen als Delgado, Millar, Vanderaerden en Anderson. Gastarbeiders. Waar is de tijd gebleven dat we twee, drie man bij de eerste vijf hadden; dat de Raleighs van Peter Post het peloton be heersten? Ik zal niet zeggen wat ik van 'onze jongens' vind. Ik kijk wel uit. Een van de eerst ervaringen die ik opdeed bij deze krant, nu zo'n vijfentwin tig jaar geleden, was dat een half dorp zijn abonnement op zegde omdat we iets over de plaatselijke wielerheld hadden geschreven dat diens suppor ters niet aanstond. Maar over Winnen mag ik wel wat zeggen. Die praat zelf zoveel dat hij recht heeft op commentaar. Winnen reed een keer goed. Hij was weg met een troepje vluchters die op hun beurt weer een ontsnapte solist achtervolg den. Die rit bracht hem mooi bij de eerste tien in het alge meen klassement. De kenners zullen nog wel weten welke rit het was. Ik weet alleen nog dat ik de volgende dag vruchteloos zat te wachten op weer een, goede beurt van Winnen, want - zo had ik van Mart Smeets begrepen - moe kon hij niet zijn van die achtervolging, een dag tevoren. Maar de tv sloot af, lang voor Winnen over de meet kwam. Het was na die goede rit dat hij werd geïnterviewd door Jean Nelissen. Voor een klim mer deed hij erg moeilijk over het zojuist afgelegde trajekt. Wielrennen was een klerevak zei hij. Nou ja, hij wilde wel toegeven dat het ook z'n mooie kanten had. Als een van die kanten noemde hij 'de relatief vrijgevochten vrijheid'. 'Die jon gen vervalt ook al in de ge woonte van de tv-verslaggevers om gesproken zinnen zo lang mogelijk te maken,' dacht ik nog. Het was geloof ik Jan Blokker in de Volkskrant die daar toen al op had gewezen. Hij schreef hoe hij de tv aan zette en Bordeaux zag. De ver slaggever achter zijn monitor in Bordeaux zag precies hetzelfde maar wat zei hij volgens Blok ker? „Hier worden we gecon fronteerd met beelden van Bor deaux." Door dat stukje eenmaal at tent gemaakt op dit soort eigenaardigheden viel het me op hoe vooral Heinze Bakker, die de samenvattingen van kwart voor zeven van 'com mentaar' voorzag, zich ont popte als een fervent beoefe naar van de confrontatie-jour nalistiek. Hij zag niks maar werd voordurend met iets ge confronteerd. „Hier worden we geconfronteerd met het eerste groepje achtervolgers. Bij Heinze hadden dergelijke groepjes ook nooit voorsprong op het peloton, maar altijd ten opzichte ervan en soms zelfs ten aanzien van het peloton. Maar terug naar de renners, naar Peter Winnen. Een paar jaar geleden wist de klimmer zijn sport zo mooi te relativeren als de dag weer eens was tegen gevallen. „Er zijn nog belang rijker dingen in het leven dan wielrennen", zei hij dan. Nadat Winnen zich had weggerelati- veerd als mogelijke kopman, werd hij - wat in wielerjargon heet - meesterknecht. Dit jaar stuwde hij Millar tegen de ber gen op en deed dat voortreffe lijk, schreven mijn collega's vo rige week nog. Winnen zelf zei dat hij het in zijn knechtenrol wel 'prettig rijden' vond. „Ik rijd nu minder onder druk." Maar sindsdien is Millar weg gezakt naar de 15de plaats in het algemeen klassement terwijl Winnen 26ste staat. Peter Post zei dezer dagen dat de Nederlandse wielrenne rij er voor de komende jaren niet best opstaat. Ondanks de aanwezigheid van talenten als Stevenhaagen, Poels en Van der Poel. Nederland mist de aansluiting bij de internatio nale top, meent Post en dat komt omdat jonge renners, on der druk van sponsors, te vroeg voor de leeuwen worden gewor pen óf omdat ze gemakzuchtig zijn en niet genoeg van zichzelf geven voor hun sport. Menigeen zal dit wel oude- mannenpraat vinden, maar het is toch of je op de achtergrond Peter Winnen in de microfoons hoort babbelen, „Er is nog wel iets anders in de wereld dan de wielersport." Als je thuis in je stoel zit klinkt dat onverwacht verstan dig uit de mond van een man die je drie weken lang als een gek door Frankrijk ziet fietsen, onder een brandende zon en te gen de stéilste hellingen op. Maar je bent beroepsrenner of je bent het niet. Joop Zoete melk hebben we zo nooit horen praten. Maar die leidde dan ook een generatie coureurs die wél aansluiting had met de in ternationale top. Vanmorgen stond hij in het algemeen klas sement van zijn zestiende Tour de France op de 25ste plaats. Nog vóór de bijna 12 jaar jon gere klimmer Peter Winnen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllï? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41©236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RarilcrolatioQ- Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rex. 230301584- Rabo rek. 101053738. T5 BANGKOK (RTR/ANP) - In Thailand worden zondag parlementsver kiezingen gehouden. Ohder de bijna 4000 kan didaten voor de 347 ze tels die door de zestien deelnemende partijen zijn ingeschreven, is een recordaantal ex-leger officieren. Een opval lende ontwikkeling die er volgens commentato ren in Bangkok op wijst dat de militairen lang zamerhand inzien dat de weg naar de macht via de stembus loopt en niet via een staatsgreep. Thailand heeft een traditie van militaire coups. Sinds in 1932 het leger een einde maakte aan de absolute mo narchie, hebben militairen tot 15 keer keer toe een greep naar de macht gedaan. Onder de kandidaten voor de ko mende verkiezingen zijn en kele deelnemers aan vroe gere staatsgrepen, onder wie vier kolonels uit de groep jonge ontevreden officieren die in april 1981 vergeefs een coup pleegden en daarna uit het leger werden ontslagen. Aan de verkiezingen ne- 'men verder 30 gepensio neerde generaals deel. Een van hen is generaal Thien- chai Sirisamphan die tot eind vorig jaar onderbevelhebber van het leger was en dankzij wie de meest recente coup van september 1985 op niets uitliep. Ofschoon verschei dene partijen hem na zijn pensionering probeerden te 'strikken', verkoos Thienchai Tinsulanonda: beoogd premier een nieuwe partij te vormen samen met de al eveneens ge pensioneerde generaal Mana Rattanakoset. Thienchai zei onlangs dat hij met de vorming van een partij bewijst dat het idee dat militairen de politiek min achten en liever met geweld de macht grijpen achter haald is. Hij voegde eraan toe dat hij het goede voorbeeld wil geven aan andere mili tairen. Burgerpolitici zijn te spreken over de houding van de militairen. „Vooral in de afgelopen zeven jaar is af doende bewezen dat steeds meer militairen in Thailand geloven in de democratie", aldus de leider van de Demo cratische partij, Bhichai Rat- takul. In Thailand is de steun van de militairen en het hebben van een militaire achter grond van vitaal belang voor een premier. „De geschikte persoon moet goede banden hebben met de militairen omdat het leger mede het machtsevenwicht bepaalt. Het leger draagt bij tot een sterke regering", aldus Sa- mak Sundaravej van de Thaise Burgerpartij. Ver scheidene kandidaten pron ken daarom met hun mili taire achtergrond. De ex-ge- neraals Thienchai en Mana staan bijvoorbeeld met hun uniform afgebeeld op aan plakbiljetten. De verkiezingscampagne is overigens saai geweest, mede omdat aangenomen wordt dat de huidige demis sionaire premier, Prem Tin sulanonda, ook de volgende regering zal leiden. Prem, die legerbevelhebber van het le ger is geweest, doet niet mee aan de verkiezingen. Hij is sinds 1980 premier en heeft twee staatsgrepen (in 1981 en 1985) overleefd. Prem ver grootte zijn steun binnen het leger door in mei jl. de leger bevelhebber, generaal Arthit- Kamlang-ek, te ontslaan. Arthit maakte geen ge heim van zijn politieke ambi ties. Hij had een verkiezings apparaat opgezet dat door zijn opvolger, de democra tisch ingestelde generaal Chaovalit Yongchaiyuth, meteen na zijn benoeming ontmanteld werd. Generaal Chaovalit beloofde verder dat de strijdkrachten zich buiten de politiek zouden houden. Overigens heeft ook hij plannen om in de politiek te gaan na zijn pensionering in 1987 en hij wordt nu al ge tipt als een mogelijke toe komstige premier. Overigens laat 'Pa Prem', zoals hij in de Thaise pers wel wordt genoemd, zich niet uit over een eventuele nieuwe ambtstermijn als premier. Krachtens de grondwet kan hij daarvoor worden aangezocht als geen van de partijen de absolute meerderheid behaalt (het geen sinds 1932 nog nooit is gebeurd). In een interview met de krant The Nation zei Prem begin deze week dat vragen daarover 'voorbarig' zijn. Hij ontkende ook poli tieke ambities te hebben en verdedigde zich tegen kritiek dat hij de afgelopen jaren een slap en kleurloos beleid heeft gevoerd. Prems grote voordeel is dat hij niet alleen de steun heeft van de militairen maar ook van de zeer populaire ko ning Bhumipol. Die steun was belangrijk voor het mis lukken van de staatsgrepen in 1981 en 1985, en ook toen Prem eind 1984 overhoop kwam te liggen met generaal Arthit. Deze had forse kritiek op Prems financiële en eco nomische politiek en zin speelde zelfs op een coup. Maar ofschoon hij anders be weerde, ontbrak het generaal Arthit aan steun binnen de legerleiding. De commandant slikte daarop zijn kritiek in en bagatelliseerde zijn me ningsverschil met de premier teneinde het prestigeverlies zoveel mogelijk te beperken. De laatste tijd nemen de verschillende partijen enigs zins afstand van Prem. De kritiek op zijn leiderschap en Koning Bhumipol: zeer populair - FOTO'S ARCHIEF DE STEM een verlies aan populariteit van de partijen zouden de re den daarvan zijn. Blijkens een peiling van de Thamma- sat-universiteit uit Bangkok steunt slechts 13,5 procent van de kiezers Prem, terwijl 12,5 procent de voorkeur geeft aan de ontslagen gene raal Arthit. In een onderzoek van een particulier bureau is Bhichai Rattakul van de De mocratische Partij zelfs po pulairder: 21 procent tegen 13 procent voor Prem. Bhichai zei zondag dat de partij die de meeste zetels wint de premier moet leveren en dat het land genoeg krijgt van een leider die niet is ge kozen. Hij heeft de kandida ten van zijn partij zelfs bevo len Prem niet meer openlijk te steunen. De verwachting is dat zijn Democratische Par tij, die nu 57 zetels bezet, een kwart van de zetels zal beha len. Ook de andere belang rijke partij uit de regerings coalitie, de Sociale Actie Par tij (SAP) die nu 101 zetsl be zet, staat volgens voorspel lingen op winst. De belang rijkste oppositiepartij is de Chart Thai Party met 101 ze tels. De Thaise partijen hebben overwegend gematigde standpunten en zijn tegen ra dicale veranderingen van het pro-westerse kapitalistische beleid van de huidige rege ring. Zij hebben tijdens de verkiezingscampagne de na druk gelegd op economische kwesties, gezien de economi sche achteruitgang in Thai land in de laatste jaren. Zo daalden de exportimkomsten als gevolg van het kelderen van de internationale grond- stoffenprijzen. Mede daar door viel de jaarlijkse econo mische groei terug van zeven naar vier procent. De recente daling van de olieprijzen en de rentetarieven stemt overi gens weer tot enig voorzich tig optimisme. Juist de economische voor uitgang, naast het ineenstor ten van het communistische verzet, zorgde ervoor dat in Thailand geen plaats meer was voor een militaire dicta tuur. „Maar Thailand ver keert nog steeds in een over gang naqr een open politiek systeem", aldus de waar schuwende woorden van de politicoloog Likhit Dhirave- gin van de Thammasat-uni- versiteit. „Er is geen andere koers dan de huidige semi democratie die wellicht niet perfect is maar kennelijk functioneert". DEN HAAG (ANP) - Enkele Molukse organi saties in Nederland heb ben deze week in een brief aan premier Lub bers de Nederlandse re gering verzocht om me dewerking bij het op zeer korte termijn stu ren van juristen naar de Molukken. Deze juristen van Molukse afkomst zouden een onderzoek moeten doen naar de toestand op het gebied van de mensenrechten op de eilanden en juridi sche bijstand verlenen aan onlangs gearres teerde Molukkers. Dit hebben vertegenwoor digers van het comité van sa- menwerkende Molukse orga nisaties donderdag verklaard tijdens een persconferentie in Den Haag. Volgens het comité zijn tussen medio maart en eind mei op verschillende Mo lukse eilanden zoals Ceram, Ambon, Saparua en Haruku tientallen mensen gearres teerd. Van hen zitten er nog zeker 160 vast, zo zei Rob Te- telepta van de Badan Persa- tuan, een van de bij het comi té aangesloten Molukse orga nisaties. De bron van deze informa tie zijn verhalen van uit de Molukken teruggekeerde rei zigers en door de Indone sische autoriteiten gecensu reerde brieven van Moluk kers. De arrestaties vonden onder meer plaats na het in het openbaar hijsen van de RMS-vlag op verschillende eilanden op 25 april, ter her denking van de proclamatie van de onafhankelijke Mo lukse republiek op die zelfde dag in 1950. Die republiek be staat alleen op papier. Er is een RMS-regering-in-bal- lingschap in Nederland, ter wijl de Molukken tot Indone sië behoren. Volgens Tetelepta is de toestand op de Molukken 'vreselijk'. „Razzia's zijn aan de orde van de dag". Veel ar restanten, die in leeftijd va rieerden van 16 tot 70 jaar, zijn blootgesteld aan fysieke en psychische martelingen, zoals slaan en trappen op de borst en het uitdrukken van sigaretten op het lichaam. Een van de mishandelde ge vangenen is er zo slecht aan toe dat zijn toestand kritiek is, aldus woordvoerder Ta- maela van het comité. Twin tig gevangenen zouden over gebracht zijn naar Jakarta. De onrust op de Molukken wordt volgens Tetelepta mede veroorzaakt door de transmigratiepolitiek van de Indonesische regering. In het kader daarvan worden be woners van de overbevolkte eilanden Java en Madura overgebracht naar de Moluk ken. Grond van de Molukse bevolking wordt onteigend ten gunste van de nieuwe be woners. Daarnaast komt de onrust voort uit de arresta ties onder RMS-aanhangers. Volgens Tetelepta zijn sinds dien eenheden van het Indo nesische leger op de Moluk ken gestationneerd ter on dersteuning van de politie. W. Sopacua van het comité van samenwerkende Mo lukse organisaties zei op de persconferentie na afloop dat het comité op vreedzame ma, nier de belangen van de Mo lukken in de belangstelling wil brengen en niet 'verpes ten' door rellen en ongere geldheden. „Daar zijn de Mo lukkers in Indonesië niet mee gediend". Het comité heeft daarom ook van afgezien om de petitie, waarin de RMS wordt verdedigd, aan te bie den aan de Indonesische am bassade. Het comité werd opgericht na de gemelde arrestaties de Molukken. Het telt zeven organisaties van linkse en rechtse signatuur, hetgeen volgens Sopacua aantoont dat het grote steun geniet on der de Molukse gemeenschap in Nederland. OPROEPEN tot sancties tegen Zuid-Afrika, meer financiële steun aan de zwarte verzetsbewegin gen van Zuid-Afrika en Namibië, de grote econo mische problemen van Afrika en de geldnood van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) zelf zullen de hoofdthema's vormen van de jaarlijkse top van Afrikaanse staatshoof den, die van maandag tot woensdag wordt ge houden in Addis Abeba. Afgelopen week vergader den de ministers van Buiten landse Zaken in de Ethiopi sche hoofdstad ter voorberei ding van de top. De Afrikaanse staatshoof den zullen hun roep om in ternationale bindende sanc ties tegen Pretoria hernieu wen en mogelijk ook maatre gelen bespreken tegen de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en West-Duits- land, die als de belangrijkste tegenstanders van sancties worden beschouwd. Tijdens het ministersberaad is met ontgoocheling en deels ver bittering gereageerd op de rede van de Amerikaanse president Ronald Reagan, die zich opnieuw tegenstander van sancties toonde en voort zetting van het beleid van opbouwende betrokkenheid aankondigde. Bovendien stelde hij het geweld van de Zuidafrikaanse staat op een lijn met terreurdaden van de door de Sovjet-Unie bewa pende guerrillastrijders van het African National Con gress. De Zuidafrikaanse re gering, aldus Reagan, is geenszins verplicht om over de toekomst van het land te onderhandelen met enige or ganisatie die een communis tische staat wil vestigen en daartoe terroristische taktie- ken bezigt - een impliciete verwijzing naar datzelfde ANC. „Een provocatie", zo ken schetste de invloedrijke Ni- geriaanse minister Bolaji Akinyemi Reagans toe spraak. Maar veel meer dan Nigeriaanse leider Babangida. Zambiaanse leider Kaoenda. kritische verklaringen kan de OAE zich niet veroorlo ven, gezien de grote afhanke lijkheid van de meeste Afri kaanse landen van handel met en hulp uit het westen. Daar komt bij dat nogal wat Afrikaanse landen zelf een flinke portie boter op hun hoofd hebben. De handel tus sen Zuid-Afrika en zwart Afrika bedraagt naar schat ting een miljard dollar per jaar. President Kaoenda van Zambia is een hartstochtelijk pleitbezorger van sancties, maar in de vliegtuigen van Zambia Airways worden Zuidafrikaanse produkten geserveerd. In Kenia wordt in de kranten en op de televi sie het woord Zuid-Afrika nooit genoemd zonder de toe voeging racistisch. Maar Ke nia verdient jaarlijks ten minste 25 miljoen en waar schijnlijk meer dan 50 mil joen dollar aan de tussenlan dingen in Nairobi op de vluchten naar Zuid-Afrika. Acht Europese luchtvaart maatschappijen, waaronder de KLM, Lufthansa, British Airways en Alitalia, maken 40 vluchten per week van en naar Johannesburg via Nai robi. Aan het leveren van brandstof en andere dienst verlening verdient Kenia de begeerde harde valuta. Ook de Kaapverdische eilanden, die weinig bronnen van in komsten hebben, ontlenen daaraan een aardige bijver dienste. Kenia torpedeerde eerder dit jaar een voorstel om tus senlandingen in Afrika te verbieden voor vluchten van en naar Zuid-Afrika. Dit maal doet Nigeria een ver dergaand voorstel om vluch ten van en naar Zuid-Afrika niet over het grondgebied van zwart Afrika te laten vliegen en de havens gesloten te houden voor schepen met bestemming Zuid-Afrika. Het is moreel geen sterke po sitie om de rest van de we reld te vragen bepaalde maatregelen te nemen als we niet bereid zijn zelf die maat regelen te nemen, zei de Ni geriaanse minister Akinye mi. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken, Elijah Mwangale, zegt nu dat zijn land zich niet tegen deze maatregelen zal verzetten als de OAE daartoe overgaat. De Liberiaanse vertegenwoordi ger liet weten dat Monrovia bereid is de schepen die on der de goedkope Liberiaanse vlag varen, te verbieden om Zuidafrikaanse havens aan te doen als dat het OAE-be- leid wordt. Als de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid het volgende week uitslui tend bij woorden laat, zal ze haar reputatie van vrijblij vend praathuis opnieuw be vestigen. De frontlijn-staten van zuidelijk Afrika, die in meerderheid sterk afhanke lijk zijn van Zuid-Afrika, hebben goede redenen voor hun aarzeling, maar voor de rèst van Afrika zijn de excu ses minder overtuigend. Of de aansporingen tot ex tra financiële steun aan de bevrijdingsbewegingen van zuidelijk Afrika veel zullen opleveren, staat nog te be zien. Onlangs meldde het be vrijdingsfonds van de OAE, dat voor dat doel is opgericht, dat er nog voor 15 miljoen dollar aan achterstallige be talingen uitstaat. Ondanks de eeuwige fi nanciële problemen van de OAE is de nieuwe secretaris generaal Idé Oumarou uit Niger er het afgelopen jaar toch in geslaagd enige orde op zaken te stellen. Hij heeft met enige doortastendheid de bezem door de opgeblazen bureaucratie gehaald en daarbij de gevoeligheid van bepaalde lidstaten niet altijd ontzien. De regionale kanto ren van de OAE in Accra, Bangui en Kampala zijn ge sloten. Uit oogpunt van nut teloosheid sloeg het kantoor in Bangui het record: het was belast met bodemonderzoek, maar beschikte daartoe noch over geschikt personeel, noch over de nodige uitrusting. Het 900 man tellende per soneelsbestand van de OAE is met 126 verminderd. Daar van konden 64 posities moei teloos geschrapt omdat ze nooit vervuld waren geweest. Voorts zijn 62 mensen ontsla gen omdat ze niets om han den hadden. Een treffend voorbeeld waren de coördi natoren die niets te coördine ren hadden en de technici van het OAE-radiostation, dat nooit heeft bestaan. Som mige lidstaten zijn voorstan der van verhuizing van het OAE-hoofdkwartier uit het dure Addis Abeba, maar overeenstemming daarover lij kt onwaarschij nlij k. Behalve over dé financiële perikelen van de eigen orga nisatie buigt de OAE-top zich opnieuw over de zorgwek kende staat van de Afri kaanse economie. Volgens se cretaris-generaal Oumarou moet in Addis Abeba een vervolg worden gegeven aan de speciale VN-zitting over Afrika, die in mei in New York is gehouden. Daar werd een vijfjarenplan voor eco nomisch herstel aangeno men, waarbij de Afrikaanse landen zich verplichten tol hogere prioriteit voor de landbouw, terugdringing van de staatssector in de econo mie ten gunste van de parti culiere sector en een beter beheer van de beschikbare middelen. Afrika denkt tot 1990 117 miljard dollar nodig te heb ben om weer op de been te komen. Daarvan zouden de Afrikaanse landen zelf twee derde kunnen opbrengen, maar de rest zou bijgedragen moeten worden door donor landen en internationale or ganisaties. De belangrijkste hulpverlenende landen heb ben weliswaar steun betuig® aan het herstelplan, maar ze vermeden verplichtingen aan te gaan. Ook de loodzware schul denlast van 170 miljard dol' lar blijft een onopgelost pro bleem. Sommige landen moe ten meer dan de helft van hun jaarlijkse inkomsten uit export besteden aan rente en aflossing van de schuld. Et Senegalese minister van Bui tenlandse Zaken, Ibrahim» Fall, heeft een international» conferentie over de Afri' kaanse schuldenproblema tiek voorgesteld. Maar dusver hebben de westers» donorlanden en het Interna tionale Monetaire Fonds zie daar steeds tegen verzet om dat ze de schuldenkwestif voor elk land afzonderlijk willen regelen.(ANP/UPI) LUYKSGESTEL (ANP) - rups in Luyksgestel en enl van Eindhoven is succesvo Door het bespuiten van i verdelgingsmiddel is een niets was gebeurd zou het woestenij. Dat zei burgem gestel gistermiddag tij der zijn gemeente. Vorig jaar werd de nonv Een gebied van 60 hectar Dee Uit de stukken die Lubl Tweede Kamer heeft ges niet de bevoegdheid te hel stellen, die CDA en VVI concept-regeerakkoord, te Evenmin krijgt de Kamer inzage in verschillende noti ties die demissionaire be windslieden op verzoek van informateur De Koning heb ben vervaardigd. Ook de vragen van Kok over meer inzicht in de besluitvor ming over de begroting voor 1987 worden door Lubbers niet beantwoord. De besluitvor ming hierover wordt pas in augustus afgerond en pas op prinsjesdag geopenbaard, zo laat Lubbers aan Kok weten. Wel heeft Lubbers een aantal brieven van minister Ruding van Financiën uit de forma tiefase naar de Kamer ge stuurd evenals het rapport van de toenmalige Kamerle den De Korte (WD) en Deet- man (CDA) over de verminde ring van het aantal staatsse cretarissen. Uit dit laatste rapport blijkt dat De Korte en Deetman te rug wilden van 16 staatssecre tarissen naar 8. Het zijn er uit- i eindelijk U geworden. Wel heeft Lubbers min of DEN HELDER (ANP) - Drie marinebedrijven in Den Hel der gaan via een gezamenlijk bedrijfsbeheerssysteem veei efficiënter werken dan voor heen, zonder dat dat mensen hun baan kost. De bedrijven waar het om gaat zijn de Rijkswerf, Bewa- peningswerkplaatsen en Elek tronisch en Optisch Bedrijf. Daar zijn in totaal ongeveer 4.000 mensen werkzaam (drie kwart burger- en een kwart militair personeel). Dat heeft de projectgroep Bedrijfsbe- POLITICI hebben een grote va< nistisch denken en handelen. Dj antwoord van Ronald Reagan Russische partijleider Gorbatsji zegt bereid te zijn om de statioi teem tegen intercontinentale ral jaar uit te stellen. In ruil daarvoc periode proeven met SDI-ond( moeten toestaan. Het aanbod van Reagan oogt s 'eit dat hij zich tot nu toe onvoo van zijn 'schild tégen raketten' geeft de opstelling van Reagan aan de in zijn land sterk gewljz programma. Regelmatig hebben perts laten weten dat dat het ide ketten nooit voor de volle hond< Nu ook sommige zakenlieden ,di voor enorme economische impu het koor van critici hebben geme ger om even op de rem te trappel Opportunisme dus. Maar we m 'en dat Gorbatsjov uit louter id« 'oen hij zijn voorstellen tot ver kernraketten deed. Het is een b economie in Rusland niet al te b de olieprijs heeft Gorbatsjov's ar Russische bureacratie te hervorr gedwarsboomd. Het is alleszins t deze omstandigheden niet kan v< zinnige wapenwedloop met de Ve voeren. Wat echter de drijfveren ook worden dat er op diverse fronten penbeheersing. In Genève wordt 'iciële onderhandelaars, vanaf dir nandeld en het is niet denkbeel turopese Ontwapeningsconferei koord komen. Spectaculaire resi. Piet worden verwacht. Belangrijk blijkbaar bereid zijn naar elkaar te

de Stem | 1986 | | pagina 2