trandleven in Nederland begon ooit met ligkuren in een tobbe Waar naar toe TERDAG 26 JUL11986 ELZEN rie Warm water Preuts Bikini Status Vogels Mannenhanden Escher Draverij Culinair Krabbefoor Klederdrachten Vliegeren Race-braderie wïïBSÓ \Ni andaag trouwen oen en Carla te Til- urg. Na het Huwe- t Jaar, dat Sarah en Westminster Abbey ebben, is het niet voorspellen hoe de en van vandaag ontwikkelen. Er zul- ns acht tantes ver een variant op Dia- oene polkadot-com- -rovershoed. Ze zul- norme brede zware de prinses van Wales wespentaille droeg, eel stuk smaller ma-t t het was gewoon te antes zullen de bleek- tfit van Nancy Rea- ren na te bouwen. 'ende zullen zij zich eld afvragen hoe hel t Nancy Reagan, om de zeventig, er altijd sof zij in haar geheel e drycleaner is geko- heeft een kwaliteit die naat niet te imiteren doet denken aan een van plastic. Bij de lichting is zij ook in ba- sprookjesachtig. Onze agje heeft ook zoiets, 'j verbergt de ravages :jd achter struisvogelve- leep van Carla wordt enorm als die van Sa- t was een sprookjeswei, miljoenen elfen konden Carla zal wel een grote haar achterste dragen motief van de bijen en ls overnemen, als sym- an nijverheid en van het het huwelijkspad niet end over rozen gaat. Er n nicht in een pak van -purper. Margaret That- roeg dat omdat ze weel de enige kleur is die ko- Elizabeth gezworen nooit te zullen dragen, t past eigenlijk beter bij aal Basil Hume. Andrew hebben en Koen geïnspireerd om stelijke huwelijkseed over en, want die vinden ze i Niet alleen vanwege e woordjes als 'betwixt' u', maar ook vanwege de e om de heer der schep- 'to serve, cherish and Omdat 'obey', gehoorza- is het een en ander te geweest. Zelfs lord Hails- de vroegere Quintin die 'het recept' heeft ge ven voor de promotie van ew en Sarah tot Hertog en gin van York, heeft zich bemoeid. Deze stokoude die in het Hogerhuis 'op lbaal' heeft gezeten en die pas is getrouwd, verklaar at het debat over al dan dienen en gehoorzamen bijging aan het feit dat huwelijk goed deels een is van in elkaar grijpende aturen." ravo, lord Hailsham. Sarah Andrew hebben wel meer beloven in Westminster y. Wie maakt er in een -kje bezwaar tegen een gla- koets die nog geen uur gele een pompoen was Sarah niet sidderen voor het aan- 'cht van haar meester. Zij ft hem ooit een bordje profi- llen in zijn giechel gewor- toen hij er pesterig bij haar aan zat te dringen toch wat i die vuige zoetigheid te n. Zo werd de barribaal op plaats gezet. Carla ziet Sarah als inspire- d voorbeeld. Ook Carla is t een vriendin, vermomd als joor van het Leger des Heils, t vrijgezellenfeestje van Koen nnengedrongen, waar ze hem ronken als een meloen en in n vooroorlogs badpak van a) een bijdrage ontfutselden -r een weekend Parijs. Carla t er, nu ze prins William aan t werk heeft gezien, maar einig in om vandaag Anne- en en Willempje, die net vier jn, als bruidsmeisje en bruids- nker in te schakelen. Ze heeft elijk. Volgens mij zat prins Wil- am tijdens die motetten van "ozart op kwaadwillige wijK n zijn broek te poepen. Je zag de hele familie naar hem kij- een. Alleen de Hertog van Edinburgh, zijn opa, had ef klaar blijkelijk plezier in. En dan wordt William nog opge leid voor toekomstig koning schap. Ons Willempje gaat echt lopen etteren. Hij weet dat->e leuk is en zal bij het uitwisselen der ringen ongetwijfeld uit zijn matrozenbroek stappen en half-bloot het altaar beklim men. Willempje gaat vandaag naar de Efteling. Ook daar komen sprookjes tot leven, ook daar staat alles naast de werkelijk heid en ook daar kan alles da' weegt, ontstijgen aan de zwaar tekracht. De monarchie, het mysterie, is gewichtloos. b \Jt Nederlandse kust. Als je de pile Noordzee en het zand met meer cherven dan schelpen even wegdenkt, shet Holland op zijn mooist. We zijn jnnelijk goed in het wegdenken, want |ke zomer opnieuw liggen we er met a tienduizenden te genieten. Een lagje naar het strand is razend opulair. Maar dat is niet altijd zo eweest. Onze voorouders hadden wel tal beters te doen. Of móchten niet. |en duikje in zee en in de geschiedenis an het strandplezier. Toen mannen en vrouwen rond de eeuwwisse- ig eindelijk samen in zee mochten, keken moral de heren hun ogen uit. Want als de lin ten badpakken van de dames eenmaal nat ge urden waren, lieten zij de vrouwelijke lijnen haarscherp uitkomen. Door Mick Salet Op een warme dag is de weg naar het strand makkelijk te vinden. Je volgt gewoon de file, waarin ge strande automolisten zich alvast voorbakken in blik. Bumper aan bumper op weg naar de koele en rustig ruisende zee. Nou ja, rustig? „Jongens, kan die radio niet wat zachter „Hé, hou eens op met die rother rie. „Welver...", daar vliegt al een hand zand door de lucht: „...zet dat kreng eens uit „Wat is er?", vraagt de jongen, die het volume van Hilversum 3terug- draait tot een niveau waarbij de zee weer hoorbaar wordt. „Of je even op wil rotten met die radio. „Als u er last van heeft, zég dat dan en begin niet gelijk met zand te gooien. Nee, niets is zo leuk als een dagje aan het strand. In het weekeinde is het net een te kleine barbecue, waarop van ba ders en braders een maximum aan in schikkelijkheid wordt gevraagd. Hoe vol ler en warmer het wordt, des te groter de irritatie en het leedvermaak. De ko perkleurige body-builder kijkt minach tend naar het miezerige mannetje dat twee melkflessen onder zijn opgestroopte broekspijpen pijnlijk rood laat worden. Hij op zijn beurt koekeloert naar het bo venstuk van een vrouw in monokini. Zij wordt weer rood boos als twee jon getjes haar al spelend onder het zand spetten en in de schaduw houden. Die jongetjes beginnen daarop weer te blèren bij hun in het zonnevet roosterende moe der, die ze alleen met een gulden voor een ijsje weer kan bekoelen. Maar op weg naar de ijscoman vergeten ze alles als ze een opvolger van Sil de Strandjut ter zien. Een man die met een metaalde tector speurt naar verloren muntjes, maar niets anders opgraaft dan trekrin- getjes van bierblikjes Zo kom je op het strand ogen te kort Maar het is niet altijd zo geweest, want het strand is pas laat populair ge worden. Onze voorouders gingen alleen naar de kust voor een heilzaam zeebad. Lekker lui liggen in de zon, dèt doe we zo héél lang nog niet. In Nederland was de Scheveninger Ja cob Pronk de eerste die brood in water zag. Hij bouwde in het begin van de vo rige eeuw een badhuis aan zee, waar men in een tobbe met warm gestookt zeewater kon liggen kuren. Dat was toen de mode. Van Ostende tot Norderney en van Blan- kenberge tot Blackpool dompelden pa tiënten zich in zegenrijk zeewater. Het is al heel lang bekend dat zeewa ter gezond is. Die wijsheid is ouder dan de weg naar Rome. Al een paar eeuwen voor Christus schreef de vader van de ge neeskunde, Hippocrates, dat een dage lijkse duik in zee een goed middel is voor patiënten met open wonden, huidziek ten, reuma en hoofdpijn. Aan dat rijtje etter en ellende werd nog veel meer toegevoegd in de dagen Van preutse badgast tot blote zonnebader Pootje baden was een opwindende ge beurtenis in de tijd dat veel strandgasten de zwemkunst nog niet machtig waren. De allereerste badkoetsen zagen er uit als geblindeerde pantserwagens (onder). Eenmaal in zee werd vanuit de kar een duik in het 'heilzame' water genomen (bo ven). In deze, op nachtgewaden lijkende badkostuums begaven de kurende dames en heren zich in het begin van de vorige eeuw te water. De eerste damesbadpakken met open ruggetjes doken pas op na de Eerste We reldoorlog en toen zou het nog ruim 30 jaar duren vóór de revolutionaire bikini zijn entree maakte. Dat wufte kleding stuk kwam pas na de Tweede Wereldoor log. Hoewel bovenstuk en broekje zo groot waren dat er niet meer te zien viel dan een vingerdik streepje buik, was de boel wél los. En toen ging het snel. De jaartelling tussen 1946 en 1986 is af te le zen aan de ruimte tussen onder- en bo venstuk van de bikini. Vervolgens gingen de bovenbandjes los, het broekje werd een driehoekje met In de jaren twintig was het badcostuum geëvolueerd tot een soort hansop. Weliswaar nog met pijpen, maar al zonder mouwen. dat de commercie aan zee ging ruiken. Van alle kanten werden artsen aange trokken om maar te bewijzen hoe gezond het wel niet was een een kuuroord aan zee te bezoeken. Zo schreef de Arnhemse dr. Moll dat het zeewater bij Schevenin- gen een wondermiddeltje was voor „rheumatische pijnen, verslapping der buikzenuwenvlechten en der spiervezelen van het darmkanaal. Hardhoorigheid, kwaadsappigheid en bloedophooping naar het hoofd." De Britse arts dr. Richard Russell raadde patiënten niet alleen aan om in het zeewater te gaan zitten, maar het ook te drinken. „Bij volwassenen is één glas gewoonlijk voldoende voor drie tot vier soepele stoelgangen", schreef hij in 1752. Nu zal één glas Noordzeewater waar schijnlijk nog langer zorgen voor een niet te stoppen stoelgang. Op veel plaatsen langs de Europese kust werden kuuroorden gebouwd voor patiënten die overal pijn hadden, behalve in de portemonnee. In Egmond startte men in 1895 op een voorzichtige manier met het oprichten van een plaatselijke vereniging voor het vreemdelingenver keer en tot aanschaf van „twee levende ezeltjes ten gerieve van de gasten op het strand". Het baden ging aanvankelijk puriteins preuts. In de negentiende eeuw zag men zelden een dame in zee duiken. Nee, een dame stapte gekleed in een badkoetsje, trok daar haar jurk, onderjurk en corset uit, deed een niets onthullend badkos tuum aan, het zich met de koets de zee in rijden en het zich daar, aan ieders oog onttrokken door gordijnen, in het water glijden. De koetsier werd geacht de an dere kant op te kijken. En als de dame genoeg had van het spetteren en sparte len, klom ze weer de koets in, kleedde zich aan en trok aan een schelkoord „om den vereischten last te geven als men, na het bad, de zee weer wenscht te verla ten." De badkoets met paard reed dan weer terug naar het strand om een vol gende bang-voor-bloot-baadster op te halen. Er waren ook heren die in de rij ston den om van de badkoets gebruik te ma ken. Maar de koetsiers waren niet altijd bereid om helemaal naar het strand terug te rijden om zo'n preutserik op te halen. In een brief uit 1852 beschreef de Gro ningse predikant M. Amshoff wat er dan gebeurde: „Wanneer ons nummer klinkt langs het strand, dan reppen wij ons om den rug van een oppasser, die zich daar toe kromt, te beklimmen en wij laten ons in zee dragen, waar de badkoets staat, op welke wij regt hebben verkregen." Maar gaandeweg verdwenen de bad koetsen en stapten ook dames zó van het strand in de golven. Al lieten ze daarbij niet veel méér zien dan gezicht, onderar men én - oh la la - een klein stukje van de kuit. Wilde een dame van toen dan niet lek ker bruin worden Nee. Bruin was bah. Een teken van armoe. Een landarbeider die de hele dag in de brandende zon moest zweten, dié had een koffiekleurige huid. Maar een echte dame moest laten zien dat ze het zich permitteren kon om zich altijd binnenshuis dood te vervelen en hoorde dus ook lijkbleek te zijn. Het duurde nog even voor de Neder- landers het echte strandplezier mochten ontdekken. De ontwikkeling van de bad- mode is een prima graadmeter. Eerst lie pen de dames nog in een badkostuum dat die naam waardig was: een zwem broek met lange pijpen en een bovenstuk met mouwen. De heren droegen een han sop. Victoriaans fatsoenlijk was het wel, maar licht en lekker zwemmen deed het niet. een touwtje en met de introductie van de monokini in 1964 verdween ook het bo venstuk. En toen kwam het nudisme. Nog niet voor iedereen, maar wie weet? De jaren van de zeebaden waren voor bij en de tijd van het zonnebaden was aangebroken. Mar wat zon betreft ko men zonnebaders en zonnebraders in Holland even weinig aan hun trekken als hengelaars in de Sahara. Zo gauw de Ne derlanders een paar centen op zak had den, vluchtten ze dan ook naar de Mid dellandse Zee. De eerste vaderlanders die naar Can nes en Nice afzakten, waren de mensen die door de fiscus worden aangeslagen voor het hoogste tarief, maar niet de in druk wekken daar evenredig onder te lij den. Terwijl Jan Modaal een fietstochtje, met een stapeltje boterhammen en een fles lauwe thee op de bagagedrager, al een heel uitje vond, vertrokken de finan cieel meer toerekeningsvatbaren per automobiel of trein naar de Mediterra- nèe. En opeens was bruin beautiful. Een te ken van welvaart. Wie wit was, moest wel ergens op een duf kantoor of in een sombere fabriekshal voor een minimum loontje zwoegen. Zo werd een bruine tint - het liefst in de winter - voor de na oorlogse Nederlander wat een zwarte Mercedes voor een politicus in een ont wikkelingsland nu is: een statussymbool. Pas in de zestiger jaren, toen het Ne derland voor de wind ging, kreeg ook de kleine man de kans en kwam de grote trek naar het zuiden op gang. In één keer doorrijden naar Benidorm, met achterin tien kilo eigenheimers, want van al die olijfolie kreeg je maar racekak. Dat de trendy en kapitaalkrachtige toerist inmiddels via Tunesië, Indonesië en nog exotischer oorden, al weer terug was bij af (zeilen in Holland) mocht de pret niet drukken. Toch heeft het Nederlandse strand nog altijd een enorme aantrekkings kracht. Op toeristen, op dagjesmensen en op Duitsers, die ons strand toch altijd een beetje als hun strand hebben be schouwd. Het waren ook de Duitsers die de scepter zwaaiden bij de mondaine ontwikkeling van het Scheveningse Kur- haus, dat zélfs geen Nederlandse naam heeft. Wie nu zijn oor te luisteren legt bij de middenstanders in de badplaatsen hoort de marken en de guldens rinkelend de kassa's binnen stromen. Want naast zand en zee, bieden de badplaatsen alles dat het hartje van veel toeristen begeert. Fri testenten en verse visrestaurant. Winkels vol vliegers, zonnebrand, souveniers en snoep. Casino's en gokpaleizen waar je ook zonder stropdas boven je zwem broek in mag. Geen ligstoel meer te huur en geen Zimmer meer frei. Het strand werd massa-amusement. En de zee Ach, wat dichtte Willem Kloos De zee, de zee klotst voort in ein deloze deining. De afgelopen tien jaar vielen ook de laatste stukjes strandtextiel en gingen steeds meer mensen in hun blootje rondstruinen. -]• LELYSTAD - Elke woensdag is het natuurgebied van de Oostvaar- dersplassen open voor het publiek. Onder leiding van een medewerker van de rijksdienst voor de IJssel- meerpolders kunnen bezoekers le pelaars, aalschovers en vele andere bijzondere vogels van dichtbij be kijken. De excursies starten vanaf het beheerdersgebouw aan de Knardijk in Lelystad. DEN HAAG Tot en met 31 juli is aan de Frederik Hendriklaan 71 in Den Haag de expositie Met mannenhanden' ingericht. Het is een expositie met kunstuitingen van mannen uit de hele wereld. Te zien zijn onder meer bijzondere staaltjes van modelbouw, houtsnij werk en eeen grote collectie kera miek. De tentoonstelling is ge opend van dinsdag tot en met za terdag van 10.00 tot 17.00 uur. DEN HAAG In het Gemeente museum in Den Haag is tot en met 31 augustus een tentoonstelling sa mengesteld van het grafisch werk van M.C. Escher (1898-1972). De tentoonstelling met werk uit de eigen collectie van het Gemeente museum heeft als thema de regel matige vlakverdeling die het werk van Escher kenmerkt. VOORSCHOTEN - op de Prins Bernardlaan in Voorschoten wordt op maandag 28 juli een kortebaan- draverij gehouden. Over een af stand van 300 meter draven 30 paarden door het centrum van di Zuidhollandse gemeente. De star van de wedstrijd is om 13.30 uur. GOES - In Goes wordt is vandaag nog 26 juli de manifestatie 'Zee land-Culinair' georganiseerd. In marktkraampjes in het centrum kan het publiek kennismaken met een groot aantal Zeeuwse produk- ten. BERGEN OP ZOOM - In Ber gen op Zoom is het vandaag de laatste dag van de jaarlijkse Bour gondisch Krabbenfoor. Dat houdt ondermeer in: een kunstmarkt, braderie en demonstraties van oude ambachten. Marktkooplie den, en een groot aantal inwoners van Bergen op Zoom lopen in tra ditionele Oud-Brabantse kledij. OLDEBERKOOP - ln het Friese Oldeberkoop is vandaag juli de na tionale klederdrachtendag. De kle derdrachten zijn van 11.00 tot 16.00 uur te bewonderen. BIDDINGHUIZEN - Op de Fle- vohof in Biddinghuizen is morgen een vliegerfestijn. Programma-on derdelen zijn onder meer een wed strijd voor bezoekers met eigenge maakte vliegers. Naast de wed strijd zijn er demonstraties stunt vliegeren en een poging tot verbete ring van het wereldrecord stuntvlie geren. ZANDVOORT- Op het circuit in Zandvoort wordt 27 juli de jaar lijkse braderie gehouden. Ongeveer 300 kramen zullen dan op de race baan staan. Tevens is er die dag een Soundmixshow voor onbekend talent.

de Stem | 1986 | | pagina 21