De Hollandse Waterlinie staat voorgoed op sterk water He jeren op :ies met mers r Het goede begin KLEINTJE i Antiekbeurs Rode Kruis vakantie- schieting vleeskaarting Kermisschieting prijskaarting De Kringloop beurs Offensief Sabotage Verouderd Oplappen Vleermuizen ZATERDAG 26 JUL11986 SC KAAL AMSTERDAM* HAARLEM muiden OUDERKERK) UIIHOORN*&Kr3iÖ y [Vr&efüftc 'c°*:c»£* «ff a 'OERDEN utrecht _OUD£WATER GOUDA ÉMANÊJ SCHOONHÖVEI leerdam ;GORINCHEM; DORDRECHT WOUÖRiCHEM Een soppige op de kruisraketten et water was door de eeuwen heen onze erfvijand. Toch zijn er in de vaderlandse geschiedenis tijden geweest dat wij en het water beste maatjes waren. In 1672, het Rampjaar of later toen de Fransen bij ons hun benen onder tafel wilden steken. We heten de vijand liever verzuipen dan er tegen te vechten: Beter natte voeten dan kogels. De lage landen bij de zee hadden hun typische eigen afschrikking. De Chinezen kennen hun Muur, de Russen hun Gordijn. Wij hadden 'de Hollandse Waterlinie'. Anno 1986 is het een strategisch monument, een bezienswaardigheid en een toeristische attractie onder de hoede van Staatsbosbeheer. Het water is er nog immer nat, maar in de forten huizen de vleermuizen en pas op dat je ze niet stoort! De Stem, Postbus 3229, van onze rayonkantoren, enveloppe linksboven hel LEUKE knul 25 jr. is op zoek naar jonge vrouw to 30 jr. Alle br. met of zonde foto w. beantw. nr. 934404 Huwelijks- en Kontaktbu reau, Postbus 18, 4542 Z( Hoek. Tel. 01154-2027 LEVENSL. hr„ 55 jr., 1.1 m, zkt. sl. dame, vr. beoe fenen old-time-dance ei watersport. Br.o.nr 902199. 24, 25, 26 en 27 juli a.s. >-16-31 -32-11 -38-70-36-86 44-72-81 -48-97-98-29-85- 65-60-37-79-08-12-87-69- 66-03-52-15-63-13-04-64. 14. Woensdag 6 aug. voor paling 22 kg. gewaar borgd. Aanv. 18.30 uur Inleg J 10,- bij Rudie i Sonja. Noordstraat. Zaterdag 26 juli bij Café Den Ouden Arend St. Jansteen, aanv. 14.9 uur. Inleg 5,-; 200, gewaarborgd. Zaterdag 26 zondag maandag 28 juli. Telken* aanvang 14.30 uur. Dorp8 huis Terhole. Zaterdag 26 jui in 't Jagershuis te Heng8' dijk, aanv. 14.30 u. 1 opd' 2 heeft prijs. Aan- en verkoop, berhid deling van nieuwe- en 9® bruikte goederen. Kringloopbeurs, Wilhelm' nastr. 82a, St. Jan stee" Tel. 01140-10257. y Door Paul de Schipper „De wind giert over de trieste dijk en over 't sombere wijde water, dat nijdig rimpeltUren en uren ver staat het land onder, het mooie vruchtbare land van Holland. De rijke boerenhoeven, de mooie bui tenplaatsen hier en daar, steken eenzaam boven de watervlakte uit; maar Hollands leger is veilig achter dit grote Hollandse moeras. Het Hollandse water was altijd de schrik van de vijand". In het Rampjaar worden de legers van de Franse Zonnekoning Lodewijk XIV tot staan gebracht door de kunstmatige watermuur om de vesting Holland. Schrijver W.G. van de Hulst beschrijft in 'Toen en Nu' de desolate aanblik van het landschap. Het drassige defensie-systeem dat de geschiedenis zal ingaan als de Hollandse Waterlinie, strekt zich ooit uit van de oude Zuiderzee tot aan de Merwede. Het Muiderslot in het noorden en slot Loeve- stein in het zuiden bewaken begin en ein de. Beide kastelen üggen aan vroeger be langrijke handelsroutes: Loevestein op het punt waar Maas en Waal samen vloeien en het dertiende eeuwse kasteel van Muiden op de plaats waar de Vecht nu in het IJsselmeer uitmondt. De waterlinie is een typisch Hollands verdedigingsmiddel; een doorlopende terreinlunderms waarbij water het passe ren van vijandelijke troepen onmogelijk maakt. De Hollandse waterlinie bestond in noord-zuidrichting uit stroken aaneen gesloten laaggelegen polderland met een gemiddelde breedte van vijf kilometer. Met een zorgvuldig opgebouwd systeem van sluizen kon dit grondgebied in geval van mobilisatie of van oorlog binnen en kele dagen onder water worden gezet. De kunst was om het water juist zo hoog te laten komen dat er geen schepen konden varen, maar ook moesten greppels, sloten en laaggelegen wegen maar net ver ge noeg blank staan om de vijand en diens geschut de doortocht te beletten. De dij ken en hooggelegen routes werden be waakt door forten en versterkingen. „Om alle oorden, ja zelfs het allerel lendigste gat ligt een greppel vol water". Al tijdens de Tachtigjarige Oorlog erkent de Spaanse hertog van Alva wrevelig dat die domme Hollanders wel heel pienter gebruik maken van de hun gegeven na tuurlijke omstandigheden. In 1573 breken de Spanjaarden het be leg om Alkmaar op, omdat ze een brief van de Prins van Oranje in handen krij gen waarin een plan staat om middels het doorsteken van de dijken het hele ge west onder water te zetten. Het ontzet van Leiden door de Watergeuzen in 1574 is slechts mogelijk door het onder water zetten van de omgeving van de stad. Toch leren de Spanjaarden snel van die 'offensieve inundaties'. Bij de verdedi variant Zo ziet het fort Asperen er aan de binnenkant uit: een robuuste opeenstapeling van bakstenen met muren van anderhalve meter breed. Het fort in Asperen is nog steeds een impo sant gebouw. - FOTO COR DE KOCK ging van Den Bosch in 1629 maken ze zelf gebruik van het water om Frederik Hendrik langdurig buiten de poort te houden. Gebruiken we het water aanvankelijk als incidenteel oorlogswapen, onder prins Maurits krijgt het idee van natte verdedigingslinie een vaste structuur. Maurits moet destijds gezegd hebben dat hij zo'n linie met slechts 10.000 man te gen 'de gansche werelt' zou kunnen ver dedigen. Vanaf die tijd wordt de Hol landse Waterlinie voortdurend versterkt. De eerste forten bestaan uit eenvoudige rondgaande wallengordels van opgewor pen aarde. Een diepe gracht en houten staketsels vormen extra hindernissen. De te verdedigen weg of dijk loopt vaak met een boog om de forten heen. Liever natte voeten dan kogels, maar de heren bevelhebbers en de Stane-Gene- raal hadden makkelijk praten. In 1672 bij het naderen van de Franse troepen verleent de plattelandsbevolking in het frontgebied nauweüjks medewerking aan de defensieve inundaties. In Gorichem heerst volslagen chaos. Boeren tappen er 's nachts de onder water gezette polders af op de Beneden- Alblasserwaard. 's Morgens vroeg staat het land nagenoeg weer droog. Burgemeester en schepenen van Gouda weigeren uit angst voor woe dende boeren om een inundatiesluis te openen. Pas als op deze vergrijpen de doodstraf wordt gezet komt er een einde aan de sabotage. Niettemin laten de slechtgevoede huurlingen van het Staatse leger zich makkelijk omkopen. Voor twee vaten dun bier, een half vat dik bier, brood, boter en kaas 'vergeet' het garni zoen van Abcoude om de nabijgelegen Oostpolder onder water te zetten. Toch komt de waterlinie op tijd tot stand. De forten zijn bemand, soldaten zijn paraat op drijvende geschutsopstellingen en het pas opgerichte Korps Mariniers pat- trouilleert in Groenlandse sloepen. Voor de Fransen blijkt het onoverkomelijke hindernis. Nu is een waterlinie een schitterend verdedigingsmiddelzo lang het niet te koud wordt! Wat de verdedigers vrezen gebeurt; het gaat vriezen. In december 1572 bevelen de Staten van Holland om 'overal te bijten en te ijzen en het ijs door het uitlaten van water en door inlaten weder driftig te maken'. Waar het ijs te dik is om te breken treedt het korps schaatsenrijders aan met licht geschut op sleden. Toch komen de Fransen. Eind decem ber trekken ze met 8000 man voetvolk en 1400 ruiters over het ijs bij Woerden en bedreigen Leiden. Maar een snel inval lende dooi dwingt tot de terugtocht. De versterking van de waterlinie gaat door. De steden die in de verdedigings gordel liggen krijgen nieuwe fortificaties. Muiden, Weesp en Naarden bewaken de toegangsroutes tot Amsterdam. De ves ting Naarden krijgt een centrale positie. Anno 1685 is het de meest geavanceerde vestingstad in de waterlinie. Oudewater gaat deel uitmaken van de stelling. In 1702 krijgt Woerden een moderne om walling. Een snel optrekkend Pruisisch leger legt in 1748 de zwakke plekken in het zuidelijk deel van waterlinie bloot. Weer volgen er aanpassingen. Zo ver schuift het front van de linie oostwaarts naar de lijn Asperen-benedenloop van de Linge-Gorichem. Dan, in 1794 vallen de Fransen op- Het fort Asperen in vol bedrijf tijdens het onder water zetten van het Hollandse land. nieuw binnen. Het zuidelijk deel van de waterlinie, tussen Biesbosch en Lek en de Neder-Betuwe, wordt onder water gezet, maar de winter van dat jaar is streng. Zo streng dat zelfs de rivieren dichtvriezen. Langs Breda en via de Langstraat trek ken de Fransen de vesting Holland bin nen. Zonder natte voeten met hooguit kouwe tenen. De Fransen leggen de basis voor de Nieuwe Hollandse Waterlinie: een ver dedigingslijn van de Zuiderzee langs de oostkant van Utrecht naar de Biesbosch. Er worden nieuwe forten gebouwd. Het gaat om bomvrije gebouwen, ronde to rens van zwaar metselwerk, met een doorsnede van 35 meter. Deze torenfor ten tellen drie verdiepingen waarvan de bovenste boven de omwalling uitsteekt. De werken vinden plaats tussen 1840 en 1860. Maar als de Nieuwe Hollandse Waterlinie voltooid is blijkt de ontwikke ling van krachtig geschut met getrokken loop 'de bomvrije' bastions deels nutte loos gemaakt te hebben. In veel gevallen wordt de derde verdieping weer afgebro- De Hollandsche Waterlinie in 1672. Het donkere gedeelte is gebied dat in geval van dreiging onder water gezet kon worden. ken. Bovendien doet in 1885 de brisant- granaat z'n vernietigende intrede op het slagveld. Geen fort, hoe dik ook de mu ren, is er tegen bestand. De Nieuwe Hol landse Waterlinie is op slag verouderd. Offensieve wapensystemen liggen al tijd een stapje voor bij de ontwikkeling op defensief gebied. De Engelsen onder vonden het bij de Falkland-eilanden toen Exocet-raketten onbelemmerd hun mo derne fregatten binnenvlogen. Zo is het ook met de trotse Hollandse Waterlinie gegaan. Elke nieuwe ontwikkeling was bij voltooiing alweer achterhaald. Bij het uitbreken van de Eerste We reldoorlog wordt de Hollandse Waterli nie voor het eerst sinds 1870 weer in staat van verdediging gebracht. Het is meer een zaak van oplappen: het aanleg gen van ioopgravenstelsels om de forten en het bouwen van schuilplaatsen in het open veld. In eerste instantie golfplaat met daarover een laag aarde, later in' 1918 betonnen kazematten. De militaire ontwikkelingen van '14-'18 maken duide lijk dat de strategische en tactische waarde van de Nieuwe Hollandse Water linie flink gedaald is. Niettemin verrijst er na 1930 een nieuwe serie betonkaze- matten in het landschap. Ze zijn voorzien van gietstalen, gepantserde geschutskoe pels. Dan komt de mobilisatie van 1939 en de Duitse inval van mei 1940. De illusie van 'natte veiligheid' wordt wreed ver stoord. Hoog vanuit de blauwe lucht kij ken de Duitse piloten naar beneden waar de Hollandse soldaten hun kikkerland proberen te verdedigen. Ongehinderd passeert de Luftwaffe de overwegend ne gentiende eeuwse defensiewerken en droppen hun parachutisten midden in het hart van de vesting Holland. Na drie honderd jaar trouwe dienst kan de Hol landse Waterlinie op sterk water worden gezet. Niet alleen de vijand had het in vroeger tijden moeilijk met de Waterlinie. Ook Nederlandse legereenheden die er in moesten oefenen ondervonden de problemen van het water aan den lijve. De waterlinie is nauw verbonden met' de Hollandse waterbouwkundige tradi tie. Je kunt de eeuwendurende opbouw van de Hollandse Waterlinie zien als on derdeel van een voortdurende bewape ningswedloop, een soppige variant op de kruisrakketten! Dikwijls gebruikt de mens nieuwe technieken het eerst om de medemens een kopje kleiner te maken. Zo ging het ook met de waterlinie. De ervaringen met de opbouw van deze militaire verde digingsgordel met alle bijkomende wa terbeheerssystemen is een stimulans ge weest voor ontwikkelingen in de civiele waterbouw. In het onlangs verschenen boek 'De Hollandse Waterlinie' verbindt co-auteur Chris Will nog een aardige stelling aan die historische samenhang: „Je zou kunnen stellen dat niet inunde ren, maar juist het drooghouden van het grondgebied een kunstmatige handeling is". Wat is er anno 1986 nog van de Hol landse Waterlinie te zien? Eigenlijk nog een heleboel al bekijk je de onderdelen als doorsnee bezoeker meestal afzonder lijk. Neem de schitterend geconserveerde vesting Naarden, het Muiderslot en het slot Loevestein, maar er is meer. In het Utrechts weidegebied en tussen de rivie ren staan, onaandoenlijk, nog steeds tientallen kazematten. De waterstand van riviertjes en kanalen in het vroegere waterliniegebied wordt in een aantal ge vallen nog steeds gecontroleerd met de aloude, nu aangepaste, inundatie-sluizen. En er staan nog heel wat bomvrije forten. Eén van de best bewaarde vestingwerken is het Fort Asperen. Het fort ligt aan de Linge, een prach tig stukje Nederland, een landschap van schapen, bunkers, populieren en wui vende biezen. Wie een overzicht wil hebben van de historie van de Hollandse Waterlinie kan de hele zomer in het uit 1847 daterende fort terecht. In verband met de hoge vochtigheidsgraad in het fort bestaat de tentoonstelling uit een batterij dia-pro jectoren die zowel tekst als statische beelden op de wanden van de gewelven projecteren. Het zijn mooie platen van militaire folklore: infanterie die door drassig land ploetert, soldaten stoer glij dend op Friese doorlopers, gewapend met een soort voorlader. Ronddolend door het binnenste van deze robuuste opeenstapeling van bak steen met muren van anderhalve meter breed kun je je een beeld vormen over hoe Jan Soldaat hier leefde. „De kracht om ontberingen te dragen is één van de schoonste deugden van een soldaat" staat er ergens boven een deur. Het zal wel proza van een luitenant geweest zijn. De officieren huisden in een van de meer zonnige vertrekken. - Gezond is het daarbinnen in die voch tige ruimte nooit geweest. De mannen die tijdens de restauratie elektriciteit aanlegden hebben het geweten. Veertien dagen waren ze er aan de gang. Weer buiten aan het werk zijn ze bijna stuk voor stuk ziek geworden. Ilonka Brouwer is namens de Stichting Fort Asperen werkzaam in het oude bas tion. Ze vertelt hoe het Fort Asperen nog tot 1980 door de defensie gebruikt werd: „Munitieopslag. nu is het eigendom van Staatsbosbeheer. Wij mogen het ge bruiken tot 7 september. Tot die datum duurt de tentoonstelling. Daarna moeten we ruimte maken voor de vleermuizen. Het schijnt dat er hier een bijzonder soort huist!" Bron: „De Hollandse Waterlinie". Div.auteurs. Uitgeverij Van Veen, Utrecht Prijs 29,50. Expositie: De Hollandse Waterlinie, Fort Asperen. Dagelijks geopend van 10 tot 18 uur(maandag ge sloten). Te bereiken via A2(Utrecht-Den Bosch). Ten noorden van knooppunt Deil afslag: Gelder- malsen/Rumpt/Leerdam. Richting Leerdam bij af slag Asperen linksaf. Via A15 Gorichem-TieL ten i westen van knooppunt Deil neemt u afslag Leer dam richting Leerdam. Bij afslag Asperen rechtsaf. Per openbaar vervoer bereikbaar via NS- station Leerdam en vandaar met een rondvaartboot over de Linge. Vertrektijden aan Loswal Leerdam 11.15, 13.15,15,15 en 16.45 uur. ra c;

de Stem | 1986 | | pagina 19