Boycot zorgt voor roeiprimeur Van der Wiel brengt spanning terug Aanbod van Ferrari voor Nigel Mansell Levendige juniorenkoers in Groede \COMITEE ZUIDELIJK AFRIKA PROTESTEERT TEGEN ZUIDAFRIKANEN itieduel itelstrijd ipring- ►nt klasse Jean-Marie Plait in geringe mate schuldig aan ongeluk Grote belangstelling voor WK honkbal Vriendin De Angelis beschuldigt Formule-I wereld ijden RIJDAG 25 JUL11986 PAGINA SPORT 3 PL OEGENKLASSEMENT ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT Junioren titel tennis voor Edwin Vissers Waitz niet naar Stuttgart Johan Tukker mogelijk naar FC Utrecht Hongaarse voetbalbond bekritiseerd T19 van Rotterdam naar oven. Het project gaat door als de Olympische n van 1992 niet in Neder-1 worden gehouden, errit Solleveld heeft gis. in Saint-Etienne 2iin tigste rode trui afgehaald, voorsprong in het tussen-; tklassement is zo groot nij er zeker nog drie krijgt I nwoners van De Lier heb-1 al aangekondigd de 'tp-l t' uitgebreid te gaan hul-l Van onze sportmedewerker -ROEDE - Jos van Ginneken uit Etten-Leur won gisteren je massaspurt en de bloemen Igeen levendige juniorenkoers k, Groede. Dat de heren met ,ea man of dertig naar de ,ireep kwamen, was verras- >nd. want er werd op het jachtige 1200 meter lange rondje hard gekoerst. Ook de vluchtpogingen wa ren niet van de lucht. Amper jaren de 47 vertrekkers weg gestuurd of Richard van loon tracht het spel al op de wagen, gij kreeg een viertal gezellen mee, maar lang zou deze vlucht niet dragen. Vervolgens ging een twaalf- lal aan de haal, waarbij de jeeuwsvlamingen Cromheee- lie, Van Hecke, hij zou later lek rijden, en Van de Ameele. Maar ook dit dozijn kreeg geen ruimte. Even na half koers pro beerde Richard Vrieze het dan maar alleen. Slechts een rondje duurde zijn avontuur. Echt serieus werd het toen Dick de Jongh, kees Kools, Jack van Veldhoven, Robert de Jonge, André Zuidhof, Rini Tak, Richard van Loon, Gerrit Tillema en Ronald Jansen het hazepad kozen. Eerst Cromheecke en even later John van de Ameele pro beerden tot bij dit negental te geraken, maar het peloton wilde van geen wijken weten. Beide Zeeuwsvlamingen wer den weer keurig in de groep opgenomen. Toen iedereen dacht dat de koers gelopen was, sprong Jacco Schroevers op zijn eentje naar de negen leiders. De Arnemuidenaar nam in zijn kielzog echter het fel uit gedunde peloton mee zodat met nog een tien kilometer te gaan alles opnieuw kon begin nen. Richard de Vrieze zag zijn poging drie kilometer voor het eind mislukken, zodat het op een massaspurt uit draaide met Van Ginneken als winnaar en vervolgens een breed spurtend peloton. Uitslag: 1. Jos van Ginneken (Etten- Leur) 60 km. in 1.25.08, 2. M. Hermus (Berkel), 3. J. van de Boom (Roosendaal), 4. R. van Wesenbeeck (Wouw), 5. J. van de Ameele (Terneuzen), 6. J. van Veldho ven (Bergeijk), 7. Rini Tak (Oudenbosch), 8. J. van Meel (Etten-Leur), 9. R. de Vrieze (Goes), 10. R. Luykx (St.-Wille- brord), 11. E. de la Rambalje (Amster dam), 12. E. Cromheecke (Aardenburg), 13. C. Wouters (Zevenbergen), 14. K. Kools (Oudenbosch), 15. R. Fransen (Uden), 16. J. Valentijn (St.-Willebrord), 17. G. Tillema (Hellevoetsluis), 18. E. Oostdijk (Wolphaartsdijk), 19. R. van Loon (Zevenbergen), 20. J. Fortrei (Bres- kens). Toon van der Steen heeft donderdagavond in zijn eigen woonplaats Bruinisse zijn tiende overwinning in het sei zoen behaald. De favoriet had in de eind sprint geen moeite om zijn medevluchter Patrick Bol, met wie hij op vijf kilometer voor het einde de beslissende sprong had gemaakt, achter zich te houden. Uitslagen: Amateurs: 1. T. van der Steen (Bruinisse) 100 km. in 2.2143, 2. P. Bol (Hoeven), 3. op 10 sec. R. Brouwers (Tete- ringen), 4. op 18 sec. T. Akkermans (Ze venbergen), 5. P. Barten (Zevenbergen), 6. P. Hofland (Roosendaal), 7. J. Goeden- dorp (Oudenhoorn), 8. C. van Rijen (Hoe ven), 9. B. Rasenberg (Terheijden), 10. K. van Goethem (Kloosterzande), 11. C. de Jong (Rucphen), 12. T. den Braber (Fij naart), 13. J. Palings (Oud Gastel), 14. P. Mol ('s-Gravenpolder), 15. J. Bol (Hoe ven), 16. H. Biemans (Hoeven), 17. T. Fase (Oud Vossemeer), 18. K de Nooyer (Westkapelle), 19. G. van Antwerpen (Driewegen), 20. E. Stevenson (Bergam bacht). Liefhebbers: 1 A. Thijssen (Bladel) 50 km. in 1.11.32,2. A. van Veen (Haaften), 3. D. Zijlmans (Raamsdonk), 4. W. Franken (Roosendaal), 5. op 7 sec. N. Westerbeke (Westkapelle), 6. M. de Putter (Nederhe- mert), 7. C. van de Bergh (Oud Gastel), 8. J, van Baal (Breda), 9. J. Oreel (Vlissin- gen), 10. L. van der Wiel (Breda), 11. G. van der Pluijm (Nieuwendijk), 12. J. Luisterburg (Nieuw Vossemeer), 13. H. Bouman (Almkerk), 14. H. Verhage (Mid- delharnis), 15. C. Spruijt (Barendrecht). Theo Smit heeft donderdag in Kampen een criterium over 100 kilometer gewonnen. De renner uit Zwanenburg bleef in de eindsprint zijn zes medevluchters voor. De uitslag: 1. Theo Smit (Zwanenburg) 100 km in 2.21.36, 2. Hans Langerijs (Waddinxveen), 3. Ad Wijnands (Eijs- den), 4. Ralf Gölz (WDI), 5. Jan Jonkers (Oud Gastel), 6. Teun van Vliet (Baarle Hertog), 7. Gert Jakobs (Helmond), 8. op 2.20 Dirk Krikilion (Bel), 10. Jacques van der Poel (Hoogerheide). EDINGBURGH (IPA) - Dé boycot van 'de Gemenebest Spelen, waar 32 landen - Bermuda was donderdag de laatste afmelder - van de 58 aangekondigde wegbleven, heeft ook voor een opval lende primeur gezorgd en wel in de roeisport. Voor het eerst in de geschie- nam de beslissing tot gemengd denis is het toegestaan dat een man aan het stuur zit in een boot vol roeisters. De interna tionale roeifederatie (FISA) ng van het eerste, was It-Etienne de snelste bij tijdrit, met de vier tus- volgens eindklassering, klim), 51.3 km en eind- 16 legen teistert golfers in Noordwijk pi [7.37 7.41 118.07 11.22 1.18.11 1.26 1.18.32 I.351.18.35 |71.18.39 II.18.49 NOORDWIJK (ANP) - Zware regenval, on heilspellende onweersbuien en een stormach tige Noordzee-wind, zorgden er donderdag morgen voor dat de start van het 67ste open Nederlandse golfkampioenschap chaotisch verliep. De organisatie haalde tijdens het on weer de dure professionals van het terrein om de landen voor het voetbailze een uur later pas weer de duinen in te stu- j zei ook aangenaam verrasl zijn door Marokko, bhtte het Noodrafrikaansi lid een grote kans toe in 1! ft evenement te mogen orga peren. ren. Voor het al vroeg aanwezige publiek, zo'n 2000 men- ien, betekende het een nat uurtje uitstel voor het dan toch Seve Ballesteros, een van s werelds betere golf- ipelers, aan het werk kon zien. De boerenzoon trok op de openingsdag van de 'Dutch Open' de meeste aan- mermann 191, 6. CabrerJ dacht. Een lange, bontgekleurde stoet begeleidde de temperamentvolle Spaanse golfer op zijn weg door de duinen. sproken. Ze nemen de zaak se rieus en willen niet gebruikt worden. Johnstone is al eens gewaarschuwd. Het is nu vrij - wel zeker dat zijn Zimbab- wese paspoort wordt ingetrok ken. Dat zal waarschijnlijk ook met dat van McNulty ge beuren. Namens Sanroc doe ik een beroep op de Nederlandse golfofficials hun verantwoor delijkheid te nemen om de twee plus die zpgenaamde Ita liaan van deelneming uit te sluiten", aldus Ramsamy. iköchli 3.49.18, 2. De Gribald; j> 8.51, 3. Guimard op 9.27, 4.] pnzales op 10.27, 5. Legéay 0] 1.39,6. Boifava op 10.57, 7. Ra; 11.15, 8. Post z.t., 9. Schuita 11.31. Köchli 278.26.09, 2. Legeay 0[ 148.12, 3. Guimard op 2.03.50,1 Ichuiten op 2.20.05, 5. Post op 128.01, 6. Boifava op 2.29.15,17 kaas op 3.59.35. i de terreinen van manege '0 At zaterdag de tweede selectii Jnenners voor de Zeeuwse kam .anisatie is in handen van de ju eruiters' uit Dreischor. cole Schieman zijn in die volg orde geplaatst. Bij de Z-springers is meer belangstelling. Niet min der dan vijftien combinatt die als Zuidafrikanen aan de komen aan het vertrek. 0c die hebben al een selectiewe strijd achter de rug. Daar wa ren de eerste vijf geplaatst! Miranda de Jonge met Haro van de 'Zwinruiters', Eliann de Feyter met Bres van 'Lu tor et Emergo', Nina de Leeu land', Arianne Hanse met Li! van 'De Schouwseruiters' t Jeroen Goossens met Ramt» Kayam van 'Haringruiten Ook de men-combinatii Z met vijf deelnemers. Nici Zephyr van 'Scheldestad'. Het ponykampioenschi wordt gehouden op zaterdag augustus in Tholen. kensportmedeiverker ÏAREN (ANP) - Edwin Vis a's is donderdag in Haren Nederlands tenniskampioen de junioren tot achttien «ar geworden. De speler uit °erkel-Enschot, die niet meer /se springpaarden-equipe, beef jan een plaats in de halve fi- ijdens een gewestelijk concouf allo. Er werd een eerste, tweede chtigd. mengesteld voor het treffen me' het internationaal concours hip* lag in Axel werd gehouden, W3-' 'Jdscategorie zegevierde Ni- s sterk uitgedund. Daarom v/sl °lette Rooimans. De als eerste r zo'n goede prestatie werd neet Splaatste Eindhovense (17), "on in de finale in drie sets an Evelien Hamers uit feerssen. uitsl&gen van de finales van bet NK minder dan 27 combinaties ver brons. Daarvoor zorgden respec met Urlanda, Simon den Exte' met Waldon. In de Z-klaSSe Vs1 18 jaar zijn; Meisjes; Nico- Rooimans (Elndhoven)-Evelien Ha- r. Toch wist Piet Huige met SS' n prachtige vijfde plaats. De topattractie van het grootste golftoernooi van Ne derland -waarvoor de spon- sors rijen dik klaar staan- voelde zich kennelijk op zijn gemak in het gure weer. De eerste vijf holes leverde hem drie keer een birdie (een slag onder het baangemiddelde) op. ,Het was moeilijk in- deze weersomstandigheden. Er voortdurend een harde wind over de greens. Maar vergeleken met de weersom- itandigheden tijdens het open Britse golfkampioenschap, vo- week in het Schotse Turn- terry was het hier nog rede- Ijk", verklaarde de Spaanse golfer na afloop. Voor Graham Marsh, de winnaar van vorig jaar en 979, verliep de eerste dag te- curstellend. Op de laatste hole oloeg hij de bal in de bumper waardoor zijn dagtotaal op 72 uitkwam. Zuidafrikanen Het Komitee Zuidelijk Afrika heeft donderdagmid- bij de toegangspoort van de golfbaan in Noordwijk ge protesteerd tegen de deelne ming van enkele Zuidafrika nen, die een dubbele nationali teit hebben en op grond daar van de richtlijnen van het mi nisterie konden omzeilen. Bui tenlandse Zaken weigerde een visum te verstrekken aan Bland, Hawkes en Westner, De stand na de eerste dag: 1. Fernandez (Arg) 68, 2. Ballesteros (Spa) 69, 3. Allen (VSt), Pinero (Spa), Heggarty (Nier), Olazabal (Spa), Cantero (Arg) 70, 8. Moody (GBr), Parkin (GBr), Blend jr (GBr), Bennett (GBr), Mosey (GBr), Mur ray (GBr), Somers (Aus), Young (GBr) 71, 16. Harwood (Aus), Longmuir (GBr), Ri- vero (Spa), Harrison (GBr), Zabriski (VSt), Fowler (Aus), Garrido (Spa), Blend sr (GBr), Baker-Finch (Aus), Calero (Spa), Marsh (Aus), Commans (GBr), Luna (GBr) 72. 50. Ruts (Ned-ama), Duc- cant (Fra) 75, 85. Lemmens (Ned), B. van Moom (Ned) 77, 99. Lovey (Ned-ama), Forsbrand (Zwe) 78, 111. Loesberg (Ned), Lanner (zwe), Thuel (WDI) 79, 121. Smits van Weasberg (Ned-ama), Steenkamer (Ned-ama), Dekker (Ned) 80, 130. Borst (Ned), Eaton (Bel) 81, 135. Balvert (Ned), IV. van Mook (Ned), Renders (Ned) 82, 143. Janmaat (Ned) 84, 146. Van de Berg (Ned), Goslaings (Ned), Hage (Ned) 86, 149. Van Pinxteren (Ned) 92, 150. Kuys- ters (Ned) 98. MUNCHEN (AFP) - Jean-Ma rie Pfaff, de 32-jarige doelman van het Belgische nationale team en de Westduitse kam pioen Bayern München, is maandag in de Zuidduitse stad in hoger beroep veroor deeld tot een boete van 4500 gulden. De Belg werd door de rech ter in uiterst geringe mate, 'aan de ondergrens', schuldig geacht aan een auto-ongeluk op 31 augustus vorig jaar in de omgeving van München. In zijn terrein-wagen kon de Belg, die te hard reed, een wa gen met daarin twee nonneh van een nabij gelegen klooster, niet meer ontwijken. -v De moeder overste, die ach ter het stuur zat, reed zonder op de tegemoet komende wa gen van Pfaff te letten, een zijstraat in. Een 70-jarige non werd uit de wagen geslingerd en overleed ter plaatste. In eerste instantie had de rechter zowel de moeder over ste als Pfaff aan dood door schuld, schuldig bevonden. De non werd tot een gevangenis straf van 100 dagen en een boete van 10 mark veroor deeld, Pfaff kwam er met 60 dagen en 200 mark beter van af. Beiden gingen tegen het vonnis in beroep. Ditmaal koos de rechter voor andere straffen. De moeder overste moet 1000 mark betalen, Pfaff 4000. De magistraat was van mening dat de doelman slechts in uiterst geringe mate schuld had aan het ongeval. Volgens verkeers-rechter Adolf Achil les „kunnen dit soort ongeval len door eigenlijk niemand worden vermeden". De magi straat voegde daaraan toe dat dit besluit eigenlijk voor de Belg een 'morele vrijspraak' betreft. Het was niet het laatste wat de rechter tegen de Belg zei. Terwijl hij hem de hand schudde, voegde Achilles Pfaff toe: „Met u in het doel waren wij misschien wereldkam pioen voetbal geworden". De beste golfspeler van de wereld, de Spanjaard Severiano Ballesteros, gekleed in een regenpak aan het werk in Noordwijk. - fotoanp titelstrijd wilden deelnemen. Drie andere Zuidafrikanen «pelen onder hun tweede na tionaliteit mee. Mark McNulty en Tony Johnstone kregen op "ertoon van hun Zimbabwese paspoort wel toestemming Ne derland binnen te komen. De met Sharif van 'Noord-Beve derde, Hugh Biaocchi, staat als Italiaan vermeld op de deelne merslijst. Het Komitee Zuidelijk Alrika gaf een persverklaring Van de twee voorselectii uit van Sam Ramsamy, de wordt het beste resultaat m« genomen naar het kampio® schap, dat tevens beslissend)! sche comité (Sanroc). 'oorzitter van het Zuidafri- kaanse niet-raciale Olympi- „Het staat als een paal bo- maken hun opwachting vo*en water, dat McNulty en een selectiewedstrijd in klas Johnstone in werkelijkheid Zuidafrikanen zijn. Ze leven line Vos met Tramenta «r al heel lang en hebben er Teun van de Bijl met Toi wk een huis. Ze zijn gewoon beiden van 'Oranjezon', Pe' M van de Zuidafrikaanse golf Hanse met Sunny van 'I associatie. Alleen als er geen Schouwseruiters', Christal alternatief is, maken ze ge- Provoost met Viola van 'Oral »ruik van een Zimbabwees jezon' en Adrie Louwerse m Paspoort. Ik heb erover met de autoriteiten in Zimbabwe ge tale was toegedicht, bedwong 11 de eindstrijd de eveneens 'dittienjarige Björn Bijster in We sets. Bij de meisjes in deze leef- (Meerssen) 6-3, 6-7, 6-3 Jongens: awin Vissers (Berkel-Enschot)-Björn Bijster (Heino) 7-5,2-6,7-5 AMSTERDAM (ANP) - John van der Wiel heeft het vijfde Ohra-schaaktoernooi een verrassende wending gegeven. Hij bracht gisteren in Amsterdam in de vierde ronde van de kroon groep de spanning terug door winst op de Rpis Vaganjan. DEN HAAG (ANP) - De be langstelling voor de strijd om het wereldkampioenschap honkbal gaat tot nu toe alle verwachtingen te boven. De Door de nederlaag van de koploper kwamen de Joego slaaf Ljubojevic en de Hon gaar Ribli door remises tegen de Zweed Hellers en Timman op gelijke hoogte. Het Oosteu- ropese trio heeft 274 punt en wordt op een halfje gevolgd door Van der Wiel en op een vol punt door Timman. Van der Wiel is bij vlagen een onberekenbare speler. Dinsdag in de tweede ronde liet hij zich kinderlijk eenvou dig inpakken door de Hongaar Ribli en werd gevreesd voor zijn verdere grillen. Het vorm herstel vergde tegen alle ver wachtingen in slechts twee dagen. Na een rustige remise tegen Ljubojevic op woensdag speelde hij gisteren koploper Vaganjan van het bord. De Russische grootmeester werd op zijn specialiteit, het Frans, verrast door wits onor thodoxe aanpak en reageerde bijzonder scherp met zijn vijfde zet (c5). Een ongezond agressieve en tamelijk ris kante manoeuvre, zoals de sterk spelende Van der Wiel in het verdere verloop aantoon de. De Leidenaar, die op de laatste wereldranglijst veer tien plaatsen sprong naar de 24e positie, controleerde daarna de partij en zette zwart met enkele krachtzetten onder zware druk. Vaganjan, die een score van plus drie te gen Van der Wiel had opge bouwd en nog nimmer verlo ren had, kreeg geen enkele kans op ontsnapping en na 43 zetten gaf hij zich gewonnen. De uitslagen zijn: kroongroep, 4e ronde: Ribli (Hon)-Timman (Ned) Me-ft, Van der Wiel (Ned)-Vaganjan (Sov) 1-0, Lju bojevic (Joe)-Hellers (Zwe) Stand na vier ronden: 1. Ribli, Vaganjan, Lju bojevic 2Vt punt, 4. Van der Wiel 2, 5. Timman 1 Mt6. Hellers 1. Grootmeestergroep, 3e ronde: Murey (Isr)-Zapata (Col) 1-0, Smejkal (Tsj)- Mednls (VSt) afg., Dolmatov (Sov)-Ree (Ned) 1-0, Geiler (Sov)-Martinovic (Joe) afg., Braga (Arg)-Douven (Ned) Vt-Vt, Meulders (Bel)-Eslon (Zwe) 0-1, Lange- weg (Ned)-Gheorghiu (Roe) Vt-Vt, Boersma (Ned)-Rivas (Spa) 1-0, De Boer (Ned)-Jeroen Piket (Ned) 0-1, Kremer (Ned)-Maja Tsjiboerdariidze (Sov) Vt-Vt, Kuijf (Ned)-Hartoch (Ned) 1-0, Blees (Ned)-Marjanovic (Joe) Vt-Vt, Marcel Pi ket (Ned)-Peelen (Ned) 1-0, Weemaes (Bel)-Sehner (WDI) 0-1, Pieterse (Ned)- Brenninkmeijer (Ned) 0-1, Pliester (Ned)-Bezemer (Ned) 1-0. Stand na drie ronden: 1. Murey 3 punten, 2. Dolmatov 2Vt, 3. Braga, Zapata, Douven, Kuijf, Es- Ion, Boersma, J. Piket 2,10. Geiler, Med- nis, Smejkal, Martinovic 1% 1 afg., 14. Ree, Meulders, Gheorghiu, Tsjiboerda riidze, Langeweg, Kremer, Sehner, M.Pi- ket 1%, 22. Rivas, De Boer, Hartoch, Marjanovic, Blees, Pliester, Brennink- meijer 1, 29. Pieterse, Weemaes, Peelen 30. BezemerO. OSLO (DPA/SID) - De Noorse lange-afstandloopster Grete Waitz zal niet meedoen aan de Europese atletiekkampioen- schappen in Stuttgart, hoewel ze is hersteld van een blessure, die haar acht weken aan de kant hield. „Het is onmogelijk in een maand tijd weer in topvorm te komen", zei de marathonkam pioene donderdag in Oslo. „En mij interresseert alleen de overwinning. Maar het is niet zo erg, dat ik niet mee kan doen in Stuttgart. Er komen voor mij nog andere belang rijke evenementen". Het meedoen van de Ita liaanse hinkstapspringer Da- rio Badinelli, die al eens boven de zeventien meter is geko men, aan de EK is ook nog on zeker. Door een kwetsuur kwam de Italiaanse kampioen bij de nationale titelstrijd donderdag niet verder dan 16,25 meter. Zijn landgenoot en Olym pisch kampioen kogelstoten Allessandro Andrei kwalifi ceerde zich met een beste po ging van 21,29 meter wel. We reld- en Olympisch kampioen Alberto Cova kan dat op de slotdag alsnog doen. Hij moet dan wel de 10.000 meter, de af stand waartoe hij zich in eigen land beperkt, voor het eerst dit seizoen binnen de 28 minuten en 20 seconden lopen. Goede berichten komen van de Oostduitse atletiekselectie. De blessures van de sprint sters Marlies Göhr en Marita Koch en de 400-meterlopers Thomas Schönlebe en Jens Carlowitz zijn voldoende ge heeld om eind augustus in Stuttgart te kunnen starten. Het DDR-viertal vertoeft mo menteel in St. Moritz voor een hoogtestage van drie weken en traint volop. eerste vijf speeldagen van het toernooi werden door ruim 75.000 liefhebbers bezocht. De KNBSB, de organisator van de titelstrijd, heeft 132.000 betalende kijkers nodig om uit de kosten te komen. De meeste bezoekers kwamen op woens dag. Zuid-Korea-Nederland in Haarlem trok toen maar liefst elfduizend toeschouwers. Het duel Cuba-Verenigde Staten in Utrecht bleef daar met een bezoekersaantal van 8000 niet ver bij achter. Tot nu toe werden de wed strijden in Haarlem (inclusief de openingswedstrijd Cuba- Puerto Rico) het drukst be zocht. In het Pim-Muliersta- dion keken bijna veertigdui zend honkbalfans naar de vijf middag- en vier avondwed strijden. Utrecht volgt op ruime afstand als goede twee de. Het gezellige UW-stadion trok in zes duels meer dan 15.000 mensen. In de twee an dere steden, Rotterdam en Eindhoven, is de honkbal koorts nog niet zo hoog opgelo pen. DEN HAAG (ANP) - Ute Kit- teiberger, de vriendin van de in mei bij testritten op Le Cas- tellet om het leven gekomen autocoureur Elio de Angelis, heeft zware beschuldigingen geuit tegen de verantwoorde lijke instanties in de formule- I-racerij. In een interview met 'Stern' klaagt de 26-jarige Kittelber- ger, dat winst boven veiligheid gaat. „In de proefritten wor den miljoenen gestoken, maar de paar duizend gulden voor veiligheidspersoneel en red- dingsposten houden ze liever in de zak". Volgens de mening van Kit- telberger zou De Angelis nog hebben geleefd, als hij meteen na het ongeval op het Zuid franse circuit naar het zieken huis was gebracht. Er was op de dag van het ongeval geen bezetting van de baanposten en geen radiocontact. Ook een reddingsploeg en een helicopter ontbraken op Le Castellet, ook bekend onder de sponsornaam Paul Ricard. Pas toen de Brabham van de Italiaanse coureur brandde, zijn enkele mannen in korte broeken en T-shirts naar de plek des onheils gerend. „Ze droegen geen hand schoenen. Hun brandblussers functioneerden niet of waren half leeg", zei Kittelberger. De brand kon niet worden be dwongen. De wagen bleef lang op de kop liggen. De Angelis overleed een dag later in de kliniek van Marseille aan de zware verwondingen. De fa milie van Elio de Angelis heeft ondertussen verzocht om een diepgaand onderzoek. Van onze sportredactie HOCKENHEIM - Nigel Man sell heeft een lucratief aanbod van Ferrari op zak. De gere nommeerde Italiaanse renstal wil de Britse formule 1-cou- reur voor ettelijke miljoenen dollars aan zich binden. Man sell, de koploper in de tussen stand om het WK der formule 1-coureurs, moet bij Ferrari Stefan Johansson opvolgen. Eerste rijder Michel Alboreto heeftzijn verbintenis met het team inmiddels verlengd. De bijna 32-jarige Nigel Mansell, 8 augustus viert hij zijn verjaardag, won dit jaar in een Williams-Honda vier van de 9 Grand Prix-races. Hij voert met 47 punten voor Alain Prost (43) de ranglij- staan. „Het kan vreemd lopen in de formule 1", vertelde Mansell gisteren. „Zes jaar geleden heb ik mijn huis moeten verkopen om in het formule 1-wereldje terecht te kunnen komen. De laatste weken lopen de mana gers de deur bij mij plat". Mansell was voor het sei zoen voorbestemd tot tweede man achter de Braziliaan Nel son Piquet. De tweevoudige wereldkampioen werd vooraf getipt als belangrijkste kans hebber om de wereldtitel van Alain Prost over te nemen. Pi quet heeft echter inmiddels achttien punten achterstand op zijn teamgenoot en heeft moeite met zijn rol op het tweede plan. "Nelson krijgt bij Williams drie miljoen dollar per jaar. Ik een derdedeel, niet slecht. Maar ik weiger het nieuwe contract bij Williams te on dertekenen. Ik wil op zijn minst hetzelfde honarium als Piquet. Ik sta nu sterk. En daarvan moet ik profiteren". Volgens de Italiaanse sport krant Gazetto dello Sport zou Ferrari vandaag tijdens de trainingen voor de GP van Duitsland met een nieuwe Ferrari op de proppen komen. Een bolide die de slecht pres terende renstal van Enzo Fer rari op een hoger plan moet tillen. Michel Alboreto, die de auto afgelopen tien dagen in het ge heim zou hebben getest in Ita lië, zou de bolide bemannen. Gisteren in Hockenheim ont kende noch bevestigde het Ita liaanse gezelschap dat ge rucht. roeien, omdat in de Olympi sche vier met stuurvrouw maar drie boten over waren gebleven. Om toch nog tot een acceptabel veld te komen werd aan lichtgewicht teams - niet Olympisch - gevraagd mee te varen in de zware categorie. Doordat in de lichte vier ge roeid wordt zonder stuur vrouw, zagen deze ploegen zich gedwongen een beroep te doen op mannelijke collega's. De geplaagde officials van de gedevalueerde Spelen wer den enkele uren voor de offi ciële opening opnieuw opge schrikt. Nu door twee bom meldingen. Ploegen, die in het Meadwobank stadion aan het trainen waren, werden in al lerijl geëvacueerd. De explo- sievendienst vond bij het zwembad en de foyer van het centrale stadion verdacht uit ziende pakjes. Het ene bleek een onschuldig leren tasje te zijn en het andere een nog minder vijandig broodtrom meltje, dat door iemand was vergeten. De 13e Commonwealth Ga mes werden ondanks alle el lende met veel vlagvertoon door prins Philip, de hertog van Edinburgh, geopend. De 23.000 toeschouwers kregen een wervelende show voorge schoteld. Duizenden dansende kinderen, kanonschoten, ge vechtsvliegtuigen, duiven, kilts, doedelzakken en violist Yehudi Menuhin konden ech ter bij het openingsfeest de in druk niet wegwerken dat het evenement door de boycot maar een schraal aftreksel is van dat van zestien jaar gele den, toen in de Schotse hoofd stad de bijnaam „Vriendelijke Spelen" voor het eerst werd gebezigd. Van onze sportredactie UTRECHT - SC Heracles- doelman Johan Tukker wordt bij FC Utrecht mogelijk de op volger van Jan-Willem van Ede. Van Ede, die een groot deel van het vorig seizoen miste door hyperventilatie, kreeg daar in het begin van deze week weer zo veel last van dat hij naar een ziekenhuis ver voerd moest worden. FC Utrecht ging onmiddellijk op zoek naar een vervanger, maar kwam bij Lloyd Does burg net te laat. De ex-keeper van Vitesse had juist bij Ex celsior getekend. Gisteren praatte FC Utrecht met Johan Tukker, de doel man van SC Heracles die zijn contract met de Almeloërs nog niet verlengd had. BOEDAPEST (DPA) - Het be stuur van de Hongaarse voet balbond is donderdag door het partijdagblad 'Nepszabadsag' stevig aangepakt voor zijn zwakke reactie op de afgang van het nationale elftal bij het wereldkampioenschap. Een dag eerder nog hadden de officials bij een persconfe rentie geprobeerd de verrich tingen in Mexico te bagatelli seren. „Wie geeft ons de ga rantie, dat er na de woorden van zelfkritiek bij de bondsal- machtigen nu ook eens daden volgen en niet alles, zoals tot nu toe, bij het oude blijft", vraagt de journalist van het partij-orgaan zich af. De scribent werpt de ver antwoordelijke mensen in de voetbalbond voor, dat ze voortdurend voorbij gaan aan de verregaande ongediscipli neerdheid van de sterspelers. Zo werden de escapades van middenvelder Lajos Detari en de alcoholische uitspatting van verdediger Zoltan Peter met de mantel der liefde be dekt. Woensdag hadden de voet- balbestuurderS schoorvoetend toegegeven, dat de vechtlust en de intelligentie van de Hon gaarse selectie, die in de kwa lificatieronde voor het EK on der meer tegenstander is van Nederland, niet het vereiste WK-niveau had gehaald. Bovendien werd het geac cepteerd dat internationals, ondanks zwakke prestaties in het nationale team, 'onrecht vaardig hoge gages' ontvin-' gen. Die door enkelen nog werden aangevuld met niet nader omschreven 'verwerpe lijk en illegaal' handelen.

de Stem | 1986 | | pagina 7