oord :-Afrika Hak blokkeert reddingsplan voor Veluco FNV uit fikse kritiek op regeerakkoord I )esremd Regels tegen opeten eigen huis voldoen NS: RUIM VIERHONDERD REIZIGERS PER NACHT Actie voor vrijlating Harm Dost 'ALLES DOOR LUBBERS IN SCENE GEZET Greenpeace rest slechts schadevergoeding Prijzen wegvervoer kunnen omlaag 'Kleine dode' Ruzie over uitgeven encycliek Minder aardgas afgezet PAGINA 7 VRIJDAG 25 JUL11986 BINNENLAND EIGEN VERVOERDERS: DE STEM COMMENT A AR AbvaKabo wint het pleit Windhoos in Rotterdam DSM betaalt bijna 4 ton voor idëeen T5 veroordeling van de oeting van Hassan en oor het Centraal Co- an de Palestijnse Fa- anisatie in Tunis, zijn stellen daar niet in aarde gevallen. Fatah 'e Arabische leiders pen deze gevaarlijke eling op een spoed- van een Arabische eren tie te bespreken. kkaanse woordvoer- bben de kritiek van de Arabische landen op oek van Peres van de ewezen door te stellen geen alternatief voor Arabisch-Israëlische 'aloog is en alleen Is- n de bestaande status n oorlog noch vrede rt. De Marokkanen trouwens volgens elichte kringen in met een knipoog en et uitdrukkelijk het licht voor de topont- g van enkele Arabi- 'ders onder wie de Sa- gekregen. Hassan heeft nu aan Israël gelaten 'an niet positief op de che bereidheid tot on- delen te reageren. n nog van de grond ge- st worden. Het Eman- plan is immers niet an een plan. het regeerakkoord vooral gesproken over verdeling van arbeid d en onbetaald) tussen n en vrouwen. Niets kinderopvang (behou- et veilig stellen van lo- experimenten), niets strijding van seksueel niets over de gezond- org, het onderwijs, en in de informatica of ulpverlening. tenaren zullen dat moeten oppakken. De ipatie in Nederland zal aal aan hun welwil- id worden uitgeleverd, t het staatssecretariaat vaste kamercommis- r emancipatie wordt oekt. Voorstanders in mer genoeg. Maar de r verliest dan meteen -ht om welke minister k aan zijn of haar jasje een en om overleg te deze commissie bedong mer begin dit jaar dat 990 alle wetten moeten ngepast aan de gelijke deling van mannen en en. Een motie van e Evenhuis-Van Essen lag daaraan ten lag. Het inmiddels af- en Kamerlid zelf hier- „We zouden een prach- wereld hebben als alle en mooi zijn van bin Maar dat is niet zo. Als en wetten zijn, kom je haar verder." ■t andere woorden: van wil kun je niet eten. zal afhangen van de re- gsverklaring volgende Pas dan kan duidelijk en wat de 'winst' is van begraven van het zo aam bevochten staats- tariaat van Emancipa ten. veg roosterden ze cassa- vegen, verzamelden zich 100 vluchtelingen in een ;ten kwamen te voet. An- se pater Bedruzzi. Twee en aanhangwagen door >uden van dagen oppik- iligheid van het snel uit- jgeleverd. Datzelfde kan •den van een Oostafri- conferentie, half juli, in internationale kant van De snel verslechterende situatie in Zuid-Soedan buurlanden Kenia, ;n Zaïre grote zorgen, nog bij dat velen in Ke- mda zich verwant voelen zien als een gecht tus- srte Zuidsoedanese broe- dominerende Arabieren rden. Zo doet zich de uit- situatie voor dat het zeer voorzichtige en enia een SPLA-delegatie le hoofdstad Nairobi. landen zouden er tijdens srentie bij president Sa- hdi op aan hebben ge- zo snel mogelijk tot een komen met Garang. De president heeft te kennen en prijs te stellen op druk iaf. Tijdens de topconfe- >k gewezen op de moge- de Oegandese president ïseveni te laten bemidde- :ni, een oud-studiegenoot ïg, zou als zodanig een n man zijn. Op die sug- nuit Khartoem tot nu toe 'eerd. Wel heeft Sadeq al kennen gegeven dat be- i in Addis Abeba, tussen Soedanese politieke par kbonden en anderzijds de ït zijn afgebroken, maar geen vooruitgang is ge- T28 PAGINA 3 ZOETERMEER (ANP) - De EVO, organisatie van eigen verladers en vervoerders, vindt dat de prijzen van het transport over de weg in het binnenland met gemiddeld twee en een half procent en in bet internationale vervoer met drie tot zes procent omlaag bunnen. Zij baseert haar me ning op de halvering van de dieselolieprijs sinds begin dit jaar. Kleinere klanten van be roepsvervoerders profiteren volgens de EVO vaak nog on voldoende van de lagere brandstofprijzen. De beroeps vervoerders hanteren officiële tarieven waarin nog wordt uitgegaan van de oude, hogere prijs voor dieselolie. De EVO heeft haar eigen leden geadvi seerd in vrachtcontracten een dieselolie-clausule op te ne men als een soort vangnet voor de schommelingen in de brandstofprijzen. Volgens een woordvoerder van de grootste organisatie in het beroepsgoederenvervoer, NOB Wegtransport, kan niet in zijn algemeenheid worden gesteld dat de prijzen omlaag kunnen door de lagere dieselo lieprijs. Er zijn ook nog andere kostenfactoren zoals loonkos tenstijgingen, waarmee dan rekening moet worden gehou den, aldus de woordvoerder, die overigens niet afwijzend stond tegenover de idee van een dieselolie-clausule. DEN HAAG (ANP) - Het probleem dat mensen met een bij standsuitkering sterk moeten interen op het vermogen dat in hun eigen huis zit, is aanzienlijk afgenomen. Dat is een gevolg van de re geling die sinds 1 januari 1983 geldt om dit zogenaamde ope- Nachttrein lijdt verlies UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwe gen zijn bepaald niet ontevreden over de ge middelde bezetting van de nachttreinen die sinds 1 juni een uurdienst onderhouden tussen Schiphol en de vier grote steden. De eerste maand hebben in totaal 12.000 mensen van de nachttrein gebruik gemaakt. Per nacht dus gemid deld ruim vierhonderd mensen, per week drieduizend. Dat zijn er weliswaar ze venhonderd minder dan de 3.700 reizigers die de NS weke lijks nodig heeft om quitte te spelen, maar de NS verwacht dat het fenomeen door grotere bekendheid meer in trek zal raken. Het traject Amsterdam-Den Haag via Schiphol is 's nachts het drukst bereisd. Op Am sterdam CS stappen per week ongeveer 1.200 mensen in de nachttrein, op de stations van Rotterdam, Den Haag en Utrecht elk vijfhonderd en de overige stations ongeveer hon derd. Tussen 24.00 en 02.00 uur zijn er relatief veel nachtreizi gers. Tussen twee en vier uur 's nachts zakt het aantal reizi gers in om vanaf vier uur weer op te lopen. De spoorwegpolitie, die 's nachts op de stations in de grote steden toezicht houdt en soms meereist, heeft in juni geen noemenswaardige pro blemen met reizigers gehad, aldus een NS-woordvoerder donderdag. De NS heeft nog geen in zicht in het soort reizigers dat van de nachttrein gebruik maakt en in de frequentie van het nachtelijk reizen. Met de nachttrein mikt de NS vooral op luchtreizigers en mensen die 's nachts naar of van het werk moeten. Feestgangers hebben de nachttrein ook ont dekt, evenals mensen die bij tijds op een verre bestemming willen zijn door met de nacht trein een aansluiting met de vroegste reguliere trein te zoe ken. VREES VOOR CONCURRENTIE ONTKEND Van een onzer verslaggevers GELDERMALSEN - Hak Conserven BV uit het Noord-Bra bantse Giessen is niet bereid medewerking te verlenen aan de uitvoering van een reddingsplan voor de noodlijdende Conser- venfabriek Geldermalsen BV. Het reddingsplan van de be windvoerders, dat uitgaat van een overname van de fabriek door de overdracht van de aandelen aan Oerlemans Hol ding BV uit Genderen, zou in de visie van grootste aandeel houder Hak onvoldoende waarborgen bieden voor de continuïteit van het Gelder- malsense bedrijf. Volgens bewindvoerder rar. C. Klomp is de overname door Oerlemans echter de enige reële oplossing die de conservenfabriek van de on dergang kan redden. „Het be tekent behoud van werk voor circa 60 van de 92 werknemers in Geldermalsen en stelt te vens een redelijke uitkering aan de schuldeisers in het vooruitzicht." Om een einde te maken aan het 'interne' conflict en Hak alsnog te bewegen in te zien dat loyale medewerking, zoals die van een aandeelhouder mag worden verwacht, nood zakelijk is, overwegen de be windvoeders een kort geding aan te spannen. Algemeen directeur A. Hak meent dat Hak best bereid was medewerking te geven, mits er voldoende garanties zouden zijn en Hak meer inzicht krijgt in Oerlemans' plannen. „Wat we nu weten is, dat het slechts vage, vrijblijvende plannen zijn. Daar werken we niet aan mee." Dat het weigeren van mede werking wordt ingegeven door vrees voor extra concurrentie, bestrijdt Hak. Aan de andere kant verhult hij niet dat alles er aan gelegen is de belangen van het bedrijf in Giessen (300 man), waar een reorganisatie op handen is, veilig te stellen. In Giessen zouden 25 tot 30 mensen moeten afvloeiien. Voor het personeel in Gelder malsen kan en wil Hak geen garanties geven. HET JURIDISCHE slot van de affaire rond het opgeblazen Green- peace-schip Rainbow Warrior getuigt van een onwaarachtigheid die groteske vormen heeft aangenomen. De twee moordenaars van de bij de laffe aanslag omgekomen Nederlandse fotograaf Fernando Perrera, de Franse geheime agenten Alain Mafart en Dominique Prieur, moeten voor 'straf' drie jaar doorbrengen op een Franse militaire basis in de Stille Zuidzee. Ze beschikken op het paradijselijke eiland over een eigen bungalow, ze ontvangen dubbele soldij, ze kunnen gaan en staan waar ze willen en hun familie is op kosten van de Franse staat eveneens overgebracht naar het droomeiland Hao. Het is volkomen begrijpelijk dat de milieuorganisatie Green peace verbitterd heeft gereageerd op de vrijlating - een andere benaming valt voor deze als straf opgevoerde maatregel niet te bedenken - van de Franse geheime agenten. Onthutsend is het ook om te moeten constateren hoe nationalistische gevoelens oen objectief oordeel kunnen misvormen. Normaal gesproken zou je je als inwoner van welk land dan ook moeten schamen wanneer zou blijken, dat je eigen hoogste politieke leiders heb ben aangezet tot het plegen van een daad van staatsterrorrisme. In het geval van de aanslag op de Rainbow Warrior is het tegen deel waar gebleken. Zeker vanaf het moment van hun veroorde- llnQ tot 10 jaar gevangenisstraf in Nieuw-Zeeland, hebben zowel de Franse media als de regeringsleiders er van alles aan gedaan Pnn een heldencultus rond de twee geheime agenten te creëren. Met succes, gezien de juichstemming die in Frankrijk heerst nu ze weer voet op Franse overzeese bodem hebben gezet. Ook heeft Parijs niet geaarzeld om het veelbeproefde wapen van de economische druk toe te passen op Nieuw-Zeeland, waardoor Premier David Lange in een steeds moeilijker positie kwam te ver keren. Zoals zo vele malen eerder, moest ook in dit geval het recht wijken voor het politieke belang, met het bekende compromis van de drie jaar verbanning als kwalijk resultaat. Een pikant detail is dat minister-president Lubbers om zijn bemiddelende rol in deze affaire door de Franse pers uitvoerig is geprezen. Wanneer de Premier de jubelende toon van deze artikelen kritisch beschouwt, dan moet hem als landgenoot van de omgekomen fotograaf - door sommige Franse politici als een 'kleine dode van niks' beti teld toch een nare smaak in de mond komen. Van een onzer verslaggevers 's-HEERENBERG - Zo'n veertig demonstranten hebben gistermiddag bij de grenspost Bergh-Autoweg actie ge voerd voor de vrijlating van Arnhemmer Harm Dost door de Duitse justitie. Om hun eis kracht bij te zetten werden via luidspre kers leuzen geroepen, liederen gezongen, ballonnen opge laten en pamfletten uitgedeeld aan automobilisten en passanten. Het geheel omlijst met spandoeken. De demonstratie duurde ruim een uur en had, aldus de politie, een vredig verloop. „De actievoerders hebben zich volledig aan de gemaakte afspraken gehouden", aldus politiewoordvoerder Foppen na afloop. Zoals bekend staat Dost (38) in Düsseldorf terecht op beschuldiging van hasjhandel. Op verzoek van de Bonds republiek werd de Arnhemmer in november 1984 door de Spaanse politie aangehouden op Tenerife. De verdenking luidde toen dat hij hasj in West-Duits- land zou hebben ingevoerd. Om die reden werd Dost in juni van het vorig jaar aan de Bondsrepubliek uitgele verd. Van een onzer verslaggevers ROERMOND - Pal achter elkaar hebben het bisdom Roermond en de stichting de Ark in Leusden beiden de jongste encycliek van de paus, over de Heilige Geest uitgegeven. De Roemondse uitgave is een stuk goedkoper dan de uitgave van de Ark. In beide gevallen gaat het om precies dezelfde vertaling door de in Rome wonende benedictijn Nico- laas Hendriks, de man die de paus Nederlands leerde. De Ark zegt de officiële uitgever van de pauselijke encyclieken in Nederland te zijn. Woordvoerder Leliveld van de Ark is kwaad op de stichting Verkondiging in Roermond, die onder zijn duiven schiet. „De Ark gaf het Archief der Kerken uit en op verzoek van kardi naal Willebrands zijn we weer begonnen belangrijke pauselijke toespraken en encyclieken uit te geven. De bedoeling was dat wij dat als enige zouden doen en dat Roermond zou op houden met de eigen uit gave van de encycliek. Dat doen ze kennelijk niet. Maar ivat kunnen we eraan doen?" verzucht Leliveld. Ad Jansen, woordvoerder van het bisdom Roermond houdt zich op de vlakte. „Ieder bisdom kan, als het dat nuttig vindt, de ency clieken van de paus uitge ven. Dat wij goedkoper zijn dan De Ark komt omdat onze stichting Verkondi ging geen winst hoeft te maken". Leliveld: „Wij ook niet, maar wij hebben geen kapitaal achter ons staan". UTRECHT (ANP) - De vakcentrale FNV heeft de aanvankelijk gematigd kritische reactie op de plannen van het nieuwe kabi net in haar definitieve commentaar ingewisseld voor forse kri tiek op het regeerakkoord en twijfels bij de doelstelling om de werkloosheid in 1990 met 200.000 mensen terug te brengen. Nadat de grootste FNV- bond, de ambtenarenbond Ab vaKabo, het federatiebestuur had gegispt over de opstelling ten aanzien van de bezuinigin gen in de collectieve sector en de volgens AbvaKabo te posi tieve reactie op het regeerak koord, is de vakcentrale don derdag in een brief aan de Tweede Kamer tot scherpere uitspraken gekomen. De FNV noemt de gevolgen van de aangekondigde bezui nigingen op ambtenarensala rissen onaanvaardbaar. Tien duizenden banen bij overheid, semi-overheid en sterk van collectieve uitgaven afhanke lijke bedrijfstakken als de bouw staan nu op het spel, ter wijl het voor de bestrijding van de werkloosheid juist noodzakelijk is om de werkge legenheid in deze sectoren op peil te houden, aldus de FNV. De eenzijdige keuze voor een bezuinigingsbeleid als op lossing voor de sociaal-econo mische problemen belemmert volgens de FNV Ven discussie tussen kabinet erf werkgevers en werknemers over het even tueel verhogen van de belas ting- en premiedruk in ruil voor het achterwege laten van bezuinigingen. Een zwaardere collectieve lastendruk moet volgens de FNV tot de moge lijkheden blijven behoren. Het door de FNV nog steeds positief benaderde convenant tussen kabinet en sociale part ners heeft alleen kans van sla gen als het beleid in FNV- richting wordt bijgebogen. ten van het eigen huis tegen te gaan. Die regeling voldoet en hoeft daarom niet te worden veranderd. Dat heeft staatssecretaris de Graaf van Sociale Zaken de Tweede Kamer laten weten. Hij baseert zijn oordeel op een onderzoek onder alle gemeen ten aangevuld met gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Volgens de heer Menzel van de Vereniging Behoud Eigen Huis uit Etten-Leur brengt de regeling de meeste huiseige naren alleen maar van de re gen in de drup. Hij verklaarde gisteravond met de staatsse cretaris een gesprek te willen aangaan. Volgens het onderzoek heb ben in 1983 en 1984 3900 men sen een ruimere vrijstelling gekregen. 2700 Mensen of 70 procent van de groep waar de regeling zich op richt, hebben onder de nieuwe regeling niet langer op hun vermogen in het eigen huis ingeteerd. De reste rende 1200 mensen hebben een extra vrijstelling gekregen die tussen de 15.000 en de 59.800 gulden ligt, aldus De Graaf. ROTTERDAM (ANP) - Een windhoos heeft donderdag rond het middaguur in de Rot terdamse wijk Ommoord een volgens een politiewoordvoer der grote hoeveelheid dakpan nen van woningen gerukt. Eén woning raakte een flink ge deelte van het dak kwijt. Een boom die omwaaide, raakte overigens niemand. De windhoos deponeerde bovendien een op een parkeer plaats aan het Bottelroos staande caravan in een nabij gelegen tuin waardoor tevens twee auto's lichte schade op liepen. Verder was er sprake van wat golfplaten die op de weg waren gewaaid. De totale schade is niet bekend. Er zijn geen meldingen over gewon den binnengekomen, aldus de politiewoordvoerder. Van een onzer verslaggevers HEERLEN - DSM Limburg BV heeft vorig jaar 374.000 uitbetaald voor bruikbare tips van medewerkers om de pro- duktie te verbeteren. In totaal vielen ruim 300 medewerkers in de prijzen. Zij ontvingen een gemiddelde be loning van 1100 gulden. Volgens DSM leveren de be loonde idëeen een besparing op van ten minste vijf miljoen gulden. De werkelijke besparing is volgens het concern vermoe delijk nog groter, omdat van 161 idëeen de waarde niet in geld uit te drukken is. Het gaat bij voorbeeld om tips op het terrein van de veiligheid en het milieu. GRONINGEN (ANP) - De Ne derlandse Gasunie heeft in het eerste halfjaar van dit jaar dertien procent minder aard gas afgezet in binnen- en bui tenland dan in de eerste zes maanden van het vorig jaar. Met name de verminderde ex port leidde tot dit lagere afzet- cijfer. Absoluut gezien daalde de verkochte hoeveelheid aard gas van 47,4 naar 41,2 miljard kubieke meter. Dit blijkt uit definitieve cijfers van de Ne derlandse Gasunie over de gasafzet in het eerste halfjaar van 1986. De cijfers werden donderdag bekendgemaakt. De export naar West-Duits- Iand, Frankrijk, Italië en Bel gië ging van 22,9 miljard ku bieke meter in 1985 naar 17,4 miljard kubieke meter in de eerste helft van 1986. De bin nenlandse afzet in het eerste halfjaar was vrijwel gelijk aan die in dezelfde periode van 1985. Alleen de verkoop aan de industrie daalde met zeven procent als gevolg van een minder hoge levering aan de zware chemische industrie. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De 'verbanning' van Franse ge- heime agenten Prieur en Mafart naar een Stille Zuidzee paradijs is tot stand gekomen dankzij een bemiddelende rol van prémier Lubbers. „Alles is door Lubbers in scène gezet", aldus gisteren een re actie van Greenpeace Nederland in Amsterdam Greenpeace-woordvoerder Ron Huizen: „Lubbers heeft er voor gezorgd dat er toenadering tussen Nieuw-Zeeland en Frankrijk kwam en dat er be middeld werd. Zelf wilde hij niet als onderhande laar optreden. Hij is wel gevraagd. Uiteindelijk is Perez de Cuellar van de VN die rol toebedeeld". Twee weken geleden heeft Greenpeace de premier gevraagd om opheldering te geven over zijn rol in de afhandeling van de Rainbow Warrior-affaire. „We hebben tot nu toe geen antwoord gekregen", al dus Huizen. „Het spel is gespeeld", zo stelt hij het is een spel tussen landen. Wij zijn er niet bij betrokken ge weest, het is een koehandel geworden. Frankrijk heeft economische chantage gepleegd. Ze hebben gedreigd met een boycot van vlees en boter uit Nieuw-Zeeland. Dat is een sterke troef, niet alleen voor Frankrijk zelf, maar voor de hele EG. Eén land kan middels een veto een boycot namens de hele Ge meenschap bewerkstelligen. Na dat dreigement hebben de andere Europese landen Frankrijk niet tot de orde geroepen, ook Nederland niet". Het enige wat Greenpeace en de familie van de omgekomen Nederlandse fotograaf Pereira nog rest is een schade-vergoeding. Zover is het echter nog lang niet. Een poging van Frankrijk en Greenpeace om binnen 90 dagen tot een akkoord te komen is op niets uitgelopen. Huizen: „De Fransen zijn zeer on welwillend". Momenteel hakketakken de beide par tijen over de benoeming van een bemiddelingscomr misse. Huizen: „Het is allemaal niet serieus, vertra gingstactiek. Ze hopen dat de affaire uit de inte resse-sfeer verdwijnt en dan zijn ze precies waar ze uit willen komen". De dubbelhartige houding van de Franse regering heeft Greenpeace in hoge mate verbaasd. „Frank rijk beschouwt de aanslag op ons schip nu als een rechtvaardige daad ter bescherming van haar mili taire belangen in de Pacific. Vorig jaar, toen Hernu als minister van Defensie de laan uit werd gestuurd, heeft Mitterand tegenover Greenpeace en de familie Pereira gezegd dat het om een te verafschuwen cri minele daad ging. Nu is het andersom. Het is niet al leen Mitterand die de houding heeft beïnvloed. Je proeft er heel duidelijk de hand van Chirac in". A l? Even de brievenbus geleegd. Een hand vol ansichtkaarten uit verre landen. Wat is het toch altijd mooi weer in het buitenland. Mijn broer tracteerde op een kaart uit de Franse Alpen. „Het weer en de Nederlanders vallen tegen", schrijft hij. „Maar de benen zijn goed. Vooral bij de vrouwen". Uit Spanje kwam een ansicht kaart, die nogal geheimzinnig is ondertekend door: F. Bom. „Die Spaanse muziek hangt me de keel uit. En elke week weer diezelfde blote borsten. Maar de klagers overtreffen alles. Waarom blijven ze niet ge woon thuis. Dat is nóg goedko per". Natuurlijk is er ook een kaartje van Van Agt uit Flori da. „Heerlijk weer", schrijft hij sierlijk. „Hier staan kern centrales en toch schijnt de zon. Het kan dus best". Het kaartje van de Azoren kon ik eerst niet thuis brengen. „Het geld is bijna op, we blij ven dus maar een paar dagen", stond er op. Toen zag ik dat er in piepkleine lettertje onder stond: Groeten van Andrew en Sarah. Hartstikke nice! In het weekend kunnen wij zelf weer kaarten schrijven en versturen. Het wordt alweer zomer! MERIJN Fraude ambassade EEN door het ministerie van Buitenlandse Zaken uitgezon den ambtenaar op de Neder landse ambassade in Parama ribo wordt verdacht van frau de. Het ministerie zal maatre gelen in de personele sfeer treffen als de aard en de om vang daar naar de mening van de departementsleiding aan leiding toe geven, aldus het ministerie donderdag. Verdere mededelingen over de zaak wilde het ministerie niet ver strekken. Marinemanoeuvre NEDERLAND neemt met zes mij nenbestrij dings vaartuigen, Lockheed Orion vliegtuigen voor bestrijding van onder zeeërs, en ongeveer 800 mari niers deel aan de tweejaar lijkse NAVO manoeuvre Nor thern Wedding, die van 29 augustus tot 19 september wordt gehouden op de Atlanti sche Oceaan, de Baltische Zee en de Noorse Zee (de zee voor de kust van Noorwegen). Der tig tot veertig schepen die bij de oefening zijn betrokken, zullen van 19 tot 24 september ligplaats kiezen in de Amster damse haven. Watersporters gered REDDINGBOTEN van de Ko ninklijke Noord- en Zuidhol landse Reddingmaatschappij hebben donderdag voor de kust van Bergen drie Engelse watersporters gered. Het drie tal was op hun zeiljacht Aria op ongeveer 3 kilometer uit de kust in ernstige problemen ge raakt, nadat de radio en de motor het hadden begeven. Bovendien was elk van de drie zwaar zeeziek. De waterspor ters wisten de aandacht te trekken door vuurpijlen af te schieten. Auschwitz-klooster HET Overlegorgaan tussen jo den en christenen OJEC is verheugd over het besluit van de in Genève gehouden verga dering van joodse en katho lieke vertegenwoordigers, de definitieve bouw van van het Karmelietessenklooster in het vroegere concentratiekamp Auschwitz op te schorten. De verklaring van onder meer kardinaal Marchanski van Krakov dat Auschwitz het symbool is van de shoah (moord op joden), acht het OJEC van grote betekenis voor de relatie tussen joden en katholieken. Het OJEC hoopt dat de voortgezette besprekin gen zullen leiden tot de uitein delijke verplaatsing van het klooster. Automatisering DE automatisering bij bedrij ven en instellingen in de parti culiere sector zet het lopende en komende jaar flink door, vooral bij de kleinere bedrij ven. Dat blijkt volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek uit de Automatise ringsenquête die het CBS on der 30.000 bedrijven en instel lingen met meer dan vijf werknemers heeft gehou- den.Vooral kleinere bedrijven lopen hun achterstand snel in. Zo had eind 1985 28 procent van de bedrijven met vijf tot tien werknemers automatise ringsfaciliteiten, eind 1986 zal dat 39 procent en eind 1987 naar verwachting 45 procent.

de Stem | 1986 | | pagina 3