even. UITBLAZEN Peres - Hassan: wederzijds begrip Emancipatiezaken zonder slag of stoot overboord Oorlog Zuid-Soedan groeit uit tot conflict met Oost-Afrika Hak blo redding voor Ye NS: RUB Skiënd over het Kanaal DOOR „HOGE EISEN" VAN MINISTER DE KONING DE WET VAN DE JUNGLE DE STEM COM 'Kleine dode' VRIJDAG 25 JUL11986 BiefiM s ACHTERGROND PAGINA? VRIJDAG 25 JUL11986 VREES VOOR CONCU1 WIM KOCK PAS als kapitein Storm (zo heet hij echt) met een zwierig bochtje de westelijke ha ven van Dover indraait, ben ik bereid even te den ken aan vliegen. De jetfoil een soort draagvleugel boot, hangt mooi schuin, als een echt vliegtuig, in de bocht en ligt nog op volle snel heid: 45 knopen of zo'n 80 km per uur. Net als bij de hovercraft wordt er bij het transport per jetfoil gesproken van flight, al neigen Vlamingen tot het ver taalde vlucht. En waar de hovercraft over de golven bonkt als een oude bus zonder vering over kasseien, scheert onze jetfoil Prinses Stephanie gladjes over het grijze water van Het Kanaal. Maar het is dan ook goed weer. „Bij wind kracht 8 moet je als passagier wel tegen de zee kunnen", zegt kapitein Storm op zijn uitkijk post, die toch meer weg heeft van een kleine scheepsbrug dan van het flightdeck van een Jum bo. „Dan wordt het wel wat on gemakkelijk, maar het blijft veilig. We hebben de machines - zonder passagiers hoor - uit geprobeerd bij windkracht 11 en vijf meter hoge golven. Het was geen lolletje, maar het tuig hield zich uitstekend. Het tuig: voordeel van Vlaamse taallogi- ca. Zij hoeven zich niet druk te maken over hoe ze een hybride als de hovercraft of de jetfoil zullen aanduiden. Het is geen vüegtuig en het is geen vaar tuig. Geen nood, het is in elk geval een tuig. Zo gemakkelijk is dat. In tegenstelling tot de brug hebben de twee boven elkaar gelegen passagierscabines wel veel weg van een jumbo-inte rieur. Rijen van negen stoelen naast elkaar, onderbroken door twee gangpaden. Vliegtuigstoe- len uiteraard, maar dan zonder hoofdsteunen zodat alle passa giers naar alle kanten door de ramen naar buiten kunnen kij ken. „Pas als je een veerschip passeert, merk je hoe hard we gaan", zegt Storm. Het toppunt wat dat betreft is natuurlijk de ontmoeting met de andere jet foil, de Princesse Clementine, op weg van Dover naar Oosten de. We treffen het. Ze komt er net aan terwijl wij onze korte excursie hebben op de brug. „Hallo Clementine, hier de Ste phanie. Kunt u wat dichter naar ons toe komen? We heb ben journalisten aan boord die u op de foto willen zetten. Wij blijven op koers en snelheid. Over." Dat laatste is heel verstan dig van Storm. In de jaren '50 kwamen in de buurt van Aden, op de Indonesië-route, twee Nederlandse passagierssche pen met elkaar in aanvaring omdat beide kapiteins hun pas sagiers de lol van een dichtbij passage gunden. Beide schepen draaiden naar elkaar toe met een forse, ook in patria veel ru moer veroorzakende, klap als gevolg. Het bevestigend antwoord van de Clementine is nog niet verklonken op onze brug of we 1 zien het tuig van koers verande- ren en op ons afkomen. De ont- moetingssnelheid is bijna 160 km uur. Het is een machtig ge- miniminminui zicht als de Clementine langs stuift, met een witte wolk van schuim achter zich aan. Net als in een vliegtuig heb ben de stewardessen ons, voor aan in het gangpad staande en geassisteerd door het omroep systeem, gedemonstreerd hoe we de reddingsvesten moeten aantrekken en waar we 'in drin gend geval' het tuig dienen te verlaten. Even later rijden ze met vliegtuigtrolley's vol belas tingvrije drank, sigaretten, par fum en zijden dassen door de nauwe gangpaden. Het zijn op vallend vriendelijke meisjeS die met een geduldige glimlach wachten tot een lang aarze lende passagier eindelijk zijn keuze kan maken uit de aange boden merken after shave. De jetfoil skiet in precies 100 minuten van Oostende naar Dover. Zes keer per dag en terug, behalve op zondag en van mei tot september ook nog een keer 's nachts, alleen van Oostende naar Dover. Bijna 300 passagiers kan de jetfoil meenemen, maar je auto kun je er niet op kwijt. De jetfoil is vooral een schakel in het inter nationale spoorwegennet. (Er gaat ieder uur uit Roosendaal een sneltrein rechtstreeks naar Oostende). Het spoorwegstation van Oostende straalt nog iets uit van de grandeur die de IJzeren Weg omgaf in het stoomtijd perk. Voor de jetfoil-passagiers is er een afzonderlijke terminal. Je checkt er in, net als op een luchthaven en je koffers gaan op een transportband. Veilig heidscontrole is er niet. „Het gaat er hier gemoedelijk toe", zegt de man achter de incheck- balie. „We zitten hier al vijf jaar en er is nog nooit iets voor gevallen." „Vroeg of laat, gebeurt er iets, denk je niet? „Ah ja", zegt de man, „dan zal er wel een veiligheidscontrole móeten komen hé?" Hij lacht onbezorgd terwijl hij de ingele verde koffers van labeltjes voorziet en voortzendt over de band. Langzaam varen we de ha ven van Dover uit, langs gejum- bo'iseerde (Vlaamse taalsoe- plesse met een luchtje en een vertaling van het Engelse - en in die taal ook niet fraaie - jumboized, hetgeen wil zeggen: tot op jumbo-schaal vergrote) veerschepen. Buiten de pieren verheft de jetfoil zijn kiel vrij wel onmerkbaar voor de passa giers tot boven de golven om verder op stelten voort te snel len naar Dover. Ik zou het ondanks alle aan geprezen 'vliegcomfort' geen vliegen willen noemen. Het is eigenlijk veel leuker. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda. Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand, 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend ©076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vri]dag van 19.00 tot 20,30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RsnlfrplfltiPQ* Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Rob Simons DE tekst van de ge meenschappelijke ver klaring die aan het einde van het bezoek van Pe res aan Marokko is uit gegeven, bevat mooie woorden maar is inhou delijk weinig zeggend. De Israëlische premier is volgens die verklaring naar Marokko om met koning Hassan de vre- desproblemen in het Midden Oosten te be spreken. De Marokkaanse koning heeft het Fez-plan tot in de tails voor Peres ontvouwd, die er enkele kanttekeningen bijplaatste. In de verklaring wordt verder gesteld dat Hassan over de resultaten van de topontmoeting op een Arabische topconferentie en in contacten met Arabische leiders verslag zal uitbren gen zoals Peres a.s. zondag op de wekelijkse zitting van het Israëlische kabinet zijn in drukken zal weergeven. Dat de topontmoeting met Hassan - fotoap een gemeenschappelijke ver klaring wordt afgesloten in plaats van aparte verklarin gen van de beide leiders, wordt in Jeruzalem symbo lisch geacht voor het weder zijds gewekte begrip. Teke nend voor de uitstekende sfeer is bovendien dat Peres volgens Israëlische zegslie den in Marokko een konink lijk onthaal den dele is geval len. „Wij staan voor een nieuw spannend hoofdstuk in het vredesproces", stelde Peres in een felicitatie-tele gram dat hij ter gelegenheid van de Egyptische nationale feestdag gisteren aan de Egyptische zaakgelastigde in Tel Aviv stuurde. Uit de gemeenschappelijke verklaring blijkt dat Hassan als basis van een vredesrege ling van het Midden Oosten conflict vasthoudt aan het zogenaamde Fez-plan dat in september 1982 op een top conferentie in de Marok kaanse stad Fez door alle Arabische leiders werd aan genomen. Volgens het Fez plan dient Israël zich uit alle bezette Arabische gebieden inclusief het Arabische deel van Jeruzalem terug te trek ken en alle in die gebieden opgerichte joodse nederzet tingen te ontmantelen. Op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook zou vervol gens een onafhankelijke, Pa lestijns-Arabische staat met Jeruzalem als hoofdstad moeten worden opgericht. Hassan heeft dan ook te genover Peres het Palestijnse recht op zelfbeschikking be nadrukt. Als tegenprestatie zijn de Arabische landen op grond van het Fez-plan be reid tot feitelijke erkenning van het bestaan van Israël over te gaan. De veiligheids raad van de Verenigde Na ties zou de vrede voor alle staten in het gebied moeten garanderen. Met het Fez-plan als uit gangspunt heeft Hassan in hun gesprekken met Peres geprobeerd Israël tot moge lijke onderhandelingen met Arabische landen te bewe gen. Hassan verwachtte dat Peres met een beleidswijzi ging over de Palestijnse kwestie naar Marokko zou komen, maar dat Israëlische presentje is achterwege ge bleven. Hassan heeft Peres voorgesteld ene internatio nale Midden Oosten-confe rentie in Marokko te houden waaraan ook de PLO zou deelnemen. Peres - fotoanp De namen van Palestijnse vertegenwoordigers zijn ter sprake gekomen die op die vredesconferentie namens de PLO deel van een gemeen schappelijke Jordaans-Pa- lestijnse delegatie zouden kunnen uitmaken. Hassan zal over zijn voorstellen de afgelopen weken al met alle betrokken partijen contact hebben opgenomen. Gezien de felle veroordeling van de onmtmoeting van Hassan en Peres door het Centraal Co mité van de Palestijnse Fa- tah-organisatie in Tunis, zijn de voorstellen daar niet in goede aarde gevallen. Fatah heeft de Arabische leiders opgeroepen deze gevaarlijke ontwikkeling op een spoed- zitting van een Arabische topconferentie te bespreken. Marokkaanse woordvoer ders hebben de kritiek van de meeste Arabische landen op het bezoek van Peres van de hand gewezen door te stellen dat er geen alternatief voor een Arabisch-Israëlische vredesdialoog is en alleen Is- raël van de bestaande status quo van oorlog noch vrede profiteert. De Marokkanen hebben trouwens volgens goedingelichte kringen in Rabat met een knipoog en dus niet uitdrukkelijk het groene licht voor de topont moeting van enkele Arabi sche leiders onder wie de Sa oedi's gekregen. Hassan heeft de keus nu aan Israël gelaten om al dan niet positief op de Arabische bereidheid tot on derhandelen te reageren. Door Lidy Nicolasen „Ten minste tien jaar", schatte Annelien Kap- peyne van de Coppello (VVD) een jaar geleden: „Tien jaar lang heeft Nederland een emanci patiebeleid nodig." Zelf wilde ze dolgraag terug keren als staatssecreta ris. Maar: „Die beslis sing is niet aan mij", antwoordde ze toen. Achteraf kan de vraag gesteld worden of Kap- peyne inderdaad ook maar iets over die be slissing in de melk te brokkelen heeft gehad. Bij de formatie van het nieuwe kabinet is zij mét het staatssecreta riaat aan de kant gezet. Nog voordat de regerings partijen CDA en VVD aan het formeren sloegen, ging ze met vakantie. Ze wist dat in de drift van het beknibbelen op het aantal staatssecreta riaten, haar secretariaat zou vallen. Het was toen al van het toneel verdwenen. Binnen het CDA bleef al leen het CDA-Vrouwenbe- raad protesteren. De vrou wen in de fractie gingen ge ruisloos overstag, zoals bij de WD. Tegenspel, volgende week tijdens het debat over de regeringsverklaring al leen nog van de oppositie te verwachten, heeft tenslotte ook Kappeyne niet meer ge boden. Verwonderlijk is dat niet. Minister Jan de Koning zei begin dit jaar: „Niets zou slechter zijn dan een isolatie van het emancipatiebeleid. Het kan alleen maar werken wanneer het doordringt in alle onderdelen van het rege ringsbeleid. Daarom vind ik het ook niet zo belangrijk wie het emanciaptiebeleid bin nen de politieke leiding van het departement verzorgt. Ik kan mij wel voorstellen dat het in bepaalde omstandig heden in de portefeuille van de minister komt. Ik teken dan wel aan dat aan die mi nister zeer hoge eisen zullen moeten worden gesteld." De Koning droomde toen nog van Ontwikkelingssa menwerking. Nu kan hij die hoge eisen aan zichzelf gaan stellen. Hij kreeg Emancipa tiezaken op zijn bordje ge schoven, naast Sociale Zaken en Werkgelegenheid en An tillen. Het Kamerbreed Vrou- wenoverleg, zich nadrukke lijk schuilhoudend in de luwte van de macht, hield ook binnenskamers over het voortbestaan van het staats- seretariaat de lippen op elk aar. Bang om de geest uit de fles te trekken en een interne splijtzwam te veroorzaken, zo veronderstelt een van de deelneemsters. Want wie voordeel proeft van een eigen minister, pleit daarom nog niet voor het opdoeken van het staatssecretariaat. En precies dat is gebeurd. De roep om een minister voor Emancipatiezaken werd vo rig jaar maart al ingezet op het congres van de Vereni ging voor Vrouwen met een Academische Opleiding (WAO), waar tientallen vrouwenorganisaties bijeen kwamen. Officieel stuurden zij hun gezamenlijke wens naar Den Haag. Zij vreesden, evenals de Emancipatieraad, dat het emancipatiebeleid teveel op een eilandje zou blijven han gen. Dat gevoelen is niet op de laatste plaats door Kap peyne aangewakkerd. Even als haar voorgangsters (Jel- tien Kraayeveld-Wouters op CRM en de eerste officiële Kappeyne van de Coppello staatssecretaris voor emanci patie Hedy d'Ancona) liet zij zich weieens uit over de ge ringe invloed van een staats secretaris in de ministerraad. De staatssecretaris mag er niet zomaar naar binnen stappen, hoezeer ook wordt erkend dat veel besluiten van belang kunnen zijn voor vrouwen. Een minister zit dichter bij het vuur, kan sneller ingrij pen. Volgens de Emancipa tieraad schept de vrije toe gang tot de ministerraad verplichtingen. Voor de hele ploeg. - fotoanp Maar de raad wijst ook op de schaduwzijde. Voor de uitvoering van nieuwe pro jecten, van nieuwe plannen is aandacht en tijd nodig. Een minister die emancipatie naast Sociale Zaken en An tillen moet doen, heeft die aandacht en tijd niet. „Het hoeft geen slechtere keuze te zijn, maar het hangt ervan af hoe hard de minister bereid is eraan te trekken", aldus een woordvoerder. Directeur van de directie coördinatie emancipatiebe leid (ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid) Dieneke Mulock Houwer, wil niet herhalen wat ze voor de KRO-radio zei, namelijk dat ook zij verwacht dat harder op De Koning zal moeten worden ingepraat. Overigens, makkelijk was het met Kappeyne ook niet. Zij had veel tijd nodig om zich de materie eigen te ma ken. Emancipatie was haar stiel niet, ze had er zich voor heen nog nimmer in verdiept. Vervolgens trok ze er hard aan om het Emancipatieplan door de ministerraad te krij gen, inclusief de omstreden sollicitatieplicht. Daarnaast richtte ze zich op de strijd te gen seksueel geweld, vanuit de overtuiging dat alleeen economische gelijkheid tus sen de seksen het geweld kan opheffen. Maar de Wet op de Gelijke Behandeling tussen mannen en vrouwen, de tweeverdie- nerswet, de herziening van het sociale stelsel, het glipte Kappeyne allemaal tussen de vingers door. De staatssecretaris is de laatste die in het openbaar kritiek zou uiten. Dat hoorde niet, vond ze. Bewindsperso nen dienden hun persoon lijke mening voor zich te houden. Voor hen die uit de school klapten of hun opvat ting over huwelijksmoraal (minister Brinkman) of de mentaliteit van werklozen (minister Ruding) vrij gaven, haalde zij de neus op. Bij hoge uitzondering was ze bereid haar eigen beleid aan de pers toe te lichten. Kappeyne antwoordde met rapporten en studies. Nu ze haar bureau heeft opge ruimd, volgen de laatste stu dies elkaar in hoog tempo op weg naar de Kamer op. Dat alles demonstreert vooral dat het hoofdstuk Emancipatie in Nederland niet af is. Sterker nog: dat in de komende kabinetsperiode emancipatie op alle departe menten nog van de grond ge tild moet worden. Het Eman cipatieplan is immers niet meer dan een plan. In het regeerakkoord wordt vooral gesproken over de herverdeling van arbeid (betaald en onbetaald) tussen mannen en vrouwen. Niets over kinderopvang (behou dens het veilig stellen van lo pende experimenten), niets over bestrijding van seksueel geweld, niets over de gezond heidszorg, het onderwijs, vrouwen in de informatica of in de hulpverlening. Ambtenaren zullen dat werk moeten oppakken. De emancipatie in Nederland zal helemaal aan hun welwil lendheid worden uitgeleverd, als mét het staatssecretariaat ook de vaste kamercommis sie voor emancipatie wordt opgedoekt. Voorstanders in de Kamer genoeg. Maar de Kamer verliest dan meteen het recht om welke minister dan ook aan zijn of haar jasje te trekken en om overleg te vragen. Via deze commissie bedong de Kamer begin dit jaar dat vóór 1990 alle wetten moeten zijn aangepast aan de gelijke behandeling van mannen en vrouwen. Een motie van Hanske Evenhuis-Van Essen (CDA) lag daaraan ten grondslag. Het inmiddéls af getreden Kamerlid zelf hier over: „We zouden een prach tige wereld hebben als alle mensen mooi zijn van bin nen. Maar dat is niet zo. Als er geen wetten zijn, kom je geen haar verder." Met andere woorden: van goede wil kun je niet eten. Veel zal afhangen van de re geringsverklaring volgende week. Pas dan kan duidelijk worden wat de 'winst' is van het begraven van het zo moeizaam bevochten staats secretariaat van Emancipa tiezaken. In Zuid-Soedan regeert de wet van de jungle, letterlijk. Het beeld doet er denken aan onze middeleeuwen. Ronddolende, moor dende bandieten, verslagen Oegandese soldaten, guerilla-strij- ders en het regeringsleger, met daartussen de opgejaagde mas sa, soms vluchtend voor de eén, dan weer voor de ander, ner gens veilig en geplaagd door honger, ziekte ene een explosie van geweld. Een getuigenis uit één van de meest ontoegankelijke ge bieden van Afrika, een gebied zonder verslaggevers en zonder tv-camera's. Een gebied waar de mensen en de doden slechts statistieken zijn. „Ze droegen speren maar ook geweren. Ze renden ons kamp binnen We vlogen alle kanten op. Ik zag dat een onderwijzer werd neergeslagen met een bijl, een andere man werd neerge- spietst. Ze werden er niet speciaal uitgepikt hoor, nee gewoond willekeurig, gegrepen terwijl ze wegliepen". Gasper Ayle(37) verbleef eind april in het Oegandese vluchtelin genkamp Ame in Zuid-Soedan. Tot de dag dat de bandieten het kampen overvielen. Na de raid zocht Gasper z'n vrouw en z'n kinderen op. Ze liepen drie dagen naar het zuiden richting Page- ri, langs stoffige zandpaden. Langs de weg roosterden ze cassa- ve-wortels, hun enige voedsel. In Pageri, een belangrijke kruising van wegen, verzamelden zich eind april, binnen een paar weken 15.000 vluchtelingen in een voortdurende staat van paniek. De meesten kwamen te voet. An deren werden gebracht door de Italiaanse pater Bedruzzi. Twee weken lang reed hij met een tractor en een aanhangwagen door de streek, overal zieken, vrouwen en ouden van dagen oppik kend. Hij bracht ze naar betrekkelijke veiligheid van het snel uit dijende kamp in de buurt van z'n missie. Door Paul de Sc kipper Een regionaal getint 'oorlogje' in Zuid-Soedan dreigt snel uit te groeien tot een conflict met internationale gevolgen voor heel oostelijk-Afrika. Deze week meldden de christelijk geörienteerde guerilla-strijders van de SPLA de verovering van het vliegveld van Juba, de hoofdstad van Zuid-Soedan. Het Wereldvoed selprogramma van de Verenigde Naties heeft haar voedselluchtbrug naar Juba moeten staken. Mede werkers van de VN-vluchtelingeor- ganisatie zijn al geëvacueerd. De SPLA heeft de buitenlanders in de belegerde stad een vrijgeleide aan geboden. De SPLA wil het rege ringsgarnizoen door uithongering tot overgave dwingen. Het conflict in Zuid-Soedan vindt z'n oorsprong in de religieuze tegen stellingen tussen het noorden en het zuiden van dit onmetelijk grote Afrikaanse land. Het noorden, in clusief de hoofdstad Khartoem, wordt beheerst door de islam en de daaraan verwante sharia-wetge- ving: Wie steelt raakt een hand kwijt! Het zwarte zuiden is overwe gend christelijk maar heeft in de loop de jaren een sterk minder waardigheidsgevoel ontwikkeld. Dat werd nog aangewakkerd door steeds opdringende arabische in vloeden. Sinds 1983 opereert de SPLA(Su- dan People Liberation Army) aktief in het zuiden. De SPLA streeft naar een grotere autonomie van Zuid- Soedan en eist intrekken van de sharia. Commandant van de SPLA is John Garang, een vroegere kapitein uit het Soedanese leger. Garang be schikt over een redelijk gedisicpli- neerd guerilla-leger met steunpun ten in Ethiopië. De strategie van de SPLA richtte zich tot nu toe op ver overing van het platteland-en ver volgens het isoleren van de steden door het afsnijden van verbindin gen. Vervolgens werden de rege ringsgarnizoenen door gebrek aan voorraden gedwongen zich over te geven. Zo naderde de SPLA lang zaam maar zeker Juba. Afgelopen dinsdag blokkeerde de SPLA de weg van Juba naar Yei, een belang rijke stad op de grens met Zaire. Eerder al was de bevoorradings route van Juba naar Kenia met mij nen onbruikbaar gemaakt. Op 17 juni nestelde de SPLA zich met verdragend geschut op een hoogte bij het vliegveld van Juba. Vanaf die strategische heuvel be strijkt de guerilla nu zowel de oude als de nieuwe, met Nederlands ont wikkelingsgeld aangelegde start baan, van Juba. Overigens werd vo rig jaar al incidenteel op landende vliegtuigen geschoten. De Soeda nese luchtmacht beschikte in Juba over twee Northrop-straaljagers. Een ervan werd neergeschoten bij de belegering van de noordelijk ge legen stad Malakal, de tweede stortte tijdens een parade van het garnizoen neer in de buitenwijken van Juba. Zuid-Soedan is een vergaarbak van vluchtelingen uit Ethiopië, Tsjaad en Oeganda. Dat maakt de oorlog in het gebeid extra gecompli ceerd. Nu in een Oeganda een min der repressief regime onder presi dent Museven aan het bewind is ge komen hebben een aantal Oegande- zen in zuid-Soedanese vluchtelin gen kampen het er op gewaagd te rug te keren. Anderen zijn zijn bruutweg uit de VN-vluchtelingen- kampen gejaagd door rondtrek kende bandieten. Daarbij ging het veelal om voormalige soldaten uit het leger van Okello, de moordzuch tige voorganger van Museveni. Deze Acholi's van zowel Soedanese als Oegandese nationaliteit vermoord den in de VN-vluchtelingenkampen, op de oostelijke oever van de Nijl, systematisch tientallen mensen en staken hun bezittingen in brand. In Juba en de directe omgeving verblijven 50.000 ontheemden die door de oorlogshandelingen uit hun dorpen zijn gejaagd. Toen de honger in Juba begon te nijpen is door de VN-voedsel-organisatie vanuit Kampala een luchtbrug opgezet. Nu de SPLA de laatste toegangsweg tot Juba beheersen en de stad hebben geisoleerd, is ook aan die voedsel- aanvoer een einde gekomen „Zonder onze toestemming kun nen daar geen vliegtuigen meer lan den, zei de woordvoerder van het SPLA in Addis Abeba, majoor Deng Alor deze week. Een functionaris van het Wereld- voedselprogram van de Verenigde Naties bevestigde vanuit Kampala dat hem uit radiocontact met Juba was gebleken dat het vliegveld wordt gecontroleerd door de SPLA. Diplomaten in Khartoum menen dat het SPLA, het grote garnizoen van Juba moeilijk zal kunnen ver slaan. Een diplomaat in Nairobi, die dinsdag telefonisch contact had met Juba, meldde dat het in de stad be trekkelijk rustig was. Hij twijfelde aan de bewering van het SPLA over de verovering van het vliegveld. SPLA-woordvoerder Alor zei dat zijn beweging dinsdag twee nonnen heeft vrijgelaten, een Amerikaanse en een Sudanese. Premier Sadeq el-Mahdi van Su dan heeft woensdag ontkend dat het vliegveld van de zuidelijke hoofd stad Juba in handen van rebellen zou zijn gevallen. Berichten dat Juba een "belegerde stad" zou zijn noemde hij overdreven. In het parlement verklaarde de premier dat het vliegveld van Juba moest worden gesloten omdat grote aantallen herders van de Mandari- stam met hun vee, opgejaagd door SPLA-rebellen, rond het vliegveld zwierven. De chef-staf van het Sudanese le ger, generaal Khalil, verklaarde te genover het Sudanese persbureau SUNA dat de situatie zich verbetert. Hij verwachtte dat het vliegveld binnen twee dagen weer open zal zijn. Besprekingen tussen de SPLA en Soedanese politici over de snel esca lerende oorlog in Addis Abeba heb ben niets opgeleverd. Datzelfde ka» gezegd worden van een Oostafri- kaanse topconferentie, half juli, i» Nairobi. Dat is de internationale kant van het conlict. De snel verslechterende veiligheidssituatie in Zuid-Soedan baart de buurlanden Kenia, Oeganda en Zaïre grote zorgen Daar komt nog bij dat velen in Ke nia en Oeganda zich verwant voelen met wat zij zien als een gecht tus- senhun zwarte Zuidsoedanese broe ders en de dominerende Arabieren uit het noorden. Zo doet zich de uit zonderlijke situatie voor dat het doorgaanse zeer voorzichtige en neutrale Kenia een SPLA-delegatie gedoogt in de hoofdstad Nairobi. De buurlanden zouden er tijdens de topconferentie bij president Sa deq al Mahdi op aan hebben ge drongen om zo snel mogelijk tot een akkoord te komen met Garang. De Soedanese president heeft te kennen gegeven geen prijs te stellen op druk van buitenaf. Tijdens de topconfe rentie is ook gewezen op de moge lijkheid om de Oegandese president Yoweri Museveni te laten bemidde len. Museveni, een oud-studiegenoot van Garang, zou als zodanig een aangewezen man zijn. Op die sug gestie is vanuit Khartoem tot nu toe niet gereageerd. Wel heeft Sadeq Mahdi te kennen gegeven dat be sprekingen in Addis Abeba, tussen enerzijds Soedanese politieke paf' tijen en vakbonden en anderzijds dt SPLA „niet zijn afgebroken, maa' dat er ook geen vooruitgang is ge boekt". ZOETERMEER (ANP) - De EVO, organisatie van eigen verladers en vervoerders, vindt dat de prijzen van het transport over de weg in het binnenland met gemiddeld twee en een half procent en in bet internationale vervoer met drie tot zes procent omlaag kunnen. Zij baseert haar me ning op de halvering van de dieselolieprijs sinds begin dit jaar. Nac UTRECHT (ANP) - De gen zijn bepaald niet middelde bezetting var sinds 1 juni een uurdien Schiphol en de vier groti De eerste maand hebben i de nachttrein gebruik gema deld ruim vierhonderd mem Dat zijn er weliswaar ze venhonderd minder dan de 3.700 reizigers die de NS weke lijks nodig heeft om quitte te spelen, maar de NS verwacht dat het fenomeen door grotere bekendheid meer in trek zal raken. Het traject Amsterdam-Den Haag via Schiphol is 's nachts het drukst bereisd. Op Am sterdam CS stappen per week ongeveer 1.200 mensen in de nachttrein, op de stations van Rotterdam, Den Haag en Utrecht elk vijfhonderd en de overige stations ongeveer hon derd. Tussen 24.00 en 02.00 uur zijn er relatief veel nachtreizi gers. Tussen twee en vier uur 's nachts zakt het aantal reizi gers in om vanaf vier uur weer op te lopen. Van een onzer vi GELDERMALSEN - Hak Conse bantse Giessen is niet bereid mei uitvoering van een reddingsplan venfabriek Geldermalsen BV. Het reddingsplan van de be windvoerders, dat uitgaat van een overname van de fabriek door de overdracht van de aandelen aan Oerlemans Hol ding BV uit Genderen, zou in de visie van grootste aandeel houder Hak onvoldoende waarborgen bieden voor de continuïteit van het Gelder- malsense bedrijf. Volgens bewindvoerder mr. C. Klomp is de overname door Oerlemans echter de enige reële oplossing die de conservenfabriek van de on dergang kan redden. „Het be tekent behoud van werk voor circa 60 van de 92 werknemers in Geldermalsen en stelt te vens een redelijke uitkering aan de schuldeisers in het vooruitzicht." Om een einde te maken aan het 'interne' conflict en Hak alsnog te bewegen in te zien dat loyale medewerking, zoals die van een aandeelhouder HET JURIDISCHE slot van de affai peace-schip Rainbow Warrior geti die groteske vormen heeft aangei van de bij de laffe aanslag omge Fernando Perrera, de Franse geh Dominique Prieur, moeten voor 's een Franse militaire basis in de St het paradijselijke eiland over een dubbele soldij, ze kunnen gaan ei familie is op kosten van de Franst naar het droomeiland Hao. Het is volkomen begrijpelijk da Peace verbitterd heeft gereageerd benaming valt voor deze als straf bedenken - van de Franse gehein ook om te moeten constateren h een objectief oordeel kunnen mi zou je je als inwoner van welk la wanneer zou blijken, dat je eigen ben aangezet tot het plegen van e ln het geval van de aanslag op de deel waar gebleken. Zeker vanaf f lln9 tot 10 jaar gevangenisstraf in de Franse media als de regeringsk oni een heldencultus rond de twef Met succes, gezien de juichstemn ze weer voet op Franse overzees heeft Parijs niet geaarzeld om het economische druk toe te passen Premier David Lange in een steeds keren. Zoals zo vele malen eerder, mo wijken voor het politieke belang, mt de drie jaar verbanning als kwalijk dat minister-president Lubbers om affaire door de Franse pers uitvot Premier de jubelende toon van dez< dan moet hem als landgenoot vai door sommige Franse politici als ei teid - toch een nare smaak in de m

de Stem | 1986 | | pagina 2