ïtjes letten OPLEIDING WORDT MET EEN JAAR VERLENGD Craxi opnieuw premier Italië knnaemansl 'Minister moet van Agt op vingers tikken' Doorbraak bij vaccin tegen hepatitis B Laboratorium vindt nog partij radio-actieve Griekse kersen Schermutselingen bij Indonesische ambassade jm ..Hngpmaftg.PP-PP VS houden nieuwe kernproef in Nevada r/sz- 1.35 1.39 1.99 L0 3.48 L4.48 lita Bananen, 2 .75 4.50 3.98 5.- Merijntje Verliefde olifant sterft aan hartstilstand NODIG? 126ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1,10 Bob Geldof krijgt hoge onderscheiding Herenschoenen nu 30,- Domesschoenen nu 15,- 20,- 25,- Jongensschoenen Kinderschoenen nu 25,- van 59,95,- nu 30,- Meisjesschoenen nu 20,- Linnen boots nu 15,- Linnen f ietsschoeneivalle soorten nu 10,- PVDA IN TWEEDE KAMER OVER NEVENFUNCTIES VAN CVK: Amoco Fina 'absoluut onveilig' VRIJDAG 25 JUL11986 in tijdrit Hinauit loopt te weinig in Kiem van groot confiict in Zuid-Soedan Speurtocht naar papierproppen en hondedrollen DE STEM „de 4in1 krant A5 SP k pkers, O QQ 3M^.i70 bor AH. Nieuwe oogst: lozei\jam. 2.69' pan uitsluitend vers nit tietti, Igram kt frituur, |lügram 1A9 nan cervelaatworst extra, dami, cervelas oriental, erdcervelaat of plock- per stuk Q QQ |75 gram ASit O,*70 Ananas, op zware siroop, blik 567 gram *1 CQ iyï Perziken, yL op zware siroop, blik 820 gram "I "7Q <$>®2£8 It/AJ jyï Appelmoes, SflJ blik 830 g QQ >98 0" wers Bier, B!0 flessen Jggg zak Smiths paprika 10 gram.* :kebrödmet 1 "7Q k 200 g 185 J../ ebollen, 1 Q CS 2r?5 zeep, 100 g 23fr ikariionade, 1 stuks J len, B 848'7.25 I 1&98" J trikandeau, f 8M7.75 1 J ppige perziken, Q QQ 1 kilo CmmöO femith, i kilo !inse lasappelen, 4 kilo oogst: Doré Q QQ elen, zak ±5kiloO.*/0 iooltje, deuren, 3 stuks artikelen in deze advertentie kunt H winkels kopen, behalve de waar kleine cijfertjes bij staan, den leunt u alleen kopen in AH ■aar één van die cijfers op de deur lameprijzen gelden van donderdag terdag 26 juli a.s. langde voorraad strekt pot probloem lost u het bosto „p mot oen ..Kleintje In do Sia/h Immers mot minstens (i0r van do tien Stemlozere „n lezerossen die speciaal t^langstolling hebben voor onze Kiointjos" -rubriek poreoneel gevraagd" ligt het joor de hand. dat er snel en V0qI reacties komen. DE STEM WASHINGTON (RTR) - Het eerste via recombinant DNA vervaardigde vaccin, tegen hepatitis B, is woensdag goedgekeurd voor gebruik in de VS. Dit is bekendge maakt door de federale wareninspectie Food and Drug Administration FDA. Bij de recombinant DNA techniek, zoals die thans steeds verder wordt toegepast in de bio-technologie, gaat het om het manipuleren van genen. Doordat wij in staat zijn gebleken dit vaccin te maken via recombinant DNA breekt een heel nieuw tijdperk aan voor het maken van vaccins, ook voor preventie van ziekten. De produktieme- thode kan worden gebruikt voor het maken van vaccins tegen vrijwel elke virus- of parasitaire aandoening, zo zei een woordvoerder van de FDA. Veelbelovende resultaten zijn vooral al bereikt in het onderzoek voor middelen tegen malaria en andere para sitaire ziekten. Het principe volgens welke het nieuwe vaccin is gemaakt kan ook worden gebruikt voor het ma ken van een vaccin tegen de immuniteitsziekte aids, maar bij het onderzoek daarnaar is men nog ver van het doel verwijderd, zei hij. LONDEN (RTR) - Konin gin Elizabeth van Enge land heeft donderdag de rockzanger Bob Geldof de versierselen uitgereikt die behoren bij de decoratie 'Knight Commander of the British Empire' (KBE). Geldof heeft miljoenen in gezameld voor hongerend Afrika. Samen met Geldof werd de in Engeland wonende Amerikaanse oliemiljar dair en filantroop John Paul Getty onderscheiden. De Britse televisie om schreef de plechtigheid daarom als een treffen tus- Bob Geldof -fotoap sen een man die miljoenen weggeeft en een man die miljoenen inzamelt. Getty heeft In de afgelo pen 18 maanden 60 miljoen pond sterling weggegeven. De National Gallery heeft al in totaal 50 miljoen ge kregen. Hij droeg ook bij aan het fonds voor gezin nen van mijnwerkers die tot maart 1985 een jaar staakten. GRONINGEN (ANP) - Het Laboratorium voor Isotopen Fysica van de Rijksuniversiteit in Groningen heeft uit Griekenland afkomstige kersen gevonden die boven de gestelde norm radioactief besmet was. De radioactiviteit had een waarde van 800 tot 900 becquerel per kilo, terwijl de regering een veiligheidsnorm han teert van maximaal 600 becquerel per kilo. Dit heeft een woordvoerder van het laboratorium donderdag meegedeeld. De gemeten hoeveelheid radioactiviteit ligt volgens het laboratorium echter dusdanig aan de veilige kant dat geen enkel gevaar voor de volksgezondheid bestaat. De onderzochte kersen zijn dinsdag gekocht. Vorige week vrijdag meldde het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur dat na controle door keuringsdiensten het 'zeer on waarschijnlijk' was dat nog restanten be smette partijen kersen in de handel waren. Eerder vorige week waren op diverse plaatsen besmette Griekse kersen gevonden. Het minis terie hield en houdt echter een slag om de arm: honderd procent zekerheid dat nergens meer besmette kersen te koop zijn kan niet worden gegeven. De universiteit kocht begin deze week ver scheidene soorten fruit uit Griekenland. Be halve op de kersen trof men geen verontrus tende hoeveelheden radioactiviteit aan. Dat wil volgens de woordvoerder van het laborato rium niet zeggen dat andere soorten fruit niet besmet kunnen zijn. Hij heeft de indruk dat de verspreiding van radioactiviteit vrij 'grillig' is verlopen en afhankelijk is van waar radioacti viteit via neerslag naar beneden is gekomen. Hij pleit ervoor dit soort onderzoeken de ko mende tijd voort te zetten. Een woordvoerder van WVC zei donderdag nog eens dat de keu ringsdiensten hun proeven blijven voortzetten. Huisartsen moeten doorleren BRUSSEL (ANP) - De huisartsenopleiding in Nederland zal met ingang van 1 januari 1988 met een j aar worden verlengd. Dat is het gevolg van een Europese richtlijn die de Europese ministerraad donderdag in Brussel heeft goedgekeurd. De richtlijn trekt de huis artsenopleidingen in Europa, die de afgelopen j aren uit eik aar waren gegroeid, weer recht. Dat betekent dat huis artsen overal in de EG hun be roep mogen uitoefenen, ook als ze in een ander EG-land zijn opgeleid. In 1975 werd al een derge lijke richtlijn aangenomen. Toen ging men er echter nog vanuit dat een basisopleiding met een minimale praktijk training voldoende was voor le wederzijdse erkenning van diploma's. Inzicht inmiddels is men tot het in zicht gekomen dat een huis arts na zijn medicijnenstudie nog een extra opleiding nodig heeft. In Nederland is een stage van ministens één jaar in een erkende huisartsen praktijk verplicht. Deze termijn voor nadere specialisatie zal na 1988 moe ten worden verlengd met een jaar. De richtlijn stelt boven dien als eis dat aankomende artsen minstens een half jaar stage lopen in een huisartsen praktijk en nog eens eenzelfde periode in een erkend zieken huis. Om problemen bij de over gang naar het nieuwe systeem te voorkomen mogen de lid staten de invoering uitstellen tot 1 janauri 1993. Twee jaar later moeten alle aankomende huisartsen die ziekenfondspa tiënten onder hun hoede krij gen aan de gestelde eisen vol doen. Voor Nederland is ver der van belang dat ook partti me-opleidingen zijn toege staan. Voorwaarde hierbij is dat de totale duur van de op leidingen niet wordt verkort en dat de opleidingen zeker zestig procent van het normale weekrooster in beslag neemt. De Landelijke Huisartsen Vereniging meent dat de op leiding tot huisarts na de art senstudie eigenlijk drie jaar zou moeten duren. Toch toonde LHV-voorzitter W.J. de Regt zich ingenomen met het EG-besluit. Jarenlang overleg met de Nederlandse overheid over verlenging van de nu één jaar durende oplei ding heeft geen enkel resul taat opgeleverd. Maar de overheid zal nu wel door de bocht moeten. Dankzij de EG is een opleiding van 'minstens twee jaar' nu binnen, aldus De Regt. Van onze correspondent ROME - Bettino Craxi komt terug als premier van Italië. Dat is vrijwel zeker nu Craxi's socialisten een compromis hebben ge sloten met de christen-democraten die de grootste regeringspar tij vormen. Craxi zal tot maart volgend jaar de coalitie leiden, waarna een christen-democraat de voorzittershamer van het Ita liaanse kabinet zal overne men. Met de overeenkomst tussen socialisten en christen-demo craten is het voornaamste ob stakel voor de vorming van een nieuwe regering uit de weg geruimd. Bij het begin van de regeringscrisis, die een maand geleden uitbrak, eisten de christen-democraten het premierschap voor zich op. Craxi weigerde echter Palazzo Chigi, de zetel van de minis ter-president, te ontruimen. Door het 'neen' van Craxi zag de christen-democratische formateur, minister van Bui tenlandse Zaken Giulio An- dreotti, zich gedwongen zijn formatie-opdracht terug te geven. Vervolgens belastte staatspresident Cossiga de de missionaire Craxi met de vor ming van een regering. Vrij onverwacht bereikten Craxi en zijn tegenspeler, de christen-democratische secre taris-generaal Ciriaco de Mit- ta, al tijdens hun eerste bij eenkomst een compromis. Met Grieken is het kwaad kersen eten GIVSKUD (AFP) - Frede- rik, een olifant in de die rentuin van Givskud in Denemarken die maandag door zeven onderling stin kend jaloerse vrouwtjes olifanten in het water was gegooid, is donderdag ge storven aan hartstilstand. De 16-jarige, drie ton zware Frederik werd door de vrouwtjes zo begeerd dat geen van haar duldde dat hij een van haar het hof maakte. Maandag had Frederik een welgevallig oog op zijn favorite laten vallen en was ervoor de vijver ingewerkt. Hij kon er op eigen kracht niet uit komen en er was een kraan voor nodig. De directeur van de die rentuin zette Frederik apart, maar het hart had te zeer geleden; het brak don derdag. De demonstratie dreigde even ernstig uit de hand te lopen. - FOTO ANP DEN HAAG (ANP) - Bij een demonstratie van Zuid-Mo- lukkers in Den Haag, gericht tegen het volgens hen schen den van de mensenrechten op de Molukken, is het gisteren tot ongeregeldheden gekomen. Een aantal demonstranten kon de emoties niet bedwingen en wierp stenen naar het ambas sadegebouw. De agenten die zich bij de ambassade hadden opgesteld moesten zich terugtrekken'en plaats maken voor een sectie ME-ers. Intussen werden over en weer enkele klappen uitge deeld. De ME-ers versperden met vijf jeeps de toegang tot de ambassade. De eigen orde dienst van de Molukkers, zo'n 100 man sterk, wist de opge wonden demonstranten daarop te kalmeren. De 1.000 demonstranten ver trokken vervolgens naar de Houtrusthallen voor een bij eenkomst. Daar werden weer stenen gegooid waarbij drie agenten licht gewond zijn ge raakt. Ook werden twee poli tiewagens opgegooid. Een agent zag zich genoodzaakt een waarschuwingsschot te lossen. De politie hield twee demonstranten aan. Enkele Molukse organisa ties in Nederland hebben deze week in een brief aan premier Lubbers de Nederlandse rege ring verzocht om medewer king bij het op zeer korte ter mijn sturen van juristen naar de Molukken. Deze juristen van Molukse afkomst zouden een onderzoek moeten doen naar de toestand op het gebied van de mensenrechten op de eilanden. Volgens een comité van samenwerkende Molukse organisaties zijn tussen medio maart en eind mei op verschil lende Molukse eilanden zoals Ceram, Ambon, Saparua en Haruku tientallen mensen gearresteerd. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN - DRE8BELSTRAAT maandagmiddag geopend vrijdag koopavond OOSTBURG - MARKT 12 maandag gesloten woensdag koopavond Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Ook de Tweede Kamer gaat zich nu bemoeien met de omstreden nevenfuncties van de commissaris van de konin gin in Brabant, mr. Van Agt. De PvdA-fractie heeft gisteren mi nister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) schriftelijk ter verant woording geroepen. Vragensteller Stoffelen wil van de minister weten of hij - zo als Van Agt heeft verklaard - op de hoogte was van het feit dat Van Agt toegetreden is tot de Raad van Bijstand van het beleg gingsfonds Orco en adviseur is bij Equity and Law Verzeke ringsmaatschappij. Stoffelen wil weten of de minister van Bin nenlandse Zaken de Brabantse commissaris advies heeft gege ven en hoe dat advies luidt. De PvdA'er Stoffelen is in de geschiedenis gedoken en heeft uitspraken van Van Agt in de tijd dat hij zelf minister van Bin nenlandse Zaken was, uit de boeken opgediept. Volgens 'minis ter' Van Agt zouden nevenfuncties alleen mogen worden aange nomen als 'de vervulling daarvan niet kan leiden tot vermen ging van belangen, waarbij zelfs niet de indruk mag ontstaan dat zulks het geval zou zijn'. Stoffelen wil nu weten of de huidige minister de opvattingen van de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken deelt. Bo vendien vraagt hij de minister aan te geven hoe 'belastingont wijking te verenigingen is met de geloofwaardigheid van een kabinetsbeleid gericht op vermindering van belastingontdui king en -ontwijking?'. De PvdA vindt dat het tijd wordt dat de minister de toege zegde regeling over de neven verdiensten van rijksambtenaren of politieke ambtsdragen het licht laat zien. Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN - De werkom standigheden in de petroche mische fabriek Amoco Eina in Antwerpen zijn 'absoluut on veilig'. Verder zijn sommige fabrieksinstallaties zo gevaar lijk dat ze slooprijp zijn. Dit blijkt uit een gisteren uitgelekt rapport van het Par ket van Antwerpen. Het on derzoek van het Parket werd begin dit jaar gestart na ern stige klachten over het werk in de fabriek. Verder werd Amoco Fina verdacht van ern stige milieuverontreiniging. In de omgeving werd onder an dere benzeen aangetroffen. DE Haarlemmer Peter Ste- venhaagen vormde de grootste verrassing in de uitslag van de tijdrit in Saint-Etienne van gisteren. Stevenhaagen eindigde als zevende. En dat terwijl hij voor zijn doen rustig had gereden. ONDANKS zijn zege in de tijdrit van gisteren ver kleinde Bernard Hinauit zijn achterstand op gele trui drager Greg Lemond naar zijn mening niet voldoende. Vandaar dat de Breton zich neerlegde bij zijn nederlaag in deze Tour de France. „Ik ben de smaakmaker van deze Ronde geweest en dat geeft me toch veel voldoe ning", aldus Hinauit. Zie de Tourpagina's EEN regionaal oorlogje in Zuid-Soedan dreigt uit te groeien tot een conflict met internationale gevolgen voor heel oostelijk-Afrika. Zie Stem Achtergrond IS Terneuzen de schoonste stad van Nederland? Giste ren moest de havenstad zich onderwerpen aan een officiële schoonheidskeu ring als onderdeel van de race om de properste stad van het land. Zie pagina Zeeland 1. WASHINGTON (AFP) - De Verenigde Staten hebben don derdag een ondergrondse kernproef gehouden in de Amerikaanse staat Nevada. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van energie was het de achtste kernproef dit jaar. Het ging om een kernbom van minder dan 20 kiloton. De proef, die de codenaam 'Cor nucopia' kreeg, vond plaats om 17.35 uur (Nederlandse tijd) in het testgebied op 130 kilometer ten noordwesten van Las Vegas. De vorige kernproef hielden de Verenigde Staten vorige week donderdag, een dag na dat de VS en de Sovjetunie hadden bekendgemaakt dat zij nieuwe onderhandelingen over kernproeven zouden be ginnen. Die besprekingen worden vandaag in Geneve geopend. De Sovjetunie heeft sinds augustus 1985 een eenzijdig moratorium (stop) op kern proeven ingesteld, dat tot augustus dit jaar van kracht zal blijven. De Amerikaanse regering heeft steeds gewei gerd zich bij het moratorium aan te sluiten, omdat zij voort zetting van de kernproeven noodzakelijk acht voor het in stand houden van de nucleaire afschrikking. RoLLEfi Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd j DE NIEUWE ABONNEE HEET: J Naam:j J Adres:J j Postc.:Plaats:j j Bank- of gironummer: i S Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt S het abonnementsgeld betaald per: J J maand per automatische afschrijving ad 22.60 i i kwartaal per acceptgirokaart ad 68.05 kwartaal per autom. afschrijving ad66,25 i (voorkeur aankruisen). Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont- J i vang ik uw ROLLER-BALLPEN. Mijn naam: Adres: Postc.:Plaats: handtekening Stuur deze bon ingevuld aan De Stem, antwoordnr. 112,4800 VB Breda (postzegel betalen wij)

de Stem | 1986 | | pagina 1