Steven Rook voorbij Robert Millai Van Poppel, Verhoeven en Jacobs naar ploeg Raas Beloning voor gedurfde solo VIJFDE RITZEGE - NU VAN GOROSPE - VORMT HET BEWIJS DE STEM DONDERDAG 24 JUL TOUR OP RADIO EN TT TOURMORGEN DONDERDAG 24 JUL11986 Delgado blijft bij Schuiten 20e RIT 58 km 21e RIT 190 km Overwinning fan der Yen PAGINA SPORT Door Hein Groothuis en Jean Nelissen. MY WAY BODY-LINE TELEVISIE Nederland II: 17.00 Tour France. 18.45 Samenvatting. BRT 1:17.00 Tour de France, 18.35 Samenvatting. RADIO Radio 1:14.05 Radio Tour. JE LEKKER VOELEN EN AFVALLEN EN JE CONDITIE MOEITELOOS VERBETEREN Spaans wielrennen weer terug Hij finishte in het gezel schap van landgenoten Ste- venhaagen, Zoetemelk en Van de Velde in het eerste peloton netje achter etappe-winnaar Julian Gorospe uit Spanje. Van onze speciale verslaggever SAINT-ETIENNE - Pedro Delgado heeft Roy Schuiten toegezegd ook volgend jaar voor zijn ploeg te rijden mits er nog een Spanjaard van kwaliteit wordt aangetrokken. Ook Steven Rooks en Ge rard Veldscholten blijven. Schuiten gaat zijn ploeg uit breiden tot achttien renners. Eric Heiden is ongeschon den teruggekeerd bij de Ame rikaanse ploeg in de Tour. De oud-schaatser kwam te vallen in de afdaling van de Galibier en werd een nacht in observa tie gehouden in het ziekenhuis van Saint-Jean-de-Maurien- ne. Jan van Wijk, helblond haar, blauwe ogen, is uitge roepen tot de knapste renner van de Tour. 24.7.86 mam jj iratEirafgn St-Just La Talaudière St-Genest-^ ST-ÉTIENNES|«föTA 25.7.86 PUY-DE-DuME 'Nadalllat Touted CROIXDE-L 'HOMMEMORV lèit'inui ST-ÉTIENNI ar FUUm d n Touted °ÈÊk lw mm. Van onze speciale verslaggever SAINT-ETIENNE - Steven Rooks was gisteren ee te meer de beste Nederlander in de Tour. De Noor hollander was voortdurend te vinden in de eers groep rond gele-truidrager Greg Lemond. Een in de bergen oppernh Van onze speciale verslaggever SAINT-ETIENNE - Mis schien, als alle deelneem sters het tempo van Jeannie Longo op het vlakke en Ma ria Canins in de bergen zou den kunnen volgen, zou de Ronde van Franrijk voor dames volgend jaar ook weer tijdens de 'echte' Ronde mogen worden ge houden. De Francaise Longo bleek dinsdag heer en meester in de aanloop naar Villars, de Italiaanse 'mama' in het pe loton was gisteren in de ber gen weer eens niet te hou den. Tot aan de beklimming van de Col de l'Oeillon duldde zij het gezelschap van Longo, de Britse Sue Thompson en de Ameri- Rooks schoof daardoor het algemeen klassement van de negende naar de ste positie. De Schot Millar, een week geleden kanshebber op de gele-l verdween Uit de top-tien, UITSLAG van de negentiende kopman van Peter Post Vt van de Ronde van Frankrijk is: 1. qphpp>n rrtfit Irnnrtc o on Hp ets °!SSPe (Spa-Echevarri) 179,5 kilometer scneen met Koorts aan ae su 15.06.10.2. Anderson iAus-Pnsti «n 9 <u In de Alpen was hij volledis elkaar geklapt. Op de rusii in Alpe d'Huez was hij koortsig dat hij overwoog te starten. Voor de start van (Can-Köchli) op 2.28, 6. Hi- •ult (Pra-Köchli) op 2.27, 7. Van Calster lel-MInguez), 8. Lemond (VSt-Köchli), Steventaaagen (Ned-Schuiten), 10. cnave (Spa-Gonzales), 11. Ruiz-Cabe- 19e etappe voelde de Schotzi ?"y(Spa-Perurena), 12. Van de Velde t ied-Post). 13. Carlos Hernandez (Spa een beelje opgekikkerd. „Ik pas naar huis als ik in Pal '5. Gaviiiet (Fra-Guimard), ie Al ben geweest". (Mex-Neal), 17. Gaston (Spa-De i aldy), 18. Montoya (Col-Mesa), 19. 1|£JlÏ?» (sPa-Gonzales), 20. Berard (Fra- TT T21- Pino (Spa-Minguez), 22, lllllp (Ned-Schuiten), 23. Jean-Claude arde (Fra-De Gribaldy), 24. Madiot Millar kreeg de gehele £SÏÏb5'otKSS: f' (Ned-Raas), 28. Pascal Simon (Fra- •geay), 29. Claveyrolat (Fra-Thevenet), taritovix (Fra-Bazzo), 37. Zimmer- naar Saint-Etienne steun' de Belg Eric van Lanckerl voor zo ver het zijn eigent ^"(Zwi-Boiiava), sa.' veidschoïten odheirï toeliet.' allen eelfde tijd al» Hl- kele gezondheid toeliet, Peter Winnen. Die hulp -y-wm 5». 51. Hen-era (Col-Geminiani) op 60. Millar (GBr-Post) op 6.36, 65. ."Uien (Ned-Post» Tl «7. Van WHb niet verhinderen dat Milli SP'"."?'*'-1*'»" 67. v«n wijk z. rs j j "oehuiten) op 7.30, 68. Peeters (Bel minuten en 9 seconden ac las) z.t., 81. Van Lancker (Bei-Post) z.t, Pl (Ned-Raa8) z.t, 86. -Raas) z.t., 91. Roosen (Bei-Raas) op sensprints. Bewust kalm Gerrit Solleveld had W de slotfase van de etappe gisteren bewust kalm aar daan. „Ik heb me expres lossen om me te sparen voc komende dagen", verteli' immer blozende WestlaJ „Ik wil reserves hebben de etappe met aankomst Puy de Dome. In die rit r ik de rode trui zeker ste Door me nu rustig te hoii kan ik misschien in de la' twee etappes ook nog doen. Daar zou onze piotf een slag kunnen slaan". 5.06.10, 2. Anderson (Aus-Post) op 2.04. Dominique Garde (Fra-de Gribaldy) shevarri), 14. Criquielion (Bel-De Kim de groep Rooks over de streep kwam. Millar naar de twaalfde plaats. Gerrit Solleveld verded: op zijn gemak de rode truiJ kan hem nu niet meer gaan. Daarom kon hij het veroorloven bij twee tusi sprinte achter de ontsni Gorospe de Waal Claude quielion te laten voorgaar, oud-wereldkampioen wili tijdrit het duel met de Fit EERLEN (ANP) - De Neder 'punk-renner' Ronan Pa »der Kees van der Ven htft aangaan met als inzet r'-- ven neen vijfde plaats in het kis ment. Criquielion maaktë vast tien seconden van otorcross Heerlen teragavond op het circuit Meksenberg in Heerlen een ^"■nationale wedstrijd ge- SS2?1 «I ker. Van der Ven moest in de «te manche alleen de Belg ky Martens voor laten n. De tweede won de Ne- andse KTM-crosser. In de ,r®te manche van het evene- t, dat 10.000 toeschouwers ®n open stond voor 250- aoo cc-coureurs, had Van - ven genoeg aan de vierde te om de dagzege veilig te tifTi 'n het algemeen klas- leidt hij met 27 punten. ®°door Boucher is tweede Combee derde. fte bent Van onze speciale verslaggever SAINT-ETIENNE - De come-back van het Spaanse wielrennen illustreert zich in deze Tour de France. In Saint-Etienne fietste giste ren Julian Gorospe naar de vijfde Spaanse rit- zege. Het voorbeeld van Spanje hoe een destijds groot wielerland na een kommervolle periode uit een diep dal omhoog kan kruipen, is daarom zo interessant omdat het misschien Nederland ten voorbeeld kan dienen. Het is nog maar vier jaar geleden dat de Spaanse wie lersport er beroerd voor stond. De winnaar van de Ronde van Spanje, Angel Arroyo, en an dere zeer hoog geklasseerde landgenoten zoals Alberto Fernandez en Vicente Belda werden wegens dopinggebruik gedeklasseerd. Er was moed voor nodig van de Spaanse wielerfederatie om de top in de Vuelta te onthoofden. Maar het gebeurde. In die fase kon den de Spanjaarden in de Tour nauwelijks van zich doen spreken. In de jaren 1979-1980 en 1981 was er geen Spanjaard bij de eerste 20 in Parijs te vinden. Vervolgens greep de Spaanse wielerbond keihard in. Dopingcontroles werden met voor West-Europa unieke strengheid en regelmaat door gevoerd, zelfs tot bij de klein ste wedstrijden. Er kwam een goed jeugdplan van de grond, er werden nieuwe sponsoren gevonden die de verantwoor delijkheid op zich wilden ne men en ook een deel van de in vestering in de jeugd gingen besteden en stilaan begon de opleving zich in een vrij breed kader door te zetten. Opgang In eigen huis hielden de Spanjaarden zich de laatste twee jaar met succes de met vele, vele miljoenen peseta's gelokte sterke buitenlandse deelnemers in hun Vuelta van het lijf. In de Tour de France behaalde dus tot nu toe vijf Spanjaarden een etappe-zege en staan Pino en Chozas netjes bij de eerste 20 en als Pedro Delgado niet wegens droeve familie-omstandigheden naar huis was afgereisd, zouden zelfs twee Spanjaarden bij de eerste tien gerangschikt zijn. Het Spaanse wielrennen heeft dus op alle fronten voor uitgang geboekt na een zwarte periode met veel schandalen. De ploeg van Seat-Orbea, waarvoor Matthieu Hermans en Erwin Nijboer rijden, be gint binnenkort een wieier- school voor aankomende be roepsrenners in San Sebas tian. De Nederlandse zwem coach Albert Stofberg, die we gens een jarenlang verblijf in Catalonië vloeiend Spaans spreekt, wordt er leraar. Vier jonge Nederlandse wielren ners zullen bij Seat een prof contract krijgen en de oplei ding aan de wielerschool in het Baskenland gaan volgen. Voordeel De Spanjaarden hebben nog een geweldig voordeel op bij voorbeeld Nederlandse be roepsrenners. Zij hebben in hun land liefst 16 etappe-wed strijden: de Ruta del Sol, Ronde van het Baskenland, de Catalaanse Week, de Ronde van Catalonië, de Ronde van de Mijnvalleien, de Ronde van Aragon, de Ronde van Valen cia, de Ronde van Murcia, de Ronde van Burgos, de Ronde van Andalusië, de Ronde van Spanje, de Ronde van de drie Kantons, de Ronde van Canta- bria, de Ronde van Gallicië en de Ronde van Rioja. Allemaal meerdaagse wed strijden waarin vele bergop wordt gefietst. Een ideale scholing voor het belangrijk ste wielerevenement ter we reld, de Tour de France. Op deze manier verdienen de Spanjaarden in dit veelvoud aan etappe-wedstrijden naast hun salaris oojc nog veel geld er bij, zodat ze zich niet hoe ven over te geven aan het (Ne derlandse) draaien om de kerktorens, dat als het zeer frequent gebeurt, funest is voor ronderenners. Een recent voorbeeld: twee Spaanse pro vincies Castella en Leon heb ben negen wedstrijden aan elkaar gekoppeld en de twee provinciebesturen hebben sa men voor de winnaar van het eindklassement 175.000 in het vooruitzicht gesteld. Vanzelf sprekend komen voor deze wedstrijden de 8 Spaanse profploegen Colchon, Dormil- lon, Kelme, Reynolds, Seat, Teka, Zohor en Zor aan de start. Vrijheid Het behoeft na dit alles geen wonder te heten dat na de soli van Ruiz-Cabestany in de vierde etappe en Chozas in de 17de etappe gisteren opnieuw een Spanjaard heel vroeg in de moeilijke rit door het centraal massief uit het peloton weg ging. Julian Gorospe demar reerde in de eerste kilometer van de derde beklimming (No tre Dame) na 48 kilometer en kreeg van de kopstukken in het peloton een zekere vrijheid om een voorsprong van rond een kwartier op te bouwen. Spanjaarden zijn specialisten in het alleenrijden in bergach tige streken, hetgeen dus nie mand hoeft te verbazen gezien hun geschetste achtergrond. Gorospe had het goed gezien en juist getaxeerd, vandaag valt wellicht in de tijdrit van 58 kilometer, de beslissing over wie de Tour de France gaat winnen en in het vooruit zicht daarvan, mocht sowieso van Hinault en Lemond geen enorme inspanning verwacht worden. Gorospe, zelf in 1984 in de Ronde van het Baskenland ge pakt op spierversterkende middelen en dus een van de tientallen positieve landgeno ten van de laatste tien jaar, is kennelijk door het consistente dopingbeleid van Madrid in het rechte spoor gehouden. Hij toonde in elk geval gis teren veel kracht en veel moed en volbracht succesvol tot het einde toe zijn, zijn 130 kilome ter lange solorit die hem zijn 22ste overwinning als profes sional bracht, ondanks het feit dat achter hem Herrera en Roche verwoede pogingen de den de ritzege te behalen. Zij bezweken onder het strakke tempo van Hinault en Bernard en alleen Gorospe bleef uit handen vna de machtigste ploeg in deze ronde. Vandaag wordt dus de ul tieme rit van de echte waar heid gereden over een sterk geaccidenteerd parkoers. Mocht Hinault er in slagen dichter naar Lemond in het klassement op te schuiven, dan kan tot op de streep in hartje Parijs in de laatste 639 kilometer van deze Ronde van Frankrijk eer. fel duel ver wacht worden. Van onze speciale verslaggever SAINT-ETIENNE - Jean-Paul van Poppel, Nico Verhoeven en Gert Jakobs, die mo menteel uitkomen voor de Skala-profploeg, die aan het einde van het seizoen meer dan waarschijnlijk wordt opgeheven, zijn vast gelegd door Jan Raas. Dinsdagavond tegen het middernachte lijk uur kwam de Zeeuwse ploegleider een tweejarige verbintenis overeen met Jean- Paul van Poppel, de rassprinter, die dit jaar zegevierde in een etappe in de Tirreno- Adriatico en in een rit van de Giro. Twee weken geleden had Raas al overeenstem ming bereikt met Nico Verhoeven, het an dere grote talent uit de Skala-formatie, dat dit seizoen door tegenslag nog niet zo goed uit de verf is gekomen, maar in 1985 impo neerde in enkele klassiekers en met name de Amstel-Goldrace. Het aantrekken van Gert Jakobs zal binnen afzienbare tijd wor den afgerond."»' Vooral het contracteren van Jean-Paul van Poppel stemde Jan Raas tot grote te vredenheid. „Ik ben blij dat het gelukt is hem in te lijven. Hij is een uitstekend alter natief voor de vertrekkende Adrie van der Poel. Ik betreurde het ten zeerste, toen de onderhandelingen met Skala over een sa mengaan niets opleverden, want die waren voornamelijk afgestemd op het aantrekken van Van Poppel. Ik wist dat er daarna nog mogelijkheden zouden zijn, maar ik was echt bang dat ik het gevecht om Van Poppel zou verliezen. Ik vreesde dat hij een aanbod zou krijgen dat gezien ons budget niet haal baar zou zijn. Daarom wilde ik ook graag snel spijkers met koppen slaan. Meteen na dat ik had gehoord dat Skala er mee op houdt, heb ik Van Poppel gebeld. We kwa men snel tot overeenstemming. Ik denk dat het vertrouwen dat hij in onze ploeg heeft, ook wel heeft' meegespeeld. Hij heeft in praktijk gezien hoe het bij ons marcheert. Ik denk dat dat iedere Nederlandse renner wel aanspreekt. Bij andere ploegen zou hij mogelijk ook niet die positie hebben gekre gen die hij bij ons zal innemen. Bij ons zal hij beslist een van de meest waardevolle renners zijn. Hij is echt iemand die het kan afmaken in de sprint". Skala-directeur Jan Monshouwer toonde zich verrast door het akkoord tussen Van Poppel en Raas. „Hij heeft ons dinsdag nog beloofd zeker tot eind augustus te wachten met het afsluiten van zijn onderhandelin gen met Raas. Van Poppel krijgt van ons ook geen brief, zoals de anderen, waarin staat dat hij vanaf komende zondag - de laatste dag in de Tour - vrij is om te gaan en staan waar hij wil. Van Poppel heeft na melijk ook voor volgend seizoen nog een contract bij ons", aldus Monshouwer, die zijn onderhandelingspositie in het gesprek met de kandidaat voor het co-sponsorschap nu danig verzwakt ziet. Immers, er valt moeilijk te praten als alle coureurs reeds ergens anders onderdak zijn. En dan zeker als de top van de ploeg werd afgesneden. Frits Pirard reageerde gisteren voor de start van het Internationale Wielergala van Ulvenhout vrij stug op het nieuws dat zijn ploeg volgend seizoen meer dan waar schijnlijk niet meer zal bestaan. „Ik ga in ieder geval niet zitten wachten of die ge sprekken met die eventuele co-sponsor mis schien wat opleveren. Ik heb inmiddels al wat contacten aangehaald", aldus Pirard, alvorens hij wegreed. Pirard toonde zich verbolgen dat hij de problemen van Skala grotendeels uit De Stem had moeten verne men. „Wij wisten echt van niets", klonk het boos. Voor Jac van Meer zijn de problemen van Skala bij het vinden van een co-sponsor (noodzaak voor de ploeg om volgend seizoen door te gaan) een grote tegenvaller. „Dit zou wel eens het einde van Jacske van Meer als wielrenner kunnen zijn. Ik ga alleen door als ik er in slaag een grote ploeg te vinden. Ik heb lang genoeg bij die kreukelploegjes gezeten. Maar ik vraag me af wie er op Jac van Meer zit te wachten. Als ik eerlijk ben dan moet ik zeggen: niemand". Hennie Kuiper hield zich op de vlakte over zijn plannen voor de komende maan den. „Ik heb nog een tweede gesprek met de leiding van Skala. Dat wacht ik eerst af", aldus Kuiper. 1 uur BODY LINE sa 7 uur FITNESS Moerwijk 35 - Breda (Hoge Vucht) 076-877557. De Spanjaard Julian Gorospe tijdens zijn solo van gisteren - FOTO COR VOS Van onze speciale verslaggever SAINT-ETIENNE - Durf kan tot mooie over winningen leiden. Julian Gorospe gaf zich giste ren op weg naar Saint-Etienne over aan een monstersolo. Hij eindigde als de vijfde Spaanse etappewinnaar in de Ronde van Frankrijk. Pello Ruiz-Cabestany, Angel Sarra- pio, Pedro Delgado en Eduardo Chozas gingen hem voor. Als solist, dan wel in het gezelschap van een andere renner. Vier jaar geleden werd Julian Gorospe beroepsrenner. De Catalaan werden zo veel kwaliteiten toegedicht, dat hij de best betaalde neo-prof van Spanje aller tijden was. Voor een Spanjaard had Gorospe de zeldzame kwaliteit een uitste kend tij drij der te zij n. In zijn eerste jaar won hij er twee. In 1983 moest hij doorbreken naar de internationale top. Hij veroverde voor de ogen van Bernard Hinault de gele trui in de Ronde van Spanje. De druk was te groot. Gorospe kreeg een zenuwinstorting en eindigde slechts als twaalfde in die Vuelta. Julian Gorospe ontwikkelde zich als een goede coureur, op zijn tijd goed voor successen, maar geen echte grote. In 1984, het jaar met zijn meeste overwinningen, werd hij op doping (testosteron) betrapt. De erelijst van de 26-jarige Julian Gorospe uit Barcelona is als volgt: 1982: 2 zeges, 46e Vuelta; 1983: 5 zeges, waarbij Ronde van Baskenland, 12e Vuelta; 1984: 9 zeges, waarbij twee etappes Vuelta, 6e eindklasse ment Vuelta; 1985: 2 zeges, 11e Vuelta; 1986: 2 zeges, 4e Catalaanse Week, le proloog Ronde van As- turië, 4e negende etappe, le negentiende etappe Ronde van Frankrijk. Julian Gorospe gaat na een gedurfde solo als win naar van de negentiende etappe over de streep. - FOTOAP

de Stem | 1986 | | pagina 6