'Mooie ervaring voor later' Grote jaarmarkt in GroedA Hotel Pays Bas verkocht aan projectontwikkelaar In amper twee jaar kundig houtsnijderl TRIMKOERS IN EEDÊ Muziek e in kerk v< INZAAMSLAG, ZAAMSLAGVEER, STOPPELDIJKVEER EN SPUI Nog te zien DONDERDAG 24 JUL11986 VAN ZEEL AND RIMCO DE ROOIJ ACHTER COMPUTER OP DE BANK Ouderen uit Terneuzen naar België AFSLUITING KINDERVAKANTIEWEEK VERPAUPERD PAND WORDT GESLOOPT PEET SCHERBEIJN OOK IN DE VUT ACTIEF markten DONDERDAG 24 JUt Meindert de Jong speelt in Groede Rugtitel Melk T16 PAGINA ZEELAND 3 Rimco de Rooij. FOTO DE STEM/COR J DE BOER Van een onzer verslaggevers EEDE - Rimco de Rooij uit Aardenburg heeft iets met banken. Vorig jaar werkte hij bij de meedenkbank in Sluis, nu is hij ais vakantie kracht actief bij de Rabo- -bank te Eede. Hij is 14 juni begonnen en voert momen teel het ledenbestand van de West-Zeeuws-Vlaamse heemkundige kring in de computer. Wanneer hij daar mee klaar is, mag hij ander administratief werk ver richten. De zeventienjarige Aar denburger blijft tot eind volgend maand bij de bank. „Het werk bevalt mij prima, de sfeer is goed en ik doe veel ervaring op", zegt hij. Rimco wil later de admini stratieve sector in, het liefst bij de marine. Hij hoopt dan ook volgend jaar toegelaten te worden tot de opleidings school van de zeemacht. „Als ze mij niet bij de ma rine willen, dan ga ik naar de heao in Vlissingen", ver telt de scholier die het ko mende schooljaar eindexa men vwo hoopt te doen. Hij volgt les aan de scholenge meenschap Het Zwin in Oostburg. De computer is voor hem geen vreemd apparaat. Op zijn school heeft hij regel matig op zo'n machine kun nen werken en een soort ba sis-opleiding kunnen vol gen. „Een bank trekt mij wel", zegt hij. „Het is afwisselend werk, vooral als ik straks ook aan de balie kan hel pen". Het helpen van klan ten trekt hem wel. „Zo ont moet je veel verschillende mensen en dat vind ik erg leuk". De sfeer bij de Eedese ves tiging vind hij prima. „Om dat een groot deel van het personeel uit andere plaat sen komt, blijft zowat ieder een hier ook lunchen, mede daardoor is het erg gezellig". Hij voelt zich absoluut niet uigebuit door de bank. „Het salaris is redelijk en ik word niet achter mijn vodden ge zeten. Ik kan mijn eigen tempo bepalen". In de eerste plaats doet hij het werk voor het geld maar ook de ervaring speelt een belangrijke rol- om voor de bankwereld te kiezen. „Je leert met allerlei apparatuur omgaan en je ontmoet veel mensen". Het verdiende geld gebruikt hij straks niet om op vakantie te gaan. „Samen met mijn ouders ben ik al weg geweest". Hij wil het gebruiken om in de loop van het jaar eens wat extra's te kunnen kopen". Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De afdeling Terneuzen van de Stichting Welzijn voor Ouderen gaai dinsdag 2 september op reis naar België. De ouderen vertrekken die dag om 12.30 uur vanaf De Veste en gaan naar Gent. Daar gaan zij aan boord van een boot waarmee ze over de Leie naar Deurne varen. Onderweg is er koffie met gebak. Vanuit Deurne vertrekken zij weer per bus terug naar Terneuzen, waar een brood maaltijd wacht. Belangstellenden kunnen zich tot 26 augustus iedere dinsdag- en donderdagmid dag opgeven in De Veste. De kosten zijn 37,50. Terneuzen isoleert huizen tegen lawaai Hotel Pays Bas in Terneuzen. - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het al ja renlang leegstaande hotel Pays Bas, in de Terneuzense Nieuwstraat, is door eige naar De Milliano verkocht aan projectontwikkelaar Proverko. Directeur P. Verdurmen van Proverko zei dat het de bedoeling is mettertijd het flink verpauperde, uit 1825 stammende, pand te slopen. Wanneer tot sloop wordt overgegaan is nog onzeker. Dat kan volgens Verdurmen best nog wel even duren. Op de vrijkomende grond zal dan nieuwbouw ge pleegd worden. „Wat pre cies, is nog onbekend. Wij moeten het nog helemaal uitwerken. Maar het ligt in de lijn der verwachtingen dat er gedacht wordt aan woningen en winkels. Ten slotte zijn wij project-ont wikkelaars en het is logisch dat wij denken aan de bouw van appartementen. Wij hebben Pays Bas niet ge kocht als geldbelegging. Wij willen er iets mee gaan doen. Dat moet echter wel exact bekeken worden. Je moet wat .dat betreft de markt af tasten". Pays Bas beslaat in de Terneuzense binnenstad een flinke oppervlakte. De be bouwing reikt van Nieuw straat tot Noordstraat. Al jarenlang koestert het ge meentebestuur van Terneuj- zen planologische plannen voor dit gebied. Sloop van Pays Bas, een der laatste monumentale panden in de Terneuzense binnenstad, kan nu aanleiding zijn voor een stukje stadsvernieu wing. Overigens heeft Proverko al eerder met dit bijltje ge hakt. Zoals bekend kocht men indertijd de voormalige lts aan de Axelsestraat. Daar zijn momenteel 46 ap partementen in aanbouw. „Zoiets hebben we dus ook op het oog voor Pays Bay, aldus Verdurmen. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen gaat de daken en gevels van een aantal aan door gaande verkeerswegen liggende woningen in Zaamslag, Zaamslagveer, Stoppeldijkveer en Spui speciaal tegen verkeerslawaai isoleren. De werzaamheden de overheid de subsidie alsnog gaan donderdag 21 toe augustus officieel van start. De uitvoering van het pro ject is in handen van het aan nemersbedrijf gebroeders Si mons uit Terneuzen, dat het karwei nog voor het einde van dit jaar geklaard moet hebben. In principe gaat het om 92 woningen, waarvan het over grote deel in Zaamslag staat. De gemeente Terneuzen ver wacht echter dat gaandeweg de werkzaamheden zal blij ken dat isolatie in tien tot vijftien woningen niet noodzakelijk zal zijn. Reden Als reden hiervoor noemt de gemeente, dat de geluidsover last lager zal blijken te zijn en dat een aantal bewoners niets moet hebben van dié isolatie. Voor de uitvoering is een bud get van ƒ968.198 beschikbaar, dat helemaal door het rijk wordt gesubsidieerd. Terneuzen is samen met Eg- mond aan Zee en Veghel door het rijk uitgekozen om deel te nemen aan een experiment met de zogenaamde Elgra- - methode. De keuze is op Ter neuzen gevallen nadat onder andere de Milieu-inspectie Zeeland een voorstel in die richting deed. Methode De methode richt zich op het onderzoek en de financiering van isolatieprojecten. Zij gaat uit van een gemiddeld voor zieningenpakket dat voor iedere woning geschikt moet zijn. De afdeling Openbare Werken van de gemeente kon de methode tijdens de werk voorbereiding niet voor hon derd procent doorvoeren, om dat de verscheidenheid van het woningenpakket te groot is en de samenstelling van een gemiddeld pakket daarom moeilijk te berekenen is. Van onze correspondent GROEDE - Als afsluiting van de Kinderva kantieweek wordt morgen, vrijdag 25 juli in Groede de grote jaarmarkt gehouden. Hieraan wordt deelgenomen door kunst-en antiekhan delaren, ambulante handel, plaatselijke mid denstand en diverse anderen, zoals pottenbak kers en de Weefkring Zeeuwsch-Vlaanderen. „De animo voor de j aarmarkt is groter dan vorig jaar, want we zitten nu al op een halve kilometer kramen. Bovendien wordt tegelij kertijd ook een rommelmarktgehouden, waarvoor niet ingeschreven hoeft te worden," aldus Rini Bouwens, secretaris van de Dorps vereniging Groede. De jaarmarkt begint om 10.00 uur en duurt tot 19.00 uur en bestrijkt vooral de Markt, Noordstraat, Blekestraat en Schuitvlotstraat. Voor de kinderen is er een Vlaamse kermis, waar men aan een keur van spelletjes kan deelnemen. Deze kermis is georganiseerd in samenwerking met peuterspeelzaal De Ben-| gelbak. 's Avonds, vanaf 19.30 uur, geeft de muziek l vereniging Groede een concert in de feestte::! en daarin wordt vanaf 21.00 uur een dans avond gehouden met medewerking van JML-band. Dit dansorkest trad al diverse ma-I len op als begeleiding van landelijk bekendtl artiesten zoals, Lee Towers, Nico Haak e.J Dennie Christian. De toegang voor die dans l avond, die tot twee uur 's nachts duurt, is gra tis. Aan de jaarmarkt en de Kindervakantiel week wordt belangeloos meegewerkt door he:| bestuur bestaande uit: Rudi Kiburg (voorzit! ter), Rini Bouwens (secretaris), Willy Vergom! (penningmeester) en de leden Bram Overdu! ve, Ineke Elfrink, Adri van Muiken en Jacoil Sonnevyle. Daarnaast zijn ook tal van vrijwil! ligers actief binnen de organisatie. Voor Kindervakantieweek krijgt men subsidie vail de gemeente Oostburg, terwijl ook veel donaf teurs uit Groede financieel bijspringen. Alsnog Begin 1984 diende de ge meente een subsidieverzoek bij de overheid in. Aanvanke lijk zag het er naar uit dat Terneuzen daarvoor niet in aanmerking zou komen, om dat het rijk alleen subsidie verleent aan gemeenten met meer dan 100.000 inwoners. In het kader van het experiment met de Elgra-methode kende Peet Scherbeijn in zijn werkplaats bezig met zijn houtsnijwerk Van onze correspondent OOSTBURG - De meesten kennen hem als secretaris van de wielervereniging Luctor et Emergo. Of als ju ry-voorzitter tijdens de 24 Uur van Oostburg. Straks voor de dertiende keer. Zeg maar: 'de 30 Uur,' want daar komt het wel op neer. Petrus Scherbeijn blijkt evenwel nog heel andere kwaliteiten te bezitten. In amper twee jaar ontwikkelde hij zich tot een kundig en kunstig hout snijder. Tot voor enkele jaren was Peet, want zo wordt hij door iedereen genoemd, werk zaam als metselaar. Eerder had hij in de landbouw ge werkt. Toen hij eenmaal van de VUT-regeling gebruik maakte zocht hij, zoals ve len, een hobby. Het begon met het vervaardigen van modellen van krui-en an dere wagens, alleen van af valhout. Driewielskar of ouderwetse boerenwagen: „De landbouw zal er toch nog een beetje ingezeten hebben," zegt hij. Cursus De volgende stap kwam op aanraden van zijn zoon. Ouderwetse stooijes. Nu niet meer van afvalhout, maar van lindenhout dat naast eiken-of beukenhout het meest geschikt is voor hout snijwerk. Peet Scherbeijn: „Het is wel een dure hout soort, maar er zitten bijna geen 'kwarren' in en dus heb je minder afval. Grenen of vurenhout is te grof van structuur Tientallen heeft hij er in tussen gemaakt, fraai be werkt, naar eigen of be staand ontwerp. Het is niet bij stobfjes gebleven. In de werkplaats, of beter het ate lier, is van alles te zien. Peet is er dagelijks met zijn nobby bezig. De produktie, maar ook de kwaliteit is er naar. Een dolfijn, paarden, een beer als boekensteun. Uit olmenhout sneed hij een kersttafereel dat als deurpa neel dienst kan doen. Verder vissen, een lepelrek, een eekhoorn. „Levende figuren zijn het moeilijkst," aldus Scher beijn. Zo te zien heeft hij de techniek anders aardig on der de knie. Hij volgde een cursus boetseren van het ZIKV. De daar vervaardigde modellen werkte hij thuis weer uit in hout. Op de Open Dag van het ZIKV in Den Hoekzak was er vrij veel be langstelling voor Scher- beijns werk. Creatief Ten huize van Peet Scher beijn zijn nog enkele bijzon dere voorwerpen te zien. Daarbij een mangelplank, - FOTO DE STEM/COR J DE BOER zoals die vroeger werden ge bruikt bij het doen van de was. Uit de plank zijn ver schillende motieven gesne den, alsook een tekst uit vroeger tijden: 'Glad ge mangeld, net gevouwen, is een sieraad voor de vrou wen'. Een andere tekst komt voor op een door hem ge maakte elles'tok: 'Doe Regt, Meet wel, een ieder zijn Ge- regtigheid'. Een ellestok werd vroeger gebruikt om stof voor kleding af te me ten. De stok, althans het ge- deelte waarmee werd geme ten, is 68,8 centimeter lang. Schilderijen-en spiegellij- I sten maakt Peet ook. Dan blijkt de appel niet ver van de boom te vallen, of eigen lijk andersom. Van me vrouw Scherbeijn hangt een geborduurd landbouwtafe- reel aan de wand. Van zoon Ben en dochter Annie schil derijen. Kortom, een crea-1 tieve familie. AMSTERDAM, 23 juli - Aardap pelter mij nmarkt: In Bintje 35- 50mm werden 20 contracten ver handeld voor levering april tegen ƒ27,50 tot ƒ28,50. De stemming was prijshoudend. In Bintje 50mm wer den 1201 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ61,30 tot ƒ59,20 per 100 kg. De stemming was prijshoudend op la ger peil. TERNEUZEN - Per stuk: bloem kool: 4 st. 90, 6 st. 80-90, 8 st. 66-72; komkommers: 28-36; meloenen: 24- 39. Per bos: selderij: 28. Per doos: rode bessen: 220 gr. 45-50, 500 gr. 104. Per kg.: drielingen: 22, kriel: 28; kroten: 32, peulen: 520-560, princ. bonen: 134-138, prelude: 131- 134, rabarber: 63-67, sav. kool: 29- 35, rode kool: 24, spitskool: 17-26, kassnijbonen kl.l: 330-350, was- peen: 37-41, witte kool: 17-26, pa prika: kl. 1 250, kl. 2 70, tomaten: bakje 6 kg. 620, morellen: 101. Van onze sportmedewerker EEDE - Morgen staat er in Eede op het be kende achtvormige parkoers een.avondcri- terium voor trimmers op het programma. Het betreft een gecombineerde wedstrijd Dorpstraat gelegen. voor A en C-trimmers die om 18.30 uur va»| start gaat. Men verwacht een spannende strij«| waarin Patrick van Hulle (A-categorie) René Heyboer (C-categorie) de aanvalle'fl op hun kopposities in het klassement moeten slaan. Start en aankomst zijn in #1 ZATERDAG 26 julil verzorgt de in Zwolle! wonende organist! Meindert de Jong eeni concert in de her-1 vormde kerk v; Groede. De Jong combi-1 neert zijn vakantie in Zeeuwsch-Vlaande- ren met het geven van enkele uitvoe ringen. Zaterdag is dat het Jan de Zwart herdenkingsconcert. De Jong zal enkele I improvisaties van I eigen hand vertol- ken, naast andere (mooie) orgelbladzij den. Het concert be- j gint zaterdagavond om 20.00 uur. MUZIEK in de kerk in com! drank. Dat is te danken aJ certen in Cadzand en Groed om toeristen ook een brokj! Jaarmarkt in Groede (vrije vormde kerk van Groede musici hebben belangeloos via concertjes de kas van h spekken. Deze uitvoeringerL Naast de organisten Da| treedt ook het trio met En piano ruilt voor het keybod tarist zorgen voor de afwisj' Vrijdag 25 juli: hele dag in 1 MIDDELBURG - De Mi<| delburgse kunstenaar chard Beek, voorheen tijdlang opererend vanu Westdorpe, timmerde de al gelopen maanden al divers keren aan de weg. Als on richter van het kunstenaaa collectief Niets Alles, buit delde hij de belangen va een aantal jonge Zeeuwsch Vlamingen. Dat leidde nil alleen tot verschillende erf posities, onder meer Haarlem en Terneuzej maar ook tot een boek waarmee de Spaanse bul geroorlog wordt herdaelf Beek maakte er een aant, etsen voor. Hij was één vi de opvallendste deelnemei aan de Zeeuwse Kunstbeur. waar bleek dat hij zo lani zamerhand niet alleen al etser, maar ook als schild! zijn mannetje staat. Nu da besteedt het Middelburg BKR-centrum Balans aandacht aan zijn w Beek presenteert er drie d<j zen, elk met een serie vq twaalf etsen. Wie zo'n do ter hand neemt krijgt hl gevoel min of meer met lit! ratuur te maken te hebb Niet alleen de vorm van doos, op het oog een boel verwijst daarnaar, ook c| etsen zelf. Ze laten een sooa beeldtaal zien. De boekdozef AXEL - „Er was eens ee koe die heel verdrietig wasi Zo begint een kort veJ haaltje van Paul Hendrik! sen bij twee illustraties val de Amsterdamse tekenare Annet Planten. De koe wis' niet hoe ze melk moest gë Ven, wat ook de boer een ei] gernis was. Niet veel lat komt alles toch nog goe„ Voor dit soort kinderkos kan men momenteel tereclj in Galerie Bellemans Axel. Er hangen een aant. tekeningen, zoals Ann<L Planten die maakte vool kinderboeken en tijdschriij ten als Margriet, Libelle Galerie Trouvaille Terneuzen Axelsestraat Fotokunst. Zelf portretten en landschappen va| Johan Klein uit Terneuzen, Ob Jecten van Rick Liefting Axel. Tot 2 augustus. Open 1 dens winkeluren. Galerie Blokken 7 Terneuzej Kleren en (batik)doeken in ind go. Expositie samengesteld do Cockie Acke. Open dagelijks 1 halve zondag van 14-17 uur. Terneuzens Museum, Noord straat. Twaalf Zeeuwsvlamiïi gen eren de 30-jarige natuurb schermingsvereniging I Steltkluut met hun creatieve i

de Stem | 1986 | | pagina 12