PIS Irant :en laar let triële Natuurbehoud stiefkind waterschappen Aandacht vragen voor landschapselementen Leenhouwers neemt revanche op Blok ISTERHOUT Ronald van Remortel haalt de kwartfinale De Boekers winnaars folkloristische duivenvlucht Clinge DE STEM NA TUUR VERENIGING DE STELTKLUUT: Stokbrood bakken op strand tus DONDERDAG 24 JUL11986 It vakantie 16 augustus Iedrijf '■O KINDERVAKANTIE: Jaarlijkse reis gehandicap ten TENNISTOERNOOI HONTENISSE VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 2 JUBILEUM-FOTOBOEK VAN DE STELTKLUUT politierapport van de BMW-dealer Garage Verbrvggebv Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-81121 JEUGDTENNISTOERNOOI AXEL: Zomerfeesten in Ossenisse A12 FEL. 01147-1212 fct, tel. 01140-13191 I reklameboodschap sen het onderste Pe kan! bhtingen ad De Stem Van onze correspondent GROEDE - In het kader van de kindcrvakanticweek werd gistermiddag stokbrood ge bakken op het strand. Het aantal deelnemers was met 125 aanzienlijk, maar haalde het lang niet bij vorig jaar, toen zo'n vierhonderd kinderen meededen. Volgens Rini Bouwens, se cretaris van de organiserende Dorpsvereniging Groede had dit twee oorzaken. Het tegen vallend weer en de werk zaamheden aan de Deltawer ken. Winnaars in de verschil lende leeftijdscategorieën wa ren: David Pieters (tot en met 4 jaar), Marianne van der Griendt (5-6 jaar), Rudi Lems (7-8 jaar), Maaike Boerdan (9- 10 jaar), Alexander Elferink (11-12 jaar) en Marieke Ver- kerk(13 jaar en ouder). Voor vandaag staat onder meer een fietsbehendigheids- - wedstrijd (aanvang 10 uur op parkeerterrein) en een kinder middag met goochelaar in De Wulpenhoek op het program ma. Van onze correspondent ST.-JANSTEEN - De- jaar lijkse dagreis van de Gehandi capten Organisatie Nederland afdeling Zeeland gaat dit jaar naar het Hageland. Dat is een streek in de omgeving van Scherpenheuvel, Zichem en Diest in België. Met een roelstoelbus en een gewone bus vertrekt men op 23 augustus. Vanaf 7.15 uur wor den de verschillende opstap- plaatsen aangedaan en om streeks 10.00 uur is de eerste Ikoffiestop in de buurt van He- ver, nabij Mechelen. Daarna volgt de rit door het Hageland en om 12.30 uur wordt in Scherpenheuvel de koffietafel gebruikt. Via Zandhoven wordt de tocht voortgezet, waarna ten slotte in restaurant Dennen- heuvel te Brasschaat gedi neerd zal worden. Tijdens de bustocht zal informatie over de streek gegeven worden. Van een onzer verslaggevers AXEL/HULST - De Zeeuws-Vlaamse water schappen hebben wel oog voor landbouwkun dige en industriële belangen maar vergeten dat ze ook een taak hebben op het gebied van natuur-en landschapsbehoud. Deze kritiek uit Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut bij de uitgave van het jubleumfotoboek 'KLeine landschapselementen: onbeschermd en onbe dreigd'. „Het wordt tijd dat de wa terschappen er zich van be wust worden dat ze niet uit sluitend landbouwkundige en industriële belangen moeten nastreven, maar dat ook an dere belangen zoals natuur- en landschapsbehoud tot hun vaste takenpakket behoren". „Bij de uitvoering van de zogenaamde A2 werken zou den de kleine landschapsele menten meer ontzien moeten worden, waarbij vooral ge dacht moet worden aan kron kelige sloten en overhoekjes", zo geeft De Steltkluut de wa terschappen als advies mee. Verder: „Ook bij de uitvoering van ruilverkavelingen moet er nadrukkelijk op worden toe gezien, dat tal van kleine ele menten niet wat al te automa tisch aan de kant worden ge schoven". Het zijn echter niet alleen de waterschappen die de zwarte piet krijgen toegeschoven, ook gemeenten en boeren kunnen ertoe bijdragen dat waarde volle landschapselementen voor het nageslacht behouden blijven. De gemeenten kunnen daar bij het vaststellen van bestem mingsplannen rekening mee houden. De Stelkluut: „Denk bijvoorbeeld aan kreekrestan ten en veedrinkputten. Het be stemmingsplan zou moeten uitwijzen hoe deze elementen op planologische wijze ge handhaafd moeten worden. Van groot belang is ook een effectieve controle op de nale ving van de voorschriften. Op die manier gaan kleine land schapselementen automatisch een belangrijke rol spelen bij tal van werkzaamheden in de polder". Maar ook de boeren zelf kunnen veel doen. „Zij zijn het immers die grote oppervlak ten van de ons omringende groene ruimte in beheer heb ben, waaronder dus ook de kleine landschapselementen". Overigens wordt al via ver schillende regelingen gepro beerd om het onderhoud en daarmee dus ook het behoud van de kleine elementen aan- trekelijk te maken. Actief op dat terrein zijn de stichting Landschapsverzorging Zee land en de dienst Natuur, Mi lieu en Faunabeheer. Van onze tennismedewerker KLOOSTERZANDE - Eén van de favorieten in de C-ca- tegorie van het tennistoernooi te Hontenisse, Ronald van Re- mortel uit St. Jansteen, plaat ste zich gisteren voor de kwartfinales. Hij behaalde een eenvoudige overwinning op Terncuzenaar Hans Smol ders van 6-ï, 6-3 en wordt hierdoor de tegenstander van Jan de Klerk die evenals Van Remortel weinig problemen had met zijn tegenstander Er- win Otjes (6-2,6-1). Boven het schema hoefde de eerste geplaatste Gyon Assel- Van onze correspondent CLINGE - In wijk het Zeegat hield de Clingse buurtvereni ging De Opkloppers traditie getrouw een folkloristische duivenvlucht. Door de jury werd de komst van verschillende groepen van de duivenvlucht aangekon digd. Met het nodige commen taar hielden die onder het wa kend oog van de jury een show. WGBLAO VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jansen (plv. chef), Emile Calon, Co Meertens, Joep Trommelen, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, Eugène Verstraeten. Middelburg: Henk Postma. Advertentie-exploitatie inspecteur Zeeland: C Menu, privé tel. 01150- 95839. 85-10 Voor de aankomst van de duiven was er het bekende mastklimmen voor de jeugd. Zij moesten uit de mast een envelop halen, die ingewisseld kon worden voor een prijs in natura. Het slot van dit spel was het bevrijden van de haan. Clint van Hove deed dat het handigst en wist het dier zonder veel problemen uit de kartonnen doos te bevrijden. Uitslag folkloristische dui venvlucht: 1. De Roekers, 2. De Vlucht Naar China, 3. De Bruine Paters, 4. Twee In Eén, 5. De Varkens Van De Grens. De prijzen daarvan worden vrijdag 25 juli uitgereikt in ca fé De Snelle Duif. man in het geheel niet in actie te komen om zich in het rijtje van de laatste acht te voegen. Een zieke Harold de Puijsse- leijr was hiervan de oorzaak, zodat Asselman vandaag in het strijdperk kan treden te gen Henk Jansen uit Sluiskil. In de D-categorie bij de he ren lijkt her erop dat favoriet Evert van Kampen zonder noemenswaardige problemen op de toernooizege afstevent. Hij bereikte als eerste op het schema de kwartfinales met een 6-2, 6-0 zege op Erwin Otjes. De derde geplaatste Ed ward Bleijenberg zag tegen stander Walter de Roos niet komen opdagen, zodat hij in zijn vervolgpartij Mark de Brouwer uit St. Jansteen treft die met 6-0, 6-0 Guido Ver- straeten verschalkte. Eddie Dobbeleir, die op het schema een vierde plaats kreeg toebe dacht, loste deze verwachting voorlopig in. Chris Jongelie moest zijn kracht ervaren en was niet in staat één game daar tegenover te stellen. De vijfde' geplaatste Pieter de Klerk sneuvelde vroegtijdig, Hem werd de pas afgesneden door Axelaar Liet Erpelinck met 3-6,7-5,5-7. Uitslagen: Heren enkel E: William Goethals-Wilfried Aper 6-1, 6- 2, Mark de Putter-Peter Pro voost 6-1,3-6, 6-3, Cees de Put- ter-Jan Burm 6-2, 6-4, Dona Nanna-Mark van der Meer 6- 3,4-6,6-4, Jo de Koster-Ronnie Groenestijn 1-6, 7-6, 6-4, Ro nald Kint-Hans Löffler 6-1, 6- 2, Eric Heijndrickx-Werner Balzereit 6-2,6-0. Gemengd dubbel D: Van de VeldeDe Klerk-Strooband- Dobbelaar 7-5,6-1. T22 Van een onzer verslaggevers HULST - Kleine land schapselementen: onbe schermd en bedreigd. Onder deze titel heeft natuurbe schermingvereniging De Steltkluut een fotoboek over diverse in tact gebleven landschapselementen sa mengesteld. Het boekje, ge schreven door Peter Maas en George Sponselee, met foto werk van Bouke Grootjans en Daan Schutz, is uitge bracht ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan van de Stelkluut. De jubileumuitgave is be doeld om aandacht te vra gen voor deze verdwijnende landschapselementen. „Wie om zich heen kijkt, kan het zelf constateren. De kleine landschapselementen zijn veelal onbeschermd en mede daardoor sterk bedreigd. Maar al te vaak worden ze letterlijk aan de kant ge schoven. Slechts in de smalle marges van onze modern in gerichte maatschappij wor den ze hier en daar nog geto lereerd. Daar houdt het dan ook mee op", zo wordt de se rie foto's ingeleid. De Steltkluut heeft verder weinig woorden willen vuil maken aan het onderwerp omdat 'een foto het verhaal vaak beter kan vertellen dan vele pagina's tekst'. Niettemin is in een korte be geleidende tekst een poging gedaan een indruk te geven van de problematiek. Een korte bloemlezing daaruit. „Ooit is er een tijd ge weest dat ze niet eens be stonden, toen waren kleine landschapselementen een vanzelfsprekend onderdeel van het platteland. Het plat teland dat zich karakteri seerde door kleinschalig heid, zowel letterlijk als fi guurlijk. De kavels die de boer bebouwde of waar het vee werd geweid waren klein van oppervlak. Het overgrote deel van de be drijven was eveneens klein en voor een groot deel zelf- 1 - Ir T' K Lovepolcler. verzorgend. Juist in 'dat laatste geval speelden de kleine landschapselementen een belangrijke rol. Om het vee van goed drinkwater te voorzien had men geen grote watermaatschappij nodig, maar men groef zelf op di verse plaatsen veedrinkput ten". „Het was de tijd dat men zelfs nog zonder prikkel draad kon bestaan. Het vee en mogelijke indringers werden gekeerd door heggen rondom de percelen". „Bij iedere boerderij ston den ook wel wat fruitbomen. Met niet alleen verschil lende soorten fruit als ap pels, peren, kersen, pruimen en noten, maar ook onvoor stel veelverschillende ras sen. Oude rassen die nu stil aan van het toneel verdwij nen, voorgoed verloren gaan en daarmee ook de kwaliteit die ze hebben. Wie kent ze nog en wie weet ze nog te staan: de Court Pendu, de Dubbele Bellefleur, de Nota risappel, de Sterappel, de Schone van Boskoop. De Beurré Hardy en de Jutte- peer of de Zeeuwse Zoete Morel. Bijna niemand kent ze meer en een heleboel spe cifieke kennis sterft samen met de ouderwetse boer". TERNEUZEN - Bij een door de politie gistermiddag tussen 12.15 en 13.30 uur op de Reu- zenhoeksedijk uitgevoerde snelheidscontrole werd tien keer een overtreding van de maximum snelheid geconsta teerd. In deze periode passeerden 101 voertuigen de controlepost. De hoogstegemeten snelheid bedroeg 82 kilometer terwijl maximum 50 is toegestaan. TERNEUZEN - Gistermiddag omstreeks 17.15 uur werd de personenauto van J. van P. uit Terneuzen toen deze stilstond voor de verkeerslichten op de kruising Hoekseweg-rijksweg 252 aangereden door een hem achterop komende personen auto bestuurd door A. van R. uit Terneuzen. Van R. die hierna wel uit zijn voertuig stapte, reed na een kort gesprek echter weer verder. Volgens de politie was hij onder invloed. Hij werd later op de avond in zijn woningaangehouden en meegenomen naar het poli tiebureau. Na het opmaken van een proces verbaal werd hij weer op vrije voeten ge steld. De schade aan beide voertuigen was licht. BRESKENS - Een tweetal jon gelui die in Breskens op een camping enkele automaten hebben trachten te vernielen en te lichten, zijn door de rijkspolitie aangehouden. Na verhoor op het bureau te Oost burg waar beide jongelui, uit het Brabantse afkomstig, heb ben bekend, zijn ze na een pro ces-verbaal te hebben gekre gen, weer huiswaarts gezon den. Van campingzijde heeft men de jongelui onmiddellijk verwijderd om de rust in de streek te kunnen handhaven. (ADVERTENTIE) Van onze tennismedewerker AXEL - Isabella Leenhouwers uit Sluis ging gisteren voort varend te werk in de categorie bij de 16-jarige meisjes. Na haar dubbele toernooizege, af gelopen weekend in het Bel fort-toernooi in Sluis, nam zij gisteren duidelijk revanche op Nancy Blok uit Sluiskil, die haar tijdens de Zeeuwse kam pioenschappen in Middelburg vroegtijdig had uitgeschakeld. Ditmaal ging de winst naar Leenhouwers met duidelijke cijfers: 6-1, 6-1. Overigens moest de 13-jarige Leenhou wers in haar poule bij de 16- jarigen reeds een verlies in casseren. Eerder deze week stuitte zij op Anja Kramer, die haar in drie sets versloeg (7-6, 2-6, 6-4). Bij de 14-jarigen stuitte zij in haar poule nog maals op verlies. Ditmaal was het Kim Veldhoen die Leen houwers met 6-4,6-4 versloeg. In de oudste leeftijdscatego rie bij de jongens ging het Tim van Veldhoven allesbehalve voor de wind. Verantwoorde lijk hiervoor was Riny Kort uit Zaamslag, die Van Veldho ven verrassend de eerste set wist te ontfutselen. Van Veld hoven sloeg daarna terug met 6-3,6-3. In de 14-jarige leeftijdscate gorie heerste Van Veldhoven volledig. Tegen Mark de Smit leverde hij geen enkele game in. Jeroen Everling uit Ter neuzen strijdt op twee fronten mee. Met 6-0, 6-0 zette hij Martijn Sanders opzij, terwijl hij in de 16-jarige leeftijds groep Frank Wille gemakke lijk bedwong (6-2,6-1). Mocht Francesca Adriaan- sens eerder deze week een drie sets overwinning halen op Manon Kienjet bij de 14-jarige meisjes, gisteren was het Ti neke Kramer die de Hulsterse van de overwinning wist te houden, zij het na drie sets (6- 3,2-6,6-4). Bij de 12-jarige jongens zijn Sebastien Rottier, Richard Hamelink en Milan Albicher reeds winnaar uit hun poule geworden. In het laatste tref fen won Rottier met 6-0, 6-0 van Christian van den Bran den, Albicher versloeg Tho mas Sanders met 6-1, 6-0, ter wijl Hamelink geen enkele game toestond aan Menno Gommers. Bij de 12-jarige meisjes be haalde Tineke Kramer een ruime zege op Marie-Christien Poppe (6-0, 6-1) en ook Greetje :e Pres bleef ruim vpor op Es ther Vervaet (6-1,6-2). Jongens enkel tin 10 jaar: Raymond van der Klis-Rinke van Remortel 6-1,6-0. Meisjes enkel tin 10 jaar: Maartje van Mourik-Miriam Mieras 6-1,6-1. Jongens enkel tin 12 jaar: Boas Bierings-Patrick Kint 6- 1, 6-4, Jean-Loup van de Wiele-Frank Provoost 6-1, 6-0, Laurens Visser-John Wisse 6- 2,7-5. Meisjes enkel tin 12 jaar: Ciska Kramer-Cindy Bonde- wel 6-2,7-6. Jongens enkel tin 14 jaar: Guido Tolhoek-Martijn van Assem 6-1, 6-2, Mare Hartse- ma-Patrick Vervaet 7-5, 6-3, Liet Erpelinck-Jeroen Ren- grengulu 0-6,6-4,6-2. Van een onzer verslaggevers OSSENISSE - Stichting Hol ter Nesse in Ossenisse zet za terdag 26 juli de deuren var het clubhuis open om de jaar lijkse zomerfeesten te vieren. Dit jaar is er voor gezorgd zo schrijft de organisatie ir het programma, dat zowe jong en oud aan hun trekker kunnen komen. Voor kinderer zijn er tal van spelen voorhan den waaraan fraaie prijzer zijn verbonden. De volwasse nen kunnen hun talenten aan spreken bij een schieting er een gaaibolling. Verder word' de hele dag Rad van Avontuui gespeeld. Een nieuw onderdeel da aan het programma is toege voegd, is een tentoonstelling van drie lokale kunstenaars In het bovenzaaltje van he" verenigingsgenbouw expose ren Silvia van Kampen Wilma Richter en Luc Inghel: hun jongste produkties. Bij Silvai en Wilma gaat hel om schilderkunst, Luc is beeldhouwer. De zomerfeester worden om 14.00 uur geopenc door burgemeester A. Kessen Voor de afsluiting is het orkesl De Silver Stars gecontrac teerd.

de Stem | 1986 | | pagina 11