gaan Kapitein 'Olaf spoorloos Licht is goed middel tegen depressiviteit 'Macht oorzaak ongewenste intimiteit' 400 Miljoen voor werkgelegenheid I )e^e|Hd Melkpakkenrace Geen aparte norm voor comapatiënten CHRISTELIJKE WERKGEVERS OVER 4,5 MILJARD LASTENVERZWARING: Bemoedigend Nieuw hartchirurgisch centrum in Eindhoven CONCLUSIE KAPPEYNE VAN DE COPPELLO UIT EERSTE STUDIE: PAGINA 9 11 UfOENSDAG 23 JUL11986 ■BINNENLAND Justitie in beroep tegen uitspraak rechtbank Haarlem DE STEM COMMENTAAR Milieudefensie blij met regels voor zeevervoer BINNENLAND Weer minder orders voor scheepsbouw T5 Insje. Ik twijfel er geen Jk aan te oordelen lie manier waarop het V de pers werd toege- aldus Powell, die In toevoegde dat de ko- 1 geen blaam trof. je ongedierte was zou beren je doel te berei- or te suggereren dat er frschil van mening was de koningin en haar Iers. Maar alleen onge- zou dat doen", aldus Bi. Zijn opvatting werd ld door The Times, die ('f dat Thatchers tegen- trs binnen de conserva- fpartij een kans hadden Igrepen om haar in dis- Jet te brengen. Ij hopen dat zij de con- Ttieve partij ertoe kun- Irengen Thatcher te la- lallen door middel van prkwaardige tactiek om doen voorkomen alsof louw Thatcher het doel- lan Harer Majesteits on- pgen is", aldus The Ti- l van de voormalige mi- rs-buiten-het-kabinet iThatcher, Ian Gow, zei lij niet kon uitsluiten dat lervatieve ouderlingen liemand ten paleize had- I samengezworen om het laai over de breuk van de |d te krijgen, aar Powell en een andere bekende grondwetken- jNorman St John Stevas, lenden dat de koningin [zou streven naar het on- nijnen van een van haar fee-ministers, pit is een van de dwaaste Keest verzonnen verhalen fk ooit heb gehoord", zei bhn Stevas. „De koningin haar constitutionele po- zeer goed... De monarch beert nimmer half-parti- lere, half-openbare infor- |ie te laten uitlekken. Dat de koningin maken tot partijdige figuur en de jiarchie ernstig verzwak- j". (RTR) maanden vonden wij er maar 0,5 procent van te- b. Ik heb de indruk dat an- fe middelen vaak gevaar- Ver zijn. Die werken kor- I, dus moet je veel vaker uiten. Het zijn bovendien Iddelen die weliswaar snel- f worden afgebroken, maar een veel grotere direkte I ftigheid hebben." 1 Vroeger duurde het vele Iren voordat een plaag on- |r de knie was. Nu, met de oderne hulpmiddelen, re- |nt Brader op een jaar of vee, drie. Een Nederlands foject kan straks een be- ngrijk hulpmiddel zijn bij Kt in de kiem smoren van feuwe plagen. Met behulp pn de satelliet kan bekeken orden of zich ergens om- andigheden voordoen die stig zijn voor de ver meerdering van (woestijn) Vrinkhanen. Alle gegevens Ie de satelliet doorseint over pdem, vegatatie, weersge- eldheid, worden door een bmputer verwerkt. Zo kan de computer exact langeven waar zich sprink- Janen aan ontwikkelen zijn kan bestrijding heel ge licht worden aangepakt. Brader: „Je hoeft dan niet heer hele vermeerderingsge- lieden uit te kammen. Het broject heeft alleen betrek- ling op de woestijnsprink- paan, omdat van deze soort precies bekend is onder velke omstandigheden het |ot een plaag kan komen. Met de kennis over sprink hanen is het verder maar Jlroevig gesteld. De belang stelling van de wetenschap Voor de vraatzuchtige diertjes is sterk afgenomen. f '-S' y - T28 PAGINA 3 Yy A - foto anp pËN HAAG/DRIEBERGEN - De Rijkspolitie Ie Water heeft de hulp van Interpol ingeroepen bij het opsporen van de Westduitse gezagvoer- jer van de gezonken 'Olaf'. Volgens de Rijkspolitie te Water in Drieber gen zijn de kapitein en zijn bemanning onmid dellijk na hun redding op 7 juli afgereisd en is de gezagvoerder sedertdien spoorloos. In de Westduitse gemeente waar de man zou moeten bonen blijkt hij onbekend. „Op dit moment hebben we Interpol alleen gevraagd ons te helpen bij het vaststellen van de verblijfplaats van de gezagvoerder, die waarschijnlijk ook eigenaar van de 'Olaf' is. jijn aanhouding is niet gevraagd omdat hij op dit moment niet wordt verdacht van een straf baar feit op Nederlands grondgebied", aldus ?jj kspolitiewoordvoerder Van der Berg. Wel erkent hij dat de Rijkspolitie te Water talrijke vragen' heeft over het vergaan van de Olaf'. „Het heeft ons zeer verbaasd dat men ionder enige verklaring is vertrokken. Zo wil len we bij voorbeeld buitengewoon graag we ten hoe een schip bij zo weinig wind slagzij kan maken". Volgens woordvoerder J. Itonink van de Scheepvaartinspectie, die in opdracht van de Haad voor de Scheepvaart het vergaan van de Olaf' onderzoekt, zijn er mogelijk voorschrif ten overtreden bij het laden van het schip. Uit het nog niet afgeronde onderzoek is ge bleken dat de poederachtige lading bij het storten in het schip is natgehouden om stuiven te voorkomen. „Daardoor kan wat wij noemen verpapping zijn opgetreden: de lading wordt blubberachtig of zelfs bijna vloeibaar en kan zich gemakkelijk in een schip verplaatsen". Het schuiven van een dergelijke lading kan onder meer worden voorkomen door het plaat sen van zogeheten langsschotten. Die zijn ech ter vrij kostbaar'en worden om die reden vaak weggelaten. Duikers van Smit Internationale hebben naast de gezonken kustvaarder ongeveer één kubieke meter (1,5 ton) giftige lading waarge nomen, zo is gisterochtend vanaf de 'Taklift 4' gemeld. Het is nog onbekend of het gaat om re cent uitgestroomde lading, dan wel om een deel van de ongeveer 35 ton die zaterdag uit het schip is gespoeld. Volgens de meetleider van Rijkswaterstaat aan boord van de 'Taklift 4' gaat hem om niet eerder waargenomen, re cent ontsnapte lading. Aan de duikers is opdracht gegeven het scheepsluik waarbij de lading werd gevonden zo snel mogelijk te dichten. Ook zullen zij on derzoeken in hoeverre de waargenomen lading door zeestromingen wordt meegevoerd en ver spreid. Metingen wijzen nog niet op ernstige vervuiling. De kapitein van de 'Olaf (links) bedankt een marine-offi cier voor zijn redding op 7 juli j.l. De Rijkspolitie te Water heeft nu Interpol ingeschakeld om achter de huidige ver blijfplaats van de verdwenen kapitein te komen. - fotoanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De provin cies krijgen dit jaar 386,2 miljoen gulden van het rijk voor scholing en an dere plaatsingsbevorde- rende maatregelen ten be hoeve van langdurig- of andere moeilijk plaatsbare werklozen. Dat blijkt uit de defini tieve verdeling van de gel den die gisteren door het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid is bekend gemaakt. Noord Brabant mag voor scholing bijna 22 mil joen gulden uitgeven en krijgt nog eens 9,6 miljoen voor de plaatsingsbevorde- rende maatregelen. Ook krijgt Noord-Brabant 1,17 miljoen voor herintre dende vrouwen. De provincie Zeeland krijgt niets voor herintre dende vrouwen en wordt ook overigens minder goed bedeeld. In totaal krijgt Zeeland 5,8 miljoen gulden van het rijk. Daarvan moet 2,4 miljoen worden besteed aan scholing en nog eens twee miljoen aan de plaat- singsbevorderende maat regelen. De verdere verdeling van de rijksgelden zal per provincie geregeld worden door de hoofdinspecteur directeur voor de arbeids voorziening. Die stelt aan de hand van de lokale werkloosheidssituatie en op basis van de geweste lijke beleidsplannen bud getten per arbeidsbureau vast. 'Kabinet tilt bedrijfsleven' j/ e Een niet-zomerse dag er tus sendoor. Regen op de droge tuinen en op de golven die spe len met het vliegas-schip Olaf. De kapitein is 'm gesmeerd. De olafaard! Weer een milieuschandaal op zee. Dit soort dingen moet met wortel en Smit-Tak uitgeroeid worden. Wat is erger: vlie-gas of vlieg as? Regen in Italië. Rome staat blank. Veel bezoekers van die stad denken dat ze in Venetië zijn beland. En er is nog geen kabinet om schoon schip te maken. Van Agt zoekt de zon op. En de sinaasappels van Florida. Miami Vice versa. Waarschijnlijk doet hij weer goed werk voor de provincie Brabant. Ik denk dat hij pro beert Disney world op te kopen en bij de Efteling te voegen. Sinds Van Agt in Japan is ge weest, stijgt de yen als een gek en timmert Nakasone het ene kabinet na het andere in elk aar. Als Sarah het op haar heupen krijgt, gaat dat huwelijk van daag misschien helemaal niet door. MERIJN DEN HAAG (ANP) - „Het bedrijfsleven wordt door het kabinet in 1987 voor 4,5 miljard gul den getild", aldus de omschrijving van het Ne derlands Christelijk Werkgeversverbond NCW) van de lastenverzwaring waarmee de ondernemingen het komende jaar volgens' de organisatie worden geconfronteerd. In een nadere reactie op het regeerakkoord en de af spraken voor 1987 zei Dr. F. Lempers, directeur econo mische zaken van het NCW, dinsdag in Den Haag er aan te twijfelen of hiermee sociaal-economisch een goede start wordt gemaakt. Je kunt volgens hem zelfs niet spreken van een valse start, want dan loop je nog de goede kant op. Nu wordt het bedrijfsleven de verkeerde kant op gestuurd, aldus Lem pers. De lasten van de bedrijven stijgen volgend jaar met naar schatting 4,5 miljard gulden door de afschaffing van de WIR-investeringssubsidies voor verliesgevende bedrijven (1,4 miljard), de afschaffing van de voorraadaftrek en de verlaging van de vermogen saftrek in inkomsten- en ven nootschapsbelasting (1,8 mil jard), een deel van de accijns verhoging op olieprodukten en (1 miljard) en een deel van de BTW-verhoging en van de SCHIPHOL (ANP) - Het mi nisterie van justitie gaat bij het Gerechtshof in Amster dam in beroep tegen de uit spraak van de president van de rechtbank in Haarlem dat zeven op Schiphol verblij vende Iraanse asielzoekers in ons land de uitslag van hun asielaanvraag mogen afwach ten. De Haarlemse president nam zijn beslissing maandag in een kort geding van de Ira-' niërs - allen dienstweigeraars tegen de staat. Op basis van dit vonnis heeft Justitie giste ren besloten nog achttien op Schiphol verblijvende asiel zoekers alsnog voorlopig in Nederland toe te laten. verlaging van de begroting voor Economische Zaken. Deze totale lastenverzwaring is ruim het drievoudige van wat het Centraal Planbureau heeft berekend als het voordeel dat bedrijven van de lagere olie- en gasprijzen hebben, aldus het NCW. De christelijke werkgevers noemen deze aanpak absoluut strijdig met de doelstelling de economische groei zoveel mo gelijk te bevorderen. Het NCW vindt het bedrag aan ombuigingen uit het re geerakkoord, 18,5 miljard gul den in het komende kabinets periode, veel te klein. Dat heeft behalve een grote lasten verzwaring voor het bedrijfs leven ook belastingverhogin gen tot gevolg, evenals het ontbreken van een aanzet om het verschil tussen bruto- en netto-Ionen te verkleinen en van voldoende middelen om de loon- en inkomstenbelasting te vereenvoudigen. De christelijke werkgevers noemen het onbegrijpelijk dat het beleid om onderzoek en ontwikkeling in het bedrijfsle ven te stimuleren er in het re geerakkoord zo bekaaid vanaf is gekomen. Een deel van de gelden voor WIR-investe ringssubsidies wordt hiervoor gebruikt. Dat vindt het NCW fout en daarnaast blijft vol gens de organisatie onduide lijk om welk bedrag het gaat. De werkgevers hebben om 500 miljoen gulden per jaar ge vraagd, een bedrag dat zich zelf voor de overheid via ho gere belastingopbrengsten als- gevolg van de stimulans die ervan uitgaat, terugverdient. NIETS is met zekerheid voorspelbaar in het Midden-Oosten. Toch spelen er zich op dit moment in dit explosieve gebied ontwikkelin gen af die op zijn minst bemoedigend te noemen zijn. Nadat eerder koning Hoessein van Jordanië te kennen had ge geven zich sterk te willen maken voor een vreedzame oplossing van de problemen in het Midden-Oosten, heeft nu de Marok kaanse koning Hassan de wereld verrast door besprekingen aan 'e gaan met de Israëlische premier Peres. Het een kan uiteraard met los worden gezien van het ander. Verondersteld wordt dat Hassan de wegbereider moet zijn voor een topconferentie tussen Hoessein en Simon Peres. Dat Hassan daarbij niet alleen op ei9en gezag heeft gehandeld, moge blijken uit het feit dat hij eerst overleg heeft gevoerd met de Saoedische koning Fahd en de Egyptische president Moebarak. In zijn dubbelrol van voorzit ter van de Arabische Liga en van de Islamitische Conferentie kan de sluwe diplomaat Hassan het zich namelijk niet veroorloven slappen te zetten die hem en zijn land in een volstrekt isolement zouden drijven. De ontmoeting tussen Hassan en Peres is van zeer groot be lang. De historische confrontatie tussen Sadat en Begin in 1979 deeft weliswaar tot een vredesverdrag tussen Egypte en Israël fleleid, maar is er tevens de oorzaak van geweest dat Egypte al die jaren door de Arabische wereld is genegeerd. Dat isolement zou nu doorbroken kunnen worden. De besprekingen in het pa- 'eis m het afgelegen bergoord Itrane kunnen ook worden be schouwd als de eerste stappen op weg naar serieuze vredeson derhandelingen tussen Israël en de Arabische wereld. Dat een aantal landen sterk afwijzend zou reageren was te ver dachten. President Assad van Syrië gaat er vanuit dat in het Mid den -Oosten niemand om hem heen kan. Uiteraard heeft hij wei- op met iniatieven die hem buiten spel zetten. De Libische lei der kolonel Gadaffi heeft de contacten tussen Peres en Hassan ®en schending genoemd van het Libisch-Marokkaanse verdrag ]at in 1984 werd getekend. Koning Hassan zal deze reacties best 'ebben voorzien. Hij zal ook tot de gerechtvaardige conclusie ;')n gekomen dat een poging om vrede tot stand te brengen tus- !en Israel en de Arabische wereld meer waard moet zijn dan de 'nendschap van een man, wiens aanzien in de wereld tot een mi- "mum is gedaald. MET een verbeten ge zicht peddelt deze jonge deelneemster aan de 'melkpakkenrace' naar de finish in de Flevohof. AMSTERDAM (ANP) - De Vereniging Milieudefensie is 'blij' met de maatregelen van de International Maritime Or ganisation (IMO) voor het transport van gevaarlijke stoffen over zee. De vereniging vraagt zich echter wel af of de voorgeno men maatregelen afdoende zullen zijn. Zo is volgens haar niet duidelijk welke stoffen precies onder de regeling zul len vallen. De Vereniging Milieudefensie vindt boven dien dat er voorschriften moe ten komen over de manier waarop de gevaarlijke stoffen vervoerd moeten worden. Mi lieugevaarlijke ladingen zou den, stelt ze, in vaten of con tainers vervoerd moeten wor den. GRONINGEN (ANP) - Het Academisch Ziekenhuis in Groningen (AZG) heeft experimenten uitgevoerd waar uit blijkt dat het 'toedienen' van extra hoeveelheden licht een gunstige invloed kan hebben op zware depressiviteit. Uit het experiment is gebleken dat de niet-depressieve proefpersonen die aan het licht (een hoeveelheid die 20 keer zo hoog is als de normale huiskamerverlichting) werden blootgesteld met minder slaap toekonden. En een ander onderzoek wees uit dat slaapdeprivatie een - tijde lijke - remedie is tegen depressiviteit. Hoewel de kortere slaapduur de depressiviteit alleen vermindert voor zolang de therapie duurt, komt een en ander toch van pas. De psychische toestand van de pa tiënt verbetert erdoor, zodat hij beter in staat is andere therapieën te volgen. De lichttherapie, stelt het ziekenhuis, heeft in Amerika zijn vruchten afgeworpen bij mensen die in het najaar en de winter depressief worden. De aard van deze depressies is echter minder ernstig dan die van de patiënten die in de psychiatrische kliniek van het AZG worden behan deld. Voor hen lijkt het nut van de therapie 'vooralsnog' gering te zijn, aldus het ziekenhuis. Omdat het bij de gezonde proefpersonen van het expe riment in Groningen bewezen heeft de slaapbehoefte te verminderen, blijft het ziekenhuis echter geïnteresseerd in de lichttherapie. „Kennelijk neemt slaap een belang rijke plaats in bij de regeling van de stemming", aldus het ziekenhuis. Bankovervallers DE OFFICIER van Justitie bij de Arnhemse rechtbank mr. A.P. Besier eiste dinsdag zware straffen tegen vijf man nen uit Arnhem en omgeving wegens hun betrokkenheid bij vier gewapende bankoverval len en een aantal inbraken en diefstallen in Gelderland. Te gen twee personen eiste de of ficier gevangenisstraffen van zeven en een half jaar. Twee andere overvallers kregen zes en vier jaar cel. KLM DE KLM VERWACHT voor het op 1 april begonnen nieuwe boekjaar een produk- tiestij ging van ongeveer 7 pro cent na een stijging van 4,5 procent in 1985-1986. Ook voor 1986-1987 verwacht de directie een winstgevende exploitatie. Zij vindt het echter nog te vroeg om iets te zeggen over de verwachtingen van de winstomvang. In het verslag jaar steeg de nettowinst van ƒ290 miljoen naar ƒ312 mil joen. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 1,60 per gewoon aandeel (8 procent).De gemiddelde perso neelsbezetting zal in samen hang met de hogere produktie en de te verwachte stijging van het vervoer twee procent hoger zijn dan in 1985-1986. Wel loonbetaling DE DIRECTIE van de arbeids pool van de Stichting Samen werkende Bedrijven (SHB) is gisteren spoorslags teruggeko men op eerdere mededelingen als zouden de loonbetalingen aan zijn werknemers voor de maand augustus in gevaar zijn gekomen. In een verkla ring ontkent de SHB-directie niet dat er problemen zijn met het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid 'over de uitvoering van het Van der Louw-akkoord', maar dat zo wel de havenbedrijven als het Algemeen Werkloosheids fonds (AWF) voldoende mid delen ter beschikking stellen om aan de betalingsverplich tingen ten opzichte van onze werknemers te voldoen.De Vervoersbond FNV ver klaarde maandag naar aanlei ding van eerdere mededelin gen dat deze 'grote onrust' hadden veroorzaakt, met name onder de 2.100 stukgoed- werkers die via de SHB-ar- beidspool bij verschillende be drijven in de Rotterdamse ha ven werkzaam zijn. EINDHOVEN (ANP) - Het Catharinaziekenhuis in Eindhoven mag een nieuw hartchirurgische centrum bouwen. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) heeft daar toestemming voor verleend. Bovendien mag het ziekenhuis de afdeling radio-therapie die zich bezighoudt met de bestraling van kankerpatiënten, uitbreiden. De projecten vergen tesamen een investering van 23 miljoen gulden. In het ziekenhuis worden jaarlijks ongeveer 900 open hart operaties verricht. De feitelijke capaciteit van het ziekenhuis bedraagt niet meer dan 450 operaties per jaar. Om twee keer zo veel operaties mogelijk te maken hebben andere specialismen de afgelopen jaren behoorlijk wat ruimte en middelen moeten inle veren. De aanvraag om een nieuw hartchirurgisch centrum te mo gen bouwen is al negen jaar geleden bij het rijk ingediend. Als het centrum klaar is zal-het aantal operaties niet worden uitge breid, zo is de verwachting. Artsenorganisatie over euthanasie: UTRECHT (ANP) - De artsenorganisatie KNMG heeft bezwaar tegen het lijstje handelingen uit het regeerakkoord waarvan wettelijk zou moeten worden vastgelegd dat ze niet tot euthana sie worden gerekend. Het gaat haar daarbij vooral om het niet behandelen van een bijkomende ziekte of aandoening bij een patiënt die onomkeerbaar het bewustzijn heeft verloren. De KNMG noemt dit in haar officiële commentaar op het regeerak koord 'uiterst gevaarlijk af glijden'. Onder de in het regeerak koord vermelde handelingen valt ook het niet beginnen of het staken van een behande ling in gevallen waarin daar mee voor de patiënt geen rede lijk doei meer wordt gediend. Dit geldt voor alle zinloze be handelingen, ook als het diep- comateuze patiënten betreft, zo stelt de KNMG. Zo gezien kan de opmerking over het niet behandelen van bijko mende ziekten bij comapa tiënten alleen slaan op hande lingen die medisch gezien wél zin hebben. De artsenorganisatie vraagt zich af of voor deze patiënten andere normen en waarden gelden dan voor andere cate gorieën als het om het be schermen van het leven gaat. Overigens meent de KNMG dat het staken van een zinloze behandeling of het niet (ver der) behandelen op uitdrukke lijke wens van de patiënt, on derdeel zijn van zorgvuldig medisch handelen en daarom niet in een strafrechtelijke be paling moeten worden vastge legd. Ze vallen al, net als alle andere medische handelingen, onder het medisch tuchtrecht. Nu de regeringspartijen geen overeenstemming heb ben kunnen bereiken over een goede en heldere euthanasie wetgeving, noemt de KNMG het uitermate gewenst dat op zo kort mogelijke termijn een duidelijk, openbaar en toets baar opsporings- en vervol gingsbeleid inzake euthanasie tot stand komt. Dat is ook no dig om te komen tot het in het regeerakkoord beoogde naar waarheid aangifte doen van euthanasie. Bij patiënten en artsen bestaat grote behoefte aan rechtszekerheid, aldus de KNMG. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Ongewenste in timiteiten op de werkvloer hebben niets te maken met een ontsporing van een indivi duele werknemer. Het is de uiting van de bestaande machtsongelijkheid tussen mannen en vrouwen, die zich ook op de werkvloer open baart. Die conclusie trekken de oud-staatssecretaris Kap- peyne van de Coppello (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) en minister De Korte (in zijn voormalige functie als minis ter van Binnenlandse Zaken) naar aanleiding van een eerste onderzoek naar ongewenste intimiteiten in Nederland. Het onderzoek is gisteren aan de Eerste en Tweede Kamer aan geboden. De bewindslieden zijn van mening dat de bedrijven zelf de bestrijding van ongewenste intimiteiten ter hand moeten nemen door meer vrouwen in dienst te nemen, vertrouwens personen te benoemen en de bestrijding deel te laten uit maken van het sociaal beleid van de onderneming. Het onderzoek is verricht door de Projectgroep Vrou wenarbeid van de Rijksuni versiteit van Groningen. In to taal werden 156 vrouwen en 38 mannen ondervraagd. Ruim de helft van de vrouwen zegt zelf ervaring te hebben met ongewenste omgangsvormen, voor een kwart van hen ver anderde de arbeidssituatie daardoor. De vrouwen maken zelf on derscheid tussen seksueel ge tinte opmerkingen of voorstel len tot seksueel contact en li chamelijke contacten. Licha melijke contacten uiten zich in beetpakken, aanranding of verkachting, gluren, opdrin gerig contact en pesterijen met seksuele ondertoon. De ondervraagde vrouwen spreken niet over incidenten, maar over herhaalde voorval len. Er is geen onderscheid naar functie, leeftijd of ge huwde status. Ongewenste in timiteiten blijken overal voor te komen. Het onderzoek toont aan dat de vrouwen het meest ge schokt worden door het feit dat ze een dergelijk gedrag van mannen niet op de werk vloer verwachten, niet van collega's en zeker niet van lei dinggevenden. Slechts weinig vrouwen ne men openlijk een afwijzende houding aan. Ze reageren vaak niet of indirect. Vaak durven zij uit angst voor de gevolgen niet direct openlijk afwijzend te reageren. Op plaatsen waar naar verhou ding meer vrouwen werken, komen minder ongewenste omgangsvormen voor. De onderzoekers denken dat het aanstellen van vertrou wenspersonen in bedrijven, waar emancipatiebeleid vreemd is, onvoldoende is. Vrouwen zullen hun klacht dan niet durvèn uiten. Zinvol ler noemen de onderzoekers het om de taboesfeer rond het verschijnsel ongewenste inti miteiten te doorbreken door de mannelijke werknemers en leidinggevenden voorlichting te geven. De bewindslieden noemen in hun voorwoord het onder zoek een eerste stap op weg naar de bestrijding van onge wenste intimiteiten op de werkvloer. ROTTERDAM (ANP) - De ontwikkeling van de order portefeuille in de zeescheeps- nieuwbouw heeft in de afgelo pen drie maanden geleid tot een nieuw dieptepunt. De totale waarde van de op drachten daalde tot 1.465 mil joen gulden en bleef daarmee 300 miljoen gulden beneden die aan het eind van het eerste kwartaal van dit jaar. De Cen trale Bond van Scheepsbouw meesters in Nederland CEBO- SINE heeft dat meegedeeld. Zelfs al wordt rekening ge houden met de oplevering van twee grote schepen in het nu afgelopen kwartaal dan nog betekenen de daling van de to tale waarde van de orderpor tefeuille en vooral ook de scherpe terugval van het aan tal verworven opdrachten vol gens de CEBOSINE een nieuwe aanslag op het voort bestaan van een aantal rdeuw- bouwwerven in ons land. In scheepvaartkringen denkt men in dit verband aan zeer moeilijke tijden voor IHC en Van der Giessen-De Noord. Bij het baggerconcern IHC- Holland gaat het al geruime tijd slecht en de moderne nieuwbouwafdeling van Van der Giessen-De Noord ligt sinds vorig jaar stil in af wachting van betere tijden.

de Stem | 1986 | | pagina 3