even UITBLAZEN Crisis in Zuid-Afrika veroorzaakt een constitutioneel conflict in Engeland Deel van Afrikaanse oogst dreigt verloren te gaan Udenhout tevreden over ambtsperiode Kapitein christelA Eindelijk wat regen FAO-DIRECTEUR DR. L. BRADER OVER SPRINKHANENPLAAG: DE STEM CO Bemoedigen WIM KOCK WOENSDAG 23 JUL11986 ACHTERGROND PAGINA? WOENSDAG 23 JUL119 Justitie in beroep tegen uitspraak rechtbank Haarlem KILO'S boontjes en emmers vol bessen komen er uit de volkstuin die wij, tijdens de afwezigheid van onze in Joegoslavië relaxende buren mogen plunderen. Maar je kunt niet elke dag boontjes eten, al zijn ze nog zo mooi donkergroen, lang, dun en lekker. Als je niet wist waar ze vandaan komen, zei een bewonderende buur, zou je denken dat het haricots verts waren. (Letterlijk vertaald zijn het dat natuurlijk ook: groene bonen, meer precies zegt het woordenboek: prinsessenbo- neri). Meeëtende buren hebben inmiddels het anker gelicht of zijn bezig de koffers te pakken zodat we al dra door pijnlijke gewetensvragen zullen worden overvallen. Mogen we het de buurman, de lieve god en de natuur aandoen het overschot aan boontjes te laten voor wat het is? Moeten we ze allemaal zelf opeten of moeten we ze, desnoods met geweld, slijten aan adressen in de buurt, waar nog niét iedere avond op pre cies dezelfde tijd precies de zelfde lampjes aanfloepen, zo dat je zó kunt zien: daar zijn ze op vakantie. Misschien helpt de natuur ons zelf uit de gewetens nood en is het hoogtepunt van de oogst voorbij. Onze vol gende gang naar de volkstuin zal het leren. Wie zou er in vroeger da gen, toen het begrip volkstuin nog exclusief verbonden was met grote steden, hebben dur ven dromen dat er in die 'hol- landse' volkstuin nog eens courgettes zouden groeien? Courgettes? Wat zijn dat me neer? Mijn vrouw oogstte van de week courgettes uit de volks tuin. Enorme groene joekels. De term 'uit de kluiten gewas sen' schiet tekort om te be schrijven hoe groot die dingen geworden waren. Minstens veertig centimeter lang en zo dik als de bovenarm van een body builder. Mijn vrouw zwoer dat de courgettes een paar da gen eerder niet groter waren dan een wat fors uitgevallen zure bom en dat ze had gedacht dat ze nog wel een paar dagen kon wachten met plukken. Terwijl ik me afvraag of ze nog wel zullen smaken bekruipt me ook een gevoel van ontzag voor een dergelijke groeikracht. Altijd gedacht dat zulke staaltjes alleen maar in het tro pische regenwoud te zien wa ren. Maar nee, nu we die din gen eenmaal in huis hebben, horen we van kenners dat kom kommers je ook iets dergelijks kunnen flikken. De ene dag zie je ze nog niet en twee dagen la ter kun je er bij wijze van spre ken nog amper mee door de deur van de kas. Rode bessen zijn niet mijn meest geliefde fruit. Hun door liefhebbers geprezen rinsheid is mij een beetje te zuur. Ik doe er dan ook graag een dot vanille vla over of minstens yoghurt. Dan kunnen bessen wel een fris toetje vormen. Maar wat doe je met twee emmers bessen? Ge lukkig vinden we iemand, hele maal in het glazen westland, die er bessensap van zal maken. Dan hebben straks de volkstui- 5 niers na terugkomst uit Joego- |j slavië ook nog wat. 5 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllÜÏ Een raar bericht stond giste ren in de kranten. Planten zou den een natuurlijk afweermid del hebben tegen een teveel aan zwaveldioxyde. Geleerden van het Botanisch Instituut van de universiteit van Keulen hebben dat ontdekt bij komkommers en kalebassen. De geleerden gaan nu onderzoeken of ook andere planten over een derge lijk mechanisme beschikken want dat zou van het grootste belang kunnen zijn bij het be strijden van de kwalijke gevol gen voor de landbouw van lucht en bodemverontreiniging. Dit begrijp ik niet. Als an dere planten, landbouwgewas sen dus, ook een dergelijk me chanisme hebben dan schiet het te kort, anders zou er geen sprake zijn van schadelijke ge volgen die bestreden moeten worden. Die zijn er echter wel. De schade aan landbouwge wassen door verontreiniging van lucht en bodem beloopt in West-Europa een bedrag van 1,2 miljard gulden, meldt de krant. Misschien moet ik het be richt anders interpreteren en aannemen dat de geleerden meer denken in de richting van bijvoorbeeld het omzomen van tarwe- en knollenvelden met rijen komkommers, kalebassen en andere soorten planten die bij onderzoek over krachtige af weermechanismen blijken te beschikken. Het zou in elk ge val de monotonie van menig landbouwareaal doorbreken. Persoonlijk vind ik berich ten over beestjes, plantjes en bomen die zelf maatregelen ne men tegen de lucht-, bodem- en waterverontreiniging altijd heel opbeurend. Ze versterken de hoop op overleven weer een beetje. Aan de andere kant ech ter lijkt het me verstandig, on geacht de uitkomsten van het ondezoek van de Keulse geleer den, onverdroten voort te gaan met de bestrijding van de zwa veldioxyde en andere giftige stoffen in lucht, bodem en wa ter. Komkommers, sla, tarwe en prinsessenboontjes zijn er niet om zwaveldioxyde te be strijden maar om door ons op gegeten te worden. En trou wens: die door zure regen aan gevreten standbeelden van oud minister Winsemius zijn er ook nog. Intussen heeft een onder zoek in mijn tuin geleerd dat van sommige planten de water huishouding aardig in de war is geraakt. Zelfs de sterke zonne bloemen laten hun bladeren wat hangen. Tot mijn vreugde zie ik, schuin over het beeld scherm van mijn tekstverwer ker heen, dat het eindelijk weer eens regent. „Maar het zal wel niet voldoende zijn", moppert de boer in me. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie. H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1©01100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres. Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B T W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stem-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenjies uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties ©076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rfinkrplfltifhts' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 EEN stroom van berich ten over een conflict tus sen premier Margaret Thatcher en koningin Elizabeth van Engeland maken de Zuidafri- kaanse crisis tot een Britse crisis. De breuk die zou zijn ont staan over sancties en het Gemenebest heeft de belang stelling in Engeland voor de kwestie Zuid-Afrika ver drongen en verlegd naar ge sprekken over een constitu tionele crisis en een samen zwering om mevrouw That cher ten val te brengen. Ongewoon voor het ko ningsgezinde Engeland wordt ook gezegd dat Eliza beth haar bevoegdheden te buiten is gegaan en de trouw van haar onderdanen op de proef stelt door het Gemene best te plaatsen voor haar eigen land. De ruzie is voortgekomen uit krantenberichten dat de koningin hogelijk verontrust is door het feit dat de 49 lid staten van het Gemenebest van voormalige Britse kolo niën en bezittingen, waarvan zij nog altijd het staatshoofd is, uiteen zou kunnen vallen over de kwestie van sancties tegen Zuid-Afrika. De Sunday Times ging zondag verder en liet onge noemde adviseurs van de ko ningin zeggen dat zij niet al leen kritiek had op Thatchers standpunt ten aanzien van sancties, maar ook ontsteld was over haar 'oncharitatie ve, op confrontatie gerichte en op verdeling in de maat schappij aansturende' bin nenlandse politiek. Ondanks een onomwonden ontkenning van de kant van de perssecretaris van de ko ningin, Michael Shea, is het artikel in de Sunday Times een eigen leven gaan leiden en is inspiratiebron gewor den van frontpagina-artike- len en commentaren in pers en op radio en televisie. De Times suggereerde dat het verhaal was uitgelekt als een komplot om van That cher af te komen, maar an dere bladen schreven dat als de berichten juist waren - en de Sunday Times is géén on serieus blad - de koningin en haar adviseurs zich op glad ijs hadden begeven. Het fond voor de vooron derstelde ruzie tussen de 60- jarige Elizabeth en haar even oude eerste-minister, wordt verschaft door een boycot van 27 landen van de Geme- nebestspelen die deze week in de Schotse hoofdstad Edinburgh beginnen. Afrikaanse, Aziatische en Caribische landen en landen aan de Middellandse Zee hebben hun deelneming aan de spelen opgezegd uit pro test tegen de weigering van premier Thatcher om in te stemmen met krachtige eco nomische strafmaatregelen tegen Zuid-Afrika, als mid del om dit land te dwingen tot afschaffing van de apart heid. De minister van buiten landse zaken van Thatcher, Sir Geoffrey Howe, vertrekt dinsdag naar Pretoria om voor de laatste keer te probe ren president Pieter W. Bo tha en zijn zwarte nationalis tische tegenstanders te bewe gen tot serieuze onderhande lingen over beëindiging van het blanke minderheidsbe- stuur. Zowel Thatcher als Howe hebben er op gezinspeeld dat zij bereid zijn tot instemming met enkele aanvullende sancties als de missie faalt, maar dit werd te mager en te laat gevonden om aan de boycot van de spelen een halt toe te roepen. De koningin zelf zal probe ren de ruzie binnen het Ge menebest bij te leggen als zij een diner aanbiedt aan rege ringsleiders op een mini-top op 2 augustus in Londen. In tegenstelling tot That cher, die aan de politiek van veel Gemenebestlanden geen boodschap heeft, is van de koningin bekend dat zij groot belang hecht aan haar rol als hoofd van het Gemenebest. De hoofdredacteur van de Sunday Times, Andrew Neil, hield maandag aan zijn ver haal vast en zei dat zijn pa leisbronnen onberispelijk waren, mensen die zonder twijfel in de positie verkeren om te weten wat er in het hoofd van de koningin om gaat. Enkele politici verklaar den dat de affaire de kiem van een grondwetscrisis in zich had, een standpunt dat enkele kranten weerspiegel den. De grote krant de Star schreef dat Elizabeth en haar adviseurs niet het recht had den zich te mengen in poli tiek. De conventies van de onge schreven wet van Groot- Brittannië geven de koning het recht om te worden ge raadpleegd, om bemoediging te geven en om te waarschu wen. De vooronderstelde po ging van de raadgevers van de koningin om Thatcher over het Gemenebest te laten struikelen, wordt uitgelegd als inmenging. „Tenzij de koningin iets gezaghebbends zegt, zou er een constitutionele crisis kunnen ontstaan", zei het parlementslid van de conser vatieve partijAnthony Beaumont-Dark. „Ik ben het niet altijd eens met mijn eigen regering over de uitvoering van het beleid, maar wie de premier ook is, hij heeft het recht te regeren zonder inmenging door het staatshoofd, zolang het volk hem niet wegstuurt", zei hij. „Het zou onverdraaglijk zijn als de kroon nu van mening was dat het Gemenebest be langrijker was dan Enge land", voegde hij er aan toe. Schrijvers van ingezonden brieven aan The Times en de Daily Telegraph wijzen er met nadruk op dat het belang van Engeland komt vóór dat van het Gemenebest, en zij geven daarmee de delicate scheidingslijn aan tussen de tweeledige rol van de konin gin. „Als de souverein nu het Gemenebest zou steunen te gen het advies van het kabi net in, zou een ontoelaatbare wissel kunnen worden ge trokken op iemands trouw", schreef een lezer aan The Ti mes. Er lijken in Engeland maar weinig mensen te zijn die menen dat er géén one nigheid tussen Thatcher en de koningin is. Enkelen wijzen er op dat de vorm waarin de ontken ning van het paleis is gevat - Berichten die de mening van de koningin over regerings- politiek beweren weer te ge ven zijn geheel ongegrond - niet feitelijk weergaf wat de koningin dacht. De rechtse veteraan in de politiek Enoch Powell zei dat hij er van overtuigd was dat berichten over een breuk tussen Thatcher en de konin gin, een poging waren om de premier in diskrediet te brengen. „Het is een conservatief onderonsje. Ik twijfel er geen ogenblik aan te oordelen naar de manier waarop het verhaal de pers werd toege. speeld", aldus Powell, rjle hieraan toevoegde dat de ko ningin geen blaam trof. „Als je ongedierte was zou je proberen je doel te berei ken door te suggereren dat er een verschil van mening was tussen de koningin en haar ministers. Maar alleen onge dierte zou dat doen", aldus Powell. Zijn opvatting werd gedeeld door The Times, die schreef dat Thatchers tegen standers binnen de conserva tieve partij een kans hadden aangegrepen om haar in dis krediet te brengen. „Zij hopen dat zij de con servatieve partij ertoe kun nen brengen Thatcher te la ten vallen door middel van de merkwaardige tactiek om het te doen voorkomen a mevrouw Thatcher het doel wit van Harer Majesteits on genoegen is", aldus The Ti mes. Een van de voormalige mi nisters-bui ten-het-kabinet van Thatcher, Ian Gow, zei dat hij niet kon uitsluiten dat conservatieve ouderlingen met iemand ten paleize had den samengezworen om het verhaal over de breuk van de grond te krij gen. Maar Powell en een andece welbekende grondwetken ner, Norman St John Stevas, ontkenden dat de koningin ooit zou streven naar het on dermijnen van een van haar eerste-ministers. „Dit is een van de dwaaste en meest verzonnen verhalen die ik ooit heb gehoord", zei St John Stevas. „De koningin kent haar constitutionele po sitie zeer goed... De monarch probeert nimmer half-parti- culiere, hall-openbare infor matie te laten uitlekken. Dat zou de koningin maken tot een partijdige figuur en de monarchie ernstig verzwak ken". (RTR) Door Gerard Kessels ZWERMEN sprinkha nen die de zon verduis teren en daar waar ze neerstrijken in een oog wenk alles kaal vreten. Zo was het vroeger, in de bijbel, en voor het laatst meer dan 40 jaar geleden. Een sprinkha nenplaag lijkt niet meer van deze tijd. Lijkt ja, want momenteel ver meerderen maar liefst vier vraatzuchtige soor ten sprinkhanen zich zo explosief dat er groot gevaar dreigt voor de oogsten in Afrika. Oogsten die na jaren van verschrikkelijke droogte ein delijk weer wat voorstellen. Wat is er gebeurd? Hebben de Afrikaanse staten en de organisaties die toezicht moeten houden op de tradi tionele broedgebieden van de sprinkhanen, zitten slapen? Dr. Lukas Brader: „Het is een combinatie van factoren, maar het is zeker dat het ge vaar onderschat is." Brader is een van de topfi guren van de FAO, de We reldlandbouworganisatie van de Verenigde Naties in Rome. Hij leidt er de belang rijke divisie voor Landbouw- produktie en Plantenziekten. „Werk genoeg hier", zegt hij bij mijn binnenkomst la chend, „en dan komen er nu ook nog die sprinkhanen bij De inzet van Brader en van de FAO is mede beslissend: wanneer de bestrijding niet snel en goed van de grond komt, moet 10 tot 20 procent van de Afrikaanse oogst worden afgeschreven en dreigt nieuwe honger. Brader toont kaartjes van Afrika. Kleine vlekjes geven de broedgebieden aan. Heb ben de sprinkhanen zich in die gebieden zo vermeerderd dat ze 'plaag-status' aanne men, dan zwermen ze uit over enorme gebieden. Voor de bestrijding is het dan eigenlijk al te laat, dan wordt het uiterst moeilijk. Brader: „Probeer maar eens een zwerm sprinkhanen te vin den. Die zie je haast niet als hij niet vliegt. Je bent aange wezen op mensen die de sprinkhanen gesignaleerd hebben en die aan kunnen geven welke kant ze uit zijn gegaan. Zwermen kunnen heel verschillend van om vang zijn. Een zwerm van een vierkante kilometer, die honderd ton vegetatie per dag eet, is een kleine. Er zijn in het verleden zwermen ge zien van enkele honderden vierkante kilometers en één keer zelfs een van duizend vierkante kilometer. Dat is onvoorstelbaar groot. Voor de mensen die dat meema ken, is het een angstaanja gende gebeurtenis. Een dag lang geen zonlicht." Afrika werd van 1930 tot 1944 geteisterd door sprink hanenplagen. Daarna was er nog een keer een korte ople ving van het gevaar in '78-'79. Nu is de situatie echter veel dreigender omdat zowel de bruine als de rode sprink haan, als de woestijnsprink haan en de Afrikaanse trek- sprinkhaan zich in hoog FAO-directeur dr. Lucas Brader. tempo vermeerderen. Bra der: „De bruine sprinkhaan heeft zijn broedgebieden in moerassen in Zuid-Afrika. Een keer in de zoveel jaar komt het daar tot een sterke vermeerdering. Maar Zuid- Afrika controleerde altijd goed en het gevaar werd steeds in de kiem gesmoord. Maar dit keer is het anders. De bestrijding in Zuid- Afrika heeft niet gefunctio neerd en eind 1985 zijn er voor het eerst zwermen ont snapt en naar het noorden gevlogen, naar Botswana. Als ze nu in Botswana niet vernietigd worden en zich daar vermeerderen, lopen ook de oogsten in Zuid-Mo- zambique, Zimbabwe, Zam bia, Namibië en Zuid-Oost- Angola gevaar. Het is mo menteel winter in Botswana en dan zijn de sprinkhanen niet aktief. We moeten nu in grijpen, voordat in septem- ber-oktober de zomerregens komen." Naast de bruine sprinkhaan, begint ook de Afrikaanse treksprinkhaan al langzaam de plaag-status aan te nemen. De situatie bij de andere twee soorten is nog niet zo dreigend, maar dat kan snel veranderen. De sprinkhanenbestrijding in Afrika is in handen van nationale organisaties en van enkele regionale organisa ties. Zo zetelt in Zambia de organisatie die toezicht houdt op de ontwikkeling van de rode sprinkhaan. Vanuit Ad dis Abeba vindt de bestrij ding plaats van de woestijn sprinkhaan. De vernietiging van de andere soorten is de taak van de nationale orga nisaties. De FAO in Rome adviseert en coördineert. Dit systeem, opgezet na de pla gen van de jaren '30 en '40, heeft lang uitstekend ge werkt. „Het ging zo goed dat wij eigenlijk het slachtoffer zijn geworden van ons eigen succes", zei directeur-gene raal Edouard Saouma van de FAO onlangs. Inderdaad, bevestigt Bra der. „Het goede van het sys teem was de systematische bewaking van de gebieden waar de sprinkhanen zich konden vermeerderen. De bewaking functioneerde zo goed en er waren zo weinig problemen dat na een aantal jaren de noodzaak van sprinkhanenbestrijding niet meer werd gezien. De dien sten werden ingezet voor de verdelging van schadelijke rupsen of vogels. Soms ook werden de gelden voor an dere doeleinden besteed." Het resultaat: menige dienst functioneert alleen -nog op papier. Vliegtuigen en jeeps zijn niet inzetbaar door ge brek aan onderdelen en man kracht. Brader: Soedan had een van de beste bescher mingsdiensten. Maar de ze ven vliegtuigen die ze heb ben, staan al jaren aan de grond." Maar waarom net in dit jaar de uitbarsting van vier soorten tegelijk? „Dat weten wij ook niet", moet de FAO- directeur toegeven. „Mis schien heeft het met het weer te maken. Het is jarenlang droog geweest en nu is het weer natter." De zogenaamde Donorlan den van de FAO, de rijke westerse landen, hebben Afrika snelle hulp toegezegd. Zij hebben er tegelijkertijd op aangedrongen dat bij de bestrijding ook naar de ge volgen voor het milieu wordt gekeken. Vorig jaar kwam bij de FAO, na drie, vier jaar bakkeleien, een gedragscode gereed voor het gebruik van bestrijdingsmiddelen. De be ruchte gechloreerde koolwa terstoffen, zoals DDT, die nauwelijks afgebroken wor den in het milieu, werden voor een belangrijk deel ta boe verklaard. Toch hebben bepaalde gechloreerde kool waterstoffen, niet DDT, ze ker voordelen wanneer ze op de juiste wijze gebruikt wor den, zo meent Brader. „Deze stoffen zijn erg ge schikt voor de vernietiging van sprinkhanen. Ze werken langer en dat is een groot voordeel. In het hete Afri kaanse klimaat worden ze bovendien sterker afgebro ken dan in Europa. Na vijf, zes maanden vonden wij er nog maar 0,5 procent van te rug. Ik heb de indruk dat an dere middelen vaak gevaar lijker zijrï. Die werken kor ter, dus moet je veel vaker spuiten. Het zijn bovendien middelen die weliswaar snel ler worden afgebroken, maar die een veel grotere direkte giftigheid hebben." Vroeger duurde het vele jaren voordat een plaag on der de knie was. Nu, met de moderne hulpmiddelen, re kent Brader op een jaar of twee, drie. Een Nederlands project kan straks een be langrijk hulpmiddel zijn bij het in de kiem smoren van nieuwe plagen. Met behulp 'van de satelliet kan bekeken worden of zich ergens om standigheden voordoen die gunstig zijn voor de ver meerdering van (woestijn) sprinkhanen. Alle gegevens die de satelliet doorseint over bodem, vegatatie, weersge steldheid, worden door een computer verwerkt. Zo kan de computer exact aangeven waar zich sprink hanen aan ontwikkelen zijn en kan bestrijding heel ge richt worden aangepakt Brader: „Je hoeft dan niet meer hele vermeerderingsge- bieden uit te kammen. Het project heeft alleen betrek king op de woestijnsprink haan, omdat van deze soort precies bekend is onder welke omstandigheden het tot een plaag kan komen. Met de kennis over sprink hanen is het verder maar droevig gesteld. De belang stelling van de wetenschap voor de vraatzuchtige diertjes is sterk afgenomen. WIM Udenhout, tot vo rige week premier van Suriname, is tevreden over zijn ambtstermijn, omdat zijn regering erin is geslaagd een sfeer te scheppen die het moge lijk heeft gemaakt dat de traditionele partijen een bijdrage willen leve ren aan de ontwikkeling van het land. Udenhout noemde in een recent interview met een Su rinaams dagblad de tot stand gebrachte verzoening tussen de militairen en de politieke partijen het grootste succes van de vorige regering. Hij acht het niet meer dan lo gisch dat nu de samenwer king is uitgebreid tot de poli tieke partijen ook de rege ringssamenstelling is gewij zigd. Dit heeft tot gevolg ge had dat de regering-Uden- hout met nog negen maanden te gaan het veld heeft moeten ruimen. Volgens Udenhout moet worden voorkomen dat de negatieve zaken die kenmer kend waren voor het vroe gere parlement kunnen te rugkomen. „Wanneer die zouden terugkeren, zouden wij de revolutie elke recht vaardigingsgrond ontne men", zei de oud-premier. Ook de oude politieke partij - en, die nu deelnemen aan aan het bestuur, zullen moeten toegeven te willen waken dat de situatie van vroeger niet terugkeert. Volgens de voormalige premier was het drie jaar ge leden nog onmogelijk om in zo'n goede sfeer als nu alle groepen in de samenleving bijeen te krijgen. Hij gaf toe dat het betrekken van de po litieke partijen bij het topbe- raad en de nieuwe regering gezien moet worden als een middel of een poging om na zes jaar eindelijk de bevol king achter de revolutie te krijgen. De oud-premier herhaalde dat de militairen een blij vende factor in Suriname zijn en dat Nederland daar mee zal moeten Ieren leven. „Ik ben echter hoopvol ge stemd, omdat het leger een duidelijk andere rol wil spe len in Suriname dan elders". Dat de militairen juist bin nen de Surinaamse gemeen schap gebrekkig worden ge accepteerd, komt volgens Udenhout omdat deze situa tie nieuw is. „Het verschijn sel militair roept in dit land nog te veel associaties op met ongeoorloofd en ruw optre den. Wat al in veel landen in bijvoorbeeld Latijns Ame rika is ingevoerd, is nieuw voor Suriname. Wij moeten geduld betrachten tot wat normaal is in andere landen, ook in Suriname wordt geac cepteerd." In zijn terugblik op twee ëneenhalf jaar Udenhout toonde de premier zich niet tevreden met de wijze waarop de pers in zijn land functioneert. Hij vindt haar labiel en onvoldoende durf hebben. Udenhout toonde zich met name teleurgesteld, omdat hij zich bij zijn aan treden in 1984 had ingezet, ondanks veel verzet, om de toen nog gesloten media weer open te krijgen. Hij zei tegen standers te hebben kunnen overtuigen, dat zonder pers vrijheid geen enkele samen leving zich kan ontwikkelen. Over de slechte financieel- economische situatie waarin het land zich bevindt, ver klaarde Udenhout, die ook een jaar minister van finan ciën is geweest, dat het be grotingstekort van 300 mil joen gulden voor 1986 onaan vaardbaar is. Het streven is om het tekort binnen vijf jaar weg te werken. Hiertoe zullen diverse ingrepen wor den gedaan, zoals verhoging van de indirecte belastingen. Hij ontkende ten stelligste dat de Surinaamse gulden zal worden gedevalueerd. In antwoord op de vraag of hij zijn werk als premier had willen afmaken, zei Uden hout: „Wanneer met de komst van de nieuwe minis ter-president (red: Pertab Radhakishun) duidelijk wordt dat er een nieuwe si tuatie is geschapen en een nieuw draagvlak is ontstaan, dan zou het zeer onverstan dig zijn om dezelfde premier te laten doorgaan". Udenhout toonde zich niet teleurgesteld over zijn ontslag als premier. „Ik kijk tevreden terug. Als er een periode is waarop ik trots ben, is het deze ge weest". (ANP) Wim Udenhout. FOTOAH PEN HAAG/DRIEBERGEN te Water heeft de hulp van Interi bij het opsporen van de Westduit der van de gezonken 'Olaf. Volgens de Rijkspolitie te Wat gen zijn de kapitein en zijn bema dellijk na hun redding op 7 juli de gezagvoerder sedertdien sp< VV'estduitse gemeente waar de m: wonen blijkt hij onbekend. „Op dit moment hebben we li gevraagd ons te helpen bij het v de verblijfplaats van de geza waarschijnlijk ook eigenaar va Zijn aanhouding is niet gevraag! dit moment niet wordt verdacht baar feit op Nederlands grond; Rijkspolitiewoordvoerder Van d< Wel erkent hij dat de Rijkspc •talrijke vragen' heeft over het v •Olaf'. „Het heeft ons zeer verb zonder enige verklaring is vertn len we bij voorbeeld buitengewc ten hoe een schip bij zo weinif Itan maken". Volgens woordvoerder J. K( Scheepvaartinspectie, die in opi Raad voor de Scheepvaart het v •Olaf' onderzoekt, zijn er mogeli ten overtreden bij het laden van Ka DEN HAAG (ANP) - „I door het kabinet in 19£ den getild", aldus de or derlands Christelijk (NCW) van de lasten va ondernemingen het koi organisatie worden geo| In een nadere reactie op l spraken voor 1987 zei Dr. F. mische zaken van het N( aan te twijfelen of hierml goede start wordt gemaaktj Je kunt volgens hem zelfs niet spreken van een valse start, want dan loop je nog de goede kant op. Nu wordt het bedrijfsleven de verkeerde kant op gestuurd, aldus Lem pers. De lasten van de bedrijven stijgen volgend jaar met naar schatting 4,5 miljard gulden door de afschaffing van de WIR-investeringssubsidies voor verliesgevende bedrijven (1,4 miljard), de afschaffing van de voorraadaftrek en de verlaging van de vermogen saftrek in inkomsten- en ven nootschapsbelasting (1,8 mil jard), een deel van de accijns verhoging op olieprodukten en gas (1 miljard) en een deel van de BTW-verhoging en van de SCHIPHOL (ANP) - Het mi nisterie van justitie gaat bij het Gerechtshof in Amster dam in beroep tegen de uit spraak van de president van de rechtbank in Haarlem dat zeven op Schiphol verblij vende Iraanse asielzoekers in ons land de uitslag van hun asielaanvraag mogen afwach ten. De Haarlemse president nam zijn beslissing maandag in een kort geding van de Ira- niërs - allen dienstweigeraars - tegen de staat. Op basis van dit vonnis heeft Justitie giste ren besloten nog achttien op Schiphol verblijvende asiel- zoekers alsnog voorlopig in Nederland toe te laten. NIETS is met zekerheid voorsp spelen er zich op dit moment in gen af die op zijn minst bemoed Nadat eerder koning Hoessei geven zich sterk te willen mak van de problemen in het Mid kaanse koning Hassan de wer te gaan met de Israëlische pre niet los worden gezien van h Hassan de wegbereider moet z Hoessein en Simon Peres. D e|gen gezag heeft gehandeld, eerst overleg heeft gevoerd m de Egyptische president Moeb ter van de Arabische Liga en v de sluwe diplomaat Hassan h stappen te zetten die hem en z zouden drijven. De ontmoeting tussen Hass 'an9' De historische confrontat heeft weliswaar tot een vrede geleid, maar is er tevens de o die jaren door de Arabische w zou nu doorbroken kunnen wo 'eis in het afgelegen bergoor schouwd als de eerste stappe derhandelingen tussen Israël en Dat een aantal landen sterk jachten. President Assad van den -Oosten niemand om hem h'9 op met iniatieven die hem der kolonel Gadaffi heeft de c den schending genoemd van dat in 1984 werd getekend. Ko debben voorzien. Hij zal ook hjn gekomen dat een poging 3Sri Israël en de Arabische we (nendschap van een man, wie nrrium is gedaald.

de Stem | 1986 | | pagina 2