Huwelijk van Andrew en Sarah rechtstreeks op tv Theo speelde grote rol in leven van Vincent van Gogh William Kennedy's tweede Albany-boek Dorrestijn als gefrustreerde hunkerbunker Tweelingen show voor 50-jarig Kessler-duo UITVOERIGE STUDIE VAN HULSKER WOENSDAG 23 JUL11986 WOENSDAG 23 JUL11986 T2 PAGINA GIDS ••V;* ,5 vV-. Record aantal deelnemers aan Tromp Muziek concours Mens centraal in 'Dagboek van een waterbouwer' NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 Suske en Wiske: „De lamb one t=7 „Ik kan me moeilijk verweren tegen het verschijnsel dat ik een man ben" Minister J. de Koning Van onze rtv-redactie De rechtstreekse uitzending van de huwe lijksplechtigheid met prins Andrew en Sa rah Ferguson begint vanmorgen op Neder land 2 om 11.50 uur. De NOS heeft Joop van Zijl en de Engelse Journaal-correspondent Tine van Houts ingeschakeld voor de ver slaggeving. De uitzending begint met de rijtoer van Buckingham Palace naar de Westminster Abbey in Londen. Daar wordt de huwe lijksceremonie geleid door de aartsbisschop van Canterbury, dr. Robert Runcie. De dienst zal beginen om 12.30 uur. Na afloop verschijnt het jonge paar op het balkon van Buckingham Palace. Het einde van de uitzending, die over de hele wereld door vele landen wordt uitge zonden, ligt tussen 14.30 en 15 uur. Duits land 1 brengt 's avonds tussen 20.15 en 21 uur een samenvatting van 'Die königliche Hochzeit'. De Britse prins Andrew en Sarah Fer guson tijdens het tv-interview dat aan de vooravond vanm het huwelijk in diverse landen is uitgezonden. - FOTO AP Door onze rtv-redactie KEULEN - De vijftigste ver jaardag van de Kessler-twee- ling is voor de Duitse televisie aanleiding een bijzondere show te maken. Op 13 september zal recht streeks vanuit Basel het an derhalf uur durende pro gramma 'Show mal zwei' wor den uitgezonden. Daarin zul len uitsluitend tweelingen op treden, met de jarigen als mid delpunt. Ook in de zaal zullen tweelingen zitten, in elk geval meer dan honderd. De zingende en dansende tweeling Alice en Ellen Kes Ier zij n over de hele wereld b roemd, dankzij ontelbare o| tredens in theaters, voor rad en televisie en ook in spe, films. Ze maakten shows, niet alleen in de Duit talige landen, maar ook in der meer Japan en de Ve enigde Staten. Ze hadden een eigen televisie-serie Italië. Hun carrière duurt al: jaar. Het idee van de groots opg, zette tv-shows, die tegelijkei tijd in Duitsland, Zwitserlar en Oostenrijk zal worden c, gezonden, is van Michael Kui ze. Als presentator zal de teur/zanger/entertainer Klaus Wildbolz optreden. Tot de gasten behoren h pianisten-duo Güher en Sühe Pekinel uit Turkije en Groot Brittannië de dansere sen Eve en Elaine Dove; Ti Marsh Twins, een zang- .danspaar; het komische dg The Cox Twins en het pop-da Double Take. Door Henk Egbers Over de artist Vincent van Gogh uit Zundert zijn biblio theken vol geschreven; van wetenschappelijk tot populair. Maar de bekende Van Gogh- kenner Jan Hulsker heeft nu een 'bijbel', van 669 pagina's, samengesteld over niet alleen Vincent, maar ook over zijn broer Theo. Via een uitvoerige exegese van oude- en nieuwe bronnen, voorzien van de veel zeggende titel 'Lotgenoten', onderbouwt de auteur de uit spraak van Vincent, dat Theo zijn aandeel gehad heeft in zijn kunstproduktie. Wanneer je op het dorpse kerkhof van Auvers-sur-Oise staat bij de simpele onder het klimop bedolven graven van Vincent en Theo kun je je nau welijks voorstellen dat zij bei den allang wereldnieuws zijn. Mogelijk ken je nu kunste naars in je eigen omgeving, die net zo hard moeten knokken. En...? Eén van de redenen waarom Hulsker dit boek geschreven heeft is echter, dat hij van me ning is dat Theo's rol bij Vin cents' kunstenaarsbestaan on der- of verkeerd belicht is. Hij heeft derhalve heel minitieus een becommentarieerde col lage gemaakt van (vooral) ge schreven en gesproken bron nen. Hulsker schrijft en com poneert wat stroef en droog, zodat het nogal wat tijd gekost heeft voordat ik deze turf doorgewerkt had. Je moet of mateloos geïnteresseerd zijn in deze Brabantse artiest of je moet er wetenschappelijk mee bezig zijn wil je doorlopend je aandacht gespannen houden. Hulsker: „Aan wat tot nu toe over Van Goghs leven ge publiceerd is, wil dit boek wèl iets wezenlijks toevoegen. Het wil niet alleen uitvoeriger zijn dan de meeste vroegere bio grafieën, maar ook nauwkeu riger en beter gedocumen teerd". Hulsker zegt dat hij welis waar niet de eerste is, die zegt dat Vincent niet die schilder geworden was zonder de hulp van Theo, maar hij kan daar aan toevoegen dat hij kon cite ren uit nooit eerder geciteerde brieven (nog niet uit alle-, vanwege een embargo). Daar door is er een ander beeld ont staan van niet alleen Theo, maar indirect ook van Vin cent: lotgenoten. Fatalistisch Er heeft iets fatalistisch ge hangen boven de Zundertse- Ettense domineesfamilie Van De graven van Vincent en Theo van Gogh. Gogh. Een dochter werd, onge wenst zwanger, 'verbannen' naar Frankrijk, waar zij in 1969 stierf. Een broer sloeg waarschijnlijk ook de hand aan zichzelf, toen hij in Zuid- Afrika in het leger als vrijwil liger dienst deed. De jongste dochter werd krankzinnig en stierf in een inrichting in Er- melo (1941). Theo overleed (on der onduidelij ke omstandig heden) in een psychiatrische instelling in Utrecht, kort na dat Vincent de hand aan zich zelf had geslagen. Deze bijzon dere psychische geladenheid, nog aangepunt door godsdien stige obsessies, bepalen mede de context voor het artistieke bestaan van Vincent en het persoonlijke- en zakenleven in de kunsthandel van Theo. Hulsker volgt in zijn boek het leven van Vincent chrono logisch. Hij probeert het zoveel mogelijk te belichten vanuit de relatie van de beide broers. Hij legt daarbij verbanden,die te maken hebben met Vincents Vincent van Gogh. ontwikkeling als beeldend kunstenaar. Voor een leek is het daarbij niet zo duidelijk wanneer er sprake is van Inspiratie nieuwe bronnen en veran derde inzichten, als het er niet uitdrukkelij k bij gezegd wordt. Dat is bijvoorbeeld wel het geval wanneer gewezen wordt op de eerste publikatie van brieven tijden de Parijse periode, die een bijstelling van Theo's (neurotische) karakter FOTO'S ARCHIEF DE STEM en de onderlinge verhouding van beide broers nodig maakt. Maar erg indrukwekkend is dat allemaal niet, temeer ook - en dat geldt voor het hele boek - omdat Hulsker een feiten man is en niet sterk is in het analyseren van psychologi sche processen, al of niet in re latie met zijn schilderkunst. Voor de meeste lezers zal dit boek een - zij het wat uitge sponnen - 'roman' zijn over het leven van Van Gogh. Voor geheide (West-)Brabanders zitten daarin natuurlijke hele interessante zaken. Voor de mensen die momenteel in Et- ten-Leur bezig zijn om tot de oprichting van een Van Gogh- monument te komen is dit boek een bron van inspiratie! Laat staan voor de beeldend kunstenaar die zijn vakbroe der mag verbeelden... De feiten in Zundert, Etten- Leur, Engeland, Den Haag, Drente, de Borinage, Nuenen, Antwerpen, Frankrijk zijn be kend aan velen. Maar wie het naadje van de kous wil we ten...! En wie wil weten wat schilderen e.d. voor een kun stenaar betekent in de zin van een geestelijke levensvoor waarde moet bij Vincent te biecht gaan. Politici, ambtena ren, geldbelleggende sponsors etcetera, die op dit moment onder het processievaandel van CDA/VVD bezig zijn van kunst een zaakje en van kun stenaars staatskoelies te ma ken, doen er goed aan dit boek over deze grote Westbraban der (na zijn dood) te lezen te gen het licht van het hier en nu in de kunst. De voormalig directeur/ge neraal van CRM, Jan Hulsker, die dit boek in zijn huidige pensioenomgeving, Canada, schreef zal met deze wat droge collage van teksten en uit spraken toch vele bewonde raars van de doeken van Van Gogh het plezier van goede achtergrondinformatie kun nen geven. Jan Hulsker: 'Lotgenoten'. Uitg. Het Wereldvenster, prijs 94.50 gebonden en 69.50 pa perback EINDHOVEN (ANP) Voor het achtste Tromp Muziekcon cours in Eindhoven hebben zich in totaal 53 deelnemers inge schreven. Dat is een record aantal. Een woordvoerder van de organisatie heeft dat gisteren meegedeeld. Het Tromp Muziek concours vindt dit jaar in oktober plaats en is deze keer bedoeld voor pianisten. Het concours wordt om de twee jaar gehouden. Steeds staat een ander instrument centraal. Het concours is bedoeld voor jonge professionale in strumentalisten, die af komstig zijn uit de Bene lux of er hebben gestu deerd. Van de 53 inschrij vingen komen er 33 uit Nederland, 12 uit Belgie en 8 uit landen buiten Benelux. De jury staat onder voorzitterschap van Eugene Traey. Door Piet de Bont Al meer dan vijftig jaar houdt de Zeeuwse water bouwer Leen Becu, afkom stig uit Cadzand, een dag boek bij over de werken in de Delta van Zuid-West-Ne derland en vooral over de mensen die erbij betrokken zijn. Becu, een paar jaar gele den met pensioen gegaan, is tientallen jaren in dienst van Rijskwaterstaat ge weest. Overal waar water te temmen viel, was hij pre sent. De Zeeuwse journalis ten Kees Cijsouw en Dolf Snel hebben het dagboek van Becu gebruikt als richt snoer voor een verhaal over de Delta. Hun boek gaat over de mensen die Leen Becu in die tientallen jaren ontmoette, over het Zeeland van vroeger en nu, over de veranderingen, die zich in het ladschap en in het dage- lijske leven in deze water rijke provincies voltrokken. Het is een boeiend boek, dat zij presenteren, boorde vol aantekeningen over in téressante mensen en din gen. Nadrukkelijk niet het zoveelse boek over de Delta werken, over technische hoogstandjes in Zeeland, maar een boek waarin de mens centraal staat en niet de techniek. Wim Riemens leverde prachtig fotowerk voor dit kloek uitgevoerde boek over interessante Zeeuwen en een verande rende provincie. Onlangs is het eerste exemplaar van 'Dagboek van een waterbou wer' aan minister Smit- Kroes (Verkeer en Water staat) aangeboden. L. Becu, K. Cijsouw en A. J. Snel; 'Dagboek van een wa terbouwer'. Uitg. Den Boer, prijs: ƒ29,75 Door Dirk Vellenga Nu het tweede deel in de Al- bany-cyclus van de Ameri kaanse schrijver William Kennedy in Nederlands is verschenen, wordt nog meer duidelijk dat we hier te ma ken hebben met een uiter mate knap geconstrueerd li terair bouwwerk in de stijl van 'Ulysses'. Zoals James Joyce ons meevoert door Dublin, zo toont Kennedy ons Albany in de staat New York als een tastbare stad, waar mensen, maar ook straten en gebouwen hun eigen emoties hebben. In 'Ijzerkruid' was de zwerver Francis Phelan de hoofdpersoon, in 'Billy Phe- lans meesterspel' richt de aandacht zich op zijn zoon, een slimme gokker, biljarter en pokerspeler. Francis en enkele andere figuren uit 'Ijzerkruid' duiken even op in dit nieuwe boek. Martin Daugherty is van zij-figuur gepromoveerd tot een van de hoofdpersonen. Via hem geeft William Kennedy het boek meer diepte, want Daugherty heeft als journa list (en schrijver in spe) een brede kijk op de gebeurte nissen in Albany. Zijn be spiegelingen hebben een fi losofisch karakter, maar vaak zoekt hij zij n toevlucht tot een wat machteloos cy nisme: hij speelt per slot van rekening een kleine rol bin nen de machtsstructuren in Albany. De familie McCall heeft alle touwtjes in handen in de stad. Het verhaal speelt in de jaren dertig: misdaad en politiek zijn moeilijk te scheiden. Charlie Boy, een jonge telg uit deze familie, wordt ontvoerd en iedereen raakt er op een of andere manier bij betrokken. Billy Phelan kende Charlie Boy goed en de McCalls doen een beroep op hem. Hij moet zij n kameraad Morrie Borman, die mogelijk meer weet van de kidnapping, in de gaten houden. Billy weigert echter Mor rie te verraden en daarom wordt hij door de machtige McCalls als persona non grata beschouwd. Dan wordt Martin Daugherty naar voren geschoven om als bemiddelaar op te treden tussen de ontvoerders en de McCalls. Hij beschrijft de reddingsmanoevre in de krant en verklaart op slimme wijze Billy tot de held van het verhaal. Dat leidt uiteindelijk tot rehabi litatie van de uitgestotene. William Kennedy geeft in 'Billy Phelans meesterspel', als gezegd, een prachtig beeld van de stad Albany, compleet met stukken histo rie. De Amsterdamse koop man Kiliaen van Rensselaer stichtte de woongemeen schap in 1630 en hoewel de Ieren nu de voornaamste rol spelen, is de Nederlandse historie blijven hangen in straatnamen: Van Woert Street, Colonie Street, Wa tervliet. Het gaat Kennedy in dit boek om generaties die elk aar afwisselen en en deel van hun leven overdragen. Met name om wat vaders en zoons voor elkaar of tegen elkaar doen. Centraal staat een bijbelse gravure: Abra ham heft zijn mes en wil zijn zoon Isaak offeren om zijn geloof te bewijzen. Martin Daugherty acht zijn zoon Peter, die naar het semina rie is gegaan, een mislukke ling. Hij ziet meer in de ge slepen Billy Phelan. Hij voelt aan de andere kant de druk van de vorige genera tie, van zijn briljante, maar wispelturige vader, die zijn carrière vernietigde door William Kennedy. - FOTO B BAKKER een affaire te beginnen met een oogverblindende actrice. Ook met Martin legt deze actrice het aan, als een per fecte vervanger van zijn va der. Morrie Berman, de schar relaar die door de machtige McCalls gezien wordt als medeplichtige in de ontvoe ring van Charlie Boy, is een doorn in het oog van zijn va der, een politieke idealist. De zoon is alles wat zijn vader veracht. Een andere vader, de zwerver Francis Phelan, is helemaal niet geïnteres seerd in het lot van zij n zoon Billy. Billy voelt zich wel verplicht de borgsom op te brengen als zijn vader in de cel zit, maar herkent verder niets in hem. Toch lijkt het lot van Billy op dat van zijn vader, ook hij is een koppige eenling, een scharrelaar in de schemer van Albany. Le ven vaders verder in hun zoons, vraagt Martin Daug herty zich af. William Kennedy: 'Billy Phelans meesterspel'. Uitg. Bert Bakker, prijs 36,90. Door Henk Egbers Het fenomeen Dorrestijn bestaat bij de gratie van de frustratie. Hij cultiveert ze en maakt er zijn stijl van. Kortom: hij maakt er wat van en verdient eraan. Nu kan kankeren en voor schut zetten best leuk zijn, maar je kunt beter geen 'goeie ken nis' van Dorrestijn, laat staan een goeie collega zijn, want vroeg of laat pakt hij je. Zij n nieuwe verhalenbun del 'De donkere kamer van Dorrestijn' begint zelfs met het verhaal 'Goeie kennis sen' (een demonstratie van Nederlandse onoprechtheid, waarover immigranten hier zo vaak vallen. Doen alsof en achter de rug.... ho maar!). Stelt dit verhaal, als verhaal, niet zo veel voor, in het volgende (titelverhaal) probeert hij achter de waar heid te komen door de wer kelijkheid geweld aan te doen. Hij rekent af met col lega-fotograaf Van Essen ('dat Gestapo-mannetje') door zijn ongewenste lang dradige bezoeken om te zet ten in verborgen woede en wrede wraak èn niet te ver geten in een nogal uitge sponnen anecdotisch-iro- nisch verhaal. Geestig is zeker 'Het im perium van de hulpconcier- ge'. Dorrestijn zet er, goed getekend, een middelbare school neer, waarin de con cierge een geweldig vreetbe- drijf ontwikkelt. Minder en thousiast zijn we over het portret van Willem Wilmink met wie hij samenwerkte; onder meer bij de twee lp's voor Joost Prinsen. De ma nier waarop hij Wilmink, ook in zijn persoonlijke le ven, onderuit haalt is niet leuk meer. Zijn geestig en vlij mscherp formuleren verzacht de beklemmende werkelijkheid niet, zoals de flap ons wil doen geloven. Zijn manier van schrijven bestaat meer uit een relati verend relativisme dat de werkelijkheid, die niet be staat, voor gek tracht te zet ten. Donkere kamer vol fan tomen. 'Liederen van wanhoop en ongeloof' is de ondertitel bij zijn nieuwe bundel teksten. 'Huiselijke omstandigheden' bevat teksten geschreven tussen '78 en '85 en versche nen ten dele eerder in Gui chelheil (Aarts) en Verre Vrienden (Bakker). „Ik schreef net als genieën/ naar de onsterfelij kheid./ Maar ik reik slechts tot de knieën/ der middelmatig heid.// U kunt mijn werk dus kraken./' Dat is intelli gent./ Maar dit lied kunt u niet maken./ Daarvoor mist u het talent", zo luidt een veelbetekend zelfportret aan het begin. Weemoedigheid en zich zelf als mislukt genie zien karakteriseren de spot van deze verzen. Ze zijn hecht gegrond in een christelijke traditie van 'Verneinung', omgezet in bittere ironie en opgediend als zelfspot. Een Hans Dorrestijn. soort Maarten 't Hart als hofnar. Chagrijnigheid en onbenulligheid kenmerken de mannetjes en vrouwtjes die hij portretteert. Dorres tijn als hunkerbunker, die steeds niet krijgt wat hij in visioenen ziet; om 't even of het nu vrouwen, beroeps succes of mooi weer is. - FOTO ARCHIEF DE STEM Daarom prijst hij zede loosheid en verval, mooie tieten en wanhoop. „Zelfs Christus aan het kruis, had het beter dan ik thuis", grapt hij. De laatste regels van dit boekwerkje zijn te kenend: ....„Geef mij de be grafenis/ waar stilte is./ Daar toont men nog respect/ voor iemand die verrekt./ Ja, ik ben heel welgemoed/ en op mijn plaats/ in een be grafenisstoet".... Dit boekje is uitstekend geschikt om mee in het graf te nemen. Het zal je duisternis verlich ten als je er geen engelen mocht tegenkomen. 'Met dichtgeknepen keel' is het derde boekje op de re cente stapel Dorrestijn. Het is de derde druk van het voor het eerst in 1978 ver schenen zijn kinder-jeugd- verhalen voor grote mensen. Eigenlijk zijn het hele roe rende verhalen, waarin de ironie nog niet zo hard is en veel meer met een knipoog wordt omgekeken naar jeugdjaren die wel hard kunnen zijn. Deze anecdotes vertellen heel treffend hoe het kind zichzelf een ruimte probeert te scheppen in een wereld die volwassen heet. Hans Dorrestijn: 'De don kere kamer van Dorrestijn'. Uitg. Bert Bakker. Hans Dorrestijn: 'Huiselijke omstandigheden'. Uitg. Bert Bakker. Hans Dorrestijn: 'Met dicht geknepen keel'. Uitg. Bert Bakker. Frits Bom lost weer iets op in 'De K land 1, 20.35 uur). Achter het Nieuws De nieuwsrubriek van de VARA gaat vanavond dieper in op invitro-fertili- satie en de gevolgen daar van: reageerbuisbaby's. Naar aanleiding van de ge boorte van een reageerbuis drieling enkele weken gele den in het Rotterdamse Dijkzigt-ziekenhuis buigen Hans Emans en Jan Reiff zich over een aantal vragen. Daarbij worden beelden uit gezonden van een Leidse kliniek, aangevuld met ge sprekken met de gynaeco loog prof. Eilaard van Hall, de vereniging voor Reageer buisbevruchting, de zieken fondsraad en een advocaat. 22.10 Het leven van Verdi Wanneer Verdi zijn 'Nabu- codonosor' heeft voltooid staat hem een grote teleur stelling te wachten. On danks alle mooie beloften laat impressario Merelli het afweten, maar Verdi slaagt erin om Giuseppina Strep- poni een gedeelte van de muziek voor te spelen. De zangeres is dol enthousiast. Bariton Ronconi wil beslist de rol van Nabucodonosor vertolken. Samen bewerken ze Merelli, zodat op 9 maart 1842 'Nabuco' in première gaat. Het wordt Verdi's eer ste triomf. 21. 20.00 Troilus en Cressida Voor 'Troilus en Cressida' is Shakespeare indertijd bij zijn illustere voorganger Homerus te rade gegaan. Het stuk, gebaseerd op de Ilias, gaat over de oorlog tussen de Grieken en de Trojanen, die is ontstaan na de schaking van de Griekse prinses Helena door de Tro jaanse prins Paris. Het beleg van Troje is reeds zeven jaar aan de gang als het stuk begint. Aan Griekse kant staan de onsterfelijke hel den Achilles, Agamemnon, Ajax en Odysseus opgesteld. De Trojanen beschikken over Paris, Hector, Aeneas, de koning van Troje Pria- mus en diens zoon Troilus. Nu is de romantische Troi lus verliefd op Cressida, de dochter van een Trojaanse priester. 22. Profe list het zicht den. zucht meng lijke^ van door werk expei daart slaaf! slach pogin wakk exper profe A1AC /K als jull/b UlTCBLACHBAI ZNN\ MISSCHIEN MNN AFSCHRIFT?

de Stem | 1986 | | pagina 14