Dubliek Vakantie- Voordeel JUSTITIE WIL SPEELGELEGENHEDEN BETER KUNNEN AANPAKKEN Bruidspaar in Nijmeegse Vierdaagse Kleuterleidsters verliezen geding om salaris-kwestie Nog geen uitzicht op vrijlating de Jonge IJe^elHd Vestiging in Nederland van Orde der Theatijnen 'Geweldloos verzet of referendum' mm f2275- 'Voldoening over nieuwe Surinaamse regering' Solidariteit ZATERDAG 19 JUL11986 ■BINNENLAND 5000 vragen per dag over nieuw studiestelsel mm f1695.-* MeubeJy^ekOisterwiJk. Ge-eiktgoed Vergoeding voor schapenhouders na 'Tsjernobyl' Subsidie voor beveiliging joodse gebouwen BINNENLAND T5 PAGINA; iden van de ETA. Regel- monstreren, zoals hier in - FOTO ARCHIEF DE STEM dan een halfuur lang stonden ze rustig en ongemaskerd met het kantoorpersoneel te babbelen totdat de wagen kwam. Toen trokken zij hun pistool, pleegden de overval en gingen er met de buit van door. Toen de politie kwam beweerde alle personeel met een staalhard gezicht dat ze niets hadden gezien en dat ze zich niets meer konden her- De anecdote is waarge- beurd en illustreert de men taliteit van een groot deel van de bevolking in Basken land. De meesten zijn het niet eens met de methodes van de ETA, maar iedereen houdt z'n mond, gedeeltelijk uit schrik, maar vooral ook door een merkwaardige nationa listische solidariteit. Prak tisch iedere Bask kent wel een familielid of een vrien die met de ETA samenwerkt. Maar iedereen zwijgt als het graf. Men is het er vaak niet mee eens, maar dat betekent niet dat men een Bask ver raadt aan de gehate politie- troepen uit Madrid. „Wan neer in Baskenland een poli tieagent in een café komt loopt iedereen weg", zo ver zekert een jonge studente uit San Sebastian. „Als je naar de universiteit fietst, rijdt er plotseling een politiewagen achter je aan. Dan vragen ze je identiteitsbewijs. Het raampje is geopend en de mi trailleur staat op scherp. Als de auto op een steen botst, ben je er geweest." De afkeer van de politie agenten is elf jaar na de dood van de dictator nog steeds enorm groot. Alles wat een uniform draagt wordt ge haat. Niet omdat men het met de ETA eens is, maar wel omdat nog steeds elk uniform herinnert aan de veertig ja ren keiharde onderdrukking tijdens de dictatuur. „Ik ben het er niet mee eens als er een militair wordt vermoord. Maar het is er wel een min der." Het is een uitlating die nog steeds uit de mond van veel Basken wordt gehoord. Het is het directe gevolg van de dictatuur. Alleen de tijd en een zeer begripvolle poli tiek van de regering in Ma drid kan de schade helen die Franco heeft aangericht. Zo lang de traumatische herin neringen blijven staan, ver taalt het nationalistische ka rakter van de Bask zich in een weerspannigheid die in veel gevallen leidt tot een passieve steun aan de ETA- Militar. De wonden kunnen slechts langzaam worden ge heeld. De ETA weet dit maar al te goed en kan daarom voorlopig ongestraft door gaan met het opvoeren van het geweld. T28 PAGINA 3 deviezenbepalingen. Volgens Westberlijnse bronnen zijn met de ticketverkoop door Interflug miljoenen gemoeid- In politieke kringen in West-Berlijn doen ondertus sen geruchten de ronde dat Oost-Duitsland met behulp van het vluchtelingenpro bleem druk op de Westber lijnse Senaat uit wil oefenen om een erkenning van de in ternationale status van Oost- Berlijn te verkrijgen. De DDR wil directe onderhan delingen met de Senaat om zo de nadruk te leggen op haar opvatting, dat West-Berlijn een zelfstandige politieke eenheid is. De Senaat is ech ter van mening dat de pro blematiek van de asielzoe kers een aangelegenheid is die de hele Bondsrepubliek aangaat. De DDR bevindt zich in een pijnlijke situatie omdat 60 tot 70 procent van de vluchtelingen met de Russi sche Aeroflot binnenkomen en zij geen mogelijk ziet hen naar de Sovjet-Unie terug te sturen. Slechts in het geval van de Tamils, die bijna allen via Moskou naar Oost-Ber- lijn vliegen, heeft Oost- Duitsland zich de kritiek van het westen aangetrokken. BLERICK (ANP) - In Blerick bij Venlo komt met ingang van 1 augustus een communi teit van de orde der Theatij nen, een religieuze orde die tot Du toe niet in Nederland was gevestigd. Het betreft een groep van vier paters die de zielzorg op zich zullen nemen van drie parochies in Blerick. Dat is het resultaat van overleg tussen mgr. J.M. Gij- sen, de generaal-overste van de orde der Theatijnen en diens vicaris, de deken van Venlo, de geestelijken van de drie parochies en afgevaardig den van de betrokken kerkbe sturen. Onder de paters die zich in Blerick zullen vestigen, bevin den zich de gebroeders Bron- nenberg uit Geleen, die in Brazilië lid van de orde zijn geworden. De derde pater is een Mexicaan, die heeft toege zegd zich zo snel mogelijk de Nederlandse taal eigen te ma ken. Het vierde lid van de communiteit zal zich over en kele maanden in Blerick vesti gen. De orde der Theatijnen werd in 1524 te Rome gesticht door de heilige Cajetanus van Thiene en bisschop Gianpietro Caraffa, de latere paus Paulus IV. Zij stelt zich ten doel het godsdienstig leven te verster ken door in strenge armoede apostolisch werkzaam te zijn. De orde, die in de gehele we reld 150 leden heeft, heeft ves tigingen in Italië, Spanje, Bra zilië, Argentinië, de Verenigde Staten en Burundi. PVDA-KAMERLID OVER KRUISRAKETTEN: DEN HAAG (ANP) - Alleen het 'Aquino-scenario' (mas saal geweldloos verzet) of een bindende volksraadpleging kunnen volgens het PvdA- Tweede-Kamerlid P. de Visser de kruisraketten nog buiten de poorten van Woensdrecht houden. „Maar over zaken als burgerlijke ongehoorzaam heid wordt binnen mijn frac tie erg krampachtig gedaan", aldus De Visser in een vrijdag gepubliceerd interview in de actiekrant 'In Vredesnaam'. De Rotterdamse atoompaci fist kwam vorig jaar al in op spraak toen hij als enig so ciaal-democraat een adver tentie van BONK had onderte kend, waarin werd opgeroe pen tot acties van burgerlijke ongehoorzaamheid tegen het 1-november-bësluit inzake de kruisraketten. Volgens 'In Vredesnaam' was De Visser daarna door de PvdA-top tot aan de verkiezingen op 21 mei min of meer het zwijgen hier over opgelegd. i Proefproces tegen Golden Ten GRONINGEN (ANP) - De dienst Studiefinanciering van het ministerie van Onderwijs in Groningen krijgt de laatste dagen zoveel telefoontjes dat de lijnen regelmatig overbezet zijn waardoor veel mensen de dienst niet te pakken kunnen krijgen. De drukte wordt vooral veroorzaakt door vra gen over het nieuwe stelsel van studiefinanciering. Volgens H.A. Kamerbeek van de dienst komen er dage lijks ongeveer 5000 telefoontjes binnen. Het aantal mensen dat pogingen doet om de dienst te bereiken schat hij op ongeveer het dubbele. Vorig jaar kreeg de dienst ruim 1,8 miljoen telefoontjes te verwerken. DEN HAAG (ANP) - Justitie probeert via een uitspraak van de Hoge Raad een wapen in handen te krijgen om eigenaars van gelegen heden waar Golden Ten wordt gespeeld beter te kunnen aanpakken. De procureurs-generaal hebben besloten daartoe bij twee gerechtshoven een proefproces aan te gaan. Staatssecretaris Korte-Van Hemel antwoordt dit op vragen uit de Tweede Kamer. Tussen het Openbaar Mi- tijd geleden een exploitant vrij nisterie en de exploitanten van illegale speelgelegenhe- den woedt al geruime tijd een juridisch gevecht over de vraag of Golden Ten moet worden gerekend tot de kans spelen. Daarover moet belas ting worden betaald. De uitba ters van de speelzalen bewe ren dat het gaat om een be hendigheidsspel. Het aanpakken van de ille gale speelzalen wordt tot dus ver bemoeilijkt, doordat een duidelijke uitspraak van de rechter over de aard van het spel ontbreekt. Het gerechts hof in Arnhem sprak enige DEN HAAG (ANP) - Op korte termijn bestaat geen uitzicht op een regeling van de kwestie-Klaas de Jonge, al'zijn Nederland en Zuid-Afrika hierover nog steeds in contact, zo is vrijdag ver nomen van een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Vandaag 'viert' De Jonge de eerste verjaardag van zijn verblijf in de Nederlandse am bassade in Pretoria, een gele genheid die vrienden en be kenden in Nederland proberen op te luisteren met zendingen post en boeken. Den Haag weigert hem over te dragen aan Pretoria en blijft streven naar een 'poli tieke oplossing', dat wil zeggen een regeling die voor beide re geringen aanvaardbaar is. De kansen daarop zijn in de loop van het afgelopen jaar niet groter geworden. De sfeer in Zuid-Afrika is aanmerkelijk verhard. De positie van minis ter van Buitenlandse Zaken Roelof Botha, die geldt als een relatief "verligte' figuur bin nen de Zuidafrikaanse rege ring, is verzwakt nu aanhan gers van de harde lijn het be leid domineren. Het verblijf van De Jonge in de ambassade kan niet eeuwig duren, maar er zijn geen aan wijzingen dat op korte termijn een doorbraak kan worden be reikt, zegt men in Den Haag. Wel bestaat er enige hoop dat er wat schot kan komen in het diplomatieke overleg nu het proces tegen De Jonge's ex- vrouw Hélène Passtoors ach ter de rug is. (ADVERTENTIE) Wandkombinatie f1880.- Vakantie-Voordeel f 18 5,- 'Gespreide betaling mogelijk. Alle elementen zijn ook los verkrijgbaar Eethoek (tafel 4 stoelen) f2515»~ Vakantie-Voordeel f 240,- 'Gespreide betaling mogelijk. Alle elementen zijn ook los verkrijgbaar Zitgroep (2+3 zits-bank) f 4970,- y% /i f AA1(\ Vakantie-Voordeel f 500." I f 'Gespreide betaling mogelijk. Alle elementen rijn ook los verkrijgbaar. Roosendaal, Dr. Brabersstraat 24. 01650-69142. (koopavond vrijdag). Oisterwijk, Heusdensebaan 65, Q4242-19012. (koopavond vrijdag). Hulst (Z.). Absdaalseweg 1.01140-11498. (koopavond vrijdag). wegens gebrek aan bewijs. Een beroep in cassatie van het OM werddoor de Hoge Raad verworpen. Bij de huidige stand van za ken moet de politie steeds weer het bewijs leveren dat spelers geen invloed hebben kunnen uitoefenen op hun winstkansen. In de praktijk is dat ondoenlijk, omdat dit al leen kan door langdurige, des kundige en bovendien onop vallende observatie. Het vorige kabinet heeft er twee wetenschappers van het TNO-instituut voor Zintuig fysiologie aan te pas laten ko men die tot de conclusie zijn gekomen dat ér 'feitelijke toetsingscriteria' zijn op grond waarvan behendigheids- van kansspelen kunnen worden onderscheiden. Het bewijs dat het hof in Arnhem verlangde is volgens hen niet te leveren, maar krachtens de wet ook niet nodig. De procureurs-ge neraal proberen met het rap port in de hand een gunstige uitspraak van de Hoge Raad te krijgen. Intussen - zo""'zegt Korte- Van Hemel - blijft justitie ex ploitanten van Golden Ten met een criminele achtergrond vervolgen. Dat gebeurt ook als algemene politieverordenin gen worden overtreden. Bij fi nancien is een maatregel in de maak om - op grond van het TNO-onderzoek - over de op brengst van Golden Ten kans spelbelasting te heffen in plaats van omzetbelasting. Voor het blijvend terugdrin gen van illegale kansspelen is volgens het kabinet echter no dig dat de officiële casino's voor het publiek aantrekkelij ker worden. Voor intensievere opsporing en vervolging, waarom de Nationale Stich ting Casinospelen heeft ge vraagd, is geen geld en perso neel, aldus Korte-Van Hemel. DEN HAAG (ANP) - Boeren die melkschapen houden kun nen van het ministerie van Landbouw en Visserij een te gemoetkoming krijgen voor de schade die zij hebben geleden door het na de kernramp in Tsjernobyl tijdelijk ingestelde verbod schapemelk voor pro- duktie te bestemmen of daar mee produkten te bereiden. Voorwaarde is dat de boe ren in de bewuste periode van 7 tot 30 mei minstens vijf melkschapen hielden. De tegemoetkoming be draagt tien gulden per melk- 3chaap per dag indien de aan vrager niet over dergelijke fa ciliteiten beschikte. Was dat laatste wel het geval dan be draagt de tegemoetkoming 2,50 gulden per dag per melk- schaap. AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse overheid heeft de Stichting Bij Leven en Welzijn een eenmalige subsidie van maximaal 650.000 gulden toe gekend voor de beveiliging van joodse objecten. Dat hebben de heer H.M. Polak, secretaris van het be stuur van de stichting, en een woordvoerder van het minis terie van binnenlandse zaken desgevraagd bevestigd. De joodse gemeenschap heeft zelf de afgelopen jaren bouwkundige voorzieningen (stalen deuren, kogelvrij glas, monitoren) ter waarde van 2,5 miljoen aangebracht. Omdat de joodse bronnen opdroogden, besloot Bij Leven en Welzijn de overheid om financiële steun te vragen voor nog te verrichten verbouwingen, die op 900.000 gulden werden be groot, en voor de onkostenver goeding van joodse beveili gingsfunctionarissen. Het bedrag van maximaal 650.000 gulden wordt opge bracht door de ministeries van binnenlandse zaken, WVC en onderwijs en wetenschappen. NIJMEGEN (ANP) - Op de laatste dag van de Nijmeegse Vierdaagse zijn Ingrid Biem- mans en Hans Daamen uit Maarssenbroek in het ge meentehuis te Mook getrouwd. Zij onderbraken daarvoor de Vierdaagse en liepen, na de huwelijksvoltrekking om half één 's middags, als getrouwd paar de laatste acht kilometer. Het bruidspaar heeft elkaar leren kennen tijdens de Vier daagse vier jaar geleden. Daarom wilden zij ook tijdens de wandeltocht trouwen. Ook de getuigen, een neef en een collega van de bruidegom, moesten van het parkoers ko men. Volgens schattingen van de politie hebben ruim een half miljoen mensen onder een be wolkte hemel de intocht van de Vierdaagse langs de Nij meegse Sint Annastraat beke ken. Veel applaus was er voor mevrouw J. Berkhout uit Voorburg en de heer C.H. Pruijsers uit Raamsdonks- veer, die beiden de Nijmeegse Vierdaagse voor de vijftigste keer hebben volbracht. Me vrouw Mies Klaver uit Heem stede liep voor de 51e keer. De zeventigste editie van de Nijmeegse vierdaagse is door een record aantal van 26.485 deelnemers uitgelopen. Het waren er bijna vijfduizend meer dan vorig jaar. BUITENLANDSE ZAKEN: DEN HAAG (ANP) - Het aantreden van een nieuwe regering in Suriname, waarin ook vertegenwoordigers van de 'oude' poli tieke partijen zitting hebben, is in Den Haag met instemming ontvangen. In een verklaring die het ministerie van Buiten landse Zaken vrijdag heeft gepubliceerd wordt ook gezinspeeld op de mogelijkheid van hervatting van de ontwikkelingshulp, al wordt die niet met zo veel woorden genoemd. „De Nederlandse regering", aldus de verklaring, „heeft met belangstelling kennis ge nomen van de vorming van het nieuwe Surinaamse kabi net. Het stemt tot voldoening dat deze op bredere basis sa mengestelde regering zich krachtens haar regeerpro gramma een aantal dringende taken heeft gesteld, waaron der de saemenwerking met de Nationale Assemblee voor de spoedige totstandkoming van de nieuwe grondwet en van een democratische volksverte- Lading geborgen DE DIRECTIE Noordzee van Rijkswaterstaat heeft vrij dagochtend besloten de lading van de Britse coaster 'Olaf' zo snel mogelijk te bergen. Er zijn onderhandelingen gestart met een aantal bergingsmaat schappijen. genwoordiging. De regering hoopt dat deze initiatieven in Suriname meer mogelijkhe den zullen openen voor een ontwikkeling van de bilaterale betrekkingen in opgaande lijn". In het regeerakkoord is vo rige week nog eens bevestigd dat de ontwikkelingshulp zal worden hervat 'als en naar de mate waarin concrete stappen worden gezet op de weg naar herstel van de democratie en de rechtstaat, en naar eerbie diging van de andere funda mentele mensenrechten'. Het nieuwe kabinet, geleid door Pertab Radhakishun, omvat vertegenwoordigers van de strijdkrachtenen de so ciale partners en van de VHP (Vooruitstrevende Hervor- mings Partij), de NPS (Natio nale Partij Suriname) en de KTPI (Kaum-Tani Persatuan Indonesia). DEN HAAG (ANP) - De sala riëring van voormalige kleu terschool-hoofden die nu werkzaam zijn in het vorig jaar geïntroduceerde basis onderwijs, is niet in strijd met de wet gelijke behandeling mannen en vrouwen en het burgerlijk wetboek. Zo oor deelde de president van de rechtbank in Den Haag, mr. R. Portheine, vrijdagmiddag over de grieven die vijf ex- hoofdleidsters twee weken ge leden in kort geding hadden geuit. Ze verdienen op de basis school minder dan de collega's die daar vanuit het eveneens verdwenen lager onderwijs zijn gekomen. Dit komt door dat de kleuterschool-hoofden volgens de zogenoemde HOS- regeling zijn ingeschaald op basis van het salaris dat ze vóór de invoering van het nieuwe school-systeem ver dienden. Deze situatie bete kent echter niet dat de minis ter hiermee een ontoelaatbaar onderscheid ten nadele van vrouwen heeft gemaakt, vond de rechtbank-president. Portheine sloot niet uit dat de ex-hoofden mogelij k vanuit een of meer andere gezichts punten te laag zijn inge schaald, 'maar dat punt is niet aan de orde. Het gaat hier om toetsing aan de wettelijke be palingen inzake de gelijke be handeling van mannen en vrouwen'. Mannen en vrouwen kun nen 'middellijk of onmiddel lijk' van elkaar worden onder scheiden. „Van een onmiddel lijk onderscheid is geen spra ke, dat is ook niet aangevoerd. Middellijk onderscheid is aan wezig als door maatregelen, die op zichzelf geen verband houden met het geslacht, in de praktijk in het bijzonder een van beide geslachten treft", aldus de president. „Van de 43.000 onderwijs-gevenden die direct nadeel van de nieuwe salaris-regeling ondervinden, in die zin dat zij minder ver dienen dan collega's in' de zelfde functie en met een ge lijk carrièrepatroon, bestaat 43 procent uit vrouwen en 57 pro cent uit mannen. Het zijn dus geenszins overwegend vrou wen die worden getroffen", zo legde Portheine uit. Volgens hem is alleen deze grond al af doende reden tot afwijzing van de eis, zodat de andere stellingen en verweren van de vrouwen geen bespreking meer behoeven. De onderwijsbonden KOV, ABOP en PCO zijn teleurge steld over de uitspraak. „Wel iswaar ontkent de rechter niet dat de groep ex-hoofdleidsters ongelijk wordt behandeld, maar hij is niet van mening dat dit in strijd is met de wet gelijke behandeling, omdat ten gevolge van deze salaris maatregel ook andere groepen benadeeld worden", zeggen zij. De bonden bestrijden de re denering van Portheine. „Het gaat hier om een specifieke groep mensen in het onder wijs, allemaal met dezelfde funktie en allemaal vrouwen, die allen worden benadeeld." Bonden en ex-hoofdleid- sters laten het hierbij niet zit ten, zo lieten ze meteen na de uitspraak weten. Ze gaan op korte termijn onderzoeken hoe deze uitspraak het best kan worden bestreden via juridi sche weg en via de politiek. \3 Vandaag doe ik een voorspel ling. In de komende jaren gaat een sport waanzinnig populair worden: het skütsjesilen. Tij dens de Olympische Spelen in 1992 staat het misschien al op het programma. Het zal een beetje afhangen van Sipkema en Wiegel. Die hebben de Elfstedentocht in ternationaal bekend gemaakt. Als de NOS genoeg camera's heeft, kan dat ook met het skütsjesilen gebeuren. Uit Friesland zijn ook sporten als fierljeppen en berenburg drinken uitgewaaierd over het hele land. Skütsjes zijn 'schuitjes', ook al zijn ze behoorlijk groot. Dat kapje betekent dat de u als oe moet worden uitgesproken. Hebt u dat? Dan gaan we van start. Verweerde kerels stoten vloe kend en tierend langs de boeien, 's Avonds protesteren ze bij een commissie om een van hun tegenstanders te naaien. Kortom: topsport die helemaal past in de tijd van inspraak. Als de motorploeg van de BRT eenmaal de oevers van de Friese meren heeft ontdekt, worden Siete Meeter, Keimpe van der Meulen, Tjite Brou wer en Lammert Zwaga even bekend als Hinault, Winnen of Lemond. Als Veronica dan een promo tieteam op zo'n schuit stopt en de TROS een cursus skütsjesi len begint, zijn de dagen van het al te simpele surfen geteld. Het duurt niet lang of de Ne derlandse toerist trekt naar Spanje met een skütsje achter de auto, terwijl caravan en zeilplank thuis kunnen blij ven. Deze aflevering werd gespon sord door Frico, Bokma, Son- nema en de VVV van Fries land. MERIJN Euthanasiehulp DE VERENIGING voor Vrij willige Euthanasie.heeft blij kens een politie-onderzoek zich niet schuldig gemaakt aan het plegen van een straf baar feit door hulpverlening bij euthanasie op een patiënt van een Scheveningsbeade- mingscentrum tijdens een va kantie in Epe (Gelderland). Minister Korthals Altes van justitie antwoordt dat op schriftelijke vragen van het SGP-Eerste Kamerlid Holdijk. Goederenvervoer DE DOOR het kabinet voorge nomen verhoging van de ac cijns per 1 november, waar door dieselbrandstof zeven cent duurder wordt, kost het beroepsgoederenvervoer over de weg op jaarbasis 175 mil joen gulden aan extra lasten. De Commissie van Overleg voor het Goederenvervoer (COG), waarin de vier werk geversorganisaties zijn verte genwoordigd, heeft ernstige bezwaren gemaakt tegen de verhoging. Actievoerders TWEE mannen en twee vrou wen hebben vrijdagmorgen korte tijd op het dak van het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein in Amster dam gezeten uit protest tegen de Amerikaanse steun aan de contra-revolutionairen in Ni caragua. Volgens een ano nieme woordvoerder bereik ten de actievoerders om streeks kwart voor zeven het dak. Een woordvoerder van de politie heeft de klimpartij be vestigd en meegedeeld dat het viertal omstreeks half acht is verwijderd. Varkenspest MINISTER Braks van land bouw en visserij heeft de nog geldende beperkende maatre gelen die waren genomen in verband met Afrikaanse var kenspest opgeheven, na een overeenkomstig besluit van de Europese Commissie. Prostituees PROSTITUEES hebben er kenning nodig, geen verlos sing of straf. Dat staat in het rapport 'Vrouweneer en man- nenadel over het stigma hoer' dat vrijdag door de voorma lige staatssecretaris voor so ciale zaken en werkgelegen heid Kappeyne van de Cop- peilo aan de Eerste en Tweede Kamer is aangeboden. Pogin gen om het lot van prostituées te verbeteren door hen te 'red den' van de prostitutie, of door hen binnen de prostitutie te 'beschermen', leiden eerder tot een bekrachtiging dan een ontmanteling van hun stigma, zo schrijft sociaal-psychologe Gail Pheterson.

de Stem | 1986 | | pagina 3