UITBLAZEN De Basken zelf zijn het probleem Asielzoekers overspoelen Bondsrepubliek JUSTITl Va Vo Nog geei vrijlatin Bruiloft in Londen ZATERDAG 19 JUL11986 ACHTERGROND PAGINA Mysterieus BEVOLKING HEEFT DE SPAANSE GRONDWET NOOIT GEACCEPTEERD Exponent Verzwakt Solidariteit Tamils ZATERDAG 19 JL 5000 vragen p dag over nieuv studiestelsel Tv ZOU de familie Wind sor zich op de teentjes getrapt voe len nu onze prinses Mar griet en haar burger-echt genoot niet naar de brui loft van prins Andrew en juffrouw Ferguson ko men? Vakantie-afspraken luidt de smoes. Als ik dat zo in de krant lees dan lijkt het me niet erg hartelijk. Ik ken men sen die voor anderhalve dag van vakantie terugkeerden om de verjaardag van een buur vrouw mee te kunnen vieren. Nu zaten die mensen 'slechts' aan de Zeeuwse kust, maar daar staat tegenover dat hun geen regerings-Fellowship of hofauto ter beschikking stond. Bijna elke smoes zou beter zijn geweest; van een plotse linge ongesteldheid tot gevan genneming door een republi keins revolutionair comité uit Amsterdam en van 'we-heb- ben-zelf-een-feestje-in-de-fami- üe' tot 'de prinses moet de Del tawerken officiéél in gebruik nemen'. Maar vakantieafspra ken. Dat klinkt praktisch net zo bits als: 'geen tijd', zon der toelichting. De Windsors kennende zul len ze sowieso al niet zo'n hoge pet op hebben van een prinses die in een bungalow woont, in de tuin van het jachtslot waarin destijds, tot groot ongenoegen van zijn Britse hofhouding in het sindsdien afgebrande paleis van Westminster, de koning stadhouder zich met zijn vrien den terugtrok voor de jacht. Dezelfde man nota bene waar aan de Windsors nu nog, na bijna 300 jaar, dat jaarlijkse ge donder met de Ulsterse Hoeken en Kabeljauwen te danken heb ben. William of Orange, door een Engelse vriend van me, die trots is op het beetje Neder lands dat hij kent, ooit vertaald in Billy de Sinaasappel. Venijn en rancune kunnen heel diep zitten. Ogenschijnlijk is het koek en ei. De koningin heeft pas nog op Buckingham Palace gelogeerd. Prins Bern- hard vertelde hoe hij destijds prins Philip de kunstgrepen van het prins-gemaalschap bij bracht. Prins Charles is voorzit ter of beschermheer geworden van een organisatie die een Brits-Nederlands feestje gaat bouwen ter gelegenheid van de verlossende landing van eerder genoemde Willem op de En gelse kunst. 14 november 1688. Bij Torbay zeggen ze tegen woordig gemakzuchtig (éls iemand het er al ooit over heeft, want wie interesseert zich nog voor de geschiedenis?), maar het was bij Brixham. Het lijkt dus allemaal heel mooi, maar in werkelijkheid zou het best eens zo kunnen zijn dat de familie Windsor stil letjes neerkijkt op de konink rijkjes aan de overkant. België, Nederland, Denemarken, Noorwegen en Zweden. Hoe heten de koningen van Zweden en Denemarken trouwens? Ziet u? De praal van de Britse kroon verblindt zelfs ons, zodat we alleen nog de eigen konin gin en de buurkoning een beetje zien staan. Probeer eens vanuit een helverlichte kamer WIM KOCK in de duisternis buiten iets te onderscheiden. Je ziet alleen je zelf, weerspiegeld door het donkere, glanzende glas van de ramen. Zo ongeveer staat de koningin van Engeland, gevan gen in haar eigen ücht. Nou, en het zou niet minder dan mense lijk zijn dat dat hier op Noord einde, Soestdijk en Het Loo een beetje steekt. En als je dan eens iets terug kunt doen Achteloos een bruiloftsinvi tatie afwijzen bijvoorbeeld, om dat je al vergevorderde vakan tieplannen hebt. De Londenaren zullen er a.s. woensdag niet minder om juichen. Een Royal Wedding is daar nog steeds een gebeurtenis waarvoor het land zich op maakt. De kranten staan er bol van. Je leest over het achter werk van Sarah Ferguson dat waarlijk iets bijzonders moet zijn en waarover de koninklijke naaister zich al weken het hoofd breekt. Eén krant weet te melden dat Sarah een strik zal dragen op haar 'beroemde ach terwerk'. Sarah is een struise dame, dat wordt met de dag duidelijker voor wie de specula ties van de moderedacteuren volgt. „Hoe zal men erin slagen haar weelderige vormen (heup wijdte 107 cm) zo voordelig mogelijk te laten uitkomen?" Niemand weet het, iedereen raadt. De ontwerpster van de jurk, een tot nu toe vrij onbekende in de mode-eüte, weet het heel mooi te zeggen: „Ze is geen vel over been, maar dat zijn de meeste van mijn klanten niet en ook niet de meeste gewone mensen. Sarah is heel eenvou dig een zeer aantrekkelijk, na tuurlijk meisje." Volslank misschien? Een andere krant beweert te weten dat de jurk een - nu ga ik letterlijk citeren want ik weet ook niet veel van mode af - „kunstmatige V-vormige taille krijgt om de buik- terug te drin gen en een slanker silhouet te creëren." Zo wordt juffrouw Fergu son door de kranten uitgekleed en weer aangekleed, opgemeten en betast. Ziet u dat ons al doen met de toekomstige brui den van onze prinsen? Verder dan de keizersnede, doormiddel waarvan Willem-Alexander destijds moest worden verlost, zijn wij in Nederland nooit ge gaan. Per saldo was dat nog ta melijk zakelijke informatie, ze ker vergeleken met wat de Britse kranten over Fergie's li chaam schrijven. Maar ja, dat krijg je als een volk van zo'n huweüjk per se een nationale gebeurtenis wil maken. Het was ook in Engeland, in het paleis van Westminster, onder ook onze koning-stadhouder, dat het gewone volk van tijd tot mocht komen kijken hoe de ko ning en zijn hoveüngen aten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui^ Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28,01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek 101053738. T5 In Baskenland is een groot aantal politieke partijen actief, die voor- dan wel tegen standers zijn van autonomie. - foto archief de stem De Baskische bevolking staat niet altijd achter de terreurdaden van de ETA. Regel matig trekken honderdduizenden de straat op om ertegen te demonstreren, zoals hier in Bilbao. - foto archief de stem Door Paul van der Voort BARCELONA - De nieuwe bomcampagna in de toeristenoorden langs de Spaanse kust en de moordaanslag op ne gen leden van de Guar- dia Civil deze week in Madrid wijzen op een verontrustende escalatie in de terroristische aan slagen van de Baskische afscheidingsbeweging ETA-Militar. Hoewel de terroristenorganisatie van alle kanten wordt klemgezet, is het geweld voorlopig nog niet voor bij. Dat komt niet in de laatste plaats door de bijzondere aard van de bevolking van Basken land. „Het probleem van Bas kenland is niet de ETA. Het probleem vormen de Basken zelf." Aan het woord is Xa- bier Arzalluz, de voorzitter van de rechts-georiënteerde nationalistische PNV, de re gerende politieke partij van Baskenland. „Het Baskische volk heeft de Spaanse grond wet niet geaccepteerd", aldus Arzalluz in een recent inter view aan de Spaanse pers. „Wij zijn een volk met een eigen persoonlijkheid. Wij willen zelfbestuur. Een Bask weet dat hij geen Spanjaard is. En we willen ook niet ge dwongen worden om Span jaard te zijn. Ik wil zijn wat ik ben." De Basken staan bekend als een uiterst gastvrij en vriendelijk volk, dat bijzon der op haar eigen vrijheid is gesteld. Het nationalisme zit de Basken letterlijk en fi guurlijk in het bloed: medi sche onderzoekingen verze keren dat de zeldzame bloed- factor rhesus-negatief bij de Basken vijf keer zoveel voor komt als gemiddeld in het land. De Basken hebben hun eigen karakter altijd behou den. Ze zijn altijd geïsoleerd geweest. Nooit is Euskadi - zoals het land heet - door een vreemde troepenmacht bezet. Noch door de Romei nen, noch door de Hunnen, noch door de Moren. „Alle in vallers zijn in een grote bocht om Baskenland getrokken. Het is net alsof een magische kracht Baskenland altijd heeft beschermd", zo verze kert een Spaanse expert in de mythologie. De Basken zijn inderdaad in vele opzichten vreemd en mysterieus. Het is een vol strekt raadsel waar hun taal, het Euskera, vandaan komt. De taalspecialisten tasten volledig in het duister. Het lijkt alsof de Basken recht streeks uit de hemel zijn ko men vallen of dat ze inder daad tientallen eeuwen lang volledig van de buitenwereld geïsoleerd zijn geweest. De Basken zijn vriendelijk, maar tegelijkertijd ook ma cho, stug en primitief. De meest merkwaardige sporten en gewoonten hebben de tand des tijds overleefd. Nog steeds worden de Basken ra zend enthousiast bij een wedstrijd stenentillen (tot 265 kg per steen) of boom stronken hakken (14 stam men van een halve meter doorsnede op een rij). Nog steeds bestaan er in Basken land honderden gastrono mische clubs die uitsluitend voor mannen toegankelijk zijn. Nergens wordt zoveel gegeten en gedronken als in Baskenland. Nergens in Europa vindt men zoveel ca- fé's als in deze streek: in de provincies Vizcaya en Gui- puzcoa staat voor iedere hon- derdvijftig inwoners een café of een bar. Het nationalisme van Bas kenland is ten dele te verge lijken met dat van Catalonië. Beide volkeren zijn trots op hun eigen taal en op hun eigen cultuur. Beide volkeren willen het ljefst zo weinig mogelijk te maken hebben met de centrale regering in Madrid. En beide volkeren zijn daarom tijdens de dicta tuur op welhaast beestach tige wijze door het Franco regime onderdrukt. Basken land en Catalonië hebben veel gemeen, maar de reactie op de overheersing door Ma drid is altijd heel verschil lend geweest. De Catalanen lijken veel sluwer, 'beschaaf der' en 'moderner'. Zij heb ben het spel ogenschijnlijk altijd meegespeeld. Ze knik ken ja, maar denken nee. En ondertussen manipuleren zij hun politieke pionnen totdat zij uiteindelijk van Madrid gedaan krijgen wat ze willen. De Basken daarentegen niet. Hun reactie is nog steeds ruw, direct en primi tief. In de hele wereld lopen de manifestanten weg als de politie begint te slaan. Maar in Euskadi gebeurt nog steeds het tegendeel: wan neer het eerste uniform ver schijnt, vliegen alle Basken er doldriest bovenop. Een Baskische vlag markeert de plaats waar twee se paratisten werden vermoord door rechts-extremisten. - foto archief de stem De oprichting in 1959 van de gewapende onafhanke lijkheidsbeweging ETA (Euskadi Ta Askatasuna - Euskadi en Vrijheid) is in ze kere zin de directe expqnent van deze mentaliteit. De Ca talanen verdedigen hun be langen door acties op politiek niveau, de Basken steunden massaal de gewapende strijd. De ETA kon tijdens de dicta tuur niet alleen rekenen op de steun in eigen Basken land. Ook in de rest van Spanje en bij grote delen van de bevolking in Europa be stond onverholen sympathie voor de onafhankelijkheids beweging die de algemene afkeer symboliseerde van de Franco-dictatuur. De wurg- paal van Burgos plaatste de organisatie in 1970 in de in ternationale belangstelling en bezorgde de 'terroristen' de door velen geaccepteerde status van politieke vluchte ling. De eerste vrije verkiezin gen in 1979, vier jaar na de dood van Franco, betekenden het begin van de Spaanse de mocratie. De ETA gaat ech ter onverminderd door met haar gewapende strijd. In binnen- en buitenland begint men vanaf dat moment het terrorisme-fenomeen met andere ogen te bezien: want ditmaal bedreigen de bom men niet een dictatuur, maar het voortbestaan van een jonge democratie. De sympathie voor de ETA neemt zienderogen af. De ac ties van de ETA worden langzaam maar zeker op een andere manier gekwalifi ceerd. Het opblazen van ad miraal Carrero Blanco, de rechterhand van Franco, was in 1973 voor veel mensen nog een echte vrijheidsdaad. De moord op negen leden van de Guardia Civil deze week in Madrid is voor diezelfde mensen een laffe terroristen daad die op geen enkele wijze te verantwoorden is. In de tussenliggende jaren is de positie van de ETA door verschillende oorzaken ern stig verzwakt. De kracht van de organisatie wordt uige- hold door de antiterrorisme- politiek van de regering in Madrid, (gen hard politie-op- treden 'ffijjen de weerbarstige ETA-leden gaat gepaard met een zeer tolerante politiek van herintegratie voor de 'Etarra's' die bereid zijn om de wapens neer te leggen. Ook in het buitenland ge raakt de ETA in het nauw. Het geheimzinnige moord commando GAL heeft in en kele jaren tijd in Zuid- Frankrijk al een dertigtal ETA-leden vermoord. Een de regering in Parijs is sinds ja nuari 1984 bezig met het uit wijzen en verbannen van ETA-leden die tot voor kort op ongestrafte wijze Frans Baskenland gebruikten als uitvalsbasis voor het plegen van aanslagen op Spaans grondgebied. Het meest re cente voorbeeld is de uitwij zing van de allerhoogste ETA-baas 'Txomin' Iturbe Domingo, die afgelopen weekend per vliegtuig naar de Middenafrikaanse staat Gabon is verstuurd. Het terrorisme-probleem van de ETA is ondanks al die nieuwe ontwikkelingen ech ter nog lang niet voorbij. Dat komt door de denkwijze van de ETA en door de (passieve) steun die de organisatie elf jaar na de dood van de dicta tor nog steeds ontvangt van een groot deel van de bevol king in Baskenland. Volgens de theoretici van de ETA is er in Spanje sinds de dood van Franco in 1975 niets wezenlijks veranderd. De feitelijke macht is volgens de ETA nog steeds in handen van wat zij noemt de 'feite lijke machten', dat wil zeg gen leger, kerk en kapitaal. „Na de dood van Franco be sloten de 'feitelijke machten' dat het imago van het onder drukkende systeem moest worden aangepast om op die manier hun dominantie te garanderen", zo verzekert de ETA-Militar in een opmer kelijk interview dat enkele weken geleden via het Ita liaanse radiostation Radio Popular in Milaan uitgezon den is. „Met onze gewapende strijd willen we de feitelijke machten er aan herinneren dat het Baskische volk zich niet gewonnen geeft. Wij zijn het meer dan beu dat men ons niet als volk erkent en dat men ons geen zelfbestuur geeft.Onze aanvallen richten zich op leger en poli tie omdat wij het onderdruk kend systeem daar willen ra ken waar het het meest kwetsbaar is. Wij willen de feitelijke machten op dié ma nier dwingen om te onder handelen over het zelfbe stuur van Baskenland." Het probleem van de ETA is niet te vergelijken met het terrorisme-probleem in bij voorbeeld West-Duitsland en Italië. Het grote verschil is dat de ETA in Baskenland nog steeds kan rekenen op brede steun van de bevolking die tijdens de Franco-dicta tuur zwaar is onderdrukt. De politieke arm van de ETA, de partij Herri Batasuna (HB), behaalt bij alle verkiezingen rond de 150.000 stemmen, zo'n achttien tot twintig procent van het totaal. Daarnaast kan de ETA echter ook reke nen op de passieve steun van de Basken die het helemaal niet eens zijn met de gewa pende strijd. In Baskenland wonen rond de vier miljoen mensen, het grootste deel in kleine dorpen en steden die her en der tussen de heuvels en bergen zijn verspreid. Het zijn kleine, gesloten gemeen schappen waarin iedereen bijna alles van iedereen weet. „In mijn dorpje wilde de ETA enkele jaren geleden een overval plegen op een geld transport", zo vertelde me onlangs een Baskische man van rond de vijftig jaar. „De ETA-leden kwamen onge maskerd het kantoor binnen. De geldwagen was echter nog niet gearriveerd. Meer dan een halfuur lang stonden ze rustig en ongemaskerd met het kantoorpersoneel babbelen totdat de wagen kwam. Toen trokken zij hun pistool, pleegden de overval en gingen er met de buit van door. Toen de politie kwam beweerde alle personeel met een staalhard gezicht dat ze niets hadden gezien en dat ze zich niets meer konden her inneren." De anecdote is waarge- beurd en illustreert de men taliteit van een groot deel van de bevolking in Basken land. De meesten zijn het niet eens met de methodes van de ETA, maar iedereen houdt z'n mond, gedeeltelijk uit schrik, maar vooral ook door een merkwaardige nationa listische solidariteit. Prak tisch iedere Bask kent wel een familielid of een vrien die met de ETA samenwerkt Maar iedereen zwijgt als het graf. Men is het er vaak niet mee eens, maar dat betekent niet dat men een Bask ver raadt aan de gehate politie- troepen uit Madrid. „Wan neer in Baskenland een poli tieagent in een café komt loopt iedereen weg", zo ver zekert een jonge studente uit San Sebastian. „Als je naar de universiteit fietst, rijdt er plotseling een politiewagen achter je aan. Dan vragen ze je identiteitsbewijs. Het raampje is geopend en de mi trailleur staat op scherp. Als de auto op een steen botst, ben je er geweest." De afkeer van de politie agenten is elf jaar na de dood van de dictator nog steeds enorm groot. Alles wat een uniform draagt wordt ge haat. Niet omdat men het met de ETA eens is, maar wel omdat nog steeds elk uniform herinnert aan de veertig ja ren keiharde onderdrukking tijdens de dictatuur. „Ik ben het er niet mee eens als er een militair wordt vermoord, Maar het is er wel een min der." Het is een uitlating die nog steeds uit de mond van veel Basken wordt gehoord. Het is het directe gevolg van de dictatuur. Alleen de tijd en een zeer begripvolle poli tiek van de regering in Ma drid kan de schade helen die Franco heeft aangericht. Zo lang de traumatische herin neringen blijven staan, ver taalt het nationalistische ka rakter van de Bask zich in een weerspannigheid die in veel gevallen leidt tot een passieve steun aan de ETA- Militar. De wonden kunnen slechts langzaam worden ge heeld. De ETA weet dit maar al te goed en kan daarom voorlopig ongestraft door gaan met het opvoeren van het geweld. BERLIJN (AP) - De grote stroom asielzoe kers in West-Berlijn en de Duitse Bondrepu bliek vestigt opnieuw de aandacht op de vrije en ongehinderde toegang tot West-Berlijn en de in het Viermogendheden- akkoord verankerde principe van vrije vesti ging in de stad. De asiel zoekers, die door Oost- Duitsland zonder inreis visum in het westen worden toegelaten kun nen daardoor zonder controle naar West-Ber lijn reizen. Westduitse politici hebben de geallieerde mogendheden opgeroepen bij de Oostduitse autoriteiten voor nauwkeu rig omschreven controle maatregelen te pleiten. Na de bomaanslag op de Westber- lijnse discotheek „La Belle" in april van dit jaar is er bij de grensovergang op buiten gewoon willekeurige wijze gecontroleerd. De omstreden controle zou de bestrijding van het internationale terro risme ten doel staan, maar het gevolg was dat de politie meer asielzoekers dan ooit opbracht voor verhoor. Volgens opgave van het ministerie van binnenlandse zaken zijn het afgelopen jaar meer dan 60 procent van alle asielzoekers de Bondsrepu bliek via de DDR binnenge komen. In de eerste helft van dit jaar zijn meer dan 23.000 mensen de grensovergang in Berlijn gepasseerd, van wie er 7.800 doorreisden naar een andere bestemming in de Bondsrepubliek. Terwijl Oostberlijnse autoriteiten personen zonder inreisvisum voor de Skandi- navische landen geen toe gang verlenen, wordt aan asielzoekers in West-Berlijn zonder mankeren een door- reisvisum verstrekt. De enige groep die sinds een jaar in het bezit moet zijn van een inreisvisum voor West- Duitsland zijn de Tamil- vluchtelingen uit Sri Lanka. Sinds die tijd is de stroom Tamils die hun toevlucht zochten tot Berlijn, praktisch stil komen te liggen. Volgens Westberlijnse hulpverleners staat of valt de Rijen asielzoekers, vooral uit Afrika en het Midden- Oosten, verdringen zich voor de loketten in West-Ber lijn, nadat ze eerder in Oost-Berlijn waren geland. - foto ap oplossing van de problemen met de Oostduitse bereidheid zich aan de „internationale afspraken over de grenscon trole" te houden. De buitenlanders die neer strijken op de Oostberlijnse luchthaven Schönefeld ko men voornamelijk binnen via goedkope charters van de Oostduitse organisatie Inter- flug of met de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot. In Oost-Berlijn ne men zij vervolgens de trein of de metro bij het station Frie- drichstrasse en komen zo zonder enige controle in het westelijke stadsdeel terecht. Alleen bij de overgang Wal- tersdorfer Chaussee in Ber- lijn-Zuid wordt door het westen gecontroleerd, maar dit stadsdeel van West-Ber lijn grenst dan ook direct aan Oostduits gebied en het vliegveld Schönefeld. Het afgelopen jaar zijn bij deze grensovergang 210.000 passanten geteld, onder wie 79.000 buitenlanders. Het grootste aantal van hen kwam uit Turkije. Slechts op 78 verzoeken om asiel werd positief gereageerd door de Westduitse autoriteiten. Bij alle andere overgangen in de stad ontbreekt iedere contro le. Het Berlij rise dagblad „Der Tagesspiegel" schreef in ja nuari van dit jaar dat de bui tenlanders waarschijnlijk doelbewust vanuit Oost-Ber lijn naar het westelijke stadsdeel afgeschoven wor den. Volgens ooggetuigen zouden de Oostduitse grens wachten de buitenlanders min of meer naar de Frie- drichstrasse begeleiden. In februari van dit jaar verklaarde Oost-Duitsland dat alleen nog toestemming tot doorreis zou worden ver lenen als de asielzoekers in hun paspoort een Westduitse verklaring daaromtrent kon den laten zien. Tot nu toe is het echter alleen bij woorden gebleven. De Oostduitse weigering tot het stellen van voorwaar den wordt zeker ook door economische motieven inge geven. Door het grote passa giersaanbod is er een niet ge ringe inkomstenbron door de deviezenbepalingen. Volgens Westberlijnse bronnen zijn met de ticketverkoop door Interflug miljoenen gemoeid. In politieke kringen in West-Berlijn doen ondertus sen geruchten de ronde dat Oost-Duitsland met behulp van het vluchtelingenpro bleem druk op de Westber lijnse Senaat uit wil oefenen om een erkenning van de in ternationale status van Oost- Berlijn te verkrijgen. De DDR wil directe onderhan delingen met de Senaat om zo de nadruk te leggen op haar opvatting, dat West-Berlijn een zelfstandige politieke eenheid is. De Senaat is ech ter van mening dat de pro blematiek van de asielzoe kers een aangelegenheid is die de hele Bondsrepubliek aangaat. De DDR bevindt zich in een pijnlijke situatie omdat 60 tot 70 procent van de vluchtelingen met de Russi sche Aeroflot binnenkomen en zij geen mogelijk ziet hen naar de Sovjet-Unie terug te sturen. Slechts in het geval van de Tamils, die bijna allen via Moskou naar Oost-Ber lijn vliegen, heeft Oost- Duitsland zich de kritiek van het westen aangetrokken. BLERICK (ANP) - In BI bij Venlo komt met in van 1 augustus een comn teit van de orde der Thi nen, een religieuze orde d ou toe niet in Nederland gevestigd. Het betreft groep van vier paters d zielzorg op zich zullen m van drie parochies in Blei Dat is het resultaat overleg tussen mgr. J.M. sen, de generaal-overste de orde der Theatijnei diens vicaris, de deken Pre GRONINGEN (ANP) - dienst Studiefinanciering het ministerie van Ondei in Groningen krijgt de la dagen zoveel telefoontjes de lijnen regelmatig overl zijn waardoor veel mense dienst niet te pakken kui krijgen. De drukte w vooral veroorzaakt door gen over het nieuwe si van studiefinanciering. Volgens H.A. Kamerl van de dienst komen er d lijks ongeveer 5000 telefooi binnen. Het aantal menser pogingen doet om de dien bereiken schat hij op onge het dubbele. Vorig jaar kreeg de di ruim 1,8 miljoen telefoontj verwerken. DEN HAAG (ANP) - Op 1 een regeling van de kwes en Zuid-Afrika hierover i nomen van een zegsman Zaken in Den Haag. Vandaag 'viert' De Jon; eerste verjaardag van verblijf in de Nederlandse bassade in Pretoria, een genheid die vrienden en kenden in Nederland prob op te luisteren met zendi; post en boeken. Den Haag weigert hem te dragen aan Pretoria blijft streven naar een tieke oplossing', dat wil ze een regeling die voor beid geringen aanvaardbaar is kansen daarop zijn in de van het afgelopen jaar groter geworden. De sfee Zuid-Afrika is aanmerk verhard. De positie van m (AI Jt ~4^gllP j iCSK& Zitgroep (2+3 zits-bank) f4jj Vakantie-Voordeel f 'Gespreide betaling mogelijk. A

de Stem | 1986 | | pagina 2