fiffiEÖL Een camping in Domburg met 3500 vakantievierders I, Waar naartoe Abdij ZATERDAG 19 JUL11986 Vakantietips EG-landen Groene stip 240.000 Vriendelijk Vlaggen 'Afwijking' Verpacht Opengesteld Kloosterrade Zesdaagse Paleis Feestweek Paalzitten Marokko Sprookjes ZATERDAG 19 JUL1198 êC BRUSSEL (ANP) - Met het oog op de vakantiepe riode neeft de Europese Commissie een folder la ten maken die in alle lid staten van de Europese Gemeenschap verspreid wordt. Ze bevat een reeks tips over regels binnen de EG. Zo wordt er bij voorbeeld op gewezen dat aan de Europese binnengrenzen, ondanks het feit dat de dounanerechten zijn afge schaft (voor Spanje en Portugal overigens pas in 1996), nog altijd controles plaatshebben. Die zijn er omdat de BTW-percentages en accijnzen in de diverse landen nog steeds-verschillen. Maar on danks deze verschillen mag elke Europeaan van 15 jaar en ouder uit een ander EG-land voor een bedrag van 350 ECU (890 gul den) aan goederen voor persoon lijk gebruik meenemen zonder aan de grens last te krijgen. Komt men uit een niet-EG-land terug, dan ligt de grens bij 125 gulden. Sommige van die goederen zijn aan maximale hoeveelheden ge bonden. Zo mag men bij voor beeld uit Luxemburg terugko mend naar Nederland maar 300 sigaretten invoeren of 150 kleine sigaartjes of 75 grote sigaren of 400 gram rooktabak. Komt men uit een niet-EG-land dan zijn deze hoeveelheden: 200 sigaret ten, of 100 kleine sigaartjes, of 50 sigaren of 250 gram rooktabak. voor dranken, koffie en thee, voor parfum en toiletwater be staan er ook maxima. Zo mag met uit een ander EG-land vijf li ter niet mousserende wijn meene men (uit een niet-EG-land twee liter). Het maximum voor mous serende wijnen, likeuren en an dere dranken met niet meer dan 22 procent alcohol ligt op drie li ter (uit een niet-EG-land twee li ter). In plaats van zulke mousse rende wijnen enzovoorts mag men ook anderhalve liter sterke drank met meer dan 22 procent alcohol (jenever, whisky enz.) meenemen. Voor niet-EG-landen geldt één liter. Koffie is gebonden aan een ma ximum van 1.000 gram (uit niet- EG-landen 500 gram). Men mag ten slotte 75 gram parfum (50 gram uit een niet-EG-land) vrij invoeren en drie-achtste liter toi letwater (niet-EG-landen een kwart liter). Jongeren onder de 17 jaar mo gen geen tabak, wijnen en alcohol meenemen en als men nog geen 15 jaar oud is, mag er ook geen koffie mee. Het passeren van sommige binnengrenzen in de EG gaat gemakkelijker als men een stuk papier met een groene stip van acht centimeter doorsnee ach ter de voorruit plaatst. Dat geldt voor de drie Beneluxlan- den, Frankrijk en West-Duits- land. Die groene stip wil zeg gen dat men zich netjes aan de regels houdt (dus niet meer meeneemt dan is toegestaan). De vijf landen hebben afge sproken dat men bij auto's met groene stippen slechts steek proefsgewijs zal controleren. De stip is verkrijgbaar bij reis bureaus en toeristische organi saties maar men kan die ook zelf maken. Reizen binnen de EG kan op een geldig identiteitsbewijs of een geldig paspoort. Sinds 1985 bestaat er een Europees paspoort, maar dat wordt in Nederland nog niet afgegeven. Dat gebeurt al wel in België, Denemarken, Frankrijk, Ier land, Italië en Luxemburg. Er zijn ook al afspraken over de invoering van een Europees rij bewijs. Maar zolang dat er nog niet is kan men in alle EG-lan- den met zijn nationale rijbewijs terecht. Wie ziek wordt kan in elk EG-land op ongeveer dezelfde manier behandeld worden als in eigen land. Wel moet men voor het vertrek bij het zieken fonds of bij de ziekteverzeke ringsmaatschappij het zogehe ten 'formulier E-lll' aanvra gen. Het meenemen van honden en katten of andere huisdieren kan nog steeds veel problemen opleveren. Het beste is om bij de ambassade of een consulaat van het land van doorreis en bestemming te vragen welke maatregelen men moet nemen. Ook voor het toelaten van planten stellen de EG-landen nog steeds zeer uiteenlopende eisen. Soms zijn daar speciale certificaten voor nodig. Dg maximum snelheden op de Europese wegen lopen ook nog ver uiteen. Voor de West- duitse autobanen geldt geen maximum, maar wordt hooguit 130 kilometer per uur aanbevo len. Voor de andere landen geldt: België 120 kilometer per uur, Denemarken 100, Spanje 120, Frankrijk 130, Groot-Brit- tannië 112 (70 mijl per uur), Griekenland 100, Ierland 88 (55 mijl), Luxemburg 120, Ne derland 100 en Portugal 120. Italië heeft een erg ingewik kelde regeling. Daar is de ma ximum snelheid gebonden aan de inhoud van de automotor en ze varieert van 90 kilometer per uur (motoren onder de 600 cc) tot 140 kilometer per uur voor auto's met motoren boven de 1.300 cc. 'We hopen constant op mooi weer' n de zomermaanden lijkt de kuststreek van de provincie Zeeland op één grote camping. Nog altijd zoekt een groot gedeelte van vakantievierend Nederland vertier in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, Walcheren en Schouwen-Duiveland. Met in hun kielzog veel Westduitsers uit de grensstreek die het bij die Hollanders wel zien zitten. Zeeland telt 69 campings die aangesloten zijn bij de ANWB. Mini-campings en andere terreinen waar een tent of caravan geplaatst kunnen worden, niet meegeteld. Plaats derhalve voor het neerzetten van tienduizenden 'vakantieverbüj ven' Uiteraard zijn er kleine, grotere en hele grote campings. In de laatste categorie valt camping Domburg, de enige camping in die badplaats. De bijna veertien hectare grote camping telt 1000 staanplaatsen. Als die allemaal bezet zijn, verblijven er ongeveer 3500 mensen op de camping. De bevolking van een volwassen dorp. Dat vraagt de nodige begeleiding. Veel tact, veel vriendelijkheid en veel, heel veel geduld. „We zijn halve psychologen", zegt daarom 'burgemeester' Krijn Minderhout. „Wat we verder op zo'n dag doen Nou, hopen op mooi weer. Dat is een heel belangrijke bezigheid". Door Romain van Damme Krijn Minderhout en Wim van der Heyde horen het glunderend aan. Een moeder die gezien haai accent ongetwijfeld uit Oost-Ne derland komt, roemt de aanwe zigheid van een vast kinderbadje in de was- en doucheruimte. „Vorig jaar waren we hier ook op vakantie. Toen was ik in ver wachting. Bij het zien van het kinderbadje besloot ik toen al te rug te keren. We staan weer op precies dezelfde plaats." Een bevestiging van wat camping leider Krijn Minderhout eerder ver telde. „Het gaat om de, noem het maar, wat kleinere zaken". Vandaar dat het in een van de wasruimtes ietjf, wat triomfantelijk klinkt: „Zie je wel. Dit spreekt de mensen aan. En we hebben echt lang nagedacht hoe we dit moesten aanpakken. We konden daar natuurüjk een plastic kinder badje zetten. Op zo'n standaard. Niets aan de hand. Dat kunnen we hief in onze winkel zo aanschaffen. Maar je kunt op je vingers natellen dat een dergelijk badje zo verdwenen is. En ga dat maar eens zoeken. Nou, op een gegeven moment kregen we van een andere campinghouder te ho ren hoe hij dat aangepakt had. Nee, tussen de campinghouders is er abso luut geen haat of nijd. We kennen elkaar goed. We treffen elkaar regel matig bij het Recreon-overleg. Dat is een vereniging voor recreatie-onder- nemers uit Nederland. In die vereni ging is de provincie Zeeland uiter mate actief." Camping Domburg is wat staan plaatsen betreft een van de grotere campings in Zeeland. Met het over loopterrein meegerekend -dat mag pas open als de overige campings in Zeeland vol zitten-, zijn er duizend staanplaatsen beschikbaar. Er zijn slechts zestig seizoenplaatsen. Een apart terreintje. De rest is toeristisch, zoals dat in recreatiejargon heet. Zonder enige schroom vertelt Krijn Minderhout in zijn kantoortje dat er jaarlijks 240.000 overnachtingen ver werkt worden. Als er bij de toehoor der geen verbazing is, voegt Krijn Minderhout daar aan toe: „Het aan tal overnachtingen zul je van weinig campinghouders te horen krijgen. Lo- gfcch toch. Want dan kan er heel wat uitgerekend worden. Maar wij zijn een wat vreemde eend in de bijt. De camping is een onderdeel van een stichting. Een semi-overheidsinstel- hng. Onze begroting en jaarlijkse af rekeningen moeten goedgekeurd wor den door de gemeente. We hebben daarom weinig geheimen." Ongeveer negen uur in de ochtend is het dan. De drukte aan de balie waar een Roosendaalse schone vrien delijk de campinggasten te woord staat, valt mee. Geen opgewonden standjes die komen klagen, het ergens niet mee eens zijn en gaan dreigen met Frits Bom die momenteel Spanje 'onveiüg' maakt. „Normaal staan er rond acht uur zo'n twintig mensen aan de balie. Om zich te laten in schrijven. We stellen dan een wacht lijst samen en vragen de mensen een paar uur later terug te komen. Want acht uur is toch niet het tijdstip om mensen met tent en al van de cam ping te sturen. Die moet je ook even de tijd gunnen". In niets is te herkennen dat Zeeu wen stug zijn in de omgang. Krijn Minderhout en Wim van der Heyde kunnen in ieder geval niet als hèt voorbeeld dienen. Het duo last nau- De bijna veertien hectare grote camping Domburg telt 1000 staanplaatsen. Als die allemaal bezet zijn, verblijven er ongeveer 3500 mensen op de camping. De bevolking van een volwassen dorp. welijks adempauzes in, lost tussen alle vragen door op een vriendelijke toon wat probleempjes op en stapt la ter uitstekend gehumeurd over het terrein. „We houden van dit vak. Het is verschrikkelijk leuk om te doen. Al is het wel eens moeilijk om vriendelijk te blijven. Toch is dat een eerste ver eiste. En ik kan me best voorstellen dat een vakantieganger wel eens ver schrikkelijk kwaad wordt. Wanneer Nou, je vertrekt vanuit Enschede. Met een volgepakte auto richting Domburg. Verzeild geraakt in diverse files, kinderen die het achterin de auto wat moeilijk krijgen, eerst op de verkeerde camping geweest en dan eindelijk voor de goede slagboom. Iedereen moe, want ma heeft keihard gewerkt om alles gestreken en gewas sen mee te krijgen en pa heeft op de zaak keihard gewerkt om in die laat ste dagen alles klaar te krijgen. Die man krijgt dan bijvoorbeeld te horen dat hij nog even moet wachten, om dat het voor zijn gezinnetje gereser veerde plaatsje nog niet vrij is. Die man ontploft. Dat kan-ie nou net niet meer hebben. Daar moet je begrip voor op kunnen brengen. Dat moet je rustig oplossen. Als je die man dan een paar dagen later tegenkomt, is al les weer vergeten. Kan-ie er zelf om lachen. Die vriendelijkheid is zo be langrijk. We werken hier met veel los personeel. Die houden we altijd voor vriendelijk te zijn. Als je zelf gaat zeu ren en constant roept 'wat een etters' gaat dat personeel dat overnemen. En dat kunnen we natuurlijk niet heb ben". Zoals altijd en overal zijn er ook in Domburg uitzonderingen. Mensen die het echt te bont maken en der halve verwijderd worden van de cam ping. Dat gebeurt op camping Dom burg na het uitdelen van twee waar schuwingen. De regels zijn er om na geleefd te worden. „We hebben hier veel families. Die komen hier voor hun plezier en voor hun rust. Die willen 's nachts niet ge stoord worden. We hebben hier een nachtwaker rondlopen. En een nacht portier. De receptie is dag en nacht bemand. Nou, die nachtwaker schrijft een rapport. Daar en daar is het on rustig geweest. We lopen dan naar de betreffende tenten of caravans en ge ven een waarschuwing. Daar zijn we vrij streng in. We lopen vaak rond op het terrein. Hier moet een radio zach ter, daar moet troep opgeruimd wor den." „Gelukkig is het in Domburg over het algemeen vrij rustig. Nee, van vechtpartijen en vernielzuchtige men sen hebben we niet zo veel last". Enigszins verontrust wordt er dan ge sproken over de weg over de pijler- dam, richting Renesse, die straks klaar is. „Dan wordt de afstand ge halveerd. Nu is het zestig kilometer. Straks rij je in een kwartier van Re- nesse naar Domburg. Bij Renesse is het veel te druk. Kijk maar, tien cam pings telt die plaats. En daar liggen ook grote campings. Zoals Duinhoe ve. Vrijwel allemaal langs één weg. De infrastructuur rond Renesse leent zich niet voor zoveel toeristen, zoveel campings. In Domburg hebben we maar een camping. Als het vol zit, vertoeven hier ruim 3500 mensen. Dat is meer dan het inwonertal van Domburg en Oostkapelle samen." Krijn Minderhout en Wim van der Heyde vertellen dat alles in het kan toor achter de balie. Daar kan erg veel verteld worden, maar leuker is natuurlijk als de woorden onmiddel lijk getoetst kunnen worden aan de praktijk. Bovendien, het zonnetje schijnt. Een lekker temperatuurtje lokt nogal wat mensen naar het strand dat op slechts 500 meter achter de golflinks uitnodigend ligt te wach ten. Dat golfterrein ligt pal voor dé ingang van de camping. Vijf vlaggen markeren die ingang. Niet zo maar vijf vlaggen. Het zijn heel belangrijke vlaggen. „Camping Domburg is een vijf sterren camping", heeft Krijn Minderhout vol trots laten weten. „Nee, hoger kan niet. Dat houdt in dat we tot de vijftien beste campings van Nederland behoren. Zeeland is zeer goed vertegenwoordigd. In onze provincie zijn er maar liefst vijf van die campings. Het werkt als volgt. Voor de sanitaire voorzieningen krijg je sterren. Voor de algemene voorzie ningen, aanwezigheid van EHBO, winkel, wasserette enz. krijg je vlag gen. Als dat alles goed voor elkaar is, krijg je vijf vlaggen en vijf sterren." Het sanitair. Zeer belangrijk op een camping. Krijn Minderhout heeft het al vaker gezegd. „We hebben zeer goed en schoon sanitair". Dat doet wat merkwaardig aan. Immers, thuis bij u en mij wordt het bezoek niet meteen het toilet binnen geloodst om daar met zijn allen vol bewondering naar de betegeling en de „Je zit hier met een paar duizend mensen. Dan moet je zorgen voor goede sanitaire voorzieningen. We werken Acht mensen om schoon te maken. We controleren dat vaak. Kijk, als je naar een camping gaat waar alles vies *5*5 in de zomer met 21 losse krachten, blijkt te zijn, wordt, ben je snel weg. closetpot te gaan staan gjuren. „Ja, dat ligt bij campings nou een maal wat anders", zegt Krijn Minder hout enthousiast over de toiletgebou wen, „kijk maar in iedere folder. Lo gisch ook. Je zit hier met een paar duizend mensen. Dan moet je zorgen voor goede sanitaire voorzieningen. We werken in de zomer met 21 losse krachten. Acht mensen om schoon te maken. We controleren dat vaak. Kijk, als je naar een camping gaat waar alles vies blijkt te zijn, niet zo nauw gekeken wordt, ben je snel weg." Op weg naar de gebouwen houdt Krijn Minderhout af en toe in, bukt en raapt wat papier op. Niet om het te verzamelen, maar om het in de prullenmanden te deponeren. „Ja, een beroepsafwijking", zegt hij lachend, „je wil nou eenmaal hebben dat het geen troep is. En weet je, als er een papiertje ligt, liggen er een paar uur later veel meer papiertjes. Dat moetje zien te voorkomen. Trouwens, als ik elders ben doe ik het ook vaak. Papier oprapen en in de vuilnisbak gooien. Dat zit er nou eenmaal in." „Alles moet degelijk zijn", gaat Krijn Minderhout even later in het gebouw verder, „het kost meer in de aanschaf, maar je doet er langer mee. Bovendien nodigt dat niet uit tot slo pen." Wim van der Heyde is alweer verdwenen achter een deur. Toegang gevend tot de apparatuur die er voor moet zorgen dat er altijd warm en koud water is en de temperatuur on der alle omstandigheden behaaglijk is. Een van de domeinen van Wim van der Heyde, samen met nog drie ande ren de technische staf van de camping vormend. Gewapend met een walkie- talkie. Altijd oproepbaar als er elders op het terrein wat aan de hand is. „We hebben twee ploegen. Twee van twee dus. Vandaag ben ik om zeven uur begonnen. Tot ongeveer tien uur 's avonds ben ik dan hier. Ja, dat zijn lange dagen. Daarom zijn we om ae twee dagen vrij. In de weekends zijn we hier met zijn vieren. Dan is er van alles te doen." „Nu is het mooi weer, dan loopt al les. Vrijwel geen moeilijkheden, De zon schijnt, dus met zijn allen naar het strand. Als het slecht weer is, ligt dat wat anders. Dan is het voor ons ook veel drukker. Met het mooie weer kunnen de mensen veel meer van elk aar hebben. Iedereen zit lekker buiten te eten. Als het slecht weer is, is dat veel anders. Logisch ook. Dan komen de klachten veel sneller." Wat dat betreft wordt Krijn Min derhout liever niet meer herinnerd aan de slechte zomer van het vorig seizoen. Toen werden de 610 zonuren die achter de naam Domburg staan, bij lange na niet gehaald. „Verschrik kelijk", weet Krijn Minderhout nog maar al te goed, „het bleef slecht weer. Dat was niet leuk meer. Maar, daar heb je het weer, vriendelijk blij ven. Tegenover die man die er ver schrikkelijk de pest over in heeft en 's nachts ook nog eens niet kan slapen. Dat het water blijft staan. Ja, wat wil je als het twee weken regent. Toch heeft het ook zijn charmes. Je krijgt iets van een verbroedering. We heb ben het allemaal slecht, elkaar helpen dus. Maar inderdaad, we hopen con stant op mooi weer. Dat maakt het al lemaal wat gemakkelijker". Vooraan op camping Domburg staan supermarkt, bar en restaurant. „Verpacht", wordt er uitgelegd, „dat gebeurt vaak. De gebouwen zijn van ons, maar dan houdt het op. Diverse ondernemers uit de horeca baten deze gebouwen uit. Ik geloof dat er dertig mensen werken. Ja, die zaken hebben een dorpsfunctie." Terug in het kantoor komt er een maquette op tafel. In elkaar gezet om te laten zien hoe de camping er straks uitziet. „We hebben onlangs een stuk aangekocht. Hier pal naast. Daar is een groot zwembad gepland. Je moet toch steeds met wat nieuws komen. Daarom denken we ook aan een zout- waterbad. Het zeewater hier voor de kust is voortreffeüjk. Dat kunnen we dus mooi gebruiken, Dat andere zwembad wordt overdekt. Ja, het is niet altijd mooi weer. Op die manier kun je de gasten wat extra's bieden. Overigens zal de hele gemeenschap van Domburg en omliggende gebie den gebruik kunnen maken van die nieuwe voorzieningen. We gaan ook een nieuwe recreatieruimte bouwen. Een apart pleintje met wat gezellige zitjes en waar bijvoorbeeld jeu de boules gespeeld kan worden. Het moet allure hebben. Domburg heeft dat altijd gehad. Veel beroemde ko ninklijke personen zijn hier geweest. Veel kunstenaars hebben hier ge woond. Domburg stond in de betere kringen goed bekend." Later, op het terras van het restau rant kijkt Krijn tevreden rond. Regel matig moet een groet beantwoord worden. Allemaal tevreden mensen. „Prima toch. Dit moet ook af en toe kunnen. Of eens naar het strand gaan. Even er tussenuit. Dat heb je nodig. Want als je zeven dagen en nachten bezig bent op de camping doe je het niet goed. Je moet wel eens bijtanken. Anders heb je kans dat die vriende lijkheid verdwijnt. En daar heeft nie mand iets aan". Tii MIDDELBURG - In Middel. burg worden tot oktober rondleidingen öe/ioiuie, door de Middelburgse .Abdij De rondleidingen, onder 1 ding van een gids van plaatselijke VW starten maandag tot en met urijdej om 10.00, 11.30, 13.30 en 15,jj uur en op zaterdag om lij) en 15.00 uur. EINDHOVEN - Het Tor Smitshuis in Eindhoven (ja. cob Revius) is tot en metl augustus opengesteld ro# bezoekers. Op dinsdag tot met zaterdag van 14.00 t: 17.00 uur zijn er schilderijtt, en humortekeningen te zin, van de cartoonist Ton Smit 1921-1981). HEERLEN - in het Thermei museum in Heerlen is van l juli tot en met 31 august een tentoonstelling ingerict over de abdij Kloostermt Te zien zijn onder mn schilderijen, foto's, abtsft dij en religieus vaatml Het Thermenmuseum is ge opend van dinsdag tot met vrijdag van 10.00 t 17.00 uur en op zaterdag zondag van 14.00 tot lit uur. HOEK VAN HOLLAND-%u maandag 21 juli stort Hoek van Holland de 'Ik Strandzesdaagse. Wel of w in badpak kunnen de m delaars zes dagen lang del kilometers langs het strot belopen en overnachten tentjes. Per dag wordt or# veer 23 kilometer afgelega het eindpunt ie in Huisit nen bij Den Helder. Dus voor doen de wandelaars badplaatsen Wassem Noord wijk, IJ muiden, mond aan Zee en Callotl soog aan. Volgens de orgu satoren van de strand» daagse hebben zich al IJ mensen ingeschreven. AMSTERDAM - Tot en u 31 augustus is het Konii lijk Paleis op de Dam inAi sterdam dagelijks opety steld voor het publiek, ft 12.30 tot 16.00 uur kunt bezoekers rondlopen in Burgerzaal, de Vierschaar! de vele kleinere zalen. speciale zomertentoonsü ling is gewijd aan de schil! Jacob de Wit die ook wel 18de eeuwse Rubens werd! noemd. Toegangsprijs is 1, gulden voor volwassenen i 50 cent voor kinderen toti met 16 jaar. VINKEVEEN - Van 21 toll met 26 juli is de Vinkevea feestweek met onder mf het open kampioensd: paalzitten, muziek, roti vluchten met helikopter, ei paardentram, een vliegè zeskamp en een jaarmarkt NOORDWIJKERHOUT - 23 juli om 08.30 uur start Noordwijkerhout het wereldkampioenschap p® zitten. De deelnemers pro® ren het record van 103 uw 30 minuten te verbeter Het paalzitten wordt ve' vendigd door een groot tal randevenementen op 23 juli een ballonnenW strijd, een playbackshotc donderdag en verkiezing miss zomer 1986 op 25 juli TILBURG - In het volkenkv museum in Tilburg is tol en augustus de tentoonstelling rokko veraf en dichtbij' te betk gen. Doel van de expositie is overzicht te geven van de onf kelingssituatie van Marokko i' relatie tussen de Marokkaans' Nederlandse cultuur te verbek De openingstijden van het must zijn van dinsdag tot en met vtij1 van 10-17 uur en op zateric' zondag van 13-17 uur. BARNEVELD - In museum rac in Barneveld is een tentood ling ingericht over sprookjes. then en sagen van de Veluwe. 1 ningstijden van het museum van dinsdag tot en met vrijdal 10-12.30 en van 13.30 tot I en op zaterdag van 12-37 uur. Door Raoul van den Booren VEEL MENSEN kennen Anneke Grönloh nog steeds als het Indische meisje dat hits zong als Brandend Zand, Para- diso en Soerabaja. Het is inmiddels zo'n 25 jaar geleden dat Anneke soms wel vijfmaal per dag moest optreden. „Ik wist toen niet wat het betekende om de showbu siness in te gaan. Het leek altijd een droom", vertelt Anneke, voor wie de droom later een nachtmerrie werd. Want plotseling was het gedaan met roem en succes. Anneke maakte geen hits meer, contracten voor televisieshows wer den niet meer verlengd en tot overmaat van ramp haalde ze een van de laag ste klasseringen op het Eurovisie Songfestival. •91- bïT' Anneke concentreerde zich :r, hierna op haar privé-leven, b maar de drang naar het po dium bleef bestaan. Ze zocht naar nieuw repertoire en naar andere muziekstijlen. Anneke wilde zich niet teveel binden aan haar oude hits, maar dat leverde niet altijd succes op. Onlangs verscheen haar nieuwste single 'Santo Domin go' die weer wat 'commercië ler' klinkt. Anneke hoopt nu ,i.op een snelle terugkeer naar de hitparades. 'Santo Domingo is de zo veelste come-back poging, want Anneke Grönloh heeft de afgelopen twintig jaar vaker geprobeerd opnieuw in de -r aandacht van het grote pu- ,j bliek te komen. Hoewel ze zelf beweerd dat ze nooit is wegge weest heeft Anneke het succes i,i„van weleer echter nooit kun- j""nen overtreffen en is de on- 'a langs veertig geworden zange res langzaam maar zeker in de vergetelheid geraakt. Bh ftlv. Dat neemt niet weg dat An neke Grönloh zich nog steeds op haar gemak voelt in de showbiz en niets liever doet dan optreden. Tijdens de op namen voor het tv-pro- gramma Op Volle Toeren in het Duitse Phantasialand, waar Anneke haar nieuwe single mag promoten, straalt de werklust van haar gezicht af, al voelt de zangeres zich J duidelijk niet op haar gemak in haar modieuze knalgele 1 broekpak, gecombineerd metl een opzichtig kralensnoer en hoge punthakken. „Eigenlijk ben ik een heelj ouwerwetse hoor", zegt ze.l „Een echte tut-hola. Als hetl aan mij had gelegen was ik in 1 mijn mantelpakje hier naarg toe gekomen. Maar gelukkig! letten Wim-Jaap en Steven,! mijn kinderen, erop dat ik mij| wat moderner opstel". Ter il lustratie toont Anneke del schoudervullingen die ze losj onder haar bloes draagt. „Rare dingen hoor. Maar het zal wel] modern zijn". Sinds enige tijd is het voor-1 malige tienersterretje terecht! Door Jan Koe sen HILVERSUM -Vier keer een uur Den Doolaard aan hetl woord. Over zijn leven, zijn schrijverschap, journalistiek^ essays, zijn opvattingen, als paukeslag een hoorstelbe-j werking van 'De Druivepluk- kers.' Dit wordt in de maand augustus door de TROS gele verd, op 3, 10, 17, 24 en 3^ augustus op Radio IV. Den Doolaard, woonachtid in Hoenderloo, roert zich a| decennia. Hij is een van onzd Populairste schrijvers en in elke boekenkast staat wel een werk van zijn hand. Een man die immer heeft getuigd, vaati betweterig, maar altijd perj soonlijk en bekwaam, bewol gen en gedokumenteerd. Geea Weifelaar, wel een groot ver| teller. Berijder van stokpaard ies, ridder van het vitalismd Een hevig mens, die zijn level niet beperkte tot de bosse| rond Hoenderloo, maar die d hele wereld als zijn persoon lijke rubriek ervoer. Samenstelster Marlies Cor, dia heeft de schrijver all! ruimte gegeven. We zijn prak; tisch oorgetuige van een viq uur durende monoloog, son onderbroken door een muziek Je. Iets meer tegengas hal Marlies wel kunnen geven. Nj zetelt de schrijver onverbiddq 'ijk aan de microfoon en diq teert hij de ether. Humor relatiyiteit zijn nooit

de Stem | 1986 | | pagina 18